» »

Različni tipi svedrov

Različni tipi svedrov

ivanuscha ::

Živjo, ker sem na tem področju nepodučen, me zanima, če mi lahko nekdo razloži kako prepoznati različne vrste svedrov po namenu. Slika je priložena.

Drugo vprašanje je, kako za določen vijak izbrati pravo mero vložka in posledično premer svedra. Ali je najbolje vložek enostavno primerjati s svedrom vsakega na zadnji strani?
 svedri

svedri



Hvala v naprej!

Dag ::

Levi sveder je za beton/opeko. Srednji je za les. Desni je za kovino.

Sveder za beton/opeko prepoznaš po tem, da ima na konici še dodaten 'trikotnik'. Sveder za les po tem, da ima ostro špičasto konico, na kateri se lahko zbodeš, in 'ušesa'. Sveder za kovino prepoznaš po tem, da je drugačen od obeh ostalih :) Šala, sveder za kovino ima enakomerno stožčasto konico in široke zareze.

Najenostavneje je, da sveder pomeriš na vložku. Širina 'trikotnika' na konici svedra za beton/opeko mora biti enaka premeru vložka na strani, kjer se vanj privije vijak. Pazi - ne primerjaj stebla svedra z vložkom, ker ima steblo svedra manjši premer kot trikotna konica svedra.

Likalnik ::

Tako je...po glavi svedra veš kaj lahko z njim vrtaš...je pa tako kot je Soul napisal.....glede velikosti vložka pa svedra pa jih daš skupaj in pomeriš...parkrat boš napačno velikost svedra vzel potem boš pa že vedel kateri sveder paše na kateri vložek....:)

jype ::

Trikotnik na konici svedra za beton je karbid, ki je zelo trd, a (v primerjavi s kovinami) krhek.

ivanuscha ::

Hvala za pomoč! Če koga zanima, to je 96 delni komplet svedrov Ferrex iz Hoferja. Upam da so kolikor toliko vredu kvalitete :)

K0l1br1 ::

Kakšna je oznaka svedrov za kovino?
HSS ali (še) kaj drugega zraven?

TheBlueOne ::

K0l1br1 je izjavil:

Kakšna je oznaka svedrov za kovino?
HSS ali (še) kaj drugega zraven?


HSS mislim, da pomeni high speed steel, kar je klasicno jeklo za orodja. Kar trdo, praviloma z visokim odstotkom ogljika. Seveda imas razlicne trdote.

Osnovni parametri so koti svedra, koti konice (obliak konice), koti spiral itn. Potem imas povrsinske obdelave (nitriranje, titanum prevleka itn.), morda luknje za hlajenje potem kam ga lahko sploh vtaknes (glava) itn.

Parametri se dolocijo glede na vrsto jekla, hitrost obdelave, moc stroja itn. Nek sveder, ki je idealne za vse ne obstaja.

Sploh pa taki, ki sprasujete to po mojih izkusnjah svedre bolj pokvarite, kot pa vrtate. :D Sorry, samo je res tako. Glavna napaka je, da jih praviloma vrtite tako hitro, da zarijo, kar popolnoma spremeni karakteristiko konice in jo pogosto naredi topo. Prav se vrta tako, da nic ne zari in da okoli padajo samo ostruzki, da je prav lubricirano, da je moc strojo dovolj visoko, da sploh lahko z ustreznimi obrati naredi kaj vec, kot pa zasteka...

Utk ::

Zato jih pa v teh kompletih dobiš po 5 enakih, ker to kupujejo takšni, ki jih uničujejo, in je škoda dobrega za njih.

TheBlueOne ::

Bo drzalo, drage svedre pa vcasih unicijo prej kot cenene, ker so krhki in obicajne metode posiljevanja ne delujejo. Mi je domac mojster 123 unicil tri svedre v roku petih minut, vsak stal okoli 20€ po komadu. Njegov komentar, da se ni videl tako slabih svedrov, problem pa je bil, da je s tistimi poceni svedri rahlo vrtel masino, da je bilo vec trenja. Skratka, lomilec dobrih svedrov. :D

ejresnevem ::

Pri 'betonskih svedrih' ne pozabit vključit vibriranja/udarjanja, ti ga lahko hitro popapa, pa, mogoče, postopno od tankega do širokega...

stjan ::

Če boš vrtal v slab beton, ali pa omet, vzeMi kakno dimenzijo manjši sveder.
Luknja kar sama postane prevelika :)

ivanuscha ::

Hvala, dobri nasveti. Se pravi je vrtanje z udarjanjem mišljeno predvsem za beton? Kako pa je dejansko z različnimi hitrostmi, jaz imam še od očeta starejši Black&Decker Jugoslavija vrtalnik, ki ima opcijo dveh hitrosti, pa se mi zdi da ima že pri nižji hitrosti povsem dovolj obratov.

Pika na i ::

TheBlueOne je izjavil:

Bo drzalo, drage svedre pa vcasih unicijo prej kot cenene, ker so krhki in obicajne metode posiljevanja ne delujejo. Mi je domac mojster 123 unicil tri svedre v roku petih minut, vsak stal okoli 20€ po komadu. Njegov komentar, da se ni videl tako slabih svedrov, problem pa je bil, da je s tistimi poceni svedri rahlo vrtel masino, da je bilo vec trenja. Skratka, lomilec dobrih svedrov. :D

Zvija me od smeha. Bi znalo bit, da so taki komentarji kar nekaj običajnega.
Ampak moraš priznati, da so tudi taki za 20 evrov, lahko škart.

Raptor F16 ::

Pika na i je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Bo drzalo, drage svedre pa vcasih unicijo prej kot cenene, ker so krhki in obicajne metode posiljevanja ne delujejo. Mi je domac mojster 123 unicil tri svedre v roku petih minut, vsak stal okoli 20EUR po komadu. Njegov komentar, da se ni videl tako slabih svedrov, problem pa je bil, da je s tistimi poceni svedri rahlo vrtel masino, da je bilo vec trenja. Skratka, lomilec dobrih svedrov. :D

Zvija me od smeha. Bi znalo bit, da so taki komentarji kar nekaj običajnega.
Ampak moraš priznati, da so tudi taki za 20 evrov, lahko škart.


Če je tako pogosta verjetnost, da naletiš na škart sveder, se lahko kar lotiš pisanja reklamacije.

ivanuscha je izjavil:

Hvala, dobri nasveti. Se pravi je vrtanje z udarjanjem mišljeno predvsem za beton? Kako pa je dejansko z različnimi hitrostmi, jaz imam še od očeta starejši Black&Decker Jugoslavija vrtalnik, ki ima opcijo dveh hitrosti, pa se mi zdi da ima že pri nižji hitrosti povsem dovolj obratov.


To je odvisno od velikosti svedra.

Manjše svedre moraš hitreje zavrteti, da prideš na primerno hitrost odrezavanja. Večje pa počasneje.

Tako na palec rečeno.

Obodna hitrost na rezilu je tam tam, Enostavno pač moraš pri različnih premerih prilagajat kotno hitrost/ frekvenco/ obrate karkoli ti je že ljubše, da dobiš primerno hitrost odrezavanja.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

ivanuscha ::

Ah ja, mi ni padlo na pamet, se sliši zelo logično.

fikus_ ::

"vrtalnik, ki ima opcijo dveh hitrosti,"

Kot je že napisal Polozwei velja splošno za jeklo in les, za v beton boljši manjši vrtljaji, se sveder ne greje toliko, v opeko pa lahko večji, ker je bolj mehka. Seveda pa vsak material vrtaš z zato predvidenim svedrom.

TheBlueOne ::

Pika na i je izjavil:


Zvija me od smeha. Bi znalo bit, da so taki komentarji kar nekaj običajnega.
Ampak moraš priznati, da so tudi taki za 20 evrov, lahko škart.


Maloverjetno, so bili testirani. :) Pac lomljivi so, ker so trdi ampak ce jih uporabljas prav, potem drzijo hobi tehnika, zelo zelo dolgo.

Se mi se ni zgodilo, da bi bili kakovostni svedri (v industriji orodje) z napako, tudi iz industrije mi skoraj ni znano, da bi orodje samo od sebe kriticno odpovedalo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

vrtanje v ploščice (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5414296 (10770) mikhaair
»

Kateri svedri za siporex?

Oddelek: Loža
162928 (2133) Malajlo
»

Kje kupiti kvalitetne svedre za kovino?

Oddelek: Loža
165960 (5354) hipertija
»

kaj je to za eno orodje (strojniki)

Oddelek: Loža
265548 (4007) borisk
»

Cenejša elektropnevmatska kladiva - primerjava in nasveti

Oddelek: Loža
2514884 (7942) barbarpapa1

Več podobnih tem