» »

C++ kot kaj shraniti program?

C++ kot kaj shraniti program?

Microsoft ::

Zdele sm v eni knjigi najdu en res čist kratek program, ki bi naj na zaslonu izpisal pač neki. Je pa tekle:

#includ "studio.h"

main(){
puts("Civ civ to sem jaz");
}

Sam zdej nevem, kot kaj ga naj shranim, pa ko prideš v C++ pa izbereš NEW, nevem kaj naj izberem. Tam se potem pokaže neko okno, na katerem so zavihki Files, Projects, Workspaces in Other documents. A je tu pomembno, kaj izberem, če hočem, da bo program deloval.

Pa še to: Ko shranim program, je vse, kar je napisano v črni barvi. Ko pa sem enkrat nekaj delal v Cju, pa vem, da se morejo različne stvari različno obarvati. Tak je pol malo lažje se znajdit v programu. Datoteko sm pa posnel kot xxx.cpp.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Brane2 ::

A ni koncnica cpp rezervirana za stavri, kijih je "dal skozi" preprocessor ?

"Pravilna" koncnica za C naj bi bila XXX.c oziroma za C++ XXX.cc

Vesoljc ::

projekt dej kot win32 console application...
potem pa v projektu lahko dodajaš source (*.cpp) in header (*.h, *.hpp) datoteke...
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Brane2 ::

Aja, pa tisti include je mogoce stdio.h namesto studio.h :\

Vesoljc ::

studijo ja :D

coding standard
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Microsoft ::

Sm zdej stvar malo porihtal. Pol ko pa posnamem, se mi pa v tisti datoteki shrani enih različnih 8 datotek. Kero morm pol kliknat, da se bo program izvedel?

Ena me vrže nazaj v program, druga pa tudi, s tem da mi neki napiše na dolgo, pa nevem točno, ka hoče povedat. Ostalih datotek pa nisem kliknil...


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

OwcA ::

Če se igraš s C++, se igraj kot se spodobi. Ti sedaj pišeš nek nestandarden C in ne C++. V ANSI C++ bi stvar zgledala takole:
#include <iostream>

int main()
{
  using namespace std;
  cout << "Beee! :)" << endl;
  return 0;
}


Program zaženeš tako, da poženeš .exe datoteko.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Microsoft ::

Zdej mi je še neki ratal. Tist xxx.exe fajl sm najdu v eni datoteki Debug. Sam problem je v tem, da ko kliknem na ikono, se pokaže črno kono za tako kratek čas, da niti ne vidim, če kej gor piše. Kak nej pol naredim, da bo okno skos odprto in da ga bom sam zaprl?

OwcA, primer je prepisan iz knjige C++ na kolenih.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

OwcA ::

Kak nej pol naredim, da bo okno skos odprto in da ga bom sam zaprl?

V main dodaj getc(). Tako se bo program zaprl šele, ko pritisneš kako tipko.

OwcA, primer je prepisan iz knjige C++ na kolenih.

Še vseeno to ni ANSI C++, žal.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

user4683 ::

Nikoli ni rekel da piše v C++. Še manj pa je rekel, da bi rad ANSI c++. Tako da... lepo ga pustit pri miru glede tega! Poleg tega se pa še uči, tako da ni na mestu, da ga mešaš še s tem!

Microsoft ::

Napisal sem takle, pa ne dela:

#include "iostream"

int main()
{
using namespace std;
cout < "Beee! :)" < endl;
return 1000;
getc();
}

Sm prav napisal tist getc() ?


by Miha

p.s.: Pa te > znake sm mal spremenil, ker mi neki teži, da jih tugi gor ne morš uporabt na tak način.
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

OwcA ::

Daleč najelegantneje je, če stvar že na začetku prav zastaviš, drugače te vedno mede. Glede C++, kaj ko bi si prebral recimo naslov, ali njegove odgovore. ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

user4683 ::

ups, nekajkrat se pa res pojavi c++... vendar vedno v takem kontekstu, da ni nujno, da res rabi pure c++. Eh, jebat ga... :)

OwcA ::

return pride na koncu, ponavadi (standardno) se vrača 0, če je vse kot bi moralo biti.

P.S. če hočeš pisati kodo z vsemi znaki uporabi [ st.koda c] ... [ /st.koda] in bo koda še obarvana.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Microsoft ::

Zdej sm v predzadnjo vrstico napisal: int getch(); , pa stvar še vseeno ne dela.

V knjigi sem našel nekaj, pa piše, da se to uporablja za brenje tipk. A bi moral mogoče na vrhu programa napisat #include "conio.h" ? Ker piše, da so v Borlandovem pevajalniku tam definirane te funkcije.

Pa v C++ odprem NEW in izberem v jezičku Files, C++ source File. Je to prav? Če tak naredim, pa dam v main() tist getch();, potem takratk, ko dam compile, ne najde napak. Ampak ko kliknem na tisto ikono, se še vedno odpre samo za 0,00001 sekundo.

Ker če odprem v jezičku Projects, Win32 Console Application, mi že takoj po tistem, ko stvar odprem, javla neko napako, ki pa jo ne morem odpravit. Sploh pa nevem, zakaj mi že na samem začetku v odpre nek napisan program (tamo, ko je Main() ). Pa če odprem Win32 Console Application me vpraša, kaj želim: An empty project, A simple aplication, A "Helo, World!" aplication in pa An aplication that supports MFC.
Je v mojem primeru pomembno, kaj odprem?

Hja, res sm čisti ZAČETNIK.8-) Upam pa, da se bom tetali zjavi nekega lepega dne smejal!:D


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

BigWhale ::

cout in cin sta dobra kombinacija, sploh v c++

Pusti tisti getc() ;>

Microsoft ::

In kaj naj naredim s cin in cout? Kam in kako jih naj napišem v program?

V knjigi sem prebral, da ima cin neko zvezo z vhodom računalnika. Cout pa izhod računalnika. Ponavadi bi naj to bila tipkovnica in zaslon.

Pol pa še piše spodaj tole:

istream_withassign cin;
istream_withassign cout;

Ka je zdej to?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

OwcA ::

Hm, sedaj sem še sam nekonsistenten. Namesto getc() v vrstico pred return napiši
cin.get();
tako nimaš nobenih tžav z dodatnimi knjižnicami. Drugače, kadar rabiš kako C knjižnco najprej poskusi z njeno C++ ustreznico. Te imajo vse na začetku imena c in so brez končnice (naprimer cstdio).

Pa v C++ odprem NEW in izberem v jezičku Files, C++ source File. Je to prav?

Je.

če odprem Win32 Console Application me vpraša, kaj želim: An empty project, A simple aplication, A "Helo, World!" aplication in pa An aplication that supports MFC.
Je v mojem primeru pomembno, kaj odprem?

Za začetek izberi "an empty project".
Otroška radovednost - gonilo napredka.

rasta ::

Kaj za en kompajler oz. ide okolje pa uporabljaš? C++ je namreč programski jezik in ne program (kakor, da bi rekel da zaženeš HTML namesto Mozille).
> Če tak naredim, pa dam v main() tist getch();, potem takratk, ko dam compile, ne najde napak.
Če imaš vključeno, da ti izpiše tudi vsa opozorila (-Wall v gcc), bi ti moralo zajambrat nekaj o "implicit declaration of function".

Sicer pa mora biti vsaka funkcija nekje prej deklarirana (če je ne napišeš sam v tej datoteki, je treba vključit header file).

> Pa če odprem Win32 Console Application me vpraša, kaj želim:
Za take stvari pa se kar nauči brati help fajle. Lahko ti povem samo, da zadnje možnosti (MFC) ne rabiš.

Pa če si začetnik, ti bo prišla ta povezava zelo prav. Vsaj pri razčiščevanju stvari.

Microsoft ::

Kle gor je moja umetnost:


Ka vse je narobe oz. kaj sploh je prav?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

OwcA ::

Ustreznih knjižnic nimaš dodanih. Naredi takole:
#include <iostream>

int main()
{
  using namespace std;
  cout << "Beee! :)" << endl;
  cin.get()
  return 0;
}


cin je tok iz katerega bereš, cout pa tok v katerega pišeš (kot tak nadomesti vse varjacije na printf() in podobno). Lepota tokov je v tem, da, ako hočeš brati iz datoteke, dodaš knjižnico fstream in ustvariš nov ifstrem, ki se bo potem obnašal povsem enako kot cin.

Namesto čaranja s cin.get() lahko program enostavno zaženeš iz konzole in boš takisto videl rezultat.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Microsoft ::

Noro! Stvar končno dela! Sm čist :)

Hvala vsem, ki ste mi pomagali!

Zdej že počasi malo premišljujem, kak bo naslednji korak... Drgače bi pa potem rad enkrat naredil nek program, ki bo preko RS23 prejemal in oddajal podatke. Ti bi pa nej bili vidni v nekem oknu, v katerem bi bili gumi in pa prikazovalnik podatkov (na zaslonu). Pa stvar bi rad naredil v kombinaciji z Visual Basic-om.
Pa mim grede, to še kr ne bo naslednji korak!


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Microsoft ::

Kak se pa napiše ukaz za koren, potenco, logaritem?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Vesoljc ::

include "math.h"

sqrt,pow,...
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

OwcA ::

cmath, prosim lepo :)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Microsoft ::

No, jst sm dal kr math.h, pa stvar dela. Če pa odprem cmath.h, pa mi ne dela.

Pa neki me zanima. Če napišeš recimo: q = 20*log(1/5);
kak naj definiram q?

Rezultat mi napiše -1#INF. Pravi rezultat je drgač okol -13,9.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

rasta ::

Na tej strani imaš refereco za standarden ascii C in C++. Vse funkcije in sintaksa jezika, ki je standardizirana.
Tukaj zveš tudi, da standard C++ hederji nimajo .h končnice. Se pravi je samo <cmath> in ne <cmath.h>.
Pa izveš, da je funkcija log deklarairana kot:
#include <cmath>
float log(float num);
double log(double num);
long double log(long double num);

Se pravi mora biti q eden od zoraj naštetih tipov - decimalno število s pripadajočo natančnostjo oz. velikostjo.

Za okna in ostalo šaro pa ima vsak OS svoje funkcije, za katere pa si oglej priloženo pomoč Visual C++ (po pa do uporabe oken treba še veliko naštudirat).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Program za C++ jezik

Oddelek: Programska oprema
232769 (1804) popaj113
»

Kako gre to v Dev C++ ???

Oddelek: Programiranje
142268 (1739) bi0s
»

[C++] Galerija kode

Oddelek: Programiranje
283956 (3061) 64202
»

C ++ problem, (sm zacetnik :) )

Oddelek: Programiranje
111810 (1598) snow
»

Kako bi naredil en ultra simple programček?

Oddelek: Programiranje
492222 (1503) AtaStrumf

Več podobnih tem