» »

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Kaj je vzrok za tako rast in tak trenuten nivo cen nepremičnin v Sloveniji?

Temo vidijo: vsi
««
269 / 589
»»

damirj79 ::

Invictus je izjavil:

Bom se sam napisal par cifer...

Moje prvo stanovanje (Kranj 2 sobno):

- Placa 250.000 SIT
- Kupil stanovanje za 20.000.000 SIT -> pac kredit na 30 let...
- Razmerja stanovanje placa -> 80x

Danasnje razmere (Kranj 2 sobno):

- Cena: 160.000 EUR
- Pri razmerju 80x rabis placo 2000 EUR.

Ni neke bistvene razlike med danes in letom 2006.

Lahko damo pa se Ljubljano, pa ajde 3 sobno stanovanje tam 70m2.

- Cena: ajde 300.000 EUR
- Pri razmerju 80x -> placa/dohodki 3750 EUR.

Zelo poenostavljen racun.

Ker 300.000 kredit na 30 let pride tam cirka jurja obrok. Kar pomeni tam 2,5k place. Za 2 odrasla, z normalnimi sluzbami, brez problemov. Ajde, se 500 EUR rezerve zaradi EURIBORja...

Tako da, ce malo pogledam, je danes kupit stanovanje lazje kot leta 2006, ker so krediti bistveno ugodnejsi...

Skratka, da se.

Razen ce imas fetis na kavce za 10k, luci za 1k, in kuhinja za 20k, nek drag avto in telefon. Potem verjamem da zmanjka za samo nepremicnino... Ker denar leti hitro, kot smeti...

Smo 1x s kolegi racunali koliko na mesec smo zaoravili samo za pir, pac samski casi, poletje in veliko druzenja zunaj, je bila stevilka grozljiva.

Ce bi slovenska drzava poudarjala kvaliteto zivljenja v Sloveniji in relativno ugodne davcne razmere (normiranec), bi se marsikateri visoko izobrazeni tujec preselil v Slovenijo. Tako pa raje uvazamo siptarje s 3crazredi osnovne sole...


Predzadnji stavek enostavno povzame vso bedo teh, ki se samo pritožujejo.

Zadnji stavek je čista resnica. Ne bi mogel točneje povedat.

Da se veliko, kakorkoli obrneš v Slo nam ni ako zelo slabo, če primerjam z državami po svetu, kjer sem bil privat ali službeno, nam gre celo zelo dobro. Ampak ne znamo cenit našega. Važno, da vidimo 500€ več plače v Avstriji.

sass628 ::

Mato989 je izjavil:

user4683 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

user4683 je izjavil:

Ljudje smo si zelo razlicni. Enim je s tremi jurji povsem lepo v domacem mehurcku, drugi pa si zelijo vec (ne samo financno).


Seveda smo si, ampak govora je o večini... pri večini ljudi postane motivacija prosti čas ne še več denarja, ko dosežejo neko številko oz. razmerje...

Eni sicer malo prej, drugi nekaj kasneje ampak v osnovi je tako da bi tudi večina mojih kolegov raje vzela več dopusta kot pa več bruto plače po nekih cifrah...

Seveda prosti čas pretehta pri določeni plači, ampak pri nas tako plačo morda dobi 5% ljudi. Dve tretjini ljudi dobi manj kot povprečno plačo, ki je astronomskih 1300eur (uradni minimalni življenjski stroški pa so cca 700eur). Lahko delaš "2x več" in prevzemaš odgovornosti in boš prilezel med top 20% najbolj plačanih v državi s 1500eur neto. Lahko pa spokaš v tujino kjer bo tvoje doprinos pošteno ovrednoten. Ali pa se vztrajaš pri tem, da tebi je bolj pomemben prosti čas in imaš rajši 1300 plače, ker ti je to dovolj.



No ja, stvar je kot relativno pravilno ugotavljaš pač relativna... odvisna od posameznika... recimo kot rad povem, poznam tipa ki je šel pri 19tih delat v Avstrijo kot električar, dobival tam res dobro plačo za SLO... trpel 10 let prihranil in nato pri 30tem letu zgradil bajto na parceli od staršev ki so mu donirali (bivši vikend) skoraj brez kreditov... zdaj je rekel, da ni denarja da gre nazaj v Avstrijo delat, ampak dela v SLO elektro podjetju dobi na mesec na račun cca 1.300 EUR (malica + neto tu niso potni všteti) in je zadovoljen, ker mu več pomeni to da je vsak dan doma ob 15:00 =) kot pa da bi dobil v Avstriji 2,5k na mesec...

Ampak on je pač izbral pot da je 10 let imel skoraj 0 življenja je pa zato skoraj brez kredita (cca 20 ali 25k) končal bajto v nulo moderno novogradnjo pred par leti...

Neon87 je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

sass628 je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

sass628 je izjavil:


Verjetno bo kombinacija delo + varčevanje + pomoč staršev + kredit pa se bo prišlo do nepremičnine, seveda če boš srečnež in boš imel vse te pogoje dostopne.

A napišemo konkretne številke zraven? :))8-)


nisem baš vedeževalec Blaž, tako da o številkah nemorem govorit:))


No začnem jaz. Ker so cene nepremičnin visoke tudi zato, ker ljudje napačno časovno planirajo zadeve in iščejo nerealne rešitve: centralizacija v Ljubljani, iskanje predragih nepremičnin oz. osredotočenje na 'high end' precenjene nepremičnine in zato čakanje. Npr. pisarije 'S svojo plačo 1.000 EUR neto nikoli ne bom prišel do nepremičnine, v LJ so vse (ki so mi všeč) vsaj 500.000 EUR, to ni "fer".

Realno pa so konkretne številke takšne:
Delo: Oba, on in ona delata in varčujeta, zaposlita se v najslabšem primeru pri 24-ih, raje prej. Fura se hotel pri mami/skupna mladinska nastanitev in špara na HARD.

Tako pridemo na:
70.000 EUR varčevanje (polog, recimo vsak 35.000 EUR)
30.000 EUR pomoč staršev (če so res škrti, vsaka familija 15.000 EUR - realno dajejo družine več)
50.000 EUR kredit
SKUPAJ: vsaj 150.000 EUR. budgeta


Zanimivo, enim je "pomoč staršev" samoumevna? WTF? Nekateri starši imajo 600€ pokojnine in živijo v najemniških stanovanjih in bi morda oni potrebovali pomoč za kruh.


Taki starši bi v osnovi morali razmislit zakaj delajo otroke ko so jih delali =)


Naloga staršev ni kupiti nepremičnino otroku ali pa pomagat pri nakupu nepremičnine. Naloga staršev je da vzgojijo otroke v samostojne in neodvisne osebe.;)

Če imaš kot starš to možnost da lahko pomagaš in prispevaš pač toliko bolje, ni pa to pogoj da si dober starš:)

Mato989 ::

Naloga staršev ni kupiti nepremičnino otroku ali pa pomagat pri nakupu nepremičnine. Naloga staršev je da vzgojijo otroke v samostojne in neodvisne osebe.


No ja, potem lahko zaspinava tole tako, da če si otrok ne more sam kupit nepremičnine so bili slabi starši in torej ne bi smeli imet otrok =) Ker niso znali otroka to naučit in vzgojit tako da bi si jo lahko sam privoščil >:D
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

Nismo vsi poklicni dedici, kot nekateri, a ne?

Nekateri znamo pac sami zasluziti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

sass628 ::

Mato989 je izjavil:

Naloga staršev ni kupiti nepremičnino otroku ali pa pomagat pri nakupu nepremičnine. Naloga staršev je da vzgojijo otroke v samostojne in neodvisne osebe.


No ja, potem lahko zaspinava tole tako, da če si otrok ne more sam kupit nepremičnine so bili slabi starši in torej ne bi smeli imet otrok =) Ker niso znali otroka to naučit in vzgojit tako da bi si jo lahko sam privoščil >:D


No to je pa že drugače, agreed. Na žalost je tako, otroci smatrajo da je vse samoumevno in ne cenijo stvari ki jim starši omogočajo.

Vsaj moja lastna izkušnja, ko sem bil še smrkavc. Mogoče ni ravno najboljša primerjava ampak vsaj meni je pomagalo, da sem v štartu malo drugače gledal na določene stvari.

Težil očetu za nov računalnik, ki je bil takrat nekih dobrih 1000 EUR, ker sem rabil za šolo itak:))
Oče ni podlegel mojim pritiskom in mi postavil pogoj da si poiščem službo in naj prvo ta denar zaslužim. Ko pridem do tega zneska mi bo potem kupil ta računalnik. Sem delal poleti 2 mesca na šivalnih strojih v najhujši vročini (notri 30 stopinj + vroči stroji) kjer sem šival enciklopedije, atlase za mladinsko knjigo...long story short, na koncu sem kupil računalnik s svojim denarjem za 300 EUR, ker mi ta za 1000 EUR ni predstavljal enake vrednosti kot mi jih je na začetku.:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sass628 ()

johnnyyy ::

Neon87 je izjavil:

Zanimivo, enim je "pomoč staršev" samoumevna? WTF? Nekateri starši imajo 600€ pokojnine in živijo v najemniških stanovanjih in bi morda oni potrebovali pomoč za kruh.

Pomoč familije načeloma ni samoumevna, a je pr nas precej pogosta praksa. Nečeloma gre lajf nekako takole. Imaš familije, ki imajo dobre odnose, so delovni in rezultat je, da tudi otroci večinoma nimajo dveh levih rok, višek kapitala se nabira na računih ali v nepremičninah in tako imajo otroci boljše izhodišče. Na drugi strani imaš tiste, ki so večino življenja zapravili za družinske spore in ostale negativne prakse, pa kot potomec nimaš ne denarja ne nepremičnin. Vmes pa je večina. Treba se je zavedati, da se revščina deduje. Če imaš starše, ki se niso znali postaviti zase in so večino življenja posvetili za medsebojne spore, je velika verjetnost da se tudi sam ne boš znal postaviti zase in da boš v življenju delal to kar si se naučil.

kriptobog ::

johnnyyy je izjavil:

Neon87 je izjavil:

Zanimivo, enim je "pomoč staršev" samoumevna? WTF? Nekateri starši imajo 600€ pokojnine in živijo v najemniških stanovanjih in bi morda oni potrebovali pomoč za kruh.

Pomoč familije načeloma ni samoumevna, a je pr nas precej pogosta praksa. Nečeloma gre lajf nekako takole. Imaš familije, ki imajo dobre odnose, so delovni in rezultat je, da tudi otroci večinoma nimajo dveh levih rok, višek kapitala se nabira na računih ali v nepremičninah in tako imajo otroci boljše izhodišče. Na drugi strani imaš tiste, ki so večino življenja zapravili za družinske spore in ostale negativne prakse, pa kot potomec nimaš ne denarja ne nepremičnin. Vmes pa je večina. Treba se je zavedati, da se revščina deduje. Če imaš starše, ki se niso znali postaviti zase in so večino življenja posvetili za medsebojne spore, je velika verjetnost da se tudi sam ne boš znal postaviti zase in da boš v življenju delal to kar si se naučil.


Tako, revscina se deduje, ampak ce ostanes reven si si pa sam kriv.

Malidelničar ::

johnnyyy je izjavil:

Neon87 je izjavil:

Zanimivo, enim je "pomoč staršev" samoumevna? WTF? Nekateri starši imajo 600€ pokojnine in živijo v najemniških stanovanjih in bi morda oni potrebovali pomoč za kruh.

Pomoč familije načeloma ni samoumevna, a je pr nas precej pogosta praksa. Nečeloma gre lajf nekako takole. Imaš familije, ki imajo dobre odnose, so delovni in rezultat je, da tudi otroci večinoma nimajo dveh levih rok, višek kapitala se nabira na računih ali v nepremičninah in tako imajo otroci boljše izhodišče. Na drugi strani imaš tiste, ki so večino življenja zapravili za družinske spore in ostale negativne prakse, pa kot potomec nimaš ne denarja ne nepremičnin. Vmes pa je večina. Treba se je zavedati, da se revščina deduje. Če imaš starše, ki se niso znali postaviti zase in so večino življenja posvetili za medsebojne spore, je velika verjetnost da se tudi sam ne boš znal postaviti zase in da boš v življenju delal to kar si se naučil.


No ja, tisto sem napisal kot neko recimo temu povprečje. Imaš pa vsega, od pomoči 0 EUR do ne vem pomoči 200.000 EUR, vsega živega.
Ampak kot je johnnyyy napisal, je to pri nas pogosta praksa. Če bi pa napisal 0 bi pa rekli, da ne upoštevam tega, da veliko mladih vseeno dobi pomoč staršev in je kalkulacija spet nerealna :))
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

GummyBear ::

S temi današnjimi kalkulacijami ste ga pa mimo usekali.

1. Danes je večina ljudi nekje okoli minimalca (menda je to 1.074,43 eur). Če bi bil minimalec 500€, bi bilo današnjih 1.074 eur za marsikoga pravo bogastvo, ker delodajalci ne bi želeli izplačati niti centa več. In s tako plačo, žal, ne moreš varčevati za naslednjo generacijo... zase nekaj malega našparaš in upaš, da ne pride vmes nekaj neplaniranega, ker potem ves prihranek gre.

2. Ljudje imajo otroke ne glede na finančni status. Pričakovati, da bojo lahko starši nekako pomagali, je utopično. Lahko primaknejo kakšen tisočak ali 2, ampak kaj ti to pomeni, če moraš danes za garsonjero odšteti 100.000? Tudi če dobiš stanovanje po nižji ceni, se je treba vprašati, koliko bo treba še vanj vložiti za obnovo/prenovo.

3. Računati, da bo nekdo šel v nakup nepremičnine v paru, je optimistična napoved. Delež samskih narašča, prav tako tudi delež razvez. Že iz tega vidika se morda kdo ne bo odločil za nakup v dvoje. Nenazadnje pa, zakaj bi se tako odločil in potem imel negotovo prihodnost?

Mato989 ::

Če si samski ti je najem sobe čist dovolj =) ali pa lajf v kleti pri starcih ali pa v sobi otroški... samo butl gre v nakup nepremičnine kot samski, brez pomoči ali vrhunske plače...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

matobeli ::

Sej dobiš tako bejbo k ma flet pa je rešeno.

Invictus ::

matobeli je izjavil:

Sej dobiš tako bejbo k ma flet pa je rešeno.

Pa se starejso, da imas vsaj nekaj sans poverbat po njej :D.

Tako danes delajo slovenski 30 letniki.

Mato989 je izjavil:

Če si samski ti je najem sobe čist dovolj =) ali pa lajf v kleti pri starcih ali pa v sobi otroški... samo butl gre v nakup nepremičnine kot samski, brez pomoči ali vrhunske plače...

Samo butl je v mama hotelu ali poklicni dedic...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

johnnyyy ::

Invictus je izjavil:

Pa se starejso, da imas vsaj nekaj sans poverbat po njej :D.

Seveda, ni ga čez mladega vdovca.

P.S. mladi vdovec je oseba, ki si lahko po smrti žene ustvari družino in ga otroci še ne smatrajo za dedka. :D

GummyBear ::

Mato989 je izjavil:

Če si samski ti je najem sobe čist dovolj =) ali pa lajf v kleti pri starcih ali pa v sobi otroški... samo butl gre v nakup nepremičnine kot samski, brez pomoči ali vrhunske plače...


Povprečna soba te letno stane 3.600 eur. Ta številka je praviloma vsako leto večja, ker se tudi najemnine dražijo.

V 10ih letih bi torej za najemnino zmetal nekje 40.000 eur.
Ob predpostavki, da imaš nekaj našparanega, se bolj splača odplačevati kredit in enkrat imaš svoje, magari garsonjero.

Vrhunska plača pa še ne pomeni nujno dovolj prihranka. Poznam folk, ki zasluži za 2 moji plači, prihrani pa precej manj kot jaz.

FireSnack ::

Že četrti mesec beležimo padec cen nepremičnin. Še posebej smrdljive starejše luknje na slabih do povprečnih lokacijah, ki so imele grdo napihnjene cene. Tako se dela!
Preprodajalec NFT umetnin

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: garamond ()

mr_chai ::

Marsikdo se namesto v Haloze preseli kam drugam, ker dobi več za isti denar. Kar poglejte kaj lahko dobite v Zimbabvu za 88k.

mr_chai ::

skratka nič ne dobiš. :D :)) 1 sobno stanovanje. LOL

Gregor P ::

Medtem ko Ljubljana ohranja primat najdražjih nepremičnin v državi, tej hitro sledi Obala. Vrtoglave cene in majhna ponudba so številne mlade Slovence iz obalnih mest že porinile na hrvaško stran meje, kjer so za manj denarja dobili več. Ogromna sprememba se je zgodila letos, ko je postalo jasno, da bodo južni sosedje vstopili v schengen. Hrvaške hiše in stanovanja so najprej razgrabili Slovenci iz različnih delov države, zavohali pa so jih tudi Nemci in Avstrijci. Cene hrvaških nepremičnin, ki so blizu meje s Slovenijo, so v zadnjem letu zrasle tudi za 40 odstotkov.


https://n1info.si/gospodarstvo/slovenci...
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

matijadmin ::

Ljubljana res ohranja primat najdražjih nep., a cene padajo, trend je bil prejšnji mesec negativen.
Vrnite nam techno!

urli ::

Zdaj bo šel še minimalec za 100€ gor, tako da vsi postanemo za ta znesek manj kreditno sposobni. Če si bil do zdaj kreditno sposoben za 500€, boš po novem letu le še 400€.

Malidelničar ::

urli je izjavil:

Zdaj bo šel še minimalec za 100€ gor, tako da vsi postanemo za ta znesek manj kreditno sposobni. Če si bil do zdaj kreditno sposoben za 500€, boš po novem letu le še 400€.

Nov pritisk na padec cen posledično?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

matobeli ::

Za ljudi, ki itak ne prodajajo nepremičnine (razen za "400k") to ni noben pritisk.

FireSnack ::

Do pomladi bo minimalc že čez 1000€ neto. Mesec je car.
Preprodajalec NFT umetnin

Utk ::

Malidelničar je izjavil:

urli je izjavil:

Zdaj bo šel še minimalec za 100EUR gor, tako da vsi postanemo za ta znesek manj kreditno sposobni. Če si bil do zdaj kreditno sposoben za 500EUR, boš po novem letu le še 400EUR.

Nov pritisk na padec cen posledično?

Morda padec cen za prodajalce, ne pa tudi za kupce. Zdaj pa odvisno kaj je čigav cilj, da se kaznuje zlobne poklicne dediče in kapitalistične izkoriščevalske hijene, ali da se omogoči nakup stanovanj tudi povprečnim. Ker prvim bo to morda škodilo, drugim pa čisto nič koristilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

RockyS ::

Pravkar pogledal nepremičnine.net, v Mariboru se oglašuje samo 7 strani hiš. Še tri leta nazaj jih je bilo 16-18.

johnnyyy ::

Malidelničar je izjavil:

urli je izjavil:

Zdaj bo šel še minimalec za 100€ gor, tako da vsi postanemo za ta znesek manj kreditno sposobni. Če si bil do zdaj kreditno sposoben za 500€, boš po novem letu le še 400€.

Nov pritisk na padec cen posledično?

To je pritisk s strani povpraševanja, ne pa s strani ponudbe. Za visoke padce rabiš pritiske na strani ponudbe - npr.: previsoki stroški kreditov ki posameznike ali podjetja prisilijo v likvidacijo. Če tega ni, bodo prodajalci čakali, ker nihčene bo prodajal le zato, da bo imel denar na banki, ki mu ga bo požrla inflacija.

Malidelničar ::

johnnyyy je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

urli je izjavil:

Zdaj bo šel še minimalec za 100€ gor, tako da vsi postanemo za ta znesek manj kreditno sposobni. Če si bil do zdaj kreditno sposoben za 500€, boš po novem letu le še 400€.

Nov pritisk na padec cen posledično?

To je pritisk s strani povpraševanja, ne pa s strani ponudbe. Za visoke padce rabiš pritiske na strani ponudbe - npr.: previsoki stroški kreditov ki posameznike ali podjetja prisilijo v likvidacijo. Če tega ni, bodo prodajalci čakali, ker nihčene bo prodajal le zato, da bo imel denar na banki, ki mu ga bo požrla inflacija.


Po tej logiki v Sloveniji ni nepremičninskega balona? Oz. smo iznašli nek čuden 'money printing glitch' kjer nepremičninski trg sploh ne niha? ;);)
Po drugi strani bi potemtakem pritisk s strani pondbe bila poplava novih stanovanj na trgu s strani države - to kar je želel narediti Mesec, pa nekako nima kalkulacije za kaj takšnega.
Je pa še tretji faktor, ki ga pozabljamo: dejstvo, da mladi niso več ročni in da ne zmorajo sami popraviti starejših hiš preprečuje, da bi na trgu bile nepremičnine, ki bi z nižjimi cenovnimi nivoji spodsekale trenutno cenovno ravnotežje :)

Nagradno vprašanje je torej: je slovenski nepremičninski trg trden kot granit ali pa v resnici vse skupaj samo niha kot na konici noža? :)
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Mato989 ::

Fora je v tem, kot je pravilno povedano.

Če folk NE BO PRISILJEN prodajat potem pač ne bo prodajal pod ceno, sploh pa nekaj tako velikega kot je nepremičnina v smislu financ...

Sploh pa kaj naj večina stori s kešom? Ga da na banko da mu ga žre inflacija?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

OneYellow ::

In v zgodovini se je že zgodilo, da je bil folk prisiljen prodajat al ne? Eni tuki se obnašajo kot da folk ne bo nikol več prisiljen prodajat.

Mato989 ::

OneYellow je izjavil:

In v zgodovini se je že zgodilo, da je bil folk prisiljen prodajat al ne? Eni tuki se obnašajo kot da folk ne bo nikol več prisiljen prodajat.


Seveda se je, ampak ali se bo tudi tokrat in ali se bo v dovolj veliki meri da bo padec cen občuten torej ne ranga par odstotkov ampak par 10% oz. 35%+?

V osnovi je pa tako, 99,999% tistih ki si leta 2020 ni moglo privoščit nepremičnine si je tudi v 2023 ne bo moglo niti v 2024

Problem je načeloma namreč v njihovih ŽELJAH in ZAHTEVAH napram PRIHODKIH in PRIVARČEVANEM =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

matobeli ::

Malidelničar je izjavil:

dejstvo, da mladi niso več ročni in da ne zmorajo sami popraviti starejših hiš preprečuje, da bi na trgu bile nepremičnine, ki bi z nižjimi cenovnimi nivoji spodsekale trenutno cenovno ravnotežje


A to so tisti mladi ki so zrasli gor v blokovskih naseljih ki jih je od 50ih naprej gradila juga?

Pomojem sam bluziš.

Old Spice ::

Premiki so že. Kljub majhni ponudbi cene stagnirajo. Prejšnja leta so praktično brez izjeme rastle s cca. +10% letno.

Na eni strani imamo trenutno dviganje minimalca in dvig OM, kar niža kupno moč. Plače se sicer dvigujejo, ampak večini ne tako drastično kot inflacija.

Pomeni pa višanje OM tudi manj denarja v obtoku za firme in gospodarstvo. Samo da ta efekt (še) ni viden. Mali človek pa je že praktično busted. Potrošniški krediti so bili že ves čas relativno dragi. Hipotekarni so pa sedaj dobili kar lep pospešek. Hkrati pa ga za vrat stiska še neka povprečna inflacija v rangu 10-20% in povišanje plače za povprečno cca. 5%.

Do nepremičnin bodo sedaj lažje prišli samo tisti s kešom. Se pravi tisti, ki že ves čas imajo. Za njih je to voda na mlin. Do naslednjega cikla, ko gredo cene spet gor in bodo pač povišal najeme in nabavne cene.

Invictus ::

No, super, nekaj denarja čaka, da kaj kupim...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nekikr ::

Po tej logiki v Sloveniji ni nepremičninskega balona?

Ne, ni ga. O njem nabijajo zgolj forumaši tule gor in morda še kakšen na med.over, ker ne vejo kaj naj bi to sploh pomenilo.
Pri nas imamo ravno obraten problem. Nimamo dovolj ponudbe, povpraševanje je pa še vedno veliko. Kako naj to poči veste samo geniji tule gor.

Do nepremičnin bodo sedaj lažje prišli samo tisti s kešom. Se pravi tisti, ki že ves čas imajo.

Beri tale odličen stavek:
V osnovi je pa tako, 99,999% tistih ki si leta 2020 ni moglo privoščit nepremičnine si je tudi v 2023 ne bo moglo niti v 2024

Malidelničar ::

matobeli je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

dejstvo, da mladi niso več ročni in da ne zmorajo sami popraviti starejših hiš preprečuje, da bi na trgu bile nepremičnine, ki bi z nižjimi cenovnimi nivoji spodsekale trenutno cenovno ravnotežje


A to so tisti mladi ki so zrasli gor v blokovskih naseljih ki jih je od 50ih naprej gradila juga?

Pomojem sam bluziš.


Ne razumem, kaj imajo blokovska naselja s tem? Starejše generacije, prvih blokarjev so imele še veliko te ročnosti in so si glede tega lahko pomagali. Odrasli v bloku in šli kasneje gradit bajto (v predmestje, na podeželje). Milenijski blokarji pa tega nismo več sposobni. Jaz se spominjam po osamosvojitvi takratnih srednjih blokarskih generacij, ko je bilo veliko tega prehajanja, poznam ogrokno ljudi, ki so bili v bloku (tudi kot posledica Jazbinška) in do konca devetdesetih šli zgraditi hišo. Sploh v majhnih krajih ni bilo to blokarstvo kjer bi živeli ljudje 'z dvema levima rokama', pa upam trditi, da je bilo kar nekaj praktičnih blokarjev v LJ - takrat je bil en mini val Ljubljančanov, ki so šli graditi hiše v okolico LJ (stanovanja v blokih v LJ pa so začeli oddajat).

Druga težava, ki jo vidim je pa ta, da smo morda Slovenci za razpršeno življenje po stanovanjih preprosto: PREREVNI.

Za Slovence je bila opcija več generacij pod eno streho (bodisi v tradicionalnih kmečkih hišah, bodisi nekje v socialističnih bajturinah) dejansko finančno racionalna opcija. Zato je folk v socializmu ulil še "ekstra" plato. to je ta mentaliteta, ker so bili navajeni finančno racionalnega (!) večgeneracijskega življenja v slovenskih kmečkih hišah (dedi in babi + dve mladi družini + neporočena teta/stric); ugodna finančna delitev stroškov, socialna pomoč itd.

Zato so sedaj cene posameznih stanovanj in novih hiš nerealno, previsoko postavljene za Slovence. in če ni balon, je pa preprosto premalo potencialnih kupcev za tak nivo in se bodo te cene spustile oz. se bodo pojavile nekje finančno bolj ugodne opcije.

Cene pa norijo gor, ker glede na naše pogoje, do problematike nepremičnin Slovenci ne pristopamo racionalno in optimalno.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

redtech ::

200k na 25 let je že 1100€/mesec, obresti so že na 4,5%. Kar jaz spremljam je sedaj več ponudb na portalu.

Nedolgo nazaj si 200k pri 2% dobil za 850€/mesec. Napihnjene cene so večinoma dosegljivi tistim, ki prodajo nepremičnino (govorim za navadno rajo).

Da gre sedaj par v nakup nepremičnine iz nule, morata oba imeti okrog 1300€ neto.

Nedolgo nazaj je bil AirBnb hype za rast, potem ležarnine, kar pojasni Brodnjak-ov (NLB), da je bilo večino nepremičnin kupljenih na keš.

Bomo videli kje se bo sedaj denar našel, če bodo obresti še rastle se bo trg ustavil, če je bilo vse kupljeno na keš ni potrebe po prodaji. Prodati marajo samo investitorji/gradbinci, ki živijo od tega.

black ice ::

Malidelničar je izjavil:


Je pa še tretji faktor, ki ga pozabljamo: dejstvo, da mladi niso več ročni in da ne zmorajo sami popraviti starejših hiš preprečuje, da bi na trgu bile nepremičnine, ki bi z nižjimi cenovnimi nivoji spodsekale trenutno cenovno ravnotežje :)

Govori zase.

Hiše stare 40 in več let se prodajajo po takih cenah, da te komplet obnova stane približno toliko kot novogradnja plus minus nekaj 10k. Na koncu si še vedno v stari hiši in razporeditvi prostorov kot je bila in v takratnem času vmes gre pa ogromno živcev ter časa. Nekaj lahko prezidaš, ne pa vsega.

Rušenje stare hiše, predvsem deponiranje gradbenega materiala, stane spet toliko, da nima smisla, razen na elitnih lokacijah.

Tudi časovna komponenta ni zanemarljiva. Ne mislim čakati par let, da bo hiša tip top, v vmesnem času pa živeti na gradbišču.

To so moji razlogi zakaj se ne lotevam obnove, ampak očitno je lažje jamrati kako je mladina lena, ima dve levi roki in še kaj.

Pat_MaGroin ::

Staro hiso se splača obnovit samo v primeru, da ti jo babica senka.

Utk ::

Če nameravaš iz stare hiše naredit novo hišo, se to absolutno ne splača. Če se pa sprijazniš s takšno kot je, počasi menjaš okna, dodaš fasado itd, je pa pač nekaj cenejša. Nikoli pa ne bo nova.

OneYellow ::

Ni cenejša, če jo moraš najprej kupit za 300k zato, da boš potem vrgel 200k v obnovo. :)) Kot je rekel PIC, to obnavljaš samo, če jo dobiš šenkano. Sicer je pa parcela + novogradnja ponavadi cenejša. Ampak tega prodajalci ne razumejo in prodajajo bajto iz 50ih v prvotnem stanju za ceno bajte, namesto za ceno parcele + vrednost komunalca.

Utk ::

Katere besede točno v stavku Če nameravaš iz stare hiše naredit novo hišo, se to absolutno ne splača ne razumeš?

Mato989 ::

Bistvo nakupa stare hiše je v lokaciji... sploh če je hiša starejša od 1960...

Tudi časovna komponenta ni zanemarljiva. Ne mislim čakati par let, da bo hiša tip top, v vmesnem času pa živeti na gradbišču.


To je zanemarljivo, ne zato ker je par let ampak zato ker vrsto novogradenj folk gradi tudi par let in potem gre not živet in živi na gradbišču... ni kr vsaka novogradnja končana v 1-2 letih po ulitju plošče nekteri gradijo tudi novogradnje 5+ let... poznam primere... tako da ta razlog ni izključno pri nakupih in renovacijah starih bajt.

To so moji razlogi zakaj se ne lotevam obnove, ampak očitno je lažje jamrati kako je mladina lena, ima dve levi roki in še kaj.


Ja, še vedno pa mladina v veliki meri IMA 2 levi roki... moj deda in foter sta znala hobi švasat, popravljat vrsto orodij, itd... jaz pač tega ne znam... sicer jaz znam porihtat PC kar onadva nikoli nista in ne bsta znala ampak s tem pač ne rešiš osnovnega urejanja bajte, za razliko od znanja vodovoda, elektrike itd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Pat_MaGroin ::

Ampak 50 let stara bajta nikoli ne bo imela vseh bonbončkov nove, tako da kot je nekdo napisal zgoraj, kupis staro za 30-40% nove in ne uzivas v talnem gretju, pametni hisi in varčnosti hiše.

Da pa plačaš za staro potem isto kot za novo pa, well, ima budala na tem svetu.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

Da pa plačaš za staro potem isto kot za novo pa, well, ima budala na tem svetu.


Ponavljam, bistvo je lokacija...

Sicer pa redkokdaj za nakup stare bajte plačaš (gledano na m2) več kot za nakup novogradnje... skoraj bi upal trdit da nikoli... Ima kdo primer ko je EUR/m2 bajte zgrajene pred 1980 bil višji kot novogradnje v bližini?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Talno gretje se v stari hiši komot naredi, za mali denar. Samo spet, ne smeš imet dveh levih.

Mato989 ::

Problem lastnikov starih bajt je v tem ker gledajo da ima bajta 280m2 in pol rečejo eh jurčka na kvadrat pa že moram dobit in dajo ceno 290k... resnica pa je da družina ne rabi več kot 120-140m2 in potem se zdi 280m2 bajta predraga glede na to da je novogradnja mogoče 260k ampak 114m2...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Če se stare hiše ne bi prodajale za tak denar, se pač ne bi prodajale za tak denar.

OneYellow ::

Razen, če druge opcije ni, ker novih zazidljivih zemljišč ni. Sicer bi bile ničvredne, se strinjam. Sicer lahko mirno vržete npr. 300k za 70 let staro bajto pa pustite brez hidroizolacije, salonitke na strehi, prve inštalacije itd. in samo prebelite in kupite novo pohištvo. Ampak večina ljudi bi pač želela imeti mir za naslednjih 30let, kar pa potem dejansko pomeni "narediti novo bajto iz stare".

Sicer pa pri stari hiši ni vse tako enostavno kot si eni predstavljajo tukaj gor. Debele stene na katere daš izolacijo po današnjih standardih in imaš naenkrat bunker. Stropi nižji kot danes, kar pomeni težavo, če želiš dat talno gretje. Itd. Ampak ja, saj lahko v končni fazi res samo prebeliš pa je kul. :))

Mato989 ::

Razen, če druge opcije ni, ker novih zazidljivih zemljišč ni. Sicer bi bile ničvredne, se strinjam.


Odpri nepremičnine.net in najdeš polno zemljišč naprodaj v SLO, samo problem je kot zmeraj zahteve in pričakovanja kje živet... ampak ni pravica vsakega državljana da živi točno v tistem kraju +/- 5km kjer si sam izmisli in želi, razen če ima dovolj denarja.

Ampak večina ljudi bi pač želela imeti mir za naslednjih 30let, kar pa potem dejansko pomeni "narediti novo bajto iz stare".


Kot si prav povedal ŽELI imeti mir, ampak za to moraš imet denar... če nimaš denarja pač dajaj čas v nepremičnino in jo obnavljaj kot so to delali naši starci in stari starci.

Sicer pa pri stari hiši ni vse tako enostavno kot si eni predstavljajo tukaj gor. Debele stene na katere daš izolacijo po današnjih standardih in imaš naenkrat bunker. Stropi nižji kot danes, kar pomeni težavo, če želiš dat talno gretje. Itd. Ampak ja, saj lahko v končni fazi res samo prebeliš pa je kul.


Večinoma imajo starejše nepremičnine višje strope sploh tiste izpred 80, 90, 100 let... sploh meščanska stanovanja. Vse to kar si napisal je LUKSUZ ne osnovna potreba sicer =) razen bunkerja, tisto se pa pač rešuje verjetno drugače.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Mislim, nekateri pod "stara" hiša avtomatsko vidite srednjeveški grad. V resnici so pa hiše nekje od 70ih naprej narejene praktično precej podobno kot danes. Pa so to danes že 40-50 let stare hiše, ki jih je sigurno treba malo obnovit, če še niso bile, nimajo pa ravno pol metrskih kamnitih zidov.
««
269 / 589
»»