» »

Avtolog.si

Avtolog.si

««
«
1 / 10
»»

matevzp ::

Dragi ljubitelji jeklenih konjičkov,

Najprej se opravičujem, če z objavo morebiti kršim pravila foruma.

S kolegom sva postavila storitev https://avtolog.si, ki omogoča pregled registriranih vozil v Sloveniji. Poleg vizualizacij lahko v iskanje vtipkate željeno VIN številko in pridobite podatke o vpisanih kilometrih, morebitnem uvozu in ostalih podatkih vozila - podatki so pridobljeni s tehničnih pregledov. Trenutno stran dopolnjujemo s podatki za lansko leto, v kratkem pa bomo omogočili tudi primerjave izbranih vozil z ostalimi v kategoriji (po modelu, znamki, tipu vozila).

Stran je in bo ostala brezplačna, naš namen pa je dvigniti osveščenost in varnost naših vozil, predvsem pri nakupih rabljenih vozil.

Vesela bova vaših komentarjev - predvsem predlogov o dodatnih podatkih, ki bi jih želeli pregledovati. Namen je transparenca trga rabljenih vozil in čim manj neprijetnih izkušenj s prevrtenimi kilometri.

Lep teden in veliko varnih kilometrov!

Matevž

K0l1br1 ::

Kaj je s šumniki-? Moc motorj itd. Drugače pa lepo, pregledno.

matevzp ::

uh, pomanjkanje šumnikov je posledica napačnega keyboard layouta (in dejstva, da se sublime usuje, če menjaš layout med tem, ko je odprt :D).

Hvala za popravek, ga bova implementirala čim prej.

ssokec ::

Preveril sem za svoj avto, podatki so pravilni vendar ni razvidnega zadnjega stanja (tehnični pregled letos v začetku februarja).
Drugače pa pohvale za enostavno preverjanje podatkov (brezplačno).

anketar ::

podatki pravilni, celo zadnji servis (kilometri) par dni nazaj, top šit fantje

časovnca je pr men od 2014, a je omejeno na zadnjih 5 let?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: anketar ()

OracleDev ::

Kul stran. Ja podatkov za 2018 se ni, kar tut pise pod faq. Od kdaj naprej pa so podatki? Za mojga ne pokaze pravilno.

xda develope ::

Sem v zadnjih 10 našel 5avtov z "prevrtenimi" km. En bmw 730 postopoma leti iz 400kkm na 275kkm. Ali prevrtavajo ali pa so napacni podatki.

matevzp ::

ssokec je izjavil:

Preveril sem za svoj avto, podatki so pravilni vendar ni razvidnega zadnjega stanja (tehnični pregled letos v začetku februarja).
Drugače pa pohvale za enostavno preverjanje podatkov (brezplačno).

Podatki za 2018 so bili danes uvoženi. Podatki za 2019 bodo uvoženi čez slabo leto :)

anketar je izjavil:

podatki pravilni, celo zadnji servis (kilometri) par dni nazaj, top šit fantje

časovnca je pr men od 2014, a je omejeno na zadnjih 5 let?


šele od 2014 se na tehničnih pregledih vpisujejo podatki o prevoženih kilometri, zato prikazujemo podatke od 2014 dalje.

OracleDev je izjavil:

Kul stran. Ja podatkov za 2018 se ni, kar tut pise pod faq. Od kdaj naprej pa so podatki? Za mojga ne pokaze pravilno.

Podatki za leto 2018 so bili uvoženi danes :) Todo smo pozabili updateat :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matevzp ()

hojnikb ::

awesome zadeva tole! thumbs up
#brezpodpisa

hojnikb ::

btw, tole iskanje po znamka; a to kaze trenutno registrirane avtomobile (golfov je recimo 191k) al kako ?
#brezpodpisa

Topo159 ::

Dobro ste naredili, hvala!

Imam pa predlog za popravek. Tehnični pregled sem delal konec decembra 2016 in naslednjič čez eno leto v začetku januarja 2018. Graf kilometrov je čudno narisan. Predlagam, da bi tudi na X-osi točka prišla nekam vmes med dve letnici, enako kot na Y-osi, kjer prikazuje lepo. https://avtolog.si/search/JF1GF4LJ4TG03...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Topo159 ()

matevzp ::

hojnikb je izjavil:

btw, tole iskanje po znamka; a to kaze trenutno registrirane avtomobile (golfov je recimo 191k) al kako ?

V bistvu je to kumulativa vseh golfov, registriranih po vseh letih. Bo treba multimatch elastic query spisat, da prikazujemo samo zadnje leto, tale graf malo laže z vidika absolutnih cifer (deli s 5 in dobiš približno število).

Topo159 je izjavil:

Dobro ste naredili, hvala!

Imam pa predlog za popravek. Tehnični pregled sem delal konec decembra 2016 in naslednjič čez eno leto v začetku januarja 2018. Graf kilometrov je čudno narisan. Predlagam, da bi tudi na X-osi točka prišla nekam vmes med dve letnici, enako kot na Y-osi, kjer prikazuje lepo. https://avtolog.si/search/JF1GF4LJ4TG03...


Hm, tole bomo morali polinkat z registriranimi vozili po mesecih, ker v letnem pregledu tehničnih vozil nimamo podatka v katerem mesecu je bil avto registriran. Prav tako razmišljamo o "interpolaciji" podatkov za vozila, na katerih je tehnični pregled opravljen na dve leti (vozilo, malenkost starejše od 4 let). V tem primeru se podatki v registru vozil prenesejo iz vnosa prejšnjega leta in graf izgleda malo čudno, podobno kot v zgornjem primeru.

takole pa izgleda, če voziš preveč v rikverc: https://avtolog.si/search/WBAGM21060DR4...
:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matevzp ()

Jerry000 ::

Mene zanima kater library je tole za grafe (je JS?)

matevzp ::

chartJS

RedDrake ::

Izgleda super.
Je pa par težavic, ki sem jih odkril pri pregledu VINov vozil, ki sem si jih lastil (ali pa si jih še).

1) Ekstrapolacija kilometrine za leta ko ni tehničnega pregleda. (EDIT, videl, da je to že dva posta višje napisano da bo :))
Trenutno graf izgleda čudno, ker ima vozilo dve leti enake kilometre. Z leti (ko boste imeli več podatkov) bodo zelo stopničasti grafi, ker "novejša" vozila nimajo TP-ja 5. ter 7. leto starosti.
Smiselno bi bilo, da se vrednost med 4. in 6. ter med 6. in 8. letom ekstrapolira na polovico vrednosti ali pa da se tiste točke sploh ne doda v graf.

2) Če je vozilo čez zimo odjavljeno, podatkov ni. Tako ima moj kabrio vpisan samo podatek za 2014, ko je bil zadnje leto registriran čez zimo. TP-ji so in kilometrina se vpisuje. Razumem, da morda težava ni pri vas, morda se posreduje naprej na vaš vir podatkov?

Morda bi bilo tudi smiselno, da se predlaga "državi", da je pri registraciji nujen podatek stanja števca, ki ga recimo odčita uradna oseba. Največje goljufije so ravno pri 3-4-5 leta starih dizlih "kao nov majstore, samo 110kkm, izpravo iz lizinga", kjer podatkov sploh ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

matevzp ::

RedDrake je izjavil:

Izgleda super.
Je pa par težavic, ki sem jih odkril pri pregledu VINov vozil, ki sem si jih lastil (ali pa si jih še).

1) Ekstrapolacija kilometrine za leta ko ni tehničnega pregleda. (EDIT, videl, da je to že dva posta višje napisano da bo :))
Trenutno graf izgleda čudno, ker ima vozilo dve leti enake kilometre. Z leti (ko boste imeli več podatkov) bodo zelo stopničasti grafi, ker "novejša" vozila nimajo TP-ja 5. ter 7. leto starosti.
Smiselno bi bilo, da se vrednost med 4. in 6. ter med 6. in 8. letom ekstrapolira na polovico vrednosti ali pa da se tiste točke sploh ne doda v graf.


Tako je, bomo nekaj ukrenili glede teh vrednosti. Verjetno z drugo barvo izrisali ekstrapolirano vrednost, da ne mešamo dejanskih podatkov z aproksimacijami

RedDrake je izjavil:


2) Če je vozilo čez zimo odjavljeno, podatkov ni. Tako ima moj kabrio vpisan samo podatek za 2014, ko je bil zadnje leto registriran čez zimo. TP-ji so in kilometrina se vpisuje. Razumem, da morda težava ni pri vas, morda se posreduje naprej na vaš vir podatkov?


tole bo strašno čudno, da ga ne bi bilo v bazi. A mi lahko na ZS pošlješ vin, da pogledam na backendu?

"viru podatkov" težimo že zaradi grozno slabo eksportanih CSVjev (ki so včasih MDBji, odvisno kako mu paše tisto leto) in ne dobimo nobenega odgovora (čeprav bi ga morali v roku 20 dni). Težimo tudi preko Ministrstva za javno upravo, kjer se ljudje okoli Opsi portala trudijo dobit pametnega sogovornika na ministrstvu za infrastrukturo. Lahko nam pa pomagate in pišete maile na gp.mzi@gov.si ter g. Kovačiču osebno (mail je na opsi.gov.si). Meni ne odgovarja na maile :)

RedDrake je izjavil:


Morda bi bilo tudi smiselno, da se predlaga "državi", da je pri registraciji nujen podatek stanja števca, ki ga recimo odčita uradna oseba. Največje goljufije so ravno pri 3-4-5 leta starih dizlih "kao nov majstore, samo 110kkm, izpravo iz lizinga", kjer podatkov sploh ni.


to bi bilo noro fino, ampak naši mlini meljejo počasi. Definitino pa bomo predlagali to na naslednjem meetupu, če bo le pravi sogovornik prisoten.

P.S.: Če kdo slučajno sodeluje tudi na drugih forumih / FB skupinah, se priporočam za linkanje strani tja. Naš namen je čim bolj osvestit potencialne kupce, da bi zmanjšali število goljufij v Sloveniji. V par skupin sem se včlanil, ampak ne poznam forumov za vse znamke vozil. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matevzp ()

poweroff ::

Luštno. Mi je všeč.
sudo poweroff

DamijanD ::

Ne vem kako je pri drugih zavarovalnicah, a triglav pri zavarovanju tudi zapiše kilometre (je pa res, da samo poveš, zastopnik ne pogleda števca). Mogoče bi lahko poskusili stopit v kontakt tudi z zavarovalnicami, če bi se dalo dobit podatke (long shot ampak...)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

matevzp ::

DamijanD je izjavil:

Ne vem kako je pri drugih zavarovalnicah, a triglav pri zavarovanju tudi zapiše kilometre (je pa res, da samo poveš, zastopnik ne pogleda števca). Mogoče bi lahko poskusili stopit v kontakt tudi z zavarovalnicami, če bi se dalo dobit podatke (long shot ampak...)


ja, je kr long shot, ampak lahko bi poskusili. Bolet ne more :)

MH0 ::

A ni glede na to, da je pri nekaterih avtomobilih VIN viden vsakomur, javna objava teh podatkov nekoliko vprašljiva?

poweroff ::

Samo če imaš BMWja. Avto z osebnostjo, pa to... :))
sudo poweroff

matevzp ::

MH0 je izjavil:

A ni glede na to, da je pri nekaterih avtomobilih VIN viden vsakomur, javna objava teh podatkov nekoliko vprašljiva?


VIN ni osebni podatek. Zakaj bi bila objava vprašljiva?

Disclaimer: Sicer mi s samo objavo podatkov nimamo nič, že objavljene podatke na opsi.gov.si samo prilagodimo v human-readable obliko :)

MH0 ::

Pojma nimam. Jaz sprašujem. Ti bi pa moral vedeti. Pač na sosedovem avtomobilu lahko prepišeš vin...

matevzp ::

MH0 je izjavil:

Pojma nimam. Jaz sprašujem. Ti bi pa moral vedeti. Pač na sosedovem avtomobilu lahko prepišeš vin...

Objava podatkov zakonsko ni vprašljiva. Kot sem ti že odgovoril, VIN ni osebni podatek, zato ne vem, zakaj se ti zdi vprašljiva. Če mi poveš razlog, ti morda lahko odgovorim v kontekstu razloga.

Sosedu ne moreš ravno škodovati z informacijo o prevoženih kilometrih.

          ::

Lepo narejeno.

Sgt. Lipnikar ::

Super! Pohvalno.

https://avtolog.si/search/VF1BB05CF2806...

hehe, je en vrtel kilometre :)

Karlos ::

Sgt. Lipnikar je izjavil:

Super! Pohvalno.

https://avtolog.si/search/VF1BB05CF2806...

hehe, je en vrtel kilometre :)


LOL https://avtolog.si/search/WBAGM21060DR4...

Edit, pa še kupiš ga lahko avto.net :))
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Karlos ()

MH0 ::

So mu 2x motor zamenjali?

Karlos ::

To bi bilo TOP, če bi se povezali z avto.net, tako, da če ima oglas vpisan VIN, da bi dobil pri kilometrih status. (podobno kot na githubu, če builda passa ali ne ;))

Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

HappyPills ::

Fora je, da bi avto.net mogu dat obvezen vnos VIN (kar bi blo itak super), drugače za 95% oglasov ne pride prav.

          ::

Karlos je izjavil:


LOL https://avtolog.si/search/WBAGM21060DR4...

Edit, pa še kupiš ga lahko avto.net :))


Pokliči in vprašaj če so realni kilometri.

janezvalva ::

manjka še funkcija "idiot proof" kjer v prazno okence vtipkaš registrsko/vin

a se da iskati po registrskih številkah vozila?

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

VIN številka nikakor ni osebni podatek, zato so ti podatki povsem zakonito objavljeni na OPSI portalu in jih je povsem zakonito mogoče ponovno uporabiti.
sudo poweroff

HappyPills ::

To me spomni na prigodo, ko sem šel gledat en avto. Tip je reku, da mi bo dal VIN, ko ga pridem pogledat in nič prej. Že to mi je blo sumljivo zakaj VIN tok skriva.
Ko sem prišel sem si avto ogledal tip začne s svojim prodajnim nagovorom, ko konča mu jaz rečem, ok lahko zdaj VIN št. da preverim še podatke.
Tip stisne kluč, avto zaklene in reče žal je ta avto prodan in tudi vsi ostali za vas in odkoraka. :D.

tony1 ::

Avtorju teme kapo dol. Popoldne stestiram stran.

Matthai: podobnost s supervizorjem je očitna. Ste še na KPK imeli v mislih še kakšno področje, ki bi ga bilo koristno predstaviti v podobni obliki? Ker nova postava komisije očitno kakšne volje do razširitev nima, bi se lahko reči lotil še kakšen podoben zanesenjak kot je avtor teme...

poweroff ::

Huh, dosti je teh področij... ampak sovražniki transparentnosti ne spijo. 8-)
sudo poweroff

tony1 ::

Če daš kakšno idejo, se morda še kdo loti česa podobnega ;)

Invictus ::

Potem pa najbolje da kar naredimo stran

transparentnost.si

In fliknemo vse take zadeve gor...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mlamat ::

Jaz nimam perfektnega spomina, pa sem na tehničnem pregledu enkrat povedal napačno številko, tako da je bilo naslednje leto nižja. :)

Se pa ne sekiram, ker avto ni vreden skoraj nič.

Miha 333 ::

Pohvale za spletno stran. Se pa vidi, da so izvorni podatki povsem neurejeni. Npr. Volvo V50 in V 50 sta različna modela, enako S40 in S 40, V60 in V 60 itd. Statistične podatke v tem primeru težko primerjaš. Poleg tega so pri mojem avtu kilometri za leti 2015 in 2016 povsem enaki, se vidi, da se jim na TP sploh ni dalo gledat stanja in so kar staro cifro prepisali. So pa potem za 2017 pravilni, kar izpade, kot da sem v enem letu naredil toliko km, kot sem jih v resnici v dveh. Žal se tudi tukaj potrjuje stopnjevanje laž, večja laž, statistika. Ampak kot rečeno, so krivi napačni izvorni podatki. Še enkrat pohvale za spletno stran.

Invictus ::

Če so podatki zanič, ni kriv OP.

Shit in, shit out :)). Velja vedno...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Miha 333 ::

Invictus je izjavil:

Če so podatki zanič, ni kriv OP.

Sem 2x to napisal in 2x pohvalil avtorje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

louser ::

Če bo kdo naredil banner, uredim oglaševanje na Slo-Tech.

matevzp ::

Miha 333 je izjavil:

Pohvale za spletno stran. Se pa vidi, da so izvorni podatki povsem neurejeni. Npr. Volvo V50 in V 50 sta različna modela, enako S40 in S 40, V60 in V 60 itd. Statistične podatke v tem primeru težko primerjaš. Poleg tega so pri mojem avtu kilometri za leti 2015 in 2016 povsem enaki, se vidi, da se jim na TP sploh ni dalo gledat stanja in so kar staro cifro prepisali. So pa potem za 2017 pravilni, kar izpade, kot da sem v enem letu naredil toliko km, kot sem jih v resnici v dveh. Žal se tudi tukaj potrjuje stopnjevanje laž, večja laž, statistika. Ampak kot rečeno, so krivi napačni izvorni podatki. Še enkrat pohvale za spletno stran.


Res je. Keep in mind, da so to že "popucani" podatki. Opis modela je v osnovi nekaj v stilu "S 80 /2,4 / TD4", kjer so presledki, vejice in poševnice na random mestih, včasih so, včasih niso (včasih je vejica->pika). Isti avtomobil (letnik/motor) ima lahko tudi oznako "S80 D5" in "S80 2.4 D5".

Poskušamo čim bolj avtomatizirano reševat te težave, ampak je že raw uvoz, ki bi po zdravi kmečki pameti zahteval 20 vrstic, na cca 600 vrsticah. Primer: teža na os je lahko številka, lahko sta 2 številki, lahko sploh ni številka (nekdo se je odločil notri vpisat nek string), lahko je tudi nekaj v stilu 1450 + 4x2010 (občasno še napišejo spredaj/zadaj).

Neuradni odgovor zakaj je toliko napak in zakaj ni šifrantov (da, podatki o vozilih nimajo šifrantov - jih vpisujejo ročno) je, da ljudi za šalterjem, ki to vpisujejo, pač ne zanima zadeva do te mere, da bi poznali vse znamke in modele in pač prepišejo približek iz homologacijskega kartona.

Tega ne moremo rešit popolnoma avtomatsko brez sprememb v sistemu za vnos, ki bi takšne napake zmanjšali.

Se pa trudimo. Več kot bo predlogov, več je lahko potencialnih rešitev. Tudi kolega in jaz ne poznava vseh znamk, zato nam zanesenjaki lahko precej pomagate, če najdete katero od teh napak. Seveda je potrebno zavedanje, da rešitev, ki izgledajo trivialno na parih primerih, ne moremo takoj aplicirat na celoten indeks, ker ponavadi s tem polomimo katero drugo znamko- recimo, če bi združevali V 50 in V50, bi lahko ponesreči združili tudi motorje, ki imajo tipične oznake (zmišljujem si): Yamaha 800 v Yamaha800.

V bližnjem todoju trenutno so:
- grafi po posameznih modelih (porazdelitve km, prostornine in podobno - izris tudi pod posameznim VIN iskanjem)
- top 10/100 najbolj čudnih vnosov (negativnih sprememb kilometrov, ogromnih cifer pri kilometrih, ki gredo v milijone)
- nov indeks za vsa prvič registrirana vozila (tukaj lahko spremljamo podatke o vozilih, ki so mlajša od 4 let)

Če bi kdo rad pomagal hackat, bi se lahko dobili (s kolegom sva iz Ljubljane) in bi morda lahko še kak zanimiv elastic query + view nastal :) Je pa vse na prostovoljni ravni (ni denarja v igri + sva neporofitno v tem projektu). #delamZaReference :D

matevzp ::

janezvalva je izjavil:

manjka še funkcija "idiot proof" kjer v prazno okence vtipkaš registrsko/vin

a se da iskati po registrskih številkah vozila?


ne, ker podatki ne vsebujejo registrskih številk. V tem primeru mislim, da bi lahko že bil problem z osebnimi podatki, saj bi lahko na podlagi registrske (ki je namenoma na vidnem mestu, velika in lahka za zapomnit) povezoval individualen avtomobil z osebami na nivoju skupnosti (recimo z eno kamero, obrnjeno na cesto in malo OCRjanja). Ampak to je moje laično videnje situacije, za bolj konkreten odgovor bom moral enkrat vprašat koga pri informacijskem pooblaščencu.

mlamat je izjavil:

Jaz nimam perfektnega spomina, pa sem na tehničnem pregledu enkrat povedal napačno številko, tako da je bilo naslednje leto nižja. :)

Se pa ne sekiram, ker avto ni vreden skoraj nič.


Res je, veliko napak pride pri samem vpisu kilometrov, zato je potrebno razne žagaste grafe jemati v tem kontekstu (pravilen vpis - napačen vpis - pravilen vpis). V tem primeru lastnik čisto mogoče sploh ne ve za to šlamparijo. Zato imamo tudi pomisleke pri izpostavljanju prevrtenih avtomobilov, saj lahko čisto ponesreči zajamemo koga, ki ni imel tega namena in je vnos posledica napake izvajalca tehničnega pregleda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matevzp ()

sreda ::

pred enim mesecem sem imel avto na tehničnem (AMZS Kranj). Kilometri so pa še vedno iz leta 2017.
Drugače pa super stran.

matevzp ::

sreda je izjavil:

pred enim mesecem sem imel avto na tehničnem (AMZS Kranj). Kilometri so pa še vedno iz leta 2017.
Drugače pa super stran.


Podatke za 2019 bomo dobili šele 2020. Če mi na ZS napišeš VIN številko, lahko preverim, zakaj ne prikazuje podatkov za 2018.

sreda ::

2018 ni bilo tehničnega

matevzp ::

ah, potem ima vnos smisel :) Podatkov ne pridobivamo na mesečni ravni, si pa prizadevamo, da bi jih ... upanje ostaja :)

Mohimm ::

Ideja (sicer verjetno za sabo potegne kar nekaj hranjenja metapodatkov):
Fuzzy search po bazi stringov, in daš še uporabniku možnost da popravi klasifikacijo če je atomatika zgrešila. Pa ker je moderno, se na človeške popravke vrže tensorlow in vnaprej popravljaš ostalo bazo :)

avto.net ima ~relativno ok~ urejeno "znamka -> model" izbiro. Morda kdo ve ali so sami zgradili bazo ali jo od kje vlečejo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mohimm ()
««
«
1 / 10
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Preverjanje zgodovine avtomobila

Oddelek: Na cesti
4822078 (4635) starfotr
»

Kje brezplačno preveriti zgodovino avta preko številke šasije?

Oddelek: Na cesti
58835 (8600) bobby
»

Prvi avto

Oddelek: Loža
464307 (3088) bambam20
»

kaj tele kilometri ne bodo držali ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
767787 (4798) IL_DIAVOLO
»

eUprava - status vozila (v postopku od...)

Oddelek: Na cesti
172863 (2109) zk_eu

Več podobnih tem