» »

Domači DIY router

Domači DIY router

qwertzy ::

Na starem PCju bi želel postaviti lasten router, ki bi opravljal tudi funkcijo blokiranja neželenih DNS zahtevkov in IPjev ter logiranje prometa po clientih.

Katere distribucije in programsko opremo priporočate?

hojnikb ::

rajše kak cheap router pa openwrt, kot pa požrešn pc.
#brezpodpisa

pegasus ::

Monowall, pfsense in podobne, ki ti ponudijo "firewall appliance". Sicer pa vsak generičen linux distro in nekaj ročnega kvačkanja.

blackbfm ::

Letna poraba elektrike za pc te stane vec kot nov router

jukoz ::

Mal si preveri kle, da dobiš neke osnove.
https://arstechnica.com/gadgets/2016/01...

blackbfm je izjavil:

Letna poraba elektrike za pc te stane vec kot nov router


Te primerjave so dandanes čist mimo, ker tisti trenutek ko vklopiš dodatni kalorifer pozimi ali pa klimo nabiješ na 20 poleti, si ves prihranek vrgel skozi okno. Ene 10x.
Lahko greš pa primerjati hitrosti enega ARM routerja napram najbolj poceni Atomu pa boš videl.

Npr takihle:
https://www.amazon.de/Mi19W-S2-Celeron-...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

steev ::

Kup si enga Mikrotika za 50 eur in ne kompliciraj.
:|

blackbfm ::

Te primerjave so dandanes čist mimo, ker tisti trenutek ko vklopiš dodatni kalorifer pozimi ali pa klimo nabiješ na 20 poleti, si ves prihranek vrgel skozi okno. Ene 10x.


Ha? A pc opravlja tut funkcijo klime/kaloriferja al kje ti vidis povezavo?:))

St235 ::

jukoz je izjavil:

Mal si preveri kle, da dobiš neke osnove.
https://arstechnica.com/gadgets/2016/01...

blackbfm je izjavil:

Letna poraba elektrike za pc te stane vec kot nov router


Te primerjave so dandanes čist mimo, ker tisti trenutek ko vklopiš dodatni kalorifer pozimi ali pa klimo nabiješ na 20 poleti, si ves prihranek vrgel skozi okno. Ene 10x.


Hočeš povedat, da potem ne rabiš kaloriferja in klime, če imaš PC za router?

jukoz ::

blackbfm je izjavil:

Te primerjave so dandanes čist mimo, ker tisti trenutek ko vklopiš dodatni kalorifer pozimi ali pa klimo nabiješ na 20 poleti, si ves prihranek vrgel skozi okno. Ene 10x.


Ha? A pc opravlja tut funkcijo klime/kaloriferja al kje ti vidis povezavo?:))


15 let nazaj nisi rabil kaloriferja, če si imel PC za router =)
Danes ni več tako, ker porabi ene 15W in v momentu, ko te malo zazebe in vklopiš kalorifer za 20 minut, si energijo, privarčevano z uporabo ARM routerja, vrgel skozi okno oz v gretje zraka.

steev je izjavil:

Kup si enga Mikrotika za 50 eur in ne kompliciraj.


Res odličen odgovor na tehničnem forumu, ni kaj =)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

darkolord ::

A bejž no. Če je tako, pa moraš poleti zaradi PCja prižgati klimo.

St235 ::

jukoz je izjavil:

blackbfm je izjavil:

Te primerjave so dandanes čist mimo, ker tisti trenutek ko vklopiš dodatni kalorifer pozimi ali pa klimo nabiješ na 20 poleti, si ves prihranek vrgel skozi okno. Ene 10x.


Ha? A pc opravlja tut funkcijo klime/kaloriferja al kje ti vidis povezavo?:))


15 let nazaj nisi rabil kaloriferja, če si imel PC za router =)
Danes ni več tako, ker porabi ene 15W in v momentu, ko te malo zazebe in vklopiš kalorifer za 20 minut, si energijo, privarčevano z uporabo ARM routerja, vrgel skozi okno oz v gretje zraka.


Problem te logike je, da si ocitno edini s kristalno kroglo in ves da op pod star pc razume energetsko varcen, ki porabi 15w.

Ostali nerazgledani bedaki, pac imamo taksnih vzdrževalskih sposobnosti.

jukoz ::

Tole bo 11 odgovor v temi. Dva sva OPju odgovorila na vprašanje, kako uporabiti star PC za router.

Nikjer ne vidim da se sprašuje glede porabe elektrike.
Je to pametno opozorilo, ki pa sem ga tudi pametno zavrnil. Lahko še tako telovadimo s porabo elektrike starega PCja, ampak v primerjavi s klimo ali kaloriferjem je zanemarljiva. V nekih normalnih okoliščinah seveda.

St235 je izjavil:


Problem te logike je, da si ocitno edini s kristalno kroglo in ves da op pod star pc razume energetsko varcen, ki porabi 15w.

Ostali nerazgledani bedaki, pac imamo taksnih vzdrževalskih sposobnosti.


Jah, če nimate vzdrževalskih sposobnosti se DIY routerja ne lotevajte. Oz takole - vi se jih kar lotevajte, vendar počasi in preberite kakšen vodič, ne kar na horuk inštalirat pfSense in upati na najboljše =)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

darkolord ::

Lahko še tako telovadimo s porabo elektrike starega PCja, ampak v primerjavi s klimo ali kaloriferjem je zanemarljiva. V nekih normalnih okoliščinah seveda.
Router skoraj povsod laufa 24/7. Stari PC porabi nekje 50-100 W, kar je 50-100 eur na leto.

Razlike je vseeno dovolj, da se starih PCjev za router cenovno ne splača uporabljati.

Za 50 eur pač dobiš že zelo zmogljivega mikrotika (dual core, več gigabitno routanje, hardverski ipsec, SFP, ...).

Če mu je v interesu, da se nauči, kako zadeve delujejo, potem pa kar. Čeprav tega ni nikjer navedel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

jukoz ::

Hm, dej mi prosim link do tega gigabitnega mikrotika za 50 EUR. 20EUR so 8 port gigabitni dumb switchi, jim za dodatnih 30 EUR res še pamet dodajo?

Pa lani takle čas sem dodal en star HP Microserver (prve generacije, 350W napajalnik, 4Gbit mrežne + 2x 3.5 HDD) kot gateway++ v domače omrežje (zamenjal en brezvezen ASUS router). Poraba elektrike je šla gor neopazno. Prej je bil račun za elektriko ene 22EUR mesečno, sedaj je pa ene 24EUR (2,5 sobno stanovanje s priklopom na topolovod in plin). Celih 24EUR na leto. Ali pa zato ker bolj pogosto kurim klimo?

Kako si namatral cifre da si dobil 50-100 EUR na leto pa tudi prosim razloži. Ker sem gorenc bi opazil razliko.

darkolord ::

Pardon, z davkom je 60 eur. Vseeno je poceni, glede na to da je precej zmogljiv.

Glede porabe, tukaj, tukaj, tukaj itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Dr_M ::

Tko cez palec 1W 24/7/365 stane 1e.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

jukoz ::

hmmm, bom ob priliki en wat meter priklopil na mašino, ker me res zanima koliko kuri. Če bi veliko bi že opazil.

Hvala za linke, bom pogledal

Saul Goodman ::

če boš razmišljal o DIY firewall/routerju, lahko pogledaš tudi tole: qotom Q355G4

Dela super in ima dovolj močan CPU, tako da ti lahko služi še kot konkreten VPN strežnik, ipd. pri meni gor teče pfsense, primeren pa je tudi za druge podobne distribucije, npr opnsense. popularna zadevca za soho firewallčke, z malo porabo.

Saul Goodman ::

Saul Goodman je izjavil:

če boš razmišljal o DIY firewall/routerju, lahko pogledaš tudi tole: qotom Q355G4

Dela super in ima dovolj močan CPU, tako da ti lahko služi še kot konkreten VPN strežnik, ipd. pri meni gor teče pfsense, primeren pa je tudi za druge podobne distribucije, npr opnsense. popularna zadevca za soho firewallčke, z malo porabo.


da še odgovorim na konkretno vprašanje: distribucij obstaja veliko, vendar je med najbolj podprtimi s strani communitya še vedno pfSense. uporabi to. na internetu je tudi ogromno vodičev, obstaja pdf knjiga, forumi, ni da ni. ko boš iskal odgovore pri konfiguraciji omrežja, jih boš za pfsense s pomočjo googla hitro našel.

lahko pogledaš še sohos UTM home oz. sophos XG free home firewall in še kakega drugega komercialnega ponudnika, ker jih ima kar nekaj zastonj OSe za majhna / soho omrežja. jaz sem na pfsense, ker se ga od vseh da najbolj konfigurirat v detajle in ker sem ga navajen. UTM/XG je lažji za uporabo, maska zgleda morda lepša, gredo pa precej manj v globino.

Zgodovina sprememb…

qwertzy ::

Hvala za odgovore!

Star PC bo zgolj za začetek, da se naučim, kako zadeve delujejo. Kasneje bi kupil specializiran mini PC. Kaj priporočate?

Poleg seveda volje do učenja je razlog, da se tega lotevam, predvsem to, da običajni routerji ne ponujajo blokiranja prometa po IPjih in DNS zahtevkih (razen če nastaviš obvode preko raznih "zastonj" ali plačljivih DNS storitev in jim s tem razkrivaš svoj internetni promet, česar nočem).

jukoz ::

Če je zgolj za začetek, potem bi ti pa predlagal da začneš kar z OpenBSD:
https://www.openbsd.org/faq/pf/example1...

Tako boš najbolj razumel tudi kaj je v ozadju, ne samo klikanje po grafičnem vmesniku.

blackbfm ::

Mal pretiran pristop za blokiranje parih je*enih ipjev:))

In ze klikanje po vmesniku npr openwrtja je za laika lahko vrh glave

Saul Goodman ::

qwertzy je izjavil:

Hvala za odgovore!

Star PC bo zgolj za začetek, da se naučim, kako zadeve delujejo. Kasneje bi kupil specializiran mini PC. Kaj priporočate?

Poleg seveda volje do učenja je razlog, da se tega lotevam, predvsem to, da običajni routerji ne ponujajo blokiranja prometa po IPjih in DNS zahtevkih (razen če nastaviš obvode preko raznih "zastonj" ali plačljivih DNS storitev in jim s tem razkrivaš svoj internetni promet, česar nočem).


za to bo pfsense + nameščen paket pfblocker-ng. DNS in IP blocking, jaz imam blokiranih cca 1.5mio domen in 400k IP naslovov. dela super. ena najpopularnejših free rešitev za DNS/IP blokiranje doma.

Dr_M ::

Pa ti net sploh dela, ko mas toliko blokirano? Al blokiras vse in delas white list?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

hojnikb ::

za opja je najbolsa resitev flesanje openwrtja na obstojec router in potem igrackanje naprej.
#brezpodpisa

Saul Goodman ::

Dr_M je izjavil:

Pa ti net sploh dela, ko mas toliko blokirano? Al blokiras vse in delas white list?


če je mlinček dovolj zmogljiv, ni problema. Qotom Q355G4 z i5 5200u CPU in 4gb ram zlahka prebavi.

ne blokiram vsega, uporabljam feede drugih organizacij, kot je bambenek, internet storm center, ipd. hitro prideš na nekaj 100k vnosov. in ni mi žal, zadnjič sem npr. zalotil TV, kako želi rudarit. mularija je gor snela en app, ki je bil očitno gnilo jajce. ko vidiš vse te neuspele poskuse v logih, se zaveš koliko sranja te obišče mimgrede.

qwertzy ::

Saul Goodman je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Pa ti net sploh dela, ko mas toliko blokirano? Al blokiras vse in delas white list?


če je mlinček dovolj zmogljiv, ni problema. Qotom Q355G4 z i5 5200u CPU in 4gb ram zlahka prebavi.

ne blokiram vsega, uporabljam feede drugih organizacij, kot je bambenek, internet storm center, ipd. hitro prideš na nekaj 100k vnosov. in ni mi žal, zadnjič sem npr. zalotil TV, kako želi rudarit. mularija je gor snela en app, ki je bil očitno gnilo jajce. ko vidiš vse te neuspele poskuse v logih, se zaveš koliko sranja te obišče mimgrede.


Kakšen pc s potencialno slabšo konfiguracijo pa bi bil še sposoben tekoče opravljat funkcijo tvojega routerja z 100k+ blokad?

Če prav razumem mora pri routerjih bit CPU dovolj močan - predimenzioniran in bo v praksi CPU load vedno zgolj nekaj procentov (ko se naredi request in mora prečesati 100k+ dolge sezname v kratkem hipu), ker običajno browsanje po internetu sproži zgolj nekaj requestov na sekundo? V nasprotnem primeru imaš sicer večji CPU load (boljši izkoristek HW), ampak daljše lage pri zahtevkih. Raumem prav?

SoLoR ::

Jaz osebno uporabljam za router/server E8400, 4gb ram, 120gb boot ssd disk + 1TB + 3TB, 3x 1gbit mrezna. Na njem pa lavfam vse od mail serverja, dns, apache/php/mysql, samba (nas), ipsec vpn, qbitorrent pa se kaj bi se naslo :) Gor pa lavfam gentoo linux. Vse deluje kot raketa in vse si lahko nastavis tocno tako kot hoces...

zorangutan ::

za to bo pfsense + nameščen paket pfblocker-ng. DNS in IP blocking, jaz imam blokiranih cca 1.5mio domen in 400k IP naslovov. dela super. ena najpopularnejših free rešitev za DNS/IP blokiranje doma.


Katere liste pa uporabljaš? Mi jih prosim napišeš?

zadnjič sem npr. zalotil TV, kako želi rudarit


Kako si to ugotovil? Katere package za logiranje in statistiko uporabljaš? Mene bi recimo zanimala statistika DNS zahtevkov globalno in porazdeljena na MAC/IP adrese.

mzakelj ::

Kaj pa Pihole na mrežo ? Saj bi se dalo tudi s tem blokirat. Pa še enostaven in pregleden je.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Klima vs kalorifer (po porabi el. energije)

Oddelek: Loža
346492 (5417) radmannsdorf
»

pfsense (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
739962 (5668) SeMiNeSanja
»

Izkušnje s toplotno črpalko regija, moč, delovanje, vrsta izolacije etc. - samo eno m (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8733718 (30611) konspirator
»

Stroški ogrevanja - pavšalni izračun (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
507471 (5663) umexteacher
»

Ogrevanje na kalorifer ali plin (radiator) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7516606 (15616) Vajenc

Več podobnih tem