» »

stensko stikalo za luč z časovnim zamikom izklopa

stensko stikalo za luč z časovnim zamikom izklopa

Sheteentz ::

V kopalnico/wc bi rad vgradil ventilator za prezračevanje. Vezal bi ga na luč, rad bi pa, da ko zapustim prostor in ugasnem luč, le-ta še nekaj časa sveti in s te deluje tudi ventilator. Zle duhove prebavnega trakta je pač nekako potrebno dislocirat. Rabil bi torej stensko stikalo za luč z časovnim zamikom izklopa. Ali kaj takšnega sploh obstaja? Da se razumemo, rad bi, da ko dam stikalo na off pozicijo, stikalo še vedno dovaja tok cca par minut.

ethelred ::

Kupi ventilator z vgrajenim timerjem, dela točno tako, kot si napisal.

"Opinions are like assholes... everyone's got one
and they all stink" (Brandi Kangiser)

bastadu ::

Ampak ne boš ga mogel zvezati samo na luč, rabil boš tudi stalni dovod elektrike, ugasnitev luči bo samo služila za zaznavanje kdaj bo tajmer začel z odštevanjem za izklop ...

Peter18 ::

Par predlogov za nakup samo modula s timerjem, ki ga dodaš ventilatorju (če ti je približno jasno kaj delaš):
Mimovrste: https://www.mimovrste.com/kopalniski-ve... (relativno drag)
Ebay: https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R... (ceneje, samo moraš preverit da je primeren rele in ga imaš kam varno za namestit)

Pa tako kot je rekel bastadu... rabiš še eno "live" žilo cel čas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Peter18 ()

Sheteentz ::

dodatne live žile nimam, zato rabim takšno stikalo, kot sem opisal. druge možnosti nimam.
lahko bi štemal ploščice, ampak to bi bila barbarska rešitev.

Zgodovina sprememb…

smrko ::

V parih minutah seveda ne boš prezračil kopalnice, mi pa ni jasno zakaj je tako zajebano čez 15 minut ugasnit luč.

Sicer pa, če ga boš vezal na luč, boš torej potegnil kabel od luči (stenske, stropne...) in ti bo 'visela' do ventilatorja, razkopaval verjetno ne boš. Zakaj potem ne bi pri stikalu razdelil +, potegnil žico po cevi do luči (zraven obstoječe) in naprej do ventilatorja, stikalo pa nadomestil z dvojnim (2-gang), ki je itak enakih dimenzij.

Poceni, preprosto, hitro...

MTB ::

Ok, ne poznam tvojih inštalacij, ampak bi šel v drugo smer. Kaj pa, če bi luč vezal na ventilator in ne ventilator na luč.
Edino kar rabiš je 3 žile do luči.

Sheteentz ::

Tako izgleda napeljava, ki je pod ploščicami, nisem je sam delal, verjemite, da bi naredil tako, da bi mimo stikala speljal live žilo, da bi lahko uporabil ventilator s timerjem.

stikalo---->luč/ventilator


Razkopavat pa ploščic in sten tudi ne nameravam, da bom zdaj dodaten kabel vlekel do ventilatorja, saj nisem nor, da dam še enkrat polagat to keramiko.

Torej, žlahtni cvetober slo-tech inteligentsie, poskusimo se skoncentrirat na vprašanje, ki sem ga zastavil uvodoma: so sploh na voljo tašna stenska stikala, ki prepuščajo tok (pa recimo do 15 minut, da bo smrko zadovoljen), ko dam na off? Tehnično gledano gre za stikalo z neke vrste timerjem, podobno kot bi bilo na ventilatorju, le da bi bil mehanizem timerja vgrajen v samo stikalo.

Sheteentz ::

pa še fotka vezave

 vezava

vezava

smrko ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: smrko ()

Lonsarg ::

Stikala imamo ponavadi enaka po hiši zaradi izgleda. Jaz predlagam da zgolj kupiš poljubni dovolj majhni zakasnilni/timer rele, da ga spraviš v isto dozo kot je stikalo. Tale je recimo temu namenjen:
https://www.merkur.si/casovni-rele-eti-...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Sheteentz ::

Lonsarg, hvala, tole bi mi prišlo prav. Samo še prav ga moram zvezat s stikalom in sem zmagal.

Sheteentz ::

ena ideja: bi lahko uporabil zakasnilni timer samega ventilatorja ali bi mi ga lahko skurilo, če bi v kopalnici priklopil kakšno večjo stvar, recimo sesalec?

slike timerja



Daliborg ::

Če imaš stikalo znotraj kopalnice bi lahko to rešil s stikalam na senzor za gibanje ki že vsebuje timer oz. Nastavitev koliko časa je vklopljen. Pa še izbiraš med on/off/auto.
Lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Ulixes ::

bom poskusil kar tukaj z vprašanjem, da ne odpiram nove teme ...
Imam ventilator s timerjem, 3 žice do ventilatorja (N, L in pulz s stikala) in običajno stikalo (tako, ki ostane tam, kamor ga pritisneš). Torej bi mi signal s stikala pošiljal pulz v ventilator (timer vhod) dokler stikala ne izklopim. Je to slabo za ventilator? Lahko kaj skuri? Mogoče je vhod na ventilatorju za timer narejen samo za kratkotrajne sunke elektrike ... Upam, da je razumljivo napisano :)
Hvala
Uroš

Lonsarg ::

Ne bi smelo biti problema, teh nekaj miliamperov pa res mora stvar zdržat konstantnih, brez da se skuri. To je pogosti način vezave za resevanje take situacije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Ulixes ::

Aha, super. Sem malo razmišljal; tako je verjetno, če imaš vezano na luč ...
Je mogoče, da bi pa vezal kar iz iste L žice na vhoda L in timer na ventilatorju? Bo pač delalo samo, ko je stikalo prižgano ... ali se motim?

Lonsarg ::

Ločeno rabiš če hočeš da deluje ventilator še po izklopu nekaj časa. Če mora delovati samo ko je luč je dovolj samo L žica (ki jo potem na ventilatorju razdeliš in vežeš hkrati na signal-in ter na napajanje ventinatorja).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Ulixes ::

Super, HVALA!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pametno stanovanje (strani: 1 2 3 449 50 51 52 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2585465958 (85) matobeli
»

Daljinsko upravljanje luči

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111185 (1003) OK.d
»

Nerazumevanje el. napeljave za luč

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
208152 (2649) tehnicni
»

Casovno stikalo za bojler

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
437206 (6114) dreta
»

Dva dvojna stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
253618 (3470) RejZoR

Več podobnih tem