» »

mount ntfs ?? (win2k particija v linuxu)

mount ntfs ?? (win2k particija v linuxu)

matic ::

Kdo lahko poda podrobna navodila kako montirat ntfs particijo od win2k v linuxu!? Lahko je particija samo za branje, samo da bom lahko mp3 poslusal! Imam distribucijo mandrake 7.1!
  • spremenilo: matic ()

Loki ::

Isci en moj topic pod pomoc in nasveti (ful nazaj).
Tm je Pajo dal link.
I left my wallet in El Segundo

matejS ::

Skompilirat moras modul ntfs.o (lahko tudi kar v jedro, samo ne pripororcam).. kot imas to nerejetno dodat ntfs v /etc/filesytems (i think) in voila...
mount -t ntfs /dev/hdxx /mnt/ntfs dela :)
RO je suportitan, RW exeprimatal (ne priporocam)

bastadu ::

No pa da še jaz vprašam za podoben problem: Kako v RH7.2 mountat NTFS particijo? Če napišem ukaz "mount -t ntfs /dev/hda1 /mnt/ntfs" mi napiše, da NTFS ni podprt s tem kernelom, al nekaj podobnega. Zanima me, kaj potrebujem za to, kakšen program al kaj?

dr.J ::

Če hočeš v RH7.2 mountati NTFS particijo, si moraš lastnoročno prevesti kernel. Pred tem moraš pri konfiguraciji vklopiti podporo za ntfs.
Pa še to: branje dela OK, pisanje po teh particijah pa je še v kao 'experimental' fazi. Če tega še nisi počel, malo poglej HOWTOje. Najdeš jih na RHjevih straneh.

Ali iskanje po slo-techu ne dela ali kaj?:\

bastadu ::

A se da komu razložit, kako se prevede kernel, ker sem sam bolj newbie v linuxu. Al pa če ve kdo kakšen link, kjer je to podrobno razloženo... thnx

JLP ::

Live long and prosper!

Brane2 ::

IIRC je NTFS precej sveža stvar, vsaj kar se stabilnosti tiče. Na www. kernel.org snameš zadnji kernel (trenutno 2.4.18rc1 mislim), ga razpakiraš (gzip -d tralala , nato sledi tar-xvf tralala )
Aja, file razpakiraš v /usr/src in razTARanju ti tam nastane linux mapa. Če si jo imel tam že prej, jo vsekakor preimenuj v nekaj drugega, recimo linux_old
nato skočiš v linux in rečeš:

make mrproper

make menuconfig - To ti odpre sistem menijev, kjer določaš, kaj naj se skompajlira v kernel in kako (v sam kernel ali kot dodatni modul). Pri "File Systems" nastaviš ISO9660, Joliet, DOS VSFAT in valjda NTFS. Slednjemu NE odkljukaj Write support, da stvar ne zjebe česa.
Nato sejvaš konfiguracijo in rečeš "Exit"

nato sledi :

make dep

make bzImage

slednji naredi mashinec v podmapi arch/i386/boot pod imenom bzImage. tega počiš v /boot
in prepričaš loader (LILO) da po boot sekvenci naloži ta image z diska.
to storiš s popravkom filetka /etc/lilo.conf

nato rečeš /sbin/lilo in če stvar reče da je vse O.K., rebootaj mashino

če je vse O.K., si najprej narediš mapco, v kateri bi rad videl NTFS disk ali particijo.

recimo mkdir /wintfs
Nato reces nekaj v stilu mount -t ntfs /dev/hdb /wintfs (tu namesto hdb vstavi poziciojo svojega diska ali
particije) in to bi naj bilo to...


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

CaqKa ::

jo brane2.. tnx stari :) morm probat kak to dela.. si prvi ki je to dovolj na simpl razlozil :)
samo nekaj mi še vseeno ni jasno od tam dalje ko imam od tarano na disku, od tu dalje vsak drugace zacne.. eni mi kr takoj recejo da je treba dat menu config.. kaj pravzaprav naredijo "mrproper" "menuconfig" (za tega vem da bi naj odprl meni za nastsaljat), "make bzimage" "make dep".. če mi to razlozite si bom verjetno tudi lazje zapomnil kaj morem napisat..
pa še neki uporabljam suse linux in imam bootanje iz zagonske diskete. kak pošlihtam tam da bo naložil novi kernel? kake parametre treba vpisat ko to vpraša?
ajt folkx :) upam da bo delalo zdaj to že enkrat

Gandalfar ::

v Kernel HOWTO je to IMHO dovolj dobro razlozeno. Let linuxDoc be your friend!

Brane2 ::

ko razpakiraš kernel, si poglej v linux mapci prvi Readme ali install doc ki ga najdeš.
Naprej je vse razloženo.

ko poženeš menuconfig ti da stvar na volj kup opcij. Kadrkoli ti kaj ni jasno, pritisni "?", ko boš na dani opciji in dobil boš kratko pojasnilce...

bastadu ::

Hvala vsem zaenkrat. Če mi še pa kaj ne bo jasno, bom pa še itaq napisal;)
:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

Brane2 ::

Res je, da je alfa in omega dokumentacija ob sofverju. Vidš, jaz pa sem neki pozabu.

Pri večini možnosti v kernelu lahko odklikaš a jo hočeš al je nočeš, ali pa naj bo v obliki modula, ki ga bo kernel všteku sam, ko ga bo rabu.

make bzImage ti sproducira kerenel bzImage v-boot mapi, vendar to je samo osnova, ne pa vse.

Ko imaš kernel, moraš reči še:


make modules

in pa

make modules_install


Prvi ukaz skompajlira module, drugi pa jih preseli v mapo, kjer jih bo kernel našel, če jih bo rabil.

Zakaj bi stvari dodajal v obliki modulov ?
Ker je tako kernel manjši, moduli pa se nalagajo po potrebi in tako ne zasedajo RAM-a (kar je blo nekoč pomembno, danes pa par 100 k gor ali dol ne pomeni tolko)

Ker si ob nalaganju modula lahko zaželiš posebnih opcij, ki jih drugače po inicializaciji kernela ne moreš spreminjat.

Ker je tako kernel bistveno bolj fleksibilen brez neke škode. Če bi recimo izbral podporo za vse ponujeene Ethernet kartice, bi stvar verjetno že med bootom škripnila, ker bi med inicializacijo neobstoječih kartic kaj zasrala. Tako pa narediš module za vse kar ti pade na pamet in nato pokličeš tiste ki jih rabiš.
2.4.x kernel to v veliki meri dela že sam, pa vendar si sam zapečem recimo driver za Ethernetko, ki jo imam v mašini direkt v kernel, za ostalih par verjetnih kandidatov pa naredim module.

Moduli pa niso zaželjeni za stvari, ki jih rabiš žeob bootu. Recimo filesistem. Če ti je osnovna particija v ReiserFS, potem mora kernel znati delati z njo že ko se naloži in ne more modula za delo z diskom sneti z diska, s katerim brez modula še ne zna delati ( ameri temu rečejo "Catch 22"). Enako velja za ext2 ali kaj drugega.

Hmm. mogoče še ena stvar, ki ni tako očitna. Tam med filesistemi imaš tudi opcijo za podporo za /dev filesystem, ki jo lahko obkljukaš. Ne obkljukaj pa opcije pod njo "mount automatically at boot", ker s tem zna bit sranje.


Word of advice. Vedno imej v /boot mapi vsaj dva kernela, od katerih naj bo eden tak, da ziher dela. Če kaj zajebeš, lahko še vedno zbootaš mašino in pogledaš, kaj je blo narobe.




Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

tico ::

Imam vprasanje glede win2k Ntfs in lilo-ta.

Kaj moram napisat v lilo.conf da bo zagnal winse?
Moram skompajlat kernel (kot je zgoraj napisano) ali ni potrebno? (ne rabim dostpa do win2k particije)
Linux je RH 7.1

Hvala!

Gandalfar ::

RTFM: Lilo-HOWTO oz. poskusi se poigrati z kaksnim liloconf programckom.

tico ::

Se eno vprasanje.
imam win2k particijo NTFS, in se dve Fat32 particiji.
Eno fat32 particijo bi obdrzal drugo bi pa nastavil za swap in linux.
Bootam linux z diskete in ko zacne nalagati vrze ven napako "Kernel panic: VS: Unable to mount root fs on 03:03".
kaj naj naredim, da bom lahko instaliral?
ce bootam comp z sistemsko od win98 in pozenem autoboot iz cd-ja mi pa zasteka pri delanju particij napise da se ni vse razparticionirano prvih 1024 blokov ali nekaj podobnega in zasteka?
Hvala!

dr.J ::

V lilo.conf dodaj tole (ce je Win2k particija c: - sicer se pa itak ne znajo zbootat ):

other=/dev/hda1
 &nbsp optional
 &nbsp label=windows

Tisti blanki na zacetku so v resnici Tabi!

Potem poženi /sbin/lilo

To ti omogoča, da pri vklopu računalnoka izbereš W2K ali pa linux. Na tem mestu ni pomembno, da imaš preveden kernel z ntfs podporo! Če torej ne rabiš dostopa do ntfs particije iz Linuxa, ti torej ni treba prevajati kernela!

Glede tvojega drugega posta:
/boot mora biti pod 1024 cilindrom, odvisno od verzije lilo; / pa se potem lahko začne tudi kasneje. Pri tebi je verjetno ta problem, da se w2k particija razteza cez 1024 cilinder. Kaj pa RH7.2, za tega se mi zdi, da ima novejsi lilo in pa še Grub lahko izberes namesto Lilo-ta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

matic ::

tako kot ze receno! Uporabi novejsi Lilo, ce ta res dela (isem izkusil), vem pa da se temu problemu lahko izognes z uporabo Gruba namesto Lilota!

tico ::

Ze porihtal! Hvala!
Sedaj se prave tezave sele zacnejo.:'(

Gh0st ::

Kaj je tu problem?
Root imenik bora bit na prvih 1024 celindrih, čene ga MBR sploh ne porajta. Se pravi, da ti rajši spravi Linux na prvo in drugo particijo, potem pa Windows na zadnjo.

Glede NTFS pod Linuxom...Imam RH 7.1 in sem moral skompajlat kernel, da mi naloži modul ob zagonu, samo mi omogoča mount Read-Only. Read-Write zaenkrat še ni možno, kar se mi zdi bedno.
Kadar kompajlaš kernel, je dobro da novega preimenuješ in imaš oba na disku, da v primeru napake, lahko še zmerej bootaš v starega. Se pravi imaš u Lilotu:
Linux
Linux-old
Wndows
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

tico ::

Ghost sem zrihtal in dela. Particije NTFS pa (zaenkrat) se ne rabim pod linuxom. Glede problemov pa sem mislil stvari ki nimajo nic skupnega z naslovom topica:)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kako mountat USB ključ v linuxu

Oddelek: Operacijski sistemi
492411 (1918) Senzacionale
»

Linux in NTFS

Oddelek: Operacijski sistemi
331788 (1241) moj_nick
»

[Linux] - kernel2.6.0 + Slackware + moja glupost! Na pomoc!

Oddelek: Operacijski sistemi
101722 (1622) CCfly
»

ntfs format pri linuxu

Oddelek: Operacijski sistemi
161100 (908) Gh0st
»

redhat 7.2 NTFS particije? kernel recompile?

Oddelek: Operacijski sistemi
9996 (883) CaqKa

Več podobnih tem