» »

Slovenske parlamentarne volitve 2018

Slovenske parlamentarne volitve 2018

««
14 / 64
»»

nekikr ::

nurmaln je izjavil:

nekikr je izjavil:

Ob poplavi nezaposlenih ljudi bi ljudje bili pripravljeni delati za 100EUR mesečno, če bi država ukinila vso pomoč in ukinila minimalno plačo.

Ne, ne bi bili. Ker bi se hitro našlo dovolj podjetnikov, ki bi našli načine kako iz delovne sile iztržiti več. Hudiča za 100EUR na mesec lahko ne samo nazaj zaženemo Muro in vse ostale propadle firme, ampak bo hitro še Apple prišel do nas, da bomo iPhone sestavljali. In veliko število delovnih mest bo spet povzročilo pomanjkanje delovne sile in plače se bodo zvišale.
Za 300EUR na mesec sem še jaz sposoben jutri odpreti 1000 novih delovnih mest. Kaj šele vsi podjetniki, ki že zdaj plačujejo ljudi po 1000+EUR. Boj za dobre delavce se bije vsak dan.

Seveda je to ena velika laž. ZRSZ namreč ponuja cel kup subvencij za zaposlitve, kjer te zaposleni stane zelo malo, pa imamo kljub temu na deset tisoče brezposelnih ljudi. Da ne omenjam tega, da se ti zdi ok, da plačaš ljudi 100EUR in pustiš, da se, morda, enkrat plača tudi zviša.
Imam svoje podjetje, pa niti slučajno ne mislim, da morajo biti ostani zato sužnji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

vostok_1 ::

nevone je izjavil:

IMO, država bi morala zagotoviti dovoljšen minimalen standard posameznika, da ima ta fighting chance za si izboljšat stanje.


Kako država? To je spet tako čez palec, in poleg tega ti to ne garantira, da če je osnovno izhodišče vseh enako, da bodo vsi enako dobro prosperirali. To ne gre. Saj smo razdelili v samostojni Sloveniji premoženje, pa kaj je bilo iz tega. Večina ni odnesla nič. Res je tudi, da ni bilo veliko, ampak če ljudem daš veliko, zgubijo motivacijo za delo, ne vsi, dobršen del pa.

Po drugi strani, marsikatera država, bi bila danes že sposobna nuditi en tak primeren standard za večino, a kaj, ko se takoj pojavi težnja, da se potem cel svet preseli tja. Ni vzdržno, žal.

Svet je ena norija, kaj bomo spackali skupaj, bomo pa videli.

o+ nevone


Easy. Arbitrarno.
Za osnovne življenske potrebščine se že sedaj ve, kje nekje je minimum.

Za "fighting chance" pa določimo eno leto plan, pa pol ga vsakič malo korigiramo glede na statistiko uspehov. Nikoli ne boš trofil 100% in vedno bo "ever changing".
Ampak človek pač mora vedno malo generalizirati.

Moje izkustveno mnenje, kaj človek danes potrebuje za si ustvarit dostojanstveno življenje pri nas, če štarta iz nule, je, poleg osnovnih dobrin (hrana, pjača, streha nad glavo, itd.), potreben reden dostop do interneta, zanesljiv transport, TRR, naslov za prejemanje pošte in seveda osnovna medicinska pomoč. No še kaj bi se našlo, predvsem iz naslova minimalne izobrazbe.
Ampak nič ni izven ranga normalnega proračuna zahodne države.

Resnica je, da že danes, ljudje, ki niso moteni, odvisniki itd. ne ždijo na ulici, amapk lahko pridejo do nekega zaslužka.

Druga zgodba so tisti, ki imajo na pol zgrajeno bajturino pol pa se na TVju jokajo kako shajajo iz meseca v mesec. Zravn pa 3 šoloobvezne otroke.
Težko je naučit nekoga, osebne odgovornosti.
To je začaran krog...ničvredni starši, ničvredni otroci, ničvredni starši.
Državna pomoč pomaga...only so far. Futranje neodgovornosti ta cikel zgolj nadaljuje.
Prav bi bilo, da v državnih šolah, že na nižji stopnji učijo otrok odgovornosti. V resnici pa se te teme vsi bojijo načet pol pa pitajo male z nekimi abstraktnimi koncepti, domačim branjem itd.
Da, 10% bo mogoče iz domačega branja poštekalo nekaj, vsi ostali pa bodo gladko preskočili knjigo.

Saj počasi upajmo da bo. No...počasi.

nevone je izjavil:

Saj glavni problem ni neenakost, ampak odnos do šibkejših. Oni bi morda celo bili zadovoljni s precej manj, a je družba naravnana tako, da jih na nek način zaničuje. Seveda ne vsi, ampak saj vemo kako je. Stalno se vrši pritisk s strani tistih, ki imajo več, ker sistem vlečejo v fazo, v kateri imajo šibkejši še manj možnosti. Zraven se pa stalno tekmuje, kdo ima več, in kaže s prstom na tiste, ki imajo manj.

To se dogaja tudi na tem forumu. Hitro se najdejo osebki, ki so pripravljeni povsem diskreditirati šibkejšega od sebe, oziroma vsi prežijo na šibkost ostalih.

Zato ni čudno, če ljudje hočejo biti vsi na vrhu piramide, kjer je moč pač največja.

o+ nevone


Se strnijam, da je borba med šibkimi in močnimi. Ampak to ne pomeni, da se ne morajo formirat neke skupine na bazi drugih skupnih točk.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

nurmaln ::

nekikr je izjavil:

Imam svoje podjetje, pa niti slučajno ne mislim, da morajo biti ostani zato sužnji.

Vsak ki bo k meni ali k tebi prišel delat, bo prišel samo če bo to v danem trenutku najboljša možnost ki jo ima. Pa če je plača 100€ ali 10.000€ na mesec. Jaz ne pravim da je treba imeti plače 100€, daleč od tega, pravim pa da ne ti ne jaz ne veva v kakšni situaciji je kdo in kaj je zanj najbolje. Zato je treba ljudem pustiti da se sami zase odločajo in jih pri tem ne omejevat.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

dice7 ::

vostok_1 je izjavil:

Se strnijam, da je borba med šibkimi in močnimi. Ampak to ne pomeni, da se ne morajo formirat neke skupine na bazi drugih skupnih točk.

Edina dobra borba je razredna borba, ostalo je samodestruktivno


Zanimivo, da se tukaj ne vlece vzporednic z famoznim deli in vladaj

nevone ::

Zato je treba ljudem pustiti da se sami zase odločajo in jih pri tem ne omejevat.


Ja, že ... a to ni cela zgodba. Včasih je lepo tudi komu pomagati, če lahko in ne da se drži vse vrvi do konca napete.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nekikr ::

Pomaganje ni prava beseda. Pošteno plačilo za pošteno delo je čisto nekaj drugega kot miloščina. In če mora nekdo delati cele dneve pri nekomu ne sme biti ok, da dobi 100€, pa čeprav bi toliko vzel, ker je to bolje kot štrik okoli vratu.

nevone ::

Pomaganje ni prava beseda. Pošteno plačilo za pošteno delo je čisto nekaj drugega kot miloščina. In če mora nekdo delati cele dneve pri nekomu ne sme biti ok, da dobi 100€, pa čeprav bi toliko vzel, ker je to bolje kot štrik okoli vratu.


Fair enough.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nurmaln ::

nekikr je izjavil:

Pomaganje ni prava beseda. Pošteno plačilo za pošteno delo je čisto nekaj drugega kot miloščina. In če mora nekdo delati cele dneve pri nekomu ne sme biti ok, da dobi 100€, pa čeprav bi toliko vzel, ker je to bolje kot štrik okoli vratu.

Ja dej no jamrat. Kaj pa če ima ta oseba zero skills in bi ji pol leta dela za đabe ali pa 100€ za malico omogočila pridobitev nekih novih znanj, izkušenj, delovne discipline? Nekdo ki pride direktno iz šole, brez iskušenj v povprečju ne more tekmovati z nekom ki ima že 10 let delovnih izkušenj. Vsak normalen delodajalec bo raje zaposlil tistega ki ima 10 let delovnih izkušenj. Tisti brez izkušenj ima na prostem trgu odlično možnost, da dokler ne dobi nekaj znanja in izkušenj, svoje delo ponudi po nižji ceni, kot kolega z 10 let izkušenj. Ampak vi temu mulcu postavljate zakonski prag tako visoko, da ga ne more prestopiti.
Potem pa imamo problem brezposelnosti mladih, in kasneje manj mladih ko pri 30+ letih še vedno nimajo nič delovnih izkušenj. Kdo bo potem takega zaposlil?
Še diplomanti pravnega faksa so dojeli in na pol legalno opravljajo brezplačno pripravništvo, zato da bodo sploh lahko prišli do pravosodnega izpita in izkušenj.

nekikr je izjavil:

In če mora nekdo delati cele dneve pri nekomu ne sme biti ok, da dobi 100€, pa čeprav bi toliko vzel, ker je to bolje kot štrik okoli vratu.

Pa kako MORA??? A imamo suženjstvo al kaj?

Več kot 100€ bo zaslužil vsak zdrav človek, pa makar če bo kidal sneg in kosil travo sosedom, ali pa folku pomagal nosit vrečke iz trgovine do avta.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

vostok_1 ::

dice7 je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Se strnijam, da je borba med šibkimi in močnimi. Ampak to ne pomeni, da se ne morajo formirat neke skupine na bazi drugih skupnih točk.

Edina dobra borba je razredna borba, ostalo je samodestruktivno


Zanimivo, da se tukaj ne vlece vzporednic z famoznim deli in vladaj


Wow. Ti pa imaš brainwashan pogled na svet.

"Glej hči, tisti smetar dela našo družbo lepšo. Tako kot ti, ko boš delala na komisarijatu za enake možnosti."
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

nevone ::

@nurmaln
Delno imaš prav, ampak svoje karte si pokazal tudi takrat, ko si rekel, da če ti bo nekdo delal za 100 evrov zato, ker ga nihče noče plačati več, da je to povsem ok, tudi če boš ti pri tem precej več zaslužil. Zaradi takih izjav kapitalizem izgublja pripadnike in povsem upravičeno se potem nanj gleda kot na garjavo ovco.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

nevone ::

"Glej hči, tisti smetar dela našo družbo lepšo. Tako kot ti, ko boš delala na komisarijatu za enake možnosti."


To ni problem, problem je ker tudi oni delo smetarja zaničujejo, in se jim zdi, da je to delo manj vredno, ker ga opravlja manj izobražena oseba.

Bom vesela, če me bo kdo demantiral.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

vostok_1 ::

A nisi razbrala tegale iz mojega posta?

Priznavam sicer, da kapitalizem je v nekem pogledu premikajoča se priramidna shema.
Pač, ne moremo vsi biti direktorji podjetja. Nekdo mora potegnit kratko.
Kapitalizem je pač boom-bust, cikličen sistem. Catch it if you can.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

nevone ::

vostok_1 je izjavil:

A nisi razbrala tegale iz mojega posta?


Ne, nekaj drugega sem.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nurmaln ::

nevone je izjavil:

@nurmaln
Delno imaš prav, ampak svoje karte si pokazal tudi takrat, ko si rekel, da če ti bo nekdo delal za 100 evrov zato, ker ga nihče noče plačati več, da je to povsem ok, tudi če boš ti pri tem precej več zaslužil. Zaradi takih izjav kapitalizem izgublja pripadnike in povsem upravičeno se potem nanj gleda kot na garjavo ovco.

o+ nevone

//takes a deep breath
Ok, glej vzamem v poštev da mogoče ne berejo vsi Adama Smitha, pa FA Hayek, Mises, Friedman... in se nisem dovolj potrudil biti jasen....

Lej če se (grdo rečeno sicer ampak se mi ne da preveč iskat besed) iz nekoga objektivno da 'izvlečt' največ 500€ dodane vrednosti, potem takega človeka nihče ne bo plačal več kot 500€. Če postaviš minimalno plačo 500€, bo ta človek brezposelen in pika. In brez službe bo zelo težko pridobil znanje in izkušnje ki so potrebne, da bi se dalo iz njega izvlečt več kot 500€ dodane vrednosti.
Enako velja za človeka katerega ustvarjena dodana vrednost ne preseže 100€. Ista stvar.

To kar tebe moti, je to da bi on ustvaril 1.000€ dodane vrednosti, jaz bi ga plačal samo 100€ in dal v žep preostalih 900€. Ampak take situacije se na trgu razrešijo same, brez kakršnekoli intervencije. Če delavec ustvari 1000€ na mesec in da v žep samo 100€, pomeni da imam jaz kot delodajalec z njim 1000% ROI. Takšne dobičkonosnosti trg ne dopuša. Zelo hitro bo takšnemu delavcu drug delodajalec ponudil službo. Če ga bo plačal 500€, bo še vedno imel 500€ profita od njega vsak mesec in se mu torej zelo izplača.
V praksi če vem da mi bo nekdo v firmo vsak mesec prinesel 10.000€ profita, mu dam z veseljem zelo visoko plačo. In mu jo tudi moram dati, ker mu jo bo sicer dal nekdo drug.

nevone je izjavil:

"Glej hči, tisti smetar dela našo družbo lepšo. Tako kot ti, ko boš delala na komisarijatu za enake možnosti."


To ni problem, problem je ker tudi oni delo smetarja zaničujejo, in se jim zdi, da je to delo manj vredno, ker ga opravlja manj izobražena oseba.

Bom vesela, če me bo kdo demantiral.

o+ nevone

Ne, to delo ni manj vredno zato ker ga opravlja manj izobražena oseba, ampak zato ker za to delo ni potrebna nobena izobrazba. To isto delo lahko opravlja tudi Thomas pa ne bo zato nič več vredno.
Ker delo ne zahteva nobenega posebnega znanja je na trgu n ljudi ki se lahko potegujejo za isto delo. Ponudba in povpraševanje pa seveda naredita svoje in pripeljeta ceno dela na minimum.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

nurmaln ::

vostok_1 je izjavil:

A nisi razbrala tegale iz mojega posta?

Priznavam sicer, da kapitalizem je v nekem pogledu premikajoča se priramidna shema.

Huh?
Piramidna shema zahteva vedno nove vlagatelje, da se poplačajo njihovi predhodniki, pri čemer je neizogibno da bo zadnih nekaj generacij vlagateljev popušilo.
Kapitalizem pa vedno novim ljudem daje orodje, da ustvarjajo dodano vrednost in s tem izboljšujejo v prvi vrsti svoj status (v primerjavo z alternativami seveda) in posledično še ljudem okoli sebe. Kapitalizem in (bolj ali manj) svobodni trg sta tista, ki sta milijarde ljudi odrešila revščine.

Kje točno ti vidiš vzporednice?
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Unilseptij ::

Kapitalizem je piramidna shema, ker zahteva neskončno neomejeno rast. In da to dosega, mora uničevati ljudi in okolje. "Vlagatelji" pa so prihodnje generacije, ki bodo (ali pa ne bodo, ker jih pač ne bo) trpele posledice.

Orodje za ustvarjanje dodane vrednosti pa daje tudi socializem, ki je tudi znatno prispeval k zmanjšanju revščine na svetu... to ni samo zasluga kapitalizma.

nevone ::

Ok, glej vzamem v poštev da mogoče ne berejo vsi Adama Smitha, pa FA Hayek, Mises, Friedman... in se nisem dovolj potrudil biti jasen....

Meni je jasno kaj ti ljudje trdijo.

Lej če se (grdo rečeno sicer ampak se mi ne da preveč iskat besed) iz nekoga objektivno da 'izvlečt' največ 500EUR dodane vrednosti, potem takega človeka nihče ne bo plačal več kot 500EUR. Če postaviš minimalno plačo 500EUR, bo ta človek brezposelen in pika. In brez službe bo zelo težko pridobil znanje in izkušnje ki so potrebne, da bi se dalo iz njega izvlečt več kot 500EUR dodane vrednosti.
Enako velja za človeka katerega ustvarjena dodana vrednost ne preseže 100EUR. Ista stvar.

Kako meriš dodano vrednost? Izjava na katero sem se obesila pravi, da je vseeno koliko ti iztržiš, njega boš plačal minimalno in ti ne more ničesar očitati. Res je, ne more ti očitati, ampak ti še vedno izpadeš izkoriščevalsko. Meni je jasno, da ljudje, ki organizirajo delo drugim ljudem morajo od tega tudi imeti korist in prav je, da sami sebi odrežejo dovoljšen del pogače. Ampak je tudi prav, da tudi udeležene v tem procesu primerno nagradijo, morda ne vedno pod prisilo trga. To govorim zato, ker nismo več v fazi zgodnjega kapitalizma, ampak je do dobrin vedno lažje priti (seveda, če se ne bi med sabo je..ali v glavo) in zato bi bilo tudi prav, da se kapitalizem rahlo reformira in ne ostane tako tog kot kakšna Cerkev.

Ja, vem ... tako so mislili že večkrat v preteklosti, da bi lahko malo redistribuirali, ampak včasih so bili divji in se ni nikomur dalo nič lepo dopovedati, ampak so se šli bitke med seboj do onemoglosti. Danes bi k zadevi lahko pristopili malo drugače, z ne preveliko škodo za delovanje celotnega sistema.

Ja vem, da zvenim kot kakšen marksist, but I'm not a killer.

To kar tebe moti, je to da bi on ustvaril 1.000EUR dodane vrednosti, jaz bi ga plačal samo 100EUR in dal v žep preostalih 900EUR. Ampak take situacije se na trgu razrešijo same, brez kakršnekoli intervencije. Če delavec ustvari 1000EUR na mesec in da v žep samo 100EUR, pomeni da imam jaz kot delodajalec z njim 1000% ROI. Takšne dobičkonosnosti trg ne dopuša. Zelo hitro bo takšnemu delavcu drug delodajalec ponudil službo. Če ga bo plačal 500EUR, bo še vedno imel 500EUR profita od njega vsak mesec in se mu torej zelo izplača.
V praksi če vem da mi bo nekdo v firmo vsak mesec prinesel 10.000EUR profita, mu dam z veseljem zelo visoko plačo. In mu jo tudi moram dati, ker mu jo bo sicer dal nekdo drug.

Ja, ampak šibki so še vedno na udaru in njim ta tvoja logika nič ne pomaga, niti je ne morejo prav razumeti, ker jim direkt rečeš, ne bom te plačal več, kot te najmanj lahko, pri čemer bom zajetno večino obdržal zase. Njim to pomeni isto, kot bi jim rekel je..te se. Samo razlagam, kako se to njim sliši, ne bom trdila, da ti tudi res tako misliš.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

nevone ::

Orodje za ustvarjanje dodane vrednosti pa daje tudi socializem, ki je tudi znatno prispeval k zmanjšanju revščine na svetu... to ni samo zasluga kapitalizma.


Všeč mi je, da si rekel
samo
.

Ko se bomo enkrat začeli pogovarjati manj izključujoče, bo za vse lažje. Sploh, ker časi to dopuščajo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nekikr ::

Ja dej no jamrat. Kaj pa če ima ta oseba zero skills in bi ji pol leta dela za đabe ali pa 100€ za malico omogočila pridobitev nekih novih znanj, izkušenj, delovne discipline? Nekdo ki pride direktno iz šole, brez iskušenj v povprečju ne more tekmovati z nekom ki ima že 10 let delovnih izkušenj. Vsak normalen delodajalec bo raje zaposlil tistega ki ima 10 let delovnih izkušenj. Tisti brez izkušenj ima na prostem trgu odlično možnost, da dokler ne dobi nekaj znanja in izkušenj, svoje delo ponudi po nižji ceni, kot kolega z 10 let izkušenj. Ampak vi temu mulcu postavljate zakonski prag tako visoko, da ga ne more prestopiti.
Potem pa imamo problem brezposelnosti mladih, in kasneje manj mladih ko pri 30+ letih še vedno nimajo nič delovnih izkušenj. Kdo bo potem takega zaposlil?
Še diplomanti pravnega faksa so dojeli in na pol legalno opravljajo brezplačno pripravništvo, zato da bodo sploh lahko prišli do pravosodnega izpita in izkušenj.

Saj pravim, da nimaš najmanjšega pojma, potem pa bluziš, ker bi odkrito rad suženjstvo nazaj. Zakaj tako pravim? Ker sem ti že povedal, da ZRSZ ponuja subvencije za mlade brezposelne. Ja, minimalno plačo smo dali na nek minimalen prag, ki omogoča preživetje, kar si v tem stoletju vsekakor lahko in moramo privoščiti. Leta 2018 si pač težko predstavljam, da bi si želeli družbo, kjer je povsem ok, da dobiš za celomesečno delo nekaj paštet in 10 hlebcev kruha, ki jih poješ pod mostom. Za tiste, ki si še tega velikokrat ne zaslužijo (kot si sam rekel, mladi brez izkušenj in delovnih navad) pa to popravljamo s subvencijami. In to je veliko bolje kot prepustiti čisti prosti trg, pa naj se neumna raje pobije med sabo za neko delovno mesto za 100€/mesečno. Palica gre namreč v obe smeri in če se že gremo čisti prosti trg, potem bodo tudi drugi tebe spotoma pojedli in potem boš lahko ves pravičniški jedel pašteto pod mostom. Prosti trg in svoboda govora sta z razlogoma prepovedana, samo bedak, ki ne vidi dlje od nosu, bi jih zares hotel imeti.

ZaphodBB ::

nevone je izjavil:

"Glej hči, tisti smetar dela našo družbo lepšo. Tako kot ti, ko boš delala na komisarijatu za enake možnosti."


To ni problem, problem je ker tudi oni delo smetarja zaničujejo, in se jim zdi, da je to delo manj vredno, ker ga opravlja manj izobražena oseba.

Bom vesela, če me bo kdo demantiral.

o+ nevone

Seveda. Saj je Orwell lepo orisal, da tile commie aktivisti srednjega razreda niso komiji zato ker jim je mar za reveže. Te prezirajo, kar kažejo tudi s svojim razrednim bojem. Bolj je pomembno, da sovražijo uspešnejše od sebe. Iz zavisti.

Zato pa vedno predlagajo ukrepe, ki v isti sapi škodijo revnim in kaznujejo premožnejše.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

nevone ::

Kapitalizem je pač boom-bust, cikličen sistem. Catch it if you can.


Pa dobr no. Socializma niso uspeli ohranit, zdej hočejo razsipati še kapitalizem. Preprosto ni fer to.

Kapitalizem, še bolj pa manj represije, (čeprav na plečih mnogih), je uspel sproducirati precej dobrin in jih tudi uspešno plasirati v svet.

Noben sistem v fazi razvoja, ne more zadovoljiti potreb vseh ljudi v enaki meri. Ker nismo še temu dorasli niti stopnja razvitosti tega še ne omogoča. Rabimo razčistiti par stvari prej, in začeti gledati pozitivno na dobrine, ki jih ustvarimo, ne pa po eni strani demonizirati potrošništvo, na drugi strani pa želeti imeti toliko, kot ima Bill Gates.

Družba kot celota smo izredno šizofreni.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

dice7 ::

ZaphodBB je izjavil:

Bolj je pomembno, da sovražijo uspešnejše od sebe. Iz zavisti.
Uspesnost se meri predvsem s sposobnostjo izkoriscanja cloveka. Ni brez razloga najvecji car tisti, ki mu rata drzavo najbolje okol prnest

ZaphodBB ::

dice7 je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

Bolj je pomembno, da sovražijo uspešnejše od sebe. Iz zavisti.
Uspesnost se meri predvsem s sposobnostjo izkoriscanja cloveka. Ni brez razloga najvecji car tisti, ki mu rata drzavo najbolje okol prnest

Ja to je izrazito socialistični pogled. Vas ne zanima drugega, kot moč.

Zate in tebi podobne so vse besede, ki pridejo iz vaših možganov zgolj sredstvo za uzurpacijo moči. Seveda se radi sprenevedate in svoje motive pripisujete svojim nasprotnikom. Ampak dejstvo ostaja.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

dice7 ::

Vikat me pa res ni potrebno

nurmaln ::

nekikr je izjavil:

Prosti trg in svoboda govora sta z razlogoma prepovedana, samo bedak, ki ne vidi dlje od nosu, bi jih zares hotel imeti.

Zaradi takih izjav imamo normalni ljudje vedno nekje v ozadju misli backup plan kako reševat sebe in družino, v primeru da spet tirani pridete na oblast in pričnete pobijat "sovražnike sistema".

dice7 je izjavil:

Uspesnost se meri predvsem s sposobnostjo izkoriscanja cloveka. Ni brez razloga najvecji car tisti, ki mu rata drzavo najbolje okol prnest

Za "uspešnost" ima verjetno vsak svoja merila. Za nekatere veliko denarja, za druge veliko prostega časa, za tretjega veliko otrok. Mogoče gre pri tvojem pisanju bolj za projekcijo kot kaj drugega.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

dice7 ::

V tem kontekstu je bila uspesnost misljena predvsem, kot pridobitev velike kolicine denarja.

Lahko bi rekel, da je podobno freneticno, kot cakanje na poboje sovraznikov sistema

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dice7 ()

ZaphodBB ::

dice7 je izjavil:

Vikat me pa res ni potrebno

Saj te ne vikam. Samo poudarjam, da gre za vzorec.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

nekikr ::

Zaradi takih izjav imamo normalni ljudje vedno nekje v ozadju misli backup plan kako reševat sebe in družino, v primeru da spet tirani pridete na oblast in pričnete pobijat "sovražnike sistema".

Boš kaj več napisal na to temo? Si me samo označil za ultra socialista, ki bi te kar ubil, samo zato, ker pravim, da ni pošteno, da plačamo ljudi 100€/mesečno? Čisto resno? Če kaj, potem prikritim sužnjelastnikom ne smemo dovoliti, da uvedejo suženjstvo nazaj, kar bi ti vsekakor rad. In ponovno, tudi sam imam podjetje v tem kapitalističnem svetu, tudi denar imam zelo rad, pa nikakor nisem za uvedbo suženjskega reda, po katerem se ti tako kolca.

T-h-o-r ::

nurmaln je izjavil:

Tudi jaz si tako razlagam. Tudi preostalim 99% privoščim da si povečajo premoženje/prihodke.

Ni pa pa čisto jasno zakaj se folk ne razburja ko najboljših 5 nogometašev služi več kot najslabši milijon nogometašev.

pa tistih 5 najboljših nogometašev je še vedno krepko podplačanih, glede na profit, ki ga ustvarijo lastnikom klubov, agencijam, nosilcem tv pravic ipd.
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

T-h-o-r ::

nevone je izjavil:

Kapitalizem je pač boom-bust, cikličen sistem. Catch it if you can.


Pa dobr no. Socializma niso uspeli ohranit, zdej hočejo razsipati še kapitalizem. Preprosto ni fer to.

Kapitalizem, še bolj pa manj represije, (čeprav na plečih mnogih), je uspel sproducirati precej dobrin in jih tudi uspešno plasirati v svet.
Ker nismo še temu dorasli niti stopnja razvitosti tega še ne omogoča.

o+ nevone

to seveda ni res :)) proizvedemo več hrane, kot je potrebujemo; v Evropi imamo več praznih domov, kot je ljudi brez strehe nad glavo (2014 je bilo razmerje nekje 5 milijonov brezdomcev vs. 11 milijonov praznih domov) - tako da lahko poleg teh 5ih milijonov poskrbimo še za 6 milijonov neevropejcev

itd. itd.

ampak trneutno smo v fazi razvoja, ko je na svet več sužnjev, kot jih je bilo kadarkoli v zgodovini in ko se sužnji več ne prodajajo kar na javnih trgih itd.

dice7 je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Se strnijam, da je borba med šibkimi in močnimi. Ampak to ne pomeni, da se ne morajo formirat neke skupine na bazi drugih skupnih točk.

Edina dobra borba je razredna borba, ostalo je samodestruktivno


Zanimivo, da se tukaj ne vlece vzporednic z famoznim deli in vladaj

Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

vostok_1 ::

Lwal!
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

MrStein ::

Se je kdo že odločil?
Vsaj po anketah sodeč veliko favorizira Šarca.

O tem me zanima, zakaj Šarec in ne Cerar? Ali celo Han?
Ta dva imata izkušnje, stranko, in do neke mere program.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

nurmaln ::

nekikr je izjavil:


Si me samo označil za ultra socialista, ki bi te kar ubil, samo zato, ker pravim, da ni pošteno, da plačamo ljudi 100€/mesečno?

Zato ker so tvoji pogledi glede prostega trga in svobode govora natančno isti kot so pripeljali do 100.000.000 mrtvih v 20stoletju.

nekikr je izjavil:

... pa nikakor nisem za uvedbo suženjskega reda, po katerem se ti tako kolca.


Ne vem če si opazil ampak jaz sem tisti ki zagovarja čim večjo svobodo vsakega posameznika, ti pa si tisti z mesianskim kompleksom, ki misli da bolje ve od kaj je dobro za druge ljudi, kot vedo sami. In čutiš potrebo da jih s svojo superiornostjo odrešiš in zaščitiš pred njihovimi odločitvami.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

nevone ::

ti pa si tisti z mesianskim kompleksom, ki misli da bolje ve od kaj je dobro za druge ljudi, kot vedo sami. In čutiš potrebo da jih s svojo superiornostjo odrešiš in zaščitiš pred njihovimi odločitvami.


Ne, ljudje ne vedo vedno, kaj je zanje dobro, zato je treba včasih komu tudi pomagati.

Ti jim puščaš svobodo tam, kjer ji niso dorasli. Kaj bodo s tem?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nurmaln ::

nevone je izjavil:

Ti jim puščaš svobodo tam, kjer ji niso dorasli. Kaj bodo s tem?


Od kje tebi ideja da jim lahko omejuješ svobodo, dokler ne škodijo drugim?
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

nevone ::

Od kje tebi ideja da jim lahko omejuješ svobodo, dokler ne škodijo drugim?


Od kje tebi ideja, da hočejo svobodo, v kateri se ne znajdejo nabolje?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nurmaln ::

nevone je izjavil:

Od kje tebi ideja da jim lahko omejuješ svobodo, dokler ne škodijo drugim?


Od kje tebi ideja, da hočejo svobodo, v kateri se ne znajdejo nabolje?

o+ nevone

Svoboda jim pripada by default, dokler se eksplicitno ne izrečejo da se določenem delu svobode odrekajo.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

ZaphodBB ::

nevone je izjavil:

ti pa si tisti z mesianskim kompleksom, ki misli da bolje ve od kaj je dobro za druge ljudi, kot vedo sami. In čutiš potrebo da jih s svojo superiornostjo odrešiš in zaščitiš pred njihovimi odločitvami.


Ne, ljudje ne vedo vedno, kaj je zanje dobro, zato je treba včasih komu tudi pomagati.

Ti jim puščaš svobodo tam, kjer ji niso dorasli. Kaj bodo s tem?

o+ nevone

In ti imaš kompetence, da veš kaj kdo zmore in česa ne?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

nevone ::

In ti imaš kompetence, da veš kaj kdo zmore in česa ne?


Ne, nimam teh kompetenc. Vsak jih ima zase. Lahko pa ocenim in poskušam pomagati, in verjemi, da če prav ocenim, da me ne bo nihče linčal, ampak bo sprejel pomoč, za razliko od tebe, ki kar naforsiraš kaj ljudje zmorejo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nurmaln ::

nevone je izjavil:

In ti imaš kompetence, da veš kaj kdo zmore in česa ne?


Ne, nimam teh kompetenc. Vsak jih ima zase. Lahko pa ocenim in poskušam pomagati, in verjemi, da če prav ocenim, da me ne bo nihče linčal, ampak bo sprejel pomoč, za razliko od tebe, ki kar naforsiraš kaj ljudje zmorejo.

o+ nevone

Tudi za sužnje (tiste ta prave) so včasih razlagali da oni sami zase ne morejo dovolj dobro razmišljati. Pa za ženske tudi.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

nevone ::

Tudi za sužnje (tiste ta prave) so včasih razlagali da oni sami zase ne morejo dovolj dobro razmišljati. Pa za ženske tudi.


Ja in?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

gus5 ::

ZaphodBB je izjavil:

Ja to je izrazito socialistični pogled. Vas ne zanima drugega, kot moč.
Problem kapitalizma je prav koncentracija ekonomske, posledično tudi politične moči. To je opazil celo Karel Popper, en od ustanoviteljev prve povojne neoliberalistične tolpe Mont Pelerin Society in pisec povojne liberalne 'biblije' Sovražniki odprte družbe. Prišel je do zaključka, da je naloga države, da ščiti ekonomsko šibke pred ekonomsko močnimi. Kapital predstavlja politično moč, hkrati pa je brez demokratičnega (t. j. političnega) nadzora. Državni oz. javni nadzor kapitala je zato nujen.

ZaphodBB ::

Problem kapitalizma je prav koncentracija ekonomske, posledično tudi politične moči. To je opazil celo Karel Popper, en od ustanoviteljev prve povojne neoliberalistične tolpe Mont Pelerin Society in pisec povojne liberalne 'biblije' Sovražniki odprte družbe. Prišel je do zaključka, da je naloga države, da ščiti ekonomsko šibke pred ekonomsko močnimi. Kapital predstavlja politično moč, hkrati pa je brez demokratičnega (t. j. političnega) nadzora. Državni oz. javni nadzor kapitala je zato nujen.

A je o komunizmu tudi kaj opazil, Popperjev Karl?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

gus5 ::

nurmaln je izjavil:

Kapitalizem in (bolj ali manj) svobodni trg sta tista, ki sta milijarde ljudi odrešila revščine.
:)) Ekonomist Joseph Schumpeter, oče ideje o kapitalizmu kot kreativni destrukciji, je imel o kapitalizmu ter prostemu trgu in njuni (globalni, ne le lokalni) moči mnogo bolj prizemljen stališče. Takole je razmišljal... Inovacije v kapitalizmu so mogoče le, če obstajajo monopoli; popolna konkurenca (zaradi nizkih profitov) ne omogoča takšne akumulacija kapitala, ki bi omogočila investicije za razvoj. Velja tudi obratno: inovacije omogočajo monopole. Omejena konkurenca monopolističnega kapitalizma je učinkovitejša od kapitalizma povsem prostega trga. Monopolistični kapitalizem je v jedru vsakega imperializma. Ergo: inovacije lahko nastajajo le v okviru imperializma monopolističnega kapitalizma.

ZaphodBB je izjavil:

A je o komunizmu tudi kaj opazil, Popperjev Karl?
Jep, če bi bral Sovražnike odprte družbe, bi vedel, da ga celo izenači z nacizmom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gus5 ()

matijadmin ::

ZaphodBB je izjavil:

Problem kapitalizma je prav koncentracija ekonomske, posledično tudi politične moči. To je opazil celo Karel Popper, en od ustanoviteljev prve povojne neoliberalistične tolpe Mont Pelerin Society in pisec povojne liberalne 'biblije' Sovražniki odprte družbe. Prišel je do zaključka, da je naloga države, da ščiti ekonomsko šibke pred ekonomsko močnimi. Kapital predstavlja politično moč, hkrati pa je brez demokratičnega (t. j. političnega) nadzora. Državni oz. javni nadzor kapitala je zato nujen.

A je o komunizmu tudi kaj opazil, Popperjev Karl?

Slamnati moži, kaj?

Vsak, ki pravi, da kapitalizem brez regulacije ni niti približek tistega, za kar so si ljudje (tudi in predvsem) demokratično prizadevali, blaginjo, še ni za komunizem in grobo jemanje svoboščin.

Saj nenazadnje tudi kapitalizem grdo jemlje svoboščine in represijo celo v zasebne roke seli, le bolj potihoma in navidez demokratično ...

Tako da Orwellove ugotovitve niso izrazito protikomi, eni pač tega nikoli ne boste doumeli, ampak v prispodobi zelo univerzalni teksti!
Vrnite nam techno!

dice7 ::

Vcasih je bila biblija, danes je pa to 1984

nurmaln ::

matijadmin je izjavil:

Vsak, ki pravi, da kapitalizem brez regulacije ni niti približek tistega, za kar so si ljudje (tudi in predvsem) demokratično prizadevali, blaginjo, še ni za komunizem in grobo jemanje svoboščin.

Saj nenazadnje tudi kapitalizem grdo jemlje svoboščine in represijo celo v zasebne roke seli, le bolj potihoma in navidez demokratično ...

Če ne bi socialisti/komunisti gradili vedno močnejšega državnega aparata, bi ga vplivni posamezniki in korporacije težko izkoriščale. Če državi daš moč, da se vpleta v najbolj brezvezne detajle človeškega življenja, potem lahko to moč nekdo izkoristi.
Washington, Adams, Franklin in kompanija na primer so to dobro vedeli, ampak so žal njihovi nasledniki žal pozabili in si za vzor vzeli bolj Hamiltona.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

dice7 ::

Rekli so tudi, da brez boga drzava ni mozna

nevone ::

Če državi daš moč, da se vpleta v najbolj brezvezne detajle človeškega življenja, potem lahko to moč nekdo izkoristi.


To se pa strinjam, tako kot kakšna korporacija, tudi državne institucije lahko izkoriščajo svojo pozicijo.

Brez veze je zanikati, da moč lahko to povzroči. S tem, da korporacija je veliko bolj vezana tako, da je vsaj učinkovita, da nekaj pa vseeno proizvaja, medtem ko država v glavnem troši in je zaradi tega, ker se financira represivno preko davkov, manj vezana k temu, da so njene storitve kvalitetne. V bistvu rabijo precej več samodiscipline.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nurmaln ::

No ja, je stvar debate koliko so bili verni, če že so bili bližje deizmu kot teizmu, ampak to niti nima veze. Tudi Newton na primer je bil alkimist, pa mu tega ne zamerimo na področjih na katerih pa je imel prav.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln
««
14 / 64
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Šarec in odstop vlade, drugič (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6911788 (10280) bluefish

Več podobnih tem