» »

.SI domene

.SI domene

miranpozar ::

Ali še koga moti to, da za domenski prostor .SI skrbi akademska ustanova ARNES s pravili za pridobitev poddomene, ki niso primerni za novo obdobje (komercialnega, neakademskega) interneta?

Poddomene pod domeno .si ARNES dodeljuje izključno pravnim osebam, samostojnim podjetnikom in odvetniškim pisarnam.

V okviru domene .si ni mogoče registrirati:
ˇ začasnih domen (za določene projekte, prireditve,…),
ˇ osebnih domen,
ˇ domen, ki so enake mednarodnim vrhnjim domenam (com, org, int, itd.)
ˇ domen z zavajajočim pomenom (www, ftp, itd.),
ˇ domen z imenom publikacij (revij, časopisov, katalogov,…),
ˇ domen z imenom proizvoda, ki ga izdeluje ali prodaja določena organizacija,

samostojni podjetnik (S.P.):
Obstoječa pravila za dodeljevanje poddomen pod vrhnjo domeno .si določajo za samostojne podjetnike poddomeno oblike ime-sp oziroma ime-xy, kjer je “ime” naziv, naveden v vpisniku samostojnih podjetnikov, “xy” pa začetnici imena in priimka nosilca statusa (npr. atelje-sp).


Zakaj tako leseno? Zakaj ta stran, ki je slovenska, ne more imeti naslova slo-tech.si? Saj ni namenjena američanom
in ni komercialna, da bi morala biti .com!
.SI bi bila zadeva lahko prepoznavna po svetu, slovenija pa tukaj zamuja priložnost za svojo promocijo. Žalostno, da imamo naprimer turistično stran, ki promovira slovenijo s končnico .com (slo-istra.com)... ne bi bilo bolj kul slo-istra.si? In ne bi bilo lepše, če bi že po naslovu moje strani vedeli, da sem iz Slovenije in tudi jaz nimam nobene komercialne vsebine!

www.miranpozar.si ... mogoce...

PaJo ::

Glih na to temu je arnes odprl debato na news gorupi, najdes pa jih tule Razprave o novih pravilih. Pravila bi naj spremenili enkrat po novem letu in upamo da bo za nas kaj ugodnega, ziher pa ce bo moznosto bo enkrat slo-tech.si tudi :D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Igor ::

hmm to je samo zarad enega samega razloga (vsaj tako mi je reku tip tam)
da nrbi ljudje registrirali "neprimerne" domene
ala potrebni-hrcek.si itd .. :D
men se to zdi kar prav, je pa res to kar si reku milan ..
sam ko to enkrat bo bo pa folk na veliko registriral domene ter jih pol drago predajal na prej ... kar je spet na bad ..
recimo de mas ti eno mejhno firmo z imenam ovce smo mi in zelis met domeni ovce-smo-mi.si sam ti jo en spele pred nosam pol pa prodaja za za 500k ... pomoje bi bil kr vesel ...

Yohan del Sud ::

He, he. Kuj ko bo novi zakon zunaj si nabavim domeno www.miranpozar.si >:D

McSpike ::

Razlog za Srnesovo ravnanje z .si domenami je zelo preprost in zelo pohvalen!

Gre namreč za krajo domen - takoimenovani cybersquating. S tem ko so uvedli da domene samo za firme ki lahko dokažejo da so firme so preprečili zmedo krajo še za .si domene in vsaka firma je lahko prišla do svoje domene brez zapletov... Ni to zdej zato da ne bi kdo registriral domeno pičkamarička.si. Če ima doma Pičkamarička d.o.o. jo lahko registrira brez problema... S tem so nas takorekoč rešili.... Če ti kej ni prav si dobi .com....

Edino kar je okorno pri arnesu so da ti potem regisrirajo dolgo ime kot jara kača z minusi v domeni (fuckup.... sori slotech) in si je človek nite ne more zapomnit....

in potem vidiš take dolge naslove v reklamah na TV da morš met zraven papir pa svinčnik in hitro roko da sploh uspeš...

luni ::

Ja McSpike in drugi, pol pa mi povejte, zakaj nebi Slo-Tech mogo met. si domene? Mogoce je res, da so s tem preprecili squating, ampak so tudi onemogocili veliko stvari. Jaz bi ze vesljem imel www.slotech.si in tdi nobenmu nebi kradel tega al pa kaj. Mogoce bi blo boljse, da bi naredili nekake izjeme, recimo, da se vsaki kandidat za domeno pregleda in da morep ovedat razlog zakaj hoce tako domeno oziroma more dokazat, da je pol ne bo prodajal naprej in jo bo sam uporabljal...
Artificial Intelligentia

McSpike ::

ja to so potem dodatne diskusije in odvisno od Arnesa... slotech si zasluži met svojo .si.... samo takih kot je slotech v sloveniji ni veliko in nekaj izjem bi se dalo naredit.... recimo da bi se morala taka stran kvalificirat... to bi pomenilo da če ni firma da je morala res nekaj pokazat da je dobila .si.... hmmm to bi bilo že kar nekakšno priznanje za trdo delo....

pač to lahko da se bo malo omililo verjamem pa da je Arnes ravnal pravilno ko je takoj uvedel tako stroge pogoje.... pomisli kaj bi bilo če bi registriral maximarket.si in maximarket.com.... bi lahko tako izsiljeval da bi blo groza in ti nič ne bi mogli.... to je arnes lepo zaščitil.... se pa sprašujem kaj je na .si domeni tako spektakularnega.... .com zveni veliko bolje v ušesih kupcev in so je že navajeni - za slotech bolje...

povsod so samo .com domene oglaševane in ljudje govorijo samo še o dotcomih...

tudi domena tretje stopnje (poddopmena) www je prišla ljudem v navado tako zelo da če jim daš naslov int.fiver.si bodo bučki šli vtipkavat www.int.fiver.si....

ah kam smo prišli... in zato potem nekatere firme naredijo še večjo klobaso... naredijo še eno poddomeno (domeno 4 stopnje) www zato da je ljudem lažje a v resnici zamo še bolj zaklobasajo naslov strani....

kot slišim so ene debate okol tega zdej pri arnesu.... mogoče pa dobite kej...

singular ::

slo-tech.si bi blo kewl...

luni ::

ce bi bil .si, bi bil http://www.slotech.si, brez minusa... minusi so napaka :O
Artificial Intelligentia

Matty ::

Yohan... hahahaha... ja... take stvari se bodo (lahko) dogajale...

Za osebne domene, sem ABSOLUTNO PROTI, ker potem bi imel lahko vsak francl svojo domeno...

Loki ::

Luni kaj pa je narobe z minusom?

miranpozar ::

Matty, to da si proti osebnim domenam, je neumnost tedna! Kot da bi rekel, da je lastni e-mail naslov nepotreben! Ustanova, ki bo dodeljevala .SI poddomene, ti bo lahko na podlagi osebne izkaznice dodelila poddomeno proti plačilu ali pa tudi zastonj... bi se tega branil? In če ti je ime Francelj Francljov, zakaj pa ne www.franceljfrancljov.si? Boš lahko iz tvojega mobilnega telefona četrte generacije oddeskal na njegovo stran in mu poslal nujen mail, ker če ne bo vajin biznis splaval po vodi.
Treba je gledati malo v prihodnost, ker če ne, te lahko hitro prehiti!
V času, ki prihaja bo osebna domena pomembna (morda celo potrebna) kot domači naslov, ki ga imaš napisanega na osebni izkaznici.

Miran Požar, Portorož, www.miranpozar.com

PaJo ::

Hehe...
Meni bi tudi kar ustrezalo da bi se dalo .si domene dobit tudi samo za navadne userje, samo potel se pojavi blem prevzema in zradi tega je verjetno tudi taksna politika Arnesa, da ne prihaja do tega:D

Aja... Luni takrat ko sem registriral domeno nisi rekel da bi raje mel slotech.com, bi se tudi dalo porihtat, samo zdaj je ze prepozno;(
Meni osebno se bol dopade slo-tech.com>:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

luni ::

PaJo brez skrbi, tudi takrat je blo prepozno.. ma neko podjetje ze dolgo slotech.com, samo to sem itak izvedel komaj kasneje. Drugace pa mi je pac takrat blo vsec Slo-Tech, sedaj pa se mi zdi da bi blo mogoce boljse SloTech. Sej niti ne vem, itak je vazna vsebina ane :D
Artificial Intelligentia

PaJo ::

Hm... aja tega pa nisem nikoli probal da ze ta domena obstaja:D
No vsaj vseeno, tak kod si rekel vazna je vsebina, osebno mi je pa itak bol vsec slo-tech.com, no fajn bi bilo tudi kaksno slo-tech.si met:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

EASYdoor ::

slotech-u brez minusa nekaj manjka!:D Osebno mislim, da je naslov slo-tech.com cist uredu. Ce bi bil .si bi blo pa tok boljše, ker je treba povzdvigovat slovenijo v visave:P
...svet ni eden, svetova sta dva - PA JA :)))...

Matty ::

miranpozar... mnenja sem pac, da ena regulativa mora biti... dej malo poglej po netu, pa poglej ce v uk al pa v nemciji dajejo "osebne" domene... npr. miranpozar.de al pa miranpozar.uk... mislim, da ne...



Sicer pa... npr. nekdo bi te prehitel... in bi registriral... miranpozar.si, miran-pozar.si, miran.si, pozarmilan.si, milanpozarsux.si in tako naprej... mislim, da bi ti bilo to zelo vsec... (ceprav bi nekateri znali z registracijo dolocenih domen v naprej kar fajn zasluzt)



Mas npr. firmo z nazivom Miran... in ko jo hoces registrirat tudi na internetu... vidis da je tista s koncnico .si ze rezervirana... Npr. telekom bo mogu rezervirat vsa imena... npr. telekomsux.si, telekom-sux.si, blabla



Tkole... se enkrat, menim da dolocena regulativa mora biti, in da se neb smelo domen rezervirat kar vpoprek. Trenutna Arnesova politika je res prevec restriktivna...



Vsekakor pa bi bilo potrebno pred "sprostitvijo" domen le to temeljito preuciti in premisliti... Bolje bolj restriktivno na zacetku, kot na zacetku popolnoma odprto...

singular ::

moral bi narest nekaj izjem..:))

PaJo ::

Ja v Nemciji lahko skoraj vsakdo registrira vse, samo ce le placa to ziher vem, drugace pa pri nas je res malo prevec restriktano, malo bol milo bi moralo bit, res pa da vsakemu tudi nebi rabli dat, neka merila bi po moje morala bit:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

McSpike ::

kar se tiče minusov fantje.... minusi v naslovih so NAPAKA! Luni razmišlja v pravi smeri le da ne ve zakaj... Vam povem?

Ste kdaj komu svetovali naj gre pogledat kaj na vašo "slominustech pika kom" stran?

Niste! Vsi ste rekli pojdi na "slotech pika kom" in potem ste morali razlagat še tisto o minusu... Kako moteč faktor!!.... mogoče je lahko vizuelno v naslovni vrstici brskalnika lažje ločit dve besedi a je iz marketinškega vidika to popolno skropucalo in strani ne koristi...

se kje na forumih zgovarjate o slo-techu?? NE! Vsi govorite o slotechu!...

To je del spletnega marketinga in če vodiš tako uspešno stran kot je slotech...

Zdej je kar je... mogoče pa tista firma odstopi domeno kdaj "ponevedoma" in jo boste zgrabili...

Arnesovi minusi mi gredo že tako na živce... samopoglej te slovenske naslove kjer moraš razlagat kje so minusi...

Ni nujno da bi to lahko slotechu (evo vidiš spet sem rekel brez minusa) škodilo, ker je ciljna populacija majhna, v svetovnem merilu je pa minus vsekakor velika napaka!

Uporabnik ::

Miran si je tole predstavlu bolj takole: prideš na arnes rečeš, da bi registreru miranpozar.si, pokažeš veljavni osebni dokument z sliko, rečejo OK in maš. načeloma ni problemov, razn pr kkšnih borisnovak.si, ampak taki problemi so tud real life zato si dajo še srednje ime ala boris a novak... Pri tem seveda ne dovolijo pozarmiran.si. Men se zdi takšna ideja čist kul in izvedljiva, ne da bi nastal kkšni tejkoverji.

ahac ::

Kdor prvi pride prvi melje!
Ce si registriram francrode.si je to moja stvar in lahko delam s to domeno kar hocem.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Uporabnik ::

ahac: ne morm se zadržat... a frutek iz flaške poješ al si ga prej v šalčko streseš?:P

FlipeR ::

Hmm....FlipeR.si lepo zveni! (Pa se rima se:D)

outsider ::

Je kdo od vas OPerjev razmislov o registraciji drustva SLO-tech. Potem svojo domeno registrerate brez problemov in še status dobite. Tisi, ki se stem ukvarja naj razisli, če mu
je všeč slo-tech kot neka "ustanova"....


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slovenski registrarji in DNSSEC?

Oddelek: Omrežja in internet
71096 (892) jype
»

Končno .si domene tudi za navadne smrtnike! (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
666670 (5327) Soprano
»

kako do domene .si

Oddelek: Izdelava spletišč
201859 (1541) Birkoff
»

Domene in webspace

Oddelek: Izdelava spletišč
171336 (1039) blue96
»

kakšno domeno za rač. stran ?

Oddelek: Omrežja in internet
391958 (1691) Yohan del Sud

Več podobnih tem