» »

vprašanje za pravnike - prijava stalnega prebivališča v najemniškem stanovanju

vprašanje za pravnike - prijava stalnega prebivališča v najemniškem stanovanju

«
1
2

elson2k ::

Pozdrav,

vprašanje za pravnike; ali me lahko Upravna Enota "prisili" v prijavo stalnega prebivališča na naslovu, kjer trenutno (zadnjih nekaj mesecev) prebivam? Dobili so namreč prijavo, da več ne prebivam na naslovu, kjer imam trenutno prijavljeno stalno prebivališče, lastnik stanovanja pa mi zaradi slabih izkušenj s prejšnjimi najemniki eksplicitno ne dovoli prijave stalnega prebivališča, le začasnega. Po sedanji zakonodaji ne potrebujem njegovega dovoljenja za prijavo stalnega prebivališča, mi je pa jasno dal do znanja vedet, da če prijavim stalno prebivališče (v kar me prepričuje UE, da moram storit), dobim odpoved pogodbe o najemu. Njega popolnoma razumem, UE ne najbolj.

Kakšne so moje možnosti?

Hvala in lp!

Sucker

Mare2 ::

Kje pa živiš? V Bosni? Nemčiji?

Glej 8. člen.

Če posameznik nima prijavljenega stalnega prebivališča, po določbah tega zakona pa ga tudi ni mogoče prijaviti, se za njegovo stalno prebivališče šteje naslov organa ali organizacije, kjer dobiva pomoč v materialni obliki, če na območju pristojnega organa tudi dejansko živi. Pristojni organ mora pred prijavo stalnega prebivališča pridobiti pisno soglasje organa ali organizacije, ki posamezniku daje pomoč. Če organ ali organizacija ne da pisnega soglasja, pristojni organ posameznika stalno prijavi na naslovu tistega organa ali organizacije, ki je posamezniku dal zadnji pomoč. Organi in organizacije, ki posamezniku nudijo pomoč, morajo pri prijavi stalnega prebivališča sodelovati s pristojnim organom.



http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

elson2k ::

Slovenija, 3km od naslova stalnega prebivališča. Ja. Naslov stalnega prebivališča nespremenjen zadnjih 20 let, naslov začasnega urejen zadnje dve leti.

Mare2 ::

Kaj pa je s tem? "Dobili so namreč prijavo, da več ne prebivam na naslovu, kjer imam trenutno prijavljeno stalno prebivališče" ?
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

elson2k ::

Ja. Nekdo je na UE podal prijavo, da ne živim več pri starših (naslov stalnega prebivališča). Pa so sprožili postopek o ugotavljanju dejanskega naslova STALNEGA prebivališča.

Ostalo ni pomembno, čeprav sem jim pisno že pojasnil da mi lastnik stanovanja v katerem prebivam ne dovoli prijave stalnega prebivališča. Da ne omenjam tega da moram ob vsaki selitvi (ob predpostavki da mi stanodajalec dovoli) in menjavi naslova stalnega prebivališča menjat dokumente.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: elson2k ()

Mare2 ::

elson2k je izjavil:

Ja. Nekdo je na UE podal prijavo, da ne živim več pri starših (naslov stalnega prebivališča). Pa so sprožili postopek o ugotavljanju dejanskega naslova STALNEGA prebivališča.

Ostalo ni pomembno, čeprav sem jim pisno že pojasnil da mi lastnik stanovanja v katerem prebivam ne dovoli prijave stalnega prebivališča. Da ne omenjam tega da moram ob vsaki selitvi (ob predpostavki da mi stanodajalec dovoli) in menjavi naslova stalnega prebivališča menjat dokumente.


Če te niso odjavili starši in npr. oni trdijo, da si pri njih bi moralo vzdržati glede na široko definicijo:

-stalno prebivališče je naselje, kjer posameznik dejansko stalno prebiva in je to naselje središče njegovih življenjskih interesov, to pa se presoja na podlagi njegovih poklicnih, ekonomskih, socialnih in drugih vezi, ki kažejo, da med posameznikom in naseljem, kjer živi, dejansko obstajajo tesne in trajne povezave;

Morda si napačno pojasnil. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

elson2k ::

Ma meni ni nič več jasno. Potegnil bom ven vso papirologijo in grem direktno na UE en dan pa upam da se zmenim kaj pametnega :)

Mavrik ::

Saj ni težko, stalno prebivališče imaš tam kjer živiš (ne bajta tvojih staršev, ne sosedov kozolc, ne kraj v Avstriji). Pri tebi je to najemniško stanovanje, državi dol visi da imaš prizadetega najemodajalca.

Začasnega prebivališča ne smeš podaljševati v nedogled. Načeloma tega nihče ne preverja, sam če si pa fasal prijavo pa boš pač moral se znebiti / prepričati debilnega najemodajalca. Morda lahko prepričaš ljudi da živiš pri starših, sam glede na to da te je nekdo prijavil bo vprašanje kaj boš naredil naslednjič.

Pa za razmislek v kaj te sili ta tvoj krasni najemodajalec:

Z globo od 400 do 1.200 eurov se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki:
1. v predpisanem roku ne prijavi stalnega prebivališča ali spremembe naslova stanovanja ali ne odjavi stalnega prebivališča (prvi, tretji in peti odstavek 6. člena);
2. ne prijavi oziroma odjavi posameznika, mlajšega od 18 let, ter posameznika, ki ni poslovno sposoben (drugi odstavek 6. člena);
3. ne prijavi oziroma odjavi otroka v primeru izvrševanja roditeljske pravice (četrti odstavek 6. člena);
4. se ne prijavi oziroma odjavi ali se v predpisanem roku ne prijavi oziroma odjavi pristojni policijski postaji (četrti odstavek 10. člena);
5. ne prijavi oziroma odjavi oziroma obnovi ali v predpisanem roku ne prijavi oziroma odjavi oziroma obnovi začasnega prebivališča (prvi, drugi in tretji odstavek 12. člena ter drugi in šesti odstavek 17. člena);
6. ne prijavi ali v predpisanem roku ne prijavi začasnega odhoda z območja Republike Slovenije oziroma vrnitve v Republiko Slovenijo za več kot 60 dni ali z namenom, da bo v tukaj stalno prebival (prvi in drugi odstavek 13. člena).
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

elson2k ::

Moj najemodajalec ima iz preteklosti pač slabe izkušnje s temi zadevami - mu ne morem zamerit, vse jasno. Se je po uradih konkretno jajcal da je uredil zadeve, ker mu je bivši najemnik navlekel od policistov do rubežnikov in je potem dokazoval to pa ono.

Me ne sili v nič - pač ne bo podaljšal pogodbe in bom po pol leta spet moral menjat dokumente. On ne bo nič prizadet, brez skrbi. Moj žep bo.

kixs ::

Sej za te primere obstaja zacasno. Razen, ce so te tastari odjavili. Sam sem imel 10 let zacasno in domov prisel 1x mesecno. Pa nikoli tezav.

V najemu stalno niti ne bi hotel imet. Kaj bom vsake pol leta spreminjal dokumente!?

Manu ::

elson2k je izjavil:

Ja. Nekdo je na UE podal prijavo, da ne živim več pri starših (naslov stalnega prebivališča). Pa so sprožili postopek o ugotavljanju dejanskega naslova STALNEGA prebivališča.

Ostalo ni pomembno, čeprav sem jim pisno že pojasnil da mi lastnik stanovanja v katerem prebivam ne dovoli prijave stalnega prebivališča. Da ne omenjam tega da moram ob vsaki selitvi (ob predpostavki da mi stanodajalec dovoli) in menjavi naslova stalnega prebivališča menjat dokumente.

Na UE povej, da stalno prebivaš pri starših in si začasno zdaj v najemu. Potem pa prijavi začasno prebivališče v najemniškem stanovanju.

To bi moralo rešit problem.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

elson2k ::

Manu je izjavil:

Na UE povej, da stalno prebivaš pri starših in si začasno zdaj v najemu. Potem pa prijavi začasno prebivališče v najemniškem stanovanju.

To bi moralo rešit problem.


Že storjeno, pa ga ni :)

Sem se z najemodajalcem že pogovoril in bova šla skupaj na UE in uredila.

kixs je izjavil:

Sej za te primere obstaja zacasno. Razen, ce so te tastari odjavili. Sam sem imel 10 let zacasno in domov prisel 1x mesecno. Pa nikoli tezav.

V najemu stalno niti ne bi hotel imet. Kaj bom vsake pol leta spreminjal dokumente!?


Nihče me ni odjavil. Ker pa trenutno ni možnosti nakupa stanovanja, sem v (začasnih) najemniških razmerjih. In ja, menjava dokumentov vsako leto/dve/tri je sicer izvedljivo, ni pa ekonomično. :)

Bom uredil v tem tednu, poročam o razvoju dogodkov, če bi mogoče komu koristilo. :)


[[ Odstranjena referenca na izbrisan post. ]]

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

AC_DC ::

Si ugotovil kdo te je prijavil UE ?

St235 ::

Če je nekdo tretji podal prijavo potem je vse kar rabiš izjava da se vedno bivas na naslovu staršev in ji priložil soglasje staršev.

Če pa sta ta nekdo tvoja starša potem si pa opel in nimaš druge kot da prijaviš bivališče tam kjer si.

elson2k ::

Prijavitelj je tretja oseba. Sem razložil da nimamo ne jaz ne starši želje spreminjat naslova stalnega prebivališča, pa ne pomaga. Moram se tam osebno zglasit, ni druge. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: elson2k ()

destroyer2k ::

elson2k

Verjetno si dobil kakšno kazen iz organa in ti pošiljka ni bila možno vročiti. Če pride do tega se večinoma zgodi da sodišče odredi upravni enoti, da najdejo kje dejansko prebivaš.

MoRp ::

Pa jst ti v življenju ne pustim, da se stalno prijavis v mojem stanovanju, ki ti ga oddajam. Prisilit te ne morejo, da se prijavis ce se nimas kam. Oz ce se nimas kam, pojdi na CSD, kjer ti izdajo potrdilo s katerim lahko prijavis naslov za vrocanje na CSD in potem bo vsa uradna posta hodila tja. Ti pa po njo.
Ampak ce ti starsi, dajo pisno izjavo da ti dovolijo prijavo stalnega na njihovem naslovu je to to.
Govorim iz iskusenj. Imam naslov stalnega prebivanja na naslovu podjetja, kjer imam tudi naslov za vrocanje in se 3 zacasne naslove. Vsakega od njih moram podaljsati na 6 mesecev. Bodi pozoren na rok menjave dokumentov - od 8 dni (prometno dovoljenje) do 30 dni (osebna)

Mavrik ::

kixs je izjavil:

Sej za te primere obstaja zacasno. Razen, ce so te tastari odjavili. Sam sem imel 10 let zacasno in domov prisel 1x mesecno. Pa nikoli tezav.

V najemu stalno niti ne bi hotel imet. Kaj bom vsake pol leta spreminjal dokumente!?


Zanimiv del tega je da so pri meni totalno popizdili kako to ne gre (podaljševati začasno namreč) in da mi bodo kar napisali kazen. Na UE. V LJ :)

Konsistenca naše birokracije mi je zelo všeč :)

MoRp je izjavil:

Pa jst ti v življenju ne pustim, da se stalno prijavis v mojem stanovanju, ki ti ga oddajam.


Saj te noben ne vpraša, niti se te ne tiče. Pa saj nisi najemnikova mama da bi se v njegovo življenje vtikal.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

AndrejO ::

MoRp je izjavil:

Pa jst ti v življenju ne pustim, da se stalno prijavis v mojem stanovanju, ki ti ga oddajam. Prisilit te ne morejo, da se prijavis ce se nimas kam.

Seveda ga lahko. Za vsako ugotovljeno kršitev Zakona o prijavi prebivališča (ZPPreb, ja takšen jajc v Sloveniji dejansko obstaja), mu bo pristojen organ izrekel in, če bo to potrebno, preko CURS tudi izterjal od 400 do 1200 EUR globe.

Če to ni prisila, potem res ne vem kaj je.

MoRp je izjavil:

Oz ce se nimas kam, pojdi na CSD, kjer ti izdajo potrdilo s katerim lahko prijavis naslov za vrocanje na CSD in potem bo vsa uradna posta hodila tja.

Ne more, ker ne izpolnjuje pogojev za kaj takšnega. De facto ima prebivališče in ni "socialni primer", da bi prejemal pomoč, da bi s tem izpolnil kriterij za prijavo na naslovu CSD.

MoRp je izjavil:

Govorim iz iskusenj. Imam naslov stalnega prebivanja na naslovu podjetja, kjer imam tudi naslov za vrocanje in se 3 zacasne naslove. Vsakega od njih moram podaljsati na 6 mesecev. Bodi pozoren na rok menjave dokumentov - od 8 dni (prometno dovoljenje) do 30 dni (osebna)

Vse to laufa OK, dokler ne prideš v položaj OP-a, ki poskuša hkrati spoštovati predpise (da ga država ne bo za svoje blodnje okoli naslovov kaznovala) in spoštovati dogovor z lastnikom nepremičnine (ki ga državne blodnje seveda niti najmanj ne zanimajo).

V bistvu je edini izhod ta, da se začne iskati novo bivališče, lastniku pa se že vnaprej lepo opraviči in pove, da bo za čas "odpovednega roka" za najemno pogodbo stalno prebivališče pač pri njemu.

St235 ::

elson2k je izjavil:

Prijavitelj je tretja oseba. Sem razložil da nimamo ne jaz ne starši želje spreminjat naslova stalnega prebivališča, pa ne pomaga. Moram se tam osebno zglasit, ni druge. :)


Pojdi na UE z pisno izjavo staršev, da imaš pri njih stalno bivališče. Lepo jim povej, da v XY kraju bivaš zgolj zaradi dela/študija in da imaš v matičnem kraju središče življenjskih interesov, torej družino, prijatelje itd...

MoRp je izjavil:

Pa jst ti v življenju ne pustim, da se stalno prijavis v mojem stanovanju, ki ti ga oddajam.


Kdo pa misliš da te bo kaj vprašal?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Miha 333 ::

Prijava tvojega stalnega prebivališča v najemniškem stanovanju ni več stvar najemodajalca. Podpisano imata najemno pogodbo in to je to. Pravice do nadaljnjega vtikanja v tvoje osebne zadeve on nima. Pogoj za prijavo stalnega bivališča je dokazilo o pravici do prebivanja na naslovu, kar najemna pogodba vsekakor je. Glede na to, da si dolžan prijaviti bivališče, kjer stalno prebivaš, te on napeljuje k prekršku.

Tudi ne razumem, zakaj ga toliko skrbi. Saj lahko v primeru, da se najemna pogodba enkrat prekine in se ti odseliš, najemodajalec da prijavo, da ne živiš več tam in bo UE ugotavljala novo stalno prebivališče, če ga ne boš prijavil sam.

Skratka, menim, da najemodajalec krati tvoje državljanske pravice, hkrati pa te ovira pri izpolnjevanju svojih obveznosti.

MoRp ::

Sem sel pogledat zakonodajo in ugotovil, da nic ne vem. JBG se zgodi. Nisem vedel da najemna pogodba dovoli vpis stalnega naslova. Sedaj vem. Se pa s tem ne strinjam. Ce je pogodba za dolocen cas, to ne more biti stalni naslov prebivanja - ampak zakonodajalec ze ve. In ko potece pogodba in se najemnik odseli, meni pa rubezniki hodijo zvonit, jaz pa niti ne vem da je prijavil stalno v mojem atanovanju - ker mi tega ni treba vedeti. Torej preventivno posljem na UE vsakic, ko se odseli najemnik, "preventivni" preklic prijave?
Za CSD tudi nisem vedel...
Hvala, ne vem komu, za odlicne najemnike!

Invictus ::

Problem je zblojen najemniški trg v Sloveniji, ko najemniki pričakujejo popolnoma opremljeno stanovanje.

Če bi bilo v štartu prazno, se najemodajalec ne bi sekiral, če rubežniki kaj odnesejo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Beli_Zajcek ::

Invictus je izjavil:

Problem je zblojen najemniški trg v Sloveniji, ko najemniki pričakujejo popolnoma opremljeno stanovanje.

Če bi bilo v štartu prazno, se najemodajalec ne bi sekiral, če rubežniki kaj odnesejo ...



To ja, zblojeni najemniki! Ti bi šel opremljat stanovanje na svoje stroške, ko ti najemodajalec podaljšuje pogodbo na vsake pol leta ali leto?

BlaY0 ::

Zblojeno je to da se v naši zakonodaji pojavljajo trije tipi prebivališča. Ker stalno in začasno nista zadosti je tukaj še običajno prebivališče ;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

AndrejO ::

BlaY0 je izjavil:

Zblojeno je to da se v naši zakonodaji pojavljajo trije tipi prebivališča. Ker stalno in začasno nista zadosti je tukaj še običajno prebivališče ;((

Zblojeno je to, da je takšne stvari potrebno prav posebej registrirati in, da so zagrožene kazni reda od "vožnje skozi rdečo" (400 EUR, čeprav vožnja skozi rdečo je samo 250 EUR) pa do vožnje v nasprotno smer po AC (1.200 EUR).

Še dobro, da tukaj ne pišejo kazenskih pik, da bi ti na koncu odvzeli pravico do bivanja na prostem. :))

dope1337 ::

Invictus je izjavil:

Problem je zblojen najemniški trg v Sloveniji, ko najemniki pričakujejo popolnoma opremljeno stanovanje.

Če bi bilo v štartu prazno, se najemodajalec ne bi sekiral, če rubežniki kaj odnesejo ...


Se prav trudim dojeti poanto tega sestavka, pa mi ne ratuje ...

Jz sm zdej munjen v glavo, ker bi rad najel polno opremljeno stanovanje ter vsak mesec posteno placeval za najemnino tako stanovanja in opreme? Oz. v tvojem pogledu je vsak podnajemnik potencialna stranka rubeznikov?
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Ales ::

Saj v bistvu je vsakdo potencialna stranka rubežnikov. Point je v tem, da večina najemodajalcev manj zaupa najemniku, kot recimo nekemu članu družine ali dobremu prijatelju in pač razmišlja o svojem poslovnem tveganju. Čisto legitimno je razmišljati o tem potencialnem problemu.

Druga stvar pa je, da človek naleti na najemodajalce, ki jim ni jasno, da je tako poslovno tveganje neločljiv del posla. Proti temu tveganju se delno zavaruješ z profilacijo potencialnih najemnikov in še s čim, nikakor pa ne z napeljevanjem k prekršku torej s preprečevanjem prijave na naslovu.

Bil sem na obeh koncih spektra in lahko le rečem, da imaš debile najemnike in debile najemodajalce. Sam sem se znal izognit tako enim, kot drugim, lahko pa da mi ne bi ratalo brez malo sreče.

Invictus ::

Beli_Zajcek je izjavil:


To ja, zblojeni najemniki! Ti bi šel opremljat stanovanje na svoje stroške, ko ti najemodajalec podaljšuje pogodbo na vsake pol leta ali leto?

Zato, ker je zblojen najemniški trg.

Najemnik ima preprosto preveč pravic, tudi ko ne spoštuje pogodbe.

dope1337 je izjavil:


Se prav trudim dojeti poanto tega sestavka, pa mi ne ratuje ...

Jz sm zdej munjen v glavo, ker bi rad najel polno opremljeno stanovanje ter vsak mesec posteno placeval za najemnino tako stanovanja in opreme? Oz. v tvojem pogledu je vsak podnajemnik potencialna stranka rubeznikov?

Ne morem pomagati pri pomanjkanju možganskih kapacitet.

Če pošteno plačuješ, tako ni problemov ... In ja, plačal boš tudi najem opreme. Se že dogaja.

Dokler bo zakonodajo, sploh do neplačnikov, tako mila in pravzaprav v škodo najemodajalca plus počasna sodišča, toliko časa bodo najemodajalci skeptični.

Ales je izjavil:


Bil sem na obeh koncih spektra in lahko le rečem, da imaš debile najemnike in debile najemodajalce. Sam sem se znal izognit tako enim, kot drugim, lahko pa da mi ne bi ratalo brez malo sreče.

Če zraven prišteješ še čustveno navezanost najemodajalcev do stanovanja, potem je to recept za katastrofo ... Saj gre samo za posel ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

ProGo ::

Zdi se mi, da OP malo "igra gobo", verjetno narkoman in sta ga starša vrgla ven in preklicala stalno prebivališče.

MoRp je izjavil:

Pa jst ti v življenju ne pustim, da se stalno prijavis v mojem stanovanju, ki ti ga oddajam.

Nimaš nobenega vzvoda, da mu to preprečiš. Najemnik gre na UO z (recimo enoletno) pogodbo in pisno izjavo, da je naslov tvojega stanovanja center njegovih življenskih interesov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ProGo ()

MrStein ::

Invictus je izjavil:

Problem je zblojen najemniški trg v Sloveniji, ko najemniki pričakujejo popolnoma opremljeno stanovanje.

Če bi bilo v štartu prazno, se najemodajalec ne bi sekiral, če rubežniki kaj odnesejo ...

Bi se pa sekiral trenutni najemnik.

Ve kdo, kaki imajo v ci.. tujini to rešeno?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

jan_g ::

Če najemaš zgolj sobo/souporaba stanovanja, potem je ponavadi že opremljeno. Če najemaš celo stanovanje, potem je ponavadi prazno, razen kuhinje in kopalnice. Oprema se seli skupaj z najemnikom. Trg rabljene opreme (omare, stoli, kavči, ...) je zato kar živahen, ker marsikdaj ni praktično seliti opreme na novo lokacijo. To lahko rečem za Nizozemsko in Dansko.

AndrejO ::

MrStein je izjavil:

Invictus je izjavil:

Problem je zblojen najemniški trg v Sloveniji, ko najemniki pričakujejo popolnoma opremljeno stanovanje.

Če bi bilo v štartu prazno, se najemodajalec ne bi sekiral, če rubežniki kaj odnesejo ...

Bi se pa sekiral trenutni najemnik.

Ve kdo, kaki imajo v ci.. tujini to rešeno?

Za Irsko velja, da so stanovanja za najem do enega leta polno opremljena (vključno z jedilnim priborom in malimi kuhinjskimi napravicami), kar je pa najema nad enim letom, pa dobiš delno neopremljenega ali delno opremljenega (npr. vgrajene omare se štejejo pod delono opremljeno).

kixs ::

Osebno ne bi nikoli vec opremljal najemniskega stanovanja.

- kupis omaro, posteljo, kavc... potem se preselis in imas tam cisto drug razpored ali celo opremljeno... kaj bos potem, spet jovo na novo? Da selitev niti ne omenjam!

Tako imam zdaj doma 2x posteljo in 2x veliko omaro, plus nekaj manjsih omar, ki cakajo, da jih dam v hiso. Prodajat se jih pa ne splaca. Ze ko sem tri leta star kavc prodajal, sem komaj dobil 100€ zanj - za novega sem dal pa 470€. Enostavno ni racunice. Ce bi imel prostor ga ne bi prodal, ker bi mi spet prav prisel - bom pogledal, ce se kaj pamentega prodaja na bolhi za 100€ :|

Invictus ::

MrStein je izjavil:


Bi se pa sekiral trenutni najemnik.

Ve kdo, kaki imajo v ci.. tujini to rešeno?

Zakonsko je določen minimalen standard za oddajo stanovanja. Kar pri nas ni.

V Švici prejšnji najemnik celo žarnice pobere ... In je to povsem O.K.

jan_g je izjavil:

Če najemaš zgolj sobo/souporaba stanovanja, potem je ponavadi že opremljeno. Če najemaš celo stanovanje, potem je ponavadi prazno, razen kuhinje in kopalnice. Oprema se seli skupaj z najemnikom. Trg rabljene opreme (omare, stoli, kavči, ...) je zato kar živahen, ker marsikdaj ni praktično seliti opreme na novo lokacijo. To lahko rečem za Nizozemsko in Dansko.

Enako velja za Nemčijo.

Dobiš pa seveda tudi opremljena stanovanja katerih najem je pa seveda dražji.

Treba je pač amortizirati notranjo opremo.

kixs je izjavil:


Tako imam zdaj doma 2x posteljo in 2x veliko omaro, plus nekaj manjsih omar, ki cakajo, da jih dam v hiso. Prodajat se jih pa ne splaca. Ze ko sem tri leta star kavc prodajal, sem komaj dobil 100€ zanj - za novega sem dal pa 470€. Enostavno ni racunice. Ce bi imel prostor ga ne bi prodal, ker bi mi spet prav prisel - bom pogledal, ce se kaj pamentega prodaja na bolhi za 100€ :|

Zato v tujini laufa biznis skladišč. Kjer uskladiščiš stvari, ki jih trenutno ne rabiš.

In pa IKEA. Prideš, kupiš, opremiš.

Se pa zgodi, da lastnik dostikrat odkupi opremo, ko gre najemnik ven. Ni pa seveda nujno.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

elson2k ::

ProGo je izjavil:

Zdi se mi, da OP malo "igra gobo", verjetno narkoman in sta ga starša vrgla ven in preklicala stalno prebivališče.


Poskušam igrat po pravilih države in upoštevat želje/zahteve najemodajalca. Vse ostalo je brezpredmetno. Kakšen narkoman neki :)

Kolesje birokracije je pač zanimivo :) Danes je šel najemodajalec na UE se pogovorit, sem mu razložil situacijo in to je to. Bomo videli.

elson2k ::

Ales je izjavil:

Saj v bistvu je vsakdo potencialna stranka rubežnikov. Point je v tem, da večina najemodajalcev manj zaupa najemniku, kot recimo nekemu članu družine ali dobremu prijatelju in pač razmišlja o svojem poslovnem tveganju. Čisto legitimno je razmišljati o tem potencialnem problemu.

Druga stvar pa je, da človek naleti na najemodajalce, ki jim ni jasno, da je tako poslovno tveganje neločljiv del posla. Proti temu tveganju se delno zavaruješ z profilacijo potencialnih najemnikov in še s čim, nikakor pa ne z napeljevanjem k prekršku torej s preprečevanjem prijave na naslovu.

Bil sem na obeh koncih spektra in lahko le rečem, da imaš debile najemnike in debile najemodajalce. Sam sem se znal izognit tako enim, kot drugim, lahko pa da mi ne bi ratalo brez malo sreče.


Tako je. Človek je že imel rubežnike tam zaradi prejšnjega najemnika in tu ni nič spornega zame.

Najemodajalec mi dovoli prijavo začasnega prebivališča brez najmanjše težave. Stalnega pač ne (iz zgoraj navedenega razloga). UE pa vztraja da si tam prijavim stalno prebivališče. Pa potem naredi prav :)

nejcek74 ::

Svica ima tri vrste najema:
- kratkotrajni najem, opremljena stanovnanja, v glavnem jih folk jemlje do 6 mescev, najemnina priblizno 4x neopremljenih
- "obicajni najem", opremljena kuhinja in kopalnica (ter pralni stroj), 3 mesecni odpovedni rok za obe stranki, varscina 2 mesecna najemnina, stanovanje ocisceno in prazno ob prevzemu ter oddaji (tu so precej analni, v glavnem se najema firme da ocistijo stanovanje), vsi deli stanovanja imajo predpisano amortizacijo. Ce kaj poskodujes, placas razliko (npr amortizacija opleska 7 let, ce si poskodaval barvo v 5 letih najema, ob odhodu placas 2/7 pleskarskih del). Kot zanimivost, lahko imas podnajemnike, lastnika samo obvestis, ne smes pa jim zaracunavati vec kot je tvoja najemnina.
- WG: najemniske skupnosti, tu so predvsem studenti, cca 50% visja cena. Najemas sobo in souporabo skupnih prostorov v stanovanju, vsak najemnik ima svojo pogodbo z lastnikom in ni solidarno odgovoren (od tu visja cena). Opremljenost je ista kot pri obicajnem najemu.
V Sloveniji je po mojem problem predvsem idiotizem z vec vrstami bivalisca. Verjetno ostanek Jugoslavije. Mislim da ostale evropske drzave tega ne poznajo, kraj bivalisca je samo en, tam kjer stanujes. Na vecini dokumentov nimas naslova, tako da menjava dokumentov odpade. Btw. naslov lahko prijavis v hotelu ce ti tako pase in ce imas pri njih urejen najem. Tako sem jaz naredil ob priselitvi.

elson2k ::

Miha 333 je izjavil:

Prijava tvojega stalnega prebivališča v najemniškem stanovanju ni več stvar najemodajalca. Podpisano imata najemno pogodbo in to je to. Pravice do nadaljnjega vtikanja v tvoje osebne zadeve on nima. Pogoj za prijavo stalnega bivališča je dokazilo o pravici do prebivanja na naslovu, kar najemna pogodba vsekakor je. Glede na to, da si dolžan prijaviti bivališče, kjer stalno prebivaš, te on napeljuje k prekršku.

Tudi ne razumem, zakaj ga toliko skrbi. Saj lahko v primeru, da se najemna pogodba enkrat prekine in se ti odseliš, najemodajalec da prijavo, da ne živiš več tam in bo UE ugotavljala novo stalno prebivališče, če ga ne boš prijavil sam.

Skratka, menim, da najemodajalec krati tvoje državljanske pravice, hkrati pa te ovira pri izpolnjevanju svojih obveznosti.


Najemna pogodba je podpisana za dobo nekaj mesecev. Potem pa podaljšanje za eno leto, če ne bo kakšnih težav, obiskov rubežnikov in podobno. Še enkrat, meni popolnoma sprejemljivi pogoji.

Glede njegovih pravic in dolžnosti me niti ne skrbi - mi gre pa kratkomalo v nos to, da če se zaradi nekega drugega razloga odselim (menjava službe recimo), moram zopet skozi vso to kolobocijo. Menjava dokumentov, dopovedovanje uslužbencem na UE to in ono.

On mene ne ovira v ničemer. Ima svoje pogoje ki sem jih sprejel.

Konec koncev pa na prisilo lahko na UE dosežejo to, da se tam res prijavi stalno prebivališče, po poteku te nekajmesečne pogodbe o najemu mi je ne podaljša in spet moram iskat stanovanje. Vse na novo. Čeprav ne jaz, ne moji starši, ne nihče drugi nima ne želje ne interesa karkoli spreminjat. In ja, zaradi narave posla sem se v zadnjih treh lerih selil dvakrat, pa verjetno se bom še kdaj, dokler si ne kupim lastne nepremičnine (za kar je treba najprej zaslužit).



Če je to logika naše birokracije, potem nam res bog pomagaj.

MrStein ::

AndrejO je izjavil:

MrStein je izjavil:

Invictus je izjavil:

Problem je zblojen najemniški trg v Sloveniji, ko najemniki pričakujejo popolnoma opremljeno stanovanje.

Če bi bilo v štartu prazno, se najemodajalec ne bi sekiral, če rubežniki kaj odnesejo ...

Bi se pa sekiral trenutni najemnik.

Ve kdo, kaki imajo v ci.. tujini to rešeno?

Za Irsko velja, da so stanovanja za najem do enega leta polno opremljena (vključno z jedilnim priborom in malimi kuhinjskimi napravicami), kar je pa najema nad enim letom, pa dobiš delno neopremljenega ali delno opremljenega (npr. vgrajene omare se štejejo pod delono opremljeno).

Mislil sem na birokracijo z uradnimi naslovi.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Manu ::

@ elson2k

Ti je že nekdo zgoraj napisal.

Starši naj pridejo s tabo na UE in uredite stalno bivališče. Oni so tam stalno prijavljeni in ti si še vedno tam, le začasno si na drugem naslovu zaradi službe. Mislim, da to nima veze, če so samo najemniki. Še vedno si tam, ker so tam tvoji primarni interesi.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

elson2k ::

Manu je izjavil:

@ elson2k

Ti je že nekdo zgoraj napisal.

Starši naj pridejo s tabo na UE in uredite stalno bivališče. Oni so tam stalno prijavljeni in ti si še vedno tam, le začasno si na drugem naslovu zaradi službe. Mislim, da to nima veze, če so samo najemniki. Še vedno si tam, ker so tam tvoji primarni interesi.


Jap, res bo treba tako.

edit: sem pred časom imel prijavljeno začasno prebivališče na čisto drugem koncu Slovenije za leto in pol, torej res nekje drugje kot na naslovu stalnega prebivališča, ker je tako zahtevala služba, pa se ob to ni nihče spotikal. Zdaj, ko imam pogodbo za nekaj mesecev, je pa gospa z UE zapela ko osel na ledu, ker tudi njo nadzirajo kaj in kako dela (njene besede).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: elson2k ()

elson2k ::

Mavrik je izjavil:

Zanimiv del tega je da so pri meni totalno popizdili kako to ne gre (podaljševati začasno namreč) in da mi bodo kar napisali kazen. Na UE. V LJ :)
Konsistenca naše birokracije mi je zelo všeč :)


To. Isto se sedaj dogaja meni :)

elson2k ::

MoRp je izjavil:

Nisem vedel da najemna pogodba dovoli vpis stalnega naslova. Sedaj vem. Se pa s tem ne strinjam. Ce je pogodba za dolocen cas, to ne more biti stalni naslov prebivanja - ampak zakonodajalec ze ve. In ko potece pogodba in se najemnik odseli, meni pa rubezniki hodijo zvonit, jaz pa niti ne vem da je prijavil stalno v mojem atanovanju - ker mi tega ni treba vedeti. Torej preventivno posljem na UE vsakic, ko se odseli najemnik, "preventivni" preklic prijave?
Za CSD tudi nisem vedel...
Hvala, ne vem komu, za odlicne najemnike!


Tako je. Tudi sam se s takim načinom "zaje*avanja" najemodajalcev ne strinjam. Trenutno nisem problematičen najemnik, ampak nikoli se ne ve, kaj se lahko vse zgodi oziroma v kako problematično situacijo se zapletem, čeprav to jasno da ni moj namen. Iz tega vidika dam prav najemodajalcu.

Seveda imam tudi sam svoje (pisno določene) pogoje bivanja nekje in dokler jaz spoštujem njegove, on pa moje in je v okviru zakonskih predpisov, ne vidim težave, kot jo to vidi UE.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: elson2k ()

urli ::

Mavrik je izjavil:

Saj ni težko, stalno prebivališče imaš tam kjer živiš (ne bajta tvojih staršev, ne sosedov kozolc, ne kraj v Avstriji). Pri tebi je to najemniško stanovanje, državi dol visi da imaš prizadetega najemodajalca.

Začasnega prebivališča ne smeš podaljševati v nedogled. Načeloma tega nihče ne preverja, sam če si pa fasal prijavo pa boš pač moral se znebiti / prepričati debilnega najemodajalca. Morda lahko prepričaš ljudi da živiš pri starših, sam glede na to da te je nekdo prijavil bo vprašanje kaj boš naredil naslednjič.

Pa za razmislek v kaj te sili ta tvoj krasni najemodajalec:

Z globo od 400 do 1.200 eurov se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki:
1. v predpisanem roku ne prijavi stalnega prebivališča ali spremembe naslova stanovanja ali ne odjavi stalnega prebivališča (prvi, tretji in peti odstavek 6. člena);
2. ne prijavi oziroma odjavi posameznika, mlajšega od 18 let, ter posameznika, ki ni poslovno sposoben (drugi odstavek 6. člena);
3. ne prijavi oziroma odjavi otroka v primeru izvrševanja roditeljske pravice (četrti odstavek 6. člena);
4. se ne prijavi oziroma odjavi ali se v predpisanem roku ne prijavi oziroma odjavi pristojni policijski postaji (četrti odstavek 10. člena);
5. ne prijavi oziroma odjavi oziroma obnovi ali v predpisanem roku ne prijavi oziroma odjavi oziroma obnovi začasnega prebivališča (prvi, drugi in tretji odstavek 12. člena ter drugi in šesti odstavek 17. člena);
6. ne prijavi ali v predpisanem roku ne prijavi začasnega odhoda z območja Republike Slovenije oziroma vrnitve v Republiko Slovenijo za več kot 60 dni ali z namenom, da bo v tukaj stalno prebival (prvi in drugi odstavek 13. člena).


No no, gleda na to, da so v Sloveniji najemniki zaščiteni kot kočevski medvedje, da je zakonodaja zapisana v njihov prid, da lahko pridejo v stanovanje rubežniki, poberejo precej stvari potem pa je na najemodajalcu, da dokazuje, da je to njegovo, da v primeru, da ti najemnik ne plačuje stroškov/najemnine, da traja mesece in mesece, če ne leta, da ga lahko po uradni poti zabrišeš ven, ni potrebe po tem, da nezaupljive najemodajalce nazivaš z debili.

elson2k ::

destroyer2k je izjavil:

elson2k

Verjetno si dobil kakšno kazen iz organa in ti pošiljka ni bila možno vročiti. Če pride do tega se večinoma zgodi da sodišče odredi upravni enoti, da najdejo kje dejansko prebivaš.


Vsa pošta, tudi tista ko hodi na naslov stalnega prebivališča, je našla pot do mene preko staršev - če ne so me poklicali in sem prišel iskat takoj - ko je bil kakšen paket recimo. Pošto pa redno dvigujem na okencu, tako da to nezmožnost osebnega vročanja (k sreči še nisem bil udeležen v nobeni kazenski zadevi) in posledično sprožitev postopka ugotavljanja stalnega prebivališča rezultat postopka nekoga, ki je imel očitno preveč časa na razpolago ali pa se mu ne da ukvarjat s svojimi težavami in raje producira nove. Slovenska folklora pri marsikomu očitno.

St235 ::

Počasi ratuje očitno, da gre bolj kot ne za navadno nakladanje. Ti imaš vso pravico prijavit stalno bivališče na naslovu tvojih staršev (če s tem soglašajo) in UE na kraj pameti ne pade, da bodo temu nasprotovali (niti nimajo osnove).

Spravi se na UE, vzemi mamico sabo in pojasni, da imaš center svojih interesov v domačem kraju ter začasno bivaš na XY naslovu zaradi službe/faksa/prisilne hospitalizacije.

elson2k ::

Stalno prebivališče je že prijavljeno in nespremenjeno zadnjih 20 let, zato mi ne gre v glavo zakaj bi se to zdaj spreminjalo.

Prisilna hospitalizacija zaenkrat ni potrebna, nikoli pa se ne ve kaj bo v prihodnosti.

Konec nakladanja, predlagam zaklep teme (sem se vmes že pogovoril z nadrejeno gospe ki vodi postopek) in zadeva bo danes urejena.

S.

Manu ::

Ko bo zadeva urejena, potem pa vsaj napiši kako se je uredila.

Ne vzet stvari osebno tu na forumu. Se samo pogovarjamo in izmenjujemo mnenja.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

elson2k ::

Bom jutri dokončno napisal kaj in kako, greva oba s najemodajalcem na UE.

Ni potrebe da bi karkoli tu gor napisanega jemal osebno. Debatiramo, a ne.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Najemnina

Oddelek: Loža
262671 (1630) BuDi79
»

Odjava stalnega prebivališča

Oddelek: Loža
3611511 (6675) St753
»

Stalni naslov bivanja?

Oddelek: Loža
153602 (3074) AndrejO
»

"Oddaja" stanovanja sorodnikom

Oddelek: Loža
296926 (5400) St235
»

Selitev

Oddelek: Loža
205208 (1032) zuz3k

Več podobnih tem