» »

nekaj vprasanj iz linuxa?

nekaj vprasanj iz linuxa?

robinzon ::

na izpitu iz programiranja mamo vedno tudi vprasanje iz unixa, ker ga ne obvladam najbolj, bi prosil za pomoc...
zanima me naslednje:

1.Imejmo na računalniku s sistemom UNIX dva diska. Kot vemo, pri MS Windows preskočimo (v ukaznem režimu) na drug disk preprosto z vtipkanjem črke in podpičja (na disk C preskočimo na primer s C: ). Kako je to pri sistemu UNIX?

2.Navedi ukaze, s katerimi na sistemu UNIX datoteko s programom, napisanem v jeziku C, prevedeš in prevedeni program izvedeš. Kaj narediš, če se ti program "obesi"?

to vem da je trega gcc mojprog.c -o mojprog in da ga izvedes z mojprog.
Nevem pa kaj je treba nardit ce se program obesi?

3.Razloži pomen in razliko datotek *.c in *.o v okolju UNIX? Kako to, da v okolju UNIX načeloma (ne pa nujno) izvršljive datoteke nimajo končnice *.exe


hvala vnaprej za odgovore

roscha ::

Telegrafsko, malo se pa še sam nauči !!

1. mount /dev/hdx /mnt, cd /mnt

2. alt + Fn , ps aux , kill (pid)

3. Izvršljivost določa x flag in header datoteke.


še help hint: www.tldp.org


by!

robinzon ::

4.kako pa bi naredili da bi bila datoteka s koncnico exe izvrsljiva tudi v linuxu?

5. ce ne zelim da mi kdo zbrise datoteko pol to nastavim s chmod o-w mojfile ?



hvala za prejsnje odgovore,ceprav so malo skopi...

Brane2 ::

Linux se ne pali na končnice. Njemu je vseeno, kakšno ime ima fajl. "Končnica" je tu samo kozmetika.

Vse lastnosti, ki jih lahko neka datoteka ima (pravice dostopa za vsako vrsto dostopa posebej /Read/Write/eXecute) so zapsane v nejnih atributih, ki jih lahko spreminjaš z ukazoma chown (change ownership) in chmod. Ko hočeš naredit neko datoteko kot izvršno (da jo lahko poženeš), ji pač s chmodom vklopiš ustrezne X zastavice in s chown določiš lastništvo.

preebri si navodila o uporabi obeh ukazov...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

blazp88 ::

jp, telegrafsko :D ok, prvo, da boš vedel, da priklopiš pogon v nek direktorij, lahko kamorkoli, drugače pa v /mnt/

Gh0st ::

...še prej pa seveda določiš filesystem...
mount -t iso9660 [kje] [kam]
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

roscha ::

Ghost jaja. Evo še malo iztočnic ti dam, pa se razpiši :D
/etc/fstab (in kako urediti vnos da lahko navaden uporabnik mounta NTFS recimo)
in potem povej še kaj o /etc/mtab
ali mogoče o /proc/mounts
pa še kaj bi se dalo reč o automountu recimo
pa na fdisk -l ne pozabit :D

hehehe


by!

blazp88 ::

ja, sem se glih spomnil, ko sem prej nastavljal izbire v kernelu ..... NTFS Writing (DANGEROUS) ..... a je že kdo poskusil in kako se obnese?

Brane2 ::

Jaz. Dela O.K. Nobene napake doslej. Je pa res, da večinoma berem. Vpišem semtertja nekaj...

robinzon ::

tak, da bom kaj razumel...:8) prosim

Brane2 ::

Jaz sem poskusil. Ker je moja mašina dual-boot, vidi Linux tudi Win2000 (NTFS) particijo. V kernelu sem enablal opcijo, da lahko pišem v NTFS in to particijo sem tudi mountal kot read-write.

Stvar dela. NIsem imel nobenih problemov do sedaj. Je pa res, da na NTFS particiji večinoma berem in le poredko kaj vpišem. Nikoli nisem imel nobenih težav pri tem.

Aja, za to opcijo je pomembnoda imaš frišen kernel, ne pa nekaj, kar je staro več kot 6 mesecev. Zadnje verzije driverjev za NTFS v kernelu so bistveno popravljene.

O.K. ? :D

BigWhale ::

> NTFS Writing (DANGEROUS) ..... a je že kdo poskusil in kako se obnese

Glej pri experimental opcijah pise da moras bit pozoren ko jih uporabljas... pri tej pise dangerous... Not for the faint hearted... ;>

Gh0st ::

roscha:
Kaj tebi ni jasno zdej?!

>> /etc/fstab (in kako urediti vnos da lahko navaden uporabnik mounta NTFS recimo)

Kakor je povedu že model nad mano, je NTFS mount experimental (vsaj kar se tiče Read-write dovoljenj). Ti še vedno lahko mountas NTFS particijo, ampak samo read-only. Nevem kako je v novejših verzijah kernelov, ampak pri meni (RH kernel=2.4.14) sem moral prevesti jedro da je bla NTFS podpora sploh mogoča.

>> in potem povej še kaj o /etc/mtab

/etc/mtab se updata avtomatsko, odvisno katere naprave so priključene (beri:montirane)

>> ali mogoče o /proc/mounts

Kakor veš je celoten /proc imenik navidezen in vsebuje podatke o delujočem sistemu. Zapisan je v pomnilniku. /mount pač izpiše vse trnutne mount pointe na računalniku.

>> pa še kaj bi se dalo reč o automountu recimo

Začni...:)
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

roscha ::

Ghost: meni je o vsem omenjenem vecinoma vse jasno. Izzival sem tebe, da se razpisi, da se meni ni treba. Lenoba je tko lepa stvar...

In? Namen dosezen! :D


by!

Gh0st ::

:D no prov. Sej, je zlo težko na hitr opisat ane...
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

dostop iz linuxa do datotek v win xp

Oddelek: Operacijski sistemi
232153 (1702) palma
»

SUSE LINUX 9.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
624627 (3615) Gandalfar
»

nOOb rabi pomoč pri redhat 9!

Oddelek: Operacijski sistemi
71254 (1145) dr.J
»

ext3 + ntfs

Oddelek: Operacijski sistemi
151151 (954) |Luka|
»

redhat 7.2 NTFS particije? kernel recompile?

Oddelek: Operacijski sistemi
91000 (887) CaqKa

Več podobnih tem