» »

Menjava IR senzorja na radiu

Menjava IR senzorja na radiu

Muzgar15 ::

Doma imam micro hi-fi sistem Philips MCM394, ki ga uporabljam kot zvočnike za računalnik ter za poslušanje radia. Nekega dne mi daljniski upravljalnik ni več prijel. Šel sem zamenjat baterije - nič. Pogledam s kamero na telefonu, če IR oddajnik v daljnicu dela - dela. Prišel sem do sklepa da je v hi-fiju crknil IR senzor. Po mukotrpnem razstavljanju celotnega sistema sem končno prišel do senzorja iz ga odspajkal iz plošče. IR senzor hočem zamenjati, vendar ne vem, če moram biti pri nakupu novega pozoren na kakšne podrobnosti (razen tega, da ima tri nogice). Po spletu sem že poskušal poiskati podoben senzor kot je originalen vendar si z oznakami na zadnji strani nisem mogel kaj veliko pomagati. Mogoče kdo prepozna ime podjetja na zadnji strani ali pa mi lahko pove, če je navaden IR senzor iz npr. Conrada uredu?

 IR senzor

IR senzor

int47 ::

Ni tako enostavno.

Ni vseeno, kakšno funkcijo ima posamezna nogica.
IR sprejemniki delujejo na različnih frekvencah. Nekateri so zelo selektivni in delujejo zelo slabo, ali pa sploh ne, če je frekvenca napačna.
Nekateri sprejemniki so precej občutljivi na motnje v napajanju. Če je vezje slabo načrtovano, je za nedelovanje senzorja lahko kriv tudi kakšen slab (napihnjen, ali posušen) elektrolitski kondenzator v napajalniku.

Poglej v oddajnik, če vsebuje keramični resonator. Lahko je prišlo do poškodbe le tega zaradi udarca, ali padca na tla.
Na žalost poškodba na zunaj ponavadi ni vidna.

Če s popravilom misliš resno, poskusi najti service manual.
Obstaja precejšnja možnost, da bo stran, ki ponuja free download, v cirilici.
Uporabi google translate, ali kaj podobnega.

blblb ::

Service manual je tu: klik
Na dnu je download link na katerega je potrebno pocakati par sekund. Nazalost pa v nacrtu ni pravilne oznake elementa, vsaj jaz je nisem opazil...

lp, blblb

Miha 333 ::

Jaz bi najprej izmeril, če senzor sploh dobi napajanje.

Če se odločiš za zamenjavo, pogledaš v service manual, kakšen ima pinout - razpored pinov in kakšna je napetost napajanja (tukaj konkretno je 3,3V). Nato poiščeš takega z želenimi lastnostmi (npr. greš na stran kjer lahko filtriraš po kriterijih - kakšen farnell, mouser, digikey in potem dobiš izbor ustreznih, od katerih pogledaš, kaj se dobi pri nas, v skrajnem primeru pa naročiš direkt od farnella, včasih so imeli poštnino 5 GBP). Manjka sicer še ena lastnost, to je valovna dolžina svetlobe, ki jo zaznava, ampak večina jih uporablja nek standarden spekter, tako da mislim, da ne bi smel biti problem. Namig glede tega lahko da tudi oddajnik v daljincu, če je na njem kaka oznaka. Ker je znamka Philips, verjetno uporablja protokol RC5, to pomeni frekvenco 36 kHz.


Kot pa so že povedali, ni nujno, da je v okvari ta senzor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

MadMax ::

Če daljinc "dela" (nekaj sveti), še ne pomeni da res dela.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LED trak, IR senzor in dimmer

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
193177 (2067) bsslo
»

led osvetlitev stopnišča (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8023388 (19006) Map
»

Motnje v vezju in USB

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
121228 (977) roli
»

IR senzor in dnevna svetloba

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
72444 (2191) zcetrt
»

IR Controller

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
51098 (1097) Azrael

Več podobnih tem