» »

Računalnik je obsedel hudič

Računalnik je obsedel hudič

«
1
2

sm4rt4ss ::

Ok fantje (in punce), naj vas popeljem skozi moje težave. Naj vam prvo povem konfiguracijo:

ASUS P8H61-M PRO
Intel Core i3-2120
Intel HD Graphics 2000
Crossair 2x2GB RAM
Crucial SSD 256GB MX
Inter-Tech SL-500K, 500W, 120mm fan, Bulk
Windows 8.1 Pro

PC sem pred kratkim iz daljine previdno spihal s kompresorjem (na malih obratih). Malo za tem se je začel obnašati čudno. Ko sem ga prižgal je laufal ene 15-20 sekund potem se je ugasnil. Ko sem ga znova prižgal je delal normalno ampak je na čase "zatrokiral". Sprva sem posumil SSD in zagnal CHKDSK. In glej ga zlomka, Windows je res našel "bad sectors" in jih popravil. Znova zaženem pc. Vse spet dela normalno kot se šika. Drug dan ga prižgem...se spet ugasne po 20ih sekundah. Znova zaženem...spet dela ampak šteka...nato dobim blue screen of death (kernel_data_inpage_error). PC začne štekat do neprepoznavnosti. Firefox se zruši po 10s delovanja. Na disk ne morem shranjevati novih datotek (file directory is corrupt or missing).

Odločim se, da formatiram disk, ker na njemu nimam nekih vitalnih podatkov za svoje preživetje. Probam na sveže naložiti Windowse...NE GRE... napiše "Windows cannot install required files". OK, probam z UBUNTU USB ključkom. Ko hočem bootat ubuntu se iz računalnika zaslišita dva piska, nato pokaže Ubuntu start screen ko pritisnem enter pa se zruši in se na ekranu pokaže to.

SLIKA:



Včasih zapiska enkrat, včasih dvakrat. Pozanimam se kaj to piskanje pomeni in ugotovim, da bi lahko bila matična ali pa system memory, torej ali RAM ali SSD. PC resetiram in dovolim, da se zažene do blue screena oz. do tam ko mi windows javi, da je nekaj narobe. Nato malo pritisnem na en RAM in zgodi se to.

SLIKA:



Stestiram oba RAM-a ampak še vedno piska.
Zdaj pa sem tu...v temi. Ima kdo slučajno kakšno idejo kaj bi lahko bilo narobe?

Zanimivo je, da ko sem hotel inštalirati windows ni nič piskalo, pri ubuntuju pa je. Če bi pri spihanju kaj razrahljal ali utrgal kak kondenzator bi se po moje že takoj pokazala napaka. Še ena informacija, ki bi lahko bila koristna...tam ko je ASUSOV čip za intergrirano grafiko...hladilnik je tako vroč, da se lahko opečeš na njemu, zato sem dodal še en ventilator (v upanju, da bo pomagalo). Tempretaura CPU-ja pa je okrog 40 stopinj. Iz kište pa se včasih sliši čisto tiho konsistentno piskanje (kot recimo piskanje v ušesih po glasnem koncertu), ki na čase preneha. Kot da odznotraj nekaj počasi umira.
  • spremenilo: sm4rt4ss ()

#000000 ::

VRAM ali grafični procesor, lahko pa samo kak slab stik, vzemi ven grafiko pa mal spihaj socket. ne verjamem da bo pomagalo ampak probaš pa lahko.

GTX970 ::

Za izganjanje hudiča pomaga eksorcist.


PC sem pred kratkim iz daljine previdno spihal s kompresorjem (na malih obratih). Malo za tem se je začel obnašati čudno.

This.
Pred tem je delalo bp ?

Lahko da gre za več težav, bad sektorji so znak da bo ssd crknil.
Inter-Tech SL-500K, 500W, 120mm fan, Bulk

Menjaj ta jajc.

Crucal SSD 256GB

Točen model ?
bx/mx ?
Asus in Crucal bx je zmaga za plešo :)).

Grafična je igpu ?


bios je zadnji:
https://www.asus.com/Motherboards/P8H61...
2014/05/22 update
http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1155/P8H61-M_PRO/P8H61-M-PRO-ASUS-4802.zip

Če ni, posnami bios rom za usb, v biosu najdi ezflash opcijo in flashaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

sm4rt4ss ::

Pred tem je delalo bp ?


Pred spihanjem ni bil bp. Delal je vedno bolj počasi. Štekanje med brskanjem z več zaznamki, dlje se je ugašal/prižigal itd.

Lahko da gre za več težav, bad sektorji so znak da bo ssd crknil.


Tudi jaz sumim da bo.

Menjaj ta jajc.


Je res tako slab? ;(( Kaj priporočaš? Model je MX. :)

Grafična je igpu


Tako je.

BIOSA pa nisem posodabljal odkar sem ga kupil leta 2011.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sm4rt4ss ()

menjalnik ::

Meni je enkrat, ko sem spihal računalnik in ga nato priklopil v tistem trenutku crknil napajalnik:))

Daj vse komponente ven in noter za začetek

GTX970 ::

Preveri če nisi med pihanjem česa poškodoval.
Odstrani matično in jo daj na mizo, tam preveri kako dela.

#000000 ::

To ni nič drugega kot grtafika oz nekaj v zvezi z njo. vzam jo ven pa probi z integrirano, grem skor stavit da bo vse ok.

GTX970 ::

#000000
Intel HD Graphics 2000

Kakor jaz razumem uporablja igpu ves čas.

hojnikb ::

čekiraj ram z memtest then..
#brezpodpisa

#000000 ::

Probi dat notr pol neko bilokero drugo grafiko, samo za test.

Yohan del Sud ::

Pošlji slike in opis napake na Asusov helpdesk in poročaj nazaj (zna trajat). SSD ni napaka tu, IMHO. RAM bolj, ampak še vedno manj verjetno. Bios dela v redu? Podobne zadeve sem sicer videl tudi pri pregrevanjih ... Je bil vročinska val prejšnji teden ...
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

sm4rt4ss ::

V četrtek bom na PC priklopil drug disk, da izločim to, da je SSD crknil. Ker probal sem bootat oz. inštalirat Win 7, Win 8.1 in Ubuntu in na SSD noče pisat (lahko, da je šel v read only mode zaradi slabih sektorjev na disku). Pri Win7 pride do 30%, pri Win 8.1 pa javi že pri 2%, da more s postopkom dalje. Pri Ubuntuju pa ste videli kaj se zgodi.

BIOS dela normalno.

Pozabil sem še omeniti, da se je računalnik avgusta leta 2011, ko je bil tisti vročinski val (cel teden nad 35) začel pregrevati in je kazal podobne simptome. Ampak rešil sem s tem, da sem dodal ventilator na ohišje, da je shladil hladilnik na Asusuovem čipu za IGPU. Dolgo nisem vedel kaj je problem, dokler se nisem dotaknil tistega hladilnika in se celo rahlo opekel. Temperature so šle dol in pol je blo ok...zdaj pa recimo to ne pomaga.

ST-777 ::

sm4rt4ss je izjavil:

Inter-Tech SL-500K, 500W, 120mm fan, Bulk
Inter-Tech SL-500 500W stane manj kot 20 € pri: http://www.computeruniverse.net/en/prod...
Napajalniki so pomembna komponenta v compu. Svetujem, da ga zamenjaš z boljšim.

B-Stard ::

Napajalnik nima kle nobene veze, dej notr navadno grafično pa ti bo delalo vse ok, eno PCI-E za 5eu

BorutK-73 ::

Moj nasvet: Daj vse ven iz ohišja in preglej komponente.

sm4rt4ss ::

UPDATE: PC sem dal v roke enemu majstru in njemu vse magično dela. S CD-ja je inštaliral Linux in me poklical, da z mojim compom veselo brska po spletu. Prav tako mu ob zagonu nič ne piska. Tako da smo s tem izločili SSD. Mi pa je rekel, da sumi softwersko napako (piratski "windowsi"). Je to možno po kaki logiki? :|

hojnikb ::

ne...
#brezpodpisa

sm4rt4ss ::

Potem pa so na drugem mestu seznama krivcev RAM-i...

Xserces ::

Memtest ni več popularen? :)
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

sm4rt4ss ::

V bistvu narediš bootable USB glede na to kateri OS imaš ne? Kaj pa če je disk formatiran?

sm4rt4ss ::

UPDATE: Kišto sem prinesel domov in na njej normalno dela Linux. Prav tako že tri ure z Memtestom testiram RAM-e.

Slika:



1. Kako dolgo še morem testirati?
2. Disk in RAM-e lahko skoraj zagotovo izločimo kot krivca. Kaj je naslednje?

hojnikb ::

pustu čez noč
#brezpodpisa

sm4rt4ss ::

Bom pustil čez noč. Poročam zjutraj.

sm4rt4ss ::

Evo, Memtest sem pustil čez noč in ni našel nobene napake. Linux pa lepo teče naprej. To je res čudno. Bom probal v ponedeljek inštalirat Windowse ko pridem nazaj v študenta...pa da vidimo. Kaj pa če mu recimo el. napeljava v študentu ne paše? To je lahko vzrok? ;((

MatH ::

V študentu je gotovo priklopljenih cel kup računalnikov, ki jim napeljava paše. Če je problem v dotoku štroma iz omrežja poskusi z drugim kablom. Kakšni poceni kabli z ebaya imajo bakra le za vzorec.
Edina stvar, ki na vseh računalnikih in telefonih dela tako kot mora, je macola.

ST-777 ::

@sm4rt4ss, program HWMonitor pokaže, med drugim, tudi napetosti, če so prenizke, težave niso daleč.

sm4rt4ss ::

Bom preveril in poročal.

solatko ::

Piratski windows je lahko vzrok tvojim problemom, če na linux-u vse dela.
Če že ne moreš dobiti študentskega, vsaj kvaliteto na travniku poišč. Na Partisu je ne boš našel.

http://getintopc.com/softwares/operatin...

Poglej na tej strani.
Delo krepa človeka

Han ::

-valvoline- ::

Osebno sumim napajalnik. Pa zamenjaj win8(totalno sranje ce men negdo vprasa) z nekim preverjenim win7.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: BorutK-73 ()

solatko ::

-valvoline- Na srečo, tebe ne sprašuje veliko ljudi. Napajalnik pa za linux ravno tako rabi, misliš, da gre to pa brez.
Vsekakor je krivda v travniku ali nepopolni, slabi, bugasti gonilniki za kak del HW.
Delo krepa človeka

-valvoline- ::

solatko je izjavil:

-valvoline- Na srečo, tebe ne sprašuje veliko ljudi. Napajalnik pa za linux ravno tako rabi, misliš, da gre to pa brez.
Vsekakor je krivda v travniku ali nepopolni, slabi, bugasti gonilniki za kak del HW.

Linux dela z precej precej manj resursov, lahko da dela glih na tresholdu. Driverji za linux ne obremenijo komponent tako kot win, sploh pa grafo in procesor.

sm4rt4ss ::

UPDATE: Danes sem spet poskušal inštalirati ORIGINALEN Windows 8.1 (USB) in spet ista pesem. Probal še z Ubuntujem (USB)...ista fora. Zapiska in pokaže kernel error.



Sem pa kreten ker sem izbrisal particijo na katerem je bil Linux. xD
Kaj pa če mu inštalacija iz USB-ja ne paše. On tipac je brez problemov inštaliral Linux Gnome s CD-ja. Bom probal Ubuntu in Windows dat še na DVD. :D

Drugač pa nimam pojma kaj naj več naredim. Kupim nov napajalnik?

Mogoče še ena informacija. Pred tem ko se je to zgodilo sem PC ponoči vrgel iz štroma (stikalo na 0). To sem delal prb. 2 tedna, ker se mi je spontano prižigal sred noči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sm4rt4ss ()

sm4rt4ss ::

Zdaj sem še probal parkrat inštalirat brez uspeha...pa še napajalnik je začel bolit. xD Bo ga kr treba zamenjat pa moje.

sm4rt4ss ::

UPDATE: Zamenjal napajalnik. Vse dela kot se šika. Tako da če kdo bo imel podobne probleme ve kje iskati rešitve. Hvala vsem še enkrat za pomoč.

Zdaj ko imam tako tih napajalnik sem ugotovil, da je ventilator na procesorju zelo glasen in da se zelo "mantra".

1. Kakšen zločin je, če ta ventilator enostavno odklopim glede na to, da procesor ni tako obremenjen?
2. Ali se mi bolj splača zamenjati?

crniangeo ::

ne delaj tega :D nikakor ne izklopit venta iz procesorja :D
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

GTX970 ::

1. Kakšen zločin je, če ta ventilator enostavno odklopim glede na to, da procesor ni tako obremenjen?

Temperature bodo šle v višave.

Načeloma i3-2120 ni nek vroč cpu, preveri če je intel stock cooler dovolj trdno montiran ali zamenjaj termalno pasto, če je stara/trda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

sm4rt4ss ::

Got it :)) Torej pride v poštev zamenjava.

Kakšno priporočilo? :D

GTX970 ::

Za koliko penezov ?

sm4rt4ss ::

Primerno PC-ju. Torej...do 20€? Kakšen Arctic Cooling mogoče?

Se da mogoče samo ventilator zgoraj zamenjat? Da se ne ukvarjam še z mazanjem termalne paste.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sm4rt4ss ()

GTX970 ::

Če gledam mlacom ponudbo, za 20 ne dobiš nič uporabnega (tiho, hladno).
http://www.mlacom.si/racunalniska-oprem...


http://www.mlacom.si/za-procesorje/arct...

sm4rt4ss ::

No, taka cena še je sprejemljiva. ;)

Kaj pa recimo kaj takega? Boljše od stock coolerja je verjetno ne? Za prvo silo pač.

http://www.mlacom.si/arctic-alpine-20-p...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sm4rt4ss ()

ST-777 ::

crniangeo je izjavil:

... nikakor ne izklopit venta iz procesorja :D
Nekateri procesorji se zelo segrejejo in celo zrušijo sistem, ko izklopiš ventilator, drugi delujejo brez težav dalj časa. Na mojem i5 sem izklopil ventilator za nekaj ur in se ne spomnim, da bi se med delom na računalniku temperatura zvišala na več kot 65 stopinj. Če bi zagnal stres test, bi se seveda prikazal BSOD, vendar tega nisem naredil.

ST-777 ::

@sm4rt4ss, če je ventilator na hladilniku procesorja poceni, je precej verjetno, da bo postal ležaj čez nekaj časa glasen in s tem moteč. Bolje bo, da kupiš ventilator s kakovostnim ležajem, recimo od firme Noctua.

GTX970 ::

Poglej na bolho/ebay/slotech za kakšen intel stock s1150/1150 cooler (tu govorimo o vrednosti max 5 eur za novega).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

sm4rt4ss ::

Glede na to, da nisem nek navijalec ali zahtevni uporabnik, mi je najbolj pomembno, da bo še to en čas delalo na normalnem nivoju. Se mi splača dajat 35€ za fancy cooler ali si kupim raje nekaj takega http://www.mlacom.si/arctic-cooling-alp... ?...Grem na en servis, da mi to uredijo in malo porihtajo kablovje od znotraj pa je to to.

GTX970 ::

Intel stock cooler dobiš za 2 pira in bo della enako kot ta.
Onega fancy boš lahko uporabil tudi pri naslednjem sistemu (most likely).

2 opozorili:
1.) če imaš visoke rame (z dodatnimi hladilniki, potem bo šlo na tesno)
2.) višina hladilnika je 159 mm , če imaš kašno malo ohišje stranice ne boš mogel zapreti (pri širini ohišja 200 mm in več ne bo težav)
http://www.arctic.ac/eu_en/freezer-13-p...


Kable si lahko urediš sam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

sm4rt4ss ::

True. :D Hvala ti za info & bom preveril širino. Pa do naslednjič. :D

sm4rt4ss ::

Eno pitanje. To zadevščino lahko namontiram na proc. hladilnik? :D Mere so identične kot pa stock ventilator, priključke pa tudi ima vidim.
http://www.conrad.si/Ocene.htm?websale8...

solatko ::

Poglej po internetnih trgovinah, za 15-20€ dobiš tihe in dovolj zmogljive hladilnike, če ne boš navijal, sicer pa imaš na bolhi nove, po 5€ Intel original, ki ti bo sorazmerno tiho, deloval 2-3 leta.

Ne splača se menjat ventilator, za katerega boš dal 20€.

http://www.bolha.com/racunalnistvo/hlaj...
Delo krepa človeka
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik (600-700 evro)

Oddelek: Kaj kupiti
494290 (3554) Brias

Nakup računalnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
635746 (5017) Halfdead987
»

Nadgradnja starega PC-a

Oddelek: Kaj kupiti
151121 (955) Brias
»

Program za nadzor električne porabe računalnika

Oddelek: Programska oprema
141879 (1614) kojot31
»

Rabljena PCI-e grafična za max 50€ - najboljša izbira? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
15220146 (18199) DoberDan

Več podobnih tem