» »

Kateri Monitor ?

Kateri Monitor ?

Temo vidijo: vsi
««
66 / 137
»»

DarwiN ::

Razmisli tudi o TVju.. TVji so 4k in 43" se naravnost sanjsko obnesejo kot monitor. Trenutno imaš LGja za 335€, ki ima vse optimalne specse za uporabo kot monitor.. Tudi input lag pičlih 11ms..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

legendary ::

Ql. Pogledam se to potem pa do konca dneva nekaj narocim.

gddr85 ::

če boš imel samo en panel in se greš proper sim izkušnjo, potem pomoje en wide panel, najboljša opcija je pa itak VR

Alien123 ::

Ko enkrat greš na wide, je težko it na obične nazaj

scipascapa ::

darwin: kerga?

DarwiN ::

43UM7400PLB

Pravkar tipkam na njega. :P In tudi bratu sem ga nabavil, ker so preprosto too good to be true za ta denar.

70-80cm oddaljenost od oči, 150% scaling v winsih in se lahko skrijejo vsi monitorji.. Pa še pilota imaš, zvočnike in TV tuner, če ti morebiti pride prav.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

scipascapa ::

too big for my miza.

DarwiN ::

Na steno zmontiraš z nosilcem za 15€... Pravzaprav je to še boljše, ker ga lahko namestiš malo nižje kot če bi stal na stojalu.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

PARTyZAN ::

Piksel na tem TVju je enako velik kot pri 24" HD monitorju.

DarwiN ::

Jap.. Kar je super.. Sploh pa si od 24" monitorja oddaljen ~50cm, od tega 43" pa ~80cm, tko da niso vse pike "enake".
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

gddr85 ::

btw kolk cm je globok ta lg panel?

PARTyZAN ::

Sori, to ni super, če imaš normalen vid. V teh časih pod 130DPI ne bi šel, torej 4k na 32" ali manj.

DarwiN ::

Še enkrat - pri ostrini ne šteje le ppi, ampak tudi razdalja gledanja. 103 PPI na 80cm je slika zelo ostra, vsekakor bolj kot 24@1080p monitor z 92PPI na 50cm, pa se že tukaj nihče ne pritožuje.

btw kolk cm je globok ta lg panel?

8.5 cm brez stojala, oziroma 22cm s stojalom.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

DarwiN ::

Sicer meglena slika, ampak samo toliko za predstavo, da boste videli, kaj je to monitor. :)


You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

gddr85 ::

ne Darwin, to je TV, lahko pa seveda komot vzameš npr. 50"+ robo in se vsedeš še bolj stran :P

DarwiN ::

Tist ni več v mejah normale. Point je, da pridobiš ogromno pri spremljanju filmov, serij, youtube.. Pri gamingu - veš kakšna razlika je igrat PUBG na takšni 4k lepotici napram neki 27" jajci? Nepopisno.
Pri surfanju in delu je še najmanjša razlika, čeprav tudi tukaj pride velikost do izraza.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

sm4rt4ss ::

Zdravo, iščem en 27" monitor za surfanje in gledanje serij ter filmov. torej nič zahtevnega, pisarniška uporaba. Tale bi bil ok? https://www.mimovrste.com/led-monitorji...

Ali raje dodam par evrov za kakšnega Della, Samsunga itd.?

Han ::

Če ga boš gledal na daleč oziroma te ne moti zrnata slika, bo ok. Drugače vzemi manjšega ali takšnega z večjo ločljivostjo (2560×1440).

sm4rt4ss ::

What? Sej pa če ga gledam na ca. 1 m ne bi smelo bir zrnatosti. Sej pa je full HD. Zdaj imam sicer 22" ampak vseeno, da je taka razlika za 5"?

Han ::

5" = 12,7 cm. Filmi in serije bodo ok, pri pisarniški uporabi pa razlika bo opazna.

sm4rt4ss ::

Pri čem? Dejansko se vidijo piksli, ko urejaš word dokument in brskaš po netu al kaj? Je pa res, da bo monitor večinoma namenjen za videje in net, word minimalno zdaj ko sem zaključil s faksom. :D

Han ::

Ja, vidiš pike.

V0RT3X ::

Vzem 1440p, že dodaten real estate pripomore k izkušnji, proti 22" na isti resoluciji ne pridobiš skor nič razen da je vse povečano.

scipascapa ::

Bi bil kdo pripravljen kupiti DELL 27'' U2717D, manj kot mesec dni malo rabljen za nekje 320EUR?
Edino je brez embalaže.
https://www.mimovrste.com/led-monitorji...
https://www.bigbang.si/monitorji/u2717d...

Račun priložen, garancija klasika.

Zgodovina sprememb…

DarwiN ::

Kaj imaš pomisleke, ker si vzel premajhno jajco? ;)

Drgač pa tule na s&t ne boš našel kupca. Še posebej, ker večina slotechovcev operira z nemškimi cenami. In Nemci ti tak monitor dostavijo na dom za 334€. Poskusi na bolhi za 300€. Mogoče kdo zgrabi in si potem lahk kupiš pravi monitor. ;)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

scipascapa ::

Seveda operirajo, ko pa crkne in je treba kam pošiljati, pa drekec :) Bolha ostane, drugače pa če kdor hoče, ZS.

Horas ::

za 180eur dobiš 32 2k AOC z freesyncom pa 75hz. jezusmarija za kaj vi zapravlate.

MrStein ::

2k? polovica 4K? 1920 pik?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

DarwiN ::

Don't bother, MrStein, okrog teh krajšav je cela zmeda. Sej vemo, kaj je mislil.

Dodam IMHO najboljše cena/kvaliteta monitorje, ki jih je možno danes naročit:
- AOC Q3279VWF. 31.5", VA, 10bit, 2560x1440, 75Hz FreeSync/G-sync? - 169,90 EUR z dostavo
- Samsung S34J550W. 34", VA, 8bit, 3440x1440, 75Hz FreeSync/G-sync? - 327,70 EUR z dostavo
- LC-Power LC-M34-UWQHD-100-C. 34", VA, 8bit (I think), 3440x1440, ukrivljen, 100Hz FreeSync/G-sync? - 402 EUR z dostavo
- LG 43UM7400PLB. 43", IPS, 10bit, 3840x2160, 60Hz - 335 EUR z dostavo

Manjših ne bom dodajal, ker hočem dobro ljudem. ;) Pripombe, komentarji? Bi katerega dodali?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

gddr85 ::

pomoje raje zamenjaš tist cheap 32aoc za ips model, afaik ni dost dražji

DarwiN ::

Jap, može. Čeprav nisem prepričan, da je res boljši, ker 31.5" še ni nek presežek velikosti, zato vidni kot še ne bi smel bit problem. Po drugi strani pa z VA pridobiš pri kontrastu.. Ne vem. Bi moral kak lastnik povedat. Na Amazonu so bolj ali manj vsi navdušeni nad njim.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Cveto ::

Imam doma oba. Najprej sem kupil MVA model, ki ima res dober kontrast, a je zelo težko nastaviti optimalno sliko (da se lepo vidijo tudi razlike med najbolj svetlimi na eni strani in najbolj temnimi toni na drugi strani). Delal sem z LAGOM testom in par vodiči. Na koncu je uspelo, a je bilo treba nastavitve popraviti z orodjem od grafične kartice, saj ima monitorjeva nastavitev nekje prevelike korake (recimo pri "shadow" je optimum ravno nekje na pol med 10 in 11). Verjamem da marsikdo tega ne bi niti opazil, a v firmi imam tovarniško kalibriranega DELL-a in sem navajen da ej tako, kot mora biti. Če ni ok nastavljeno, pride ali slika preveč črna (in se v kakšni bolj temni igri kar "zlije" vse skupaj), ali pa presvetlo, kar je težko za gledat in tudi "ubije" podrobnosti v svetlem delu spektra. Tudi v igrah se ej bilo treba večkrat "poigrati", da se je dobila prava slika, saj nekatere ne upoštevajo nastavitev iz control panela. No, sliko sem potam le nastavil in črna barva je res fenomenalna, žive barve in tudi dovolj velika svetlost. Če bi imel na mizi v dnevni dovolj prostora, bi bila zadeva zaključena, a je hudič v tem, da imam kotno mizo in ker je seveda monitor tako velik, je v kotu bolj proti tebi in zato preblizu, samo kakšnih 40 cm. "Immersion" je seveda potem top,a postanejo zelo velik problem vidni koti ob robovih. Recimo ko gledaš rdečo na "x"-u za zapretje okna, je kar vijoličasta, slika tudi izgubi kontrast itd... Zame torej neuporabno.

Odločil sem se torej da dam ta monitor v "playroom", kjer je več prostora (in dobro služi), za v dnevno pa sem vzel IPS model. Tega vzameš iz škatle, priklopiš in je praktično že nastavljen. Slika je bolj podobna tisti, ki smo jo navajeni iz večine monitorjev, z živimi barvami, dovolj kontrasta in odličnimi vidnimi koti. Če gledaš kakšno temno sceno seveda ni tako "črna", a vseeno zelo na nivoju. Doma je recimo še DELL P2414, ki ima v vseh pogledih slabšo sliko, manj lepe barve, slabši kontrast, več bleed-a, tudi slika je na AOC-ju manj "zrnata" (piksli so sicer enako veliko pri 32" 1440p in 24" 1080p). Če smo že pri "zrnatosti": MVA model ima skoraj Glossy zaslon in je slika res ostrejša, a se čez dan tudi bolj odseva okolica (kar me ni motilo, ker je okno druge) problem pa so tudi prstni odtisi, saj imam majhne otroke in se vsak dotik orenk pozna (na IPS-a pa skoraj nič).

Skratka, kljub začetnemu precejšnjem navdušenju na MVA modelom, sem z IPS precej bolj zadovoljen, ne samo v primerjavi z MVA, pač pa tudi nasplošno, v primerjavi s tistim, kar vidim drugje.

Kar se tiče ostalih lastnosti monitorja (ki so enake za oba), je stojalo zelo solidno (kovinsko in težko), rob malce neugleden, meni nekaj srednjega, priključki ok (so vsi,a samo vsak po eden, USB-ja ni), Freesync pa dela odlično (prej na Nvidii je znalo malo pohecat, a so potem uredili z gonilniki

DarwiN ::

Temu se reče odgovor iz prve roke. :P Po napisanem sodeč spadaš med bolj zahtevne uporabnike in če si že ti tolk zadovoljen z njima, potem ni skrbi. 40cm oddaljenost je pa res malo preblizu. To je primerno za 24-tko. Za te 31.5" zaslone je optimalna razdalja gledanja tam 60-70 cm, kar je še vedno dost blizu in ni izvedljivo le v izrednih okoliščinah.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

scipascapa ::

jaz sem nekje tok oddaljen, da raztegnem roko......

DarwiN ::

Odvisno potem, kakšno imaš roko. :D

gddr85 ::

Darwin, ti si tle vsekakor v manjšini, sploh s tvojo mizo in kvazi desktop panelom :P

DarwiN ::

Jaz temu rečem, da živim v "prihodnosti" oz. da sem prebolel fobijo na velikosti zaslonov, za katero trpi večina ljudi.

Zasloni se večajo že desetletja in velika večina ljudi vsakič zamenja star zaslon z novim večjim. Posledično bo čez 20 let najbrž povprečen prodani TV velik 70-75 col, monitor pa ~40 (odvisno od formata). Takšne velikosti zaslonov bodo kupovali navadni Janezi. O tem jasno pričajo trendi oz. zgodovina, kot že rečeno.

In potem se jasno poraja vprašanje. Zakaj bi čakal 20 let? Potencialna odvračajoča faktorja bi utegnila biti cena in/ali nedovršena tehnologija. Ampak teh ovir danes praktično več ni.. 75" TV dobiš za jurja, monitorji so pa tudi dostopni skoraj za đabe. Tehnoloških ovir pa tudi ni več. Pred desetimi leti sem "trpel" na 32" FHD TV monitorju. Tist je bla malce jeba zaradi švoh resolucije, ampak so prednosti še vedno odtehtale slabosti. Danes pa tudi tega minusa več ni, saj dobiš resolucijo po želji, in to za mali denar (spet pred 10 leti je stal 31.5" 1440p monitor ~1200€.)

Zakaj bi torej kdorkoli čakal? Še posebej ko upoštevaš, da praktično vsak, ki je naredil ta korak in kupil proper 30+" monitor, nikoli več ni gledal nazaj po manjših zaslonih. To potrjujejo praktično vsa mnenja potrošnikov po celem internetu.

Ja, omenjena fobija. Ostali boste pač šli postopno po korakih skupaj z babicami in dedki. Pri monitorjih 24 -> 27 -> 29 -> 34 -> 38, pri TVjih pa 47 -> 55 -> omara ven iz dnevne sobe -> 65 -> 75 ... in se čez 20 let srečamo v prihodnosti. 8-)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Cveto ::

Jaz sem šel na 32" (oziroma 31,5) col predvsem iz dveh razlogov: veliko delam v dveh ali več aplikacijah, da recimo pregledujem neko gradivo in ga kam vpisujem, velikokrat pa hkrati uporabljam tudi tri ali štiri aplikacije. Vem da je rešitev v tem primeru lahko tudi dodatni monitor, a pri meni zaradi prostorskih omejitev ni mogoče, pri igrah pa potem tudi nič ne profitiraš (razen če greš na tri, za kar pa rabiš več kot meter širine). Naslednji razlog je da imam volan in če se jaz lepo naslonim nazaj in normalno primem volan, mi pride slika premajhna.

scipascapa ::

darwin hehe...192cm visok, kok misliš da je roka potem? cca 80cm.

mene jebe pa višina, ker imam mizo in 53cm nad mizo predalnike.......

Zgodovina sprememb…

DarwiN ::

Jaz sem z očmi oddaljen 82cm od moje 43-tke. Sem zmeril. :D

Drgač so pa ultrawide 34" visoki ~45cm. Tisti cheap AOC 31.5" pa ravno 53.3 cm s stojalom. :P

Katerega bi sploh vzel, če ti uspe prodat Della?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

scipascapa ::

https://www.mimovrste.com/led-monitorji...

imam še 10€ bon od njih :)

k4vz0024 ::

Je mat?

Cveto ::

VWFD8 je IPS in mat.

VWF paje MVA in svetleč.

Ta na linku je torej mat. MVA model mislim da se prodaja še par deset eur ceneje.

k4vz0024 ::

Je kakšna izvedba omenjenega monitorja v 27" izvedbi?

MrStein ::

Glede na to da skoraj vsi novi monitorji podpirajo 10-bit barve (vsaj na papirju), me zanima, ali to kdo uporablja? Kateri programi? Dela tudi desktop?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Cveto ::

Pri meni gonilniki grafične napišejo da so 10 bitne barve (je možnost izbire). Testirat pa ne znam, da bi preveril.

N0t0ri0us ::

Cveto je izjavil:

Imam doma oba. Najprej sem kupil MVA model, ki ima res dober kontrast, a je zelo težko nastaviti optimalno sliko (da se lepo vidijo tudi razlike med najbolj svetlimi na eni strani in najbolj temnimi toni na drugi strani). Delal sem z LAGOM testom in par vodiči. Na koncu je uspelo, a je bilo treba nastavitve popraviti z orodjem od grafične kartice, saj ima monitorjeva nastavitev nekje prevelike korake (recimo pri "shadow" je optimum ravno nekje na pol med 10 in 11). Verjamem da marsikdo tega ne bi niti opazil, a v firmi imam tovarniško kalibriranega DELL-a in sem navajen da ej tako, kot mora biti. Če ni ok nastavljeno, pride ali slika preveč črna (in se v kakšni bolj temni igri kar "zlije" vse skupaj), ali pa presvetlo, kar je težko za gledat in tudi "ubije" podrobnosti v svetlem delu spektra. Tudi v igrah se ej bilo treba večkrat "poigrati", da se je dobila prava slika, saj nekatere ne upoštevajo nastavitev iz control panela. No, sliko sem potam le nastavil in črna barva je res fenomenalna, žive barve in tudi dovolj velika svetlost. Če bi imel na mizi v dnevni dovolj prostora, bi bila zadeva zaključena, a je hudič v tem, da imam kotno mizo in ker je seveda monitor tako velik, je v kotu bolj proti tebi in zato preblizu, samo kakšnih 40 cm. "Immersion" je seveda potem top,a postanejo zelo velik problem vidni koti ob robovih. Recimo ko gledaš rdečo na "x"-u za zapretje okna, je kar vijoličasta, slika tudi izgubi kontrast itd... Zame torej neuporabno.

Odločil sem se torej da dam ta monitor v "playroom", kjer je več prostora (in dobro služi), za v dnevno pa sem vzel IPS model. Tega vzameš iz škatle, priklopiš in je praktično že nastavljen. Slika je bolj podobna tisti, ki smo jo navajeni iz večine monitorjev, z živimi barvami, dovolj kontrasta in odličnimi vidnimi koti. Če gledaš kakšno temno sceno seveda ni tako "črna", a vseeno zelo na nivoju. Doma je recimo še DELL P2414, ki ima v vseh pogledih slabšo sliko, manj lepe barve, slabši kontrast, več bleed-a, tudi slika je na AOC-ju manj "zrnata" (piksli so sicer enako veliko pri 32" 1440p in 24" 1080p). Če smo že pri "zrnatosti": MVA model ima skoraj Glossy zaslon in je slika res ostrejša, a se čez dan tudi bolj odseva okolica (kar me ni motilo, ker je okno druge) problem pa so tudi prstni odtisi, saj imam majhne otroke in se vsak dotik orenk pozna (na IPS-a pa skoraj nič).

Skratka, kljub začetnemu precejšnjem navdušenju na MVA modelom, sem z IPS precej bolj zadovoljen, ne samo v primerjavi z MVA, pač pa tudi nasplošno, v primerjavi s tistim, kar vidim drugje.

Kar se tiče ostalih lastnosti monitorja (ki so enake za oba), je stojalo zelo solidno (kovinsko in težko), rob malce neugleden, meni nekaj srednjega, priključki ok (so vsi,a samo vsak po eden, USB-ja ni), Freesync pa dela odlično (prej na Nvidii je znalo malo pohecat, a so potem uredili z gonilniki


Pred kratkim sem naročil tega AOC-a najprej VA verzijo. Stvar je bial taka, kot je napisal cveto. Netočne barve, kup nastavlnjanja, najbolj moteča stvar pa so bili vidni koti. Ekran je tako velik, da čeprav ga gledam iz 70-80cm, se mi slika tudi slučajno do dopadla. V centru je bil fi30cm OK, ostalo vse sivo in kot da nebi bila ostra slika. 2 dni sem gledal to, potem sem se pa odločil, da ga vrnem in sem zamenjal za IPS matriko. Razlika je kot noč in dan. Vzameš iz škatle, priključiš in zmanjšaš svetilnost na 40% in je to to. Noben ni imel mrtvih pixlov, IPS nima backlight bleeda, z monitorjem je vse OK in bi ga priporočal tudi drugim.

Edina pripomba, ki bi jo imel je, da bi se dalo ekran spustiti 5cm nižje :)

Kako je pri drugih VA monitorjih ne vem, mi je bil mnogo boljši TN iz 2008, tako da je IPS way to go.

tikitoki ::

Se dobro, da imas 32 in en tb monitor iz leta 2008.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

MrStein ::

Cveto je izjavil:

Pri meni gonilniki grafične napišejo da so 10 bitne barve (je možnost izbire). Testirat pa ne znam, da bi preveril.

Tule je nekaj testnih slik in videjev: https://github.com/jursonovicst/gradient
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Ang3lo ::

A obstaja kak 4k monitor z dobrimi črnimi barvami in kontrastom, po možnosti HDR? Kolikor gledam ponudbo je kar katastrofa - pod jurja sploh ni izbire ki bi dosegala minimalen standard HDR400. Večina jih komaj spravi skupaj 350 nitov svetilnosti.
««
66 / 137
»»