» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
610 / 611
»»

bozicek ::

Kurca
Zaradi neoptimiziranega spila in slabega porta iz konzol kurc gleda in 64
Tako da ne...64 se nekaj časa ne bo potreba (za gaming)
Darila letos samo za poredne

PacificBlue ::

Jarno je izjavil:

Na YT je nekdo testiral R7 7800X3D z dvema pomnilniškima konfiguracijama: 7600MHz CL36 Vs 6000MHz CL30



TL;DR: Vsaj s tem procesorjem prihraniš nekaj denarja, če kupiš 6000MHz module.


Yeah:D

filip007 ::

Konzole še niso na 32GB, razen če bi radi imeli multitasking za več iger na enkrat, podobno kot ima to Xbox.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

GrimReaper3 ::

Včeraj končno zmontiral 7800X3D. Skupni downtime 1 dan manj kot 8 tednov. Pač prejšnji mesec sem imel štalo tudi z avtom in ni ostalo $ za CPU.
Potem sem šel takoj v BIOS in dal SOC/VDDIO iz Auto 1.25/1.35V na Manual 1.25/1.20V. Pač toliko je rabil 7600X za 6000 CL30, bolje kak BSOD na začetku kot spet zapečen CPU.

Boota še vedno 40s od izhoda iz BIOS-a do ROG zaslona (pač prvi zaslon, ki se pokaže pri bootu). Ker nekateri so tukaj govorili kako so kaj popravili.

Ta 7800X3D in RTX 4090 kombo pa ma da je za naslednjih 5 let. Ne bom nič več tikal po kompu, ker 2 meseca downtima pa nisem imel že od prvega Celeron 300A, pa mi je crknilo že od plošč, enega CPU-ja, RAM-ov, GPU-jev, v bistvu vsaka komponenta. Ponavadi si to nesel npr. v Mlacom in dobil takoj oz. v 2 tednih zamenjavo. Zdaj morajo pa pošiljati v DE in to traja očitno vsaj mesec in pol da dobiš nazaj. Tako tudi ni nobene prednosti kupovati pri nas.
Tako da zdaj ob nakupu komponent rabiš še $$$, da greš takoj v nabavo nove komponente, ki je problematična. Vsaj jaz ne menjam več celega sistema brez da imam na računu še dodatnih 1000EUR, sploh pa ne AMD.

Potem je pa še fora, imaš top komp, imaš pa samo Ubisoft igre na obzorju. GTA VI pa samo za PS5 in bom lahko igral v drugo kot se zagre na PC-ju šele enkrat 2026-2027.

Zgodovina sprememb…

FireSnake ::

Čestitke, da si skompletiral.
Tudi čestitke, da si kupil AMd in ne modre pečke.

Celerona 300A si pa zagotovo dal na 100MHz FSB (iz 66) in imel ... Celerona 450 :)
(ker sem jaz imel isto)
To je bil čas, ko je Intel procesor nekaj veljal. Danes je pa povsem druga zgodba. Ampak, za kaj takega nismo v pravi temi (se opravičujem).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Vanadium ::

Pa dobro sej core2 serija je tudi naredila revolucijo vsaj na začetku pol pa vemo, kako so to vlekli vse skupaj, ker AMD ni imel kaj pokazati. Jaz sam pravim, kar naj se trgata med sabo, to je samo dobro za potrošnika.

klinker ::

Overall je Intel imel vedno boljse CPUje, tu ni debate.
Z Ryzeni so prvic tolko casa konkurencni, oz. zadnje 3 generacije celo boljsi. Pred tem so hitro dobili kontro, pa naceloma boljsi le v igrah, v ostalem zgolj konkurencni. Ajd, Athlon64 je bil hud, samo je spet kr kmalu prispela Core generacija, ki jih je pojedla.

Jarno ::

Če smo zgodovinsko natančni, so pri AMD-ju še nekako uspeli najti odgovor na core duo in quad procesorje.

Potem so dobili dva žeblja v krsto, enega od Sandy Bridge arhitekture, drugega pa so si z Bulldozerjem zabili sami.
#65W!

Mr.B ::

klinker je izjavil:

Overall je Intel imel vedno boljse CPUje, tu ni debate.
Z Ryzeni so prvic tolko casa konkurencni, oz. zadnje 3 generacije celo boljsi. Pred tem so hitro dobili kontro, pa naceloma boljsi le v igrah, v ostalem zgolj konkurencni. Ajd, Athlon64 je bil hud, samo je spet kr kmalu prispela Core generacija, ki jih je pojedla.

Razloži ?


Nobenega ne zanimajo E-cor jedra.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

DamijanD ::

Le v igrah? Poglej kaj se trenutno na server segmentu dogaja/prodaja. Drugače pa tako, kot je že nekdo rekel, skozi se morata bockat, ker kdor bo predolgo vodilni bo zaspal in bomo dobili "nove" generacije, ki so isto sranje samo drugo pakovanje...

Mr.B ::

DamijanD je izjavil:

Le v igrah? Poglej kaj se trenutno na server segmentu dogaja/prodaja. Drugače pa tako, kot je že nekdo rekel, skozi se morata bockat, ker kdor bo predolgo vodilni bo zaspal in bomo dobili "nove" generacije, ki so isto sranje samo drugo pakovanje...

Da smo brali Intelovo reklamno kompanijo kako AMD samo nova imena na stare produkte lima. Meteor Lake bo kot kaže resnično Next gen, samo bo počasnejši oziroma tam tam enako hiter in praktično enako učinkovit kot last gen.

Zanimivo pa je da je MI300 enako hitra ali celo hitrejša, odvisno od test , od trenutne NV flagship AI produkta, ni čudno da je cena praktično strmoglavila in je sedaj povsod na voljo. No NV rešitev. No novice pač na slo-techu ni. Kaj šele za nove APU-je-
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FireSnake ::

Za Intel pečke imate namensko temo, ni potrebno smetiti tukaj.
Nadalje: nekaj besedičiti brez podanega vira je na nivoju gostilniške debate. Tole je pa tehnični forum. Zato se eni nehajte smešiti.
Malo si še poglejte teste za resno delo (render, ...). Tako, da so trditve glede špilovja naravnost smešne. Lahko nadaljujemo v Intel temi, ki sameva (tudi to pove kako "popularni" so).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Jarno ::

Bom pustil tukaj, ker je bilo do sedaj dokaj prezrto dejstvo. Zanimivo je, da je AMD (208 milijard $) po tržni kapitalizaciji prehitel Intel(180 milijard $).

Kot sem pred časom dobro napovedal, je AMD postal "dober delodajalec" in trenutno več kot 25.000 zaposlenih (z 12.600 iz 2020).
Ni ga vraga, da ne bi bilo med temi 12.500 na novo zaposlenimi kakšna brihtna glavca... :D
#65W!

FireSnake ::

Masaker Threadripperjev se nadaljuje Ryzen Threadripper Pro 7995WX:

https://www.anandtech.com/print/21143/h...

Xeon 2x bolj požrešen.
Hkrati 2x počasnejši.

Noro! Zadeva je brez konkurence.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Jarno ::

Precej novic iz AMD tabora.

Najprej R7 5700X3D z MSRP-jem 249$, ki bo napovedano do 10% hitrejši od i5 13600K.

https://wccftech.com/amd-ryzen-7-5700x3...

Potem so tukaj še novi APU-ji, od 5500GT, 5600GT ter novi zen4 modeli z močnejšim RDNA 3.0 grafičnim delom.

#65W!

mtosev ::

Lepo, da AMD še podpira AM4 platformo.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Mr.B ::

Lepo prca intal na desktop segmentu... tu mislim gen 12, gen 13 in gen 14. Bomo dejansko videli, ko bodo prvi testi.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

meho7 ::

$200 bi moral biti 5700x3d
$249 = 260-270€ z nemskim davkom. 5800x3d se je pa pred nekaj tedni prodajal za 275€. 290 trenutno na MF.

Jarno ::

Saj res, MF. Do sedaj so R7 7800X3D prodali skoraj 40k, kar je skoraj toliko kot preostalih zen4 procesorjev skupaj.
Pri 5700X3D pa počakajmo na kakšno recenzijo, če bo v povprečju hitrejši od i5 13600K, potem za igranje ne more biti zgrešen nakup.
Cene se lahko še znižajo, če ne bo dobrega prometa. S tem ne bo nekih težav...
#65W!

scipascapa ::

So pa šli diski občutno gor.

Mr.B ::

scipascapa je izjavil:

So pa šli diski občutno gor.

2TB PCIe NVMe SSD 2TB, M.2 se začno okoli 100€, kvalitetnejši 2TB pa okoli 140-160€. Tako da resnično ne vem če rabiš več kot 2TB za Os ter dokaj zajetno knjižnico...

Za nas sem pa kupil 4x Seagate Exos X18 Enterprise 16TB HDD ST16000NM000J z eno letno garancijo za 199€


Prednost 5700X3D je predvsem v tem da ne rabiš skrbeti za ram 23GB kit DDR 4 3600 pride cca 70€ i5 pa rabi malo hitrejši ram kot CL20
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

tikitoki ::

Cena zna biti na zacetku zasoljena.

nolajfaacc ::

Procesor še lep čas ne bo igral neke vloge na 1440p in 2160p pri večjih naslovih. Pri zastonj kockastih igrah, ki se množično igrajo pa spet nima veze. Lose-lose situacija neke vrste. Če bo res 5700X3D pod 200€, še ok.

Jarno ::

Novi zen5 procesorji naj bi se začeli masovno proizvajati, izidejo pa enkrat kasneje to leto.

https://wccftech.com/amd-next-gen-zen-5...

Osnovne različice (brez 3D predpomnilnika) bi znale kar lepo profitirati tudi s podporo za višje frekvence DDR5.
Bomo videli.
#65W!

FireSnake ::

Bomo tlačili v AM5 novo generacijo!
Še bo zanimivo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

meho7 ::

tikitoki ::

meho7 je izjavil:

5700x3d - 263€ pri Mindfactory

Ter prvi benchmark


Ni pri tej ceni bolj smiselen nakup Ryzen 7700?

Mogoce, ce zelis nadgraditi AM4 platformo.

Jarno ::

S kakšno RTX 4070S ali RX 7800XT je nadgradnja z zen2 ali starejšega cpu-ja celo smiselna. Smiselno je počakati na bolj uveljavljene teste (GN, HU, TPU...).
#65W!

Vuli ::

Intel pa spet nov socket?!
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Sc0ut ::

meho7 je izjavil:

5700x3d - 263€ pri Mindfactory

Ter prvi benchmark


20eur več pa 5800x3d. Wtf.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Buggy ::

Vceraj prisli novi chipset driverji, predvsem bugfixing in podporo novim procesorjem.

Instalirano (kar na AMD platformi marsikdo ignorira) stestirano in rock solid na X470+5800X3D

https://www.amd.com/en/support/kb/relea...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

meho7 ::




6-7% pocasnejsi od 5800x3d
https://i.imgur.com/v2C5zfI.jpeg

Jarno ::

V igrah približno enako zmogljiv kot R5 7600. S tem, da R7 5700X3D uporablja DDR4, ima pa 2 jedri več.
#65W!

tikitoki ::

S tistima dvema jedroma je pri vecnitnih opravilih priblizno na ravni 7600. S tem, da 7500F dobis za slabih 170 EUR. Razen v nisnih primerih ni CPU vreden vec od 200 EUR, pa se to so zgolj malce bolj pogosti nisni primeri.

meho7 ::

filip007 ::

Mlacom že prodaja 8700G, čip ima 200GB/s video prenosa.
https://www.kitguru.net/components/cpu/...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

opeter ::

Hvala za povezavo. Tudi jaz iščem aktualne teste glede teh APU-jev iz 8000 serije ... v Nemčiji stane 8600G okoli 250 EUR, box verzija z ventilatorjem.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

pegasus ::

meho7 ::

Jarno ::

V videu se sicer lepo vidi, kakšen "beast" je R7 7800X3D. In vse to pri povprečni gaming porabi 50W.

(vir: TPU: https://www.techpowerup.com/review/amd-... )
#65W!

Buggy ::

Prejsni teden je bil izdan nov BIOS tudi za starejse AM4 plate (konkretno Gigabyte B450/X470), ki vsebuje AMD AGESA V2 1.2.0.B, popravek za potencialno UEFI ranljivost (LogoFAIL) ter se nekaj CPU varnostnih zaplat na nivoju BIOS-a.
Ce so zaradi tega kaksni performance dropi nisem zasledil (sam se nisem namestil), vsekakor tisti ki ste bolj paranoicno nastelani je cas za posodobitev, imam obcutek da je to za 400 chipset pocasi eden zadnjih BIOS-ev.
Ce je ze kdo nadgrajeval lahko javi kaksen before&after CPU-Z bench ali cinebench ;)

mtosev ::

ASUSova Prime B450M-A, ki sem jo vgradil v komp enim znancem še ni dobila posodobitve.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

meho7 ::

Nove drek plate

Jarno ::

Za kakšno OEM R5 7500F sestavo bi še bile. Testirane so bile z R9 7950X, stanejo pa tam v rangu poceni B450 plošč.
#65W!

DarwiN ::

Resnici na ljubo so to best buy plate. Recimo da nek nezahteven uporabnik, takšnih je večina, kupi Ryzen 5 ali 7 in zadevo uporablja 6 let, nakar proda in kupi nov komplet mobo+cpu+ram oz. nov računalnik. Tu potem ni praktično nobene razlike med 100€ in 200€ ploščama.. Plačal si 100€ več, pridobil nič, ob prodaji pa tudi ne iztržiš nič več denarja za 6-8 let staro tehnologijo.

Upgrejdanje procesorjev je pa itak bullshit, ki ga ne počne nihče oziroma samo geeki. Mogoče eden na 100 uporabnikov. Jasno, tukaj na forumu vas procentualno več ljudi upgrejda, ampak ker ste geeki. ;)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Mr.B ::

DarwiN je izjavil:

Resnici na ljubo so to best buy plate. Recimo da nek nezahteven uporabnik, takšnih je večina, kupi Ryzen 5 ali 7 in zadevo uporablja 6 let, nakar proda in kupi nov komplet mobo+cpu+ram oz. nov računalnik. Tu potem ni praktično nobene razlike med 100€ in 200€ ploščama.. Plačal si 100€ več, pridobil nič, ob prodaji pa tudi ne iztržiš nič več denarja za 6-8 let staro tehnologijo.

Upgrejdanje procesorjev je pa itak bullshit, ki ga ne počne nihče oziroma samo geeki. Mogoče eden na 100 uporabnikov. Jasno, tukaj na forumu vas procentualno več ljudi upgrejda, ampak ker ste geeki. ;)

Da samo intel geeki ne.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

DarwiN ::

Kaki Intel.. Jaz sem že dolgo na Ryzenu. Intel je mrtef do konca tega leta, potem bomo pa videli.

Sicer pa lahko tudi s temi cheap platami kamot upgrejdaš procesor.. Pač znotraj 105W ovojnice. Denimo iz 7700X na morebitnih 10700X..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Jarno ::

Sam preferiram 4 pomnilniške reže za obdobje, ko je plošča že zunaj garancije. Se zgodi...

Aja, svojo B550 sem posodobil na AGESA 1.2.0.0.Ca, ki odpravi določene ranljivosti pri zen3 procesorjih.

Zaenkrat sem benchal zgolj v cpu-z, kakšen padec zmogljivosti ni bil zaznan.
#65W!

Fungi88 ::

_Denny_ je izjavil:

V mojem prejšnjem postu sem ti dal CPU-Z screen s Corsair Vengeance 96GB DDR5-6400 CL32 (CMK96GX5M2B6400C32) kitom in 6400 XMP profilom. Brez težav dela 24/7 že od konca avgusta dalje.


Ali je tale Corsair Vengeance RGB schwarz DIMM Kit 96GB, DDR5-6400, CL32-40-40-84 (CMH96GX5M2B6400C32) v osnovi identičen RAM samo z dodanim RGB?

Sprašujem ker je cenejši in predvsem lažje dobavljiv.

Ali pa če se priporoča kak drug 2x48GB komplet rama za Ryzen 9 7900X ?
««
610 / 611
»»