» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
620 / 620
»
»»

Zimonem ::

Pust , naj drugi stestirajo.

Buggy ::

Mah ce bi lahko profil nekak shranil bi se sel v to - je po svoje vsecno, samo bolj me skrbi glede secure boota, ki je zdej vklopljen in tega posta:

https://www.reddit.com/r/gigabyte/comme...

...torej ce je kdo ze sel v update, pls share your experience :P

Zimonem ::

Eh vsak bios update je ... Tud mal ruski. Pa tpm na novo. Pomeni vsaj po mojih izhušnjah refreshat Windows hello registracijo. Bitlocker imam odklopljen. Počak pa kadar bo čas ali nuja.

Buggy ::

sem AI vprasal ce so ze kaksni problemi, pa nima pametnega odgovora :D

AGESA 1.2.0.Cc is primarily about patching a vulnerability called Sinkclose. This flaw has been lurking in the shadows, affecting AMD processors since 2006. Imagine it as a tiny chink in the armor of our trusty CPUs.
The vulnerability allows a sneaky hacker to gain access to the AMD processor's System Management mode. If your system is already compromised by another attack, Sinkclose could potentially be exploited. But here's the twist: hackers didn't actually exploit this for a whopping 18 years. So, it's like finding a hidden trapdoor in your house that nobody bothered to use.

...ker sem zgleden, kar se dosedanje varnosti tice (sluzben drill included) bom pac skipnil :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

sbawe64 ::

Buggy
Pri nadgradnji biosa se priporoča, da narediš cmos reset pred updejtom in nato na novo nastaviš, nič uvažati nastavitev iz prejšnjih biosov.

Sprehodi se po trenutnem biosu in si poslikaj nastavitve, če misliš updejtati.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Buggy ::

profila na hashu novega biosa nikoli ni mozno uvazat, profile lahko save-as in uvazas zgolj na isti verzji...set defaults po updateu je pa itaq must

Slikanje in nastavljanje ni problem...metodo imam upeljano, bolj me zanima ali je smiselno za vcerajsni BIOS fix izguljat cas.

_Denny_ ::

Buggy je izjavil:

Jaz sem predvcerajsnim naredil overhaul mojega sistemam kar sem odlasal do sedaj. To pomeni najprej convertat MBR sistemsko particijo v GPT, nato update-at 2 leti star BIOS z novo AGES-o ter nastaviti koncno ResizableBar v Biosu ter vse security featurje, ki jih W11 zahteva. Kot zanimivost - virtualizacijo sem pustil ugasnjeno in v W11 nimam opcije izklopa Core Isolation, ker W11 tretira da ni potrebe ;)

Kakorkoli. Naredil sem W10 22H2 -> W11 23H2 upgrade preko ISO image-a ter pustil vse programe (predvsem zaradi obstojecega kljuca, da se pofocka na server).
Zadeva presenetljivo dela BP. Sicer sem po prvem update-u, kjer se je namestil ta AMD "cudezen" KB5041587 patch namestil se zadnje AMD chipset driverje.
Pri meni vsaj preko CPU-z benchmarka ni bilo razlike ne na single niti na multi bench rezultatu. Probal tudi na sluzbenem AMD laptopu in tudi CPU-z ni kazal sprememb, se je zdel pa Android Studio in virtual device-i bolj nekak "snappy".
Od device-ov dela vse kot mora (volan, pedala, rocna, buttkicker, gamepad, USB sound device,...) edino Sonar engine od brezzicnih slusalk (Steelseries Arctis Nova 7) je mel rahle poteskoce, ki so se odpravile z remove in ponovnim install driverja. Oculus Quest2 se nisem sprobal imam pa namen danes. Nekateri so z W11 imeli v VR dolocene tezave, bomo videli...


Včeraj sem naredil enako...vse za tisti free boost, ki ga v starih igrah, ki jih igram in pri vsync z Nvidia cpl global fps limitom na 57fps itak ne bom opazil :))

Je pa bila težava z inštalacijo AMD chipset driverja zaradi nekega Win11 buga s presledkom v uporabniškem imenu (dejansko v imenu, ne v C:\users\username poti...lepote Microsoft računa) in posledično errorji tipa "ERROR: Path 'C:\AMD\Chipset_Software\Binaries\GPIO2 Driver\W11x64' Not found.".

Pomagal je Program Install and Uninstall troubleshooter, ročni uninstall vsega z AMD v imenu (en za drugim, torej kakih 5 zaporednih zagonov tega troubleshooterja) in komaj potem je šla ištalacija chipset driverja skozi.

Na koncu sem še zaradi X3D cpu-ja ponovno moral omogočiti core parking, ker je (po mojih pravilnih domnevah) po 10 na 11 in-place upgradu nehal delati in je to to. Zdaj pa gremo uživat v grozotah Win11, vse od uničenih context menijev, taskbara, starta in ostalega česar še zaenkrat nisem opazil (poznam workarounde/hacke, ne bom jih uporabil).
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Wrop ::

Slabo se tole zen 5 prodaja.
350 komadov vseh zen5 skupaj. Precej porazno. Bi morali pri AMD kar goreti vsi alarmi. :))
Je pa padla cena 9700X iz 400 € na 364 €. Še ene 40 € gredo dol, pa bo počasi za razmislit.

tikitoki ::

Kakšen retest z novim nosom in posodobljenimi Windowsih bi se prilegal

Jarno ::

R9 modeli imajo s trenutno AGESO oz. BIOS-om težave z latencami pri komunikaciji med čipleti.
Pri AMD-ju popravljajo tudi to (mikrokoda).
Po drugi strani se pripravljajo BIOS posodobitve z optimiziranim TDP-jem.

Zgleda, da so vodilni vztrajali pri načrtovanem izidu procesorjev, čeprav določenih zadev niso porihtali.
O kadrovskih težavah se ne govori, verjetno zaradi vrednosti delnice.
#65W!

FireSnake ::

Wrop je izjavil:

Slabo se tole zen 5 prodaja.
350 komadov vseh zen5 skupaj. Precej porazno. Bi morali pri AMD kar goreti vsi alarmi. :))
Je pa padla cena 9700X iz 400 € na 364 €. Še ene 40 € gredo dol, pa bo počasi za razmislit.


Če imaš čas čakati in gledati na 40€ potem ... ne rabiš.
Tudi, če pade na 200 še vedno ne rabiš. Če bi rabil, bi ga že imel in bi ga "gnal".
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

tikitoki ::

Kača ne bluzi. Ker enako mislimo o tvojih nakupih. Vsak se odloči koliko je pripravljen odšteti za izdelek. Trenutno je bolj smiselno kupiti prejšnjo generacijo z nekaj izjemami

Wrop ::

Nujni res ni. Lahko čakam. 7900X pod 300 €, bi tudi premislil ali ga vzeti ali pa 7700X za 230 €. 64 GB Rama+MB+CPU 8 ali pa 12 jedrnik za ene 600 € vse skupaj, bi bilo kar dober nakup.

FireSnake ::

tikitoki je izjavil:

Kača ne bluzi. Ker enako mislimo o tvojih nakupih.


Ponavadi se tvojih blodenj vzdržim a bom tokrat naredil izjemo, da te bom zopet postavil na laž.

Kaj spet sikaš, krota?
Meni se je do sedaj še vse amortiziralo. Popolnoma vse (še več, celo profit je bil).
Ne velja za monitor, ki je doma šele 2 dneva.

Torej imam zdaj dve vprašanji:
- o čem, točno, ti to nabijaš?
- čemu svoje blodnje projiciraš na druge (daj link, kje se kdo s tabo strinja glede te teme)?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

tikitoki ::

Sem zgolj odgovoril na tvoj butast napad na wropa. Si pac krota, ne morem pomagati.

Da rad bluzis o nakupih že vemo. Bogi ego, če to rabiš za preživetje.

FireSnake ::

To je tvoj odgovor? Resno?
No, v tem primeru najlepša hvala, da si potrdil moje pisanje.

Drugič se pa vzdrži, če nimaš nič pametnega za napisati.

Iz moje strani bo to vse. Ti pa kar smeti dalje.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

tikitoki ::

Res je. Vzdrži se. Nikogar ne zanima, če misliš, da je kupovanje k cena pade nevredno tvojega veličanstva

filip007 ::

Sem gledal YT, kako se 24H2 inštalira pa nič ne prime.
https://www.catalog.update.microsoft.co...
Trevor Philips Industries

sbawe64 ::

filip007
KB5041865 je pravi.
https://www.elevenforum.com/t/kb5041865...

Čeprav to sodi bolj win11 temo kot amd zen.


tu imajo ponavadi vse
https://uupdump.net/
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

filip007 ::

Napiše
Posodobitev ne velja za vaš računalnik
in ja sem naložil tudi prvega z mojega spiska.
Trevor Philips Industries

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

FireSnake ::

Kaj 17 colski prenosniki so izginili?
https://geizhals.eu/?cat=nb&xf=6763_Ryz...

Kaj od nove generacije se da dobiti na 17 colah?
Preferenca: pri nas.

Če nič pač 16, bi preživel.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

yayo ::

Kdaj kak 3d chip?

FireSnake ::

Imamo slovensko besedo.
Reče se: čip.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

yayo ::

se opravičujem, zame v Istri kjer je Čip mora biti tudi Čop

Buggy ::



TL,DW
Tale magicni KB5041587 patch je res nekaj, kar ze dolgo ni bilo videnega s stalisca OS popravkov. Zgolj in samo z nekim popravkom je MS AMD platformo v W11 koncno spravil na performance level od W10, kar je bilo za mnoge zadrzek pri prehodu do sedaj. Kot pa kaze bo 24H2 pri dolocenih spilih postregel se z dodatnim boostom, kar kaze na to da branch prediction dela se v navezi z necim kar bomo videli sele v W11 24H2. Izpostavljena je tudi razlika med dirty in clean instalom...ker bo 24H2 (major upgrade) je morda smiselno cez mesec narediti clean instal, sploh ce ste na istem sistemu (z upgrade-i) kot jaz in vmes menjali nebroj komponent :D

W8.1 -> W10 -> W11 23H2+patch

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Buggy ()

Buggy ::

Verjetno ste opazili, da so za preorder (Amazon) na voljo ze X870E in X870 plate (Aorus). 30.9 je release. Glede na prejsno platformo X6xx pa morate pazit, ker so delali rahle rosade. X870 je prakticno nivo X650E glede line-ov. X870E je X670E + USB4, so pa cene tam-tam za preorder, ceprav grejo ze gor. X870E sem imel v kosarci za 313€ zdej je pa ze 402€ :8)

https://www.amazon.de/-/en/GIGABYTE-X87...

Jarno ::

Primerjava R7 9700X in i7 14700K v 42 igrah:



Windows 11 23H2/24H2
#65W!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jarno ()

MrStein ::

TLDR:
7700X je enako hiter kot 9700X a cenejši.
14700K je malo hitrejši od 9700X, a pri bistveno večji porabi
(dalje pa se mi ni dalo gledati, niti conclusion)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

tikitoki ::

Rolf. Intel ima 2x višjo porabo za 3% pošto višji performance v izbranem naboru iger.

Izi ::

Conclusion je bil da je 14700K zanič (stabilnostni problemi in neverjetna poraba elektrike) in predrag, 9700X je super ampak predrag, 7800X3D bi bil boljši od obeh ampak se trenutno nikjer ne dobi, trenutni zmagovalec je zato 7700X.

Jarno ::

Pri AMD-ju me je malce presenetilo, da z zen5 procesorji niso pripravili podpore za višje frekvence DDR5 pri 1:1:1 razmerjih frekvenc.
V zgornjem testu je bil i7 14700K testiran z DDR5 7200 MT/s (tukaj tudi razlogi za rahlo prednost), z novo generacijo pa se pripravlja podpora DDR5 PC-10000.
AMD procesorji brez 3DVCache so načeloma občutljivi na pomnilniško zmogljivost, nov I/O chiplet bi moral za PC namiznike biti velika prioriteta.

Morebitni razlogi za I/O chiplet na 7nm bi lahko bili varčevanje pri stroških, kopica drugih projektov in dajanje prednosti strežniškemu segmentu.
#65W!

sbawe64 ::

Verjetno je memory controller slabši kot pri Intelu, zato tudi ne silijo s hitrostmi rama v nebo.
2020 is new 1984
Corona World order

mtosev ::

Arrow lake izgleda zanimiv. Upam, da bodo izdali dober cpu.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Rias Gremory ::

Hvala Mare, sicer si falil temo ampak ajde. Verjetno doživljaš hudo stisko ko čakaš na Strix point prenosnike pod jurja.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

https://www.phoronix.com/review/amd-995... ... To ste videli? Obeta se še več fpsov samo bios updateom ;-)

tikitoki ::

pegasus je izjavil:

https://www.phoronix.com/review/amd-995... ... To ste videli? Obeta se še več fpsov samo bios updateom ;-)


Zanimivi, da v nekaterih primerih delujo počasneje. Al je problem, da so spremembe v rangu merske napake?
Pričakoval bi, da bi takšna izboljšava prinesla boljše rezultate v vseh primerih.
««
620 / 620
»
»»