» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
479 / 611
»»

Anney ::

Pozdravljeni, lastim si ryzen 5 3600X. (prej intel)
Zanima me ali je normalno da so stock temperature od 45-60C (browsanje in lažja opravila, Cpu usage 5-20%). Naložen je zadnji chipset, zadnji bios. Hladilnik je Amd wraith prism, kibla (fractal design core 2300) ima 2 x Noctua NF-P14s redux-1200 PWM in 2x Fractal design Silent Series R3 120mm ventilatorje (prišli s kiblo). Sicer v stress testih ne pride čez 73-75C. Temperature merjene v MSI Dragon center in hw monitor. Izbran je AMD balanced plan. Je to za AMD normalno (res je da Mhz konstantno skačejo iz cca 3800mhz na 4200-4300mhz), sicer Intla prej niti gledal nisem, par let, je pač delal.



Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Anney ()

D3m ::

Je normalno.
|HP EliteBook|R5 6650U|

FireSnake ::

https://www.tomshardware.com/uk/news/ud...

Bo tole vredno svojega denarja?

@Anney: na prvi vrg uča je vse OK.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

sirotka ::

Tile ryzni se precej grejejo, sam imam na vodi 60+, z originalnim hladilnikom sem videl temperature proti 90.

FireSnake ::

Kateri model?
Čudno, da se grejejo samo tebi.

Jaz imam na 3700X take temperature, da se mi samo smeji. Tudi ob obremenitvah.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

sirotka ::

3600. Očitno si dobil 1 izmed 106, glede na to, da povsod pizdakajo čez temperature :)

Jarno ::

Tole je že 5x predebatirano.
AMD-jev zen2 chiplet je dokaj majhen in ni centralno pozicioniran, tako, da je odvajanje toplote otežkočeno.
Z nekim spodobnim zračnim hlajenjem je do 75 stopinj dokaj v redu.
#65W!

FireSnake ::

sirotka govori o devetdesetih stopinjah. Kar je rahlo visoko.

Ohišje je koliko toliko prevetreno?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

sirotka ::

FireSnake je izjavil:

sirotka govori o devetdesetih stopinjah. Kar je rahlo visoko.

Ohišje je koliko toliko prevetreno?


Z originalnim hladilnikom na p95 je šlo proti 90. Je pa že nov hladilnik ružil, prav noro res :D Na vodnem so malo nad 60C, je pa vse z default PBO nastavitvami, se pravi precej visoke voltaže. Se še nisem igral z nastavitvami.

o11 z 9 ventilatorji. Cpu je trenutno na 360 radiatorju, ki je nameščen zgoraj, ventilatorji pihajo čez njega vroč zrak ven. Spodnji in stranski vlečejo hladen zrak v ohišje. Grafična je precej pečkasta (vii na zraku).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sirotka ()

hojnikb ::

verjetno slab stik nekje...
#brezpodpisa

meho7 ::

sirotka je izjavil:

3600. Očitno si dobil 1 izmed 106, glede na to, da povsod pizdakajo čez temperature :)

Tale ima podoben primer z 3600
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/g...

sirotka ::

hojnikb je izjavil:

verjetno slab stik nekje...


Ne, gre kar za normalne temperature. 3000 serija je vroča :) Saj pravim, da imam zdaj okoli 60 med igranjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sirotka ()

FireSnake ::

60 je pa OK.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

D3m ::

sirotka je izjavil:

hojnikb je izjavil:

verjetno slab stik nekje...


Ne, gre kar za normalne temperature. 3000 serija je vroča :) Saj pravim, da imam zdaj okoli 60 med igranjem.


Chiplet design. :)
|HP EliteBook|R5 6650U|

sirotka ::

Ja, sej ni kaj. Je pa vseeno box hladilnik pri 3600 slab. Z vodo je pa vse ok :)

FireSnake ::

Jaz nikoli nisem bil pristaš hladilnikov "samo toliko, da je".

Se bo pa ta problem z odvajanjem toplote vedno bolj videl. Tudi pri Intelu, ko bodo manjšali proizvodni proces. To je neizbežno, ker je treba odvesti enako količino energije (še vedno imamo 95W TDP, 105W TDP itd), površina je pa vedno manjša.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

SambaShare ::

sirotka je izjavil:

Ja, sej ni kaj. Je pa vseeno box hladilnik pri 3600 slab. Z vodo je pa vse ok :)


Ja. Ta ološ bolje da ga ne bi bilo zraven. V kombinaciji s privzetimi nastavitvami, ko se rpm spreminja vsako sekundo, je neznosen.

mailer ::

FireSnake je izjavil:

Jaz nikoli nisem bil pristaš hladilnikov "samo toliko, da je".

Se bo pa ta problem z odvajanjem toplote vedno bolj videl. Tudi pri Intelu, ko bodo manjšali proizvodni proces. To je neizbežno, ker je treba odvesti enako količino energije (še vedno imamo 95W TDP, 105W TDP itd), površina je pa vedno manjša.
Z manjšanjem litografije tudi poraba upoade, razen če povečuješ število jeder in višaš frekvenco, kar dela trenutno Intel. Amd je z 65W tdp kar dobro pozicioniral zmogljivost in porabo. Se mi zdi nekako dobro razmerje, kjer ni treba veliko maso za odvajanje toplote.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

FireSnake ::

Se strinjam. Z manjšanjem litografije bi morali TDP tudi zmanjševati.
Tranzistorji so še bolj blizu in posledično pride tudi do določenih težav.

Zaradi konkurence pa potem "našponajo" do koliko pač gre :P
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

dolenc ::

Ja kuko, če sm jst tle prebral, da je amdjev box cooler neki najboljšga ...

Nisem ga še nkol prklopu, ma tko so mi rekel :D

sirotka ::

Sej vse nad najbolj osnovnim je ok, tale je pa res crap

Vuli ::

3700x box kuler, 100% load max 72C.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

meho7 ::

Vuli je izjavil:

3700x box kuler, 100% load max 72C.

Ja vejzde ravno probano pri frendu

s stock 82° s hyper 212black 76°C v cinebench r20

hojnikb ::

ja, če maš najbolj tiho fan krivuljo, bojo tut temp visoke :)
#brezpodpisa

meho7 ::

DarwiN ::

Ravno zasledil tole analizo o porabi/temperaturah procesorjev 10900k iz istega batcha:


Do 13 stopinj razlike od primerka do primerka.. Loterija torej.. In glede na to, da so AMD šalabajzerji, zna bit ta delta hitro tudi 20 stopinj..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Cange ::

Nakazal je nekaj, sam če hoče pandorino skrinjo odpret bo potrebno še TDP in celo serijo CPU utabelit, dvomim da se bo odpovedal sponzorstva.

Vuli ::

meho7 je izjavil:

Vuli je izjavil:

3700x box kuler, 100% load max 72C.

Ja vejzde ravno probano pri frendu

s stock 82° s hyper 212black 76°C v cinebench r20


mogoče sem pozabil dodat, da imam dynamic vcore -0.09
 task manager ~95%

task manager ~95%

|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

MrStein ::

Aha, torej tudi hladnejši ni od konkurence?

Le kaj vse bomo še izvedeli do konca leta...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Robert ::

Kateri AMD procesor svetujete za uporabo s programi Corel Videostudio, Nero, Pinnacle za urejanje video posnetkov....

D3m ::

Min. 3700X

Max. 3950X
|HP EliteBook|R5 6650U|

BT52 ::

Robert je izjavil:

Kateri AMD procesor svetujete za uporabo s programi Corel Videostudio, Nero, Pinnacle za urejanje video posnetkov....


Odkrito premalo podatkov. Gre za podjetje, studio ali domačo uporabo. Vse od tega je odvisno. :D

Kvinta ::

To se da delat tudi z serijo 3 in 5 saj ti programi se revolucionarno niso spremenili od začetka ,ko so izšli do danes ....ne rabiš tu nekih high end mašin.
A.C.A.B

Robert ::

BT52 je izjavil:

Robert je izjavil:

Kateri AMD procesor svetujete za uporabo s programi Corel Videostudio, Nero, Pinnacle za urejanje video posnetkov....


Odkrito premalo podatkov. Gre za podjetje, studio ali domačo uporabo. Vse od tega je odvisno. :D


Gre za domačo uporabo, obdelava posnetkov iz kamere v full hd oziroma 4k resoluciji. Zdajšnji sistem intel i7 9200 (starost 10 let), 16gb ram-a 1600 mhz mi že malo peša..

Robert ::

Robert je izjavil:

BT52 je izjavil:

Robert je izjavil:

Kateri AMD procesor svetujete za uporabo s programi Corel Videostudio, Nero, Pinnacle za urejanje video posnetkov....


Odkrito premalo podatkov. Gre za podjetje, studio ali domačo uporabo. Vse od tega je odvisno. :D


Gre za domačo uporabo, obdelava posnetkov iz kamere v full hd oziroma 4k resoluciji. Zdajšnji sistem intel i7 920 2,67ghz (starost 10 let), 16gb DDR3 ram-a 1066 mhz mi že malo peša..

AapocalypseE ::

Je kakšna možnost, da overclockanemu ryzenu pade frekvenca in voltaža v idle?

Anney ::

So možnosti, da ga zakleneš, kdo in kakšen?
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

klinker ::

Robert je izjavil:

BT52 je izjavil:

Robert je izjavil:

Kateri AMD procesor svetujete za uporabo s programi Corel Videostudio, Nero, Pinnacle za urejanje video posnetkov....


Odkrito premalo podatkov. Gre za podjetje, studio ali domačo uporabo. Vse od tega je odvisno. :D


Gre za domačo uporabo, obdelava posnetkov iz kamere v full hd oziroma 4k resoluciji. Zdajšnji sistem intel i7 9200 (starost 10 let), 16gb ram-a 1600 mhz mi že malo peša..


Osebno bi pocakal na APU. 4700G 8/16 bo zanimiv. Drugace pa vse od 3600 naprej.

dolenc ::

AapocalypseE je izjavil:

Je kakšna možnost, da overclockanemu ryzenu pade frekvenca in voltaža v idle?


Frekvenca ja, vklopiš vse varčevalne funkcije v biosu, "cool and quite" se običajno sam izklopi, če kaj spreminjaš voltažo. Win powerplan more biti balanced.

Voltažo lahko nastaviš z offsetom, potem se bo prilagajala, če je fiksna potem ne.
Ampak to je vseeno, ker voltaža ne vpliva bistveno na porabo v idle.

AapocalypseE ::

Že samo nastavljena željena frekvenca v biosu in ne pade več frekvenca in voltaža v idlu.

Powerplan mam narejen cpu min 5%, max 100%.

Samo, če pustim na stock, pade frekvenca v idlu na 2.2GHz in 0.7V.

Problem je, če pustim na stock, bistveno previsoka voltaža. Gre se za 3600 procesor in na stock boosta vsa jedra 4166MHz in 1.416V.

Zaenkrat sem pustil, da boosta sam vsa jedra na 4166MHz in sem voltažo znižal na 1.114V. Tako tudi normalno deluje nižja frekvenca in voltaža v idlu.

Za 4.4GHz rabi 1.21V.

FireSnake ::

dolenc je izjavil:

Ja kuko, če sm jst tle prebral, da je amdjev box cooler neki najboljšga ... :D


Dokaj redno spremljam tole temo a kaj podobnega nisem zasledil.
Seveda ti ne bo težko poiskati citata. Da se skupaj nasmejemo.
V nasprotnem primeru bi si lahko mislili, da si tole potegnil iz riti.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

FireSnake ::

AapocalypseE je izjavil:

Že samo nastavljena željena frekvenca v biosu in ne pade več frekvenca in voltaža v idlu.

Powerplan mam narejen cpu min 5%, max 100%.

Samo, če pustim na stock, pade frekvenca v idlu na 2.2GHz in 0.7V.

Problem je, če pustim na stock, bistveno previsoka voltaža. Gre se za 3600 procesor in na stock boosta vsa jedra 4166MHz in 1.416V.

Zaenkrat sem pustil, da boosta sam vsa jedra na 4166MHz in sem voltažo znižal na 1.114V. Tako tudi normalno deluje nižja frekvenca in voltaža v idlu.

Za 4.4GHz rabi 1.21V.


Komu rihtaš kišto?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

AapocalypseE ::

Za sebe mam to. 4/4 mi je že preveč živce pilo, tako da sem šal malo k rdečim pogledat. Vse ok, ampak me moti to glede zniževanja frekvence in voltaže v idle, če je overclockan procesor. Intel je to normalno zniževal.

Mr.B ::

AapocalypseE je izjavil:

Za sebe mam to. 4/4 mi je že preveč živce pilo, tako da sem šal malo k rdečim pogledat. Vse ok, ampak me moti to glede zniževanja frekvence in voltaže v idle, če je overclockan procesor. Intel je to normalno zniževal.

Potem pa kupi amd prenosnik.. imas cca med 1/4 do 1/3 prednosti v porabi pred intlom, verjetno te tu ne bo skrbela kako se spreminja voltaza, ker ta nic ne pomeni, koliksna je poraba.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

AapocalypseE ::

Prenosnik mam za delo. PC za igre.
Sprašujem, če se da kako uredit, da frekvenca in voltaža pade.

Mr.B ::

AapocalypseE je izjavil:

Prenosnik mam za delo. PC za igre.
Sprašujem, če se da kako uredit, da frekvenca in voltaža pade.

Preklopis profil v "ryzen master underclock".
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

FireSnake ::

AapocalypseE je izjavil:

Za sebe mam to. 4/4 mi je že preveč živce pilo, tako da sem šal malo k rdečim pogledat. Vse ok, ampak me moti to glede zniževanja frekvence in voltaže v idle, če je overclockan procesor. Intel je to normalno zniževal.


Čakaj malo, ti si kupil Ryzen kišto?
Nekak mi to ne gre v račun.

Kakor koli, upam, da zrihtaš.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Vuli ::

AapocalypseE je izjavil:

Prenosnik mam za delo. PC za igre.
Sprašujem, če se da kako uredit, da frekvenca in voltaža pade.

ma mislim,da ne. tudi jaz sem bi tega navajen iz 6. gen Intla. To znievanje sem opazil edino, če sem dal na varčevalni plan.
Če maš AMD balanced pol skoz šopa...
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vuli ()

AapocalypseE ::

FireSnake je izjavil:

AapocalypseE je izjavil:

Za sebe mam to. 4/4 mi je že preveč živce pilo, tako da sem šal malo k rdečim pogledat. Vse ok, ampak me moti to glede zniževanja frekvence in voltaže v idle, če je overclockan procesor. Intel je to normalno zniževal.


Čakaj malo, ti si kupil Ryzen kišto?
Nekak mi to ne gre v račun.

Kakor koli, upam, da zrihtaš.


Hvala. Sem kupil, ker je poceni pa še na davčno sem vzel, tako da me je prišo procesor, plošča, rami ter hladilnik 370€.

Edino to mi ni všeč, da šopa frekvenco in voltažo v idle za brezveze.

Bom kar pustil stock boost in znižal voltažo. Itak se ne overclocka to dosti višje od boosta.

D3m ::

Yeah. To bo sedaj prihodnost. Vsi bomo imeli podobne booste vsi enakopravbi. :D
|HP EliteBook|R5 6650U|
««
479 / 611
»»