» »

SpaceX reusable rockets

SpaceX reusable rockets

Temo vidijo: vsi
««
92 / 101
»»

DamijanD ::

bastadu je izjavil:

B7 je imel že Raptorje v2. Glede na to, da jih je bilo očitno kar nekaj poškodovanih med vzletom zaradi letečega betona, bi težko rekel, da ne delujejo zanesljivo ...

A pa je to že uradno, da so crknili zaradi mehanske poškodbe?

BigWhale ::

Comandante je izjavil:

Skupna masa goriva je 3400 ton. Imas idealno mesanico goeiva in oksidanta. Ce bi tole razneslo na tleh, bi bil efekt podoben eksploziji manjse jedrske bombe.


Nimas idealne mesanice. Imas dve, loceni, idealni kolicini goriva in oksidanta, ki lahko naredita idealno mesanico. Ce oboje sprostis in pride do eksplozije, bo se vseeno vse zradirano v bliznji okolici, bo pa to dalec od idealne mesanice in bo precej goriva 'samo' zgorelo.

Comandante je izjavil:

Novo betonsko ploscad bodo ze vlili v doglednem casu. Ni to Slovenija, ko enopasovni rondo na lokalni cesti "gradijo" 3 mesece.


No ja, po slikah sodec ni problem samo betonska plosca, ker so bili naceti tudi temelji samega mount-a. In precej napeljav na samem mountu je bilo prakticno unicenih. Pa zdaj mislim, da jim je jasno, da samo nova betonska plosca ne bo dovolj. Saj ne bodo po vsaki izstrelitvi vedno znova renovirali vsega.

bastadu ::

DamijanD je izjavil:

bastadu je izjavil:

B7 je imel že Raptorje v2. Glede na to, da jih je bilo očitno kar nekaj poškodovanih med vzletom zaradi letečega betona, bi težko rekel, da ne delujejo zanesljivo ...

A pa je to že uradno, da so crknili zaradi mehanske poškodbe?

Nisem še zasledil uradne razlage, lahko da je tudi ne bo, je pa to za zdaj precej logična/očitna razlaga. Na raznih close-up posnetkih se vidi, kot da deli motorjev (šobe) manjkajo, torej ni samo to, da motorji niso delovali ... Prav tako so se nedelujoči motorji držali skupaj, kar tudi potrjuje v prid dejstvu, da je šlo za mehansko poškodbo. Raketa je bila s prižganimi motorji na tleh celih 7-8 sek, kolikor je letelo vse naokrog sem presenečen, da je sploh poletela (tako visoko) ...

Comandante ::

Nimas idealne mesanice. Imas dve, loceni, idealni kolicini goriva in oksidanta, ki lahko naredita idealno mesanico.

No ja, si predstavljam, da se pri taksnih tlakih shranjevanja od odprtju rezervoarjev zaradi socasne ekspanzije obeh elementov zadeva kar dobro premesa. Seveda ne bi prislo do enako ucinkovite eksplozije kot pri solidni aerosolni bombi. Ampak preko glave zadosti, da od Starbase-a ne bi ostalo nic razen ozgan krater.

Me zanima kako bo funkcioniralo to z ogromno hlajeno jekleno plosco, ki jo omenja Musk. Drobila se ne bo za razliko od betona. Ampak pri taksni sili, temperaturi in trajanju abraziji ne uides.

Mogoce bomo pac imeli reusable raketo in podstavke za enkrztno uporabo.

BT52 ::

Nikoli ne bodo pristali na enkratno uporabo IMO. Če ne drugega bodo kopirali sistem iz 39A ploščadi.

Za tale test so mislili, da bo FONDAC beton zdržal za 1 poskus. Ker z statičnih testov ni zgledalo, da bo tak slabo. Čeprav so izvedli statičine teste z 31 motorji na 50% moči. In si niso mislili, da bo tak hudo.

Zato pa imajo na pol pirapravljen DELUGE sistem z temi 6cm ploščami z gitrami. Vendar ga niso uspeli pripravit, ker jim je bila prioriteta testirat celotni booster.


Btw ta tip je inženir in so njegovi videji še najboljši.

energetik ::

TezkoDihanje je izjavil:

Če bi dejansko detoniralo vseh 3400 ton goriva, bi bila eksplozija enaka cca 21% Hirošimske atomske bombe.

Bombardiranje Hirošime
Ob eksploziji se je sprostila enakovredna energija 16 +/- 2 kiloton TNT-ja

Dvomim, ne moreš kar tako enačiti.
1. ni idealna mešanica, ker se vsebina rezervoarjev ne pomeša kar tako hitro, 2. za učinek je važna tudi hitrost eksplozije. To bi bilo IMHO bolj podobno fuel-air bombi po učinku. Ja, verjetno bi bilo uničeno vse, ampak verjetno ne ravno kot krater na Trinity site.
vires in numeris

Comandante ::

Ja, verjetno bi bilo uničeno vse, ampak verjetno ne ravno kot krater na Trinity site.

Bil bi precej plitek krater (ce sploh), bi pa bilo vse v radiju kaksnega pol kilometra zazgano, in izstrelisce zradirano.

To je ena tistih stvari, ki jim je res ne privoscis, bi pa bila vseeno zanimiva za videt :))

BigWhale ::

BigWhale je izjavil:

Verjetno je samov prasanje casa kdaj se bo FAA oglasila in jim prepovedala ponovne poizkuse dokler ne nardijo ustrezne zascite. Tukaj bi lahko sel cel tank farm.


Ni dolg trajal.

https://aviationsourcenews.com/general-...

BT52 ::

Pa veste, da je tole normalni postopek dela vsake regulativne organizacije.

Nič presenetljivega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

BigWhale ::

Ja, jasno. :D Jaz sicer komi cakam, da se zacnejo oglasat fanboyi in preklinjat FAA. :))

Comandante ::

BigWhale je izjavil:

Ja, jasno. :D Jaz sicer komi cakam, da se zacnejo oglasat fanboyi in preklinjat FAA. :))

Nisem fanboy, sem pa kot pilot imel opravka z FAA. In ja, kreteni so, verjetno dalec najbolj zbirokratizirana agencija v ZDA. Za validacijo EASA komericalne pilotske licence (ki jo je mimogrede bistveno tezje dobiti kot amerisko) potrebujes najprej dva meseca, da prides na vrsto za intervju, nato pa se par tednov, da te sprocesirajo. Vse to za to, da lahko rentas Piperja in se malo vozis okoli. Od 9/11 dalje se jim je odpeljalo.

Podcenjujes njihovo slaboumje, veliki kit.

DarwiN ::

Lažof bo zdaj imel na dlani izgovor, zakaj naslednji let toliko zamuja.. Češ "mi smo ready, ampak FAA". Grem stavit, da bo dejansko uporabil tega asa iz rokava.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

lynxslo5 ::

Če bi bil Elon Musk Kitajec in SpaceX kitajska firma, bi ljudje danes že po Marsu hodili. Tako pa se mora SpeceX ukvarjati z vsemogočo ameriško birokracijo. Jaz bi na Muskovem mestu iztrelišče za Starship preselil v Mehiko, ki je par kilometrov stran na drugi strani Rio Grande. Sem prepričan, da bi bil Musk v Mehiki bolj dobrodošel kot je v Ameriki.

Comandante ::

DarwiN je izjavil:

Lažof bo zdaj imel na dlani izgovor, zakaj naslednji let toliko zamuja.. Češ "mi smo ready, ampak FAA". Grem stavit, da bo dejansko uporabil tega asa iz rokava.

Dokler ima rusevine namesto ploscadi za izstrelitev, bo tezko to rekel.

BT52 ::

Comandante je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Ja, jasno. :D Jaz sicer komi cakam, da se zacnejo oglasat fanboyi in preklinjat FAA. :))

Nisem fanboy, sem pa kot pilot imel opravka z FAA. In ja, kreteni so, verjetno dalec najbolj zbirokratizirana agencija v ZDA. Za validacijo EASA komericalne pilotske licence (ki jo je mimogrede bistveno tezje dobiti kot amerisko) potrebujes najprej dva meseca, da prides na vrsto za intervju, nato pa se par tednov, da te sprocesirajo. Vse to za to, da lahko rentas Piperja in se malo vozis okoli. Od 9/11 dalje se jim je odpeljalo.

Podcenjujes njihovo slaboumje, veliki kit.


To že res (osebno ne vem) samo kaj boš naredil drugega, kot da jim v rit lezeš.

BigWhale ::

Comandante je izjavil:

Podcenjujes njihovo slaboumje, veliki kit.


SpaceX je imel s FAA dejansko zlo mal problemov. To, da je FAA kup overly-achieving birokratov, je jasno. Ampak realno gledano je SpaceX prisel zlo dobro skozi.

Kapitan Jack ::

lynxslo5 je izjavil:

Če bi bil Elon Musk Kitajec in SpaceX kitajska firma, bi ljudje danes že po Marsu hodili. Tako pa se mora SpeceX ukvarjati z vsemogočo ameriško birokracijo. Jaz bi na Muskovem mestu iztrelišče za Starship preselil v Mehiko, ki je par kilometrov stran na drugi strani Rio Grande. Sem prepričan, da bi bil Musk v Mehiki bolj dobrodošel kot je v Ameriki.

In tako zgubil dolarcke. Kaksno je to razmisljanje neki?

mailer ::

Poteka čiščenje in obnova izstrelitvenega prostora, nekje izgleda kot vojna cona.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Comandante ::

mailer je izjavil:

Poteka čiščenje in obnova izstrelitvenega prostora, nekje izgleda kot vojna cona.

Ok, vzamem nazaj izjavo, da bodo hitro popravili. Ne samo podstavek, cela baza je v razsulu.

6-12 mesecev vsaj. Dober video btw.

TezkoDihanje ::

https://twitter.com/SawyerMerritt/statu...
@elonmusk says the Starship pad damage is quite small and will be repaired quickly. He added the vehicle structural margins appeared to be better than expected.
"From a pad and rocket standpoint, we are probably ready to relaunch in 6-8 weeks."

Elon says at liftoff there were 3 engines SpaceX chose not to start. "The system didn't think they were healthy enough to launch with."

SpaceX did not see obvious evidence of the "rock tornado" damaging engines or heat shields. For the next flight, Starship will take off faster. Engines on booster 9 are newer, more consistent and more reliable compared to booster 7.

SpaceX is going to be putting down a lot of steel under the launch pad that is two layers of very thick plate steel and perforate on upper sides. "We should not have a rock tornado with the next flight."

Elon says the first Starship launch was pretty much what he expected; "It got pretty close to stage separation."

tisti silosi imajo notranjo steno

Zgodovina sprememb…

BT52 ::

Dodam še k temu:

-Vertical GSE tanks are damaged and will be replaced with horizontal tanks

Da bodo zamenjali poškodovane vertikalne tanke (2 itak nista bila operativna) z ležečimi standardnimi tanki. Končno jih srečala pamet. :D ps pa sem bil zagovornik uporabe vertikalnih tankov (lahko si samo dam facepalm, šparanje denarja my ass).

-Ignition sequence duration will likely be halved from ~5s to ~2.5s.

Torej ne bodo več čepeli, kot froc na kahli. :)) Edino malce bolj dlakave sekunde za strukturne inženirje. Tole bo kar do 3000t potiska v 2.5s. Yikees.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

Comandante ::

Tole bo kar do 3000t potiska v 2.5s. Yikees.

Cakaj, poln Starship ima MTOM 5000 ton. Ce zelis kam priti, potrebujes vsaj +1,5g pospeska oziroma +0,5g ko pokompenziras gravitacijo, tako da potrebujes 7500 ton potiska.

A te testne rakete so bistveno lazje?

bedarija ::

kolk vem ima 7500 ton potiska (17.000.000 lbs of thrust)

BT52 ::

Na začetku nisi na 90%. Gre se za startno proceduro z minimalnim potiskom, ki je mogoč.

šele potem gre za dvigannje na 90%, da prideš na 1.5 TwR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

fulk ::

SpaceX zna fasat tožbo. Okoljevarstvene organizacije že tožijo FAA, kar bo vrjetno dolvodno prišlo do SpaceX.

IMO, tokrat si zasluži, pa ne toliko zaradi ogroženih žab, ampak ker so izvedli tak šalabajzerski projekt, da je prav, če jih kdo oklofuta.
Kakšna ciganska izstrelitev ej.

BT52 ::

LOL to bo naredilo lunkjo do Kitajske...

https://twitter.com/elonmusk/status/165...

BigWhale ::

Up next: S25 and B9 :>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

fulk ::

Jaz sem že rezervilal vstopnico za v novi olimpijski bazen, vi?

Drugače pa, a Musk še vedno retardirano vrjame, o single stage to Mars and back?
Še iz Evrope v ZDA rabimo najprej se pripeljati na letališče, vstopiti na letalo, leteti, se izkrcati in nadaljevati pot do cilja z drugimi prevoznimi sredstvi.
Muskova ideja je, kot, da bi iz svoje garaže direkt odpotoval z nečim do hiše prijatla na drugem koncu sveta. To ni samo retardirano, ampak blazno nevarno.
Samo pomislite kakšen bazen bi ta zadeva skopala na Marsu.

AvtoR ::

Tole bo skopalo luknjo v katero bo pristalo in se zvrnilo? Mi ne deluje stabilno. Nogice so precej ozke za to višino, bo dovolj že majhna luknja, pa bo par stopinj nagiba. Ok, so predvideni neki motorji za izravnavo, ampak ali bo to funkcionirajo na malo nagnjenem terenu, pa še raketni motorji bodo ob pristanku malo preoblikovali teren...

fulk ::

To je že na daleč vidno, da ne pije vode in da regulatorne agencije tak polet ne bodo dovolile še veliko časa.

Že sam pristanek Curiosityja je mono zaprašil sondo, celo poškodoval instrumente, če se ne motim. Sedaj pa boš pristajal več deset tonsko zadevo na mevžastem marsovskem terenu.

Betonski pristajalni pad odpade, ker toliko betona skup spravit se ne bo dalo še dolgo, dolgo časa. To govorimo o tonah resursev. Neugodni pogoji za vezanje betona.
Železo? Boljše, a spet daleč od trivialnega.

Daleč najboljši tip pristajanja težkih tovorov na Marsu brez resne infrastrukture je tak kot ga je NASA že preizkusila na zadnjih roverjih.
Stabilen. Nosilen. Predvidljiv. Omejeno onesnaževanje.

Ne razumem zakaj moram jaz kot laik to pisati in zakaj noben inženir v NASI ne pove to Musku v fejs, a so vsi cucked ali koolaid ljubitelji?

pegasus ::

Joj vostok ekipa, tolk ste transparentni, da bom lahko kmalu reverse engineeral vaše skripte, po katerih delate v trol farmi. Dajte vsaj malo kreativni bit no ... Padala v2 nas ne zabavajo več.

Invictus ::

fulk je izjavil:

Jaz sem že rezervilal vstopnico za v novi olimpijski bazen, vi?

Drugače pa, a Musk še vedno retardirano vrjame, o single stage to Mars and back?
Še iz Evrope v ZDA rabimo najprej se pripeljati na letališče, vstopiti na letalo, leteti, se izkrcati in nadaljevati pot do cilja z drugimi prevoznimi sredstvi.
Muskova ideja je, kot, da bi iz svoje garaže direkt odpotoval z nečim do hiše prijatla na drugem koncu sveta. To ni samo retardirano, ampak blazno nevarno.
Samo pomislite kakšen bazen bi ta zadeva skopala na Marsu.

To pač ne bo šlo, upam da je vsakemu z malo tehničnega in fizikalnega znanja jasno.

Kolonizacija Marsa je bil lep marketing spoof zato, da se dobi denar investitorjev in proda hype splošni publiki. Nekaj več od tega kar počne NASA. Nič narobe s tem.

Sicer ima Mars samo trejino (????) gravitacije, ampak vseeno ne vem, če bo Starship lahko vzletel od tam, z drugo stopnjo, kljub 6 Raptor motorjem, ki niso optimizirani za atmosfero na Marsu... Če seveda najdejo gorivo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DamijanD ::

A ni druga stopnja (torej sam starship) že vzletel na Zemlji? Tako, da vsak kar se potiska tiče bi stvar morala it - seveda pa vsi ostali pomisleki in zadržki držijo. Bi pa rad dočakal vsaj en poskus...

BigWhale ::

Single stage to Mars je bil mislim da samo v prvi animaciji, ki so jo naredili za SpaceX. Potem pa ne vec. Realno je verjetno o tem razmisljalo samo nekaj Elon fanboyev, ki o vesoljskih poletih ne vedo prav dosti.

Vzlet na Marsu oziroma se prej na Luni, naceloma ni nic posebnega. Za pristanek na Luni bo imel Starship posebne thrusterje, ker z glavnimi motorji to ne bo slo. Enostavno imajo prevec potiska, da bi lahko z njimi varno pristali. Slo bi s kaksno obliko 'suicide burna' tako kot sedaj pristaja Falcon booster, ampak to je verjetno prevec risky, ko imas posadko na ladji. Plus kopanje luknje v tleh bo vedno problem.

Nagib terena je vsekakor problematicen ampak Starship ima dokaj nizko tezisce in s pametno dizajniranimi nogami se da preziveti nekaj naklona.

fulk ::

Eno je pristajanje tovora, drugo je posadke. Pri slednji mora zadeva bit 0 ass-puckering, še posebej če bo to za ne-astronavte.
Marsovska kamnina, vsaj ta vrhnja vrjetno tudi ni tako trdna kot naša, zaradi gravitacije.
Prednost pristajalne platforme rover landerja od NASE je to, da ima thrusterje pod kotom, to pomeni, da razpihovanje prahu ima stran od sonde. Vertikalni pristajalni mehanizem pa:


Lunar dust kicked up by the LM's engine began to impair his ability to determine the spacecraft's motion. Some large rocks jutted out of the dust cloud, and Armstrong focused on them during his descent so he could determine the spacecraft's speed.

In to govorimo o eni bogi science kapsuli za dve osebi.

V bistvu kdor malo pozna armiran-beton, je nepredstavljivo koliko dela je Starship ustvaril, da ga tako razkoplje. To bi rablo težki mehanizaciji par dni, da skoplje. Že res, da so bili temperaturni učinki vrjetno precejšen delež, a vseeno.

fulk ::

PS Tega nisem niti vedel, ampak damn:


He then took communion privately. At this time NASA was still fighting a lawsuit brought by atheist Madalyn Murray O'Hair (who had objected to the Apollo 8 crew reading from the Book of Genesis) demanding that their astronauts refrain from broadcasting religious activities while in space. For this reason, Aldrin chose to refrain from directly mentioning taking communion on the Moon. Aldrin was an elder at the Webster Presbyterian Church, and his communion kit was prepared by the pastor of the church, Dean Woodruff. Webster Presbyterian possesses the chalice used on the Moon and commemorates the event each year on the Sunday closest to July 20.

Bog je pomagal pristati astronavtom na luni. Od kadar je NASA ateistična pa nimajo več za burek. :))

BigWhale ::

A tist, k sem napisal, da za Starship planirajo dodatne thrusterje za pristanek na Luni, si spregledal? :>

BT52 ::

Ma ignoriraj. Neki trol.

Invictus ::

Starship po mojem mnenju ni primeren za pristanek na Luni. Preprosto prevelik in prekompliciran.

Mislim, da se ne potrebuje tako velike rakete za to.

Nekaj v varianti Dream Chaserja se mi zdi za posadko boljše...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Invictus ::

Sicer pa dokler bo za pogon motorjev do Lune treba transportirati kemijo, zadevo ne bo preveč učinkovita.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

fulk ::

BigWhale je izjavil:

A tist, k sem napisal, da za Starship planirajo dodatne thrusterje za pristanek na Luni, si spregledal? :>


Nisem. In?

Thrusterje bodo uporabili skoraj zagotovo zaradi tega, ker se glavne motorje ne da tako nizko regulirat.
Še vedno pa imaš tako maso pri taki hitrosti, ki jo treba spravit na mesečevo regolitno moko. Ta zadeva bo zaprašila vse, če ne še kaj hujšega.

lynxslo5 ::

https://www.cnbc.com/2023/06/01/boeing-...

Prvi polet Stralinerja s človesko posadko, ki bi se moral zgoditi julija je spet prestavljen za nedoločen čas. Sedaj so pogruntali, da je nekaj narobe s padali in res neverjetno izolirni trak naj bi bil vnetljiv, Lol. Koliko časa bo Nasa še financirala to skorpucalo od Boeinga, ki je nevarno za življenja astronavtov. Žal mi je za Sunito Williams, ki je bila izbrana za poskusnega zajčka v Starlinerju.

Bidenov režim lahko poklekne in Musku poljubi rit, saj Musk celo Ameriko rešuje pred sramoto, ki bi se Ameriki zgodila, ko bi morali v današnjih zaostrenih odnosih z Rusijo, Putina prositi, da prevaža Američane na ISS. Druga možnost za ameriške astronavte bi pa bila, da jih na ISS Biden pošilja s trampolinom.

fulk ::

Cucanje denarja. Klasika.

DarwiN ::

TezkoDihanje je izjavil:

https://twitter.com/SawyerMerritt/statu...
"From a pad and rocket standpoint, we are probably ready to relaunch in 6-8 weeks."

Minilo je 6-8 tednov in imamo update:

:));(:))
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

BigWhale ::

Jaz ne vem zakaj sploh se kdorkoli citira Muska pri kakrsnem koli napovedovanju kdaj bo neka stvar koncana? :)

BT52 ::

Ma ja. Še posebej ker ne gre za neuveljavjene zadeve in je vse v fazi razvoja, dodelav, predelav, napak...

Invictus ::

No ja, Musk je s SpaceX, kljub optimističnimi napovedmi, še vedno hitrejši v razvoju od vseh ostalih.

Falcon 9 je zdaj space workhourse USA, ironija, da ti to razvioje Južnoafričan...

Upam samo, da se ne preveč zafrknil z Starship. Meni se še vedno zdi malo mimo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BT52 ::

Za profitabilnost starlinka ja SS nujna.

Jarno ::

Musk je kot otrok zgleda rad gledal James Bond filme:

#65W!

BigWhale ::

In other news: Starship booster separation bodo spremenili in gredo na "hot staging". To pomeni, da bodo motorje na Starshipu vkljucili malenkost pred separacijo in dokler motorji na boosterju se delajo.

Tako deluje recimo Soyuz, pri 3m10s se to lepo vidi:

««
92 / 101
»»