» »

Trije diski hkrati fuč?

Trije diski hkrati fuč?

d0rK ::

Zdravo.


Prosim za pomoč. Včeraj proti večeru pridem na računalnik, zaslon črn in neodziven. Resetiram na silo, POST se ustavi pri čekiranju diskov. Po podrobnejšem ogledu, kar naenkrat trije diski od petih nedelujoči. Gre čez timeout, nikakor zaznavni v Windowsih. 1 SSD in 1 HDD delujoča normalno. Diski so bili povsem mešano priklučeni na matično, več si jih je delilo napajanje. Tudi tista delujoča nista bila na samostojnem napajanju. Če bi kaj skurilo sklepam da bi vse ki so na istem kablu.

Kakšna ideja kako postopati? Tole je orenk udarec in moram poskusiti rešiti.


Hvala.

mat xxl ::

Vse diske ven in v drugem BP računalniku stestirati .

Zadeva je čudna, mogoča pa le, če ste v tem računalniku imeli napajalnik za 20-35 eur , če ja je to to, elektronika kaput......

d0rK ::

Corsair HX napajalnik... Diske že dal ven in poskušal priklopiti na drugem računalniku in enaki rezultati.

d0rK ::

Poskusil sem s Parted Magic. Zbootam in probam mounted pa dobim obvestilo da je NTFS particija v unsafe state. Raziskujem sam naprej.

Če ima kdo kakšen predlog pa lahko pove.

d0rK ::

Za en disk se nekaj premika.

Komanda ntfsfix vrne problem NTFS signature is missing. Testdisk najde particijo pa tudi čez vse folderje se lahko sprehajam. Mountat pa ne morem. Zaenkrat me je preveč strah karkoli editirati zato sam berem/analiziram particijo.

Za drug disk ki sem ga testiral ga pa sploh ne zazna. Niti POST, niti Parted Magic.. Še ene moram starsirati. Jutri.

GTX970 ::

d0rK ::

Diski se niti zavrtijo ne, verjetno je šel PCB...

Ne vem zakaj lahko browsam po disku v TestDisku čeprav se ne vrti...

m0LN4r ::

Zelo zanimivo. Napalanik pa praviš, da dela brez problemov na teh priključkih?
Če imaš garancijo, jih pošlji v garancijo.

V primeru, da je nimaš, bi jaz odprl disk pa preveril, če se ni glava zataknila.

Se je še kaj čudnega dogajalo na el. omrežju takrat slučajno?
Mogoče imaš še kako dodatno informacijo?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Mirk ::

So vsi isti proizvajalec, model in serija (tudi preživeli disk)?
Lahko poskusiš priklopit diske v zunanje ohišje. Sem že imel primere ko disk ni delal v računalniku, vendar je oživel v ohišju.
Poskusiš lahko tudi menjat PCB če so ti podatki pomembni in nimaš garancije.

Če imaš multimeter izmeri konektorje na napajalniku. Glede na navedeno je slišati kot, da je nekje prišlo do stika ali preobremenitve.
Drugače je res čudno, da tri diski kar na enkrat odpovejo.

d0rK ::

Kdo hudiča gre odpirat diske v nesterilnem okolju?! To je pa ja ziher način da uničiš disk. Zamenjati bom poskusil PCB + nekomu bom dal da prelota BIOS IC.

Po dva diska sta isti model/isti proizvajalec/ista velikost. 2 enaka sta mrtva, pri drugem paru en živi. Žal nima istega PCBja tako da ne morem takoj zamenjati.

Mogoče bi celo probal odstraniti diode na obstoječem PCBju. Baje to lahko reši problem. Seveda je potem disk povsem nezaščiten. Ampak vsaj do podatkov bi prišel takoj. Jih potrebujem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d0rK ()

m0LN4r ::

d0rK je izjavil:

Kdo hudiča gre odpirat diske v nesterilnem okolju?! To je pa ja ziher način da uničiš disk.

Zamenjati bom poskusil PCB + nekomu bom dal da prelota BIOS IC.

Takšen disk bo enako nezanesljiv, kot če bi ga odprl v čisti delavnici in glavico premaknil nazaj v primeru, da se je zataknila in se disk ne zavrti.
Done that.
Seveda v primeru, da se je glava sparkirala na ploščah in se bo to zdaj prelagalo in obračalo, udarjalo in podobno.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

mat xxl ::

Zanimivo je, da imajo eni skoz težave z diski, eni jih pa na srečo nimamo, je pa res , da imam sam v vseh mašinah izdatno hlajenje hdd jev. Ja po toči zvoniti .... so bili ti diski v raidu ?? ne vem napamet onem ko morajo vsaj 3 je od 5 h delovati za rešitev podatkov ?

Sicer pa pravi bkp v firmah je večstopenjski , npr . se ti en zaposleni usede in pobriše vse + bakup, pa mora še kje kaj biti vsaj 1 x na recimo 2 tedna , torej skriti nevidni nedosegljivi bakup.....

Upam, da rešite podatke, ker mi je jasno, da so tu diski samo nepomembna kolateralna škoda.

MIHAc27 ::

Pred kratkim smo mi v strežniku menjali 3 od 4 diskov. Vsi so bili isti model/serija. Crknili so 1 za drugim v razmaku 1 tedna (najprej 1, nato še 2) Zadnji četrti začuda dela BP še vedno.

Če so diski isto stari in iste serije, me tako niti ne čudi, če so crknili naenkrat.

boogie_xlr ::

Čist možno, da je bil kakšen spike na napajalni liniji.

d0rK ::

Siguren sem da je tole problem:

http://answers.microsoft.com/en-us/wind...

Nisem se še spravil reševati vsega.

Dr_M ::

Se pravi, kombinacija win 10 (tocno dolocen build) in hgst 7k1000?
Se dobro, da se nisem spravljal namescat win10, ker imam tak disk za storage.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Seljak ::

win10??

d0rK ::

Proizvajalec nima veze. Meni sta šla dva Samsung in en WD. WDja sem rešil Samsungov pa se ne. BIOS ju ne prepozna, Windows ju ne prepozna, s HDAT2 ju ne morem zbuditi. Skratka neodzivna. Danes bom moral naročiti se USB TTL kabel zato da preverim strojne podatke ki jih vrača disk. V enem tednu več prebral na temo diskov kot prej v 15 letih.

GTX970 ::

Starost napajalnika ?
Kondiji na matični so ok ?
Pc je na ups/direkto na el. vtičnici ?

Bi rekel da tvoj problem nima povezave z win10.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

d0rK ::

Testiral sem elektroniko na disku in je vse OK. Vse kaže na Software napako zaradi Winsev. Vse teste diska sem izvajal na drugem računalniku. Brez haska. In napajalnik je iz 2008, direkt na vtičnico. Kondenzatorjev pa nisem testiral ker vse ostalo dela OK.

Forumi so polni folka k so jim Windowsi brickal diske.

Mesar ::

Kar pomeni? Bootaj ubuntu live pa boš vido če ti zazna diske al ne... pol pa lahko greš raziskovat če ti particije zazna...
Your turn to burn!

d0rK ::

Sem že bootal različne Live linuxe in nikjer ničesar ne zazna.

Mesar ::

Pol pa se poglej ce mas v biosu kaj cudnega kje nastavljeno.. ce ne pa je vec kot ociten problem z diski.

Naprej ti ostane, da jih se poskusis na drugih masinah, da izlocis vse razen diskov samih.
Your turn to burn!

GTX970 ::

In napajalnik je iz 2008, direkt na vtičnico

Menjaj, ker ti dela sunke napetosti (most likely).
Ali jih dela el. napeljava.
Za prvo silo odpri kišto in preglej kondenzatorje (napihnjenost).

Kje so ta poročila o masovnem crkovanju hdd zaradi win 10 (ali keterikoli drug os), ki je še v beta stanju (Technical Preview) ?
Kaj pravi proizvajalčeva diagnostika Diagnostična orodja in reševanje podatkov s trdih diskov ?

Hkrati me zanima, kako bi lahko (poljuben) os povzročil crkot diska (oz 3 in a row) ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

Mesar ::

Boljše vprašanje je kak točno bi naj OS brickal HDDje...
Your turn to burn!

d0rK ::

http://www.tenforums.com/installation-s...

http://www.tenforums.com/installation-s...

http://answers.microsoft.com/en-us/wind...

http://answers.microsoft.com/en-us/wind...

http://answers.microsoft.com/en-us/wind...

Tole samo iz odprtih tabov ker se mi ne da samo za dokazovanje iskat. Kot sem rekel, enega sem že zbudil in vsi podatki so gor brez napake. Dva starejša Samsunga sta pa v pizdi.

Mesar ::

Glej... če ti diska že v BIOSu ne zazna... torej, da ti ga že tam ne pokaže je problem nekje drugje in ne v OSu.
Your turn to burn!

d0rK ::

Zakaj se sploh trudiš, če je jasno da je problem izven tvojega razumevanja problematike?

Mesar ::

Maš prav, hebes tvoje diske, grem raje kakšno blondinko lovit pa pridem ju3 al pa pojutrišnem dalje brat tole komedijo. Cya 8-)
Your turn to burn!

d0rK ::

Lepo da se smeješ stvarem ki jih ne razumeš. Sem siguren da si veliko nasmejan.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Napaka datotečnega sistema?

Oddelek: Pomoč in nasveti
51732 (1443) filip007
»

nova inštalacja in problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
281224 (769) TOP
»

Težave z zaznavanjem zunanjega diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
5748 (601) He-Man
»

Menjava BIOS čipa na HDD PCBju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
191916 (1383) d0rK
»

local disk D manjka

Oddelek: Pomoč in nasveti
5939 (851) superlojz

Več podobnih tem