» »

Tetris je star 30 let

Tetris je star 30 let

Tetris nekoč (1984)

Tetris danes

Slo-Tech - Redko se na naših straneh spomnimo obletnice izdaje kakšne igre, a Tetris je dostojanstvena izjema. Izjemno popularno igro so ustvarili Aleksej Pažitnov, Dimitrij Pavlovski in Vadim Gerasimov, izšla pa je 6. junija 1984. Pažitnov, ki je delal na moskovskem računalniškem centru Sovjetske akademije znanosti je skupaj s Pavlovskim Tetris sprogramiral za terminal Elektronika 60M, Gerasimov pa ga je priredil za platformo IBM PC. To je bil ključ do uspeha, saj je Tetris na IBM PC postal ogromna uspešnica in prvi kos razvedrilne programske opreme, ki jo je Sovjetska zveza izvozila v ZDA.

Toda uspeh ni bil hipen, saj Tetris prvih nekaj let ni imel pretiranega uspeha. Po verziji za IBM PC leta 1985 se je počasi širil po Sovjetski zvezi in šele leta 1987 je dosegel Zahodno Evropo in ZDA, potem ko so jo odkrili in se zanjo navdušili na Madžarskem. Do danes so prodali več kot 170 milijonov igre Tetris, ki ji popularnost še vedno ne usiha.

Današnja različica je seveda precej drugačna od prvotne, saj Tetris leta 1984 - mimogrede, to je skovanka iz besed tetromina in tenis - sploh ni imel grafične podpore, ampak je uporabljal kar znake ASCII. Bistvo ni v grafiki, temveč v algoritmu in igralnosti, ki sta znana vsem. Pri tetrisu gre za zlaganje različnih tetromin (če dovolimo rotacije, translacije in inverzije, jih je pet, brez inverzij - kakor pri tetrisu - pa sedem), ki jih lahko vrtimo in premikamo med padanjem proti tlem. Cilj igre je v celoti zapolniti vrstico s tetrominami, ki v tem primeru izgine, preostanek pa pade eno vrstico niže. Ko se igra stopnjuje, padajo tetromine vse hitreje.

Tetris je imel zaradi zapletene in dolge zgodovine cel kup založnikov, najbolj znana pa je verzija Nintenda. Leta 1996 ustanovljena The Tetris Company v lasti Pažitnova in Henka Rogersa je kasneje pridobila pravice do rabe blagovne znamke Tetris, a Tetrisovih klonov niso nikoli izrinili. Tetris še vedno drži rekord kot igra, ki je bila prenesena na največ platform, kar je zabeleženo tudi v Guinnessovi knjigi rekordov.

26 komentarjev

simnov ::

Trenutno je od EA se mi zdi.

Gavran ::

Legenda...

...ki je znala šteti do 32768 in sem jo tudi obrnil na minus točke...

...pa jo še sedaj kdaj zaigram...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Matev ::

tetris kot ga pozna starejša generacija računalničarjev

The first MS DOS version of Tetris

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

paket ::

simnov je izjavil:

Trenutno je od EA se mi zdi.


EA je samo en od založnikov. Licenco ima The Tetris Company oziroma avtor :)

dope1337 ::

Ironicno, se je Pong (prva komercialna video igra nasploh -> 1972) prodal samo v 8500 - 19000 izvodih, medtem ko Tetris nasploh predjaci pred vsemi z 143mio prodanimi kopijami (med drugim je tudi edini dinozaver na top lestvici).

Zastopim, da se je Pong prodajal boljkone v "standalone" aparatih, ampak vseeno sem pricakoval malo vecjo cifro.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

dottor ::

Tetris je postal tako popularen predvsem zaradi Nintenda in Game Boy-a (ta prvega).
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Matev ::

prvi pong kot se spomnim je bila igra na oscilatorju
kot neka demonstracija elektronike

Zmajc ::

dottor je izjavil:

Tetris je postal tako popularen predvsem zaradi Nintenda in Game Boy-a (ta prvega).


Niti pod razno, tetris je bil nameščen v vseh službenih računalnikih dosu v 80tih dosti pred game boyem. ;)

To so potekala cela tekmovanja med zaposlenimi na občinah. :P

Prodajal se je tudi v raznih hand held no name igricahv 90ih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zmajc ()

hojnikb ::

tetris je drugče tudi skrit v popularnem torrent clientu :)


:)
#brezpodpisa

korenje3 ::

se mislil da je teris še starejši. se spomnim ko sem bil cca 7 let star, ko je bila ta igra na zx spectrumu.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

StarMafijec ::

Matev je izjavil:

tetris kot ga pozna starejša generacija računalničarjev

The first MS DOS version of Tetris


Tega se spomnim, prav tako pa Pentixa.

Jst ::

7+8+9 tipke in space za drop - najboljša kombinacija, ki sem se je tako navadil, da novejše verzije tetrisa, ki uporabljajo smerne tipke ali kaj drugega, težko igram.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

ToniT ::

Na ministrstvu za promet in zveze je bila konec 80tih ali pa v začetku 90tih na monitorju zapečena slika okvirja tetrisa pri eni od tajnic.

BBB ::

To igro sem uporabljal za testiranje kvalitete tipkovnic. Igra je bila prisotna tudi na Commodore 64 in sicer se jo je igralo na joystick.

ender ::

Jaz se spomnim kar nekaj monitorjev (večinoma še črno-oranžnih), v katerih je bilo zapečeno igralno polje tetrisa.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

wate ::

Še vedno se downstacka... ;)

Cultris II - meni najboljši tetris klon in edino nadomestilo za Tetrinet / TetriFast.

djabi ::

Jaz sem Tetris igral v Microsoft Entertainment Pack oz. je prišlo z Windows 3.0 na PC-ju. Seveda piratskim.

 Tetris for Win

Tetris for Win

djabi ::

Sicer pa za tiste, ki želite preizkusit klasiko na modernih Windows sistemih (sicer deluje marsikaj na novejših sistemih, tudi s pomočjo emulatorjev), priporočam tole:
http://www.crystaloffice.com/games/
http://www.crystaloffice.com/games/scre...

Za Mac pa je bil super Quinn ... samo so ga prepovedali.
Na srečo je še marsikje dosegljiv v arhivih:
http://quinn.en.softonic.com/mac/downlo...

nodrim ::

http://www.tetrisfriends.com/ je super single in multiplayer Tetris z različnimi načini in lestvicami, ampak pozor, izredno zasvojljivo B-)

mtosev ::

čestitke tetrisu. se spomnim kak sn ga nažigal ko sn bil še mali
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

FlyingBee ::

veliko se zanimivega se je 1984 zgodilo

djabi ::

Tomay ::

Tetris for windows se je dalo igrat tudi na dva playerja. Ne spomnim se, če je šlo prek mreže, vem pa, da smo tudi tako igrali. Pri dos testrisu pa je bil zakon turbo gumb, da si upočasnil igro.
Voodoo 4Ever

mtosev ::

eni smo ga igrali na gameboyu. sn si pa pred nekaj časa zrihtal tisti tetris iz leta 1986 za MS dos v dosboxu in fajn dela
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Matev ::

o se spomnim ko sem imel turbo ugasnjen da ne bi računalnik preveč trpel

Baja ::

Matev je izjavil:

o se spomnim ko sem imel turbo ugasnjen da ne bi računalnik preveč trpel


heh, turbo, ja. ko smo ugotovili da se lcd nastavlja ročno, smo imeli vsi 99Mhz masine doma :p


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tetris je star 30 let

Oddelek: Novice / Igre
268212 (5928) Baja
»

Podrt rekord v Space Invaders (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Igre
5013517 (10633) Kenpachi
»

Tetris dopolnil 25 let

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
313582 (2248) noraguta
»

Commodore se vrača!

Oddelek: Novice / Igre
355092 (2423) Daliborg

Več podobnih tem