» »

Brezplačna odprto-kodna POS Blagajna - mikroBLAGAJNA

Brezplačna odprto-kodna POS Blagajna - mikroBLAGAJNA

«
1
2 3

sbandur84 ::

Predstavljam vam projekt, ki sem se ga lotil; predelava odprto-kodnega POS sistema uniCenta oPOS, kateremu je osnova OpenBravo POS.

µBLAGAJNA | mikroBLAGAJNA
Program je spisan v javi(pregledna in lepa koda) in podpira praktično vse, kar si lahko želite od komercialnega POS sistema.
----------------------------------------------------------------
SPREMEMBE uniCenta oPOS 3.70 -> µBLAGAJNA 1.0
- popolnoma prilagojea slovenskim davčnim razmeram
- slovenski prevod(99% prevod programa, 30% prevod poročil).
- možnost izpisa specifikacije DDV na računu
- ...
----------------------------------------------------------------
POPRAVKI
- skripta za popuste
- skripta za ustvarjanje podatkovne baze
- izpisi računov
- prikaz izdelkov
- modul za izpis davka
- ...
----------------------------------------------------------------
FUNKCIJE
- (ura je pol 5, čas za spanje 8-O)...
----------------------------------------------------------------
Izvorno kodo delim na GitHub-u.
----------------------------------------------------------------
Popoln! prevod pričakujte v kratkem v verziji v1.1.
----------------------------------------------------------------
Aplikacija je v verziji 1.0 primerna za uporabo v prodaji.
----------------------------------------------------------------
Za pomoč pri namestitvi, me lahko kontaktirate na podpora@smikro.org.
Prenos mikroBLAGAJNA 1.0
Tema je v urejanju. Več informacij opisov in slik v prihajajočih dneh.





  • zavaroval slike: OmegaBlue ()

zee ::

Bravo! Se vec taksnih projektov.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

sbandur84 ::

Opis funkcij najdete na githubu.
Opis na GITHUB-u

guli ::

Lepo, ampak daš pisno potrdilo, da program ustreza vsem davčnim in drugim zakonom v Sloveniji? (da ne dovoli popravljanja baz za nazaj in podobno) To je kr obveza v primeru davčnega pregleda. In, da omogoča izpiske za davčne službe, ki so zakonsko določeni.

sbandur84 ::

guli je izjavil:

Lepo, ampak daš pisno potrdilo, da program ustreza vsem davčnim in drugim zakonom v Sloveniji? (da ne dovoli popravljanja baz za nazaj in podobno) To je kr obveza v primeru davčnega pregleda. In, da omogoča izpiske za davčne službe, ki so zakonsko določeni.

Ce imas admin geslo za bazo in pravice urejanja jo lahko vedno urejas.
Ce pa imas pravico dodajanja, pa lahko samo dodajaš.
Program je pod aktivnim razvojem, koda je odprta, racunov se ne da brisat, podpora za DB log je v MySql. V linuxu se da pravice fino nastavljat...


Ko bo pa zahteva za direktno povezavo z davcno, bom zadevo implementiral!

Res me pa zanima, kako davcna potrdi Pos sisteme da se skladajo z zakonodajo?

Kaj vse je pomembno za skladnost?

Vsaka pomoč je dobrodosla. Hvala!

guli ::

Tukile boš dobil velik odgovorov:

http://www.durs.gov.si/si/aktualno/nove...

Predno pa daš karkoli na voljo v uporabo, pa se res prepričaj, da nebo kdo skakal za tabo :)

jype ::

guli> Lepo, ampak daš pisno potrdilo, da program ustreza vsem davčnim in drugim zakonom v Sloveniji?

Ne, ker ti da kar lepo izvorno kodo, kjer sam lahko preveriš, če jim res.

sbandur84> Predstavljam vam projekt, ki sem se ga lotil; predelava odprto-kodnega POS sistema uniCenta oPOS, kateremu je osnova OpenBravo POS.

Čestitke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

l0g1t3ch ::

jype je izjavil:

guli> Lepo, ampak daš pisno potrdilo, da program ustreza vsem davčnim in drugim zakonom v Sloveniji?

Ne, ker ti da kar lepo izvorno kodo, kjer sam lahko preveriš, če jim res.



Bravo za povsem pravilen in povsem neuporaben odgovor :)

Edit:
Nek random sp ali manjše podjetje nima znanja/časa/... za pregled kode, če pa da to narediti nekomu zunanjemu bo pa cena mnogo višja kot da kupijo obstoječ komercialni produkt.

Je pa lahko to poslovna priložnost za avtorja ali koga tretjega, da za plačilo nudi podporo in daje garancijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

jype ::

l0g1t3ch> Nek random sp ali manjše podjetje nima znanja/časa/... za pregled kode, če pa da to narediti nekomu zunanjemu bo pa cena mnogo višja kot da kupijo obstoječ komercialni produkt.

Komot pa lahko izvorno kodo ponudi kot potrdilo DURSu.

sumoborac ::

Uf to bi rd pa vidu izraz na obrazu davcnega inspektorja... kaj pa naj jst delam z tem usb kljuckom? :)
Prid sm al pa tm ostan...

jype ::

sumoborac> Uf to bi rd pa vidu izraz na obrazu davcnega inspektorja... kaj pa naj jst delam z tem usb kljuckom? :)

Bo že koga našel, da zanj pregleda kodo. Certifikacija je obveza tistega, ki je program prodal, ne tistega, ki ga napiše in pusti na internetu (in če DURS certifikacijo potrebuje, jo lahko izvedejo sami).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

sbandur84 ::

Iskal sem po spletu, pa nisem našel nobene relevantne informacije glede certifikacije blagajn v sloveniji.

DURS glede zahtev za POS blagajne sem večrat prečesal če so kakšne specifične zahteve, pa nič razen možnosti brisanja računov.

Možnost brisanja računov sem odstranil, in garantiram da računov ne gre brisat!

Če ve kdo kaj glede certifikacije, bi ga vljudno prosil, da informacije deli z mano.

Hvala.

...:TOMI:... ::

Dodaj še možnost vpisa številke mize, točilnega mesta (da je sledljivost), ter kako QR kodo za link od spletne strani podjetja ali povezavo na FB...

Certificirajo ti lahko v podjetju, kot je recimo SIQ. Če ne bodo oni, bodo dali pa kakem drugem organu. To ni par 10 €, to je kar drago, in se ti ne izplača.
Tomi

sbandur84 ::

Možnost izbire natakarja program ima, lahko se tudi nastavi, da se po vsakem nakupu vrne na login screen na izbiro natakarja.
Podpira več terminalov priključenih na MySQL|PostgreSQL|Oracle 11g Express.
QR kode na račun trenutno ne gre tiskat, podpira pa črtne kode. Je pa to dobra ideja za v verzijo 2.0.

Torej... vse POS aplikacije v sloveniji so certificirane iz strani SiQ?
Koliko bi okvirno takšna certifikacija stala?

Utk ::

Nobene certifikacije ni. Napišeš v licenco tvoje feature, da se ne da brisat račune, da imaš te in te izpise, ampak da ne daš nobene garancije na nič. V tem primeru pač trgovec, ki si inštalira program, odgovarja zanj. Ne smeš mu ga pa ti niti inštalirat, če se hočeš znebit vse odgovornosti. Kot je napisal jype, pustiš ga na internetu, drugo ni tvoj problem.

...:TOMI:... ::

Ne, najbrž niso, to je samo predlog, kje iskati informacije. Je pa SIQ nadražje, kar lahko dobiš.

Pa dodaj podporo za RFID obeske, da ko natakar pride zraven računalnika, položi obesek na reader in mu odpre vse odprte postavke (avtomatsko naredi login na njegovo ime).

Drugače pa super projekt.
Tomi

misek ::

Utk je izjavil:

Kot je napisal jype, pustiš ga na internetu, drugo ni tvoj problem.
In zakaj bi en trgovec ta program uporabil, če se lahko zgodi, da bo z njim imel en kup zežav ob obisku inšpektorja?

Utk ::

Zakaj bi imel kup problemov? Zakaj jih bi imel kaj manj, če bi imel kupljen program? No, pa ga naj kupi, če hoče, in plačuje še za vse updajte. Kakor kdo hoče.

misek ::

Če pa se pogovarjate ali je program po standardu ali ne? Če za uporabo potrebuješ neki papir potem je program neuporaben, če tega papirja nimaš. Če pa trgovec sam jamči za ta program in inšpektor ugotovi, da ni v skladu z zakonodajo, bo imel težave. Ali se motim?

sbandur84 ::

V doglednem času (po izidu mikroBLAGAJNA v2.0) želim odpret majhno podjetje in nudit podporo za vse razširjene odprto-kodne rešitve.
Torej kupa problemov ni!

Ne vem zakaj bi bili problemi z davčno in inšpektorji, ker je program zelo transparenten. Nobenih skritih kombinacij tipk, nobene aplikacije za urejanje baze,... NIČ!

Pa še izvorna koda je odprta, tako da lahko davčna nadzira vse.

Mislim, da je to tudi za njih boljše!
Morda, bi lahko celo davčna ponujala mojo odprto-kodno aplikacijo zavezancem, za to, da imajo nadzor!

Mnenja?

Utk ::

misek je izjavil:

Če pa se pogovarjate ali je program po standardu ali ne? Če za uporabo potrebuješ neki papir potem je program neuporaben, če tega papirja nimaš. Če pa trgovec sam jamči za ta program in inšpektor ugotovi, da ni v skladu z zakonodajo, bo imel težave. Ali se motim?

Da, ker tega papirja ni, ne obstaja. Nobenega standarda ni. Inšpektor lahko samo sam ugotovi ali se da brisat račune ali ne. V tem primeru nastrada trgovec v vsakem primeru, pa ima lahko stokrat kupljen program. Plus tist, ki mu je program prodal. V tem primeru mu ga pa pač ni nihče prodal, ampak si ga je sam potegnil z interneta. V zakonu piše samo to, da se ne sme brisat računov brez sledi, dokaz za to pa ni noben papir, ampak inšpektor oz. še kakšen izvedenec, ki pride z njim, ki to preiskusi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Yacked2 ::

Utk je izjavil:

Da, ker tega papirja ni, ne obstaja. Nobenega standarda ni. Inšpektor lahko samo sam ugotovi ali se da brisat račune ali ne. V tem primeru nastrada trgovec v vsakem primeru, pa ima lahko stokrat kupljen program. Plus tist, ki mu je program prodal. V tem primeru mu ga pa pač ni nihče prodal, ampak si ga je sam potegnil z interneta. V zakonu piše samo to, da se ne sme brisat računov brez sledi, dokaz za to pa ni noben papir, ampak inšpektor oz. še kakšen izvedenec, ki pride z njim, ki to preiskusi.


Dokazi ostanejo na disku, davčna mora samo do elektronskega mikroskopa pridet :)
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

technolog ::

Osebno si jst ne bi upal uporabljat programa za tako resno stvar, če ga ni vsaj par podjetij uporabljalo vsaj eno leto. Če gre kaj narobe, imaš lahko take stroške, da jih brezplačnost programa ne odtehta.

Problem je tukaj ta, da je kot osnova uporabljen nek tuj POS sistem. Kot vsi vemo, pa so v tujini drugačni davčni zakoni, je kakšna dodatna specifika, ki je pri nas ni (in obratno), kakšna dodatna zahteva. In te razlike niso očitne na prvi pogled, zato si lahko neprijetno presenečen...

Drugače me pa zelo veseli, da se kej dela na odprti kodi. Če bi rad tale projekt komercialno fural, moraš:

1. Stvar dodelat do te mere, da bo:
a) imela par očitnih prednosti pred konkurenco
b) po davčnih "reglcih"
2. Potem pa lahko za programom stojiš in nudiš tehnično podporo (in jo seveda zaračunaš).
3. Opcijsko lahko tudi prodajaš mašine (recimo poglej si Intel NUC), ki imajo stvar že nameščeno. Se pravi blagajna tipa odpri in uporabljaj.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Yacked2 je izjavil:


Dokazi ostanejo na disku, davčna mora samo do elektronskega mikroskopa pridet :)

Ne, oni morajo prit z računom na papirju, ki ga ti nimaš v računalniku, ali pa če jim uspe izbrisat račun iz programa brez sledi. Vse drugo je dovoljeno - čeprav ne vem kaj bi drugega lahko še bilo :)

...:TOMI:... ::

Ah, mi bi morali imeti "davčne blagajne", vendar nekaterim ni v interesu.

Jaz pri uporabi ne bi imel nikakršne slabe vesti, naj mi davčna dokaže, da delam narobe in ne, da moram jaz davčni dokazovati, da domnevno delam narobe (oziroma brišem račune).
Tomi

sbandur84 ::

technolog je izjavil:

Osebno si jst ne bi upal uporabljat programa za tako resno stvar, če ga ni vsaj par podjetij uporabljalo vsaj eno leto. Če gre kaj narobe, imaš lahko take stroške, da jih brezplačnost programa ne odtehta.

Problem je tukaj ta, da je kot osnova uporabljen nek tuj POS sistem. Kot vsi vemo, pa so v tujini drugačni davčni zakoni, je kakšna dodatna specifika, ki je pri nas ni (in obratno), kakšna dodatna zahteva. In te razlike niso očitne na prvi pogled, zato si lahko neprijetno presenečen...

Drugače me pa zelo veseli, da se kej dela na odprti kodi. Če bi rad tale projekt komercialno fural, moraš:

1. Stvar dodelat do te mere, da bo:
a) imela par očitnih prednosti pred konkurenco
b) po davčnih "reglcih"
2. Potem pa lahko za programom stojiš in nudiš tehnično podporo (in jo seveda zaračunaš).
3. Opcijsko lahko tudi prodajaš mašine (recimo poglej si Intel NUC), ki imajo stvar že nameščeno. Se pravi blagajna tipa odpri in uporabljaj.


Poglejte si podjetja, ki nudijo osnovo moji mikroBLAGAJNI.
OpenBravo - Izvorni avtorji programa
uniCenta Je obudila stagnirani razvoj OpenBravo POS-a in dodala nekaj uporabnih funkcij.

Program ni od včeraj, projekt je star več kot osem let!
V tem času je imel obdobja stagnacije in pospešenega razvoja.

tony1 ::

Avtorju teme lahko samo čestitam. Vsa čast! :)

Utk ::

Ah, mi bi morali imeti "davčne blagajne", vendar nekaterim ni v interesu.
To ni nikomur v interesu. Trgovci upajo, da se bo nekega dne spet splačalo goljufati, niti nočejo dati 50 evrov za davčno blagajno, DURS-u paše, ker se trenutno ne goljufa, če pa se, so kazni mastne, prodajalcem programov pa tudi paše, ker potem bi bilo konec vzdrževanja, tako bojo pa še 10 let flikali te blagajne, ker se bo država vsako leto spomnila kaj novega.

sbandur84 ::

Link do moje spletne strani smikro.org, na kateri boste v kratkem našli veliko več informacij ter dva zanimiva projekta.

misek ::

sbandur84, s tvojo idejo se popolnoma strinjam.

gensi ::

sbandur84 je izjavil:

Link do moje spletne strani smikro.org, na kateri boste v kratkem našli veliko več informacij ter dva zanimiva projekta.


Res si dober, pozitivec.
Večnim kritikom si lahko za vzor.

perovice ::

Živjo! mene pa zanima če mogoče obstaja tudi kakšna odprtokodna rešitev za izdajanje računa za znanega kupca, računi tipa kot jih neko podjetje izda drugemu podjetju ponavadi velikosti A4.

Hvala za odgovor, pa super projekt tole.

jype ::

perovice> Živjo! mene pa zanima če mogoče obstaja tudi kakšna odprtokodna rešitev za izdajanje računa za znanega kupca, računi tipa kot jih neko podjetje izda drugemu podjetju ponavadi velikosti A4.

Jaz imam par sto vrstic pythona za to.

Pa reportlab za generirat PDFje in gnupg za podpisovanje.

sbandur84 ::

perovice je izjavil:

Živjo! mene pa zanima če mogoče obstaja tudi kakšna odprtokodna rešitev za izdajanje računa za znanega kupca, računi tipa kot jih neko podjetje izda drugemu podjetju ponavadi velikosti A4.

Hvala za odgovor, pa super projekt tole.

Par majhnih podjetij, katerim nudim podporo uporablja "SimpleInvoices", predelan za slovenske razmere iz moje strani.
V kratkem, bom na strani ponudil to predelavo pod imenom mikroRAČUNI.

Vsi vabljeni na www.smikro.org.

Sproti vas bom obveščal o novostih na strani v tej temi na forumu.

Vsem hvala za podporo!

Zgodovina sprememb…

levaky ::

Čestitam:)

Kje si bil pred novim davkom:)

Matej

fosil ::

perovice je izjavil:

Živjo! mene pa zanima če mogoče obstaja tudi kakšna odprtokodna rešitev za izdajanje računa za znanega kupca, računi tipa kot jih neko podjetje izda drugemu podjetju ponavadi velikosti A4.
Hvala za odgovor, pa super projekt tole.

To si lahko narediš tudi v wordu ali excelu, oziroma odprtokodnem libreoffice.
Če nimaš gotovinskega poslovanja ne rabiš posebnega programa.
Tako je!

sbandur84 ::

Info za namestitev:
Zahteve win/linux: Java 1.7
win: dodaj mapo, ki vsebuje izvršilno datoteko javaw.exe med spremenlkjivke okolja
win/linux: premakni datoteko mikroBLAGAJNA.jar in mapo lib iz mape dist v korensko mapo programa ter prepiši vse datoteke in zaženi start.bat/start.sh

Pri urejanju artiklov...
ko prideš v urejanje Izdelkov, najprej pritisni puščico navzdol nad praznimi polji za urejanje izdelka, da naloži izbran izdelek(samo če je samo eden izdelek(pri prvem dodajanju izdelkov) ali želiš izbrati in urediti prvega)

Vse ostalo je kar logično.

Veliko informacij je na straneh OpenBravoPOS Wiki in uniCenta.

sbandur84 ::

Če bi kdo rad sodeloval pri projektu, naj me prosim kontaktira.

Najbolj potrebujem boljse gostovanje. Ce ima kdo moznost, da mi odstopi prostor na strezniku ali virtual maschine, ki bi bil dostopen iz spleta za demo mikroBlagajne in mikroNamizja bom izjemno vesel.

Hvala!

Vsaka pomoc je dobrodosla.

sbandur84 ::

technolog ::

Glede na to, da je JDK 8 že zunaj, si preveril, da dela brez problema?

sbandur84 ::

technolog je izjavil:

Glede na to, da je JDK 8 že zunaj, si preveril, da dela brez problema?

Java JRE 7/8 sta lahko nameščena drug ob drugem. Vsaj v linuxu, za win nisem prepričan.

Isotropic ::

a niso BigWhale et al. delali enkrat nekaj podobnega? alpa je bil ERP sistem, ne vem vec.

sbandur84 ::

Posodobitev: 1.04 (Slovenski prevod poročil je skoraj zaključen)

Pričakujte verzijo 1.1 v kratkem!

Ob izidu, bo na strani objavljen MD5 hash od izvršilne datoteke "mikroBLAGAJNA.jar" za katero bom JAZ garantiral, da ne podpira brisanja računov.

Z MD5 zgoščeno vrednostjo, se bo torej preverilo, če si je kdo spremenil program in morda omogočil brisanje.

Še en korak proti temu, da lahko inšpektor DURS prepričan, da se ne da brisat računov.
Namreč... izvorno kodo jim bom poslal v preverbo, na vse možne maile, ki jih imajo dokler ne bo odgovora.

<a href="http://www.smikro.org">smikro.org - odprta koda</a>
<a href="http://www.smikro.org">Brezplačen POS sistem mikroBLAGAJNA</a>

stb ::

Samo ne MD5, ki je že davno zlomljiv (možna je takšna sprememba vsebine, da bo imela isti MD5 hash).
Uporabi raje SHA256, ali pa SHA1 (čeprav je ta tudi že v opuščanju).

Če pa imaš dovolj jajc pa JAR podpiši z jarsigner-jem s svojim (kvalificiranim) potrdilom. Seveda tudi pri tem bodi pozoren na to kakšen algoritem se uporablja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stb ()

stb ::

Tvoja garancija je pa omejena samo na delovanje blagajne. To pa se hitro zaobide z zagonom npr davcnaRadirka.jar z USB kljucka, kjer je nastavljen enak jdbc connection string, prebere in prikaže račune, ter izbriše nekaj izbranih. Brez sledi. Potem trgovec še zaključi dnevno blagajno, naredi backupe, pošlje podatke na DURS.... In pobere višek gotovine iz blagajne.

To vse nam omogoča trenutna davčna zakonodaja, in problem ni specifičen zgolj za MikroPOS.

levaky ::

Ali nimajo teh problemov VSE blagajne?

Tudi na drugih se lahko na SQL bazo povežeš in popravljaš bazo?

Matej

sbandur84 ::

stb je izjavil:

To vse nam omogoča trenutna davčna zakonodaja, in problem ni specifičen zgolj za MikroPOS.


Ne govorimo o MikroPOS-u ampak o brezplačnem odprto-kodnem POS sistemu mikroBLAGAJNA - µBLAGAJNA.
<a href="http://www.smikro.org">smikro.org - odprta koda</a>
<a href="http://www.smikro.org">Brezplačen POS sistem mikroBLAGAJNA</a>

sbandur84 ::

<a href="http://www.smikro.org">smikro.org - odprta koda</a>
<a href="http://www.smikro.org">Brezplačen POS sistem mikroBLAGAJNA</a>

sbandur84 ::

Vem pa za eno rešitev, ki bi dejansko popolnoma onemogočila brisanje:
Dve bazi, dva uporabnika.
Ena baza za račune in stornacije, katere uporabnik ima pravico samo dodajat vsebino, ne pa spreminjat in brisat.
Druga baza, pa za stranke in artikle ter vse ostalo, katere uporabnik lahko spreminja vsebino.

Pri namestitvi programa, bi se ustvaril naključni administrativni uporabnik z naključnim geslom, kateri bi imel pravice ustvarit in spreminjat bazo računov.
Ta uporabnik bi potem ustvaril dejanskega uporabnika baze računov, z pravicami dodajanja računov in stornacij.
Med namestitvijo bi se uporabniško ime in geslo uporabnika, ki ima pravice za spreminjanje baze računov pozabilo za vedno.

Mnenja?
<a href="http://www.smikro.org">smikro.org - odprta koda</a>
<a href="http://www.smikro.org">Brezplačen POS sistem mikroBLAGAJNA</a>

stb ::

levaky je izjavil:

Ali nimajo teh problemov VSE blagajne?

Tudi na drugih se lahko na SQL bazo povežeš in popravljaš bazo?

Ja, razen če to na nek način znatno otežiš, npr s kriptografijo ali insert-only bazo (včasih je to bila papirna kopija na traku, številčenih listih v blokcu, sedaj se pogovarjajo o elektronslih fiskalnih kontrolnih enotah) ipd.
S skrbnim forenzičnim pregledom bi sicer morda lahko opazili brisanje, ampak močno dvomim, da gredo v takšne podrobnosti.
Se bojim, da je na žalost dovolj, da je gumb "izbriši račun" onemogočen/skrit/izbrisan, ker je s tem "brisanje onemogočeno".

sbandur84 je izjavil:

stb je izjavil:

To vse nam omogoča trenutna davčna zakonodaja, in problem ni specifičen zgolj za MikroPOS.

Ne govorimo o MikroPOS-u ampak o brezplačnem odprto-kodnem POS sistemu mikroBLAGAJNA - µBLAGAJNA.

Eh, se oproščam, zmešnjava.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davčna blagajna za društvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6223121 (7485) Kosek1
»

Brezplačni računovodski program

Oddelek: Programska oprema
3012052 (7783) Mare2
»

Blagajniški programi - ocene in priporočila

Oddelek: Programska oprema
103544 (2606) LuminaPOS
»

bar/gostilna možno plačilo edino in samo z gotovino? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7316126 (13905) Pithlit

Več podobnih tem