» »

star Laptop LENOVO T61 - kateri operacijski sistem?

star Laptop LENOVO T61 - kateri operacijski sistem?

worteleven ::

Zdravo!

Dobil sem ta star lenovo T61, ki sicer dela normalno, ampak rabim nek operacijski sistem ki bi dovolj dobro delal. Laptop bo za očeta, uporabljal ga bo samo za chrome, skype in pasjanso :) Gor so bili naloženi windows XP-ji, ampak sem jih zbrisal, glede na to da jim poteče podpora 8. aprila. Trenutno je gor naložen Linux Mint 16 ampak sem malo skeptičen - meni je OS zelo všeč, očeta moti da je skype precej zastarel na Linuxu itd itd. Fantje, od vas bi potreboval malo pomoči...želim da mi pomagate izbrati primeren operacijski sistem. Kako bi izgledalo s piratskimi windowsi? (Nikoli nisem imel piratskih windowsov vendar zdaj res nevem kaj narest)

EDIT: pozabil sem vam omeniti specifikacije: Intel 2 Duo 1,8Ghz, 1GB ram @ 800MHz ...za ostalo nevem

kixs ::

Za 1GB rama Windows XP. Sicer pa z 4GB lahko das gor W7 ali W8.1.

Invictus ::

Daj notri 4GB RAMa ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hojnikb ::

Windows 8.1
Če lahko, dodaj še nekaj rama...
#brezpodpisa

worteleven ::

Windowsu XP poteče podpora, nevem če je to najbolj pametno.

Razmišljal sem tudi o Tiny 7. Bi to delalo?

hojnikb ::

pozabi na win7... Windows 8.1 all the way.
#brezpodpisa

kixs ::

Pozabi na Tiny. Pa kaj ce potece XP-jem podpora. Gor daj samo en pameten antivirus pa je to to.

hojnikb ::

nabavi še eno 1GB palčko in vrži gor Win 8.1
Dinozavre tipa winxp pa pusti pri miru.
#brezpodpisa

solatko ::

Z dva giga rama bo ta dvojedernik požiral tako 7-ico, kot še bolje 8-ico. Sicer pa podpora za XP ne pomeni, da je potrebno računalnike s tem sistemom vržt stran - esential bo podpiran do aprila 2015, ostalo pa niti zadnji dve leti ni bilo ne vem kakšnih izboljšav. Luknjasti so pa novi sistemi ravno tako, kar pa za uporabnike tipa tvoj oče brez predmetno.

Kaj pa vsi tisti računalniki, ki še danes delujejo na XP SP.2, ki imajo zaradi slabega cracka, posodabljanje onemogočeno ali izključeno, pa normalno delujejo od takrat, še danes.
Delo krepa človeka

worteleven ::

@hojnikb: Tako Win7 kot Win8.1 sta plačljiva, za ta računalnik pa več kot 30€ ne mislim zapravljat. Mene bolj zanima kakšna so tveganja ob inštalaciji piratskih windowsov?

@kixs: kaj pa je narobe s Tiny 7?

@solatko: Vem, da to ne pomeni tega, ampak se mi zdi da si veliko bolj ranljiv. Torej se ti zdi vredno obdržati XP?

Invictus ::

Kaj sanjate o ranljivosti, saj tudi če bi imeli gor zadnji operacijski sistem, le tega ne bi opazili.

Windows XP lahko čisto v redu služi še nadaljne n let do crkovanja škatle ...

Pač ne bo delal Windows Update, oz. ne bo nič pametnega našel. Big deal ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kixs ::

Tiny7 je pac oklescena verzija W7 brez SP1. Nekomu odgovarjajo, drugim ne. Lahko ga sprobas. Js sem na netbooku dolgo uporabljal TinyXP in mi je bil v redu. Tiny7 pa mi ni bil. Ker je tega ze skoraj 4 leta, se detailov ne spominjam.

Za 30€ bi moral dobiti 2x2GB rama ali pa dodaj vsaj se 1x2GB in bos imel skupno 3GB (ce imas zdaj notri 1x1GB seveda). Glede Winsov se ne bi prevec sekiral. Ker gre za tvojega oceta in par programov, ki jih bo uporabljal, bodo tudi XP-ji cisto dovolj dobri. Za XP-je imas licenco? Ce te licenca tako skrbi.

worteleven ::

kixs je izjavil:

Tiny7 je pac oklescena verzija W7 brez SP1. Nekomu odgovarjajo, drugim ne. Lahko ga sprobas. Js sem na netbooku dolgo uporabljal TinyXP in mi je bil v redu. Tiny7 pa mi ni bil. Ker je tega ze skoraj 4 leta, se detailov ne spominjam.

Za 30€ bi moral dobiti 2x2GB rama ali pa dodaj vsaj se 1x2GB in bos imel skupno 3GB (ce imas zdaj notri 1x1GB seveda). Glede Winsov se ne bi prevec sekiral. Ker gre za tvojega oceta in par programov, ki jih bo uporabljal, bodo tudi XP-ji cisto dovolj dobri. Za XP-je imas licenco? Ce te licenca tako skrbi.


Imam licenco, sam installation diska nimam, ker je XP bil že od samega začetka gor. bi pa moral bit recovery na particiji verjetno ane? :D

hojnikb ::

stegni čisti iso od nekod in nebo panike..
#brezpodpisa

solatko ::

Na prenosniku imaš nalepko - verjetno gre za Windows xp pro, vsaj ta sistem je bil OEM na teh prenosnikih. Če je številka vidna, bi ti morala it instalacija in registracija b.p., sicer pa klic na Microsoft Slovenija in ti pošljejo registracijsko kodo.

Komot za potrebe očeta, instaliraš XP SP3. Nekateri stari mlini, še danes čisto uspešno gonijo W95.
Za brovser ti pa priporočam IE 8 ali Firefox, ker Chrome nima vgrajene nobene zaščite uporabnikov, je pa malo hitrejši, ravno zaradi tega.
Delo krepa človeka

hojnikb ::

še bolje kot firefox je palemoon, ki je posebaj optimiziran za novejši hardware..
#brezpodpisa

kixs ::

hojnikb je izjavil:

še bolje kot firefox je palemoon, ki je posebaj optimiziran za novejši hardware..


Dobro si napisal: "optimiziran za novejši hardware" za notebook iz leta 2007. ;)

hojnikb ::

normaln build firefoxa je optimiziran za i386, palemoon je pa optimiziran za SSE2. Torej dela kamot na core2
#brezpodpisa

trnvpeti ::

moti ga star izgled skype :)
ta zmaga :)

solatko ::

hojnikb - In seveda je podprt s slovenščino, naši starejši občani namreč tekoče govorijo dva do tri jezike.
Tudi Opera je v redu ampak ima ravno tako jezikovno pomanjkljivost.

Tak problem imajo sedaj s FF Srbi, ker so zadnje različice samo v cirilici.
Delo krepa človeka

Hayabusa ::

kixs je izjavil:

hojnikb je izjavil:

še bolje kot firefox je palemoon, ki je posebaj optimiziran za novejši hardware..


Dobro si napisal: "optimiziran za novejši hardware" za notebook iz leta 2007. ;)


http://www.palemoon.org/palemoon-atom.s...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

trnvpeti ::

kixs je izjavil:

Pozabi na Tiny. Pa kaj ce potece XP-jem podpora. Gor daj samo en pameten antivirus pa je to to.

za samo palemoon in skype bo tinyxp vrh glave

hojnikb ::

solatko je izjavil:

hojnikb - In seveda je podprt s slovenščino, naši starejši občani namreč tekoče govorijo dva do tri jezike.
Tudi Opera je v redu ampak ima ravno tako jezikovno pomanjkljivost.

Tak problem imajo sedaj s FF Srbi, ker so zadnje različice samo v cirilici.

palemoon je tudi v slovenščini (tako kot običajen firefox) samo language pack je treba nasnet :)
#brezpodpisa

worteleven ::

trnvpeti je izjavil:

moti ga star izgled skype :)
ta zmaga :)


Ko bi le bil problem starga izgleda, ja. Skype na Linuxu zgleda kot da bi šel nazaj v cajt. Nepregledno, majhen font, vse natlačeno... zgleda kot da je bil narejen za tablične računalnike.
Kolikor se neumno sliši, to predstavlja za človeka, ki ima skoraj 70 let, velik problem.

worteleven ::

Torej fantje, da zaključimo debato...predlagate stock XP professional, ki je že bil inštaliran na laptopu, browser palemoon in nek dober antivirusni program? (ker??)

Hayabusa ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

trnvpeti ::

worteleven je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

moti ga star izgled skype :)
ta zmaga :)


Ko bi le bil problem starga izgleda, ja. Skype na Linuxu zgleda kot da bi šel nazaj v cajt. Nepregledno, majhen font, vse natlačeno... zgleda kot da je bil narejen za tablične računalnike.
Kolikor se neumno sliši, to predstavlja za človeka, ki ima skoraj 70 let, velik problem.

napisal si star izgled
na linuxu imam skype z normalnimi crkami
niti na winsih ne vem, kako bi povecal crke v skypu
sam pogovor v skype lin in win mi je pa enak

hojnikb ::

Če ne misliš kupovat winsov, pa potem pojdi z Win XP...
#brezpodpisa

klinker ::

Jst bi vseeno priporocal da vsaj poskusis Win 8.1.
Na mojem 8 let starem laptopu leti napram XPjem, res pa da imam 2gb rama, je pa CPU slabsi, Turion X2.
S piratskim tudi ni nobenih problemov. Poberes preactiveted na partisu in dela kot se sika. Za sprobat kako dela ne rabis kupovat ;)

atomant ::

Ma nehaj se obremenjevati katere windowse gor. Poči gor PC-BSD pa bo zadeva laufala bp.
lp, S

Zvezdica27 ::

lp,

jaz bi dal dor debian based xfce disto ali xubuntu če si bolj začetnik. Pa bo letelo.

zz


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Star prenosnik-windows xp ali 8 (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
8413955 (10219) Spajky
»

Kako pohitriti oz. optimizirati Windows 7

Oddelek: Operacijski sistemi
192382 (2044) hojnikb
»

Win 8 / Win 7 ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
8516376 (14868) solatko
»

HP 2133 - Bodo WIN 7 oz 8 hitrejši od XP-jev ?

Oddelek: Operacijski sistemi
10712 (633) Cold1
»

Tiny XP ?

Oddelek: Operacijski sistemi
296862 (6295) satfinder

Več podobnih tem