» »

Izpoved mladega razvijalca računalniških iger

Izpoved mladega razvijalca računalniških iger

«
1
2

BALAST ::

I Help Make Video Games, And I'm Sick Of The Hatred From Gamers-The following editorial was written by a developer who has been testing and making games for five years. The developer asked to be kept anonymous.

Dear consumers and fans of video games,

You don't know me. But you might know some of the games I've helped create. And as I come to a close on another one of the AAA titles I have worked on, I begin to get excited for all of the people that will love our game, and I begin to loathe those who will hate it.

Out of the millions around the globe who will pick up our game and love it, only thousands will flock to the Internet and scream about how much it sucks—how it's broken, how it's buggy, how it stinks so much. Of course, there will always be critics. The world needs them. But I don't think there's ever justification for the personalized negative attacks, the hate speech, and the borderline cruelty to those who worked 12+ hours for days, weeks, months, and, in some cases, years, to get games in the best possible shape.

Granted, feedback is warranted. If we fucked up and our game is broken, you should tell us. I don't ever want to ship a broken product. But stuff like "I hope the idiot people who made this just kill themselves after they kill their family" makes me want to quit my job and move to another industry. Seeing statements like that spread across the Internet—seeing insults hurled at hard-working developers who love the games they work on—just makes me lose hope in people.

I'm not Cliff Bleszinski. I'm not Ken Levine. I'm just a guy who has seen a lot of hatred that is undeserved for a medium that really is just a piece of entertainment. I'm relatively new to the field—I've been working in games for five years—but I have never seen this level of hatred in any other industry. Do thousands of people say they want to kill Tom Cruise if he plays a scene in a way they don't like? They might criticize it, but they don't tell him to go kill himself because they disliked what he did. Honestly, at times this hatred makes me not want to work in games anymore.

I come to work and put in 80 hours some weeks not because I have to, but because I love what I do. There are many out there like me. For some, yes, it is about the money, but I'm a salaried employee. I want my games to do well. I want people to love them.
I'm not Cliff Bleszinski. I'm not Ken Levine. I'm just a guy who has seen a lot of hatred that is undeserved for a medium that really is just a piece of entertainment.

And if someone were to come out and say something horrible, like the type of insults I see on message boards, or on social networks, or in colleagues' email inboxes... It just baffles me that this has become the norm. How is it acceptable? Most gamers have no idea what really goes into software development—or how difficult it is to get hundreds of people coordinated and working together on a project—and it sometimes drives me crazy to see their vitriolic comments.

It's not that I want anyone to censor themselves. I just want more people to think about what it is that they're saying, and maybe think twice about degrading the people who put their time and energy into making games—even when those games don't turn out so great.

Let us not ever forget that games are made by people who love them. I eat, sleep, and breathe video games, and they will always be a part of my life.

It's important to remember that not every game is on the same playing field. Game developers that are not owned by first-party publishers like Sony and Microsoft tend to have fewer resources and smaller wallets, yet they are often asked to create games on par with the bigger guys, whose budgets tower over their competitors'. During the half-decade I've worked in gaming, I have had the opportunity to work for a publisher, a first-party developer, and an independent developer. In those five short years I have seen people turn their passion into products both good and bad, and what we've done together has been truly amazing.

Game developers don't just sit in front of their computers drawing doodles and typing out code—we create fun out of thin air. We take hundreds of hours of discussions, refinements, and debates, and we make them appear on screen. Game developers make art.

So before you send death threats to people, or give out zeroes on Metacritic, or write unnecessarily mean things about games you've spent just a few hours on, remember that what you're playing is the culmination of years of someone's life. Usually it's not just one life, but tens, or hundreds, or even thousands of people who wake up every day at the crack of dawn thinking about the experiences they're going to create.
The video game industry is dominated by introverts—creative, passionate people who might struggle with depression due to the nature of their jobs, the long hours, the harsh criticism, and the harsher fans. One comment that seems insignificant to you might cut a developer's mind like a razor blade.

So if we the developers give you the fans a broken product, let us know. If our game has issues, talk about them. But please be respectful. Be kind to the people who help make and produce the games that you love—and especially to the people who make the games you don't love. Nobody deserves to be treated like less than a human being.

Remember that your words—yes, your words—have an impact on the people who make video games. No matter who you are. Yours might be the one Internet comment that changes a developer's life.

VIR se ni hotel razkriti, objava na Kotaku


//Moje mnenje je, da so kritike pomemben del trenutnega sveta in ne gre brez slabih. Seveda so kritike lahko iskrene ali sponzorirane, sovražni govor (besedno napeljevanje) pa je nekaj tako vsakdanjega, da bi morali že od odtroštva dalje vedeti, da se na tak način pogovora ne smemo odzvati. Ker smo ljudje čustveni nas verjetno prizadane slaba kritika bolj kot dobra in tako strokovnjaki kot nevedneži se odzovemo drugače pod nedoločenimi pogoji.

Za konec pa še opazka, da razvijalci računalniških (video) iger res namenijo stotine, če ne tisoče ur razmišljanju, ustvarjanju in usklajevanju delčkov v samih igrah. To pa jih hitro privede do navezanosti na izdelek, čeprav se tega niti ne zavedajo. Sam krog te navezanosti se nikoli ne zaključi, kar pa je po svoje že spet nov psihološki problem.
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Izi ::

Jaz se popolnoma strinjam z avtorjem. Se vidi, da je napisano iz srca in izkušenj.
Ljudje so na splošno nehvaležne pizde. Najbolj nehvaležni in kritični so vedno tisti, ki igre redno kradejo. Pa pod krinko "anonimnosti" na internetu si večina tudi privošči preveč kritiziranja. Tako pri igrah kot pri filmih. Najbolj nesposobni osebki vedno najbolj kritizirajo.

bluefish ::

Torej si vse igre zaslužijo oceno 10 in takojšen nakup?

Blinder ::

ma kaj jočka, če mu ne paše delat kot programer naj gre čistit kanalizacije. Delal po 12 ur na dan ja, ampak je bil tudi plačan za to. Spet, če mu kej ne paše, tam ima kanalizacijo za čistit.
Za buge pa je kriva škrta firma. Če bi zaposlili več ljudi ali pa še več ljudi ter jih dali delat normalnih 8 ur na dan, ne pa 12, potem bi tudi bilo manj napak.
Tako da upam, da se naveliča programirat in gre uživat pri čiščenju kanalizacij.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Meizu ::

Joj bogi bogi, dela 12 ur na dan. Pa se lepa placa povrh. Res tezko mu je.

Mipe ::

bluefish je izjavil:

Torej si vse igre zaslužijo oceno 10 in takojšen nakup?

Whooooooooooooooooosh. Point missed.

Govora je o sovražnem govoru in zlivanju žolča s strani takozvane self-entitled generacije.

Eno je kritiziranje kockaste grafike, drugo pa je zmerjanje razvijalca z nacistom in smrtne grožnje, če so slučajno vsi liki "beli".

Tudi sam razvijam igre v prostem času in dobro vem, s čim se razvijalci, ki so kaj izdali, spopadajo. Poglejte samo na Steam forum pod Loren Amazon Princess, toliko žolča zaradi gejev, cene itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

Izi ::

Preberi kaj sploh piše. On uživa v delanju iger in si tudi želi komentarjev tako pozitivnih kot negativnih. Bolijo ga žalitve in celo grožnje. Nekateri kritiki bi ga kar ubili, najprej pa poklali še njegovo družino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Meizu ::

Izi je izjavil:

Jaz se popolnoma strinjam z avtorjem. Se vidi, da je napisano iz srca in izkušenj.
Ljudje so na splošno nehvaležne pizde. Najbolj nehvaležni in kritični so vedno tisti, ki igre redno kradejo. Pa pod krinko "anonimnosti" na internetu si večina tudi privošči preveč kritiziranja. Tako pri igrah kot pri filmih. Najbolj nesposobni osebki vedno najbolj kritizirajo.


Ce nekaj konkretno placas (40e za igro ni malo) pricakujes konkretno zadevo in kolikor toliko postimano zadevo. Ne pa da najprej rabis cakat pol leta da pridejo ven kaksni popravki. Ce sploh. Vcasih si lahko z neta vsaj demo snel in se nato odlocil ce bos kupil ali ne. Danes tega ni vec.

Izi je izjavil:

Preberi kaj sploh piše. On uživa v delanju iger in si tudi želi komentarjev tako pozitivnih kot negativnih. Bolijo ga žalitve in celo grožnje. Nekateri kritiki bi ga kar ubili, najprej pa poklali še njegovo družino.


Tako pac je, entertainment branza nikoli no bila easy posel. Ce to rad dwlas potm delas, drugace se pa vedno lahko zaposlis drugje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

Mipe ::

Enako velja tudi za igralce. Če ti ena igra ni všeč, pač igraj nekaj drugega, namesto da javno prebadaš vudu lutko v obliki avtorja.

bluefish ::

Izi je izjavil:

Preberi kaj sploh piše. On uživa v delanju iger in si tudi želi komentarjev tako pozitivnih kot negativnih. Bolijo ga žalitve in celo grožnje. Nekateri kritiki bi ga kar ubili, najprej pa poklali še njegovo družino.
Poglej, samooklicani kritiki, ki premorejo le žalitve, so prisotni vsepovsod in ta industrija ni izjema. Pač, nekonstruktivni komentarji naj gredo direktno v koš.

mn ::

Kritike so seveda v redu. Ampak jaz tudi opažam resno pomanjkanje kulture in spoštovanja do sočloveka na internetu. Po mojem skromnem mnenju se še precej premalo briše komentarje. Tudi na slo-techu.

Se pa strinjam, da tip vse skupaj jemlje precej preveč osebno.

Kar se pa dobrih plač tiče, se pa zavedajte, da je sloves razvojnih studiev za igre da so bolj slave shop-i kot karkoli drugega in da redko kdo zdrži toliko dela za tako slabo plačo dolgo časa.

Mipe ::

Samostojni razvijalec mora plačati še podizvajalce (za profesionalno grafiko, zvoke in marketing). Če vse sam naredi, izpade preveč amatersko in ne prodaja se dost.

GamerBoy ::

Ni problem v okolju v katerem dela oziroma kjer trži svoje izdelke, ampak v ljudeh nasplošno. Sovražni govor najdeš povsod, že v nekem bednem navijaštvu kjer se osebki kregajo v prvi osebi množine, recimo: "naš Messi je boljši, kot vaša Kristina". Pa saj tudi v JU ne zabušavajo vsi in marsikdo konkretno dela, pa lahko vseeno prebere komentarje kako bi mu morali plačo deliti s štiri, ker je navaden kup gnoja.

Pač kapitalizem zahteva predvsem trdo kožo, če želiš uspeti. Meni se to ne zdi idealno/najbolj pošteno, ampak pač tako je...

edit: Saj ne pravim, da joka popolnoma brez razloga. Mislim pa, da ima malce nerealna pričakovanja od ljudi, ki ti v igrah v polomljeni angleščini pišejo "cancer ur mom" in take... Deloma je krivda tudi na njih, lahko bi malce bolj nadzirali in bolj ostro kaznovali tak govor v igrah, ne pa da ukrepi pridejo ko je tip že tisočerim virtualno jebal mamo in vsaj 10 normalnih igralcev odvrnil od igre.
Ne maraš potuhnjencev in dvoličnežev ?
Potem podpiši:
www.locitev-drzave-cerkve.org/obdavcitev-cerkve

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GamerBoy ()

mn ::

GamerBoy je izjavil:

Ni problem v okolju v katerem dela oziroma kjer trži svoje izdelke, ampak v ljudeh nasplošno. Sovražni govor najdeš povsod, že v nekem bednem navijaštvu kjer se osebki kregajo v prvi osebi množine, recimo: "naš Messi je boljši, kot vaša Kristina". Pa saj tudi v JU ne zabušavajo vsi in marsikdo konkretno dela, pa lahko vseeno prebere komentarje kako bi mu morali plačo deliti s štiri, ker je navaden kup gnoja.

Pač kapitalizem zahteva predvsem trdo kožo, če želiš uspeti. Meni se to ne zdi idealno/najbolj pošteno, ampak pač tako je...


Pomanjkanje kulture nima veze s kapitalizmom. Drugače imaš pa prav. Ko človek napiše, da vsi JU samo zabušavajo si je samo svoj ego malce napihnil. V resnici pa ni del rešitve ampak del problema.

RejZoR ::

Kritike v 90% primerov itaq letijo na kravatarje. Programerji so itaq vglavnem samo code monkey-i in časi, ko je bil vsak posameznik del kreativnega teama so že dolgo mimo. Oz so domena inovativnih indie razvijalcev.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Mipe ::

Zato so indie razvijalci toliko bolj na udaru. So v neposrednem stiku z ljudmi (prek foruma, osebnega e-mail naslova itd.) - in oni so tudi najbolj priljubljena tarča različnih pacientov, ki iščejo koga za stresat svoje frustracije - feministke, geji, homofobi, racisti, liberalci itd.

O samostojnih razvijalcih je res lahko pisati vse mogoče, ker tako in tako ne tožijo - si ne morejo privoščiti. Za razliko od večjih studiov, ki zlahka skenslajo vsak nekoliko preveč kritičen blog.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

Mipe ::

Ti podkurim pod stopalom pa to prenašaj. Če ne boš prenesel vročine, je to povsem tvoja krivda.

Da mi ja ne bi slučajno zbil vžigalice iz roke!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

mn ::

RejZoR je izjavil:

Kritike v 90% primerov itaq letijo na kravatarje. Programerji so itaq vglavnem samo code monkey-i in časi, ko je bil vsak posameznik del kreativnega teama so že dolgo mimo. Oz so domena inovativnih indie razvijalcev.


A "kravatarji" pa so del kreativnega team-a?

Pa pojem code monkey si tudi povsem narobe razlagaš.

gruntfürmich ::

Mipe je izjavil:

Ti podkurim pod stopalom pa to prenašaj. Če ne boš prenesel vročine, je to povsem tvoja krivda.

vidim da ne ločiš med kritiko, lastnim mnenjem in fizičnim nasiljem.

pa saj se ne čudim, nisi edini...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

GamerBoy ::

Par postov pa ste že na robu prepira, da ne bo jutri nov članek: Izpoved mladega uporabnika slo-tech :))

Hebiga za ta denar, ki ga dobiva ima tudi "primerno" stresno službo. Primerno mislim predvsem v primerjavi z ostalimi, sem namreč kot študent delal v proizvodnji in dobro vem kako vodja goni svoje delavke in delavce za tistega minimalca. Če se mu godi krivica se mu godi kvečjemu tako kot vsem ostalim...
Ne maraš potuhnjencev in dvoličnežev ?
Potem podpiši:
www.locitev-drzave-cerkve.org/obdavcitev-cerkve

BALAST ::

Spovedničar delno si predvidel kam pelje ta tematika, na izpoved vsakega posameznika v določeni skupnosti. Dokler bomo še živi nam debat ne bo zmanjkalo.

Kljub skoposti komentarjev na to izpoved, se da najti vzorec, da eno strinjanje pripelje do neštetih nestrinjanj. Zdaj bi morali začeti razpravljati o čisto vsakem nestrinjanju, pa se meni in mogoče tudi vam zdi potrata časa. Zato so tu filozofi, ki so že večino teh razprav dotolkli do najmanjšega delčka, torej slehrnega soglasja (teorija nevednosti). :D

@gruntfürmich

Dobra teza!

dandanes je vsak pička, ki misli da pa njemu pa res ne smeš nič žalega reči. in če mu že, je takoj užaljen, vzame kot osebni napad itd itd.
TO je problem!


@gruntfürmich

Potem pa že prvi udarec. :))

vidim da ne ločiš med kritiko, lastnim mnenjem in fizičnim nasiljem.

pa saj se ne čudim, nisi edini...


Mipe je bil sarkastičen, ampak to je spet moje mnenje, ki odpira novo vprašanje: Ali določeni sarkazem spada v sovražni govor?
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

gruntfürmich ::

ni bil sarkastičen. uporabil je nek brezvezen extremen primer da bi upravičil svoje mnenje in svoj prav. in jst sem ga na tak nesmisel opozoril.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

dolenc ::

Ta je ziher na battlefield 4 delov

Zmajc ::

Načeloma se z osebo strinjam se mi pa zdi tip pretirano občutljiv. Jebi ga če delaš v fahu kjer prejemaš direkten feedback od kvazi anonimnih debilov preko interneta se moraš pripravit na vse.

BALAST ::

@dolenc ziher si zgrešil! Now end this nonsense! :))

@gruntfürmich glej tvoj stavek
ampak tako pač je, jokcanje za vsako malenkost ki nam ni po godu...


pa glej na primer Mipe-ta
Ti podkurim pod stopalom pa to prenašaj. Če ne boš prenesel vročine, je to povsem tvoja krivda.


Zame je to posredni sarkazem,kdaj pa je še bil sarkazem rabljen v istem primeru? Čeprav direktni napad nate "ti podkurim" ni bil direktno naveden s kakšno količino ognja bi ti podkuril :)), ti se bi pa za "to malenkost" verjetno opekel (če so izpolnjeni "zemeljski" pogoji gorenja ognja in tvojih "delujočih" živčnih končičev in možganskega hipotalamusa). Ker si prej posplošil o odzivu na "malenkost" in "jokcanju", te bo verjetno zapeklo pod nogami, pa čeprav si prej napisal kritiko na to "malenkost".
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

gruntfürmich ::

malo vas tudi bralno razumevanje jebe.
pa saj vam ne zamerim...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Unknown_001 ::

Ok, kratek povzetek, kokr sem vse skupaj razumel: Avtor pač uživa v svojem poslu a ga moti, da neki neodrasli froci brez kančka čustvene inteligence žalijo vse povprek in seveda zlivajo lastne notranje frustracije nad igrami. Iz ponavljanja nekega stavka lahko sklepam da hoče tem mlečnim pobčkom nek feedback nazaj poslat v smislu, če je z igro karkoli narobe nam sporočite ni pa treba spluvat pa grozit s smrtjo, kokr se v filmih dela. Se strinjam z vsem skupaj, ampak kaj je bil sploh point tega sporočila? Unim frocom se takoalitako ne da nič dopovedat in vse kar je naredil, je to, da je malo praha dvignil okoli scene, da bo videl, koliko ima še podpore od ostale populacije. Se pravi je s tem hotel malo potešiti tesnobo, ker si je zgleda te skrajno neokusne žaljivke k srcu vzel in ga to malo žre. Res bi lahko enostavno ignoriral, kakor nekateri pravijo, po drugi strani je pa prav, da se te zadeve tudi malo omeni, ampak internet pa kultura... To ne gre skupaj ravno najbolje, kar je večinoma skoraj vsem znano.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Nummy ::

Ja lepo je napisal in se strinjam, da folk nebi smel česa takega pisat, ampak vseen pa človeku vrže živc ven, ko najprej napovedujejo en špil 5 let, potem ko pa pride ven pa je totaln crap od crap-a.
Pa ne mi rečt, da programerji nimajo besede zraven, ko se špil dela. Imajo jo, mogoče ne tako močno kot publisherji in producenti amapk imajo tudi oni besedo in če pokažejo zaksbljenost, da se špil razvija v napačno smer bi to moral prenest nad svoje nadrejene, ne pa da se pelje razvoj naprej in naprej, na koncu pa pride ven zmazek...
Največkrat se napisana zgodba skodi na nadaljevanjih, kjer je ponavadi bilo že prej izdanih nekaj špilov v seriji in potem nadaljevanje poskrbi da celotna serija špila izpade kot da bi skuapj zadevo zmetali 10 letni mulci...
Velikokrat se zgodi, da publisherji hočejo izdat špil na točno določen datum, pa boli njih qrac, če je dokončan ali ne, boli jih kita, če je poln bug-ov ali ne, boli jih đoko če bodo serverji delal al ne, boli jih đoli če bo zadeva balansirana ali ne... važno jim je samo da zadeva pride na police in da poberejo denar.
Največji dvorezen meč, ki si ga dela gaming industrija sama je pumpanje hype-a pred samim izidom. Naredijo full hude screenshot-e, videe, člankne, da vsakmu kar pritečejo sline na tipkovnico, potem ko pa stvar izide in jo po možnosti še kupiš vidiš kako so te lepo ogoljufali... Se ne zavedajo, da veliko gamerjev je še mulcev, ki so še v šoli brez svojega prihodka in si komaj da privočijo kak špil na leto, še takrat morajo zbirati denar in si odžirati od česa drugega in potem jih razvijalci tako lepo razočarajo?

Torej današnja industrija preveč stremi k hitremu zaslužku, kvaliteta špilov je potem tudi na nivoju, večina programerjev je apatičnih in neposlušnih do feedback-a že med samim razvojem...

BorutK-73 ::

Velik problem teh groženj in izživljanj so tudi free2play igre. Vidim skoraj vsak dan kakšnega pacienta ki se izživlja nad soigralci (anno online itd.) in ga benajo modi ker igralci nimajo "ignore" možnosti, čez 5 minut je že nazaj in trola naprej (še slovenska mladina se najde med njimi).
Opažam da mladina nima discipline ali osnovnega bontona obnašanja v RL kot tudi na netu. Vzrok je verjetno šolski sistem v katerem se učitelji bojijo učencev, pri moji generaciji je bilo ravno obratno in to je 20-35 let nazaj.

ScumbagSteve ::

bluefish je izjavil:

Torej si vse igre zaslužijo oceno 10 in takojšen nakup?

Saj nihče ne pravi tega. Eno so kritike, ki povedo dejansko KAJ je narobe z igro. Drugo so pa kritike, ki z nekim razlogom pošiljajo razvijalce v predčasen grob, ker pač enostavno niso na drugačen in dostojen način sposobni spraviti jeze iz sebe. Zdaj jeza nad igro je pa lahko ali zaradi slabega delovanja ali pa nesposobnosti igralca. Kakorkoli, pač se ne znajo kontrolirati.
Scumbag Štefko

Zgodovina sprememb…

tony1 ::

Developer naj gre raje buge iskat s pipsom v roki, ne pa jamrat po forumih... sredi projekta. >:D

(Lahko nekdo prilepi eno fajn sliko Ronalda? :)))

BALAST ::

@gruntfürmich ja priznam, vsak se lahko sklicuje na bralno razumevanje, ampak v vajinem dialogu je bilo zaznati sarkazem na tvoje besede, če temu ni tako nam pojasni!

@Raptor F16 je dokaj dobro razumel, ampak ni poanta da začneš izpoved zato da bi "dvignil malo prahu", ampak želiš da bi vsaj ljudje doumel težavnost samega projekta in namesto nizkotnih žaljivk uporabili konstruktivne predloge. Se pa strinjam da je kultura na internetu zelo na psu, ampak zato imamo tu cenzuro, moderatorje in na konec koncev tudi imidž določenega spletnega portala ali storitve, ki pa seveda ne more omejiti žaljivk, ker so poslani takoj na mestu.

@simreo kot že komentar kulture v prejšni povedi pove, bi navezal še na free2play, tu sploh ne moreš pričakovati, da bi kdo moderiral z večjim filtrom v primerjavi z plačljivimi online igrami/storitvami.

@tony1 verjetno briješ norce, ampak če nisi prebral izpovedi bodi vsaj tiho!
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

ScumbagSteve ::

BALAST je izjavil:

@gruntfürmich ja priznam, vsak se lahko sklicuje na bralno razumevanje, ampak v vajinem dialogu je bilo zaznati sarkazem na tvoje besede, če temu ni tako nam pojasni!

@Raptor F16 je dokaj dobro razumel, ampak ni poanta da začneš izpoved zato da bi "dvignil malo prahu", ampak želiš da bi vsaj ljudje doumel težavnost samega projekta in namesto nizkotnih žaljivk uporabili konstruktivne predloge. Se pa strinjam da je kultura na internetu zelo na psu, ampak zato imamo tu cenzuro, moderatorje in na konec koncev tudi imidž določenega spletnega portala ali storitve, ki pa seveda ne more omejiti žaljivk, ker so poslani takoj na mestu.

@simreo kot že komentar kulture v prejšni povedi pove, bi navezal še na free2play, tu sploh ne moreš pričakovati, da bi kdo moderiral z večjim filtrom v primerjavi z plačljivimi online igrami/storitvami.

@tony1 verjetno briješ norce, ampak če nisi prebral izpovedi bodi vsaj tiho!


No ja, dejansko se z free2play igrami precej služi (pustmo zdaj tiste flash igrice). In res precej. Tako da bi tudi tukaj lahko bili filtri malo na višjem nivoju
Scumbag Štefko

tony1 ::

Seveda sem prebral cel zapis, in zato tudi (na lep način) napisal, da naj bo moderator foruma kdo drug, razvijalec pa naj dela na projektu. Predvsem pa naj se neha obnašati kot da so mu internet priklopili včeraj.

Dr_M ::

Avtor tega prispevka je res zadel bistvo.
Ce se kdo ne strinja z njim, nej se ubije, pred tem nej pobije se svojo familijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

tony1 ::

Exactly 8-)

BALAST ::

@simreo vem, veliko bi se dalo napisat o kulturi na internetu, celo za vsako igro in storitev posebaj!
Glej če že načenjava temo kulture sporazumevanja/obnašanja f2p in p2p je tu več kriterijev ki pa v tem primeru že offtopic.
Verjamem da imajo dobičkonosne f2p več moderatorjev od drugih f2p, ampak je tu dosti večji naval uporabnikov. Predstavljaj si primer enega moderatorja na 10.000 igralcev ali pa deset na en miljon, ta zadnjih deset ima pod palcem vsaj 100.000 igralcev in četudi deluje storitev na takoimenovanih vstopnicah-ticket "report player" ali "commend player" še vedno je vrzel moderiranja preobsežna. Sploh pa online izkušnja v večini primerov opozorjena z velikim pojavnim oknom, da se razlikuje od enoigralstva, še posebaj kar se tiče medigralskega sporazumevanja. :D

@tony1 četudi si prebral, ti verjetno ni kapnilo v glavo, da ne gre za kritike prebrane s strani moderatorja, niti za ceno same kritike, ampak preprostega razvijalca s čustvi in ogromnim čustvenim bremenom glede sovražnega govora.
One comment that seems insignificant to you might cut a developer's mind like a razor blade.


@Dr_M seveda ni zadel obsežnega bistva, ker je njegov pogled subjektiven, saj gre za izpoved! Misliš da sem spregledal tvojo ironijo obračanja besed? Seveda se mi zdi zanimiva teza, pa naj bo mišljena tako ali drugače. Pregovora "Klin se s klinom zbija" in "Pametnejši prej odneha" se v obratnem vrstnem redu sliši bolj modro! In če nekoga nekaj prizadane, sama izpoved ne pomeni, da zbija s "svojim klinom". Nekdo, v tem primeru si ti, pa razume po svoje.

@tony1 tvoj komentar spoštujem, ampak je samo bled odmev nečesa, kar še sam ne razumeš.
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

gruntfürmich ::

BALAST je izjavil:

@gruntfürmich ja priznam, vsak se lahko sklicuje na bralno razumevanje, ampak v vajinem dialogu je bilo zaznati sarkazem na tvoje besede, če temu ni tako nam pojasni!

zakaj bi VAM pojasnjeval?
in še nekaj okoli sarkazma: morda se folku zdi da eni uporabljajo sarkazem, ampak s časom boš ugotovil kdaj ga eni uporabljajo in kdaj ga eni ne (in samo neumnosti pišejo), čeprav se ti bo zdelo drugače.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

BALAST ::

@gruntfürmich je stvar semantike, ki pa je nisem ravno vešč. Lahko pa vprašam še koga drugega za mnenje ali celo naredim anketo, vprašam filozofa, ker ne poznam ravno pravega strokovnjaka za semantiko.

Zaenkrat bom ostal nevtralen glede tega dialoga med vama in se ti opravičujem, če sem te na kakršenkoli način prizadel z mojim nerazumevanjem.
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Dr_M ::

@Dr_M seveda ni zadel obsežnega bistva, ker je njegov pogled subjektiven, saj gre za izpoved! Misliš da sem spregledal tvojo ironijo obračanja besed? Seveda se mi zdi zanimiva teza, pa naj bo mišljena tako ali drugače. Pregovora "Klin se s klinom zbija" in "Pametnejši prej odneha" se v obratnem vrstnem redu sliši bolj modro! In če nekoga nekaj prizadane, sama izpoved ne pomeni, da zbija s "svojim klinom". Nekdo, v tem primeru si ti, pa razume po svoje.


Kaj pa je subjektivnega pri izjavi "fenti se, pa se vse svoje bliznje vzem sabo"?
Ce nekdo naredi slab spil, mu enostavno poves, da je spil zanic, ne pa da naj se ubije. In tega res ni malo.
Sicer pa, jaz se vedno ravnam po nacelu, da je folk naceloma glup, razen ce dokaze drugace. Enim uspe, vecini ne.

Jupito ::

Torej; na čem je tale dev delal? Garry's incident ali War Z? Ride to hell ni, ker bi v tem primeru imel večje probleme (kako se izogniti fizičnemu nasilju). >:D

4 ever a troll
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

LuiIII ::

Če premoreš zadosti osebne integritete, potem enostavno veš ali si pri svojem delu dal najboljše od sebe in znaš tudi sprejemati kritike na račun svojega dela. To seveda tudi pomeni, da znaš ločiti pravo kritiko od negativnega izlivanja trenutnih čustev in frustracij. Je pa seveda težko, ko slišiš utemeljeno kritiko na račun dela v katerega si vložil res samega sebe, a vseeno se lahko izboljšaš samo skozi večni (iterativni) proces selekcije, sprejemanja in ponotranjenja kritike. Samo na ta način postaneš mojster v tem kar počneš.
Ključen in morda najbolj zahteven korak je selekcija kritike. Predvsem na začetku poti se pri tem kaj hitro zakoljemo ker ne vemo kdo oz. kaj so ključni faktorji, ki nam podajajo najbolj pravi feedback. Pristopi pri izbiri so precej odvisni od vrste dela, a vedno bomo bolj upoštevali tiste kritike, ki so podane od ljudi, ki se na zadevo spoznajo, jo uporabljajo, ki so nam v zgled, ki so iskreni, skratka ki imajo neko integriteto na področju našega dela.
Pa še nekaj: popolnega izdelka ni in ga nikoli ne bo, a nihče ne more vzeti tistega občutka, ko daš od sebe več kot vse (to pomeni da si ob delu rastel) ter si misliš: evo to je to! Sicer se takoj potem začne bolj ali manj boleč postopek oddaljevanja od "izdelka svojih rok", ki pa kljub temu, da se s časovne in kritične distance morda zdi banalno trivialen in preprost, vseeno ostaja pomemben mejnik na strokovni in osebni poti v popolnost.

RejZoR ::

mn je izjavil:

RejZoR je izjavil:

Kritike v 90% primerov itaq letijo na kravatarje. Programerji so itaq vglavnem samo code monkey-i in časi, ko je bil vsak posameznik del kreativnega teama so že dolgo mimo. Oz so domena inovativnih indie razvijalcev.


A "kravatarji" pa so del kreativnega team-a?

Pa pojem code monkey si tudi povsem narobe razlagaš.


Kravatarji so paper pusherji. Dajejo (nemogoče) deadline, vedno pričakujejo megauspešno prodajo in če se kaj zalomi so krivi programerji. Vglavnem gledajos amo številke in jih za drugo ne briga kej dosti. Torej ne, glede tega ni nič kreativnega.

Code monkey nisi, ko imaš kot posameznik besedo pri večini stvari. Ko pa moraš delat praktično samo tisto kar ti zaukažejo iz vrha, takrat pa si code monkey. Močno dvomim, da imajo programerji v velikih studijih kej dost besede. Mali ja, večji pa skor sigurno ne.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Izi ::

LuiIII, tvoje razmišljanje temelji na tem, da naj bi bili ljudje popolni. V resnici nihče ni popoln. Daleč od tega.

Večina lahko celo življenje daje vse in še več od sebe, pa se njihovo delo ne bo izboljšalo prav nič. Upam si trditi, da kvaliteta izdelka nima kaj dosti veze s tem koliko se je nekdo potrudil, ampak bolj od sreče in spleta okoliščin. Nekdo lahko naredi odličen izdelek, vsi naslednji izdelki pa bodo polomija, čeprav je v njih vložil več sebe.

Se mi pa zdi, da je na tem forumu precej mladoletnikov, ker drugače si ne morem predstavljati, večinskega mišljenja, da je kritika zaželena.
Kritika prav nikoli in v nobenem primeru ni zaželena. Tudi bonton pravi tako. Vsak to prej ali slej spozna v življenju, Kdor misli drugače bo celo življenje ostal sam brez prijateljev in družine. Zamisli si, da svoji ljubici zjutraj poveš OBJEKTIVNO kritiko o njenem trenutnem videzu :O Tako hitro boš spet samski, da se bo kar kadilo. Enako je pri prijateljih, znancih in v službi pri sodelavcih.

S kritiko, ne glede ali je dobronamerna ali ne, pravična ali ne, si vedno nakoplješ samo sovražnike, koristi od nje ni pa nikoli nobene. To življenjsko modrost ljudje spoznajo na žalost šele v srednjih letih in potem življenje postane naenkrat lepo in enostavno. Ko si mlad in neumen pa rineš z glavo skozi zid in kritiziraš vse po vrsti, čeprav te nihče ne upošteva in se ti vse vrača nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

LuiIII ::

@Izi: Mislim, da ti je uspelo nekaj neverjetnega! V popolnosti si zgrešil moj point. Na nek način pa je to tudi objektivna kritika mojega posta ;-)
Moje izkušnje glede kritike so popolnoma drugačne in sem jih tudi opisal tako kot jih sam vidim.
OK da dokončno zabluzimo. Človek v svoji biti hrepeni po doseganju popolnosti, tako lastne kot svojega dela. To na nek način osmišljuje, osrečuje in opravičuje našo eksistenco. Seveda tega nikoli ne moremo doseči, a kot vedno je tudi v tem primeru bolj važna pot in način in ne toliko sam cilj. In tu ne gre za neko popolnost v očeh drugih, ampak v lastnih, samokritičnih "očeh". Te so ponavadi veliko hujši kritik kot pa družba, ker poznajo vse potenciale, odločitve, kompromise, pometanja pod prag,... katerih družba ne pozna. Enako je z delom. In v interakciji s svetom in družbo pride do stalnega soočenja teh dveh svetov, mojega zavestnega in mnogo bolj kompleksnega družbenega sveta. Kritika je morda najbolj direkten in najhitrejši feedback, ki ga družba "nudi" in omogoča da svoja ravnanja in delo hitreje prilagajamo, popravljamo,... Seveda pa je potrebno ločiti med pravo dobronamerno kritiko ter med zlonamerno, zajebantsko ali čustveno kritiko. Dobronamerno kritiko v resnici sprejemamo samo od nas samih "verificiranih" avtoritet. Ni nujno, da jih osebno poznamo, a jim priznavamo strokovno, moralno,... avtoriteto.
Za sprejemanje kritike moramo seveda najprej si priznati, da nismo popolni, da obstajajo ljudje, ki o stvareh veliko več vedo, ki imajo večje izkušnje,... Po tem pa analiziramo njihovo kritiko, jo primerjamo s svojimi pogledi, vrednotami, znanjem in na podlagi tega ponovno ocenimo svoje delo, dejanja. Na podlagi ocene pa seveda spremenimo način dela, obnašanja,...
Glede dajanja kritike je pa tako, da jo dejansko verjetno prevečkrat dajemo kar tako v tri krasne. Tisti, ki nimajo ravno visoke samozavesti in so bolj kot trava v vetru, take kritike jemljejo bolj resno, drugi pa se samo nasmehnejo. Prava resna in objektivna kritika pa zahteva seveda tudi primeren čas. Pa še nekaj, tisti, ki vseskozi samo kritizira, nekako ni vedno najbolj kredibilen. So pa seveda tudi izjeme. Enako je s pohvalami. Kritike in pohvale grejo z roko v roki.

mn ::

Kritika prav nikoli in v nobenem primeru ni zaželena.


Kar niti približno ni res. Konstruktivna kritika je pri normalnih ljudeh zaželena. Tako se namreč človek tudi uči nove stvari in pri tem raste. Ampak poudarek je na KONSTRUKTIVNA. Če pa človeka napadeš na osebnem nivoju, no to pa nikakor ni zaželeno in je nekulturno. Komentiraj človekovo delo in ne človeka samega.

Kravatarji so paper pusherji. Dajejo (nemogoče) deadline,


Že mogoče. Ampak dajo tudi denar, ki je običajno predpogoj da se karkoli naredi.

Code monkey nisi, ko imaš kot posameznik besedo pri večini stvari.


Bullshit. Code monkey a derogatory term for an unskilled programmer who is only able to perform trivial or repetitive computer programming tasks or a reference to a job that treats even experienced computer programmers in a way that trivializes their problem-solving abilities. Can also be used as a derogatory term to express "even a monkey could write this code", which is often resented by computer programmers as it trivializes the complexity of programming. This term draws also an analogy from the infinite monkey theorem involving monkeys typing ad infinitum to produce Hamlet.

Praktično nihče nima besedo pri večini stvari v kakršnem koli projektu večjih razsežnosti kar vsi AAA naslovi danes 100% so. In lahko imaš tehnološko izredno kompetentno ekipo, ki naredi tehnološko super igro ampak ni igrabilna ker kreativci niso naredili svojega dela. In pa seveda obratno ...

gruntfürmich ::

Izi je izjavil:

Kritika prav nikoli in v nobenem primeru ni zaželena. Tudi bonton pravi tako. Vsak to prej ali slej spozna v življenju, Kdor misli drugače bo celo življenje ostal sam brez prijateljev in družine. Zamisli si, da svoji ljubici zjutraj poveš OBJEKTIVNO kritiko o njenem trenutnem videzu :O Tako hitro boš spet samski, da se bo kar kadilo. Enako je pri prijateljih, znancih in v službi pri sodelavcih.

to je zelo relativno. če tu pa tam kaj pokritiziraš, ti nobeden ne bo zameril, sploh če znaš to zaviti v celofan humorja in karizme.
če pa smo pri kritiki osebe kot take pa se malce zaplete... namreč v veliki večini resnično nikoli in nikdar ne povemo ljudem v obraz vsega slabega, kar si resnično mislimo o njih. ker vemo, da bo potem konec prijateljstva/znanstva.
ampak tako delajo butlni in večina raje.
primerneje bi bilo taki osebi čestitat za odprtost in ji izkazat spoštovanje ter še poglobit prijateljstvo, če nam ta oseba kaj pomeni. če smo seveda toliko odrasli in mentalno sposobni za ta preboj.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

PrimozR ::

Blinder je izjavil:

ma kaj jočka, če mu ne paše delat kot programer naj gre čistit kanalizacije. Delal po 12 ur na dan ja, ampak je bil tudi plačan za to. Spet, če mu kej ne paše, tam ima kanalizacijo za čistit.
Za buge pa je kriva škrta firma. Če bi zaposlili več ljudi ali pa še več ljudi ter jih dali delat normalnih 8 ur na dan, ne pa 12, potem bi tudi bilo manj napak.
Tako da upam, da se naveliča programirat in gre uživat pri čiščenju kanalizacij.

80 ur na teden je 16 ur na dan.

Unknown_001 ::

Izi je izjavil:


Se mi pa zdi, da je na tem forumu precej mladoletnikov, ker drugače si ne morem predstavljati, večinskega mišljenja, da je kritika zaželena.
Kritika prav nikoli in v nobenem primeru ni zaželena. Tudi bonton pravi tako.


Ne, ne bo držalo. Kritika je zelo dobrodošla, če je pristop in način kako jo izraziš pravilen. S tem da moraš pri izražanju napeljati tako da oseba tega ne bo razumela kot napad ampak kot dobronameren prijateljski nasvet. Normalna uravnovešena oseba bo tako kritiko rade volje sprejela, druga zadeva pa so čustveno neuravnovešeni, ki jih prizadane že neka fraza ki jo samo oni razumejo kot osebni napad, navadno pa se s takimi osebami ne debatira, ker je pogovor z njimi pravo mučenje sebe in njih.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

[D]emon ::

Kritika je dobrodosla, ce je utemeljena in konstruktivna. V nasprotnem primeru ne gre za nic drugega kot za opletanje s kopulativnim organom.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

System Shock 3 (strani: 1 2 )

Oddelek: Igre
7111912 (2524) oo7
»

G2A igre (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Igre
17924409 (4734) vres.ales
»

Assassin's Creed - Film (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
8416150 (6006) oo7
»

Filmski kritiki in ocenjevanje filmov (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
699142 (7941) FormerUser

Več podobnih tem