» »

Kateri poceni USB 3.0 ključek za boot ?

Kateri poceni USB 3.0 ključek za boot ?

Brane22 ::

Rad bi z USB sticka zbootal Linux sistem in temu primerno iščem nek kompromis.

Kapaciteta ni toliko bistvena. Več je bolje ampak že na 4GB bi se verjetno nekako stisnil, trenutno pa nimam ideje zakaj bi rabil več ko 8GB, ker gre samo za kernel in nekaj utilityjev.

Sami ključki se razlikujejo kot noč in dan in problem je, če se odločim za model, ki je špica, njegova cena ni ravno drobiž in posega že na področje poceni SSDjev. Poleg tea pa mi nudi maso stvari, ki jih ne rabim. Vdelane mehanizme, ki razpršijo write in tako delajo dobro tudi z FAT sistemom itd.

Vsega tega ne rabim. Stvar bi sformatiral s f2fs, ki je že prilagojen FLASH medijem, tudi nekih norih hotrosti ne rabim. Ker se bo stvar predvsem brala ( mogoče da bo kak vpis padel v kak log ali kaj podobnega), me tudi hitrost vpisa ne zanima. Tudi hitrost linearnega branja ni tako kritična - 20MB/s je čezinčez dost. Fajn je da lahko računam na vsaj 70MB/s v nekem širokem obsegu pogojev, ni pa nujno iti v ekstreme 200+MB/s

Lepo bi bilo da lahko piči solidno število I/O operacij hkrati, ni pa to tako nujno zaradi narave F2FS.

Pa cena je bistvena. Mora biti tako poceni, da ga mimogrede zmontiram na vsako mašino, ne da bi razmišljal o denarju. Recimo da je €10 plafon, raje manj.

Ker se bo z njega predvsem bralo in ker bo gor f2fs, me število vpisov niti ne moti, bi pa vseeno raje MLC-based namesto TLC-based, če se da. MLC ima tudi večje margine glede staranja podatkov.

bedak ::

Brane22 ::

Mel sem v mislih bolj kaj v stilu €5 s tem da bi se približal €10, če bi bil dober razlog.

Tole je bistveno dražje, ni pa videt nekih blaznih performans. Vsaj po tem, kar vidim na sajtih.

Razen, če ima mogoče kake skrite kvalitete, ki niso vidne na prvi pogled ?

Mel sem v mislih nekaj, česar bi lahko nabavil 20 komadov, na vse zapekel OS, šutnil vse skupaj v predal in pozabil na probleme bootanja za vedno.

trnvpeti ::

jz imam tegale tocno za isti namen
http://funtech.si/si/vsi-oddelki/komp/u...
ima 16G 100/50 in je 14eur

8g z 80/12 je pa 8.5eur
http://funtech.si/si/vsi-oddelki/komp/u...

za 6.70eur mogoce tole
http://funtech.si/si/vsi-oddelki/komp/u...

Brane22 ::

Evo nekaj začetnih idej:

8GB:

Transcend JetFlash 700

Verbatim Store 'n' Go V3 8GB USB 3.0

Lexar JumpDrive S23 USB 3.0 Stick 8GB

16GB:

Lexar JumpDrive S23 USB 3.0 Stick 16GB


Verbatim Store 'n' Go V3 16GB USB 3.0


Tle se moje ideje nehajo. Je kdo probal I/O z nekim flash-based fs na linuxu na nekaj poceni ključkih ?

Brane22 ::

@trnvpeti:

Tale 8GB Lexar je zanimiv. Niti ni toliko dražji kot zunaj, če sploh kaj.

Bo treba napisat kak mini fs in blockdevice benchmark da vidimo zadeve podrobneje...

hojnikb ::

ti poceni kjučki majo zanič kontrolerje (praktično vsi po vrst) in so nakjučne write hitrosti reda par IOPS.
Sem meu win to go na adata s102, ki na papirju ni švoh kjuč (100r/50w) in je zanič kar se tiče boot drive-a...
#brezpodpisa

trnvpeti ::

adata s102 zanic na win, odlicen pa za linux?!*!

hojnikb ::

no razn če zna linux keširat write in jih flushat sekvenčno, bo isti hec...
#brezpodpisa

Brane22 ::

nilfs2 & f2fs are all about that ;o)

hojnikb ::

potem bi pa z veseljem rad vidu 4K in 4k-64 write bench na kakem takem kjučku :D
#brezpodpisa

trnvpeti ::

evo se en s102 16G

sudo dd count=100 bs=1M if=/dev/zero of=/dev/sdb1
100+0 zapisov na vhodu
100+0 zapisov na izhodu
104857600 bajtov (105 MB) prepisanih, 3,44524 s, 30,4 MB/s

Hayabusa ::

hojnikb se je nekaj igral s kontrolerjem, da je povečal read/write hitrosti.

hojnikb ::

res je ;)
#brezpodpisa

Hayabusa ::

Povej kaj več no.

hojnikb ::

ampak samo sekvečne, randon hitrosti se ne da magično poveča, če ni niti KB cache-a za write in vse opravlja 8bitn procesor iz časov c648-O

Za nakjučne hitrosti najbolj pomaga keširanje zapisov, da potem sistem kontrolerju flusha samo velike kose, ki jih lahko hitro zapiše. Nekaj takega počne flashfire (zelo koristno iz časov Eee ;))
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

hojnikb ::


samo en primerek žalostnih 4K hitrosti...

zadeva uporablja toggle-ddr flash, a kontroler je skopocalo od innostor

aja gre za ADATA S102PRO 32GB
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Brane22 ::

@hojnikb:

Lahko kaj več napišeš o kontrolerju ?

Sem za štos odprl nek elcehapo Lexar stick, pa sem našel v njem SM3251Q.

Daljše brkljanje za datasheetom me je pripeljalo na stran Slilicon Motion-a. Tam tega ni več, so pa novejši modeli, ki so videti res debilno. Lahko si srečen, če urajmaš vsaj malo RAM-a, pa vse laufa na prastarem 8051 coreu...

Ne dobim pa bolj podrobne dokumentacije...

Si uspel hekati kodo ali si samo nastavljal eksterno dostopne parametre prek USBja preko kakega helper app-a ?

hojnikb ::

Nič hackanja kode(tut če bi hotu bi blo zelo težko, glede na zaprtost teh zadev), samo poigračkal sem se z cToolom od kontrolerja (kjuček je bil pokojni 32GB iz hoferja). Namreč stvar je mela čez par 100MB zelo dobre hitrosti (25MB read 15 write) najbrž da prelisiči tisto zadevco od windowsov. Potem pa branje ~17MB, pisanje pa 3-4MB, kar je žalostno. Z igračkanjem z ctoolom sem najdu neke vrste performance način (ali nekaj podobnega), ki je kjučku zmanjšal kapaciteto na ~10GB. Zadeva je dobila kr konkretn performance boost (praktično limit kontrolerja), tako da predvidevam, da je ta programčič spravil zadevco v pseudo SLC način.

Mi je tudi že ratalo boostat hitrost z spreminjanjem write timingom. Zanimivo je tisti kjuček bil že praktično mrtev (od določenih sektorjev fuč), zato mi je nekako spet ratal z igračkanjem z temi programi stvar usposobit, kot bonus sn pa dobil veliko bolše hitrosti

Še ena super stran (žal v ruščini) o teh usb kontrolerjih.
http://www.usbdev.ru/
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Brane22 ::

Hmm, kokr sem šel gledat te kontrolerje, so vsaj za USB pretty much vsi šugavi.

Verjetno zato, ker v ključki ne ne placa ne moči ne denarja za velik RAM cache in spremljajoč kondi ali baterijo itd itd.

Tako da je videt, da bo še daleč največje izboljšanje uporaba filesystema, prilagojenega flashu...

Aja, hvala za link, je šel v bookmarke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

petrus ::

Brane, alternativa je lahko compact flash na sata adapter.
Prednost teh je da ti cf kartico zazna kot normalen disk.
stati inu obstati

Brane22 ::

Zanimala me je čimbolj elcheapo alternativa.

CF je že lahko zanimiv, samo adapter najbrž ni zastonj.

Pa tudi prednost ni velika. BIOS zna bootat s FLASH sticka, kernel pa ga potem itak vidi precej kot disk...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri 64 GB ali 128 GB USB Ključ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
509557 (5706) Han
»

USB 16 GB

Oddelek: Kaj kupiti
101201 (1124) hojnikb
»

usb ključek

Oddelek: Kaj kupiti
232587 (2226) r3dkv1c4
»

Kateri USB ključek?

Oddelek: Kaj kupiti
225545 (5035) WyattEarp

Več podobnih tem