» »

moški splav

moški splav

Temo vidijo: vsi

jype ::

nubes> Etika je filozofska veda o morali. Tako da osebna morala, etika ali karkoli že ... ne spremeni ničesar.

Ja, ampak katera etika? Stoična paradigma je, da ni s splavom nič narobe, če nikomur ne povzroči trpljenja. Ker vemo, da se plod še ne zaveda samega sebe in ga znamo ubit na neboleč način, je torej splav sprejemljiv. Če tvoja etika temelji na konfucijanizmu, pol pa maš problem.

Muha137> Ko se bo enkrat na otroka v maternici gledalo kot na ENAKOVREDNEGA posameznika človeške družbe

Upam, da ne še kmalu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Pithlit ::

lambda je izjavil:

Etika je filozofska veda o morali. Tako da osebna morala, etika ali karkoli že ... ne spremeni ničesar.

Etika deluje v skladu z družbenim konsenzom. Morala pa v skladu z osebnimi načeli. Morala je lahko skregana z etiko.

Etika, recimo, zdravniku prepoveduje evtanazijo. Morala pa mu jo lahko celo narekuje.

Morals are the tools by which one lives, and ethics constitute the manual that codifies them.
Life is as complicated as we make it...

Muha137 ::

jype je izjavil:


Muha137> Ko se bo enkrat na otroka v maternici gledalo kot na ENAKOVREDNEGA posameznika človeške družbe

Upam, da ne še kmalu.


Ja, samo potem si na strani enega izmed zgoraj omenjenih ameriških lastnikov sužnjev - če razumeš kaj mislim :)

To je definitivno težka tema, ej.. pa veliko bolečine je zadaj.

lambda ::

jype > Stoična paradigma je, da ni s splavom nič narobe, če nikomur ne povzroči trpljenja.

Potemtakem ni nič narobe z evtanazijo, če ta nikomur ne povzroča trpljenja?

Pithlit ::

Muha137 je izjavil:

Ko se bo enkrat na otroka v maternici gledalo kot na ENAKOVREDNEGA posameznika človeške družbe

To pa potegne za sabo še precej več kot samo 'splav ja/ne'.

Bomo prejemal otroške dodatke kar od začetka spočetja? Kaj s temi dodatki po splavu? Recimo. Tko, na hitro.
Life is as complicated as we make it...

Muha137 ::

Mipe je izjavil:

Tudi tako bi se lahko reklo, ja. Ali pa ženske lažje potešijo svojo potrebo kot moški. Kdo ve? Ostane dejstvo, da veliko moških ostane nepotešenih.

Zato imamo takele primere:



Pleško v drugi vrsti pravi: Moja je najlepša! :D :))

Pithlit ::

lambda je izjavil:

Potemtakem ni nič narobe z evtanazijo, če ta nikomur ne povzroča trpljenja?

Tako je. V okviru zakonov seveda, tko kot splav. Kjer ni zakonsko dovoljeno je pač z evtanazijo, tako kot s splavom, nekaj narobe.
Life is as complicated as we make it...

jype ::

Muha137> Ja, samo potem si na strani enega izmed zgoraj omenjenih ameriških lastnikov sužnjev - če razumeš kaj mislim :)

Nisem. Razumem, kaj misliš - ampak misliš narobe.

nubes> Potemtakem ni nič narobe z evtanazijo, če ta nikomur ne povzroča trpljenja?

Za stoično etiko to vsekakor drži, ja.

Tudi jaz sem mnenja, da je evtanazija nujen instrument sodobnega človeka in ne vidim smisla v življenju do ekstremov zmogljivosti biološke podlage.

Pithlit ::

Muha137 je izjavil:

In že ta prva celica je lahko fantek/punčka, odvisno ali ima kromosomski par XX ali pa XY. ... ... No, tako vsaj pravi znanost.

Mimogrede, znanost tega ne pravi. Samo v vednost (lahko pa odpreš novo temo... ampak se bojim da bomo videli pretežno rdeče - brisani posti): Znanost pozna razne sindrome. Kot tudi transseksulanost. Znanost ve da kromosomi v večini primerov res definirajo spol... hkrati pa ve da v nekaterih (sploh ne tako grozno redkih) primerih kromosomi ne igrajo neke posebne vloge.

Kot rečeno... nova tema (četudi ne bo lepa).
Life is as complicated as we make it...

mihaf ::

Muha137 je izjavil:


Ko se bo enkrat na otroka v maternici gledalo kot na ENAKOVREDNEGA posameznika človeške družbe, potem bo tudi avtor te teme prišel do odgovora glede enakopravnosti spolov pri odločanju o splavu.


Potem bomo pa morali povečati pokopališča za vse tiste - po tvoje - ljudi, ki jih v zgodnji nosečnosti odplavi sam Bog, usoda, ali kakorkoli že to imenuješ.
Spontani splav ni redka stvar.

St235 ::

Potemtakem bi bilo vsak spontani splav treba obravnavat kot nenaklepni umor.

Pithlit je izjavil:

St235 je izjavil:

GRe za družbeni konsenz, ki določa do kdaj gre za zarodek, ki je del ženske in ima kot takšna pravico svobodno razpolagat z njim kot z podaljškom svojega telesa in kdaj ta zarodek postane samostojna entiteta s svojimi pravicami.

A mogoče veš kdaj to je, kar se naših državnih organov tiče? Sam tko, iz firbca... ni si treba prstov polomit da izveš :P .



Meja mislim, da je postavljena na 10 tednov od zanositve. Do takrat lahko ženska prosto odloča o svojem telesu vključno z zarodkom. Od tega naprej pa se smatrata mati in otrok kot ločeni entiteti in mati nima več pravice svobodno odločat o zarodku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

lambda ::

jype > Tudi jaz sem mnenja, da je evtanazija nujen instrument sodobnega človeka in ne vidim smisla v življenju do ekstremov zmogljivosti biološke podlage.

Tudi jaz ga ne. Ampak z evtanazijo se pa tudi ne strinjam. Si pa pridržujem pravico, da imam drugačno mnenje. Tudi glede splava. In pravico do morebitnega agitiranja pri družbenih konsenzih.

Lakotnik29 > Meja mislim, da je postavljena na 10 tednov od zanositve. Do takrat lahko ženska prosto odloča o svojem telesu vključno z zarodkom. Od tega naprej pa se smatrata mati in otrok kot ločeni entiteti in mati nima več pravice svobodno odločat o zarodku.

Tudi do ~23. tedna še gre, če se sumi, da je z otrokom lahko kaj narobe.

jype ::

nubes> Tudi do ~23. tedna še gre, če se sumi, da je z otrokom lahko kaj narobe.

Tisto je potem predvsem stvar medicine, ne več odločitev ženske.

nubes> Ampak z evtanazijo se pa tudi ne strinjam.

To je pa kr težko, da se hkrati ne strinjaš niti z evtanazijo, niti z življenjem do ekstremov bioloških zmogljivosti. A sploh obstaja tretja možnost?

nubes> Tudi glede splava.

Verjamem, ampak mnenje nikogar glede tega v resnici ne sme biti pomembno - medicinski posegi so stvar medicinske etike, ki ima svojo podlago v znanosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

lambda ::

jype > To je pa kr težko, da se hkrati ne strinjaš niti z evtanazijo, niti z življenjem do ekstremov bioloških zmogljivosti. A sploh obstaja tretja možnost?

Ja. Neuporaba vseh ekstremnih načinov ohranjanja pri življenju. To imamo že sedaj. Pasivna evtanazija.

jype > Tisto je potem predvsem stvar medicine, ne več odločitev ženske.

Medicina poda mnenje. Ženska odloči.

jype ::

nubes> Ja. Neuporaba vseh ekstremnih načinov ohranjanja pri življenju. To imamo že sedaj. Pasivna evtanazija.

Ne, to ni evtanazija. Pustit človeka z alzheimerjevo, da "umre naravne smrti", je kruto.

nubes> Medicina poda mnenje. Ženska odloči.

Ja, ženska načeloma ima možnost, da se odloči tudi za samomor, čeprav je v njej še otrok - ampak ne govorimo o tem.

eric_cartman ::

Tudi do ~23. tedna še gre, če se sumi, da je z otrokom lahko kaj narobe.


No in to je pravilno, da lahko nekdo poseže v otrokovo življenje (dokler se še ne rodi), ki bi bilo sicer močno oteženo oz. nemogoče da bi preživel.


@nubes
Naj te opomnim na očeta punce iz Italije, ki je bila 17 let v komi. Pa jih je sam papež (starša) obtožil kot morilca otrok. To se mi zdi totalno bolano oz. zgrešeno z etiko. Meni se v tem primeru zdi etično jo odrešiti trplenja.

Ja. Neuporaba vseh ekstremnih načinov ohranjanja pri življenju. To imamo že sedaj. Pasivna evtanazija.


Včasih se tako človek še bolj muči kot bi se sicer. A ti bi rad gledal kogarkoli od svojih bližnjih, da se muči? Ker pasivna evtanazija je le to, da te ne zdravijo več in umreš za simtpomi bolezni, ki jo pač imaš.

Pithlit ::

lambda je izjavil:

Si pa pridržujem pravico, da imam drugačno mnenje. Tudi glede splava. In pravico do morebitnega agitiranja pri družbenih konsenzih.

Edino pravilno... dokler se ne zatekamo k nasilju oz. sovražnosti. Brez spodbijanja obstoječih konsenzov lahko družba, v najboljšem primeru, le stagnira.

jype je izjavil:

A sploh obstaja tretja možnost?

Avtoevtanazija? Ampak to je v veliki večini primerov nemogoče. Recimo doolgotrajne kome, možganska smrt, razne oblike paralize, duševne bolezni...

Jaz sem za to da me fentajo takoj ko ne bom več vedela zase. Podpišem.
Life is as complicated as we make it...

jype ::

Pithlit> Podpišem.

Jaz bi tudi (še preden nastopi trenutek, ko ne vem več zase), pa ne dovolijo :(

K sreči nisem edini, ki ga to skrbi:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Mipe ::

Ravno so uspešno klonirali človeški zarodek za namene pridobivanja matičnih celic.

jype ::

Odlično - to bo že zelo kmalu močno olajšalo zdravljenje hudih opeklin, na primer.

lambda ::

jype > Ja, ženska načeloma ima možnost, da se odloči tudi za samomor, čeprav je v njej še otrok - ampak ne govorimo o tem.

Glej ... priznaj ali ne, ženska ima končno odločitev po vseh preiskavah in izvidih ali se bo odločila za splav ali ne. Nihče je ne more prisilit v splav.

Mipe ::

Jap. Se pa obeta burna debata. Če bi iz teh kloniranih zarodkov ščasoma vzgojili odrasle primerke... Zaenkrat je to še zelo daleč, vendar so že sedaj etične vode razburkane.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

Pithlit ::

jype je izjavil:

Jaz bi tudi (še preden nastopi trenutek, ko ne vem več zase), pa ne dovolijo :(

Ja, vem. Nisem pa ziher če je pri nas dovoljeno da lahko zahtevaš naj te prenehajo zdraviti. Vem da teti niso dovolili odkloniti zdravljenja nisem pa čist ziher na kakšen način.
Life is as complicated as we make it...

lambda ::

eric_cartman > Ker pasivna evtanazija je le to, da te ne zdravijo več in umreš za simtpomi bolezni, ki jo pač imaš.

Lahko ti nudijo vso pomoč za lajšanje teh simptomov.

eric_cartman ::

@nubes

U wish.. Od prijateljice oče, je po operaciji raka na sinusih dobival lekadole, ker so druge tablete predrage, sam pa je jokal od bolečin. Sm vidu kako naše zdravstvo poskrbi zate. Tudi to, da si je moral na stomatološko kliniko v ljubljani sam nositi robce od doma, ker so imeli tam premalo papirja in vse do tega, da si mora sedaj sam kupovati gaze za previjanje rane čeprav že 40 let plačuje zavarovanje.ž

Tko da ne pričakuj kakšne velike pomoči od zdravnikov razen to, da ti na vsake tolko prinesejo kakšen čaj. Če mi ne vrjameš malo povprašaj bolnike in kako ravnajo z njimi zdravniki. S tistimi, ki umirajo pa ne ravnajo prav nič lepše!!

St235 ::

Dober članek na temo podaljševanja agonije http://www.washingtonpost.com/opinions/...

lambda je izjavil:

jype > Ja, ženska načeloma ima možnost, da se odloči tudi za samomor, čeprav je v njej še otrok - ampak ne govorimo o tem.

Glej ... priznaj ali ne, ženska ima končno odločitev po vseh preiskavah in izvidih ali se bo odločila za splav ali ne. Nihče je ne more prisilit v splav.


Nima pa pravice zahtevat splav če zato ni razloga in o tem sedaj govorimo. Nenavsezadnje, če gremo v skrajnosi ima tudi oče kočnčo odločitev v svojih rokah. Lahko ubije sebe ali njo in otroka. V nobenem primeru ne bo rabil plačevat preživnine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

darkolord ::

Lahko ubije sebe ali njo in otroka.
Ne, ne sme.

Pithlit ::

darkolord je izjavil:

Lahko ubije sebe ali njo in otroka.
Ne, ne sme.

To je logično. Vendar glede na kontekst skrajnost ki se začne z "ženska lahko stori samomor"... sme. Ravno toliko kot ženska.
Life is as complicated as we make it...

darkolord ::

Ne. Ženska sme storiti samomor skupaj z nerojenim otrokom, moški ji pa ne sme vzeti življenja.

Ampak to so skrajnosti, ja.

Mipe ::

Ima nerojeni otrok pravico do samoobrambe?

Pithlit ::

Samo z aikidom.
Life is as complicated as we make it...

jype ::

Mipe> Ima nerojeni otrok pravico do samoobrambe?

Seveda. Tudi moški ima pravico do splava.

lambda ::

jype je izjavil:

Pithlit> Podpišem.

Jaz bi tudi (še preden nastopi trenutek, ko ne vem več zase), pa ne dovolijo :(

Tega pa tudi jaz ne razumem. Dovoljujemo splav otroka, ki nima nobene možnosti odločanja in bi imel pred sabo še celo življenje. Ne dovoljujemo pa zakasnjenega delegiranega samomora v pozna ostarela leta podpisanega od odrasle zdravorazumske osebe.

St235 ::

darkolord je izjavil:

Ne. Ženska sme storiti samomor skupaj z nerojenim otrokom, moški ji pa ne sme vzeti življenja.

Ampak to so skrajnosti, ja.


aja, a samomor po novem velja za družbeno sprejemljivo dejanje, ki se ne sankcionira?

Pa saj se lahko postavimo na bolj plastično stališče: Pri zarodku od 10 tednov naprej ni nič drugače če zarodek samovoljno odstrani (ali da odstraniti) oče ali mati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Mipe ::

Samomor bi moral biti kaznovan s smrtno kaznijo.

Ok, zdaj bom res nehal. Častna taborniška.

St235 ::

Torej pod črto lahko ugotovimo sledeče:

Do 10 tedna se zarodek smatra kot del ženske in lahko o njem enako (skrajno banaliziram) odloča kot o striženju nohtov, krajšanju las, liposukciji, povečanju prsi itd. Popolnoma enako velja za moškega. O svojem telesu lahko svobodno odloča sam.

Po 10 tednu, pa zarodek postane lastna entiteta in v tem primeru ga tudi mati ne more več samovoljno odstraniti. Enako tega ne more storiti moški.

Kje točno je vsa ta slavna neenakost?

Pithlit ::

St235 je izjavil:

Kje točno je vsa ta slavna neenakost?

V nekaterih glavah.
Life is as complicated as we make it...

lambda ::

V evoluciji.

Muha137 ::

St235 je izjavil:

Do 10 tedna se zarodek smatra kot del ženske in lahko o njem enako (skrajno banaliziram) odloča kot o striženju nohtov, krajšanju las, liposukciji, povečanju prsi itd. Popolnoma enako velja za moškega. O svojem telesu lahko svobodno odloča sam.

Ja, to je naš družben konsenz zaenkrat. Dejansko pa je zarodek tudi že do 10.tedna "svoje" telo in ne del ženskega telesa, saj ima drugačen DNK kot ženska. Zarodek v tem smislu NI del ženske, ampak je samo ZNOTRAJ ženske. Pri odločitvi za umetni splav se torej ženska odloča o svojem telesu in hkrati o telesu (in življenju) nekoga drugega, medtem ko se pri odločitvi za striženje nohtov, liposukcijo, ipd. odloča izključno samo o svojem telesu.

St235 ::

Na veliko srečo moderne demokratične in liberalne družbe je zgoraj napisano manjšinsko mnenje, ki je za moje pojme zgrešeno.

darkolord ::

Zakaj je po tvoje zgrešeno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

St235 ::

Ker stojim na stališču, da pravica do svobodnega odločanja o rojstvu otrok vključuje tudi morebiten splav (seveda z določenimi omejitvami) in ker ocenjujem, da je v primeru nezaželene nosečnosti prisilno rojevanje v večjo škodo kot korist za otroka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Muha137 ::

mihaf je izjavil:

Muha137 je izjavil:


Ko se bo enkrat na otroka v maternici gledalo kot na ENAKOVREDNEGA posameznika človeške družbe, potem bo tudi avtor te teme prišel do odgovora glede enakopravnosti spolov pri odločanju o splavu.

Potem bomo pa morali povečati pokopališča za vse tiste - po tvoje - ljudi, ki jih v zgodnji nosečnosti odplavi sam Bog, usoda, ali kakorkoli že to imenuješ.
Spontani splav ni redka stvar.

Saj to že imajo na Žalah "park zvončkov". Sicer pa po moje ni treba zdaj čisto vsakega otroka, ki je bil v maternici samo par tednov preden je umrl, pokopavati v svoj grob. Lahko se recimo samo na družinski grob da svečko v spomin nanj.

darkolord ::

da je v primeru nezaželene nosečnosti prisilno rojevanje v večjo škodo kot korist.
Saj je precej velika škoda tudi, če je nosečnost nezaželena za očeta...

St235 ::

V mislih sem imel v prvi vrsti škodo otroka.

Moške je tukaj zaj*** evolucija in zarodek ne raste v njih. Če bi se zarodek smatral za neposreden del njihovega telesa bi imeli enako pravico, da o njem svobodno odločajo 10 tednov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Muha137 ::

Pithlit je izjavil:

Muha137 je izjavil:

In že ta prva celica je lahko fantek/punčka, odvisno ali ima kromosomski par XX ali pa XY. ... ... No, tako vsaj pravi znanost.

Mimogrede, znanost tega ne pravi. Samo v vednost (lahko pa odpreš novo temo... ampak se bojim da bomo videli pretežno rdeče - brisani posti): Znanost pozna razne sindrome. Kot tudi transseksulanost. Znanost ve da kromosomi v večini primerov res definirajo spol... hkrati pa ve da v nekaterih (sploh ne tako grozno redkih) primerih kromosomi ne igrajo neke posebne vloge.
Kot rečeno... nova tema (četudi ne bo lepa).

Si predstavljaš.. najdejo gen, ki določa spolno usmerjenost: istospolna. Potem pa starši med nosečnostjo opravijo genetske raziskave in ker mislijo, da je za njihovega otroka bolje, da se rodi heteroseksualen, ga splavijo- ?? Tako se recimo sedaj dogaja s tistimi plodovi, ki imajo Downov sindrom (imajo en ekstra kromosom 21 v svojih celicah).

darkolord ::

V mislih sem imel v prvi vrsti škodo otroka.
Jaz tudi - otrok raste brez očeta.

Pithlit ::

Muha137 je izjavil:

Si predstavljaš.. najdejo gen, ki določa spolno usmerjenost: istospolna.

Again. Nova tema. Če se že res želiš spuščat v to.
Life is as complicated as we make it...

St235 ::

darkolord je izjavil:

V mislih sem imel v prvi vrsti škodo otroka.
Jaz tudi - otrok raste brez očeta.


in?
kje točno je korelacija med nezaželjenim otrokom in otrokom z enim staršem?

Škoda za otroka je da odrašča v okolju kjer ni zaželjen, ne pa v okolju, ki ne ustreza crkveni definiciji družine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

darkolord ::

This goes both ways...