» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
278 / 331
»»

feryz ::

A kar 30 let praviš?
Še nobene niso na strehi 30 let, da bi to preveril. Kaj šele razliko med njimi čez 30 let.
Sicer pa je zato amortizacija. Čez 10 ali 20 let jih zabrišeš dol in druge na streho. Saj jo bo treba prekriti, zakaj bi tlačil stare panele nazaj?

valinoratina ::

30 let ja, taka je pač garancija, če ne bo vsaj 88,5 % po 30 letih ti pač dajo nove. Pa še nekaj je, ti ta boljši paneli zgleda precej boljše proizvajajo v slabših svetlobnih pogojih kot pa kakšni "cenejši" (vendar ne bistveno cenejši), kar je ključno če nimaš netmeteringa.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Resno? A tako so ti povedali?
Potem pa že drži.
Jaz imam tudi Longi panele na eni strehi, pa niti pod razno ne mislim da so 1 procent boljši od Trinesolar, ki so na drugi. Ali Astronergy, ki so na tretji. Ali karkoli od ostalih.

valinoratina ::

Garancija ni brez razloga. So precej boljši, celo v megli včasih proizvaja tudi po 5 kW. Sicer pa ti imaš netmetering, kjer je računica druga kot pa če ga nimaš.

Matevz96 ::

30 let garancije se lepo sliši samo upam da ne bo tako kot pri slovenskem proizvajlcu Bisolu ki vsakih nekaj let odpre novo firmo in staro zapre. Potem si pa pomagaj s 30 letno garancijo če se je vmes že 5 firm zamenjalo.

Drugače pa super sistem, prosim poročaj kako bo šlo po zimi.
#hooldthedoor

valinoratina ::

Zato pač ne vzameš Bisol. :) Bom poročal, velja. Sicer pa sama garancija ti posredno pove tudi da paneli precej počasneje zgubljajo output kot kakšni drugi (To oni testirajo v laboratoriju pri višjih temperaturah in nato matematično zračunajo na navadne običajne temperature, plus varnostni faktor seveda (torej pri garanciji rečejo da bo tolk pa tolk slabše kot pa so izračunali). Nekaj podobnega kot smo na faksu delali za creep polimerov.).

Zgodovina sprememb…

feryz ::

valinoratina je izjavil:

Garancija ni brez razloga. So precej boljši, celo v megli včasih proizvaja tudi po 5 kW. Sicer pa ti imaš netmetering, kjer je računica druga kot pa če ga nimaš.

Torej trdiš, da tvoji v megli proizvajajo 5 kW, sosedovi pa nič ali bistveno manj?
Ne vem sicer s čim primerjaš, ampak ok. Jaz imam v aplikaciji 15 delujočih sončnic in včasih malo analiziram zadeve. Pa si vseeno ne bi upal trditi nekaj takega. Da so eni paneli boljši ali drugačni od drugih. Izplen je odvisen od popolnoma drugih stvari.

valinoratina ::

5 kW se mi zdi veliko ja, sploh zato ker folk skos jamra da njihovi paneli v megli ne proizvajajo praktično nič. Seveda pa je tudi streha pololnoma na jug, pod dobrim kotom in brez senc.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Včasih v megli proizvaja pol nazivne, včasih še več, včasih manj, včasih nič.
Enako ko je oblačno ali celo ko dež pada.
Dva oblaka nista enaka ali dve megle.

valinoratina ::

Beri temo nazaj, folk jamral da v megli nič ne dela. Naša pa v megli dela precej več kot porabljamo. Sicer pa ne, ni šanse da ti v megli dela pol nazivne, to so bučke.

Zgodovina sprememb…

MadMax ::

Ni vsaka megla megla, pa pričakovanja je tudi težko standardizirat. Enemu je dovolj da v megli 13kWp proizvaja 3kW, drugemu je to takorkeoč nič, če bi brez megle delalo 10+.
Izkoristek je pri današnji consumer robi nekako 21.5÷22.5%, prve izpred 10+ let so imele ranga 15%. Pa v pogojih difuzne svetlobe se znajo "slabši" izkazat bolje.
Garancija je pa že pri odpovedi po 10 letih tako-tako, garancija na izkoristek čez 30 let je pa pravljica za dojenčke.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

wcpapir ::

Pričakoval sem veliko glede na prvi post, potem si omenil najboljše panele sem začel brati z zanimanjem, ker mi imamo neko kitajsko sranje. Potem preberem Longi, no potem pa imamo isto kitajsko sranje.

10kWh baterija je recimo za eno govejo juhco skuhat. Jaz dan prej kupim govedino in kosti in jo zjutraj dam kuhat, jemo okoli 16 ure. V posebaj posodi skuham se rezance in brezglutenske rezance. Adijo 10kWh, ampak župa pa je dobra, če maš dobre kosti je kolegena kot smetja, špica.

Da bi dodal še 15kWh baterijo pa bi imel že celo kosilo! Še pišeka pa krompir v pečico, pišeka dve urci na 110, potem pa 40min zapečeš in proti koncu postopoma višaš temperaturo, da je kožica hrustljava.

Ampak to je za sončne dni, pozimi pišek pa goveja župca odpade s 25kWh baterijo.

Glede zidanja z zidaki prečno pa tudi ne razumem. Sem sel gledat slike od bajte pa mi smo zidali precno pa v vasi so tri novogradnje in so cegli prečno.

No da te pomirim, brez 50kWh baterije ne boš samoskrben. Za referenco kak dan se malo igramo da porabljamo s strehe cimvec, tam 42-43% komot porabimo "samoskrbno", če nič ne gledamo na to pa smo tam malo pod 40% samooskrbni tam avgusta...

feryz ::

Tudi s 50 kWh baterijo ni nobenih sanj o samooskrbi.
Novembra je bil izplen 631 kWh, poraba 1,2 MWh.
December je bil še boljši, pridelanega 196 kWh, poraba 1,55 MWh.
Zdaj pa zložite skupaj baterijo, ki to prenese.

deco16 ::

Ogrevat na kaj drugega kot elektriko pa gre ;)

Ja vem, to pa noče noben slišat. Dali SE gor da se lahk ogrevate đabe pozimi, po se pa čudite zarad omrežnin ravno pozimi ...

valinoratina ::

Pričakoval sem veliko glede na prvi post, potem si omenil najboljše panele sem začel brati z zanimanjem, ker mi imamo neko kitajsko sranje. Potem preberem Longi, no potem pa imamo isto kitajsko sranje.

10kWh baterija je recimo za eno govejo juhco skuhat. Jaz dan prej kupim govedino in kosti in jo zjutraj dam kuhat, jemo okoli 16 ure. V posebaj posodi skuham se rezance in brezglutenske rezance. Adijo 10kWh, ampak župa pa je dobra, če maš dobre kosti je kolegena kot smetja, špica.


Longi ima panele z enim izmed največjih izkoristkov, je zelo v redu znamka, daleč od tega da bi bil sranje. Take župce ki se kuha skoraj cel dan pač ne jemo, pa še pri tebi dvomim da skuriš 10 kWh za to. Štedilnik na 6 stopnji porabi izmerjeno 0,7 kW, kaj vi delate da porabljate 1,25 kW celih 8 ur skupaj mi res ni jasno. Pri nas baterija zdrži od takrat ko gre sonce dol do nekje enih ponoči. Ko bo dodatna baterija, torej skupaj 25 kWh bo zdržala čez celo noč pa še precej jo bo ostalo.

Da bi dodal še 15kWh baterijo pa bi imel že celo kosilo! Še pišeka pa krompir v pečico, pišeka dve urci na 110, potem pa 40min zapečeš in proti koncu postopoma višaš temperaturo, da je kožica hrustljava.


Ne, krompir v pečici ne porabi 15 kWh, daleč od tega. Bolj tam okrog 2 do 3 kWh. In itak to ne gre iz baterije, ampak direktno iz elektrarne.

Glede zidanja z zidaki prečno pa tudi ne razumem. Sem sel gledat slike od bajte pa mi smo zidali precno pa v vasi so tri novogradnje in so cegli prečno.

Več je toplotne akumulacije če je zid debelejši, to je vse kar je treba razumet.

No da te pomirim, brez 50kWh baterije ne boš samoskrben. Za referenco kak dan se malo igramo da porabljamo s strehe cimvec, tam 42-43% komot porabimo "samoskrbno", če nič ne gledamo na to pa smo tam malo pod 40% samooskrbni tam avgusta...

S 10 kWh baterijo smo v povprečju 75 % samooskrbni v drugi polovici septembra in oktobru, to je podatek iz aplikacije, kar je glede na to da je že oktober odličen podatek (ti pri sebi navajaš da ste samo 43%, pač ne znate prilagajat porabnikov, ko je višek daš recimo prat cunje in v jih daš v šušilec, spečeš kruh in tako dalje). Ko bo še dodatnih 15 kWh baterije bomo nekje 95 % samooskrbni za ta mesec, ker potem bo baterija zdržala celo noč, sedaj pa jo ob enih ponoči že zmanjka, a hkrati gre velik delež dnevne proizvodnje v nič, ker se baterija napolni že pred dvanajto uro in to celo na dneve ko ni veliko sonca, kot je bil recimo včerajšnji. Na letni ravni bomo nekje 90 % energije dobili iz elektrarne, ter samo 10 % iz omrežja (90 % samooskrbnost) in to ne z 50 kWh baterij, ampak z 25 kWh. Če bi imeli samo 10 kWh baterij bi bila letna samooskrbnost nekje 80 %.

Zgodovina sprememb…

Likalnik ::

Vili_vanili je izjavil:

Kako pa je z računico glede na rezanje špic in večje pridelave, ko ni špic? Koliko torej predimezionirati elektrarno, če je letna poraba recimo 17MW, dovoljenje pa 13,5kW? V primeru 15kW elektrarne špic skoraj ne bo? V primeru 18kW elektrarne bo sicer pridelave več, bo pa rezanja špic precej in to je potem stran vržen denar? Kako najti optimum?


jaz imam 15kwp močno elektrarno obrnjeno na J...in letno pridelam 19MhW...tako, da bi morala taka elektrarna pokriti vse tvoje potrebe.

res pa je, da imam števec (tako so ti že napisali), števec kateri mi omogoča, da elektrarna dela več, kot je pa na soglasju....tako praktično ni rezanja špic...viški gredo pa v trenutno porabo hiše oziroma polnjenje avtomobila

valinoratina ::

Ko bo pa tak električni avto pri hiši z vehicle to home tehnologijo bo pa ene 80 kWh iz tega, plus 25 kWh iz stacionarnih baterij, torej skupaj preko 100 kWh.

deco16 je izjavil:

Ogrevat na kaj drugega kot elektriko pa gre ;)

Ja vem, to pa noče noben slišat. Dali SE gor da se lahk ogrevate đabe pozimi, po se pa čudite zarad omrežnin ravno pozimi ...


Direktno na elektriko itak nima smisla ja. Ampak na toplotno črpalko pa ima smisel, samo eno tretjino energije daš v obliki elektrike, kar dve tretjini dobiš brezplačno iz okolice. Toplotna črpalka je Mitchubisthi 6 kW, vendar to je toplotna moč, električna moč je okrog 2 kW samo. Glede na to da tudi v megli elektrarna dostikrat proizvaja 5 kW, ter da je ostala poraba hiše ranga 1 kW če nič ne kuhaš/pereš bo samooskrba celo pozimi precej solidna. Pa tud pozim imaš sončne dneve, ni lih da bi bla skos megla.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

valinoratina je izjavil:

Je pa toplotne akumulacije v zidovih kar nekaj več kot pri običajnih hišah, ker je cegu polagan prečno, ne vzdolžno (stena je pač toliko debelejša kot bi sicer bila). Plus še vodni toplotni zalogovnik 500 litrov je zraven.

Aja pa hojnikb, moraš gledat tud na garancijo, tukaj je 30 let garancije na 88,5 % outputa. Pri kakšnih poceni (ne bistveno cenejših kar se celotne investicije tiče) panelih tega ne boš videl.


Garancija al samo jamstvo, da bo po 30 letih dala ven še 88% outputa? Ker to je _bistvena_ razlika.
#brezpodpisa

valinoratina ::

Garancija je tudi na output po 30 letih.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

valinoratina je izjavil:

Garancija je na output.

Garancija al jamstvo? Big difference.
#brezpodpisa

valinoratina ::

Garancija.

hojnikb ::

Mislim, da si ti mal narobe razlagaš to garancijo :)
#brezpodpisa

valinoratina ::

Ne, si ne.

Bostjan_321 ::

wcpapir je izjavil:

Pričakoval sem veliko glede na prvi post, potem si omenil najboljše panele sem začel brati z zanimanjem, ker mi imamo neko kitajsko sranje. Potem preberem Longi, no potem pa imamo isto kitajsko sranje.

10kWh baterija je recimo za eno govejo juhco skuhat. Jaz dan prej kupim govedino in kosti in jo zjutraj dam kuhat, jemo okoli 16 ure. V posebaj posodi skuham se rezance in brezglutenske rezance. Adijo 10kWh, ampak župa pa je dobra, če maš dobre kosti je kolegena kot smetja, špica.

Da bi dodal še 15kWh baterijo pa bi imel že celo kosilo! Še pišeka pa krompir v pečico, pišeka dve urci na 110, potem pa 40min zapečeš in proti koncu postopoma višaš temperaturo, da je kožica hrustljava.

Ampak to je za sončne dni, pozimi pišek pa goveja župca odpade s 25kWh baterijo.

Glede zidanja z zidaki prečno pa tudi ne razumem. Sem sel gledat slike od bajte pa mi smo zidali precno pa v vasi so tri novogradnje in so cegli prečno.

No da te pomirim, brez 50kWh baterije ne boš samoskrben. Za referenco kak dan se malo igramo da porabljamo s strehe cimvec, tam 42-43% komot porabimo "samoskrbno", če nič ne gledamo na to pa smo tam malo pod 40% samooskrbni tam avgusta...


Mal pretiravaš.
Sem za foro pogledal včerajšno porabo, cca 19kWh pa smo si res dali duška z nedeljskim kosilom + še zvečer so se vsi otroci izdatno namakali ter umivali in sušili lase. Dvomim, da je šlo za kosilo kaj več kot 30 do 40% od tistih 19kWh.

DamijanD ::

valinoratina: tvoj zanos spominja na inžinirčka pri EVjih (s to razliko, da ti dejansko imaš stvar nad katero si navdušen) :) (da ne bo zamere)

Drugače pa smiselno bi bilo govorit koliko proizvajaš v megli na kWp (ker ti imaš 18kWp in to je več kot ima večina ostalih). In kot so že rekli megla je različna, saj že na cesti vidiš, kdaj je megla taka da se vse blešči, kdaj pa taka, da nič ne vidiš.
Meni osebno se mi zdi, da megla kdaj skoraj pomaga, ker dobijo paneli difuzno svetlobo, ko so drugače še niso direktno osvetljeni.
A vi se morate že ogrevati?
Pa naša "navadna" 15kWp SE je v prvem tednu oktobra (2-8) dosegla 55% samozadostnosti pri dveh gospodinjstvih...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

hojnikb ::

valinoratina je izjavil:

Ne, si ne.

no, te bomo vprašal čet 25 let, če bo longi še obstajala in hotel slišat za kakšn "power warranty".
#brezpodpisa

valinoratina ::

valinoratina je izjavil:

Ne, si ne.

Za tebe je zgolj relavantn product warranty, k je 12 let.

"30 Year Power Warranty" ni garancija v smislu, da ti bojo čez 30 let menjal panel, če nebo pljuno ven vsaj 88.5% outputa, ampak samo da "jamčijo" z svojo kakovostjo, da bo predvidoma takšna degradacija. Ne pa da bi ti menjaval panel outright, če ni.

Nenazadnje se pa pogovarjamo o kitajski firmi, tako da je šansa, da bo ta firma še obstajala ob izteku 30 letih priblizno nič.


Ne. Menja se panel če ni output po 30 letih tak. Za panele katere znamke so točno lahko sporočim čez kakšen teden ali dva ko pridem kaj spet domov na obisk (lahko rečem očetu za račun/ponudbo).

Bostjan_321 ::

No jaz se na teh 30 let in 88,8% outputa ne bi zanašal.
Itak je ROI, vsaj zame tam tam okoli 8 let, vse nad tem je samo plus. Panele bom pač imel na strehi tolk časa, dokler bo od njih zadosti za pokrivanje mojih potreb.

valinoratina ::

Bostjan_321 je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Pričakoval sem veliko glede na prvi post, potem si omenil najboljše panele sem začel brati z zanimanjem, ker mi imamo neko kitajsko sranje. Potem preberem Longi, no potem pa imamo isto kitajsko sranje.

10kWh baterija je recimo za eno govejo juhco skuhat. Jaz dan prej kupim govedino in kosti in jo zjutraj dam kuhat, jemo okoli 16 ure. V posebaj posodi skuham se rezance in brezglutenske rezance. Adijo 10kWh, ampak župa pa je dobra, če maš dobre kosti je kolegena kot smetja, špica.

Da bi dodal še 15kWh baterijo pa bi imel že celo kosilo! Še pišeka pa krompir v pečico, pišeka dve urci na 110, potem pa 40min zapečeš in proti koncu postopoma višaš temperaturo, da je kožica hrustljava.

Ampak to je za sončne dni, pozimi pišek pa goveja župca odpade s 25kWh baterijo.

Glede zidanja z zidaki prečno pa tudi ne razumem. Sem sel gledat slike od bajte pa mi smo zidali precno pa v vasi so tri novogradnje in so cegli prečno.

No da te pomirim, brez 50kWh baterije ne boš samoskrben. Za referenco kak dan se malo igramo da porabljamo s strehe cimvec, tam 42-43% komot porabimo "samoskrbno", če nič ne gledamo na to pa smo tam malo pod 40% samooskrbni tam avgusta...


Mal pretiravaš.
Sem za foro pogledal včerajšno porabo, cca 19kWh pa smo si res dali duška z nedeljskim kosilom + še zvečer so se vsi otroci izdatno namakali ter umivali in sušili lase. Dvomim, da je šlo za kosilo kaj več kot 30 do 40% od tistih 19kWh.


Itak da pretirava. Sploh ne ve kaj govori. On bi za en krompir v pečici porabil 15 kWh lol. Ma tud če bi ga zažgal do zoglenelega ne bi šlo toliko.

Bostjan_321 ::

Čez 30 let je zelo dvomljivo, da bo še obstajala firma solnavitas ali pa longi :)

To je pač pobožna želja. Paneli morajo delat tolk da se doseže ROI, naprej od tam je pač vsako leto plus. Tudi če bodo po 20ih letih samo še na 80% bom čist zadovoen, ker bodo več kot povrnili investicijo.

valinoratina ::

Bostjan_321 je izjavil:

No jaz se na teh 30 let in 88,8% outputa ne bi zanašal.
Itak je ROI, vsaj zame tam tam okoli 8 let, vse nad tem je samo plus. Panele bom pač imel na strehi tolk časa, dokler bo od njih zadosti za pokrivanje mojih potreb.


Sej ni da bi se zanašal, bodo pa taki paneli z tako garancijo manj zgubljali output kot kakšni drugi. Ker proizvajalci te garancije ne dajo na pamet, ampak testirajo pri pogojih kjer je staranje eksponetno večje (močno povišana temperatura, termalni cikli ipd), nato pa preračunajo življenjsko dobo na običajne temperature. Dodajo seveda tudi varnostni faktor, torej raje obljubijo manj kot več. Če paneli ne bi več proizvedli toliko kot rabiš po 30 letih, ampak malo manj, boš pač dodal par novih panelov, not a big deal.

Čez 30 let je zelo dvomljivo, da bo še obstajala firma solnavitas ali pa longi :)

Solnavitas itak ni odgovoren za garancijo na panele. Zdi se mi da so bili na koncu izbrani Longi, ni pa 100 %, lahko sporočim ko izvem.

Tudi če bodo po 20ih letih samo še na 80% bom čist zadovoen, ker bodo več kot povrnili investicijo.

Kot pravim gre za RELATIVNO razliko med boljšimi in slabšimi paneli. Sicer pa glede na podatke iz prakse, kjer 15 let stari paneli proizvajajo skoraj enako kot takrat ko so bili novi bo precej več kot 80 %.

Drugače pa smiselno bi bilo govorit koliko proizvajaš v megli na kWp (ker ti imaš 18kWp in to je več kot ima večina ostalih). In kot so že rekli megla je različna, saj že na cesti vidiš, kdaj je megla taka da se vse blešči, kdaj pa taka, da nič ne vidiš.
Meni osebno se mi zdi, da megla kdaj skoraj pomaga, ker dobijo paneli difuzno svetlobo, ko so drugače še niso direktno osvetljeni.
A vi se morate že ogrevati?

Seveda ni vsaka megla ista, proizvaja 2 do 5 kW v megli, v oblačnem vremenu brez sonca lahko tudi 6 kW včasih. Poraba hiše pa če se ne pere in kuha pa ranga 1 kW. Itak z porabo se lahko precej prilagajaš, sej se ti sam odločiš kdaj boš dal cunje prat in podobne stvari (ni jih treba vsak dan).

Pa naša "navadna" 15kWp SE je v prvem tednu oktobra (2-8) dosegla 55% samozadostnosti pri dveh gospodinjstvih...

No očitno imate pač manjšo elektrarno, plus ne prilagajate se s porabo. Mi imamo vsak dan preko 75 % za oktober, dostikrat čez 80 %, en dan je bilo celo 87 %. Aja pa nimate baterije. Kar mi porabimo iz baterije se tudi šteje v samooskrbo, ker baterijo fila sončna elekrarna.

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

Matevz96 je izjavil:

30 let garancije se lepo sliši samo upam da ne bo tako kot pri slovenskem proizvajlcu Bisolu ki vsakih nekaj let odpre novo firmo in staro zapre. Potem si pa pomagaj s 30 letno garancijo če se je vmes že 5 firm zamenjalo.

Drugače pa super sistem, prosim poročaj kako bo šlo po zimi.


Odpre jo kar vsako leto. Poglej v uradne evidence.

Bostjan_321 ::



Zjutraj so se pekli mufini, potem pa je ob 9ih šel v pečico kos pečenke. Vmes se je pripravilo še ajdovo kašo z jurčki in juho z rezanci. Pa skuhalo se je nekaj krompirjev za v solato in še malo mešane zelenjave za prilogo.

Hiša vleče okoli 300W, ponoči ko so luči poganjene. To so očitno hladilnik, skrinja, nas, router in razne naprave, ki v standbyu vlečejo tok.

Zgodovina sprememb…

valinoratina ::

Za kateri dan je tole? Pri nas če malo sonce posveti je že takoj proizvodnja preko 12 kW zdele v oktobru. Pa verjetno bi bila še več, ampak ni zadost porabe in pol inverter avtomatsko zniža proizvodnjo. Ko bo dodatna baterija bo šel ta višek v baterijo in ne bo šlo toliko v nič.

Zgodovina sprememb…

Bostjan_321 ::

Za včeraj.

DamijanD ::

valinoratina je izjavil:


Pa naša "navadna" 15kWp SE je v prvem tednu oktobra (2-8) dosegla 55% samozadostnosti pri dveh gospodinjstvih...

No očitno imate pač manjšo elektrarno, plus ne prilagajate se s porabo. Mi imamo vsak dan preko 75 % za oktober, dostikrat čez 80 %, en dan je bilo celo 87 %. Aja pa nimate baterije. Kar mi porabimo iz baterije se tudi šteje v samooskrbo, ker baterijo fila sončna elekrarna.


Ja itak: hotem sem reči, da že z navadno (malo manjšo) SE (ne z najboljšimi paneli), brez baterije in 2 gospodinjstvi je bilo 55%, tako da si bil ti z baterijo samo 20% boljši (pa imate eno gospodinjstvo)

Druga stvar, ki mi je zanimiva:
Ko bo še dodatnih 15 kWh baterije bomo nekje 95 % samooskrbni za ta mesec, ker potem bo baterija zdržala celo noč, sedaj pa jo ob enih ponoči že zmanjka


Kaj pa delate ponoči, da vam ob enih že zmanjka baterije? Pri nas bi 10kWh trenutno trajala do jutra (dejansko 8kWh porabe oz. uvoza ponoči):

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

valinoratina ::

Ja sonce gre dol že ob 18:30 zdej, pol pa pač 3 TVji, routerji za internet po celi hiši, 3 zmrzlovalne skrinje, 2 velika hladilnika, vsi računalniki (najmanj trije), vse luči pa se nabere.

Ja itak: hotem sem reči, da že z navadno (malo manjšo) SE (ne z najboljšimi paneli), brez baterije in 2 gospodinjstvi je bilo 55%, tako da si bil ti z baterijo samo 20% boljši (pa imate eno gospodinjstvo)

Kot pravim razlog zakaj je samooskrba za oktober "samo" 75 % je to da baterije zmanjka že pred eno ponoči. Polna pa je že pred 12 uro na relativno oblačne dni, ter že mal čez 10 na sončne dni. Ko bo dodatna baterija bo zdržala precej več kot celo noč in bo samooskrba za oktober okrog 95 %.

Zgodovina sprememb…

wcpapir ::

valinoratina je izjavil:

Bostjan_321 je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Pričakoval sem veliko glede na prvi post, potem si omenil najboljše panele sem začel brati z zanimanjem, ker mi imamo neko kitajsko sranje. Potem preberem Longi, no potem pa imamo isto kitajsko sranje.

10kWh baterija je recimo za eno govejo juhco skuhat. Jaz dan prej kupim govedino in kosti in jo zjutraj dam kuhat, jemo okoli 16 ure. V posebaj posodi skuham se rezance in brezglutenske rezance. Adijo 10kWh, ampak župa pa je dobra, če maš dobre kosti je kolegena kot smetja, špica.

Da bi dodal še 15kWh baterijo pa bi imel že celo kosilo! Še pišeka pa krompir v pečico, pišeka dve urci na 110, potem pa 40min zapečeš in proti koncu postopoma višaš temperaturo, da je kožica hrustljava.

Ampak to je za sončne dni, pozimi pišek pa goveja župca odpade s 25kWh baterijo.

Glede zidanja z zidaki prečno pa tudi ne razumem. Sem sel gledat slike od bajte pa mi smo zidali precno pa v vasi so tri novogradnje in so cegli prečno.

No da te pomirim, brez 50kWh baterije ne boš samoskrben. Za referenco kak dan se malo igramo da porabljamo s strehe cimvec, tam 42-43% komot porabimo "samoskrbno", če nič ne gledamo na to pa smo tam malo pod 40% samooskrbni tam avgusta...


Mal pretiravaš.
Sem za foro pogledal včerajšno porabo, cca 19kWh pa smo si res dali duška z nedeljskim kosilom + še zvečer so se vsi otroci izdatno namakali ter umivali in sušili lase. Dvomim, da je šlo za kosilo kaj več kot 30 do 40% od tistih 19kWh.


Itak da pretirava. Sploh ne ve kaj govori. On bi za en krompir v pečici porabil 15 kWh lol. Ma tud če bi ga zažgal do zoglenelega ne bi šlo toliko.


Seveda pretiravam, podobno kot ti. Edina razlika je, da še ti brati ne znaš, ne gre za krompir, gre še za pišeka :D

Daj povej še kaj.

valinoratina ::

Pretiravaš ja, jaz pa za razliko od tebe ne. Seveda znam brat, pa tkoj pišek gor ali dol, 15 kWh je mnogo preveč za krompir in piščanca, pa četudi bi ga hotel spečt dokler ne bi bil čisto oglje. :D Včer se je recimo delala pečenka v pečici, plus krompir, plus kostanj zjutraj, pa 3 pomivalni stroji, ter 2 pralna stroja, ter potem še 2 sušilna stroja in je bila samooskrba čez 80 % za včerajšnji dan. Ko bo prišla dodatna baterija sporočim nove podatke. Prav tako bo zanimivo spremljat pozimi ko bo laufala toplotna črpalka.

Zgodovina sprememb…

GregiB ::

starfotr je izjavil:

Matevz96 je izjavil:

30 let garancije se lepo sliši samo upam da ne bo tako kot pri slovenskem proizvajlcu Bisolu ki vsakih nekaj let odpre novo firmo in staro zapre. Potem si pa pomagaj s 30 letno garancijo če se je vmes že 5 firm zamenjalo.

Drugače pa super sistem, prosim poročaj kako bo šlo po zimi.


Odpre jo kar vsako leto. Poglej v uradne evidence.


V uradnih evidencah so vse firme, ki slišijo na ime BISOL bile ustanovljene v obdobju 2010 - 2011 in so še danes operativne...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Mato989 ::

Bostjan_321 je izjavil:

Čez 30 let je zelo dvomljivo, da bo še obstajala firma solnavitas ali pa longi :)

To je pač pobožna želja. Paneli morajo delat tolk da se doseže ROI, naprej od tam je pač vsako leto plus. Tudi če bodo po 20ih letih samo še na 80% bom čist zadovoen, ker bodo več kot povrnili investicijo.


Kakšna glupost je pa ta statement? Paneli morajo zdržat 2x ROI čas... ker bistvo tega je da ti investiraš v SE, nato jo prvo ODPLAČAŠ, potem pa z SE, še prihraniš za menjavo panelov...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

ROI je trenutno 5-6 let...tako da zdržijo vsaj 5 takih dob.

bciciban ::

Mato989 je izjavil:

Bostjan_321 je izjavil:

Čez 30 let je zelo dvomljivo, da bo še obstajala firma solnavitas ali pa longi :)

To je pač pobožna želja. Paneli morajo delat tolk da se doseže ROI, naprej od tam je pač vsako leto plus. Tudi če bodo po 20ih letih samo še na 80% bom čist zadovoen, ker bodo več kot povrnili investicijo.


Kakšna glupost je pa ta statement? Paneli morajo zdržat 2x ROI čas... ker bistvo tega je da ti investiraš v SE, nato jo prvo ODPLAČAŠ, potem pa z SE, še prihraniš za menjavo panelov...


In če ima roi 8 let, je 20 let delovanja panelov polna kapa.

Ps. Roi je return of investment, torej da pokriješ trenutno investicijo, ne še naslednjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

Mato989 ::

bciciban je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Bostjan_321 je izjavil:

Čez 30 let je zelo dvomljivo, da bo še obstajala firma solnavitas ali pa longi :)

To je pač pobožna želja. Paneli morajo delat tolk da se doseže ROI, naprej od tam je pač vsako leto plus. Tudi če bodo po 20ih letih samo še na 80% bom čist zadovoen, ker bodo več kot povrnili investicijo.


Kakšna glupost je pa ta statement? Paneli morajo zdržat 2x ROI čas... ker bistvo tega je da ti investiraš v SE, nato jo prvo ODPLAČAŠ, potem pa z SE, še prihraniš za menjavo panelov...


In če ima roi 8 let, je 20 let delovanja panelov polna kapa.


Seveda je, ampak to da pa je dovolj da zdržijo ROI pol pa grejo adios, pa ni ok... tudi če zdržijo 1 ali 2 leti preko je to FAIL...

Tam če je ROI 8 let (rečmo raje 9) potem če zdržijo 20 let pred menjavo je to ok...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

feryz ::

Saj je napisal 2x ROI, nič ni spornega tukaj.
Jaz ga imam krepko pod 3 leta, če nič več ne podražijo elektrike. Ampak jo bodo in to baje krepko.

Me bo pa menjava panelov prišla več, kot me je cela elektrarna.
Pa čeprav so šle cene panelov dol.
Ampak o tem čez kakih 30 let. Ko mene več ne bo. Ali se vsaj sekiral več ne bom za to.

Bostjan_321 ::

Mato, ne se zapletat v zadeve ki jih ne razumeš.

Hotel sem samo povedat da je roi tako kratek da bo SE z veliko verjetnostjo preživela nekajkrat več let.

In da je sanjanje o 30ih letih delovanja z X izkoristka povsem brez veze. Ker bo že davno prej pokrit roi in narejen plus.

Mato989 ::

Bostjan_321 je izjavil:

Mato, ne se zapletat v zadeve ki jih ne razumeš.

Hotel sem samo povedat da je roi tako kratek da bo SE z veliko verjetnostjo preživela nekajkrat več let.

In da je sanjanje o 30ih letih delovanja z X izkoristka povsem brez veze. Ker bo že davno prej pokrit roi in narejen plus.


Nima veze, ti si napisal da je dovolj da zdrži toliko kot je ROI, ampak to je neumnost... to je vse
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Bostjan_321 ::

Mato989 je izjavil:

Bostjan_321 je izjavil:

Mato, ne se zapletat v zadeve ki jih ne razumeš.

Hotel sem samo povedat da je roi tako kratek da bo SE z veliko verjetnostjo preživela nekajkrat več let.

In da je sanjanje o 30ih letih delovanja z X izkoristka povsem brez veze. Ker bo že davno prej pokrit roi in narejen plus.


Nima veze, ti si napisal da je dovolj da zdrži toliko kot je ROI, ampak to je neumnost... to je vse


Preveč dlakocepiš :)

GregiB ::

Bostjan_321 je izjavil:

Mato989 je izjavil:


Nima veze, ti si napisal da je dovolj da zdrži toliko kot je ROI, ampak to je neumnost... to je vse


Preveč dlakocepiš :)


Matonomics 101....
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Likalnik ::

valinoratina je izjavil:

Sončna elektrarna je končno na strehi, sicer brez netmeteringa, pa vendarle. Priklopljena od 10.septembra naprej. Za zadnji mesec smo kar 75 % vse energije proizvedli sami z elektrarno (samo 25 % iz omrežja), kljub temu da je že oktober, kar se mi zdi res presenetljivo dobro. Na določene dneve je procent samooskrbe celo 87 %. Problem je da se baterija napolni do 100 % že dopoldne (danes ko recimo ni bilo veliko sonca je bila ob 11:55 že polna in to kljub temu da smo dopoldne vžgali vse možne porabnike, od pečice, do kruhomata, do štedilnika, do toplotne črpalke), nato pa gre cel višek v nič, ponoči pa jo zmanjka ponavadi okrog enih. Kapaciteta baterije je zaenkrat 10 kWh, dodalo pa se bo v kratkem še dodatnih 15 kWh.

Ko se bo dodalo še dodatno baterijo bo procent samooskrbe na letni ravni okrog 90 % ali več. Celo v megli proizvaja 2 do 5 kW, dejansko neverjetno. Se je pa zbralo najboljše možne panele.


Kako je lahko, da si brez net-meteringa? a nimajo trenutno še vsi net-metering?
««
278 / 331
»»