» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
253 / 354
»»

6151 ::

feryz je izjavil:

Kam boš pa vštekal ta tvoj Hoymiles?


Vsakega na eno fazo.
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

deco16 ::

Vsekakor če imaš soglasje samo za 5,5kW vzemi razmernik več kot 6kW in tudi panelov rukni gor več. Seveda če je omejitev soglasje, če maš sam tolk mal porabe pol pa študiraj, da jo bo lahko v prihodnje več.

Fiv3er ::

Problem ni soglasje, trenutna poraba je cca 5500kw letno (vključuje toplotno za vodo in ostale porabnike brez ogrevanja). Ogrevanje je na mestni plin. Strošek na sezono cca 1000-1200 eur trenutno. Razlog je klasična vgadnja podpovp. izolativnih dvoslojnih oken in slaba izolacija talne plošče ter priključena garaža. To je brez kašnega varčevanja, 22C za 200m2.

Maksimalna možna moč, če bi prekril vse površine na V in J je cca 11kw. Problem so številne frčade, ki še otežijo namestitev panelov.

Buggy ::

Maksimalna možna moč, če bi prekril vse površine na V in J je cca 11kw. Problem so številne frčade, ki še otežijo namestitev panelov.

...pa dimnik in stresna okna...to ima jaz problem :8)

Se pa baje soglasje dobi trentno zelo hitro 3 tedne ...sodelavec pravi da bo imel cez 3 mesece ze montazo cca mesec kasneje pa ze vkljuceno v omrezje in operativno.

So kej pohitrili zadeve ali ni vec toliko navala?

DamijanD ::

Saj soglasje večinoma ni največja cokla, material je (bil) večji problem.

link_up ::

baje pridejo subvencije koncno tudi za baterije?
In and Out

J.McLane ::

A niso že?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

GregiB ::

link_up je izjavil:

baje pridejo subvencije koncno tudi za baterije?

Ni zadnja subvencija (december 2022) 50€ na kWh za sončno brez baterije in 500€ na kWh za sončno z baterijo?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

GizmoX ::

30.12.2022: 104SUB-SO22 Nepovratna finančna spodbuda/pomoč za naprave za samooskrbo z električno energijo in za naprave za samooskrbo z električno energijo z baterijskim hranilnikom električne energije
Višina nepovratne finančne spodbude znaša:
- 500 EUR za 1 kW inštalirane nazivne električne moči naprave za samooskrbo z električno energijo z baterijskim hranilnikom električne energije, vendar ne več kot 25 % upravičenih stroškov naložbe;
- 50 EUR za 1 kW inštalirane nazivne električne moči naprave za samooskrbo z električno energijo brez baterijskega hranilnika električne energije, vendar ne več kot 25 % upravičenih stroškov naložbe;

Se pravi:
-500EUR za 10kWp SE brez baterijskega hranilnika (npr. 13.000EUR - 500EUR = 12.500EUR)
-5.000EUR za 10kWp SE Z baterijskim hranilnikom kapacitete vsaj 7kWh (npr. 13.000EUR + 7.000EUR - 5.000EUR = 15.000EUR)
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GizmoX ()

WaterBoy ::

Baterjski komplet te pride vsaj toliko kot sončna elektrarna.

GizmoX ::

link_up je izjavil:

sure, dal sem poizvedbo na solar.hr, ker bi najprej na morju uredil...

torej paneli so Mono 410W - 30 kosov - 5760
hibridni pretvornik - SOLE HYBRID 10000-48 Parallel - 1964
baterije - CFE 5120-S LiFePO4 baterija 25.6V 200Ah 5kWh - 6 kosov - 18270
ostali material (optimizatorji, konstrukcija, delo, bla bla) - 1500

s popustom bi dal za 25k.

Torej 3.045€ za 5kWh. S popustom:
CFE LiFePO4 baterija 25.6V 200Ah 5kWh = 2.284,49 €

Če imaš pa kakšno domačo ponudbo, pa kar na dan z njo. Pravljice pa pustimo raje za lahko noč.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

rafunc ::

Kako imate pa kaj moč v Solar Edge appu? Jaz imam recimo 8.6 Kw pri 11.6 inštalirane. Gledano ob 12ih.

feryz ::

A skozi oblake?
Drugače pride do 10,8 kW od 12 kW. Ker je na toliko omejena. In če ni oblakov.
Koliko višje bi šla, nimam pojma.

rafunc ::

Ja malo malo se mi zdi. 8.6 na 11.6. Brez oblakov. Aja a to ti je elektro nastavil?

feryz ::

Sem pogledal še od kolega, zadnja inštalirana.
13,4 kW od 14 kW. Omejena je sicer na 13,6 kW.

A gledaš trenutno ali graf?

rafunc ::

Gledam trenutno. Ma sem malo študiral kako sploh uveljavljaš garancijo na učinkovitost panelov pa sem to opazil.

wcpapir ::

Brezveze, počakaj še malo. Meni instaliranih 8.36kwp pride tudi do 11kW mislim da je bil max trenutna okoli 12.

rafunc ::

Imam sicer eno neumno vprašanje. Kako pa vem na koliko imam omejeno moč. Pri namestitvi sem bil namreč v tujini

feryz ::

Toliko kot je na soglasju, koliko pa naj bi bilo.

rafunc ::

Itak, aha potem se ne omejuje manj od soglasja.

link_up ::

GizmoX je izjavil:

link_up je izjavil:

sure, dal sem poizvedbo na solar.hr, ker bi najprej na morju uredil...

torej paneli so Mono 410W - 30 kosov - 5760
hibridni pretvornik - SOLE HYBRID 10000-48 Parallel - 1964
baterije - CFE 5120-S LiFePO4 baterija 25.6V 200Ah 5kWh - 6 kosov - 18270
ostali material (optimizatorji, konstrukcija, delo, bla bla) - 1500

s popustom bi dal za 25k.

Torej 3.045EUR za 5kWh. S popustom:
CFE LiFePO4 baterija 25.6V 200Ah 5kWh = 2.284,49 EUR

Če imaš pa kakšno domačo ponudbo, pa kar na dan z njo. Pravljice pa pustimo raje za lahko noč.



kaj ti ni vsec?

ps: hvala za info o subvencijah, nisem bil na tekocem ocitno.
In and Out

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: link_up ()

hojnikb ::

GizmoX je izjavil:

link_up je izjavil:

sure, dal sem poizvedbo na solar.hr, ker bi najprej na morju uredil...

torej paneli so Mono 410W - 30 kosov - 5760
hibridni pretvornik - SOLE HYBRID 10000-48 Parallel - 1964
baterije - CFE 5120-S LiFePO4 baterija 25.6V 200Ah 5kWh - 6 kosov - 18270
ostali material (optimizatorji, konstrukcija, delo, bla bla) - 1500

s popustom bi dal za 25k.

Torej 3.045€ za 5kWh. S popustom:
CFE LiFePO4 baterija 25.6V 200Ah 5kWh = 2.284,49 €

Če imaš pa kakšno domačo ponudbo, pa kar na dan z njo. Pravljice pa pustimo raje za lahko noč.

u mater je to drago... skor 0,5€/Wh

Celice v samogradnji te pa pridejo pod 17c/Wh... Me zanima če za to tudi dajo subvencijo :D
#brezpodpisa

Daniel ::

rafunc je izjavil:

Itak, aha potem se ne omejuje manj od soglasja.


Se omeji malo nižje, če imaš omejitev. V Solaredge lahko pogledaš z direktno povezavo nanj ampak moraš vedeti kaj delaš, drugače lahko narediš v menijih več škode kot koristi.

feryz ::

Nič nižje se ne omeji ampak točno toliko. Zakaj bi denar metal skozi okno?

Takole danes, omejitev 10,8 kW, razsmernik nastavljen na 10,8 kW, dela z malenkost manj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

GizmoX ::

link_up je izjavil:

kaj ti ni vsec?

Odgovarjal sem postu višje - torej, da nekoga baterijski komplet pride vsaj toliko kot sončna elektrarna. Tvojo informacijo sem pa citiral, ker je trenutno edina z relevantno ceno.

Se pravi, 14kWp SE stane recimo 18.000€. Da nekdo uveljavlja subvencijo za SE+hranilnik, potrebuje ravno 2 bateriji po 5kWh, ki mu odnese 6.000€ - tretjino sončne elektrarne. Subvencija pa prinese 7.000€.
Če bodo take cene hranilnikov tudi pri naših ponudnikih, lahko razumemo, zakaj se bi kdo odločil za njih. Kljub temu, da hranilniki v trenutni net-metering shemi nimajo (monetarnega) smisla.

V primeru, da ima pa nekdo prav posebne pogoje (npr. pogoste izpade omrežja) in zato želi večji hranilnik, pa logično, da cena temu sledi. Biti samozadosten (ločen od omrežja) se logično ne more izplačati.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

yonny ::

koliko je cca dnevna proizvodnja sedaj 11kw elekratne, obrnjena je na JV

Daniel ::

feryz je izjavil:

Nič nižje se ne omeji ampak točno toliko. Zakaj bi denar metal skozi okno?

Takole danes, omejitev 10,8 kW, razsmernik nastavljen na 10,8 kW, dela z malenkost manj.


Ne vem kako tebi dela ampak moj je omejen na 12.9 in dela z 12.9 in ne malenkost manj. Omejitev oddaje pa imam 13.2, panelov pa za 20 kW.

Čemu se potem najde toliko ljudi, ki jim zadeva konstantno izklaplja odklopnik v števcu, ker grejo čez omejitev?

Glede na zahteve za odklop števca, ki meri 60 sekundno povprečje bi ob nastavitvi 13.2, 60 sekund oddajal 13.2, potem bi recimo odklopil pečico in oddaja za par sekund poleti skoraj na 15 kW, kar je krepko čez mejo oddaje.

Raje imam nekaj varne rezerve, od letos ni še niti enkrat ven vrglo, ravno danes pa sem tudi pokril letošnji minus, ki ga je pridelal Januar.

feryz ::

Ti imaš energy meter, ki dela, kakor dela.
Razsmernik pa dela to BP, ne rabi nič ven metati.

A res dela s točno 12,9? Na koliko decimalk točno? Solaredge dela malenkost manj na drugi decimalki.
Se pravi, zaradi varnosti raje odda 0,03 kW manj (30 vatov po domače), kot je nastavljena omejitev.
Kaj pa ti uporabljaš, da ti dela na xxx decimalk točno, mi pa ni jasno.

Daniel ::

feryz je izjavil:

Ti imaš energy meter, ki dela, kakor dela.
Razsmernik pa dela to BP, ne rabi nič ven metati.

A res dela s točno 12,9? Na koliko decimalk točno? Solaredge dela malenkost manj na drugi decimalki.
Se pravi, zaradi varnosti raje odda 0,03 kW manj (30 vatov po domače), kot je nastavljena omejitev.
Kaj pa ti uporabljaš, da ti dela na xxx decimalk točno, mi pa ni jasno.


Seveda je energy meter. Zdaj če je debata o elektrarni brez energy metra, ki zmeraj oddaja kolikor je nastavljeno v razsmerniku in se ne prilagaja v + potem je tvoja teza pravilna, ob uporabi energy metra pa je pač drugače.

Podatki so ti, ki jih dobim iz aplikacije, ker Modbusa še zmeraj nisem usposobil, saj na Wifi noče delati, za LAN pa moram vleči kabel in odpreti inverter. Niti me LAN varianta ne mika toliko, ker so mi poletne nevihte že skurile par stvari na mreži (130M kabla).

6151 ::

Ali je kaka omejitev oddajanja na posamezno fazo ob trifaznem priključku, ali se gleda le moč posamezne varovalke?
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

dunda ::

Pri nas kar lepo ven meče. V petek recimo sedemkrat, danes že dvakrat.
Čakam, da se oglasijo mojstri, da vidijo, če je (razen zmanjšanja nastavitev oddaje na razsmerniku) še kakšna možnost.
https://www.kacnje.eu

Daniel ::

Nekih drugih možnosti ravno ni. Sicer lahko oddajno moč zmanjšaš tudi sam tako, da se povežeš na WiFi od razsmernika, odpreš v brskalniku stran 172.16.0.1 pod Power Control - Energy Manager - Limit control - Site Limit.

Ampak če tem zadevam nisi vešč, potem je bolje, da počakaš mojstre.

dunda ::

Ja, sedaj jih bom še počakal, ker so pred časom omenjali "še neko možnost, ki pa jo morajo preučiti". So menda polno zasedeni (kot vsi v tem poslu :-)).
https://www.kacnje.eu

Daniel ::

Ne bodi preblag z njimi, drugače jih ne boš nikoli dočakal. Meni bi se že mešalo, če bi mi vse naprave, ki jih rabim za delo in vso ostalo elektroniko 7x na dan ven metalo, saj mora nekaj crknit ob tem.

DamijanD ::

dunda: si pogledal na števec koliko je bila max moč oddajanja (1.6.0 če se ne motim) ali pa na solaredge strani ? Kakšna je ta cifra v primerjavi s soglasjem?

dunda ::

Daniel je izjavil:

Ne bodi preblag z njimi, drugače jih ne boš nikoli dočakal. Meni bi se že mešalo, če bi mi vse naprave, ki jih rabim za delo in vso ostalo elektroniko 7x na dan ven metalo, saj mora nekaj crknit ob tem.

Ha, ha ... sem potrpežljiv človek.

DamijanD je izjavil:

dunda: si pogledal na števec koliko je bila max moč oddajanja (1.6.0 če se ne motim) ali pa na solaredge strani ? Kakšna je ta cifra v primerjavi s soglasjem?

Številka je veliko previsoka za soglasje, zato je čisto jasno, zakaj vrže ven. Moti me le, da razsmernik ne uspe dovolj hitro znižati oziroma da odklopnik tako hitro vrže ven.
https://www.kacnje.eu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dunda ()

yonny ::



prvi dan, izplen slabih 40kwh z 11kw elektrarno, kaj pravite?

DamijanD ::

Odvisno od lege in vremena - pri meni je bilo npr 82,5kWh z 15,6 danes

VIP58 ::

Pri meni je danes 11.9 kWp pridelala 62 kWh.
Po krivulji sodeč, ji do maksimuma še kar nekaj manjka.


Too much of everything is just enough.

celje ::

bi mogoce koga priporocali za izvedbo (prodajo, montazo,..)? okolica celja. dovoljenje izdano, streha je baje idealna, montaza naj bi bila enostavna (besede enega podjetja, ki je bilo na ogledu), atrijska, ... vendar na samo montazo ne bi rad cakal predolgo. cca 15,xx moci

hvala, lp

VIP58 ::

Solar edge ima precej težav danes.
V mojem prejšnjem postu sem prilepil krivuljo, katera je bila aktualna včeraj, prikazana je pa kot zadnja v tem mesecu. Sedaj kaže pravo današnjo krivuljo, datum pa še včerajšnji.
Too much of everything is just enough.

MacGyver141 ::

celje je izjavil:

bi mogoce koga priporocali za izvedbo (prodajo, montazo,..)? okolica celja. dovoljenje izdano, streha je baje idealna, montaza naj bi bila enostavna (besede enega podjetja, ki je bilo na ogledu), atrijska, ... vendar na samo montazo ne bi rad cakal predolgo. cca 15,xx moci

hvala, lp


Tam pri vas je Sol navitas, ki je tudi pri nas delu elektrarno. Rekel so 30 delovnih dni od soglasja in tega so se tudi držal (pa sem iz gorenjske regije). Niso pa najcenej.

GregiB ::

MacGyver141 je izjavil:

celje je izjavil:

bi mogoce koga priporocali za izvedbo (prodajo, montazo,..)? okolica celja. dovoljenje izdano, streha je baje idealna, montaza naj bi bila enostavna (besede enega podjetja, ki je bilo na ogledu), atrijska, ... vendar na samo montazo ne bi rad cakal predolgo. cca 15,xx moci

hvala, lp


Tam pri vas je Sol navitas, ki je tudi pri nas delu elektrarno. Rekel so 30 delovnih dni od soglasja in tega so se tudi držal (pa sem iz gorenjske regije). Niso pa najcenej.


Elektro Turnšek?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

DamijanD ::

dunda je izjavil:


Številka je veliko previsoka za soglasje, zato je čisto jasno, zakaj vrže ven. Moti me le, da razsmernik ne uspe dovolj hitro znižati oziroma da odklopnik tako hitro vrže ven.

A imamo drugače kakšne specifikacije koliko hitro bi se razsmernik moral odzvati na znižano porabo?

sirotka ::

Pozna kdo kakšnega električarja, ki bi mi zmontiral inepro-ja? Okolica NM.

wcpapir ::

DamijanD je izjavil:

dunda je izjavil:


Številka je veliko previsoka za soglasje, zato je čisto jasno, zakaj vrže ven. Moti me le, da razsmernik ne uspe dovolj hitro znižati oziroma da odklopnik tako hitro vrže ven.

A imamo drugače kakšne specifikacije koliko hitro bi se razsmernik moral odzvati na znižano porabo?

v številkah ne vem vem pa da se to zgodi takoj koliko spremljam app in vklapljam zadeve.

dunda ::

Tudi sam imam občutek, da se odklop zgodi zelo hitro. Ni ravno prvo sekundo, ampak prav dolgo pa res ne traja.
https://www.kacnje.eu

DamijanD ::

sirotka je izjavil:

Pozna kdo kakšnega električarja, ki bi mi zmontiral inepro-ja? Okolica NM.

Pa saj to bi moral praktično vsak štromar znat.

dunda je izjavil:

Tudi sam imam občutek, da se odklop zgodi zelo hitro. Ni ravno prvo sekundo, ampak prav dolgo pa res ne traja.

To se potem skoraj razume, kot da ni problem koliko hitro se inverter prilagodi ampak da števec prehitro izkopi, če prav razumem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

dunda ::

DamijanD je izjavil:

dunda je izjavil:

Tudi sam imam občutek, da se odklop zgodi zelo hitro. Ni ravno prvo sekundo, ampak prav dolgo pa res ne traja.

To se potem skoraj razume, kot da ni problem koliko hitro se inverter prilagodi ampak da števec prehitro izkopi, če prav razumem.


Ne vem. Samo po opazovanjih v praksi se mi zdi, da hitro pride do izpada. Ali je razsmernik prepočasen ali odklopnik prehiter? Če bi moral staviti, bi tudi sam rekel, da odklopnik prehitro odklopi.
https://www.kacnje.eu

Daniel ::

Odklopnik v števcu ima podane pogoje in sicer 60 sekundno povprečje. Torej če ti 60 sekund oddajaš točno na meji, potem pa 1 sekundo 100 W več, te bo odklopil. Po drugi strani, če recimo oddajaš 60 sekund 300 W manj potem tudi kakšna 2 kW viška za par sekund, dokler se razsmernik ne prilagodi števec brez težav sprejme.
««
253 / 354
»»