» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
202 / 348
»»

feryz ::

Verjetno nekaj drugega, še kakšen poračun. Najbrž ni dal toliko premajhne elektrarne in prosil za pavšal?
Paket itak mora biti za samooskrbo, drugače ti jo niti priklopili ne bodo.
In potem so enaka pravila za vse. Pri vseh ponudnikih.

Akira_ ::

Kako velika je elektrirana sploh nima veze, ker so jo zagnali LETOS 17.5.

Razumljivo je, da ti računajo elektriko po starem za obdobje 1.5 do 16.5, neznanka pa je od kje jim 90€ pavšala. Ko/če zvem naslednjič kaj več, kako se je rešilo napišem tu.

Da bi bil nek poračun nima smisla, ker gre za pametni števec in se vsa elektrika plačuje sproti po dejanski porabi.
Bolj diši po tem, da gen-i hoče zastonj kreditiranje do konca leta na način da ti vsak mesec računajo dobrih 90€ pavšala, ki skupaj znese točno toliko kot je bila povprečna mesečna poraba zadnjega leta. Potem pa bodo s koncem leta naredili poračun v skladu z netmeterigom in vrnili preveč plačan denar.

DarwiN ::

Geni ima podatke, koliko štroma je gospodinjstvo porabilo prejšnja leta. Primerjajo povprečno letno porabo in koliko bo predvidena proizvodnja SE, nakar postavijo mesečni pavšal, v kolikor je SE premajhna.

Tako sem vsaj jaz izbral iz njihovega dopisa, ki sem ga dobil na dom. Zraven pa piše, da v kolikor se ne strinjam z višino pavšala po prvem mesecu, jih lahko kontaktiram in znesek spremenim. Ampak naša SE je tko al tko premočna, zato sem pričakoval račun brez pavšala in tako je tudi bilo.

Sploh ni neumna zadeva. Če ima nekdo 11Kw SE, letno porabo pa ~15MWh, je pametno, če nastavijo vsaj za ~20€ mesečnega pavšala, da ne bo človeka na koncu leta presenetilo 400€ na položnici, a ne?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

jabe ::

Tole se pa tudi ponavlja na vsake dve strani. Stevec je bil zresetiran, konec meseca so prebrali stevec in ocitno je delal manjko, ker je bila pozno priklopljena. Pol pa uberejo kako tako formulo, ko se preracuna to na en mesec (v 14 dneh npr manjko tak in tak, to je toliko in toliko na dan, pomnozimo z 31). In se ubrise pavsal. Zadeva je sicer neumna pri SE in samooskrbi, ampak itak je ugibanje tako ali drugace, pa niso zdaj nekaj glave si razbijali z nekimi formulami na novo. Vse kar je treba, je poslati dopis distributerju, da je samooskrba, da pricakujes nulo ali oredviden minus in ce lahko posilajo tudi temu primeren pavsal - torej placujes samo prikljucno moc ali pa malo vec, odvisno koliko pricakujes, da bi SE naredila napram porabi. In ugodijo in zadeva resena. Naslednje leto se pa lepo lahko mot obicajno dela pavsale na celoletno stanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

DarwiN ::

No s temi 90 evri v vsakem primeru nekaj ne štima.. Na prejšnjih straneh je nekdo napisal, da ga je Geni prvi mesec pozabil upoštevat kot samooskrbneža in so mu kar poslali položnico po porabi za celi mesec. Seveda se je pritožil se je uredili, predpostavljam. Mogoče gre tu za podobno napako.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

PrimoZ_ ::

Po napisanem sodeč so priklopili sredi mesca in maj je že precej sončen tak da če bi gledali povprečje celega mesca je vseeno malo čudno da vdarijo 90€ pavšala.
Sploh če je to res enako povprečni mesečni porabi štroma skozi leto. Bi rekel da pač probajo spravit skoz maksimalen pavšal, to je za njih free money.

hafo123 ::

Tiste, ki ste se pri Gen-i odločil za obročno odplačevanje prosim, da mi nekdo posreduje katere dokumente potrebujejo za odobritev financiranja na obroke.
Rad bi namreč že vnaprej pripravil tiste dokumente, ki jih lahko.

sirotka ::

Evo, končno dobil odločbo, odobren eko kredit in subvencija, zdaj pa še 3 mesečna čakalna doba za montažo, nato pa upam, da bo jesen sončna, da mi že kaj nazaj prinese.

Constantine ::

Kakšne so trenutne čakalne dobe? Od samega klica do montaže in priklopa? Subvencij verjetno ni več? Je kakšen preferiran monter ali so praktično vsi enaki?

Kakšen bi bil povprečen strošek za manjšo hišo z baterijo? Samo čez palec. 20kEUR? 30?

Hvala za informacijo.

DamijanD ::

sirotka - koliko časa si čakal na odločbo in pri katerem elektru?

dunda ::

Prejšnji teden sem od Elektra prejel Soglasje (žal omejena moč). Sedaj pa se menda čaka "Pogodbo o priključitvi".
Tisti, ki ste v zadnjem času šli preko teh postopkov - koliko časa ste čakali na to?
https://www.kacnje.eu

Daniel ::

Pride razmeroma hitro. Morda kakšna dva tedna.

dunda ::

Hvala.
https://www.kacnje.eu

Tatankas ::

Ima kdo izkušnje z austa razmerniki. Od podjetja sem dobil opcijo da namesto solar edge montirajo ta austa sistem, ker SE ni na zalogi. Trdijo, da se solar edge optimizatorji vedno bolj kvarijo in predlagajo ta austa sistem brez optimizatorjev.

Mnenja, izkušnje?

DarwiN ::

Hah, klasična "prodajalska".. Zaradi prevelikega povpraševanja Solaredgejevih zmanjka, ampak kako prodati kitajsko "no-name" alternativo, za katero še "nihče" ni slišal? Zelo preprosto. Vprašaš se, kako bi takšno prodajo izpeljali mojstrski trgovci v Big Bangu. Zlagali bi se, da se konkurenčni izdelek renomiranega proizvajalca vsak dan bolj kvari (ja gospod Tona, veste, smo imeli vedno več nezadovoljnih strank, stvar crkuje kot po tekočem traku, enemu tipu je bajta zgorela, in smo bili prisiljeni ustavit prodajo. Imamo pa boljšo alternativo znamke Čunga&Lunga in ne boste verjeli, za povrh vam jo damo še po nižji ceni). 8-)

Seveda ti ne znam svetovat in ne poznam nič o teh Austa inverterjih, ampak ena stvar je 100% jasna... Prodajalec se ti je v obraz zlagal kot pravi profi nategovalec. ;)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

hruske ::

Ne postavljat brez optimizatorjev. Optimizatorji ti znatno povečajo izkoristek če je del sončnih celic senčen, poleg tega so varovalo za to, da lahko gasilci izklopijo celice in varno gasijo.
Rad imam tole državico. <3

Akira_ ::

Akira_ je izjavil:

Kako velika je elektrirana sploh nima veze, ker so jo zagnali LETOS 17.5.

Razumljivo je, da ti računajo elektriko po starem za obdobje 1.5 do 16.5, neznanka pa je od kje jim 90€ pavšala. Ko/če zvem naslednjič kaj več, kako se je rešilo napišem tu.

Da bi bil nek poračun nima smisla, ker gre za pametni števec in se vsa elektrika plačuje sproti po dejanski porabi.
Bolj diši po tem, da gen-i hoče zastonj kreditiranje do konca leta na način da ti vsak mesec računajo dobrih 90€ pavšala, ki skupaj znese točno toliko kot je bila povprečna mesečna poraba zadnjega leta. Potem pa bodo s koncem leta naredili poračun v skladu z netmeterigom in vrnili preveč plačan denar.


GEN-I je odgovoril, da je prišlo do napake pri obračunu in bodo stornirali ter poslali novega.
So pa sedaj vprašali glede pavšala, če in koliko bi želeli.

wcpapir ::

hruske je izjavil:

Ne postavljat brez optimizatorjev. Optimizatorji ti znatno povečajo izkoristek če je del sončnih celic senčen, poleg tega so varovalo za to, da lahko gasilci izklopijo celice in varno gasijo.

A brez sploh gre? Jaz imam na vsak panel svoj optimizator.

Ker kupujem oz. Sem se v fazi gledanja EV me zanima ce lahko pocim gor 4 dodatne panele kar na dva optimizatorja ali mora biti vse po istem kopitu in ce jih bo razsmernik sam prepoznal?

hbgqzR ::

Končno dobimo SE v prvi polovici julija, Jupi, trajalo za popyzdit dolgo. A to je zdaj hitreje zaradi EU energetske stiske ali so se nas samo usmilil?

panja003 ::

Ja kakšna razlika v izkoristku če se paneli montirajo pokončno ali ležeče?

PrimoZ_ ::

Akira_ je izjavil:

Akira_ je izjavil:

Kako velika je elektrirana sploh nima veze, ker so jo zagnali LETOS 17.5.

Razumljivo je, da ti računajo elektriko po starem za obdobje 1.5 do 16.5, neznanka pa je od kje jim 90€ pavšala. Ko/če zvem naslednjič kaj več, kako se je rešilo napišem tu.

Da bi bil nek poračun nima smisla, ker gre za pametni števec in se vsa elektrika plačuje sproti po dejanski porabi.
Bolj diši po tem, da gen-i hoče zastonj kreditiranje do konca leta na način da ti vsak mesec računajo dobrih 90€ pavšala, ki skupaj znese točno toliko kot je bila povprečna mesečna poraba zadnjega leta. Potem pa bodo s koncem leta naredili poračun v skladu z netmeterigom in vrnili preveč plačan denar.


GEN-I je odgovoril, da je prišlo do napake pri obračunu in bodo stornirali ter poslali novega.
So pa sedaj vprašali glede pavšala, če in koliko bi želeli.


Haha, prišlo do napake :)

hruske ::

panja003 je izjavil:

Ja kakšna razlika v izkoristku če se paneli montirajo pokončno ali ležeče?


Če ni nobenega senčenja, potem ne bi smelo bit razlike.

V primeru, da ti kaj senči module, potem je pa vprašanje a gre senca po enem ali več panelih. Ampak to so že take mikrooptimizacije, da v večini primerov nima smisla gledat na to.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

sirotka ::

Vse skupaj je potekalo takole:

-začetek decembra poslana vloga na elektro
-zadnji teden pred iztekom dobil odobreno
-zadnji dan poslal na ekosklad
- 15.6. dobil dokumentacijo.

wcpapir ::

Imam 22 panelov na SE9K vsak ima svoj optimizator, lahko kar dalje povežem 4 panele ki ne bodo istih spec in vržem po dva na optimizator, ali bi moral narediti posebaj vejo ?

Aja, drugače tudi meni želi Geni zaračunati 700kwh pavšala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

Constantine ::

Kako je pa z izkoristkom pozimi v krajih, ki se nahajajo v ljubljanski kotlini. Kjer se zna zadrževati megla? Je dovolj sončnih dni, da se izplača?

hruske ::

Izkoristek je čisto ok tudi v Ljubljanski kotlini, mogoče 10% manj energije dobiš ven.



Če se ti nekaj splača je pa čisto drug izračun in je predvsem stvari dimenzioniranja elektrarne glede na porabo.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

fikus_ ::

Tale mapa je splošna, je veliko odvisno tudi od mikrolokacije, smeri postavitve SE, v LJ kotlini tudi od megle, . . .
Najbolje da se pozanimaš pri nekomu, ki ima blizu tebe postavljeno SE.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

DamijanD ::

Po slabih treh mesecih dobil soglasje - El-Lj

TheBlueOne ::

Ima morda kdo kaksen predlog za kritino pod elektrarno?

Delal bom nadstresek pokrit s solarkami. Naceloma so same solarke lahko kritina, lahko pa tudi podeskamo in damo kritino. Se mi pa zdi brezveze pod solarkami imeti neko drago kritino, pa me zanima kaksen sistem bi priporocali?

1. Samo solarke
2. Kritina vste...


Tnx

deco16 ::

https://dl.bisol.com/files/Datasheets%2...

Teli so lahko samo kritina, majo pa različni tudi podobne fore.

TheBlueOne ::

Hm zanimivo... Kaj takega bo idealno.

ales85 ::

hruske je izjavil:

Izkoristek je čisto ok tudi v Ljubljanski kotlini, mogoče 10% manj energije dobiš ven.



Če se ti nekaj splača je pa čisto drug izračun in je predvsem stvari dimenzioniranja elektrarne glede na porabo.

To upošteva meglo? :D

hruske ::

Lahko tudi na Global solar atlas pogledaš, če ti je bolj všeč. Imajo še kalkulator za izračun izplena iz elektrarne.
Rad imam tole državico. <3

DamijanD ::

Se podstrešje oz. kritina pod paneli kaj manj segreje?

bf4ed ::

Kaj pa za vlaknocementne valovitke so kaki nosilci za panele?
Ker tam ni tak enostavno kot pri črepu zamaknit in pod njega dat nosilec.

stara mama ::

bf4ed je izjavil:

Kaj pa za vlaknocementne valovitke so kaki nosilci za panele?
Ker tam ni tak enostavno kot pri črepu zamaknit in pod njega dat nosilec.

Tam lahk itak našravfaš tam, kjer je plošča našravfana, ziher obstajajo taki nosilci.
Si pa eden redkih, ki še to ima, glede na to, da se s tem že dolgo skoraj ne pokriva več. Bolj bi se sam vprašal, koliko še pričakuješ življenjsko dobo strehe?

Zgodovina sprememb…

feryz ::

E? Valovitko se še vedno na veliko uporablja.
Od kje si privlekel, da je eden izmed redkih?

Uporablja se vijake z matico in gumo. Slaba rešitev, ampak tudi pritrjevanje valovitke ni nič drugačno.
http://www.blagomix.si/solarni-sistemi/...

driver_x ::

DamijanD je izjavil:

Se podstrešje oz. kritina pod paneli kaj manj segreje?


Nekaj razlike je.

l0g1t3ch ::

TheBlueOne je izjavil:

Ima morda kdo kaksen predlog za kritino pod elektrarno?

Delal bom nadstresek pokrit s solarkami. Naceloma so same solarke lahko kritina, lahko pa tudi podeskamo in damo kritino. Se mi pa zdi brezveze pod solarkami imeti neko drago kritino, pa me zanima kaksen sistem bi priporocali?

1. Samo solarke
2. Kritina vste...


Tnx


Odvisno od cene, ali so paneli kritina cenejši od poceni strešnikov in panelov.

Likalnik ::

Ne...to sem že jaz gledal...na koncu smo se odločili za menjavo kritine + paneli

stara mama ::

feryz je izjavil:

E? Valovitko se še vedno na veliko uporablja.
Od kje si privlekel, da je eden izmed redkih?

Ker jih ne vidim več dost po strehah mogoče?
Pa vem kako zgleda, ker sem jih že kar nekaj premontiral.

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Ta nova vlaknocementna valovitka ima kratko življenjsko dobo. Spomladi sem jo dol metal iz strojne lope po približno 23-24 letih in žalost od kritine. Poči že, če jo samo malo bolj resno pogledaš, če bi jo pa hudo pogledal, se pa razleti na drobne kose. >:D
Tako da razmisli o menjavi kritine.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

hafo123 ::

Koliko časa se sedaj povprečno čaka na soglasje za priključitev- Elektro Gorenjska?

Likalnik ::

en mesec je bilo pri meni....ampak v mesecu marcu...ali je sedaj kaj drugače...dvomim

feryz ::

Pri meni postavljajo rekord.
Podatke za pogodbo za priključitev so dobili 10.4. in mi poslali potrditveni mail.
Do danes jo še nimam in celice ždijo brez veze na strehi. Jaz pa plačujem 150 evrov mesečno za štrom.
Jebi ga, takle mamo. Baje sem v čakalni vrsti.

l0g1t3ch ::

Kaj si v čakalni vrsti, na elektru?

Zakaj sploh daješ celice na streho prej, preden elektro da soglasje?

Likalnik ::

tudi jaz sem se to vprašal...kaj če ti ne dajo soglasja? oziroma si dobil kakšen odgovor/namig, da ga dobiš?

dux ::

Kolikor razumem feryz soglasje že ima. Sedaj čaka na pogodbo.
Nekaj ti še manjka do rekorda. Pri meni je bilo soglasje 20.1., pogodba za priključitev 14.4, priklop pa je bil izveden 13.5.
Elektro Ljubljana. Panele sem imel na hiši od 1.2.
Baje je zaposleni, ki se je ukvarjal z mojo vlogo zbolel.
Upanje je v nasih odlocitvah

feryz ::

Itak da imam že soglasje. In elektrarno komplet narejeno.
Le še elektro zumba mora priti in obrniti gumb v elektro omarici. Pa nalepko nalimati nanjo.
Vsi imajo poln gobec zelenega, ljudi pa takole nategujejo.

Uff, upam da te ne posekam. Malo mi še manjka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

wcpapir ::

dux je izjavil:

Kolikor razumem feryz soglasje že ima. Sedaj čaka na pogodbo.
Nekaj ti še manjka do rekorda. Pri meni je bilo soglasje 20.1., pogodba za priključitev 14.4, priklop pa je bil izveden 13.5.
Elektro Ljubljana. Panele sem imel na hiši od 1.2.
Baje je zaposleni, ki se je ukvarjal z mojo vlogo zbolel.

Za taksne nebuloze ste si sami krivi. Ko so paneli na strehi se priklop izvede v parih delovnih dneh, ce pa si ne urejas dokumentacije sproti in imas panele na strehi cakas pa se nevem kaj pa si si sam kriv, ne elektro.
««
202 / 348
»»