» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
250 / 354
»»

wcpapir ::

Meni so nastavili pavšal na več kot smo imeli povprečno položnico, seveda sem ga po telefonu skinil, ker niso hoteli slišati, da ko ga bodo vračali, bodo morali upoštevati inflacijo.

Kalibri ::

Kam to pokličeš, da skinejo pavšal? Na tel. na položnici? Ker sedaj izpade, kot da malo zajebavajo.

Utk ::

Meni od prvega sami od sebe 0. Petrol.

wcpapir ::

Kalibri je izjavil:

Kam to pokličeš, da skinejo pavšal? Na tel. na položnici? Ker sedaj izpade, kot da malo zajebavajo.

Jaz sem poklical na Geni. Ti pa poklici svojega dobavitelja.

DamijanD ::

eno vprašanje. A če greš pri solaredgu z njegovim wifijem direktno na njegov IP a lahko tam spremeniš karkoli (jaz sem si omogočil modbus čez TCP)? Mislim a lahko spremeniš tudi omejitev oddajanja? Če lahko a je potem SetApp samo neka šminka in v bistvu ni nobene prave zaščite?

sirotka ::

Ja 2 meseca bom vseeno plačal, skupno 240€, kar je bedarija. Glede na povprečno porabo, mora kar nekaj viškov pridelat tale naša elektrarna.

driver_x ::

DamijanD je izjavil:

eno vprašanje. A če greš pri solaredgu z njegovim wifijem direktno na njegov IP a lahko tam spremeniš karkoli (jaz sem si omogočil modbus čez TCP)? Mislim a lahko spremeniš tudi omejitev oddajanja? Če lahko a je potem SetApp samo neka šminka in v bistvu ni nobene prave zaščite?


Tako je. Če se povežeš na WiFi od inverterja, lahko preko spletne strani inverterja počneš enako kakor v SetAppu, ki je le wrapper za to. Nekej sem yasledil, da naj bi bila edina razlika to, da ti SetApp še posodobi programsko opremo inverterja.

BigWhale ::

Utk je izjavil:

Kolk pa imaš pol viška na koncu leta? Bi reku, da so ti preveliko elektrarno dali, če ti že februarja dovolj naredi. Boš moral kupit še kak voz na elektriko...


Jaz sem imel lani 5.8MWh viska. Letos je bil januar slabsi kot lani, lani sem bil ze januarja v plusu. Letos sem pa januarja naredil manj kot porabil. Je pa tudi pri meni februar ze pokril izgubo v januarju.

Utk ::

No vidiš, preveliko imaš. Tebi se bo najbrž splačalo prodajat viške, ko se spremeni sistem netmeteringa.

Likalnik ::

Pri meni je februar na nuli...kar pomeni, da sem naredil toliko kot sem porabil.
januar je pa v minusu...cca slab MW je minusa....sicer bom čez leto to pokril...samo sedaj v FEB mi še ne bo uspelo

koliko si pa potem proizvedel električne energije v FEB, da si pokril manjko tudi v JAN in še pokril celoten FEB? (BigWhale)

BigWhale ::

Februar do zdaj je bil 1.02MWh/608kWh, Januar pa 508kWh/805kWh.

Utk je izjavil:

No vidiš, preveliko imaš. Tebi se bo najbrž splačalo prodajat viške, ko se spremeni sistem netmeteringa.


Bom videl kako bo s tem, ce bo prislo do tega. Ce zadeva ne bo narejena tako, da se bo avtomatsko prodajalo po najvisji ceni, potem se meni ne bo dalo s tem ukvarjat. Pa ce bodo razlike med prodajo in nakupom taksne, da na konc leta ne bom vsaj na nicli, potem tud rajs ostanem na net meteringu dokler bom lahko.

Elektrarne pa nimam prevelike, hotel sem pokrit celo streho in mal mi je zal, da nisem se kak panel kam stlacil. :D Nimam problemov s tem, da pumpam visek v omrezje in ce se bo zarad tega skurla kaka lopata premoga manj, pa tud fajn.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

miko22 ::

Zakaj so vam dimenzionirali tako velike elekrarne, če imate že v začetku leta več kot porabite. Dejansko ste elekrarno preplačali, ker sedaj višek(ki ste ga plačali z nabavo panelov) šenkate.
Da nekdo podari 5,8MV..ste si zračunali koliko denarja je to? Jaz porabim celo leto slabih 5MV, vi pa toliko podarite.

J.McLane ::

Morda zato ker planirajo da bodo čez pet let porabili več, morda kdo razmišlja o električnem avtu?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

wcpapir ::

miko22 je izjavil:

Zakaj so vam dimenzionirali tako velike elekrarne, če imate že v začetku leta več kot porabite. Dejansko ste elekrarno preplačali, ker sedaj višek(ki ste ga plačali z nabavo panelov) šenkate.
Da nekdo podari 5,8MV..ste si zračunali koliko denarja je to? Jaz porabim celo leto slabih 5MV, vi pa toliko podarite.

Ko sem spraseval za 6kWp za na vikend me nihce niti povohal ni od ponudnikov, se za 8,3 so bili tako tako. Logicno...če sem jo preplačal ne vem jaz pravim da je zastonj. Obrok je manjši kot je bila povprečna položnica po odbiti subvenciji.

DamijanD ::

A ima kdo tukaj solaredge + inepro meter in vse skupaj povezano z homeassistantom?
Trenutno v HA preko modbus-a dobim 2 podatka: celotno porabo in celotno proizvodnjo. HA pa načeloma potrebuje: Grid consumption in Return to grid, kar se da izračunati iz podatkov, ki jih imam na voljo - problem je samo, ker mi nekako potem ne deluje... Pa me zanima, če že ima kdo to rešeno

krucymucy ::

Letos sem do danes 2.35MWh v minusu.
Iz omrezja prevzeto 2,74MWh, oddano 397kWh. Skupna poraba ele. energije pa do danes slabih 3,7MWh. ~65kWh/dan.

Precej tocno sem racunal porabo toplotne 7,5MWh/letno. Ostale porabe pa 4MWh. Letno proizvodnjo iz 12kWp sem racunal 14MWh, pa bo očitno več. 13,6MWh je do danes. Priklop je bil pa 15 aprila lani.
Ostati bi moralo za nekih 15.000km voznje ko nabavim EV.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krucymucy ()

BigWhale ::

miko22 je izjavil:

Zakaj so vam dimenzionirali tako velike elekrarne, če imate že v začetku leta več kot porabite. Dejansko ste elekrarno preplačali, ker sedaj višek(ki ste ga plačali z nabavo panelov) šenkate.
Da nekdo podari 5,8MV..ste si zračunali koliko denarja je to? Jaz porabim celo leto slabih 5MV, vi pa toliko podarite.


Dej probi se enkrat prebrat moj post. :) Sam sem hotel taksno elektrarno. Ce bi imel plac, bi se kak kW, dva, tri, vec dal gor. Zacetna investicija se ne bi bistveno spremenila. Jaz bi bil pa pokrit tudi pri nakupu drugega EVja in toplotne crpalke.

No, vidis. Zaradi tega, ker jaz podarim 5MW elektro distributerju, za tvojih 5MW ni treba kurit premoga. A ni to fajn? Ce mal karikiram. :)

miko22 ::

BigWhale je izjavil:


No, vidis. Zaradi tega, ker jaz podarim 5MW elektro distributerju, za tvojih 5MW ni treba kurit premoga. A ni to fajn? Ce mal karikiram. :)


Jaz pridelam 5 MV in toliko priližno tudi porabim. Torej jaz se gibljem okoli nule. Ti pa žal prideluješ minus.
Saj nič ne očitam, samo se mi zdi škoda investicije. Če imam prav v spominu letno šenkaš distributerju okoli 500€(od oke).
Vsak se seveda po svoje odloča. Pri meni so pač načrtovali toliko kolikor porabim. Če bom pa kdaj rabil več bom pa dokupil celice.

DamijanD ::

Jaz sem tudi zavestno šel v "preveliko" SE

dunda ::

Tudi jaz sem šel zavestno v večjo SE od porabe. Strošek je le nekaj večji, povsem verjetno je, da se v naslednjih letih pojavi EV ali TČ. V tem primeru bo takrat veliko več stroškov, pa še v vasi je že sedaj povsem na meji vse skupaj (tudi mi smo dobili omejitev).
Viške, ki jih imamo, pa rade volje oddam v omrežje. Je vsaj manj premoga treba pokuriti ali elektrike kupiti. Saj me ne bodo z denarnico zakopali v grob.
https://www.kacnje.eu

BigWhale ::

miko22 je izjavil:

BigWhale je izjavil:


No, vidis. Zaradi tega, ker jaz podarim 5MW elektro distributerju, za tvojih 5MW ni treba kurit premoga. A ni to fajn? Ce mal karikiram. :)


Jaz pridelam 5 MV in toliko priližno tudi porabim. Torej jaz se gibljem okoli nule. Ti pa žal prideluješ minus.
Saj nič ne očitam, samo se mi zdi škoda investicije. Če imam prav v spominu letno šenkaš distributerju okoli 500€(od oke).
Vsak se seveda po svoje odloča. Pri meni so pač načrtovali toliko kolikor porabim. Če bom pa kdaj rabil več bom pa dokupil celice.


Ne, nobenga minusa ne delam. Elektrarna se bo amortizirala v istem casu ne glede na to koliko viska ustvari. Pri sami investiciji je bila pa razlika med 8kW in 11kW minimalna.

To, da se mi cez dve leti ali pa petimi leti ne bo treba ukvarjat z birokracijo, iskanjem izvajalca, po moznosti se z menajvo inverterja, je pa neprecenljivo. :)

MacGyver141 ::

DamijanD je izjavil:

A ima kdo tukaj solaredge + inepro meter in vse skupaj povezano z homeassistantom?
Trenutno v HA preko modbus-a dobim 2 podatka: celotno porabo in celotno proizvodnjo. HA pa načeloma potrebuje: Grid consumption in Return to grid, kar se da izračunati iz podatkov, ki jih imam na voljo - problem je samo, ker mi nekako potem ne deluje... Pa me zanima, če že ima kdo to rešeno


Tole bi moralo biti, če rabiš za teslino kartico (nekje sem pobral iz HA foruma). Jaz sem jo nehal uporabljati tole teslino, ker je mičken čudna in rajš uporablam power flow card. Pri power flow card potrebuješ glih te 2 podatka, ko jih že dobiš: celotno porabo in celotno proizvodnjo, edino invertat moraš podatek za celotno porabo.


- platform: template
  sensors:
    solar_exported_power_w:
      friendly_name: Solar Exported Power W
      device_class: power
      unit_of_measurement: "W"
      value_template: >
        {% if ((states('sensor.solaredge_m1_ac_power') | float(0)) > 0) %}
          {{(states('sensor.solaredge_m1_ac_power') | float(0))}}
        {% else %}
          0
        {% endif %}

- platform: template
  sensors:
    solar_imported_power_w:
      friendly_name: Solar Imported Power W
      device_class: power
      unit_of_measurement: "W"
      value_template: >
        {% if ((states('sensor.solaredge_m1_ac_power') | float) <= 0) %}
          {{(states('sensor.solaredge_m1_ac_power') | float*-1)}}
        {% else %}
          0
        {% endif %}

- platform: template
  sensors:
    solar_production_w:
      friendly_name: Solar Production W
      device_class: power
      unit_of_measurement: "W"
      value_template: >
        {% if ((states('sensor.solaredge_ac_power') | float(0)) + (states('sensor.solaredge_battery1_power') | float(0)) <= 0) %}
          0
        {% elif ((states('sensor.solar_grid_to_battery_w') | float(0)) > 0) %}
          0 
        {% else %}
          {{((states('sensor.solaredge_ac_power') | float(0) + states('sensor.solaredge_battery1_power') | float(0)) )}}
        {% endif %}

- platform: template
  sensors:
    solar_production_to_house_w:
      friendly_name: Solar Production To House W
      device_class: power
      unit_of_measurement: "W"
      value_template: "{{((states('sensor.solar_production_w') | float(0)) - (states('sensor.solar_exported_power_w') | float(0)) - (states('sensor.solar_charge_power_w') | float(0)))}}"



Tukaj pa še invertana vrednost senzorja za power flow card:

- platform: template
  sensors:
    solaredge_m1_ac_power_a1:
      device_class: power
      unit_of_measurement: "W"
      value_template: "{{(-(states('sensor.solaredge_m1_ac_power_a')| int ))}}"

jWill55 ::

Meni so tudi končno prejšnji teden priklopili in bi si zadevo rad zvezal v HA, vendar ne vem, kje pridobim API key od Solaredge? Sklepam, da rabim admin dostop?

MacGyver141 ::

Tole rajš nared, kot pa da prek API-ja delaš. V HACS pa potegneš dol SolarEdge modbus in preko tega delaš naprej.

MacGyver141 je izjavil:

Na inverterju stikal premakneš za kakšno sekundo na P (modeli brez zaslona), da ti postavi hotspot. Se povezeš na ta hotspot (ssid pa password sta na nalepki od inverterja), potem se pa povežeš prek brskalnika na povezavo 172.16.0.1. Tam pa greš na Site Communication pol pa prižgeš Modbus TCP port.

Company ::

Pozdravljeni.
Bi kdo vedel, zakaj aplikacija mySolarEdge ne prikazuje bližnjice za prikaz stanja panelov? Manjka ikona, ki izgleda kot mrežica, tako da sta na voljo le Dashboard in splošni podatki o elektrarni. Tudi na spletni strani je enako... Hvala za odgovor.

wcpapir ::

Ce so ti pred casom montirali je mozno da se niso izrisali, pocakaj par dni.

feryz ::

Eno kljukico je monter pozabil, kar opomni ga.
Ni važno kdaj zmontirajo, razlika je samo ali pokaže panele v pravi razporeditvi (če so jih prav zrisali) ali pa jih prikaže na enem kupu.

dussan ::

jWill55 je izjavil:

Meni so tudi končno prejšnji teden priklopili in bi si zadevo rad zvezal v HA, vendar ne vem, kje pridobim API key od Solaredge? Sklepam, da rabim admin dostop?


Da, "administrativni" dostop pomeni dostop do vsega, razen tistega, kar ima monter. Videti moraš tele ikone v brskalniku.
 SolarEdge menu

SolarEdge menu


V mobilni aplikaciji tega ni. Greš pa na zavihek Admin :)

Jaz za HA uporabljam podatke tako api in iz modbus.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dussan ()

Company ::

feryz je izjavil:

Eno kljukico je monter pozabil, kar opomni ga.
Ni važno kdaj zmontirajo, razlika je samo ali pokaže panele v pravi razporeditvi (če so jih prav zrisali) ali pa jih prikaže na enem kupu.


Instalaterji pravijo, da nimam nekega power adapterja. Res je sicer, da nisem doplačal za Smart energy Management. Je možno, da je s tem povezano? Če ne, kje bi bila potrebna kljukica? Res hvala.
Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Company ()

PrimoZ_ ::

Če malo povzamem, 13kWp, 35° naklon, orientacija skoraj na čisto na V (-85°), lokacija je gorenjska.

maksimumi po mesecih:
- junij 86,0 kWh
- julij 83,4 kWh
- avgust 77,3 kWh
- september 70,1 kWh
- oktober 49,2 kWh
- november 36,1 kWh
- december 22,3 kWh
****************************************
- januar 35,0 kWh
- februar 40,3 kWh

proizvodnja po mesecih:
- junij 2,08 MWh
- julij 2,13 MWh
- avgust 1,74 MWh
- september 1,11 MWh
- oktober 901 kWh
- november 391 kWh
- december 242 kWh
****************************************
- januar 334 kWh
- februar 751 kWh

Če bi bil še zadnji teden normalno sončen kot prvi trije, bi to naneslo še kakih 120kWh ekstra. Praktično na nivoju oktobra.

Z mesečnim net meteringom bi bili problem očitno samo trije meseci glede na mojo porabo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

Bostjan_321 ::

Megawatt na dan prežene premog stran :D

Prvi trije tedni februarja so bili zares nadpovprečni.

phnj90 ::

Koliko okvirno pokasirate tisti, ki viške uspete prodati?

Danes mi je že enkrat prej omenjen 'sosed' povedal za enega vmesnega, da nekje 200€, ampak glede na odkupne cene z ddv je moralo biti viška kakšne 4MWh, kar sicer dvomim, da drži, ker ima res majčkeno SE, obrnjeno na trd vzhod, mislim tudi, da še nima vse leto. Bazen sicer ima, TČ pa ne vem, če ima, mislim, da nima.

Likalnik ::

PrimoZ_ je izjavil:

Če malo povzamem, 13kWp, 35° naklon, orientacija skoraj na čisto na V (-85°), lokacija je gorenjska.

maksimumi po mesecih:
- junij 86,0 kWh
- julij 83,4 kWh
- avgust 77,3 kWh
- september 70,1 kWh
- oktober 49,2 kWh
- november 36,1 kWh
- december 22,3 kWh
****************************************
- januar 35,0 kWh
- februar 40,3 kWh

proizvodnja po mesecih:
- junij 2,08 MWh
- julij 2,13 MWh
- avgust 1,74 MWh
- september 1,11 MWh
- oktober 901 kWh
- november 391 kWh
- december 242 kWh
****************************************
- januar 334 kWh
- februar 751 kWh

Če bi bil še zadnji teden normalno sončen kot prvi trije, bi to naneslo še kakih 120kWh ekstra. Praktično na nivoju oktobra.

Z mesečnim net meteringom bi bili problem očitno samo trije meseci glede na mojo porabo.



pri meni so pa problem štirje meseci....

oktobra mi je zmanjkalo: 128 kwh
decembra mi je zmanjkalo: 1037 kwh
januarja mi je zmanjkalo: 955 kwh
februarja mi je zmanjkalo: 140 kwh

ostali meseci pa bodo pozitivni (predvidevam) in bom pokril ta manjko katerega sem trenutno pridelal...za leto 2023 je to skupaj do danes 1095kwh

P.S. kakšno pa imate porabo recimo v decembru in januarju...jaz recimo sem imel vsak mesec 1500kwh porabe....s tem, da je tu notri upoštevana vsa elektrika in ogrevanje s TČ in SVTČ (ogrevam 150kv, 24/7 na 22C)
TČ in SVTČ porabita skupaj 1000kwh na mesec (december in januar).....500kwh je ostale elektrike

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

miko22 ::

Pa kaj imate tako veselje kazat kdo pridela več? Res ne razumem poante.

phnj90 ::

Navdušenje nad novim 'produkcijskim sredstvom' in estimacij glede doseganja rentabilnosti. Verjetno ne gre toliko za kurčenje, kot ga nekateri zaznavajo, ko vidijo tiste panele na strehi, za katere bi marsikdo želel, da so dejansko manj opazni. Še zanimivost, da lahko z manjšo SE narediš kak zimski mesec več kot kdo z veliko, odvisno od 'geo-metrije' :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: phnj90 ()

feryz ::

Skupna poraba vsega, se pravi vključuje porabljeno elektriko iz SE
nov 22 1.003 kWh
dec 22 1.212 kWh
jan 23 1.354 kWh

Zanimivo je, da zdaj, ko je ogrevanje in ostalo gratis, porabimo kakih 20 procentov manj kot prej.
Razen v poletnih mesecih, kjer se pozna da ni več kolektorjev.

V bistvu so številke pridelave res brezvezne. Ker se točno ve, koliko se bo pridelalo. 3 procente gor ali dol.

Likalnik ::

miko22 je izjavil:

Pa kaj imate tako veselje kazat kdo pridela več? Res ne razumem poante.


ne kažem koliko sem pridelal...ampak koliko sem PORABIL in ocenjujem ali je ta poraba "normalna" za eno klasično gospodinjstvo ali ni...če ni moram ugotoviti zakaj ni....in to popraviti

Bostjan_321 ::

miko22 je izjavil:

Pa kaj imate tako veselje kazat kdo pridela več? Res ne razumem poante.


Meni je pa všeč.
Podatki iz prve roke. Zelo dobrodošlo če bi se odločal za SE.

Utk ::

Bostjan_321 je izjavil:

miko22 je izjavil:

Pa kaj imate tako veselje kazat kdo pridela več? Res ne razumem poante.


Meni je pa všeč.
Podatki iz prve roke. Zelo dobrodošlo če bi se odločal za SE.

Niti ne. Jaz priznam, da imam krajšega. Ups, pridelam veliko manj pozimi. Verjetno je pri nas več megle. Kako je pri tebi proti nekomu drugemu z interneta pa spet ne moreš vedet. Lahko je tudi samo par km stran situacija dost drugačna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Bostjan_321 ::

Utk je izjavil:

Bostjan_321 je izjavil:

miko22 je izjavil:

Pa kaj imate tako veselje kazat kdo pridela več? Res ne razumem poante.


Meni je pa všeč.
Podatki iz prve roke. Zelo dobrodošlo če bi se odločal za SE.

Niti ne. Jaz priznam, da imam krajšega. Ups, pridelam veliko manj pozimi. Verjetno je pri nas več megle. Kako je pri tebi proti nekomu drugemu z interneta pa spet ne moreš vedet. Lahko je tudi samo par km stran situacija dost drugačna.


Če je napisana inštalirana moč, naklon in orientacija, pa kje približno se nahaja je pomoje kar dobra smernica za primerjavo.
Megla in razna vremenska nihanja pa se zglihajo čez leto.

Utk ::

Nima se kaj zglihat. Nekdo je lahko 5 km stran na 100-200 metrov višji nadmorski in bo imel veliko manj megle. Ne more je imet več. Nikoli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

driver_x ::

Slovenija je precej hribovita, zato je tudi mikrolokacija precej pomembna.

PrimoZ_ ::

miko22 je izjavil:

Pa kaj imate tako veselje kazat kdo pridela več? Res ne razumem poante.


Meni je vseeno kdo ima več. Jaz napišem koliko imam jaz kot potencialno zanimivost. Pač lahko kdo primerja te številke s svojim.
Zame je bilo recimo zanimivo primerjat s tistim od feryz, ker ima on obrnjeno na J in se vidi konkretno večje pridelave predvsem v "slabših" mesecih.

Je pa tukaj kar nekaj ljudi z precej "daljšimi SE lulčki" tako, da iz tega vidika se zagotovo ne hvalim ;)

Utk je izjavil:

Nima se kaj zglihat. Nekdo je lahko 5 km stran na 100-200 metrov višji nadmorski in bo imel veliko manj megle. Ne more je imet več. Nikoli.


Jaz in kolega sva narazen cca 3 km zračne razdalje. Oba imava SE na V, oba sva v okolici Kranja in imava za enako kWp, razlike znotraj 3% na mesečnem nivoju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

PrimoZ_ ::

Pa fino mi je primerjat dejansko proizvodnjo z tisto ocenjeno iz: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/e...

Mogoče bom pa nehal pisat proizvodnjo, ko bom imel vseh 12 mesecev pokritih.

Da ne bom več ranil kake nežne dušice tukaj. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

Likalnik ::

PrimoZ_ je izjavil:

Pa fino mi je primerjat dejansko proizvodnjo z tisto ocenjeno iz: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/e...

Mogoče bom pa nehal pisat proizvodnjo, ko bom imel vseh 12 mesecev pokritih.

Da ne bom več ranil kake nežne dušice tukaj. :)


Meni je tudi v redu, da se napiše...in ne kot razlog kdo ima daljšega...ker imam dovolj samozavesti in si jo ne dvigujem z SE ali avtomobilom ali na drug način.

mi je zanimivo videti koliko ostali pridelajo oziroma porabijo in potem vsaj približno primerjavo lahko naredim s svojo

Bostjan_321 ::

Utk je izjavil:

Nima se kaj zglihat. Nekdo je lahko 5 km stran na 100-200 metrov višji nadmorski in bo imel veliko manj megle. Ne more je imet več. Nikoli.


Višina ima vpliv, ker je v hribih manj megle. To ali je nekdo v Kranju in drugi v Škofji Loki pa precej manj. Ljubljana po drugi strani ima pozimi precej megle in bo zagotovo odstopala navzdol ampak sej pač napiše lokacija LJ(okolica).
Ali pa gorenjska(hribi).

feryz ::

PrimoZ_ je izjavil:

Meni je vseeno kdo ima več. Jaz napišem koliko imam jaz kot potencialno zanimivost. Pač lahko kdo primerja te številke s svojim.
Zame je bilo recimo zanimivo primerjat s tistim od feryz, ker ima on obrnjeno na J in se vidi konkretno večje pridelave predvsem v "slabših" mesecih.
V bistvu najine niso primerljive, ker ...

Na desni, kjer manjkata 2 panela, imam višjo streho, zato zjutraj ni nič.
Na sredini imam frčado izvlečeno 2,5 metra, merjeno pri žlebu, sleme je še toliko daljše.
Zgoraj imam dimnik.
Zato kar nekaj pušnem na letnem nivoju, tole je recimo letošnji pridelek, skupaj znese 1,37 MWh.
Če bi imel lepo streho, bi pridelal okrog 1,6 MWh (zgornji trije paneli na desni so edini brez senčenja).
Inštalirana moč je 12 kW, omejena na 10,8 kW.

Bostjan_321 ::

Pa vseeno imaš 30% višjo proizvodnjo letos. Takoj se jasno vidi nek velikostni red razlike med orientacijami in tudi trend. Pozimi so razlike večje in poleti manjše.

Zagotovo imajo tudi drugi kake nepravilnosti na strehi, ki motijo osončenost. Ali pa kako sosedno bajturino iz jugo časov, ki ima 3 štuke in ti pozimi dela senco ko je sonce nizko.

DamijanD ::

Koliko časa je pri vas trajalo, da ste oddajanje v omrežje videli tudi v mojelektro ?

feryz ::

24 ur. Kolikor je zamika v moj elektro.
««
250 / 354
»»