» »

Vse o LCD od A-Ž

Vse o LCD od A-Ž

««
162 / 168
»»

SkyEye90 ::

Torej, IPS: je boljši LCD ali LED LCD? Rad bi namreč dober vidni kot, torej obvezno IPS in pa dokaj lepe barve. Kot pa mi je znano, pa LED diode ne proizvajajo ravno tako lepe bele osvetlitve s polnim spektrom kot pa stara katodna osvetlitev? Ima kdo izkušnje, pri katerem backlightu so barve lepše?

In mogoče še konkreten nasvet, tja do 200evrov izmed teh IPS monitorjev, kateri je dokaj dober?

Hvala za vsak nasvet :)

MrStein ::

RGB LED so baje čist OK.

Za 200 EUR ne boš dobil IPS, ampak e-IPS. Tam pa se poslovi od točnih barv in vidnega kota.
Sem nedavno fotko Dell 2312HM objavil. Namesto črne imaš sivo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

SkyEye90 ::

Proti trenutnemu LG-ju L227WTP (ki je izredno zanič, vidni kot je tako slab da je besedilo zgoraj zaslona črno spodaj pa že sivo) bo verjetno vsak ips za 150 evrov boljši? Tisti test sem videl, ampak bolj črne ne pričakujem, mislim dati čim manj za nekoliko boljši LCD od trenutnega, na tem še slik ne morem urejat, ker je odvisno že ali se držim pokonci ali ne je slika lahko napačno osvetljena ;((

IPS proti e-IPS? Teh IPS oznak sem opazil kar nekaj, bral na wikipedii, ampak še vedno ne razumem bistva, kaj se razlikujejo po domače ot TN matrike?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkyEye90 ()

MrStein ::

Po vidnem polju. Oziroma odvisnosti barv od kota gledanja.

(so seveda še druge razlike, predvsem cena, ampak kot je boljkone glavna razlika)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

SkyEye90 ::

Opažam en hud problem, namreč ni IPS zaslonov z resolucijo 1680x1050 ;((:8) nočem nekih fullHD, sploh ne 16:9 formata. Če ima slučajno kdo kaj na zalogi, zs :)

PrimozR ::

Ja, e-IPS je fail IPS. Ampak tudi fail IPS je boljši od TN-a.

http://www.mimovrste.com/artikel/265000...

pipicar ::

Ve kdo za kak dober monitor, da ni ravno najcenejši pa ne tudi najdražji, lahko je 27 palcev, ampak tudi 24 bo vredu, le da bodo barve in čistost slike na čim višjem nivoju, kej dobrega zdaj na trgu ali je za počakat ? lahko je IPS, čeprav monitor bo samo za filme in igre. Grafična je GTX 560 Ti in pa proc I5 2500k

Primer: Vem da sta monitorja čisto drugega tipa, ampak vseeno, katerega ?

http://www.mimovrste.com/artikel/265011...

http://www.mimovrste.com/artikel/265008...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pipicar ()

PrimozR ::

Ne lahko, naj bo. 24" je že precej za TN in razbarvanje se že opazi.

Od teh dveh bi jaz 100% Della - 2560 x 1440 in IPS naredita svoje (morda je tudi Samsung IPS, pa niti ni važno, 1080p na 27 colah je pač fail).

Če hočeš 'šparati' poglej še Dell U2412M.

JamesQ ::

Živjo.

Kupujem nov monitor in izbiram med naslednjima modeloma:
-Dell UltraSharp U2412M
-Philips 241P3LYES Brilliance

Sem nedeljski igričar, bolj kot za igre uporabljam računalnik za risanje PCB in poganjanje raznih simulacij. Prosim svetujte mi.

LDŽ

JamesQ ::

Živjo.

Prepozno opazil, da sem podal napačni model in link od Philipsovega monitorja.
V mislih sem imel tegale:

-Philips 241P4QPYES Brilliance

LDŽ

PrimozR ::

Dell. 1920 x 1200 proti x 1080 ;)

SkyEye90 ::

Tudi mene zanima tale Dell U2412M, lastniki, je viden kot gor/dol res odličen, barve res lepe?
Kaj pa tole utripanje pri LED lcd-jih, koga moti?

pipicar ::

Tudi sam resno razmišljam o dellovem modelu Dell UltraSharp U2412M ... Povejte če ste opazili kakšno velko slabost ?

@TN matrika 27 col fail, why ? Sploh ker bom gledam po večini na meter ? Še večji fail ? :)

Samo še nekaj Dell UltraSharp U2412M nima HDMI izhoda, ker na filmčkih reviewih sem ga vidu. Zdej me zanima kaj je tako boljšega na IPS monitorju. Ker za ta denar dobim monitor s tn matriko 2ms ( ta ima 8ms dellov ) ... vgrajen tv tuner , zvočniki , ... Zakaj IPS proti TNju

Predlagate še kakšne drugi IPS monitor ?

PrimozR ::

Ma, največji problem TN matrike na 27 colah je 1920 x 1080. Mislim da je samo en panel, ki ima ločljivost 2560 x 1440 pik, ta je LG-jev in je e-IPS.

Problem TN-a je, da je pri 24" že tako velik panel, da se vsak premik na stolu (po višini) že hudo pozna, razlike so pa tudi že med spodnjim in zgornjim delom zaslona. Oz. razlike so že velike in lahko opazne, na manjših zaslonih pa ne tako zelo.

Če se na svojem stolu usedem lepo, da mi oči gledajo nekje na sredini zgornje tretjine zaslona (morda malce višje, imam ga nizko, ker ponavadi sedim nižje (grše)), na vrhu poste na ST-ju po barvi lepo ločim (svetlo modro proti beli), spodaj so pa skorajda enako obarvani, toliko se opazi razbarvanost. Zaslon je Samsung 2443BW.

SkyEye90 ::

pipicar ::

SkyEye90 je izjavil:

TN vs IPS


ne vem al sem js čist slep al ne vidim tle neke res očitne razlike !! Dober pri vidnem kotu je nekaj razlike, ampak barva, ostrina, to me bolj zanima

SkyEye90 ::

IPS ima lepše in bolj naravne barve. Logično da ne vidiš, če pa ne gledaš z očmi direktno primerjavo, ampak preko svojega LCD-ja :) Za fotografe in grafične oblikovalce je bolj priporočen IPS kot pa navaden TN LCD.

Me pa zanima, uporablja kdo IPS za igranje iger? Imajo to slabost, da imajo višje odzivne čase, so kljub temu uporabni za igranje ali ne?

Lonsarg ::

Odzivni čas mora biti samo zadosti majhen, kar tudi pri novejših IPSjih je. Tako da ja, če se ne gleda na ceno, potem IPS. Za navadnega smrtnika je pa pri TN edina omembe vredna stvar, da se pri vidnem kotu svetilnost močno spreminja. Ampak če se na ekran gleda bolj ali manj naravnost, to pri večini ljudi če jih postaviš pred ceno ne pretehta tistih 100€ in več razlike, ker veliko ljudi sploh ne ve tega, šele ko jim rečeš naj glavo premikajo opazijo, pa tudi če imajo že 5 let monitor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

PrimozR ::

pipicar je izjavil:

SkyEye90 je izjavil:

TN vs IPS


ne vem al sem js čist slep al ne vidim tle neke res očitne razlike !! Dober pri vidnem kotu je nekaj razlike, ampak barva, ostrina, to me bolj zanima

Računaj, da je e-IPS daleč najslabši izmed vseh IPS techov. Ampak IMO še vedno bolje slab IPS kot dober TN. Morda v samih barvah res ni toliko razlike, je pa v vidnih kotih. In prav ti so GLAVNI problem TN-a. Sploh poglej, ko ga nagiba po vodoravni osi. In takšnega premikanja imaš največ oz. te pri 24" udari že na mestu (kot sem govoril, razlika med vrhom in dnom zaslona).

Moj naslednji monitor bo 100% IPS.

EDIT: SkyEye če je kakovost slike slabost e-IPS, ima IIRC pri odzivnosti najboljše lastnosti izmed IPS panelov. Povsem možno je sicer, da se motim v temle primeru.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

MrStein ::

pipicar je izjavil:


@TN matrika 27 col fail, why ? Sploh ker bom gledam po večini na meter ? Še večji fail ? :)

Skiciraj, odčitaj zorne kote, posebej na robovih in vogalih slike, potem pa te vrednosti primerjaj s tistim videom.

pipicar je izjavil:

SkyEye90 je izjavil:

TN vs IPS


ne vem al sem js čist slep al ne vidim tle neke res očitne razlike !! Dober pri vidnem kotu je nekaj razlike, ampak barva, ostrina, to me bolj zanima

Če je 10 krat manjša svetlost (in popačene barve) pri gledannju s kotom 20 stopinj od spodaj zate sprejemljivo, potem je TN dejansko dober za tvoje potrebe.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

Z drugimi besedami: Na TN bo zgoraj temna slika, na sredini normalna, spodaj pa svetla, medtem ko PC pošilja enakomerno svetlo sliko. Ker pa lastnost ni linearna, se recimo pri oranžni barvi, ki ima 100% rdeče in 50% zelene komponente, lahko zgodi, da se polna komponenta (rdeča) zmanjša malo, na 80%, delna (zelena) pa veliko, na recimo 30%, torej prvotni je bilo razmerje rdeče:zeleno 2:1, kar je oranžna barva, po premiku glave za 15 cm (ali skroliranju vsebine ekrana tako, da se objekt, ki je bil prej na vrhu, premakne na dno) pa 80:30, kar pa je že oker. (sicer sem slab primer izbral, ker te dve barve sta si precej podobni za oko).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

pipicar ::

MrStein ::

Na primer tale slika:
 oranžno

oranžno



A je kvadrat ene barve? Ali več?
Če gledaš pravokotno? (z enim očesom, ker oči so že nekje 8cm narazen)
Če premakneš glavo za 10 cm? Gor? Dol? Levo? Desno?
Pomisli, 10 cm ni nič, 27 colski ekran ima diagonalo 60 cm.

(namesto glave lahko tudi okno pomanjšaš in tisto vlečeš po ekranu, pač vse poziciji probaš)

Ja pa vprašanje, kaki panel je dejansko v monitorju, ker so solidni TN, slabi TN in katastrofalni slabi TN.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

SkyEye90 ::

Če je post s slikco na vrhu zaslona je pravokotnik enobarven, če pa je spodaj, pa se le vidi da sta dve barvi. Ja, res so slabi tile TN-i.
Še vedno, priporočate poceni IPS-e za občasno igranje iger, izkušnje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkyEye90 ()

MrStein ::

Za male pare ne boš dobil nič brez takih popačenj.
So pa popačenja na e-IPS manjša in bolj enakomerna kot pri TN.

Po pravici povedano, v bitki Quake res ni pomembno, ali je eksplozija bila rdeča, oranžna ali rahlo rjava... ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

SkyEye90 ::

IPS potrebujem zaradi fotografij, poceni zaradi amaterskega ukvarjanja z njimi in pa predvsem, ker mi gre trenutni s TN matriko na živce ker besedilo vedno berem le v zgornjem delu, sploh, če je besedilo sivo ga spoodaj ne morem.

Zaradi iger pa sprašujem, ker imajo slab odzivni čas in ker igranje ni prioriteta me zanima predvsem od tistih, ki imate IPS in občasno igrate, ali to opazite, vas moti?

TehDucky ::

Imam Dellov U2711 zdaj že 3 mesece pa resnično super monitor. Sem pa se malo igral s tistim oranžnim pravokotnikom, namreč skoraj pod vsemi pogoji, blizu, daleč levo desno vse razne kote pa se vedno vidi dve barvi.

Glede odzivnih časov pa ni razlike v 2ms ali pa 8ms odzivni čas (vsaj med mojima dvema ekranoma Samsung BW2232 in Dell U2711). Itak moraš vzeti z rezervo te odzivne čase, ker ene so gray-to-gray latence še npr. koliko časa rabi da gre iz ene sive v drugo sivo barvo (rabi 8ms pa še 8ms za nazaj), samo pač 16ms se ne more prodajat dandanes, pa napišejo da je 8ms latence samo. Potem pa so še latence iz bele v črno ipd.
Potem pa še razni input lagi od miške/tipkovnice, računalnika da zračuna in pride na koncu okoli 100ms od takrat ko ti nekaj nardiš pa da vidiš. Ampak važno, da se pridobi tistih 6ms na monitorju ;)

Sicer ima pa tale moj še nastavitev Game pod preset modes in se občutno opazi razlika v igrah, recimo najbolje opazim v League of Legends, pri standart mode imam samo LoL, pri Game imam pa čisto drugo izkušnjo igranja, namreč vse je bolj živo, sploh travca se spremeni v lepo zeleno barvo in ni neka temno zelena fasada. Vem da ni dober primer, ampak meni je kar super na temu Game mode. Je pa sicer za desktop stvari malo preveč agresiven, in dam nazaj na standart ali pa multimedia.

MrStein ::

Jaz imam tegale: http://geizhals.at/eu/292694
Piše 6 ms in igre so čist OK (pravi nekdo, ki je še na 0,1 ms zamik alergičen ;))
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

SkyEye90 ::

Vem da so to podatki za GTG in podobne finte, v glavnem pa ne glede na cifre, katere načeloma ne upoštevam velja, da so IPS počasnejši, sploh cenejši.
Ne gre pa se za lag, ampak za ghost image, sence, ki jih povzroča počasni panel. Iz izkušenj vem, da starejši LCD-ji niso bili za igre prav zaradi tega, še starejši pa še celo za filme ne, saj se je slika kar vlekla kot fade-out :)

Test od Dell-a U2412m KLIK, malo nižje je tudi prikazan 'reverse ghosting', koliko se opazi v praksi pa nevem?

PrimozR ::

SkyEye glede na specse je poceni IPS panelov za prste ene roke mizarja. Vse kar je 27" in 2560 x 1440 je npr. en LG-jev panel. Vse od 1k € Apple Cinema Display-a do 250 € korjeksih low cost monitorjev, ki imajo DVI-in only. Dell U2412M pa tudi ni v neki močno populirani kategoriji, kot 22 do 24" 1080p zasloni, da bi imel izbiro 10 različnih panelov. Pač pogledaš en test podobnega zaslona z enakim panelom ter takoj veš, pri čem si.

Zasekamoz ::

Ravno kupujem nov TV in bi rad kakšen nasvet od ljudi, ki vejo o njih več kot jaz. Spisal sem moje želje/omejtive/česa ne potrebujem (je v angleščini ker sem primarno postal to na angleškem forumu, predvidevam da ne bo za vas to problem):

1. Budget
I'm willing to spend around 900€ = 1 130$

2. Seating distance
From 9' to 11'.

3. Size/placement limitations
I have no placment limitations. Looking at 46" to 48".

4. Uses and sources
The only device that will be connected to TV is my PC (trough HDMI). I will be using my TV only for watching movies and series. I will not watch sports, play games or to be more exact i will not connect my TV with cable TV or inernet TV.

I will mainly be watching HD material (Full Blu-Rays, 1080p encodes). I watch SD material (DVD9 sources) only when series/movies don't exist in HD.

HD - 70%
SD - 30%

5. Room lighting
I would say "almost dark". There is no bias lighting.

6. Important factors:
- Very important to me is 1080p/24 or 24p compatibility!
- Best PQ possiable.
- Preferably i would like to have LCD Full LED (if possible).

- I don't care about 3D so this is an important factor.
- Since i'm from Europe i can't use and don't need "Internet streaming services" like Netflix and Hulu.
- I also don't need services like Pandora, Rhapsody, Picasa, Flickr, access to Facebook, Twitter, and even Skype.


What do you think about SAMSUNG 46EH5000? Is series 6000 much better?

kmetek ::

avsforums?

Zasekamoz ::

@kmetek: Ja.

BALAST ::

ViewSonic CP3280-LED 31.5-inch 4K monitor prototype

8.8 million pixels for a total density of 150 pixels-per-inch
Cena blizu cene avtomobila (verjetno nizkocenovnega razreda). :8)
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

SkyEye90 ::

Danes sem dobil na preizkus DELL-a UltraSharp U2412M in na prvi pogled sem zadovoljen. Mogoče me malo moti, ker barve niso tako žive proti staremu in izgledajo nekoliko bolj svetlo plavkaste..mogoče je za to vzrok LED osvetlitev (stari ima še CCFL)? ..poglejte srednji dve sliki, kjer je slikano pravokotno na oba.. :8)
Ta monitor ima zelo veliko pozitivnih ocen po forumih in naj bi bil celo najboljši nakup poceni velikega IPS monitorja. Prilagam sliko vidnega kota, ta je resnično dober in barve se pod normalnimi koti res nič ne spreminjajo. Tudi 8ms odzivni čas je dober, saj se proti staremu, ki naj bi imel 2ms razlike ne opazi, niti v igrah na prvi pogled ne.

PrimozR ::

Meni se zdi samo da je precej svetlejši, torej slika izgleda nekoliko prežgana. Sicer pa (ne)spreminjanje barv zgleda super :D

MrStein ::

Daj gor kako testno sliko (taka z prehodi barv in sivin) in slika s kamero postavljeno pred levi zgornji kot, na oddaljenosti 1 m.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

yoyoo ::

Živjo.

Potrebujem monitor, ki se ga da čimbolj preprosto sneti s podstavka in pritrditi na stenski nosilec. Kaj torej priporočate? Monitor do max. 200€ ampak raje manj, nosilec za steno bom dokupil posebej, katerega bom pač rabil.

Hvala

SkyEye90 ::

MrStein je izjavil:

Daj gor kako testno sliko (taka z prehodi barv in sivin) in slika s kamero postavljeno pred levi zgornji kot, na oddaljenosti 1 m.


Bi rad z drugega kota sliko ali monitor? ;) Evo slikano z zgornjega levega kota z razdalje 1m en in drug ekran (slikano posebej, potem sem dal sliki slupaj). Na sliki pa je vijolična barva čez celoten zaslon. Pri IPS ostaja ne glede na kot, pri TN pa gre od plave do živo vijolične. Dober je ta Dell, mogoče slika postane malo bleda-sivkasta pod diagonalnimi koti, ampak če si res blizu, ta položaj se med sedenjem pred enkranom tako nikoli ne pojavi :)



Trenutno imam poleg Dell-a (U2412M) priklopljen še Samsungov CRT, pri katerem so barve res lepe in naravne. Moram reči, da se je Dell zelo blizu z barvami proti LG-ju (L227WTP) ki ima lepe žive barve ampak očitno so vse faljene ;((

medenko ::

kalibrator?

SkyEye90 ::

Pri poceni TN matriki se ne splača kalibrirat, kaj ti pomaga ko pa glavo za 5cm premakneš pa so barve že drugačne :)

Relanium ::

Kupujem monitor (dodatni za prenosnika) in me zanima če priporočate katero konkretno zadevo za moje želje:
Resolucija 1920x1080 (bi raje 1920x1200 tako kot na šihtu ampak so mi cene vseen mal previsoke)
najraje 23 col, več ne ker bodo pixli preveliki v primerjavi z laptopom.
Kdaj pa kdaj kaj tud zmodeliram :P
Zgornja meja je 200€, najbolj se pa nagibam k samsungu in LGju (imamo vsakega po enega doma in delujeta super).

PrimozR ::

Ma stegni se še tistih 50 €, če se le da. Nazadnje ko sem gledal je bil toliko na Mimovrste Dell U2412M - 24 col, 1920 x 1200 in IPS matrika. Enostavno ne moreš zgrešiti. Vsekakor pa glej, da bo IPS na diagonalah okrog 23 in 24 col.

medenko ::

relanium: monitor je področje, kjer se ne varčuje, imaš ga več let, gledaš vsak dan, oči so pomembne, mar ne ? ;)

Relanium ::

Kot sem napisal bi bil dodatek k prenosniku, čeprav s ovečje resolucije fine ampak v tem primeru ko mi bo stal na mizi bi res raje mal manj kot pa preveč. Konec koncev je že prenosnik nizko in 1200 monitor postavljen zraven bi bil zelo visoko gor.

Se strinjam da so oči pomembne, ampak kateri faktor med trenutno ponudbo tu sploh vpliva na zdravje oči?
Resolucija dvomim, imam pa tako ali tako že na prenosniku tak ekran da ima bolj slabe barve.

denabiker ::

@Relanium: Si se že odločil? Kolegica tudi kupuje (23 ali 24 col) in sedaj sprašuje naokoli katerega naj kupi. Pa ne bi rada dala veliko keša... no pa smo spet tam:)

Relanium ::

Še nisem utegnil, bom pa najvrjetneje skočil v kak big-bang na ogled,
bo menda kupovanje LCDja še vseeno najboljše na tak način.

PrimozR ::

Relanium kot so rekli, monitor kupuješ za dlje. Zakaj ne bi kupil enkrat orenk? Tudi če nočeš U2412M, njno vzemi IPS. Verjemi, sem na TN-u, never again! :P

kmetek ::

imaš tudi comshop, odvisno iz kje si?

Lonsarg ::

Monitor kupuješ za dlje, torej zakaj bi se zadovoljil z normalnimi velikostmi, če pa lahko 27". Raje 27" TN kot 24" IPS, tak sem jaz rekel, ko sem kupoval in imam 27" zelo blizu k sebi, naslednji bo še večji, hvala bogu da se nisem zadovoljil z 22/24, ko bi prehitro ugotovil da je premajhen.
Stvari, ki so pri TN opazne, opaziš samo ko zavedno gledaš, ko pa podzavestno uporabljaš monitor se pa res ne spomniš na te stvari.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()
««
162 / 168
»»