» »

Kateri digitalni fotoaparat naj kupim?

Kateri digitalni fotoaparat naj kupim?

Temo vidijo: vsi
««
128 / 133
»»

Okapi ::

Odgovor je potem preprost, vzameš enega novejšega Pentaxa, če že imaš objektive. Čeprav za "s fotkami pa ne bom nič počel, kkšn jpeg po mailu poslal. Z rawom se mi ne bo dal preveč ukvarjat" je tudi k20 čisto v redu.

Ali pa vzameš Sony RX100 ali kaj podobnega, da gre lahko v žep in se ni treba ukvarjati z objektivi.

globoko grlo ::

Hja dileme dileme. K3 III je zadnja varjanta ASPC Pentaxa in košta par € manj kot 2K.

c/p zadnjega stavka zaključnemisli :
It's not a camera to change systems for, but it's well worth upgrading to, and good enough to make the Pentax system worth considering if you have no existing commitments.

Kar me moti in to je tut rak rana Pentaxa, AF v švoh svetlobi + nič AF med snemanjem filma.

Bom prespal pa na božićka počakal :)
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

shark99 ::

Će želiš slikati odaljene živali v naravi in npr. ulice in detajle mest, ter ponoči kakšne long long exposure slike. Potrebuješ različne objektive ali se da npr. vse to z zoom lepo narediti?

globoko grlo ::

Za ptičke slikat stojal pa ornk zum.
Za nočne posnetke pa itak stojal pa širok kot.
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

shark99 ::

širok kot? če hočeš nek detajl zajet po noči, npr. semafor, osebo, avto,....

a_borlak ::

globoko grlo je izjavil:

Tnx za odgovore.
Fotkal vsega po malem, tko turisticno/izletnisko. Bi pa mel svetlobno mocne zadeve, se pravi cim manj uporabe flesa. Pa jasno sirok kot pa se en spodobn zum :)

Sej vem da to kosta, sam sem vn iz foto scene pa ne vem kaj se zdej kup za zgornje zelje.


Sony RX10 m3/m4. Imaš vse, od 24 do 600mm, od f2.4 do f4.0. Uporabljam ga že 4 leta, vse družinske zadeve in še kaj resnega opravim z njim. Imam sicer še Sony A7 II, ampak tam samo fiksne objektive, 20/28mm, 35mm, 85mm.

Slopek ::

globoko grlo je izjavil:

Za ptičke slikat stojal pa ornk zum.
Za nočne posnetke pa itak stojal pa širok kot.


Kot rečeno, je vse odvisno od samega uporabnika.

Ker ne ravno to zanima, bi vprašal, če za tak namen ne zadostuje fotkič tipa Sony hx350, Nikon Coolpix 610p, canon SX60.....
Sploh, če je uporabnik nek fotr s familijo na izletu.

Vem, da obstajajo že novejši tovrstni aparati, a ne poznam oznak.
Mogoče hx666, Sx90, 1000p?

So taki fotkiči s super zoomom ok?

joze67 ::

globoko grlo je izjavil:

Tnx za odgovore.
Fotkal vsega po malem, tko turisticno/izletnisko. Bi pa mel svetlobno mocne zadeve, se pravi cim manj uporabe flesa. Pa jasno sirok kot pa se en spodobn zum :)

Sej vem da to kosta, sam sem vn iz foto scene pa ne vem kaj se zdej kup za zgornje zelje.

Torej pozabi na vse DSLR, pa tudi na mirrorlesse. Vse te zadeve so dobre, ampak prevelike in pretežke. Še najbližje turistični izletniški uporabi so m4/3 zadeve, ker so zaradi manjšega senzorja pač manjši. Tu je PEN E zelo privlačen. Moja NEXa (APS-C) sta na meji sprejemljivega, pa nisem vedno prepričan, na kateri strani meje, pa objektiv mora biti SELP1650 ali katera od redkih palačink - z vsemi posledicami teh izbir.

Sonz RX100, ali od konkurence podoben aparat - tako kot je rekel a_borlak.

DPReview - Best cameras for travel
DPReview - Best cameras for family and friends

jonystar ::

Kaj pa vem glede teže. Sam sem moj aparat, Nikon z7 + 24-70 f/4 nesel na triglav, pa se mi ni zdel neki težak. Prav tako sem ga imel s seboj na 2 dnevni turi po Triglavskem narodnem parku. Skratka nesem ga povsod.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jonystar ()

joze67 ::

Veliko turisto hodi okoli s takimi kamerami (Nikoni, tudi Canoni) okoli vratu.

Ampak še več pa brez. Slikajo pa vsi.

schurda ::

joze67 je izjavil:

globoko grlo je izjavil:

Tnx za odgovore.
Fotkal vsega po malem, tko turisticno/izletnisko. Bi pa mel svetlobno mocne zadeve, se pravi cim manj uporabe flesa. Pa jasno sirok kot pa se en spodobn zum :)

Sej vem da to kosta, sam sem vn iz foto scene pa ne vem kaj se zdej kup za zgornje zelje.

Torej pozabi na vse DSLR, pa tudi na mirrorlesse. Vse te zadeve so dobre, ampak prevelike in pretežke. Še najbližje turistični izletniški uporabi so m4/3 zadeve, ker so zaradi manjšega senzorja pač manjši. Tu je PEN E zelo privlačen. Moja NEXa (APS-C) sta na meji sprejemljivega, pa nisem vedno prepričan, na kateri strani meje, pa objektiv mora biti SELP1650 ali katera od redkih palačink - z vsemi posledicami teh izbir.

Sonz RX100, ali od konkurence podoben aparat - tako kot je rekel a_borlak.

DPReview - Best cameras for travel
DPReview - Best cameras for family and friends


Sony RX10 je rekel. A tudi RX100 je super.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

simphony ::

Zdravo, si še jaz sposodim temo:

Uporaba fotoaparata bo slikanje ljudi v studiu in na prostem. Slike morajo imeti dovolj dobro kvaliteto za objavo na spletu in za razvijanje. Budget do 1k EUR skupaj z objektivi. Trenutno se nagibam na Nikon d5600.

Prva možnost: objektiv 18-55 + objektiv 70-300 za 880 eur
https://www.bigbang.si/nikon-d5600-af-p...
Druga možnost: objektiv 18-140 za 830 eur
https://www.bigbang.si/nikon-d5600-af-s...

Odprt sem tudi za druge znamke.

Okapi ::

Kaj je to "za razvijanje"?

schurda ::

Imaš izkušnje s DSLR?
Z menjavo objektivov?
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: schurda ()

Aston_11 ::

Kakšna je kvaliteta teh objektivov? Da ne bodo slike slabše kot iz telefona...

nejc_nejc ::

Jaz bi vsekakor sel na brezrcalca.
Je pac prelomni trenutek.
Ce se mislis bolj resno ukvarjat s foto si na ta nacin podaljsas rok uporabe.
Za na net je pa ze to kar si napisal predobro. Za jumbo plakate pa ni.

no comment ::

Okapi je izjavil:

Kaj je to "za razvijanje"?

Imaš posnetek, z njim osvetliš papir in le-tega "razviješ". Dobiš sliko na papirju.

Sicer imamo danes tudi še "pljuvanje" in termo sublimacijo, ampak pretežen del slik je narejen z osvetljevanjem fotosenzitivnega papirja in razvijanjem le-tega v kemikalijah. Enako kot pred 100 leti, le da danes papir osvetli laser, ki prebere informacije iz "jpega", včasih si pa vtaknil negativ med žarnico in papir.

Okapi ::

no comment je izjavil:

... ampak pretežen del slik je narejen z osvetljevanjem fotosenzitivnega papirja in razvijanjem le-tega v kemikalijah.

Pretežen del? Tako "tiskajo" v glavnem fotke velikosti razglednice, in za to potrebuješ še manjšo ločljivost kot za objavo na spletu.

Pa zanimalo me je, kaj simphony razume pod razvijanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

nejc_nejc ::

Ali bo za dtambote slikal ali slikce 10x12.. .tako jaz razumen

Jaz bi kot sem rekel brezrcalca ter eno 50 ko.

no comment ::

Okapi je izjavil:


Pretežen del? Tako "tiskajo" v glavnem fotke velikosti razglednice, in za to potrebuješ še manjšo ločljivost kot za objavo na spletu.

Na ta način je sproduciranih več fotografij kot pa z vsemi ostali načini skupaj. Za mene je to pretežno.

Obstajata še dva proizvajalca RA-4 papirja, ki imata v ponudbi papirje do širine nekje 50". Torej na ta način "tiskajo" fotografije do ca. 120cm po krajši stranici. Seveda ne kar za vsakim vogalom, ampak tudi inkjeta širine 2m nima vsak.

Pa vseeno je ali vidva s simphonyjem vesta kako se "razvijajo" fotografije, glavno da sedaj veš kaj je simphony mislil z "razvijanjem". Torej, pravo vprašanje je, do kakšnih velikosti bo "razvijal".

Okapi ::

:))
Jaz vem, kaj pomeni razvijanje - sem to počel, ko se marsikdo tule še rodil ni.
Tudi vem, da marsikdo drug, vključno s tabo, to ve. Nisem pa prepričan, da simphony to ve. Pravzaprav sem precej prepričan, da ne ve. On je - sem precej prepričan - mislil "tiskanje na papir". In verjetno bolj na druge tehnologije, ne na uporabo kemikalij.

S tem, da to v resnici ne pove nič, dokler ne pove, katere velikosti ima v mislih, kakšno kakovost, in kakšen namen. Ker je razlika, ali hočeš imeti fotko 10x15 cm za v spominski album, ali 30x40 cm za fotografsko razstavo, ali 100x150 za reklamni pano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

nejc_nejc ::

Glih zanc so mi pod roke prisle klampe pa menzure...
Nosilec za diaprojektor.. sem pa ze pred casom stran vrgel....

Zdele iscem en mali dober scener za negative ter diase pa nisem cist siguren a sploh bi.:))

Okapi ::

Če imaš fotoaparat z makro-objektivom, lahko zelo dobro digitaliziraš diase/negative.

nejc_nejc ::

Od spodaj osvetlis na mlecni plastuki ali tablici, pa en steku preko, da ga poravna ?
Na prvi zogo, a mas kej tazga v mislih....

Opral bi ji pa z blagim cetom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nejc_nejc ()

Okapi ::

Tako nekako. Jaz imam eno "svetlobno tablico" za osvetlitev. Nekaj takega, Kitajci prodajajo za 10-15 evrov.



Obstaja pa tudi bolj ekspresna možnost, če imaš diaprojektor. Da dias projeciraš na primerno podlago in fotograiraš. V tem primeru rabiš - ko imaš vse pripravljeno - dve, tri sekunde za en dias.

Je pa treba omenit eno prednost namenskih skenerjev. Z infrardečo svetlobo zaznajo praske in smeti in jih samodejno digitalno retuširajo. Je precej bolj preprosto, kot če to počneš ročno, s programom za obdelavo fotografij.

nejc_nejc ::

Ok tnx.
Ma tistih par, muslim, da jih spedenas na compu.
Kako pa sedaj ali imamo vse rawe v jpg, mislim, da ne.
Prav probov bom cez vikend
prek compa slikat, pa da vidim.

Tablice so pa bomba. Mater, ce bi mi to mel v soli...:'(

Goran's Blog ::

Pozdravljeni!

Sem začetnik.
Pred leti imel kompaktni Sony kateri se je pokvaril in ga nisem nikoli več nadomesitl in potem za fotografijo uporabljal vedno telefon kar pa je ratal malo premalo saj za kaj približati ni ok, v bolj temnih prostorih ni ok...

V večini bi se fotoaparat uporabljal za slikanje narave, okolice, mest (sem pa tja tudi ljudi vendar zelo malo).
Kaj bi vi kot laiku začetniku priporočali ? Velikost fotoarapata mi ni ovira. Malo sem gledal rabljene Nikon D7500, pa tudi sony serijo 6000.

Budget do 1000EUR.

Zgodovina sprememb…

schurda ::

Goran!
D7500 je odlična kamera APS-C formata - DX. Skoraj profesionalna. A si prepričan, da boš s telefona preskočil kar na D7500? Ne gre samo za 500 strani manuala, gre za vse funkcije, objektive. Za temne prostore boš potreboval svetel objektiv, npr. 35/1.8 ali 50/1.4. 100-250€. Za približati boš potreboval teleobjektiv recimo 70-200 ali 70-300, 200-500, 150-600. 300-700€. Za naravo in okolico boš potreboval širokokotni objektiv. npr. 18-55 ali 10-20. 200-300€ Poglej na bolhi. Ali pa en univerzalen 18-140mm za 200€
Bo šlo?
In ko boš obvladal, boš res dobil odlične rezultate.

Sam pa imam tudi odličen kompaktni Sony RX-100 IV. Huda kamera, ki ima vse to, kar si napisal, da bi rad. Dobiš za 250€.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: schurda ()

Goran's Blog ::

Kaj pa kakšen CANON EOS 650D za z ačetek z objektivom EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 ali EF-S 18-135mm f/3.5-5.6(vse rabljeno govorim seveda) ?
Poskusil bi z nekompaktnimi fotoaparati ali me bo potegnilo noter ali ne ne vem, poskusil pa bi.
Še vedno ga lahko potem kasneje prodam naprej.

Zgodovina sprememb…

schurda ::

Razumem, greš na dslr. Canona ne poznam. Za Nikon lahko začneš s serijo 3xxx ali 5xxx in potem greš na 7xxx.
Evo D3500 za 360€ z objektivom.
https://www.bolha.com/nikon-zrcalno-ref...

D5600 z objektivom
https://www.bolha.com/nikon-zrcalno-ref...

Objektivi ti ostanejo, ko nabaviš nov body, zato se moraš odločiti ali Nikon ali Canon ali kaj drugega. Med sabo niso kompatibilni.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

nejc_nejc ::

Za canon je trociferni body 5xx,6xx,7xx,8xx vstopni model.
Sledijo 70, 80, 90 ter enociferni 7,5,1. Vsi dslr verzije.
Ter brezrcalci.

Ce si ze sedaj priblizno odlocen, da se bos sel, bi jaz startal z brezrcalcem, ki ga kasneje
nadgrajujes z objektivi.

Ce si pa se pod vprasaj, pa z trocifernim bodijem ter eno 50 1.8 blendo, pa ajde se en 18_55 kit.

Goran's Blog ::

Ja pomoje bom šel kar s prva na trociferni Canon pa bomo videli ali bo volja za učenje, testiranje itd... ali me bo vse minilo.

nejc_nejc ::

Ja...ce te zagrabi se ples zacne.
Stativ 250+
Flesi ttl, stroboskopi....
Objektivi......

Zal velja pravilo, drazje boljse.
Neke kompromise lahko uveljavljas samo, se v vecini primerv zafrknes.

Velkom to d klub.:)

schurda ::

Goran's Blog je izjavil:

Ja pomoje bom šel kar s prva na trociferni Canon pa bomo videli ali bo volja za učenje, testiranje itd... ali me bo vse minilo.


Pa fajn, če imaš soseda/prijatelja, ki ti kak objektiv posodi, zato pa potrebuješ isto firmo.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

scipascapa ::

Crknil legendarni Panasonic T27 ali kaj je že, cca 10 let uporabe. Prižge se, objektiv gre ven, ekran črn.

do 150€ je kaj?

schurda ::

I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

schurda ::

Tule imaš ta boljši aps-c od Nikona.

https://www.bolha.com/nikon-zrcalno-ref...
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

TtRs ::

Zdravo, naj si še jaz izposodim temo. Za Panasonic Gx85 iščem portretni objektiv (mZuiko). Nekako se najbolj nagibam k Oly 45mm/1.8, vendar bi raje kako cenejšo varianto, lahko z ročnim ostrenjem. Skratka poudarek na ceni in prijetnem bokehu. Kak predlog?

simonchelo ::

7artisans Photoelectric 35mm 1.2 za micro 4/3
https://www.bhphotovideo.com/c/product/...
smešen denar za tako lečo. :)
ciao

dela ::

TTartisan 50mm 1.2 zgleda zanimivo. 35mm je mogoče malo prektratek. Ali pa Industar 61, če hočeš res poceni.

nejc_nejc ::

tole poglej, vezano na zgornje predloge:


https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R...


https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R...

drugega "komentatorja" ne spremljam, za prvega, bi pa rekel, da je kar "maher".

Okapi ::

Ko sem se pred davnimi leti začel resneje ukvarjati s fotografijo, je bil nekaj časa moj sanjski aparat Olympus OM-1. Ampak je bil veliko predrag za moje tedanje zmožnosti.

No, včeraj sem se pa postavil v vrsto za novi Olympus OM-1, upam, da ga dobim takoj, ko bo na voljo (predvidoma marca).



Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

no comment ::

Če si lahko privoščiš sanje, potem to niso sanje ;)

Vseeno uživaj!

Okapi ::

Ja, saj zdaj niso več sanje. Zdaj bom kupil, ker si pač lahko privoščim. Če bom naredil še kakšno dobro fotko z njim pa toliko bolje.;)

schurda ::

Okapi je izjavil:

Ko sem se pred davnimi leti začel resneje ukvarjati s fotografijo, je bil nekaj časa moj sanjski aparat Olympus OM-1. Ampak je bil veliko predrag za moje tedanje zmožnosti.

No, včeraj sem se pa postavil v vrsto za novi Olympus OM-1, upam, da ga dobim takoj, ko bo na voljo (predvidoma marca).




A ta je tisti, ki je imel mehanski B, da si ga zaklenil in si lahko snemal astro kolikor časa si hotel?
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

JGandolfini ::

Kako to, da si se odločil za M4/3? Body weight je podoben fullframe Sonyjem (cca. 20% manj). Kar meni pade na pamet je: cenejši objektivi, hitrejši sensor readout, hud EVF, hud AF tracking? V ostalih kategorijah pa je a7iii boljši, ne?

nejc_nejc ::

Tle je nostalgija v igri, teza je pa saj po moje brezpredmetna.
Ko enkrat zacnes "ropotijo" okoli vlacit...ma ajde se 1 kg nic ne pomeni. Za lajt imas pa itak kompakta.
@okapi
Porocaj marca kako zgleda...

pegasus ::

A ni Fujijev gfx 100s zdaj en tak poželenja vreden fotič? Če bi mi bil foto primarni posel, bi ga verjetno kar kaufnil ...

robo125 ::

Bi se splačalo vzeti Sony RX100 (1) rabljen za 100 - 150 eur? Z bolhe recimo? Ali je rabljeno preveč tvegano, da bom moral potem čez pol leta dati 300eur za novega, ko ugotovim, da sem kupil mačka v žaklju?

schurda ::

robo125 je izjavil:

Bi se splačalo vzeti Sony RX100 (1) rabljen za 100 - 150 eur? Z bolhe recimo? Ali je rabljeno preveč tvegano, da bom moral potem čez pol leta dati 300eur za novega, ko ugotovim, da sem kupil mačka v žaklju?


Ne kupiš mačka v žaklju, vendar pa je treba vedeti, da se ti lahko tudi kaj pokvari. In potem imaš 150€ za popravilo. (To se je zgodil meni). Je pa res, da je služil 4 leta. In potem ga nisem popravljal. Je vredno? Pa, mislim, da je.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)
««
128 / 133
»»