» »

Kateri digitalni fotoaparat naj kupim?

Kateri digitalni fotoaparat naj kupim?

Temo vidijo: vsi
««
127 / 133
»»

MTm2H37rqt7B ::

GH5 me je malo odbil zaradi ne-najboljšega AF-ja, ki rad plava.

Berem pa tudi a6400 ni glih imuna na toploto, sej je logično, veliko tehnologije stlačene v majhen prostor.

Počasi se oziram na camcoderje reda AX700.

pegasus ::

MTm2H37rqt7B je izjavil:

GH5 me je malo odbil zaradi ne-najboljšega AF-ja, ki rad plava.
Zadnji firmware to v večini odpravi.

Koko008 ::

pegasus je izjavil:

MTm2H37rqt7B je izjavil:

GH5 me je malo odbil zaradi ne-najboljšega AF-ja, ki rad plava.
Zadnji firmware to v večini odpravi.

Noben firmware ti ne nadomesti pomanjkanja PDAF. Contrast AF je in vedno bo jajce.

c3p0 ::

Kakšen dober DSLR black friday deal? Na amazonu je bolj borna izbira. Iščem tam okoli 1k€.

beta1 ::

Kupujem bolj amatersko profi-neprofi fotoaparat. Lahko je večjih dimenzij. Zoom-a nikoli nimam dovolj. Budget je max 500EUR.

Zanima me, če je Nikon B600 dober fotoaparat? Ali je kakšen drug boljši za ta denar?

Pa če se splača sedaj kupiti, ali raje počakam (ne sledim cenam)?

a_borlak ::

Daj poglej za kakšnim rabljenim Panasonicom FZ1000. Malo manj zuma, ampak krepko boljša kvaliteta posnetkov.

Malajlo ::

Kolega je v prodaji pri Nikonu in je rekel samo - mirrorless. Ni važno, katera firma. Mirrorless.
Imam (ima hči bolj kot jaz) že eno leto Fujija X-T30 z XC 18-55, dokupil 70-250, pa ravno danes dobil še 35mm F2. Vse sicer XC (plastika), ker vlači hčera ruzak po hosti in je že parkrat šlo po tleh in hvala bogu ostalo celo. Tudi objektiv je že šel po bregu... Ja, na teleobjektivu sem bajonet menjal (XC (JE!) plastika). To sem jaz odbil na zajebani regati med kopitljanjem v podpalubje. Menda bi lahko body razsul in je bolje tistih 20 EUR za nov bajonet dati. 7 tednov in pet minut sem rabil za menjavo.

Zakaj Fuji, je pa zaradi bolj občutljivega senzorja, kar je bila (ob izidu) glavna prednost in ker je vsaj četrt najbolj zanimivih fotk pri tabornikih narejenih v mraku.
Aja, pa še Capture One sem ji privoščil in sem mi fajn zdi, da ga zna celo uporabljati. Ker temnice nazaj postavljati in kemikalije mešati se mi pa res ne da več.

Je pa objektivov manj kot za Canona. Nikon me je še bolj razočaral, ker so za Z serijo imeli res malo napovedanega. Canon bi prišel prav, če bi imel objektive še od SLR. Ker nimam (imam M42 za Practico nekje), je šlo v mirrorless v zlato sredino. Vsaj z upoštevanjem, kaj od opreme že imam. (beri: nič nisem imel, jebemu... Še tisto kar se mi je zdelo, da bi bilo uporabno, je staro 30 let, ali je pa šlo "oh, saj sine ne rabi tega")
Olymupsa sem gledal (drugo mesto), pa je bilo za isti denar manj kot s Fujijem. Koštalo bi me na koncu isto, vsaj z init budgetom jurčka.

a_borlak ::

Fuji ni 500€.

beta1 ::

Panasonic FZ1000?

Ne vem, če bi se zaenkrat ukvarjal z objektivi. Ničesar od opreme nimam in potem bi moral dokupovati objektive. Vprašanje na dolgi rok, kaj bo s tem hobijom.

Evo, če bi bil fotoaparat Panasonic FZ1000 ok, kupim tudi novega. Torej do 600EUR.

a_borlak ::

Panasonic ima fiksen objektiv od 25-400mm, kar ti pokrije 99% potreb. Vse v enem, pri nas je nov 579€ https://trgovina.besenicar.si/kompaktni... , v tujini od 499€ https://www.idealo.de/preisvergleich/Of... . Skratka, v tvojem cenovnem rangu. Pa obvezno zaščitni filter.

beta1 ::

Lahko še prosim za kakšno povezavo o zaščitnih filtrih?

3p ::

beta1 je izjavil:

Lahko še prosim za kakšno povezavo o zaščitnih filtrih?


To je nekaj, s čemer malo poslabšaš objektiv.

V štirih desetletjih fotografiranja mi ni uspelo poškodovati prednjega elementa objektiva, pa nisem posebej pazljiv. V tem času bi me ti filtri stali že skoraj en nov objektiv.

Če ga hočeš pa tule:
https://www.lensrentals.com/blog/2017/0...
https://www.howtogeek.com/355998/what-i...

a_borlak ::

Meni je že odletel objektiv po tleh, na srečo direktno na filter, pa je bilo samo 30€ škode namesto 600. Res je, malo poslabša, zato ga dam pred fotkanjem včasih tudi dol, ampak večinoma je gor.

no comment ::

a_borlak je izjavil:

Meni je že odletel objektiv po tleh, na srečo direktno na filter, pa je bilo samo 30€ škode namesto 600. Res je, malo poslabša, zato ga dam pred fotkanjem včasih tudi dol, ampak večinoma je gor.

Za tako mehansko zaščito je bistveno boljša sončna zaslonka. Pa še izboljša kvaliteto posnetka.

beta1 ::

Panasonic FZ1000, 3 leta star, dodatna baterija, torba. Je vreden 360eur?

a_borlak ::

Ne vem, bi moral videti, dodatna baterija je super, če še kakšen euro dobiš dol ...

Kvinta ::

sončna zaslonka. Pa še izboljša kvaliteto posnetka.


Kak ti lahko en kos plastike izboljša kvaliteto posnetka ?:O
A.C.A.B

blackbfm ::

Tako da blokira svetlobo ki prileti z vrha oz od strani, posledicno imas boljsi kontrast/barve

Kvinta ::

Jaz nimam te plastike gor pa mam vseeno vrhunske slike :))
A.C.A.B

blackbfm ::

Taksna vsiljiva svetloba kvari fotografijo, ne glede na to kaj se teb zdi :)) razen ce namenoma zelis tak "efekt". Googlaj lens hood vs no lens hood

no comment ::

Kvinta je izjavil:

Jaz nimam te plastike gor pa mam vseeno vrhunske slike :))

Tu nismo zbrani samo mojstri. Luzerji potrebujemo vsako pomoč, ki je na voljo. Pa čeprav plastično...

vilonja ::

Bo tale sd kartica vredu za 4k snemanje in burst za olmpus omd em10 iii?
https://www.amazon.de/SanDisk-Extreme-M...

Nazarak ::

Meni na fujuju snema 4k bp

Kvinta ::

no comment je izjavil:

Kvinta je izjavil:

Jaz nimam te plastike gor pa mam vseeno vrhunske slike :))

Tu nismo zbrani samo mojstri. Luzerji potrebujemo vsako pomoč, ki je na voljo. Pa čeprav plastično...


Ti si spet en čudak več tukaj .... kje sem jaz napisal da sem mojster fotografije ?
A.C.A.B

hunter01 ::

Kolega želi vodoodporen kompakt foto aparat. Budget okrog 200€.

Nič posebnega, za na čoln, plažo bolj za hec pa kake družinske fotke.

Kakšni predlogi? Se da kaj solidnega dobit za tak denar?

a_borlak ::

Za ta denar dobiš Fujifilm XP140, nič posebnega, ampak dela tudi pod vodo. Jaz bi na njegovem mestu razmišljal še o Goproju 6, 7, 8, ki je ravno tako zatesnjen in morda še bolj uporaben pod vodo.

d4vid ::

Kaj je OK (novo/rabljeno nima veze) do 300-350€? Na telefonu imam slabo kamero, ce grem kupovat nov telefon, moram dat jurja da bo kaj vreden.

Se da za omenjen denar dobit OK kvaliteto slik, kot pri high end telefonih?

Ter kaj vzet?

schurda ::

I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

nejc_nejc ::

Tud rabljen eos 5d II je v tem finančnem rangu, ter je strupen proti dvem zgoraj omenjenima.

Zgodovina sprememb…

dela ::

d4vid je izjavil:

Kaj je OK (novo/rabljeno nima veze) do 300-350€? Na telefonu imam slabo kamero, ce grem kupovat nov telefon, moram dat jurja da bo kaj vreden.

Se da za omenjen denar dobit OK kvaliteto slik, kot pri high end telefonih?

Ter kaj vzet?


Predlagam to:
https://www.ebay.de/itm/124922504953?ha...

dodaš kak vintage 50mm f2 objektiv z adapterjem za drobiž (manj kot 50€) in kak vintage 135mm f2.8 ali f3.5 objektiv z adapterjem za drobiž (manj kot 50€).

tikitoki ::

Z adapterjem ne dela avtomatsko ostrenje?

dela ::

tikitoki je izjavil:

Z adapterjem ne dela avtomatsko ostrenje?


Ne, ti stari objektivi za drobiž, ki sem jih imel v mislih, nimajo AF. So pa vsaj stabilizirani na GX80, ker ima IBIS. Torej, so malo bolj nerodni za uporabo (in tudi kar veliki), ampak vseeno uporabni, sploh če upoštevaš ceno in morda goriščnice 100+mm bolj redko uporabljaš. Za pogosto uporabo imaš pa nativni AF objektiv s 24-64mm ekvivalentom, ki na aparatu paše v večje žepe

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dela ()

dela ::

Če hočeš AF tele objektiv, pa pripraviš še približo 150 € za rabljenega olympusa 40-150 ali panasonica 45-150 ali panasonica 35-100 (ki je res majhen), seveda z zaslonko samo 5.6 na dolgem koncu. To ne paše več v budget do 350 €, razen če najdeš rabljeni dvojni kit s podobnim aparatom.

dela ::

dela je izjavil:

d4vid je izjavil:

Kaj je OK (novo/rabljeno nima veze) do 300-350€? Na telefonu imam slabo kamero, ce grem kupovat nov telefon, moram dat jurja da bo kaj vreden.

Se da za omenjen denar dobit OK kvaliteto slik, kot pri high end telefonih?

Ter kaj vzet?


Predlagam to:
https://www.ebay.de/itm/124922504953?ha...

dodaš kak vintage 50mm f2 objektiv z adapterjem za drobiž (manj kot 50€) in kak vintage 135mm f2.8 ali f3.5 objektiv z adapterjem za drobiž (manj kot 50€).


Očitno se je še nekomu zdela dobra kupčija, že prodano. Treba počakat na naslednjega podobnega.

shark99 ::

Sem pred nakupom prvega resnega fotoaparata. Malo raziskujem in primerjam dva, ki se razlikujeta po ceni, medtem ko mi dosti cenejši ne izgleda nič slabši. Zaradi česa je drugi toliko dražji?

SONY ILCE6000LB 16-50 529€
https://www.bigbang.si/sony-ilce6000lb-...
24,3 milijona slikovnih pik , 11 slik na sekundo,

D7500 OHIŠJE NIKON 990€
https://www.bigbang.si/nikon-ohisje-d75...
20 MIO slikovnih točk , 8 slik na sekundo.

Kaj odtega, da je Nikon dražji? Kakšen nasvet na kaj je treba gledat. Budget bi imel do 1000€ za fotoaparat, če bo manj pa toliko bolje.

jonystar ::

@shark99, pri Nikonu boš moral kupiti še objektiv. Poglej še za rabljenimi fotoaparati pri foto trgovinah, kot je npr. foto beseničar, sam sem na tak način kupil pred cca pol leta Nikon Z7 + 24-70 f/4 objektiv. Kar se pa tiče primerjave teh dveh pa najbolje, da si prebereš in pogledaš čim več review-je in sample slike npr. na flickr-ju. Vpišeš v iskalnik model aparata in lečo in gledaš kakšne so slike. Vsaj sam sem se tako lotil zadeve.

joze67 ::

Sony je starejši, manjši in lažji. Nikon je odporen na vreme. Sony nima ogledala in je senzor med menjavo objektiva bolj izpostavljen (no, zanesljivo ne manj).

Tole je mehanična primerjava parametrov, ki pa je samo del slike, in to večinoma manj pomemben. Če hočeš imeti fotoaparat vedno s sabo, bo tisti na telefonu najboljši. Če te zanima kaka specialna fotografija, bo za Nikona praviloma več dodatkov, kot za E-mount. (Kar ne pomeni, da jih za Sonya ne bo - težko pa bodo cenejši.) Če imaš prijatelje, ki že imajo Nikona/Sonya...

Vsak od teh dveh je dovolj dober za "prvi resen aparat," tudi poti navzgor so odprte.

Še obvezno razkritje, imam Nex-6.

globoko grlo ::

Si bom malo sposodil temo :)
Sem ostal nekje v časih Pentaxa K20 (jp, leto 2009).

Zdej me pa firbec matra kaj se te dni kupuje, a so brezzrcalniki povozil dSLRje? O FF si ne upam razmišljat, €€€ pač.
Torej za kkšnga jurja al pa dva se dons kaj dobi? Objektiva 1-1000@f0.95 verjetn še niso izuml. Sej načeloma me menjavanje objektivov ne mot, je pa bolš če je vse v enem paketu, pa še lažje je okrog nost.
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

pegasus ::

Glej MFT format, je nekje najboljše razmerje med velikostjo in kvaliteto. Baje da še letos pride GH6, kar pomeni ugodne cene za GH5 ...

joze67 ::

Če se ti ne menja objektiv, Sony RX100 in če se ti špara, vzami modela ali dva nazaj.

Majhen, glede na omejitve/kompromise (velikost senzorja, en sam zoom objektiv) boš težko dobil boljšega.

Lonsarg ::

RX100 m7 je res kul zadeva, edini problem je cena, ker sploh ne rabiš veliko dodati denarja, pa dobiš že FF format :)

Sony A7C FF z kit zoom je dva jurja in kljub slabši "kit" leči bo zaradi senzorja konkretni korak pred RX100 m7, tudi če ne dokupiš nobene druge leče.

Tak da ja, pri RX100 se bolj splača kupovati kake prejšne modele, ki imajo boljši price/performance.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Miha 333 ::

Ali je za prvi resnejši fotoaparat Sony A6400 s kit lens za slabega jurja OK izbira? Kasneje bi dokupil še kak telefoto.

joze67 ::

Lonsarg je izjavil:

RX100 m7 je res kul zadeva, edini problem je cena, ker sploh ne rabiš veliko dodati denarja, pa dobiš že FF format :)

Sony A7C FF z kit zoom je dva jurja in kljub slabši "kit" leči bo zaradi senzorja konkretni korak pred RX100 m7, tudi če ne dokupiš nobene druge leče.

FF format je večji in težji in ga, če nisi res navdušenec, velikokrat ni tam, kjer bi nekaj slikal. To sta odgovora na popolnoma različni vprašanji. Poleg tega, kar plačaš za RX100, je bolj ali manj to; pri A7 je potrebno precej samodiscipline (ali pa hitro spoznanje, da fotografija ni to), da stroški ne poletijo v nebo.

Okapi ::

Predvsem se pa moraš vprašati, kaj boš s fotografijami sploh počel. Od tega je odvisno, kako veliko tipalo dejansko potrebuješ.

globoko grlo ::

Tnx za odgovore.
Fotkal vsega po malem, tko turisticno/izletnisko. Bi pa mel svetlobno mocne zadeve, se pravi cim manj uporabe flesa. Pa jasno sirok kot pa se en spodobn zum :)

Sej vem da to kosta, sam sem vn iz foto scene pa ne vem kaj se zdej kup za zgornje zelje.
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Pri izbiri velikosti tipala je precej bolj kot to, kaj boš slikal, pomembno, kaj boš s fotkami počel.

Barko ::

globoko grlo je izjavil:

Si bom malo sposodil temo :)
Sem ostal nekje v časih Pentaxa K20 (jp, leto 2009).

Zdej me pa firbec matra kaj se te dni kupuje, a so brezzrcalniki povozil dSLRje? O FF si ne upam razmišljat, €€€ pač.
Torej za kkšnga jurja al pa dva se dons kaj dobi? Objektiva 1-1000@f0.95 verjetn še niso izuml. Sej načeloma me menjavanje objektivov ne mot, je pa bolš če je vse v enem paketu, pa še lažje je okrog nost.


DSRL so še vedno čisto OK, vsi trgovci, youtuberji in Nikon, Canon....(you name it) ambasadorji (=plačani fotografi, ki delajo reklamo za določeno znamko) pa seveda zagovarjajo mirrorless.

Za jurja ali dva lahko dobiš zelo spodobno DSLR opremo, če te ohranjena in rabljena ne moti. Kaj kupit je odvisno od tega KAJ in KAKO boš fotkal in manj od tehničnih specifikacij. Better gear doesn't make better photographer!

Kupi FF in 24-70 2,8 potem pa počasi dokupi objektive, ko boš ugotovil kakšne in zakaj jih rabiš.

polozweii ::

Če kupuješ svoj prvi resnejši fotoaparat bi mogoče kupil en rabljen DSLR. Čedalje več se jih odloča za brezzrcalce in prodajajo rabljene DSLR ki so še vedno odlični.

nejc_nejc ::

če greš na FF, je majhen kompromis z objektivi
z recimo eos7DII ali eos90d tudi 7d in 80d se lahko "prešvercaš" z recimo sigmo 18- 35 1.8 ter ostalimi iz L serije

je pa tako kot so rekli, zakaj, kakšne potrebe, namen fotk....
odloči se, za sistem, ki ga nadgrajuješ
ko se enkrat začne nabirat roba ter nisi več kompatibilen je sranje....

globoko grlo ::

Sej leč za Pentaxa mam dost, od makrojev, 10-20, 70-200@2.8, pa ostale vmesne šare je preveč.

@Okapi
Večji senzor, manj svetlobe rabiš, manj zrnata slika, tko nekak razmišljam. S fotkami pa ne bom nič počel, kkšn jpeg po mailu poslal. Z rawom se mi ne bo dal preveč ukvarjat.

@Brko @tschuss
Zanimiv, bom mal raziskal, lahko tut rabljen, če je lepo ohranjen pa da nima miljon škljocev

@nejc
Ja, štekam to o sistemih :)


nč, tnx za mal debate
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB
««
127 / 133
»»