» »

Kateri digitalni fotoaparat naj kupim?

Kateri digitalni fotoaparat naj kupim?

Temo vidijo: vsi
««
85 / 133
»»

SkyEye90 ::

Kako se poceni Nikoni obnesejo v slabi svetlobi, naprimer temi v sobi?
Za Sony vem, dvakrat prižge flesh in sliko zajema 1 sec, kar je preveč tudi za mirno roko in slike niso ravno ostre.
Za Nikone sem bral, da jim slaba osvetlitev dela težave in so slike zrnaste.
Kaj od tega je res in v kolikšni meri?

Veikost zaslonke vpliva na kaj? Kateri podatek pa pomeni širino kota, rad bi da zajame čim več, torej širok kot.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkyEye90 ()

JamesQ ::

Živjo.

Naj vam bo v pomoč pri odločanju naslednja stran: LINK
Resda ni kot Dpreview, je pa vredna ogleda, saj imajo ogromno opisov fotoaparatov, slik za primerjavo in odzive uporabnikov.

LDŽ

SkyEye90 ::

Ali je to sploh možno, normalno?
Prva slika je od 7 let starega fotoaparata Sony DSC-S80 4MP, spodnja pa od povsem novega Sony DSC-S3000 10MP..



Ob prižgani luči (slabša svetloba) flesh utripne enkrat, čez sekundo pa še enkrat, sliko zajema tudi celo sekundo..od petih slik mogoče uspe ena uporabna, pa imam zelo mirno roko. S starim fotoaparatom je lepša slika že prva.

MrStein ::

Aparat za 200 EUR dela boljše slike kot taki za 60 EUR? A res?
;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

SkyEye90 ::

Ja 7 let nazaj je bil toliko, sklepam da gre tehnologija naprej in ne nazaj? Tudi takrat sem kupil cenejši model. Ta pa ima 10MP in software, ki je očitno prilagojen za 2MP, nevem zakaj zajema po celo sekundo, tudi dve!

Kako je z Nikoni Cooppix okoli vrednosti 100evrov? Isti shit? :/

Vantage ::

Ni vse v MP...

bambina ::

Odločam se za nakup ugodnega a solidnega fotoaparata. Sem amaterka, včasih pa se rada poigram predvsem s fotografijo portreta. Delam klišejske družinske posnetke (izleti, praznovanja ipd). Predvsem mi je pomemben dober kontrast, močne barve, ostrina ter lepe fotografije tudi v slabših svetlobnih pogojih (npr. notranji prostori). Gledam Canon PowerShot SX130 IS. Vaša mnenja?
Hvala, lp!

kuglvinkl ::

Ma jebeš tehnične lastnosti, resno. Na praznovanjih je ključno da posnameš "trenutek", izraze s telesom in obrazom.

Namreč, še z D700 in 24mm je včasih problem tehnično spelat fotko, da sem zadovoljen. Še posebej v kakšni oštariji, ko je luč za en qrc.

bambina ::

No, saj ravno to je. Ker imam "oko", da ujamem pravi trenutek, me skrbi, da ne bo fotoaparat tisti, ki bo zatajil..

kuglvinkl ::

jah pol pa FF pa hiter prime ;). 35mm 1.4 se zlo dobr obnese.

Zgodovina sprememb…

simnov ::

Če hočeš , da je res slika dobra moraš biti tudi sam majster ni samo kako dober je fotoaparat.

Avenger ::

kuglvinkl je izjavil:

jah pol pa FF pa hiter prime ;). 35mm 1.4 se zlo dobr obnese.



V bistvu je še boljši APS-C, ker je malo boljša globinska ostrina ;) Ampak ja, 35 1.4L je zakon!
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

kuglvinkl ::

APS-C ma boljšo globinsko ostrino kot FF?

Avenger ::

V principu, ja... o If you use the same lens on a Canon APS-C crop sensor camera and a 35mm full frame body, then shoot from different distances so that the view is the same, the Canon APS-C crop sensor camera image will have 1.6x MORE DOF then the full frame image..

Sej veš, če se pomakneš stran od subjekta, dobiš večjo globinsko ostrino, pri APS-C moraš it stran, da dobiš (skoraj) isto v frame. Tko da so ultra hitri objektivi v bistvu bolj uporabni na APS-Cju. Dobijo več svetlobe in DOF ni tanek kot šivanka (ampak ena in pol šivanke ;)).
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

kuglvinkl ::

Ah to... :)

Ma, 1.4 na FF je kul. :)

Če bi mel še keš za 24mm 1.4...

Zgodovina sprememb…

OBELIKS ::

Rabim kompakt, z 10x ali večjo povečavo, ki bo sedel v žep. Cena naj bo okoli 150€, maksimalno 200€.
Gledal sem Casio Exilim EX-H5, sicer me moti da se dobi samo rdečega, ampak bi to bil pripravljen požreti.

simnov ::

Pennywis3 ::

Vprašal bi, če od kompaktov za cca. 300eur še vedno zmaga Sony DSC-HX9V?

Hvala :)

Okapi ::

Ne vem, če ravno zmaga, ker je odvisno tudi od posebnih zahtev uporabnika, ne moreš pa z njim nikakor falit.

O.

Filipko ::

Jaz sem pred 1 mesecem kupil Canon Ixus 1000 hs, vrhunski fotič, zelo zadovoljen!

AaBoy ::

Malo sem gledal Olympusovo PEN serijo in me zanima kaj vi mislite o njej. Kakšna je v primerjavi s serijami od drugih proizvajalcev takšne oblike digitalcev.

destiny ::

Jest že nekaj časa spremljam te "hibridne" fotiče, ker ga že dolgo nameravam kupit, pa ima vedno nekaj drugega prednost :) Enivej, PEN-i so super in pomoje ne morš zgrešit, so pa na dPreview višjo oceno prisodili novima Sonyjema in sicer NEX-5N in NEX-7. Sony ima večji senzor, ni pa take izbire objektivov kot pri Olympusu/Panasonicu. Zdej če si zadovoljen s kit objektivom, pol širok izbor kompatibilnih objektivov nima nobene veze. Preveri še Panasonicovo ponudbo, sploh novi GX1. Panasonic ima ravnotako m4/3 senzor kot Olympus PEN serija, je bil pa prvi mali Panasonic med entuziasti še bolj popularen kot pa Olympus.

tx-z ::

Canon EOS 600D versus 550D versus Nikon D3100 versus Nikon D5100 :S

550D je manši lažji in hitrej slika kokr 600D, drugih prednosti sploh 600D nima?

Mislm da če gledam vse primerjave je najbolša odločitev 550D, k je 70€ dražji od D3100 ampak dost bolši....600D se mi zdi da je dost slab za ta dnar, D5100 k je pa sicr dost bolši pa pride pol še dodatnih 120€ polg 550D pa ne vem če je smiselno?
tx-z

Major ::

Ne vem kje si dobil podatek, da 550D hitreje slika od 600D, saj oba slikata s 3,7 fps. Morda si tu mislil na shutter speed lag, vendar je ta razlika zanemarljiva in se v praksi ne pozna. Načeloma sta si zelo podobna (beri: skoraj identična), glavna prednost 600D je gibljiv zaslon in ostali bonbončki (wireless flash, external mic itd.), za katere kaj kmalu ugotoviš, da pridejo še kako prav.

Kar se velikosti tiče, priporočam da greš v bilokatero trgovino in kaj kmalu boš ugotovil kaj ti najbolje odgovarja. Ko sem sam kupoval sem izbiral med D5100 in 600D in mi je bilo rokovanje s slednjim bolj všeč - popolnoma subjektivna izbira.

Danes mi je žal, da nisem vzel 60D :\
IT Developer & Photography enthusiast.

grinhorn33 ::

Eos 600D ima tudi :
3-10x digital zoom
The 600D brings one new feature to Canon's already-comprehensive movie spec, which is a 3-10x digital zoom mode. This replaces the 'Crop 640' mode we saw on the 60D, and is essentially an enhancement of the same idea. It's only available in Full HD mode, and when set to 3x it crops into the central portion of the sensor, effectively producing a full-resolution output in which one sensor pixel corresponds to one output pixel.


V bistvu zoomiraš med video snemanjem 3x brez izgube kakovosti, razen kolikor se roka bolj trese, ker namesto npr. 200mm dobiš cca. 600mm. Nekaterim je tole zelo všeč :)

floyd1 ::

Major je izjavil:

Danes mi je žal, da nisem vzel 60D :\

In če bi ga vzel, bi danes pisal o tem, kako ti je žal, da nisi vzel 7D ali 5D2. Welcome to DSLR world. ;)

kuglvinkl ::

Mogoče se res splača ugriznt v denarnico (mm so dobre hrenovke pa pašteta). Pr D700 ne pogrešam nič :)

Daedalus ::

Ja 7 let nazaj je bil toliko, sklepam da gre tehnologija naprej in ne nazaj? Tudi takrat sem kupil cenejši model. Ta pa ima 10MP in software, ki je očitno prilagojen za 2MP, nevem zakaj zajema po celo sekundo, tudi dve!


Novejši model ma zelo verjetno manjši senzor, posledično manjšo lečo, definitivno pa več pixlov. Logična posledica je grozen šum, ki ga pol fotoaparat "retušira" iz slike, daljši čas zajemanja, ker manjši objektiv pač ne spravi skoz toliko svetlobe in slabša kvaliteta slike. Pri kompaktih je pač tako, da je kvaliteta slike z "napredkom" dostikrat slabša, kot je bila. Pol pa maš pri cenejših modelih kmal akvarele, ne pa fotografij.

Tisti, ki gledate PEN in podobne - poglejte si še FujiFilm X10/100. Čeprav je X100 že resno draga zadeva...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

primoz1111 ::

Pozdravljeni!

Malo prebiram ta forum ker si kupujem DLSR fotoaparat. Sem amater na temu področju ampak mam ogromno volje pri temu zato me zanima kateri aparat se splača kupiti.
Izbiram med:
- nikon D5100
- canon EOS 600D
- nikon 700D

Nikon 700D mi je malenkost predrag ampak bi mogoče spraskal skupaj ta denar če je res vreden 300€/400€ razlike proti ostalim dvema

Lepo prosim za kašen nasvet in mnenje.

LP Primož

Zgodovina sprememb…

mstoji1 ::

Živjo! Imam eno vprašanje. V prihodnosti bom kupil digitalca, pa me zanima, če ima kdo izkušnje ali pozna Canon PowerShot S100? Vsako mnenje bi mi prišlo prav.

Hvala!
Visca el Barca!!!

bastadu ::

primoz1111 je izjavil:

Pozdravljeni!

Malo prebiram ta forum ker si kupujem DLSR fotoaparat. Sem amater na temu področju ampak mam ogromno volje pri temu zato me zanima kateri aparat se splača kupiti.
Izbiram med:
- nikon D5100
- canon EOS 600D
- nikon 700D

Nikon 700D mi je malenkost predrag ampak bi mogoče spraskal skupaj ta denar če je res vreden 300€/400€ razlike proti ostalim dvema

Lepo prosim za kašen nasvet in mnenje.

LP Primož

Verjetno si mislil Nikon D700 ... Upam, da se zavedaš, da ima D700 full frame senzor (ki ga ostala dva predlagana aparata nimata), kar pomeni, da je aparat sicer veliko boljši glede kakovosti slike in kota zajema slike, ampak nanj lahko priklopiš le ustrezne objektive, ki pokrivajo polni format - ti objektivi so načeloma precej dražji od DX objektiviv (za APS-C format). DX objektivi ne spadajo na takšen aparat oz. ga z njimi ne boš izkoristil. Če boš komaj "spraskal" skupaj denar za takšen aparat, potem ta aparat ni zate, ker v tej enačbi nisi nikjer omenil objektiva, katerega kvaliteta je veliko bolj pomembna kot imeti čim bolj dober aparat. Za dober objektiv boš odštel sigurno še 0,5x cene D700 ali še veliko več, pa še to boš imel samo 1 objektiv ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

primoz1111 ::

Hvala za info

Se pravi izbiram med:

- nikon D5100
- canon EOS 600D

katerega mi priporočate in zakaj? Ali kašno alternativo v tem cenovnem rangu.

LP Primož

Juwe ::

primoz1111 je izjavil:

Hvala za info

Se pravi izbiram med:

- nikon D5100
- canon EOS 600D

katerega mi priporočate in zakaj? Ali kašno alternativo v tem cenovnem rangu.

LP Primož


Kaj nikona D7000 pa nisi gledal... Jaz sem prvo pomislil na tega in ne na D700!

schurda ::

Ja, verjetno se je zatipkal. D7000 je resen amaterski fotoaparat (naslednik D90), v katerega moraš vložiti precej truda in ne samo keša, da ga izkoristiš in ti da rezultate. Sliko pa ti naredi: fotograf, objetkiv in čip z ohišjem. Vsi 3-je členi morajo biti enakovredni, če ne, nima smisla.

Jaz bi tako rekel: tisti, ki sprašuje ali Canona ali Nikona, verjetno nima izkušenj, če ne, ne bi spraševal. (O razliki in večni hladno-vroči vojni, kdo je boljši, ne bi). In ker nima izkušenj, D7000 ni zanj, še manj pa D700. Tudi D7000 izkoristiš le z dobrim objektivom in ne s kit varianto. In tudi D7000 dela slabe slike, če ga prime v roke začetnik.

In zato bi ti - Primož - dal nekaj nasvetov:
- pojdi na en drug forum za take informacije
- povprašaj amaterje (ne samo profesionalcev in prodajalcev) o njihovih izkušnjah
- vzemi kakšno knjigo (recimo Biblija digitalne fotografije)
- obvezno PREIZKUSI kaj ti ustreza
- računaj na vsaj še 1x toliko keša za objektive
- razmisli ali ne bi za 200-300 € kupil rabljeno robo, za začetek, da prideš noter, da zalaufaš. Pa kakšen rabljen dober objektiv, ki ti bo - verjemi - boljše služil kot nov in slabši za isto ceno.
- ko bereš forum, pazi ali ga je pisal profi ali amater ali začetnik: profi išče tehnično popolnost brez pomisleka o ceni, vložku, zahtevah, itd (ne rabiš); amater pa potrebuje uporabnost, praktičnost, prilagodljivost, majhno težo, hiter rezultat brez preveč časa napora; začetnik pa itak hoče megapixle, 30x zoom, snemanje videa, žepno varianto, avtomatiko, ki vse zna.
- ne kupuj prehude tehnologije, da ne boš razočaran, ko te bo pustila na cedilu
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Okapi ::

Vsi ti nasveti so bolj ali manj larifari. Ne zaradi tega, ker ne bi držali, ampak ker nihče, ki prvič kupuje fotoaparat, ne ve, kaj bi pravzaprav sploh potreboval. Če zelo poenostavim, sta v resnici samo dve možnosti - če te fotografija ne bo potegnila, je dovolj dober katerikoli zrcalno-refleksni fotoaparat, tudi najcenejši, če te bo potegnila, pa ni šans, da bi bil s prvim fotoaparatom, ki ga kupiš, zadovoljen, ne glede na to, katerega si kupil. Še nihče ni bil.8-)

Tako da v resnici je zadeva preprosta - za začetek kupiš en poceni fotoaparat, katerikoli, in začneš slikati. Čez eno leto pa ti ne bo več treba na forumih spraševati, kateri fotoaparat kupiti.

O.

Daedalus ::

Sliko pa ti naredi: fotograf, objetkiv in čip z ohišjem.


Sliko naredi fotograf. Tehnika ne rabi biti vrhunska, sploh. Pomaga sicer, če je, ni pa nujno.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

kuglvinkl ::

Okapi je izjavil:

Vsi ti nasveti so bolj ali manj larifari. Ne zaradi tega, ker ne bi držali, ampak ker nihče, ki prvič kupuje fotoaparat, ne ve, kaj bi pravzaprav sploh potreboval. Če zelo poenostavim, sta v resnici samo dve možnosti - če te fotografija ne bo potegnila, je dovolj dober katerikoli zrcalno-refleksni fotoaparat, tudi najcenejši, če te bo potegnila, pa ni šans, da bi bil s prvim fotoaparatom, ki ga kupiš, zadovoljen, ne glede na to, katerega si kupil. Še nihče ni bil.8-)

Tako da v resnici je zadeva preprosta - za začetek kupiš en poceni fotoaparat, katerikoli, in začneš slikati. Čez eno leto pa ti ne bo več treba na forumih spraševati, kateri fotoaparat kupiti.

O.



Ja, sam sem začel s sposojenim D100, ki je mel 500k shotov in ti je zaklop skor v rokah ostal, ko si pritisnil na sprožilec. Ampak je delal fotke. Potem sposojen D200, ISO nad 640 neuporaben. Pol se mi ni dal več jahat z brezveznimi vprašanji, in sem nabavu D700.

kmetek ::

mstoji1 ::

Res nihče ne pozna Canon PowerShot S100?
Visca el Barca!!!

schurda ::

@kuglvinkl: vidim, da si elegantno razrešil dilemo.

@okapi: Strinjam se s tabo. Bistvo je, da ne izgubi volje že takoj na začetku. Je pa res: nekoč, ko je bila tehnika draga, si se najprej učil in bral, nato šele preizkusil in kupil. Zdej je pa krog ravno obrnjen.

Bi si pa upal reči, da je še vedno pametno začeti s klasiko na ČB film z mehansko kamero, ki ima samo svetlomer. Tako se naučiš osnov: kaj je čas, kaj je zaslonka, kje je ostrina, kako pravilno osvetliš, in kaj se zgodi, če kaj narobe nastaviš. Saj ne, da bi se ne vem kako poglabljal , ampak preprosto ugotoviš za kaj se gre. In da pojmi kot so MP, 3" display, snemanje videa, x krat zoom, resnično na začetku ne igrajo vloge oz. so zgolj moteči faktor.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Daedalus ::

Bi si pa upal reči, da je še vedno pametno začeti s klasiko na ČB film z mehansko kamero, ki ima samo svetlomer. Tako se naučiš osnov: kaj je čas, kaj je zaslonka, kje je ostrina, kako pravilno osvetliš, in kaj se zgodi, če kaj narobe nastaviš. Saj ne, da bi se ne vem kako poglabljal , ampak preprosto ugotoviš za kaj se gre. In da pojmi kot so MP, 3" display, snemanje videa, x krat zoom, resnično na začetku ne igrajo vloge oz. so zgolj moteči faktor.


Predrago je. Se bolj splača nabavit kak rabljen DSLR, pa se z zgoraj naštetimi pojmi spoznavati preko popolnoma ročnih nastavitev. Se hitro vidi, kdo kaj zna. Dostikrat sem že dobil svojega DSLR-ja nazaj s pripombo, da dela zanič slike - ker pač ni bil nastavljen na avtomatiko, pa razni nadebudni fotografi niso vedeli, kaj sploh premaknit :D Osnove so iste, sam TCO digitalcev je precej nižji.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

schurda ::

Se strinjam. Je pa tudi res, da imajo današnji digitalci 99% odvečnih funkcij in namesto, da bi se šel fotografijo, študiraš funkcije, jih nastavljaš in se igraš, pozabljaš pa na bistvo: motiv, fokus, čas in zaslonka.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

kuglvinkl ::

Funkcije aparata so točno 3: čas, blenda in ISO. Da razumeš kako medsebojno vplivajo, moraš s fotoaparatom spat dva meseca. In to s (D)SLR, ker se pri kompaktu tega ne naučiš.

Bowman94 ::

Potrebujem pomoč in sicer iščem digitalni fotoaparat tam od 80€ do nekje 100€, ki bi bil dokaj spodoben po kvaliteti slike za takšno ceno.

Osebno sem gledal tega

Predlogi in kritike dobrodošle

LordTado ::

A kdo mogoče poseduje lumix-a fz150?

girisan ::

Da še jest vprašam za mnenje...

Rabim fotoaparat za slikanje in snemanje mladine... Zlo pomembna je kvaliteta videoposnetkov. Veliko slik bo posnetih notri - zato rabim nekaj kar bo delalo dobre slike tudi v slabših svetlobnih pogojih. Zanima me tudi kako je s temi novimi litijevimi baterijami za polnjeneje - ali se popolnoma spraznijo če aparata kak teden ne uporabljaš?

V ožji izbor so prišli:
- Panasonic lumix tz20
- Canon powershot sx230
- Nikon P500
- Fuji HX20 EXR
- Nikon L120

Kateri izmed teh bi najbolj zadostil mojim pogojem? Ali pa če še kaj drugega predlagate...

Vantage ::

Za video definitivno, ce budget dopusca http://www.dpreview.com/reviews/Panason...

girisan ::

Vantage je izjavil:

Za video definitivno, ce budget dopusca http://www.dpreview.com/reviews/Panason...


Tale bi bla pa kr mal prehuda...Če bi nameravov budget dvignt do tegale panasonica bi skoraj raje razmislu v smeri nakupa mal boljše kamere pa še bi ostal za kakega kompakta... :)

Sicer pa hvala za predlog, ampak za enkrat bo za našo družinsko - amatersko uporabo potreben bolj osnoven model...

pogi20 ::

Zdravo
Sem pred menjavo svojega starega Canona Ixus40, obračam se na vaše predloge kakšen fotoaparat mi priporočate do nekje 200€. Kdaj se bo snemal tudi video, pa da ga lahk pospraviš v žep.
Hvala za predloge
Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pogi20 ()

kmetek ::

Če so ti Ixusi všeč/dobri, morda IXUS 220? 140-150€.
««
85 / 133
»»