» »

Ena faza v tri faze

Ena faza v tri faze

«
1
2

einstein :P ::

Pozdravljeni,

Enkrat, že dolgo nazaj sem že odprl eno temo, ki se nanaša na to težavo, vendar nismo našli ustrezne rešitve. Torej, gre za namizno starejšo stružnico, ki dela preko trifazne vtičnice. Na razpolago imam samo običajen 230V priklop. Zanima me, če se da stružnico priklopiti preko 230V linije, tako da bi iz ene faze naredil tri? Gledal sem rešitve z nekimi pretvorniki ampak bi, če se da raje opravil brez njih, tako da bi zadevo direktno zvezal. Na stružnici piše, da lahko dela tako na 380V kot na 230V. Ampak zdaj ne vem ali se jo da priklopiti tudi preko ene faze ali samo preko treh. Prosil bi za pomoč.

Hvala, lp. :)
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Magic1 ::

Če na stružnici piše, da je tudi na 230V, potem jo pač primerno zvežeš na eno fazo.
Saj tudi pri trofaznem ima vsaka faza le 230V ;)
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

smetko ::

No comment

cekr ::

Magic1 je izjavil:

Če na stružnici piše, da je tudi na 230V, potem jo pač primerno zvežeš na eno fazo.
Saj tudi pri trofaznem ima vsaka faza le 230V ;)



Ne klaftraj traparije.

O faznem zamiku še nisi slišal.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

RejZoR ::

Stroj ima verjetno 3 faze z razlogom, tko da ne vem kaj ti bo koristilo razdeljevanje ene faze, če pol ne bo dost moči...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

cekr ::

Nekako gre včasih pri majhnih obremenitvah, če na L1 priklopiš fazo, L2 povežeš z L1, na L3 pa priklopi nulo.
Ampak to je res v skrajni sili. Dobil boš nekaj obratov.
Za zagon boš moral pa včasih še ročno pomagati,da se sploh začne vrteti.

Obstaja tudi varianta, da daš med L1 in L2 nek balast.

Sicer pa pozabi.

3f motorji so trifazni z razlogom.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

luksorzi ::

Pri 3-faznem sistemu je res še vedno 230V, ampak to od vsake faze proti nuli (ničelnemu vodniku). Medfazna napetost je 400V. Da ne omenjam faznega zamika. Torej no go.

einstein :P ::

Kako pa je s pravim trifaznim napajanjem - je tam že samo na eni fazi 380V?
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Magic1 ::

cekr je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Če na stružnici piše, da je tudi na 230V, potem jo pač primerno zvežeš na eno fazo.
Saj tudi pri trofaznem ima vsaka faza le 230V ;)



Ne klaftraj traparije.

O faznem zamiku še nisi slišal.


Sem slišal.
Ne spoznam se ravno točno, kakšem motor imajo stružnice. Avtor je sam napisal, da podpira trifazni 400V priklop in 230V, ki je pa seveda enofazni. Ali je on kaj napačnega prebral, jap pač ne vem. Marsikatera zadeva podpira oboje, seveda so moči nižje pri enofaznem. Ne me zdaj lovit, ker še nisem stružnice šaraufal :)


einstein: trifazen je sestavljen iz treh enofaznih, razlika je le v fazi. Na vsakih 120°je ena(0,120,240 in 360° krog je zaključen.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

2x'=2 ::

einstein :P je izjavil:

Kako pa je s pravim trifaznim napajanjem - je tam že samo na eni fazi 380V?


ne, ni. Kot je že luksorzi napisal gre tam za napetost med fazami, pri enofaznem pa med fazo in nulo.
230V* sqrt(3)=400V

lebang1 ::

 trifazni motor za enofazno obratovanje

trifazni motor za enofazno obratovanje



 kondenzatorski motor

kondenzatorski motor

einstein :P ::

Hvala vsem. Še nekaj: stružnica ima 4 polni priklop - 3faze in zemlja. Kako bi to potem za silo zvezal? L1 in L2 skupaj in nulo na L3 ali kako? Zemljo pustim ne-priklopljeno? Je kondenzator vmes samo za lažji zagon ali ima tudi kakšno drugo vlogo?



Ste tako mislili, kot je na sliki?

Hvala, lp :)
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Magic1 ::

Ni tako preprosto.
Kot prvo je nula na L2.
Drugo, rabiš dva kondenzatorja vezana vzporedno na L3 in en se mora ugasnit pri 80% hitrosti.
Magic

korenje3 ::

einstein :P je izjavil:

Pozdravljeni,

Enkrat, že dolgo nazaj sem že odprl eno temo, ki se nanaša na to težavo, vendar nismo našli ustrezne rešitve. Torej, gre za namizno starejšo stružnico, ki dela preko trifazne vtičnice. Na razpolago imam samo običajen 230V priklop. Zanima me, če se da stružnico priklopiti preko 230V linije, tako da bi iz ene faze naredil tri? Gledal sem rešitve z nekimi pretvorniki ampak bi, če se da raje opravil brez njih, tako da bi zadevo direktno zvezal. Na stružnici piše, da lahko dela tako na 380V kot na 230V. Ampak zdaj ne vem ali se jo da priklopiti tudi preko ene faze ali samo preko treh. Prosil bi za pomoč.

Hvala, lp. :)


problem je elektromotor. poglej če je trifazni.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

lebang1 ::

Zakaj nebi kar poslikal priključno ploščico motorja?
Bomo lažje razložili kaj je treba...

Invictus ::

3 faze so tam z razlogom.

Malo pogooglaj za vezavo zvezda-trikot. Ko boš to razumel, ne boš spraševal takih neumnosti.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

telexdell ::

Če hočemo 3 fazno stružnico priključiti na eno fazo imamo le dve možnosti:
1....inverter 230 V na 3x400 V
1...-zamenjava motorja v stružnici

Prevezava 3 faznega motorja na eno faznega ne bo delovalo, saj izgubimo 60% moči (10 kW motor nam da le 4 kW!). Da pa bi bil za toliko predimenzioniran motor v stružnici je pa neverjetno.

PS- stružnica se lahko vrti tudi levo-desno kar je z eno faznim motorjem malo težje izvesti!
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

lebang1 ::

@telexdell, čisto zgrešeno.

Rabiš le en primeren kondenzator, ki ti simulira drugo fazo.
Tako da imaš nekakšen 2.fazni sistem, kateri deluje cca 20% slabše kot 3f.

Magic1 ::

Na koncu pride bolj do problema pri varovalki, seveda če ima stružnica 10kW motor. V tem primeru bo težko uporablal 75% moči:D
Seveda se pa da stružnico komot uporabljat s 50% nazivne moči, le bolj počas gre delo. Avtor me ne deluje ravno en jaki delavec, ki bo delal na stružnici ure in ure vsak dan, tako da naj nebi bil problem. Le pozanimat se mora kakšen kondenzator potrebuje.

Druga opcija pa je, da pogleda račun od elektrike. Močno dvomim da ima eno glavno varovalko. Skoraj ziher ima tri. Vse kar rabi je, da spravi še ostale dve faze do stružnice.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

brodul ::

Ce das kondenzator je se vedno enofazni sistem, samo doloci se smer vrtenja. Izkoristek bi bil katostrofalen. Vprasanje kako bi to vplivalo na zdravje motorja (na mehanske dele) .
Stvar bi se seveda vrtela, kako se bo pa z tem struzilo.
Pa priklop bo tudi zabaven.

Dalo bi se na pretvornik, ki ima noter mocnostno elektroniko, ter seveda primerno reaktanco. Koliko je to stroskovno smiselno je pa drugo vprasanje.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

RejZoR ::

Edino kjer lahko kolebaš s tro in enofaznim napajanjem so npr kuhališča (steklokeramika, indukcija itd). Kjer stvar dela ampak si pri eni fazi omejen na 1 oz dve plošči naenkrat, če jih vključiš več naenkrat bo vse skupaj "crknilo".
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

SaXsIm ::

RejZoR je izjavil:

Edino kjer lahko kolebaš s tro in enofaznim napajanjem so npr kuhališča (steklokeramika, indukcija itd). Kjer stvar dela ampak si pri eni fazi omejen na 1 oz dve plošči naenkrat, če jih vključiš več naenkrat bo vse skupaj "crknilo".

Rejzor, to je delno res, vendar ne zaradi narave trofaznega toka ampak zaradi premajhne moči. Če imaš dovolj močno varovalko ter kabel ustreznega preseka, zadošča tudi enofazni sistem.
Prava uporabnost trofaznega sistema je v trofaznih motorjih, saj ti fazni zamik vrti motor.

In načeloma ja, trofazni motor bo deloval na eni fazi, če boš uporabil sheme, ki so ti jih prilepili zgoraj, saj ti kondenzator fazo zamakne. Bo pa tudi deloval z zmanjšano močjo ter navorom. V bistvu so ti povedali že vse, tako da nehaj sanjati. Če imaš možnost trofazne napetosti, jo izkoristi, drugače uporabi kondenzator. Če boš hotel spreminjati smer vrtenja, boš rabil še enostavno vezje, ki ti bo kondenzator vezalo na različne sponke glede na položaj stikala.
SaXsIm

Magic1 ::

Replika na kometarje nad SaXsimovim.
Potem izgleda da na faksih krompir prodajajo.
lebang1 dej napiš čigava je tista knjiga, da ga bodo zasul z e-maili o tem kak debil je, ker je napisal, da dosega po njegovo priklopljen trifazni motor na eno fazo, okoli 66% izkoristka.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

RejZoR ::

@SaXsIm
Ja, prednost kuhališč je da nimajo vrtljivih delov, kar bistveno olajša celotno situacijo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

lebang1 ::

Se strinjam z @SaXsIm
@RejZoR Doma imamo tako na kondenzator narejen drobilec za koruzo.
@Magic1 To je poslikano iz te knjige.

Magic1 ::

Stroji na elektro faksu :-) ziher neprimeren vir.
Magic

Banananjam ::

Lahko izvedeš tudi z 1f frekvenčnim pretvornikom ki ima 3f izhod (npr. Eaton (Moeller) MMX12 serija), samo v tem primeru moraš še ustrezno nastavit frekvenčnik. Pa fino je če imaš napajalni kabel z oklepom in ne preveč občutljivo FID stikalo.

Zgodovina sprememb…

Duhec ::

einstein :P ::

Hvala vsem. Za enkrat, ko še nimam kondenzatorja bi probal brez in pognal z roko, bi to šlo?

Hvala, lp
STAY OUT OF MY TERRITORY!

lebang1 ::

Poskusi pa povej.
Po mojem ti tako ne bo nič delalo.
Rabiš kondenzator:
http://www.lotos.si/sl-si/shop/group/el...
Iz zgornje poslikane knjige, če prav razberem je 20uFza 1KW moči.
Tako da poglej koliko moči ti porablja stružnica pa preračunaj :)

lp

einstein :P ::

Ok. Kaj pa se zgodi, če dam premajhen ali prevelik kondenzator? Ker imam doma enega od pralnega stroja 16uF 500V in razmišljam, da bi ga uporabil.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Magic1 ::

Lahko probaš, vendar se mi zdi da bo 16micro mnogo premalo, razen če je stružnica 1kW(kar močno dvomim). 20uF(ali 70uF, ne vem kera je prava) na vsak kilovat moči. Ne nakaj napamet delat, pejt do enega(ali poklič), ki se ukvarja z el. motorji in vpraš. Štromarji načeloma niso smotani in povejo brez da bi ti računal.
Magic

Aljaz1980 ::

Google ftw
Pišem samo zaradi bluzenja v temi.




Three-phase motors will run on single-phase power. What they WON'T do is start. There is no easy way to re-wire such a large motor to run on a single phase.

Properly sized capacitors and a special relay is sometimes used on sewage lift stations (poopie stations is what we call them) to run the 3-phase pumps on single phase.

I've seen 10 hp motors used. Sometimes a lift station is needed where 3-phase power is not available The motor will not develop it's full horsepower, only about 2 thirds. A push-button can be used in place of the relay, but you will have to push the button until the motor starts then let go. If the motor stops you will need to push the button again. Usually expect several hundred micro-farads to be needed.

I have used old A/C motor-run capacitors in parallel to experimentally determine the actual size (capacitance) needed. Be sure to use correct working voltage capacitors. DANGER!!! Electricity can EASILY kill you and capacitors can blow up in your face!!!

------

I've seen crazy people attempt to rope-start three-phase motors (it works), connect phase converters, all sorts of weird stuff. In reality, single-phase 5hp motors are available, so the a good recommendation is to trade-in the 3-phase motor for a 1-phase motor of the size you need.

------

To run a three phase equipment from a single phase source, you will need something called a "phase converter".

Before you go out and buy one, find out if a single phase motor is available to match your requirements. It will probably be an easier solution for you if you can do that.



Depending on your application, another option with such a large motor is to get a "Variable Frequency Drive". These are somewhat expensive but will take in a single-phase input and output 3-phase.

------

As always, if you are in doubt about what to do, the best advice anyone should give you is to call a licensed electrician to advise what work is needed.

Before you do any work yourself,
on electrical circuits, equipment or appliances,
always use a test meter to ensure the circuit is, in fact, de-energized.

IF YOU ARE NOT ALREADY SURE YOU CAN DO THIS JOB
SAFELY AND COMPETENTLY
REFER THIS WORK TO QUALIFIED PROFESSIONALS.

-

Run capacitor = 25-30µF per HP

1HP = 0.75kW

also

Supplying power to a 3-phase motor using a single phase is termed "single phasing", which is, in general, not good for the motor. Depending on the connection, one phase or two phases will have higher than normal current draw, which could damage these legs. If lightly loaded, the motor might be fine.


Da ne bo dileme izkoristek je okoli 66%.

Ne nakaj napamet delat, pejt do enega(ali poklič), ki se ukvarja z el. motorji in vpraš. Štromarji načeloma niso smotani in povejo brez da bi ti računal.

Tudi nismo smotani in ne bomo svetovali amaterju, ker ne bomo odgovarjali, ko bo šlo kaj po zlu.

Dokler tema ne dobi slik stružnice in ploščice motorja, je itak vse skupaj natolčevanje.

einstein :P ::

V glavnem rad bi se zahvalil vsem štromarjem in ostalim, ki ste pomagali usposobiti zadevo. Priklopil sem nulo na L2, L1 in L3 pa sem povezal skupaj na fazo in pognal z roko (nisem dal kondenzatorja) in zadeva je delovala!!! :D Problem je le, ker ko nataknem še jermen gor ne more obrniti, ker je premalo moči. Bi mogoče zadevo rešil s kakšnim kondenzatorjem? Aja, pa moč stružnice je le od cca. 200 do 450W - to je majhna namizna stružnica, kot sem že v prvem post-u napisal. V glavnem, zdaj se vsaj motor vrti. :D Ko pa ste že zagreti, bi pa vas prosil še za pomoč pri priklopu motorja od črpalke katerega moč je od 1,1 do 1,32kW. Poskušal sem ga že enako priklopiti, kot stružnico ampak je samo naglas brnelo (kar se ne sliši dobro) in vrtenje z roko tudi ni pomagalo, saj se ob vklopu čisto zablokira. Ravno tako, kot stružnica ima možnost priklopa tudi na 220-240V le ne vem, kako. Spodaj so slike priklopa in ploščice. (slikano s telefonom :| ) Na zgornjih treh priklopih piše W2, U2 in V2, na spodnjih pa W1, U1 in V1 (ni nujno, da sem prav po zaporedju napisal).

Hvala za odgovore in vaš čas. :D



STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

lebang1 ::

ja, oba problema bi moral rešiti z kondenzatorji...
Pri stružnici okoli 8uF, pri črpalki pa okoli 24uF. (400v)
Najbolje da vprašaš tam kjer boš kupoval, bi morali bolje vedeti.

Tiste oznake U1,V1,W1 so le stare oznake novih L1, L2, L3.

lp

Fave ::

lebang1 je izjavil:


Tiste oznake U1,V1,W1 so le stare oznake novih L1, L2, L3.

lp


Ni čisto res. U, V, W se po novem označuje A, B, C, ker gre za navitja. Faze pa se imenujejo L1, L2 in L3. N je nula, PE pa je zaščitni vodnik (protective earth/zaščitna ozemljitev). N in PE sta lahko združena v en vodnik in takrat je to PEN.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

einstein :P ::

Samo še nekaj bi vprašal, če povežeš nulo in zemljo, da dobiš "PEN" ali to pomeni, da je potem tudi v ozemljitvenem vodniku napetost?

Hvala, lp
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Fave ::

Ne. Karkoli priključiš na ozemljitev ima 0 V.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

telexdell ::

lebang1 je izjavil:

@telexdell, čisto zgrešeno.

Rabiš le en primeren kondenzator, ki ti simulira drugo fazo.
Tako da imaš nekakšen 2.fazni sistem, kateri deluje cca 20% slabše kot 3f.

Sicer me že malo daje EMŠO a vendar ne toliko. Moč v tri faznem sistemu je definirana kot 1,73*U*I (1,73*400*I) ali kot 3*Uf*I (3*230*I). Moč v enofaznem sistemu pa je definirana kot U*I (230*I). Ker pri vezavi 3 faznega motorja na eno fazo priključiš 230V dobiš le 1/3 moči originalnega motorja ob enakem toku skozi navitje. Kondenzator potrebuješ, da dobiš fazni zamik in ustvariš neko vrtilno polje tudi pri mirovanju motorja. Ko se motor zavrti moraš zagonski kondenzator izključiti, da ti kapacitivni tok ne povzroča dodatnih izgub. Lahko pa po končanem zagonu priključiš dodatni kondenzator manjše moči za kritje potreb po jalovi energiji in s tem razbremeniš napajalni kabel. V praksi se namestita dva kondenzatorja od katerih je eden stalno priključen drugi pa se izključi po končanem zagonu.

PS- me pa zares zanima, kako si ti prišel do 20%?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fbenn9 ::

lebang1 je izjavil:

 trifazni motor za enofazno obratovanje

trifazni motor za enofazno obratovanje



 kondenzatorski motor

kondenzatorski motor



Pozdravljeni, ali mi lahko kdo raloži enačbo za priklop npr 4kw motorja na 1 fazo.
Če prav razumem je Cb=70*4kw=280uF/Kw, kar znaša(280*4Kw) 1120uF 500V kondenzator
Ca=2Cb=2240uF 500v?

Ali so za eno fazo potrebni 500v kondiči ali so dovol 250V?

Lp!

Duhec ::

Jaz bi upošteval prvi stavek na desni strani: "Kondenzatorja morata biti grajena za nazivno napetost najmanj 500V" ! :)

Fifty6 ::

Torej za enofazno priključitev in za zagon lahko uporabiš le en kondenzator, če pa zadeva nebi speljala pa uporabiš dva kondenzatorja (eden deluje ves čaš, drugi pa je le za zagon in se odklopi s hitrostnim relejem ko doseže stroj določeno številko obratov). Če uporabiš dva kondenzatorja zagonski kondenzator Ca in obratovalni kondenzator Cb morata biti priključena med linijski priključek L1 in prsto fazno vejo W1, velikost kondezatorja pa se določi po enačbi: za tvojih 230V Cb=70[?F/kW]*P, torej 70?F na 1kW moči, Ca=2xCb. Stroj pri 230V bo dosegel 2/3 nazivne moči trifaznega stroja, ker boš imel izkoriščenega 2/3 navitja. Kondenzatorja morata pa biti narejena za nazivno napetost najmanj 500V.

In še slika kako moreš to zvezat pri tvoji vezavi(imaš zvezda vezavo):

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Fifty6 ()

A. Smith ::

@ einstein

Od naštetih metod bo tista od lebanga1 delovala. Najbrž. Ampak a se je vredno zajebavat s kondenzatorji in hitrostnim relejem, če te stane rabljen frekvenčnik, ki naredi iz ene faze 3, zraven pa omogoča nadzorovan, počasen zagon in še mnogo dodatnih funkcij, 130€ ? Vem, da v to smer (še) ne razmišljaš, vendar raje dobro premisli.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

fpbs ::

einstein :P je izjavil:

V glavnem rad bi se zahvalil vsem štromarjem in ostalim, ki ste pomagali usposobiti zadevo. Priklopil sem nulo na L2, L1 in L3 pa sem povezal skupaj na fazo in pognal z roko (nisem dal kondenzatorja) in zadeva je delovala!!! :D Problem je le, ker ko nataknem še jermen gor ne more obrniti, ker je premalo moči. Bi mogoče zadevo rešil s kakšnim kondenzatorjem? Aja, pa moč stružnice je le od cca. 200 do 450W - to je majhna namizna stružnica, kot sem že v prvem post-u napisal. V glavnem, zdaj se vsaj motor vrti. :D Ko pa ste že zagreti, bi pa vas prosil še za pomoč pri priklopu motorja od črpalke katerega moč je od 1,1 do 1,32kW. Poskušal sem ga že enako priklopiti, kot stružnico ampak je samo naglas brnelo (kar se ne sliši dobro) in vrtenje z roko tudi ni pomagalo, saj se ob vklopu čisto zablokira. Ravno tako, kot stružnica ima možnost priklopa tudi na 220-240V le ne vem, kako. Spodaj so slike priklopa in ploščice. (slikano s telefonom :| ) Na zgornjih treh priklopih piše W2, U2 in V2, na spodnjih pa W1, U1 in V1 (ni nujno, da sem prav po zaporedju napisal).

Hvala za odgovore in vaš čas. :D




S teh tvojih slik je razvidno, da motor lahko priklopiš samo na tri faze v vezavi zvezda - trikot, ne moreš ga pa priklopit na eno fazo.

einstein :P ::

fpbs je izjavil:

einstein :P je izjavil:

V glavnem rad bi se zahvalil vsem štromarjem in ostalim, ki ste pomagali usposobiti zadevo. Priklopil sem nulo na L2, L1 in L3 pa sem povezal skupaj na fazo in pognal z roko (nisem dal kondenzatorja) in zadeva je delovala!!! :D Problem je le, ker ko nataknem še jermen gor ne more obrniti, ker je premalo moči. Bi mogoče zadevo rešil s kakšnim kondenzatorjem? Aja, pa moč stružnice je le od cca. 200 do 450W - to je majhna namizna stružnica, kot sem že v prvem post-u napisal. V glavnem, zdaj se vsaj motor vrti. :D Ko pa ste že zagreti, bi pa vas prosil še za pomoč pri priklopu motorja od črpalke katerega moč je od 1,1 do 1,32kW. Poskušal sem ga že enako priklopiti, kot stružnico ampak je samo naglas brnelo (kar se ne sliši dobro) in vrtenje z roko tudi ni pomagalo, saj se ob vklopu čisto zablokira. Ravno tako, kot stružnica ima možnost priklopa tudi na 220-240V le ne vem, kako. Spodaj so slike priklopa in ploščice. (slikano s telefonom :| ) Na zgornjih treh priklopih piše W2, U2 in V2, na spodnjih pa W1, U1 in V1 (ni nujno, da sem prav po zaporedju napisal).

Hvala za odgovore in vaš čas. :D




S teh tvojih slik je razvidno, da motor lahko priklopiš samo na tri faze v vezavi zvezda - trikot, ne moreš ga pa priklopit na eno fazo.


Je možno priklopit na eno fazo, sem že probal in dela, tudi moč ima in zažene takoj.

AtaStrudl ::

Brez veze telovadit s kondenzatorji itd, frekvencni pretvorniki so danes res poceni, in so edina prava in elegantna resitev!
Pa se obrate bos lahko reguliral, kar pri struznici lahko pride zelo prav!

fpbs ::

To, kar si ti priklopil je isto, kot če ti pri trofazni vezavi pregori varovalka od ene faze, Motor se še vrti, a precej brni in se greje. Če ga boš dalj časa pustil vklopljenega ti lahko pregori.

einstein :P ::

fpbs je izjavil:

To, kar si ti priklopil je isto, kot če ti pri trofazni vezavi pregori varovalka od ene faze, Motor se še vrti, a precej brni in se greje. Če ga boš dalj časa pustil vklopljenega ti lahko pregori.


Ne, je tudi za eno fazo, saj piše.

fbenn9 ::

Hvala za hiter odgovor!

A. Smith :
Za enkrat le iščem rešitve, kar bom realiziral bom še videl, vendar rešitev ni slaba.

Lp!

fpbs ::

einstein :P je izjavil:

fpbs je izjavil:

To, kar si ti priklopil je isto, kot če ti pri trofazni vezavi pregori varovalka od ene faze, Motor se še vrti, a precej brni in se greje. Če ga boš dalj časa pustil vklopljenega ti lahko pregori.


Ne, je tudi za eno fazo, saj piše.

Dobro si oglej sliko. Enkrat imaš predznak zvezdo, enkrat pa trikot in s tem različne napetosti in porabe toka.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priklop vtičnice ??

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4815219 (4438) starfotr
»

Kaj je naloga kondenzatorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1814680 (13757) steev
»

trifazni elektromotor -vezava na podaljšek

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3921684 (21160) Vikking
»

Prevezava iz trofaznega vtikača na dvofazni vtikač - stružnica

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
214634 (4285) int47
»

elektro motor - kako obrniti vrtenje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
921452 (21174) VolkD

Več podobnih tem