» »

NLB naknadno spremeni tečaj valute

NLB naknadno spremeni tečaj valute

DeGi- ::

Zdravo!

Kako je možno, da banka naknadno spremeni tečaj oziroma vrednost v EUR, ki jo odtegne iz mojega računa? Da pojasnim, prejšnji mesec sem na Hrvaškem tankal za 633.43 HRK s kartico Maestro, kar sem čez 2 dni na NLB Kliku lahko opazil kot 81.87EUR. Danes sem po ponovnem pregledu računa ugotovil, da se je ta številka magično spremenila v 84.02EUR. Zanima me, kako je to mogoče in/ali ima banka to sploh pravico delati? Da ne gre za enkratni primer dokazuje dejstvo, da sem istega dne kupil Redbull, kar je bilo zabeleženo kot 1.81EUR, danes pa to vidim kot 1.86EUR.

Good Guy ::

Dokler bo bencin na Hrvaškem cenejši kot pri nas se ne sekiraj preveč

DeGi- ::

Sploh ne gre za ceno bencina oziroma Hrvaško kot tako (lahko bi bila Belgija, Danska, /vstavi poljubno državo/). Zanima me, kako je možno, da banka naknadno spremeni znesek, ki mi ga trgajo z računa, ne da bi me o tem kakorkoli obvestili. Prav tako nikjer (razen v moji interni evidenci) ni vidno, da je bil prej znesek različen od trenutnega.

pirat ::

Ja, je mozno.
V trenutku, ko opravis transakcijo na POS terminalu se zabelezi evidencno tvoja poraba (zato, da ne mores presegat limita, ipd...). Ko pa so potem enkrat dokoncno opravljene vse avtorizacije, pa se bremenitev tvojega racuna poracuna z dejanskim tecajem na dan dokoncno potrjene tranaskcije....
Pa zamik v dneh ni toliko stvar NLB kot je verjetno bolj stvar teh procesnih centrov, ki skrbijo za procesiranja kartic... Ce opravljas placila s kaksnimi mastercard ali diners karticami je zamik lahko se vecji kot pri maestro karticah...

St235 ::

zato ker je prišlo do spremebe tečaja med taumom bremenitve in datumom valute.

amigo_no1 ::

V kolikem času dejansko trgajo z računa ?

para! ::

Najbol, da kr počakajo na najugodnejši tečaj. Jebeš tehnologijo, če gre u izi.
Death before dishonor!

Yohan del Sud ::

In v eni sosednji temi se ljudje sprašujejo o smiselnosti gotovine. He, heh, he, heh ...
www.strancar.com

krneki0001 ::

NLB ni nič naknadno zaračunala. Ti si plačal na hrvaškem, transakcija se je že sprovedla, vendar v njihovem procesnem centru, ne pa v NLB.
S tvojega računa ni bilo nič oduzeto takrat, samo sredstva so se rezervirala po NLB tečaju, ki velja za tisti dan.
Ko pa je iz hrvaške banke (katera pač ima pos na tisti pumpi, kjer si tankal) poslala zahtevek na NLB, so ti z računa pobrali toliko kot je bilo na zahtevku tiste banke in po njihovem tečaju.

Ponavadi pa pošljejo dan ali dva kasneje.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

St235 ::

Yohan del Sud je izjavil:

In v eni sosednji temi se ljudje sprašujejo o smiselnosti gotovine. He, heh, he, heh ...


jao, kake izjave, ker pri gotovini pa ni valujtnega tveganja...

AndrejS ::

offtopic: Ne vem zakaj še eni vedno vstrajate na tej lopovski tajkunski banki ....

jype ::

Inercija.

noraguta ::

S tvojega računa ni bilo nič oduzeto takrat, samo sredstva so se rezervirala po NLB tečaju, ki velja za tisti dan.
dejte ga no srat! suma sumarum si bil takrat ob denar to niso ene opcije. brez denarja na računu nebi mogel kupit bencina , pa koga nategujete in imate za norca. kako pa procesira nlb pa ni stvar komintenta. oz je. stem da gre drugam.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

St235 ::

ker druge banke imajo to drugače rešeno a? Daj ne nabijat tja v tri dni. Pri vseh bankah pride do zamika med avtorizacijo in valuto. In če se vmes tečaj spremeni potem pride do valutnih razlik. Enako kot pride do valutnih razlik če v ponedeljek kupiš kune, potem se pa v torek spremeni tečaj. Al je to tudi kriva NLB?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

krneki0001 ::

noraguta je izjavil:

S tvojega računa ni bilo nič oduzeto takrat, samo sredstva so se rezervirala po NLB tečaju, ki velja za tisti dan.
dejte ga no srat! suma sumarum si bil takrat ob denar to niso ene opcije. brez denarja na računu nebi mogel kupit bencina , pa koga nategujete in imate za norca. kako pa procesira nlb pa ni stvar komintenta. oz je. stem da gre drugam.


S tvojega računa se trga, ko se dobi zahtevek iz banke katera je lastnik pos terminala. Hrvaška namreč še ni v uniji in imajo svoj procesni center, slovenija pa ima procesni center za kartično poslovanje v bruslju. Ko bo hrvaška v uniji, se bodo morali priklopit na bruseljski center in takrat bo plačilo sprovedeno takoj. Do takrat pa se samo rezervira sredstva, ki bodo odtegnjena iz računa na dan tvojega nakupa po valuti banke katera vodi tvoj račun. Ta rezervacija je informativna vendar ti vidiš, kot da so denar že odtrgali z računa. Ko pa druga banka pošlje zahtevo, se pa tudi dejansko odtegne po valuti, ki jo določi banka, ki pošilja zahtevo. Zato tudi taka razlika. In tukaj je valuto določila hrvaška banka, ne NLB.

In tako je rešeno z vsemi bankami v evropi, če njihovi komitenti plačujejo s karticami na hrvaškem, tako da tajkunska banka gor ali dol, zadeve kar se tiče občanov (fizične osebe brez VIP oseb na vladnih spiskih) so zelo zelo transparentne in na dolgo in široko opisane na internetnih straneh. In vse to se da prebrat, samo drobnega tiska noben ne bere, potem se pa joka preko neta, kako so mu denar ukradli in ne vem kaj še vse zraven.

Recimo tako se ti lahko zgodi, da če bo razlika v minus, ti bodo zaračunali manj kot pa je bil informativni izračun. To se ponavadi dogaja v mesecih "kislih kumarc", ko hrvatom tečaj pada.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

jype ::

Spremeni se tudi kadar je sprememba tečaja v korist stranke. Tu NLB ne dela ničesar po svoje.

noraguta ::

to si prav lepo izmišljujete nikjer v pogojih poslovanja ni tega navedeno. za razliko od mastercarda kjer je to specificirano.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

krneki0001 ::

noraguta
Tole velja za BA maestro
Pri uporabi BA Maestro kartice v tujini v valuti, ki ni EUR, se preračun iz tuje valute v EUR izvede po referenčnem menjalnem tečaju kartičnega sistema MasterCard, na način, opisan v točki 5.2. teh splošnih pogojev.

5.2.
Banka bo na dan prejetja informacije o opravljeni finančni transakciji le-to knjižila na imetnikov osebni račun. V primeru porabe po kartici v valuti, ki ni evro, se plačilo obveznosti imetnika kartice izvrši v evrih, pri čemer se preračun iz valute porabe v evre, opravi na naslednji način: valuta porabe, ki ni EUR, se pretvori po nakupnem tečaju v valuto USD, tako dobljeni znesek USD pa po prodajnem tečaju v evro. Pretvorba se opravi po tečajih, ki so veljavni v trenutku obdelave transakcije v MasterCardu (datum izvršitve transakcije/avtorizacije in datum obdelave transakcije/finančne transakcije je praviloma različen).

Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

St235 ::

noraguta je izjavil:

to si prav lepo izmišljujete nikjer v pogojih poslovanja ni tega navedeno. za razliko od mastercarda kjer je to specificirano.


Lej če si ti polpismen in ne znaš prebrat pogojev poslovanja je to tvoj problem in ne krivda NLB. Jasno je namreč navedeno, da se pri maestro tranzakcijah v tuji valuti uporabi enak sistem kot pri MC. In ker se datum avtorizacije in datum obdelave razlikujeta lahko rpide do razlik v plus ali v minus.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

DeGi- ::

Super, vse jasno, hvala za obrazlozitev @nebivedu in ostali. Zanimalo me je, kako je to mozno in zakaj do tega pride in to informacijo sem sedaj dobil, ceprav ste nekateri malo odjadrali po svoje :-).

krho ::

zakaj za vraga se to pretvajra v USD;((
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

SasoS ::

MasterCard Incorporated (NYSE: MA) or MasterCard Worldwide is an American multinational financial services corporation with its headquarters in the MasterCard International Global Headquarters, Purchase, New York, United States. :D

RejZoR ::

Sorry sam tole z zamikom je za moje pojme en BS. Kar govorite je tko kot bi na spletni trgovini naročil izdelek za 400 EUR in se odločil za plačilo po povzetju (kar pomeni da dejansko še nisi nič plačal). Par ur po naročilu bi se izdelek podražil na 450 EUR in naslednji dan bi moral plačat 450 EUR in ne 400. Pa tega ne delajo. Zakaj so pol banke en poseben primer? Kupca to ne briga če oni mečkajo in podatke pošiljajo z zamikom. To je njihov problem, nej si pa zrihtajo hitrejši način poslovanja da do tega ne bo prihajal ane, do takrat pa naj bojo te razlike njihov strošek in problem. Bi videl, da bi si tko hitro preuredil poslovanje da bi bilo veselo. Tko pa jim maha v vetru in to je to, folku pa se veselo kasira več če je treba...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

St235 ::

Mešaš pojme. ČE izdelek naročim za 400€ potem je 400€. Z bencinom ni nič drugače. Ko si ga kupil je bil (fiktivna številka) 200 kun in ko si ga plačal je bil tudi 200 kun, vendar je vmes prišlo do spremembe valute in 200 kun danes je 80, jutri pa 85€.

Pri online kupovanju ni popolnoma nič drugače. Če jaz izdelek kupim za 400$ in se vsem spremeni vrednost dolarja potem se bo ta razlika poznala pri pretvorbi v €. Znesek v dolarjih pa bo vedno isti.

Tako kupec dejansko vedno plača isto ceno (200 kun ali 400 dolarjev) ni pa pretvorba enaka, ker se tečaj lahko spremeni.

Poldi112 ::

>Sorry sam tole z zamikom je za moje pojme en BS.

Si pač bumbar, ki ne posluša razlage ljudi, ki delajo v tem sektorju, niti nočeš prebrati pravil poslovanja.

>To je njihov problem, nej si pa zrihtajo hitrejši način poslovanja da do tega ne bo prihajal ane

Ne, to je tvoj problem. Če ti je tako zelo hudo si pa zrihtaj račun za vsako valuto, v kateri kupuješ, pa ne boš imel tega problema.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PayPal (strani: 1 2 3 473 74 75 76 )

Oddelek: Loža
3785734649 (17680) plusdzabaka1
»

Paypal podpira tudi Slovenijo (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
817134287 (14251) igi82m
»

Predplačniška visa (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15037925 (16081) sbawe64
»

Katera predplacniska kreditna kartica (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6821144 (10236) kuall

Več podobnih tem