» »

DHCP server

DHCP server

Pesimist ::

Ve kdo če lahko avtomatični DHCP server ruterja ( 192.168.10.100 - 192.168.10.149 )
dodeljuje tudi druge statične IPje range kot 10.7.166.1, ker mi trenutno posiljuje komunikatorje ko restartam ruter in modem z 192.168.10.xxx

OmegaBlue ::

Dokler mu lahko nastaviš več poolov, lahko. Ampak redko to znajo domače škatlice.
(DD-wrt, tomato bi lahko pripravil do tega)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

BlaY0 ::

DHCP pool je del subneta. Torej rabiš najprej na serverju/routerju interface z IP-jem v tem subnetu. V zgornjem primeru gre za različna subneta. Pool lahko potem oblikuješ glede na različne parametre, recimo MAC klienta ali tip DHCP klienta. Poolu določiš tudi rang, ki je v okviru subneta.

Za zgornji primer torej samo ustvariš pool v katerem ekskludaš MAC naslove tvojih komunikatorjev in si zmagal. Dnsmasq to zna.

edit: evo še točna opcija, ki gre v konfiguracijsko datoteko oziroma tisto text formo v web GUI-ju:

dhcp-host=11:22:33:44:55:66,ignore

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

aleksander10 ::

BlaY0 je izjavil:

DHCP pool je del subneta. Torej rabiš najprej na serverju/routerju interface z IP-jem v tem subnetu. V zgornjem primeru gre za različna subneta. Pool lahko potem oblikuješ glede na različne parametre, recimo MAC klienta ali tip DHCP klienta. Poolu določiš tudi rang, ki je v okviru subneta.

Za zgornji primer torej samo ustvariš pool v katerem ekskludaš MAC naslove tvojih komunikatorjev in si zmagal. Dnsmasq to zna.

edit: evo še točna opcija, ki gre v konfiguracijsko datoteko oziroma tisto text formo v web GUI-ju:

dhcp-host=11:22:33:44:55:66,ignore



To pa žal ne drži. DHCP server ima lahko čisto drugačen IP naslov, kot pa jim potem podeljuje. In podeljuje lahko več različnih scopov. Edino kar moraš narediti, da na L3 napravah (rusmerjevalniku ali L3 stikalu), poveš, kako DHCP requesti priletijo na DHCP server. Ponavadi se uporabi DHCP relay za dosego tega cilija.

Za domačo rabo to več ali manj ni. To uporabljaš v podjetju, kjer imaš veliko segmentacijo s pomočjo VLANov, trinivojske razporeditve, itd.
Aleksander

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself. (J.M.)"

BlaY0 ::

Kaj točno ne drži?

Misliš to, da rabiš dodaten interface? Ja, res je. Moja napaka. Samo ne vem če lahko to izvedeš na dnsmasq-u. Bom poskusil ob priliki.

aleksander10 ::

DNS serevr ima lahko samo eth0 pa vseeno lahko podeljuje več IP na različna omrežja (192.168.1.0/24, 192168.2.0/24, itd). Ker so verjetno omrežja ločena fizično ali logično (VLANi), je potrebno na Layer3 napravi povedati, kako naj se obnašo ko dobi DHCP request na tem omrežju. DHCP relay točno to naredi. Posluša za request in ga pošlje na IP od DHCP strežnika.

Na tem linku poglej kako DHCP relay deluje.
Dynamic Host Configuration Protocol @ Wikipedia

Če bi bilo po tvoje bi DHCP sererv potreboval toliko ethx interfacov kilikor je omrežji v podjetju, kar je totalno brezveze.

Tudi z dnsmasq-om lahko to narediš. Sicer ne preveč pričakovati do dnsmasq-a ker je to le lightweight DHCP in DNS server.

Ni
Aleksander

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself. (J.M.)"

BlaY0 ::

Ampak mi nismo v podjetjo s 47imi VLAN-i, smo doma in imamo na voljo kvečjemu dnsmasq, ki je nameščen na routerju. Kaj je DHCP relay vem, ker imamo v podjetju zadevo točno tako rešeno, sem pa tudi napisal, da sem ga glede interfejsou usral...

aleksander10 ::

Sem vesel, da veš kaj to je in če boš pogledal višje, sem tudi jaz omenil, da to ni za doma.
Aleksander

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself. (J.M.)"


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

VLAN, wifi za goste?

Oddelek: Omrežja in internet
141916 (1308) aleksander10
»

L2 VPN

Oddelek: Omrežja in internet
7893 (737) AC_DC
»

Siol TV STB - software

Oddelek: Omrežja in internet
4510300 (3072) Klemen Košir
»

Ethernet bridge

Oddelek: Omrežja in internet
9910 (686) Invictus
»

Innbox v50 in ruter

Oddelek: Omrežja in internet
199811 (9338) Malajlo

Več podobnih tem