» »

MSTP vprašanja

MSTP vprašanja

pegasus ::

Razmišljam o nekako taki postavitvi:

Želja je, da vse naprave iz Lan1 vidijo vse naprave v Lan2 preko 20Gb pipe. Zaradi pomanjkanja switch portov so porazdeljene na vsaki strani med dva switcha.

Vprašanja:

Je to na ethernetu sploh izvedljivo? Ali tlačim kroglo v kvadratno luknjo?

Če je, kako pravilno skonfigurirati (m)stp, da bo stvar špilala? Idealno bi bilo vse v istem vlanu, a če ne gre drugače, bi se lahko pomatral tudi z dvema.
  • zavaroval slike: Gandalfar ()

x.sci ::

Enostavno povedano: ne, ker je to omejitev stpja (bilokaksnega).

Najlazja resitev so stackable switchi. Das po dva v stack pa etherchannel vmes (gres teoreticno lahko do 40gbps).

Zdaj so precej popularne tudi razne SPB/TRILL zadeve (npr. FabricPath, QFabric), samo to so precej nove, fancy in (posledicno) drage igracke.

Mstp ti pomaga ce bi imel vec vlanov, samo potem rabis routat promet med njimi (10gbps+). Mas router, ki to zmore oz. so switchi l3?

Kaj pa sploh hoces naredit? Ker je "zanimiva" topologija; a->b traffic mora it cez c/d.

pegasus ::

A->B traffica ni. Za lažjo predstavo, na eni strani so serverji, na drugi strani je storage.

Sem pa stvar po nekaj tuhtanja že rešil. Pač bo mal več šraufanja in vlačenja kablov, ampak bo pa.

Ja, tkanince so milina napram ethernet drevesom. Me infiniband čist preveč razvaja :)

tony1 ::

Če stikala podpirajo 10 gbit vmesnike, ni hudič, da niso tudi stackable?

jl ::

Slika je malo cudna, ker imas dva (po opisu sodec) LAN-a, vmes pa le switche. Recimo, da si risal le L2 shemo, MSTP nima nobenega smisla (to ga uporabljas, ko imas res mnogo vlanov...pa se to je zoprno za administracijo, ker moras vsak dodatni vlan vpisati na vse switche, ki so v isti regiji), tako da bolje je PVST. Glede na to, da bi rad 20GB povezavo med LAN1 in LAN2 pa bi jaz na tvojem mestu naredi port channel med A in C ter B in D (failover pa med A in D ter B in C ) - v kolikor switchi ne podpirajo stacka.

pegasus ::

To je že vse kul, sam switchi so 3com x.x

tony1 ::

Ja, in?

gunserman ::

Pozdravljeni,

bom napisal v kar obstoječo temo saj se nanaša na MSTP. Torej zanima me ali slučajno kdo ve za kakšno gradivo (spletna stran ali kniga) v slovenskem jeziku, ki opisuje delovanje MSTP protokola? Namreč na internetu sem našel samo gradivo v ang. jeziku, ki pa ga je težko prevajati, saj vsebuje samo strokovne izraze in je težko ustvarjati smiselno besedilo. Hvala za pomoč.

jl ::

Po mojem se boš moral kar z angleško literaturo pozabavati, pa uporavi ltfe slovar za prevod strokovnih izrazov.

tony1 ::

Žal, strokovne literature v slovenščini tudi sam ne poznam. Brez angleščine v informatiki žal ne gre.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

VLANanje

Oddelek: Omrežja in internet
142569 (2032) joggi79
»

Siol TV na Siol Box preko routerja

Oddelek: Omrežja in internet
317920 (6571) damirj79
»

Network switch (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6015733 (13649) Poldi112
»

VLAN za telebane

Oddelek: Omrežja in internet
408433 (6561) SeMiNeSanja
»

DD-WRT konfiguracija omrežja

Oddelek: Pomoč in nasveti
151618 (1382) Hayabusa

Več podobnih tem