» »

Kateri router?

Kateri router?

««
129 / 130
»»

bciciban ::

Jazon je izjavil:

BE serija routerjev (Wifi7 + 10 in 2,5Gbit porti) zdaj očitno prihaja v Evropo.
Par mesecev nazaj je bilo na voljo s pošiljanjem v Slovenijo praktično nič, ko sem gledal, kaj se da dobiti. Zdaj je situacija precej drugačna, so pa cene še vedno visoke.


Pa bi vi dejansko uporabljali mrežno opremo ki za delovanje zahteva online račun ?
Pa se ne gre za to da je kitajsko podjetje. Tudi Ubiquiti-ja ne bom uporabljal pa če mi ga dajo zastonj. Enostavno nočem imeti mrežne opreme ki zahteva online račun ali ima upravljanje preko oblaka.

Jazon ::

bciciban je izjavil:

Jazon je izjavil:

BE serija routerjev (Wifi7 + 10 in 2,5Gbit porti) zdaj očitno prihaja v Evropo.
Par mesecev nazaj je bilo na voljo s pošiljanjem v Slovenijo praktično nič, ko sem gledal, kaj se da dobiti. Zdaj je situacija precej drugačna, so pa cene še vedno visoke.


Pa bi vi dejansko uporabljali mrežno opremo ki za delovanje zahteva online račun ?
Pa se ne gre za to da je kitajsko podjetje. Tudi Ubiquiti-ja ne bom uporabljal pa če mi ga dajo zastonj. Enostavno nočem imeti mrežne opreme ki zahteva online račun ali ima upravljanje preko oblaka.


Dobro vprašanje!
In odgovor na prvo žogo je: Not happy!

Hvala za opozorilo. Dejansko tega nisem niti preverjal, niti pomislil na to. To da ima neka XY tuja organizacija dostop do naprave izza FW je katastrofa. Industrijska špijunaža * omejevanje svobode govora * 24/7 nadzor nad populacijo.
Ko so pred časom zabluzili vsi ASUS routerji, (med posodobitvijo AV list se mi zdi), je postalo širše znano, da imajo proizvajalci dostop do naprav, tudi če se nisi nikamor prijavil. Pa letošnji primer ko je Crowdstrike s korporativno AV posodobitvijo za Windows (in Linux), BSOD-jal cele pisarne naenkrat. Za Windowse 10 in 11 imam pa že od štarta občutek, kot da sem priključen preko Citrixa. Ma OK, recimo da se še smatram na prisebni strani paranoje :D.

S stališča tehnologije pa je moja zgodba sledeča: V posodobitev domače pisarne je bil vključen switch za naprave, ki potrebujejo stabilno in hitro žično povezavo. Ker je 2.5Gbit zdaj postal standard za mrežne kartice sem nabavil switch z 2x10Gbit + 4x 2.5Gbit. Ko je po korakih crkoval stari router sem iskal nadomestek z 10+2.5Gbit porti. V AX rangu ni bilo nič pametnega, in tu pride na plan BE serija routerjev, ki so jo pred kratkim potihem izdali med vso to AI norijo. Ker željeni BE router ni bil enostavno dobavljiv in je po spominu koštal okoli 550€ sem idejo začasno skenslal in nabavil najbolj ugoden AX router v bingobangotu.

bm1973 ::

Za router je vseeno, ali ima samo 1 Gbe porte, saj večina nima več kot 1 Gbe internetne povezave.

Zvezdica27 ::

pač daj vse ksupaj za en (linux) firewall pa je... ne more do HW, če si zablokiral povezave...

zz

Bicii ::

Kaj pa bi vzel od mrežne opreme, če bi hotel malo bolj varno za doma ?

Mikrotik ?
Nekaj z OpenWRT ?

Vesoljc ::

bm1973 je izjavil:

Za router je vseeno, ali ima samo 1 Gbe porte, saj večina nima več kot 1 Gbe internetne povezave.


je pa vseeno fajn, ce lahko izkoristis hiter LAN. poleti sem nadgradil na ax80 in ax72 pro ki imata 2.5g link. zaenkrat zadovoljen, speed bump je iz 800mb na 1.8gb.
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Frgazor ::

bm1973 je izjavil:

Za router je vseeno, ali ima samo 1 Gbe porte, saj večina nima več kot 1 Gbe internetne povezave.


Ne pravim, da ruter z 1Gb porti ni zadosti, ampak:
- Pri meni doma se hitrost povezave vsakih par let poveča za mnogokrat. Sploh ne vem, če na optiki kakšen operater sploh še ponuja povezave pod 500mb. Nad 1gb bo prav gotovo postal standard že v bližnji prihodnosti.

- Ruterji z 1gb porti ne zmorejo rutanja z 1gb. Najboljši v optimalnih pogojih grejo recimo tam okrog 940, slabši pod 500...

bm1973 ::

Vesoljc je izjavil:

bm1973 je izjavil:

Za router je vseeno, ali ima samo 1 Gbe porte, saj večina nima več kot 1 Gbe internetne povezave.


je pa vseeno fajn, ce lahko izkoristis hiter LAN. poleti sem nadgradil na ax80 in ax72 pro ki imata 2.5g link. zaenkrat zadovoljen, speed bump je iz 800mb na 1.8gb.

Interno ja, ampak interno ti to reši en switch za 50 EUR...

Vesoljc ::

bm1973 je izjavil:

Vesoljc je izjavil:

bm1973 je izjavil:

Za router je vseeno, ali ima samo 1 Gbe porte, saj večina nima več kot 1 Gbe internetne povezave.


je pa vseeno fajn, ce lahko izkoristis hiter LAN. poleti sem nadgradil na ax80 in ax72 pro ki imata 2.5g link. zaenkrat zadovoljen, speed bump je iz 800mb na 1.8gb.

Interno ja, ampak interno ti to reši en switch za 50 EUR...


govorim o wifi povezavi, wifi hitrost je sla iz 800 na 1800
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vesoljc ()

Daniel ::

Vesoljc je izjavil:

bm1973 je izjavil:

Za router je vseeno, ali ima samo 1 Gbe porte, saj večina nima več kot 1 Gbe internetne povezave.


je pa vseeno fajn, ce lahko izkoristis hiter LAN. poleti sem nadgradil na ax80 in ax72 pro ki imata 2.5g link. zaenkrat zadovoljen, speed bump je iz 800mb na 1.8gb.


Kakšne WiFi adapterje uporabljaš na računalnikih?

Vesoljc ::

Daniel je izjavil:

Vesoljc je izjavil:

bm1973 je izjavil:

Za router je vseeno, ali ima samo 1 Gbe porte, saj večina nima več kot 1 Gbe internetne povezave.


je pa vseeno fajn, ce lahko izkoristis hiter LAN. poleti sem nadgradil na ax80 in ax72 pro ki imata 2.5g link. zaenkrat zadovoljen, speed bump je iz 800mb na 1.8gb.


Kakšne WiFi adapterje uporabljaš na računalnikih?


laptop ima killer wifi6, telefon one+ 12 pa podpira vse do wifi7
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Ales ::

Vesoljc je izjavil:

bm1973 je izjavil:

Vesoljc je izjavil:

bm1973 je izjavil:

Za router je vseeno, ali ima samo 1 Gbe porte, saj večina nima več kot 1 Gbe internetne povezave.


je pa vseeno fajn, ce lahko izkoristis hiter LAN. poleti sem nadgradil na ax80 in ax72 pro ki imata 2.5g link. zaenkrat zadovoljen, speed bump je iz 800mb na 1.8gb.

Interno ja, ampak interno ti to reši en switch za 50 EUR...


govorim o wifi povezavi, wifi hitrost je sla iz 800 na 1800

Se pravi dosegaš take hitrosti med brezžično povezano napravo in napravo, povezano z LAN kablom na 2,5 Gbit port?

Vesoljc ::

Ales je izjavil:

Vesoljc je izjavil:

bm1973 je izjavil:

Vesoljc je izjavil:

bm1973 je izjavil:

Za router je vseeno, ali ima samo 1 Gbe porte, saj večina nima več kot 1 Gbe internetne povezave.


je pa vseeno fajn, ce lahko izkoristis hiter LAN. poleti sem nadgradil na ax80 in ax72 pro ki imata 2.5g link. zaenkrat zadovoljen, speed bump je iz 800mb na 1.8gb.

Interno ja, ampak interno ti to reši en switch za 50 EUR...


govorim o wifi povezavi, wifi hitrost je sla iz 800 na 1800

Se pravi dosegaš take hitrosti med brezžično povezano napravo in napravo, povezano z LAN kablom na 2,5 Gbit port?


Da.
Server ima 10g nic do 10g switcha, v katerga sta vstekana tudi main router in drugi router (kot AP), oba se povezeta z 2.5g linkom.
Na serverju sem hostal open speedtest service, slike pa so z telefona, testirano v isti sobi kot AP.
1g link: https://ibb.co/NVKcfx7
2.5g link: https://ibb.co/MNGPZ8P
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

jabe ::

Pozdravljeni, v poplavi routerjev, switchev ipd sem se izgubila.

Bom opisala situacijo konkretno. V garazi imam 2 utp kabla, a oba zasedena, wifi mi ne vlece iz hise. Sicer je garaza posebej objekt, par metrov stran. Rabim wifi v garaži za polnilnico in EV.

Kaj so moje opcije:

1) najprej sem mislila, da bi v klet dala nekaj takega:https://www.mimovrste.com/ojacevalniki-...
In naredila AP. Bi to neslo ven iz kleti iz armiranega betona. Ima pa sicer sve okni? Garaza je obična zidana, garazna vrata, nivo pritličja...

2) ali obstaja kaj zgoraj podobnega, pa da se napaja preko POE. Fino bi bilo da bi UTP od solaredga dala v to škatlico in potem na drugem koncu spet kabel ven v razsmernik, pa wifi za ostalo. Naceloma bi sel tudi inverter lahko preko wifi, ampak bi raje obdrzala kabel... Je to to,npr: https://vi.aliexpress.com/item/10050052...


Problem je, da v hisi imam vticnico in utp skupaj, v garazi pa bi bilo en kabel treba nadometno vleči. Ali štrom ali UTP. Razbijala ne bi, kablov gledala tudi ne.

Se kaka opcija, pa da je plugin. Druga mi je sicer bolj všeč, ce obstaja kaka mala skatlica recimo 10cm in par cm visoka, jo lahko nekam skrijem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

jabe ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

Daniel ::

jabe je izjavil:

Pozdravljeni, v poplavi routerjev, switchev ipd sem se izgubila.

Bom opisala situacijo konkretno. V garazi imam 2 utp kabla, a oba zasedena, wifi mi ne vlece iz hise. Sicer je garaza posebej objekt, par metrov stran. Rabim wifi v garaži za polnilnico in EV.

Kaj so moje opcije:

1) najprej sem mislila, da bi v klet dala nekaj takega:https://www.mimovrste.com/ojacevalniki-...
In naredila AP. Bi to neslo ven iz kleti iz armiranega betona. Ima pa sicer sve okni? Garaza je obična zidana, garazna vrata, nivo pritličja...

2) ali obstaja kaj zgoraj podobnega, pa da se napaja preko POE. Fino bi bilo da bi UTP od solaredga dala v to škatlico in potem na drugem koncu spet kabel ven v razsmernik, pa wifi za ostalo. Naceloma bi sel tudi inverter lahko preko wifi, ampak bi raje obdrzala kabel... Je to to,npr: https://vi.aliexpress.com/item/10050052...


Problem je, da v hisi imam vticnico in utp skupaj, v garazi pa bi bilo en kabel treba nadometno vleči. Ali štrom ali UTP. Razbijala ne bi, kablov gledala tudi ne.

Se kaka opcija, pa da je plugin. Druga mi je sicer bolj všeč, ce obstaja kaka mala skatlica recimo 10cm in par cm visoka, jo lahko nekam skrijem.


Tole si tako krasno opisala, da nimam pojma kaj rabiš. Morda bo kdo drug razbral. Lahko pa poskusiš še enkrat. V osnovi pa lahko marsikatero dostopno točko napajaš preko POE.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Vanadium ::

Da še jaz vprašam za nasvet. Teta ima v svoji hiši naročen internet, do druge hiše od pokojnih starih staršev smo napeljali že pred časom UTP kabel. Do nedavnega smo imeli pri babici in na hlevu namontiran WRT54GL + OpenWRT, ki so delovali kot AP. V mladosti vzdrževanje te "infrastrukture" mi ni bilo problem saj sem pogosto obiskoval sorodnike in sem reševal take in drugačne probleme. Sedaj pa je časa vedno manj (jbg zgodi se lajf) in bi rad neko bolj zanesljivo rešitev saj dostikrat zadeva ni špilala (možno je tudi da je začel kabel srat saj je že 10+ let napeljano cca 130 m po zraku, sumim pa tudi na DHCP na routerju od ISP, da nekaj ne deluje kot bi moralo, ker WRT-ji dostikrat niso dobili IP številk). Skratka plan je itak napeljat po bolj optimalni in krajši trasi novi UTP kabel tako, da izločim ta problem iz enačbe. Rabil bi pa nasvet za dve čim cenejši dostopni točki, ki so PnP in da dejansko samo vtaknem kable in pozabim na njih. Stric in teta kaj več kot ven pa not iz elektrike neznata. Frekvence so komot 2.4 in wifi hitrost ne rabi bit neka huda, ker je internet paket 5 mbit ADSL bo se pa hitrost načelomo povečala na 50/25 mbit.

Torej da strnem zahteve:
- čim ceneje,
- čim bolj plug & play in set and forget,
- čim bolj preprosta nastavitev (najraje da samo geslo naštimam za wifi in nič drugega, nobenih jeb z DHCP in ostalimi nastavitvami),
- čim bolj stabilno delovanje,
- fajn je če ima zunanje antene da je signal čim boljši ni pa problemov z zasedenostjo frekvenc, ker v krogu 500 m od hiš tete in pokojnih staršev ni drugih hiš.

joez7 ::

DAj S-UTP kabel -novejši router. Ta starejši majo probleme z novimi gonilniki, kebros in WPA2.
Sem se že kar nekaj ukvarjal z tem, rešitev je novejši router, pa tudi klienta sem moral že menjat. Pred kratkim intelovo katico (3160NGW) v prenosniku ven in noter drugo od (Qualcom Atheros A335). Nekaj so spremenili v 6. mesecu letos. Sem probal drugo intelovo - isto, A355 pa deluje - kaj je vzrok ???
Nabav kakega TP-Linka ali Asusa (rabljenega za 20€), ga lahko daš tudi v AP mod, pa boš mel mir. Aja za 130m je kar problem 1G mreža, če boš mel srečo, ti bo delalo v rangu 100M.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

pero50 ::

https://mi-store.si/products/xiaomi-mi-...

Tole. Tako dobro in tako stabilno mi ni delal še noben router kot od xiaomija za 20€ . Tudi signal je boljši kot na tp-linku za 60 ali pa asusu za 200€, katerega sem vrnil, ker takega sranja še nisem videl. (ni se ga dalo spravit v bridge, čeprav sem imel 2 identična routerja, signal je bil polovico slabši in pa v tistih par dneh kot sem ga imel se je vsaj 10x crashal.. Nisem mogel verjet...)

Sam imam sicer en model starejšega mi 3 in pa mi 4a, ampak v življenu ne kupim več dražjega routerja.

joez7 ::

Ja sam ali tale ma samo 100M porte? Če ti je dovolj - OK. Če pa maš na razpolago 200 ali 500Mbit hitrost, rabiš 1G porte na routarju.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Daniel ::

pero50 je izjavil:

https://mi-store.si/products/xiaomi-mi-...

Tole. Tako dobro in tako stabilno mi ni delal še noben router kot od xiaomija za 20€ . Tudi signal je boljši kot na tp-linku za 60 ali pa asusu za 200€, katerega sem vrnil, ker takega sranja še nisem videl. (ni se ga dalo spravit v bridge, čeprav sem imel 2 identična routerja, signal je bil polovico slabši in pa v tistih par dneh kot sem ga imel se je vsaj 10x crashal.. Nisem mogel verjet...)

Sam imam sicer en model starejšega mi 3 in pa mi 4a, ampak v življenu ne kupim več dražjega routerja.


Vrjetno si Xiaiomi malce po domače tolmači dovoljeno moč oddajanja. Potem pa lahko ima močan signal.

blackbfm ::

Vrjetno si Xiaiomi malce po domače tolmači dovoljeno moč oddajanja. Potem pa lahko ima močan signal.


no to si ne more, ker so omejitve jasno regulirane.. razen če dovoljuje nastavitev druge regije oz če ni bil delan za EU trg, potem je možno da oddaja močneje

je pa ta vseeno mal bosa da bi nek budget mediatek router deloval bolje kot asusi za 200>:D

Daniel ::

Regije marsikje ni problem nastaviti.

MrStein ::

Daj no daj, če pa so tu večkrat razložili, da močnejši signal pomeni tudi močnejši šum in da na koncu ni nič boljši!!11
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bciciban ::

MrStein je izjavil:

Daj no daj, če pa so tu večkrat razložili, da močnejši signal pomeni tudi močnejši šum in da na koncu ni nič boljši!!11


Seveda močnejši signal nič ne pomeni če na drugi strani klient ne odgovarja z enako močnim signalom.

Jaz sem pred leti kupil neko divje močno wifi kartico in anetno.

Laptop je kazal skoraj poln signal tam kjer ga prej ni bilo.
Internet pa seveda ni delal ker od laptopa signal ni prišel nazaj do ruterja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

Daniel ::

A Alfo? Tisto je bila svojčas zanimiva reč. Še danes se jo nekaj uporablja v Kali Linuxu za penetracijske teste.

bciciban ::

Daniel je izjavil:

A Alfo? Tisto je bila svojčas zanimiva reč. Še danes se jo nekaj uporablja v Kali Linuxu za penetracijske teste.


To ja :)

starfotr ::

Vanadium je izjavil:

Da še jaz vprašam za nasvet. Teta ima v svoji hiši naročen internet, do druge hiše od pokojnih starih staršev smo napeljali že pred časom UTP kabel. Do nedavnega smo imeli pri babici in na hlevu namontiran WRT54GL + OpenWRT, ki so delovali kot AP. V mladosti vzdrževanje te "infrastrukture" mi ni bilo problem saj sem pogosto obiskoval sorodnike in sem reševal take in drugačne probleme. Sedaj pa je časa vedno manj (jbg zgodi se lajf) in bi rad neko bolj zanesljivo rešitev saj dostikrat zadeva ni špilala (možno je tudi da je začel kabel srat saj je že 10+ let napeljano cca 130 m po zraku, sumim pa tudi na DHCP na routerju od ISP, da nekaj ne deluje kot bi moralo, ker WRT-ji dostikrat niso dobili IP številk). Skratka plan je itak napeljat po bolj optimalni in krajši trasi novi UTP kabel tako, da izločim ta problem iz enačbe. Rabil bi pa nasvet za dve čim cenejši dostopni točki, ki so PnP in da dejansko samo vtaknem kable in pozabim na njih. Stric in teta kaj več kot ven pa not iz elektrike neznata. Frekvence so komot 2.4 in wifi hitrost ne rabi bit neka huda, ker je internet paket 5 mbit ADSL bo se pa hitrost načelomo povečala na 50/25 mbit.

Torej da strnem zahteve:
- čim ceneje,
- čim bolj plug & play in set and forget,
- čim bolj preprosta nastavitev (najraje da samo geslo naštimam za wifi in nič drugega, nobenih jeb z DHCP in ostalimi nastavitvami),
- čim bolj stabilno delovanje,
- fajn je če ima zunanje antene da je signal čim boljši ni pa problemov z zasedenostjo frekvenc, ker v krogu 500 m od hiš tete in pokojnih staršev ni drugih hiš.


Seveda boš v letu 2024 napeljal optiko in bo mir desetletja.

Vanadium ::

Seveda mi boš ti prišel probono pošvasat vlakna v tujo državo preko dveh državnih meja s svojo opremo, oziroma povej mi kje si pridem prav tako probono k tebi sposodit fujikuro z vsem orodjem. Drop kabel, ftth dozo in ostalo mam v kleti tako, da to ne rabim. Ne boš verjel še pokazat mi ne rabiš kako se švasa, ker bi si skoraj upal trdit da sem prešvasal več optike kot kot si jo ti ... Če nimaš pametnega odgovora na postavljeno vprašanje, ne odgovarjaj z bedastimi predlogi, ker ne poznaš situacije, terenske topografije in objektov. Sprašujem o brezžičnih dostopnih točkah na katere se bojo povezovali telefoni, laptop ipd ... in samo to me zanima. Kako bom jaz pripeljal ethernet signal do le te dostopne točke je moj problem.

starfotr ::

Če kupiš optiko pri pravi firmi, ti posodi splicer brezplačno.

Ti boš to seveda vedel, saj si to večkrat delal kot jaz.

Ker delaš dobro, je nestandanih 130 m dobra praksa in seveda si uporabil kabel za zunaj. Atmosferske razelekritve so pa seveda pojav, ki se v tvojem vesolju ne dogaja. 2 meji res naredijo nekaj dobrega glavah.

Vanadium ::

Kot rečeno, če ne zmoreš dati pametnega nasveta glede originalnega vprašanja, bodi raje s svojim ciničnimi odgovori tiho.

Daniel ::

Vanadium je izjavil:

Da še jaz vprašam za nasvet. Teta ima v svoji hiši naročen internet, do druge hiše od pokojnih starih staršev smo napeljali že pred časom UTP kabel. Do nedavnega smo imeli pri babici in na hlevu namontiran WRT54GL + OpenWRT, ki so delovali kot AP. V mladosti vzdrževanje te "infrastrukture" mi ni bilo problem saj sem pogosto obiskoval sorodnike in sem reševal take in drugačne probleme. Sedaj pa je časa vedno manj (jbg zgodi se lajf) in bi rad neko bolj zanesljivo rešitev saj dostikrat zadeva ni špilala (možno je tudi da je začel kabel srat saj je že 10+ let napeljano cca 130 m po zraku, sumim pa tudi na DHCP na routerju od ISP, da nekaj ne deluje kot bi moralo, ker WRT-ji dostikrat niso dobili IP številk). Skratka plan je itak napeljat po bolj optimalni in krajši trasi novi UTP kabel tako, da izločim ta problem iz enačbe. Rabil bi pa nasvet za dve čim cenejši dostopni točki, ki so PnP in da dejansko samo vtaknem kable in pozabim na njih. Stric in teta kaj več kot ven pa not iz elektrike neznata. Frekvence so komot 2.4 in wifi hitrost ne rabi bit neka huda, ker je internet paket 5 mbit ADSL bo se pa hitrost načelomo povečala na 50/25 mbit.

Torej da strnem zahteve:
- čim ceneje,
- čim bolj plug & play in set and forget,
- čim bolj preprosta nastavitev (najraje da samo geslo naštimam za wifi in nič drugega, nobenih jeb z DHCP in ostalimi nastavitvami),
- čim bolj stabilno delovanje,
- fajn je če ima zunanje antene da je signal čim boljši ni pa problemov z zasedenostjo frekvenc, ker v krogu 500 m od hiš tete in pokojnih staršev ni drugih hiš.


Brez vzdrževanja in čisto plug&pray ne bo ravno šlo. Sam bi dal dva najcenejša mikrotika z ARM čipom in AC ali AX omrežjem, kar pač najdeš. Potem lahko na njiju daš Zerotier in vse nastavitve na njima urejaš od doma preko Zerotier. Pogoj je zgolj, da jima dela internetni dostop. Prva zadeva, ki mi pride na misel bi bil HapAX lite, ki je razmeroma poceni. Malo si boš moral vzeti časa za prvo konfiguracijo v AP, potem bo pa šlo. Če si postavil WRT54G na OpenWRT boš tudi Mikrotika uredil.

https://www.getic.com/product/mikrotik-...
Kar se tiče kabla po zraku, sam ga imam pod streho tam nekje 100 metrov (bilo je tudi že 130) in mi je že 2x strela skurila porte. Zmontiraj tole:

https://eu.store.ui.com/eu/en/products/...


Če nočeš ničesar konfigurirati sam, bo pa moral kdo drug podati nasvet.

Vanadium ::

Ma sej začetna konfiguracija ni panike vazn je, da potem dela. Zdajšno konfiguracijo pomoje tudi hakla to, da so poleti na vročem in pozimi na ledenem, ker so routerji na odprtem podstrešju. Plan je seveda jih premestit v objekt in uredit ustrezno lokacije. Bom preveril malo mikrotike. Drugače jaz v 10+ letih nisem imel nobenih problemov s strelom je pa dobra tele UI zadevca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

starfotr ::

Torej da strnem zahteve:
- čim ceneje,
- čim bolj plug & play in set and forget,
- čim bolj preprosta nastavitev (najraje da samo geslo naštimam za wifi in nič drugega, nobenih jeb z DHCP in ostalimi nastavitvami),
- čim bolj stabilno delovanje,
- fajn je če ima zunanje antene da je signal čim boljši ni pa problemov z zasedenostjo frekvenc, ker v krogu 500 m od hiš tete in pokojnih staršev ni drugih hiš.


On bi vse. Poceni, dobro, robustno, enostavno in po možnosti še hitro. Dejstvo pa je, da ne upošteva zakonitosti in je zato razočaran.

https://i.imgur.com/70aGEV1.jpeg

Predpogoj za zanesljivo delovanje je optika. Kakorkoli se obrneš boš imel rit zadaj.

Daniel ::

Sicer pri optiki rabiš še pretvornike na vsaki strani. Ali pa stikala z SFP moduli, kar so ravno tako dodatne točke, kjer lahko zadeva crkne.

Vanadium je izjavil:

Ma sej začetna konfiguracija ni panike vazn je, da potem dela. Zdajšno konfiguracijo pomoje tudi hakla to, da so poleti na vročem in pozimi na ledenem, ker so routerji na odprtem podstrešju. Plan je seveda jih premestit v objekt in uredit ustrezno lokacije. Bom preveril malo mikrotike. Drugače jaz v 10+ letih nisem imel nobenih problemov s strelom je pa dobra tele UI zadevca.


Meni doslej ni še noben crknil, najstarejši še sedaj deluje na eni drugi lokaciji, pa ima že čez 10 let. Sicer se dobijo tudi namenske zunanje zadeve, imajo kar nekaj tega v ponudbi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Vanadium ::

@starfoter:

Bici ::

Ker imam že nekaj naprav z podporo 2.5Gbe sem razmišljal o nakupu Mikrotik CRS310-8G+2S+IN.

Ali je poleg vloge switcha naprava vseeno dovolj zmogljiva za nek osnovni internet routing? Imam 300Mbps optiko.

če naredim več VLAN-ov je routing med njimi preko hw-ja ali se dogaja na CPU-ju ? Kake hitrosti lahko pričakujem?

Daniel ::

Glede na to, da gre primarno za switch bi rekel, da bo bolje če uporabiš ločeno napravo za routing. Poskusiš seveda lahko in potem kasneje po potrebi dodaš usmerjevalnik.


Ravnokar so izdali tudi mali 10 Gbps switch. Se mi pa zdi, da bi lahko imel kakšen port več, ali pa vsaj SFP režo.

MadMax ::

Daniel je izjavil:

Sicer pri optiki rabiš še pretvornike na vsaki strani. Ali pa stikala z SFP moduli, kar so ravno tako dodatne točke, kjer lahko zadeva crkne.

https://vi.aliexpress.com/item/10050071... , dobrih 20eur.
Ampak ja, ni čisto zastonj...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Bici ::

Daniel je izjavil:

Glede na to, da gre primarno za switch bi rekel, da bo bolje če uporabiš ločeno napravo za routing. Poskusiš seveda lahko in potem kasneje po potrebi dodaš usmerjevalnik.


Pač vprašam če ima kdo kake izkušnje v praksi s tem ali primerljivim modelom. Neumno se mi zdi imeti dve škatli če jih zares ne rabim.
Čez palec je tam tam z hEX routerjem, pa je router samo bolj osnoven model.

CRS: https://mikrotik.com/product/crs310_8g_...
hEX: https://mikrotik.com/product/RB750Gr3#f...

Daniel ::

Arm čipi so precej zmoglivejši. Jaz ne bi, ampak jaz poganjam tudi lastne VPN strežnike z IPsec ekripcijo. Če tega ne boš rabil, bi moral zadostovati.

Bici ::

VPN imam na enem RPi že sedaj in bo lahko tako ostalo še naprej.

Kaj pa je sicer poanta routerboard in pa hEX modelov ?

Trubar ::

Imam Asus RT-AX57 kateri ima zadovoljiv signal v celotni hiši. V kleti imamo myVAILLANT connect VR940f modul kateri pa ni zadovoljen s signalom oz. delovanjem usmerjevalnika. Ker imam T2, sem še na njihovem modemu vključil wifi. Modul je ostal povezan na T2 usmerjevalniku že dober dan (tudi, ce je povezava padla se je uspešno povezal nazaj). Ker bomo najbrž po koncu vezave zamenjali operaterja in mogoče bi tudi poizkusil Hoferjev pakek HOT giga, zato razmišljam, da bi kupil sekundarni router kar z možnostjo Tetheringa npr. ASUS RT-AX57 Go . Skratka, da povzamem: Očitno v kleti potrebujem še en usmerjevalnik zaradi modula in ker premišljujem, da bi mogoče stestiral še mobilni internet bi vzel usmernik s tethering capability (in tudi AiMash (Asus)?). Vprašanje je kateri usmernik naj kupim?
Ref exchange link:
https://www.binance.com/en/register?ref=VV7U3WUE
https://www.kucoin.com/r/rf/Hu6Rx2

Ales ::

Opcija je, da daš dodatno mesh dostopno točko v klet. Morda pa je tudi opcija, da jo daš tja, kjer je zdaj T-2 usmerjevalnik - ker očitno s tega položaja Wi-Fi odda dovolj močan signal v klet (oz. naprava iz kleti odda dovolj močan signal nazaj, da se lahko poveže). Ali pa mesh dostopno točko postaviš kam drugam, kjer bi v kleti še bil dovolj močan signal...

Sta obstoječi T-2 usmerjevalnik in obstoječi ASUS RT-AX57 zdaj postavljena blizu skupaj?

Imaš do kleti speljan kak UTP kabel?

Koliko močnejši signal je v kleti od T-2 usmerjevalnika, v primerjavi z ASUS-ovim?

Če si v kleti npr. s pametnim telefonom, se ta poveže na obstoječega ASUS-a in ali Wi-Fi povezava deluje zadovoljivo?

Trubar ::

Sta obstoječi T-2 usmerjevalnik in obstoječi ASUS RT-AX57 zdaj postavljena blizu skupaj?
Usmerjevalnik je v omari visoki 2m na dnu, router pa je na njej.

Imaš do kleti speljan kak UTP kabel?
Zal ne.

Koliko močnejši signal je v kleti od T-2 usmerjevalnika, v primerjavi z ASUS-ovim?
T-2 -69 dbm
Asus -70 dbm
s tem da je vcasih se slabsi signal obeh naprav

Če si v kleti npr. s pametnim telefonom, se ta poveže na obstoječega ASUS-a in ali Wi-Fi povezava deluje zadovoljivo?
Deluje zadovoljivo. Zraven imam garažo in brez težav gledam youtube.

Občutek imam, da je asusov usmerjevalnik "prepameten" in skusa optimizirati in tu modul pade. Ko npr. resetiram usmerjevalnik se modul zopet poveže ampak seveda ne vedno. :| Skratka iz nekega razloga deluje na T-2 usmerjevalniku.
Ref exchange link:
https://www.binance.com/en/register?ref=VV7U3WUE
https://www.kucoin.com/r/rf/Hu6Rx2

Han ::

Na Asusu izklopi avtomatiko - loči 2,4 in 5 GHz WiFi - in kletni modul poveži na 2,4 GHz.

raceboy ::

alpa powerline adapter, ce lahko si sposodis in probas

Trubar ::

Han je izjavil:

Na Asusu izklopi avtomatiko - loči 2,4 in 5 GHz WiFi - in kletni modul poveži na 2,4 GHz.


Sem že poizkusil, tudi izkljucil 5GHz, vkljucil guest na 2.4, izkljucil Roaming assistant... Kar nekaj kombinacij sem preizkusil in nazalost nic ni pomagalo. Ce je se kaksna ideja, se priporocam.
Ref exchange link:
https://www.binance.com/en/register?ref=VV7U3WUE
https://www.kucoin.com/r/rf/Hu6Rx2

Han ::

Predvidevam, da je na AX57 zadnji firmware in da si eksperimetiral tudi z WiFi kanali oziroma na 2,4 GHz izbral kanal z najboljšim signalom.

Na obstoječem stanju (T-2 internet) lahko uporabiš zmogljivejši router, npr. RT-AX86U Pro, dodaš dostopno točko (AiMesh), ali poskusiš s powerline adapterjem, če je v kleti elektrika (na isti fazi).

Trubar ::

Han je izjavil:

Predvidevam, da je na AX57 zadnji firmware in da si eksperimetiral tudi z WiFi kanali oziroma na 2,4 GHz izbral kanal z najboljšim signalom.

Na obstoječem stanju (T-2 internet) lahko uporabiš zmogljivejši router, npr. RT-AX86U Pro, dodaš dostopno točko (AiMesh), ali poskusiš s powerline adapterjem, če je v kleti elektrika (na isti fazi).


Sem se igral tudi s kanali ter nato dal nazaj na auto.

Ze za AX57 sem menil, da je ornk preveč za moje potrebe (na omrežju visi do 10 naprav) tako, da kaj boljšega je pomoje potrata denarja.

Sem pa zasledil teorijo, da mora signla wifi naprav po EU imeti tocno doloceno max moc (manjsa kot je npr. v ZDA) in da T2 ravno ne sledi temu protokolu oz. je usmerjevalnik starejši in med izdelavo še ni bilo tega predpisa. To drži? Mnenja? :)
Ref exchange link:
https://www.binance.com/en/register?ref=VV7U3WUE
https://www.kucoin.com/r/rf/Hu6Rx2
««
129 / 130
»»