» »

Kateri router?

Kateri router?

««
92 / 127
»»

xandros ::

>zgoraj eap ali 2x eap?
to ne bos vedel, dokler ne bos imel enega, in bos testiral

mihaboy ::

Ampak v osnovi rabim spodaj vseeno router? Ali dam samo eap pri modemu? Kaj pa je v bistvu razlika če dam dva routerja?

PrimozR ::

Nimaš standardov za hand-over. Ampak dela. Sem par postov višje napisal, kako ter povedal, da to govorim iz prakse. Ni lepo, vidi se, ko naprava preklaplja (pade signal), ampak ja, dela. Meni je povsem dovolj.

Rias Gremory ::

K se mi lih da:
(del prispevka od Primoža)
Na obeh nastaviš isti SSID, potem pa na vsakem nastaviš kanal na ekstrem - na enem na začetek, na drugem pa na konec izbire kanalov. S tem se ne tepeta med sabo, naprave pa skačejo z enega na drugega. Vmes sicer ponavadi za trenutek zgubiš signal, ampak načeloma dela dovolj seamlessly, da se da potrpeti.

Torej @mihaboy.
Modem imaš samo en (v resnici ni modem če imaš optiko).
Če imaš v spodnjem štuku v redu pokritost potrebuješ dokupit AP samo za zgornji štuk. Za najboljšo lokacijo AP bi pa moral narisati skico zg. štuka, da bi ti lažje pomagali.
Pa preberi si kaj je @xandros napisal.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

mat xxl ::

Ima kdo nastavljeno na osnovnem routerju in na oddaljenih dostopnih točkah, ki se ponekod prekrivajo, zna odjemalec loviiti signal obeh na enkrat, da ima na obeh stvareh enak ssid in enako geslo. Se zapleta ali se ne ?

PrimozR ::

Še enkrat, točno to sem napisal par postov višje. Poganjam dva routerja (en je pač switch in AP, ne dela routinga, ampak sta enaka zaradi backupa oz. izmenljivosti HW-ja), na obeh je enak SSID in enako geslo, kanala obeh frekvenc sta pa nastavljena na oba ekstrema, minimum na enem, maksimum na drugem. S tem preprečiš, da bi se med seboj preveč tepla.

Naprava, ko menja AP, na katerega je povezana, 'pade dol', ampak hitro postavi nazaj link. Ni lepo, dela pa.

Bodo pa AP-ji s podporo meshingu delovali bolje, ker imajo handoff, tukaj ni dvoma.

floyd1 ::

mat xxl je izjavil:

Ima kdo nastavljeno na osnovnem routerju in na oddaljenih dostopnih točkah, ki se ponekod prekrivajo, zna odjemalec loviiti signal obeh na enkrat, da ima na obeh stvareh enak ssid in enako geslo. Se zapleta ali se ne ?

Nimam wl routerja, imam pa 2 ubiquiti AP, enak ssid, enako geslo, wl kanale in moč oddajanja pa na obeh kar na "auto".
Dela ko bomba, tudi prehod iz enega na drug AP. Brez prekinitev.

mihaboy ::

Ravno tega si ne želim, da pade dol ko preklaplja. Torej če prav razumem, spodaj en dober router (npr. c7 archer) na katerega preko kabla priklopim AC v zgornjem nadstropju in bi naj to samodejno preklapljalo v istem ssid? Ali je potem boljse 2x ac?
Kaj pa recimo samo en dodaten extender?

mat xxl ::

spodaj en dober router (npr. c7 archer) Tole je smešen opis Archer pa dober router, morda bolj naziv začetniški in poceni ....

floyd1 ::

Ravno tega si ne želim, da pade dol ko preklaplja


Če hitro pade dol, je še tak ok. Meni je na prejšnji konfiguraciji omrežja včasih telefon ostal konektan še ohoho časa, signal vidiš kao na minimumu, a povezava v resnici ni več delovala.

Mihaboy, preberi si to temo malo bolj nazaj (letošnje poletje), kjer je uporabnik "seminesanja" zelo dobro opisal tudi ta problem in kaj je tu pomembno. Težko pa ti bo kdo dal točen odgovor za tvojo situacijo. Jaz sem zato šel v komplet menjavo, na varianto, ki jo uporabljajo tudi po podjetjih in se je izkazala za precej zanesljivo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

mihaboy ::

Nvm kateri je dober, ta je kar pogosto omenjen, zato sem ga napisal. Nebi pa dal ravno vec kot 100€ za tako zadevo. Torej ce imas kombo router+ac a zadeva samodejno preklaplja med sabo?

xandros ::

mat xxl je izjavil:

spodaj en dober router (npr. c7 archer) Tole je smešen opis Archer pa dober router, morda bolj naziv začetniški in poceni ....

C7 z 128M rama, pa *wrt SW gre gor, delal bo odlicno.
Kaj je pa zate dober router? Pa predvsem napisi kateri sw in za kaksno uporabo.

floyd1 ::

Mihaboy: Seminesanja je v tej temi že razložil:
Kot sem že rekel, je to stvar podprtih standardov za roaming. "Pro" accesspointi podpirajo različne protokole, kateri omogočajo optimalne prehode med njimi: 802.11k, 802.11r in 802.11v.
802.11k oskrbuje odjemalce s seznamom bližnjih dostopnih točk, da bi olajšal hitrejše odločanje o prehodih med njimi
802.11v omogoča dostopni točki opozarjanje priključenega odjemalca, da ga bo razvezal, ker so na voljo druge dostopne točke z močnejšim signalom.
802.11r pa služi temu, da se avtentikacija na drugi dostopni točki izvede hitreje.

In tu je vsa znanost, da nek AP deluje dobro, druga naprava pa mogoče enkrat dela, drugič spet ne. Jaz probavati več nisem hotel in sem šel v nakup.

Torej ce imas kombo router+ac a zadeva samodejno preklaplja med sabo?

Gledam, gledam, a kristalna krogla ne reče nič :|. Resno, težko ti bo kdo tu to zagotovil. Če sta router in ap od istega proizvajalca in jih ta priporoča za uporabo skupaj, potem možno. Še boljše, če podpira vse zgoraj omenjene standarde.

Edit: Verjetno misliš preklapljala pravi čas

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

broken/link ::

kot start point si lahko vzameš tole:
https://community.ui.com/questions/Fast...

potem pa greš raziskovat naprej.

SeMiNeSanja ::

Prebereš si https://www.teldat.com/blog/en/roaming-... - prepišeš, kaj od tega 'potrebuješ' (802.11k+v+r)- in preveriš v specifikacijah svojega izbranega routerja / AP, če je to podprto.

Drugače pa, tako preko palca, velja načelo, da so "routerji" večinoma narejeni za 'samostojno' delo in moraš iskati z lupo, kateri od njih dejansko podpirajo roaming še na drug način, kot da čakaš, kdaj izgubiš signal, oz. ga preglasi druga ostopna točka.

AP-ji pa so večinoma delani točno s to mislijo, da ne bodo edina dostopna točka in posledično tudi večinoma podpirajo različne protokole, ki služijo podpori roamingu (glej zgoraj kateri so to in kaj počno).

Na koncu še vedno obvelja tista "malo denarja - malo muzike" - če postavljaš dostopne točke za 20EUR, ne smeš pričakovati neko hudo podporo različnim protokolom.

Drugače pa tudi če nimaš 'idealnega' roaminga - kolikokrat pa med hojo iz prostora v prostor 'srfaš', da niti za hip ne sme prekiniti? Prej je problem v 'lepljivosti', da imaš premočan signal, pa te ne 'spusti' oddaljena dostopna točka. A tu smo spet pri cenovnem razredu - če pretirano škrtariš, ne boš mogel niti nastavljati moč oddajanja signala.... A to potem vzameš v zakup in ročno prestaviš na drugi AP....
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

Jaz z lepljivostjo nisem opazil težav, tudi prej ne, ko sem imel C7 in C5.

Koliko pa je entry level kvr setup z dvema oz. tremi AP-ji? Meni je povsem jasno, da tole mutenje z navadnimi AP-ji ni idealno in da ne podpirajo pravega roaminga med AP-ji, ampak mi je bilo preveč enostavno in poceni dodati še en router, ker sem itak potreboval switch in zraven dobil še AP. Dela mi pa dovolj zadovoljivo, da se mi ne da ukvarjati s čim boljšim.

SeMiNeSanja ::

Tako pravi TP-Link FAQ:

https://www.tp-link.com/en/support/faq/...

Kljub vsemu - če imaš vse samo TP-Link routerje, ki podpirajo mesh opcijo, potem mogoče preko tega nekako 'nadoknadiš' tisto, za kar sicer potrebuješ k+v+r
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Rias Gremory ::

@seminesanja
Hvala za zgornjo povezavo. Nisem vedel, da kaj takega sploh obstaja.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

mihaboy ::

Hvala za odgovore. Ampak bi se vseeno prosil za kaksni predlog recimo kaksne komplet ac bi nabavil za neko normalno ceno? Torej ap ne rabi dodatnega routerja? Samo lan v prvo ap in potem iz tiste naprej do drugih ap? Ta prva bo v regalu pod tv.. Ostali dve oz ena pa v zgornjem nadstropju zraven vticnice in lan priklopa.

SeMiNeSanja ::

mihaboy je izjavil:

Hvala za odgovore. Ampak bi se vseeno prosil za kaksni predlog recimo kaksne komplet ac bi nabavil za neko normalno ceno? Torej ap ne rabi dodatnega routerja? Samo lan v prvo ap in potem iz tiste naprej do drugih ap? Ta prva bo v regalu pod tv.. Ostali dve oz ena pa v zgornjem nadstropju zraven vticnice in lan priklopa.

Zmešnjava pojmov..?

ROUTER potrebuješ na 'obrobju' omrežja, da skrbi za povezavo s svetom. Lahko je providerjev (potem nimaš pravega nadzora nad njim) ali lastni - imaš polni nadzor nad njim.

ROUTER ima lahko vgrajeno dostopno točko. Večina routerjev za domačo rabo je te vrste - z vgrajenim WiFi. V poslovnem svetu imaš bolj pogosto routerje in požarne pregrade brez vgrajenega Wifi - ker zadevo običajno postaviš v kovinsko komunikacijsko omarico in potem ni kaj dosti haska od tistega brezžičnega omrežja.

Namenske dostopne točke - oz. AP-ji - AccessPointi so nekoliko bolj specializirani za brezžične komunikacije, nimajo pa tistega 'usmerjevalnika' vgrajenega. Nekoliko naprednejši potrebujejo še Controller - nekakšen nadzorni program (ki je lahko tudi v Cloudu).

Če pride internet 'noter' preko routerja, se potem na njega poveže vso kramo, ki jo imaš znotraj omrežja. Bolj preprosti routerji imajo porte povezane v bridge (se obnašajo kot switch), medtem ko malo boljši omogočajo ločena omrežja na posameznih portih, VLAN-e ali celo LACP 'združevanje' povezav.

Ko tu zmanjka poertov, se doda switch, kateri omogoča, da povežeš še več naprav.
Praviloma se vse povezuje v smislu 'zvezde' - vse proti routerju oz. switchu.

Nekatere naprave (npr. IP telefoni) imajo vgrajen dodaten port, ki je v bridge s primarnim, tako da lahko priključuješ dodatne naprave preko tega porta. To pride prav v primerih, ko ni na voljo dovolj kablaže, pa moraš povezati več naprav (npr. še računalnik poleg telefona).

Nekako narobe svet je, da so AP-ji v marsikaterem primeru dražji kot kompletni router, ki je vendarle nekoliko bolj kompleksen kos opreme. Zato je marsikdo hitro v skušnjavi, da uporabi router namesto dodatnega AP-ja. V principu to tudi za marsikoga deluje povsem zadovoljivo. Problemi običajno nastopijo, ko nekdo hoče da stvar deluje kot da bi imel namenske, specializirane AP-je.

Če imamo več AP-jev, bodo zadeve najbolje delovale, če ima vsak AP svoj lastni kabel do vhodnega routerja oz. switcha, ki je nanj priključen. Vendar če je manj prometa, lahko tudi priklopimo še kakšno dodatno dostopno točko na nek router, ki deluje kot dostopna točka. V teh primerih dodatni router deluje kot dostopna točka + switch.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Klamzi ::

Kateri je bolj smotrn nakup za domačo uporabo, TP-Link Ax10 ali Archer C6?

Torej za eno nadstropje, 3 prenosniki, najmanj 3 telefoni, printer, TV, ter kakšen gadget. No, pa še soseda je gor obešena :)
Sicer trenutni TL-WR841ND deluje OK, je pa slab signal v eni izmed sob in posledično je slaba volja... Če z novim routerom nebi izboljšal signala, bi sedanjega uporabil kot repeater - AP s kablom ni opcija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Klamzi ()

Rias Gremory ::

AP povezan z kablom bo najbolj zanesljiv. Fizike ne moraš pretentati, problem je armiran beton.
@PrimozR je 2 strani nazaj spraševal glede TP AX 10, vprašaj če ga je že dobil in kakšen se mu zdi. Oziroma za omenjena routerja preveri recenzije.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

PrimozR ::

Sem napisal, da ni zame, tako da ne morem komentirati.

Sem pa pri (svojem starem) TP-Linku C5 videl opcijo, da se dva routerja/AP-ja med sabo povežeta prek WiFi (če ni opcija kabla), tako da se drugi obnaša kot repetitor. Ampak ja, kabel je kabel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Zimonem ::

Klamzi je izjavil:

Kateri je bolj smotrn nakup za domačo uporabo, TP-Link Ax10 ali Archer C6?

Torej za eno nadstropje, 3 prenosniki, najmanj 3 telefoni, printer, TV, ter kakšen gadget. No, pa še soseda je gor obešena :)
Sicer trenutni TL-WR841ND deluje OK, je pa slab signal v eni izmed sob in posledično je slaba volja... Če z novim routerom nebi izboljšal signala, bi sedanjega uporabil kot repeater - AP s kablom ni opcija.

Tukaj zna bit problem printer če podpira samo 2.4ghz. jih dvojne frekvence rade zmotijo, podobne probleme imajo tudi različne iot napravice. Tu je skoraj nuja da lahko ločiš tudi sside za iot pa po možnosti, še vlane zaradi varnosti. Je pa cena potem hitro konkretno višja od vstopnih modelov.
Sicer pa ko imaš enkrat roaming senti ne da več nazaj na polrešitve.

Klamzi ::

PrimozR je izjavil:

Sem pa pri (svojem starem) TP-Linku C5 videl opcijo, da se dva routerja/AP-ja med sabo povežeta prek WiFi (če ni opcija kabla), tako da se drugi obnaša kot repetitor. Ampak ja, kabel je kabel.

Sem par dni nazaj sprobal to opcijo (WDS), ter povezal dva TL-WR841ND, sedanjega in starega. Zadeva se obnese, problem je ker stari router enkrat dnevno izgubi povezavo in ga je potrebno ponovno zagnati, zato pa sem ga takrat tudi zamenjal.

ropo009 ::

Hi,

gledam Asus RT-AX58U - ceno sem uspel spravit na 140€.

Je ta router kar se karakteristik tiče dober nakup ali bi bil kateri drugi boljši za to ceno?

lp.

blackbfm ::

ax oprema je dokaj sveža, kaj je dobro in kaj ni bo pokazal čas.. so pa na papirju zmoglivejši od prejše generacije..its something:)

mihaboy ::

hvala za razjasnitev pojmov, vendar še vedno nisem kaj dost bližje odločitvi kaj nabaviti :D
kako bi pa delovalo, če dam spodaj router na katerega priklopim 2x mesh preko lan kabla iz tega routerja. se bo to vse skupaj obnašalo kot enotno omrežje? ker če dam 3x mesh brez routerja, pol še rabim dodaten switch iz prve enote. čudno da ne obstaja večja ponudba nekih manjših access pointov, kot nekak komplet za domače omrežje, seveda preko ethernet kabla.

Zimonem ::

Switch za te namene ni nek denar.
Seamless Roamainga ne bo, če bi router uporabljal tudi kot ap.
Sicer je pa ponudba "mesh" sistemov kar velika. Ampak če želiš postaviti karkoli bolj naprednega, se je pa treba stegniti do ubiquiti ali tp linkove omade.

floyd1 ::

TP link na svoji strani pravi:
So far TP-Link CAP1200 supports 802.11k Fast Roaming feature. EAP225_v3, EAP225-Outdoor_v1 and EAP245_V3 support 802.11k/V Fast Roaming feature.
Kar me malo skrbi, pa je ta del:
Now we can enable/disable fast roaming via OC200 & Omada Controller & Omada APP. If Omada Controller or OC200 accidentially shuts down, then fast roaming will not work.
Če prav razumem imaš torej pogoj - ali ti leti zraven SW, ali pa OC200, da "fast roaming" deluje?

Zimonem ::

Itak saj je povsod tako. Mesni imajo pač kontroler vgrajen. Unifi in omara pa posebej. Ponujata pa bistveno več nadzora in možnosti. Kontroler lahko laufa tudi na rpi.

floyd1 ::

Na UAP dela fast roaming brez kontrolerja. Sem mislil, da je tudi pri TPlinku tako.

mihaboy ::

https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...

Kaj pa tale varianta, ima kdo? Je zmozen en unit pokrit cca 50m2? Cena je pa tudi kr ugodna

Zimonem ::

mihaboy je izjavil:

https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...

Kaj pa tale varianta, ima kdo? Je zmozen en unit pokrit cca 50m2? Cena je pa tudi kr ugodna

V bloku je rad problem prezasedenih kanalov. Sicer pa ja. Komot.

RoccoC ::

Na Amazon.de imaš 3×M5 za 129€ zdajle...

floyd1 ::

mihaboy je izjavil:

https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...

Kaj pa tale varianta, ima kdo? Je zmozen en unit pokrit cca 50m2? Cena je pa tudi kr ugodna

50 kvadratov brez vmesnega železobetona in s pametno postavljenim AP (v sredini) - komot. Vse ostale kombinacije pa so za kristalno kroglo in ti nobeden pri zdravi pameti (in z nekaj pojma o wifi) ne bo mogel odgovoriti. Pa čeprav še 10x vprašaš...
Sicer pa je fora mesha v več pametno postavljenih točkah, ena sama nima nekega smisla.

mihaboy ::

Oo, hvala roccoc, bom prečekiral. Ja, seveda, en bi bil v spodnjem nadstropju hiše, na sredini dnevne, 2 pa v zgornjem vsak na eni strani hise. Pa seveda vse na kabel. Ampak potem pac rabim en dodaten switch, da lahko iz prvega vezem na druga dva, ali?

RoccoC ::

Če imaš možnost lahko povežeš tudi od prvega do drugega in od tam do tretjega.

mihaboy ::

Imam, z kakšnim konektorjem dveh kablov, ja ?

Argica ::

RoccoC je izjavil:

Na Amazon.de imaš 3×M5 za 129€ zdajle...


huda cena.

RoccoC ::

mihaboy je izjavil:

Imam, z kakšnim konektorjem dveh kablov, ja ?


Ne razumem najbolj vprašanje. Na vsakem nodu maš 2 porta, v prvi node prpeleš z modema/routerja, nato v drugi port tega naprej v prvi drugega in z drugega drugega v tretji. Vse z ethernet konektorjem/kablom.

Zimonem ::

Za 30e je že precej solidnen switch za ta namen. Gre pa tudi za pol cene.

mihaboy ::

Pardon, vprašaj se mi je vrinil.. A je treba biti pri switchih kaj pozoren ali je razlika med njimi samo v stevilu portov? Za mojih 150Mbps bo verjetno vsak ok?

Zimonem ::

Gledaš da je 1gbe. Za wifi zvrhan dost. 8 portov imaš pa tudi zadost. Pa še za kako drugo reč imaš plac.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

dvihtelic ::

Zimonem je izjavil:

mihaboy je izjavil:

https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...

Kaj pa tale varianta, ima kdo? Je zmozen en unit pokrit cca 50m2? Cena je pa tudi kr ugodna

V bloku je rad problem prezasedenih kanalov. Sicer pa ja. Komot.


To imam jaz in zaenkrat sem zelo zadovoljen.

Argonavt ::

Je TP-Link Archer AX50 za 113,58 € primerna izbira za T2 optiko? Ali raje Asus RT-AX56U za 119?

Predvsem ali gre brez težav IPTV skozi ali veliko zezanja?

SeMiNeSanja ::

Argonavt je izjavil:

Je TP-Link Archer AX50 za 113,58 € primerna izbira za T2 optiko? Ali raje Asus RT-AX56U za 119?

Predvsem ali gre brez težav IPTV skozi ali veliko zezanja?

IPTV se praviloma pelje MIMO lastnega routerja direktno na T-2 'škatlo' (Inbox?)

Izjema je TV2Go, pa tudi tista varianta brez settop boxa v obliko APP-a na TV. Tisto ne gre direktno, temveč preko lastnega routerja in 'porablja' zakupljeno pasovno širino.

Katero varianto IPTV imaš? Če imaš škatlico poleg TV, potem se zaradi tega ne sekiraj, če bo tvoj router dovolj zmogljiv.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

scipascapa ::

argonavt: dej mi zs za boljše cene.

ax 50 cca 100€
ax56u za 119€ imaš pa že dobro ceno.

Argonavt ::

TNX za info. Ce prav razumem gre IPTV še naprej iz Innbox direkt v T2 sprejemnik. To pomeni, da lahko dajo v Bridge na modemu posamezen port, tisti, ki gre na router? Priklop routerja je potem dokaj Plug &play, razen koliko potem interno določas IPje na LAN in wifi. Grem lahko v nabavo routerja brez skrbi potem, ker se mi ne da par dni zezat z nastavitvami ekstra wlanov in iptvja ipd.

Imam TV box na TV z lastnim kablom iz modema direkt na box, TV2Go se gleda samo zvečer, ko se pasovna za 4 Zoome ne rabi več.

SeMiNeSanja je izjavil:

Argonavt je izjavil:

Je TP-Link Archer AX50 za 113,58 € primerna izbira za T2 optiko? Ali raje Asus RT-AX56U za 119?

Predvsem ali gre brez težav IPTV skozi ali veliko zezanja?

IPTV se praviloma pelje MIMO lastnega routerja direktno na T-2 'škatlo' (Inbox?)

Izjema je TV2Go, pa tudi tista varianta brez settop boxa v obliko APP-a na TV. Tisto ne gre direktno, temveč preko lastnega routerja in 'porablja' zakupljeno pasovno širino.

Katero varianto IPTV imaš? Če imaš škatlico poleg TV, potem se zaradi tega ne sekiraj, če bo tvoj router dovolj zmogljiv.

Alfa Dog ::

V tej temi se precej priporoča Archer c6 ali c7. Sam bi nabavil enega ali drugega, ampak se oba dobi le v črni barvi - jaz pa bi ga montiral na belo steno, zato mora biti bel.
Gledam Archer c9, ki je nekih 30 eur dražji od prej omenjenih in se dobi v beli barvi. Je ta model dober nakup v primerjavi s c6 ali c7?
««
92 / 127
»»