» »

Kateri router?

Kateri router?

««
83 / 126
»»

igor0203 ::

Hvala, bom poklical T2 pa preveril. Vse ostalo mi je več ali manj jasno, samo za tole da mora biti Iskratel v bridgu, nisem vedel.

igor0203 ::

Evo, poklical T2, port 3 preklopili na bridge in sedaj na Asusu dela vse BP. Še enkrat hvala obema za pomoč.

Vkolikor bom tudi z Asus-em imel težave z wifijem, kaj poleg Ubiquiti AP bi še priporočala? Sem našel en YT video, ki poteg AP priporoča še USG in US-8-60W za nek osnoven home wifi setup, kar bi me prišlo cca 300€. Je morebiti kaka cenejša opcija, ki bi rešila moje težave s slabim wifijem?
Bi pa vse AP-je vozil preko POE, ker imam ravno v otroški sobi, omaro tik pred vtičnico in je edina opcija da iz tam povlečem naprej UTP kabel.
Pa še to...UTP priključek imam na dozi od vtičnice, je za POE potem treba vlečti kak drug kabel?

SeMiNeSanja ::

Samo zaradi enega AP, se še ne splača kupovati PoE switcha, saj čisto dobro namenu posluži PoE injektor. Tega pa če se ne motim, pri Ubiquiti AP-jih zraven dobiš (preveri).

Drugače pa je ravno to čar PoE napajanja, da gre vse skupaj po istem kablu, kot ga imaš že takointako napeljanega/vključenega zaradi prenosa podatkov. Skratka, ni treba nič drugih ali dodatnih kablov. Stvar samo priključiš na PoE switch ali injektor in pozabiš na vse ostale preglavice okoli napajanja.

USG? Asus z default firmware-om mislim da ne podpira VLAN-ov. Ti pa so potrebni, če bi hotel na AP-ju imeti ločene SSID-je v smislu 'starši', 'mularija' in 'gostje'. Če se tega ne misliš iti, komot preživiš tudi brez VLAN-ov.
VENDAR..... če se greš igračkanje z raznoraznimi IoT gadgeti, potem so VLAN-i spet zelo aktualni, saj edino tako lahko poskrbiš za to, da sta hladilnik in pralni stroj ločena od omrežja tvojega računalnika.
Tu potem tudi pride v poštev malenkost bolj zmogljiv firmware, kakršnega dobiš v USG ali kakšnem drugem malo bolj naprednem routerju (mikrotik,...).

Glede na predhodne poste, pa mislim da še nisi 'zrel' za to 'napredno matematiko'. Najprej osvoji lekcijo o accesspointih in PoE, potem boš pa počasi videl naprej, kaj dejansko potrebuješ in kako dorasel si za bolj zahtevne naloge. Škoda bi bilo, da si nabaviš nekaj, čemur (še) nisi dorasel, se znebiš denarja - dela ti pa več sitnosti in preglavic, kot prej, ko nisi imel 'fancy igračke'.
Skratka, vse ob svojem času. Ko boš RABIL bolj zmogljivo reč, boš to tudi vedel.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Furbo ::

USG je preživet, poglej si Ubiquiti dream machine (nima pa poe).
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

igor0203 ::

Ok, potem pa na Asusa samo povežem AP in upam da bo težav s pokritostjo konec. Hvala vama!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: igor0203 ()

Argica ::

kaj je že fora, da ti na t-2 premaknejo v bridge?

SeMiNeSanja ::

Argica je izjavil:

kaj je že fora, da ti na t-2 premaknejo v bridge?

'v bridge' pomeni, da računalnik, ki ga na tak port priključiš, dobi preko DHCP javno IP adreso in je potem v celoti izpostavljen internetu. Če moraš dostopati do kakšne storitve, ne rabiš delati port forwarding-a.

Se pa običajno na ta način ne izpostavlja računalnika, temveč se vmes postavi svoj lastni router.

Če port ni v bridge, bo Inbox igral vlogo usmerjevalnika. Dodelil ti bo neko zasebno IP adreso, za dostop do računalnika pa se boš moral pozabavati z port forward nastavitvami.

Drugače pa na Inbox-ih ni nujno, da so vsi porti v bridge (včasih je bilo tako, da je bil router ali/ali ali router ali v bridge). Vsak port lahko skonfigurirajo drugače, tako da je treba preveriti kakšno vlogo kateri igra.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Argica ::

Jaz imam Inboxa in nato naprej še klasičen router......

mzakelj ::

Argica je izjavil:

Jaz imam Inboxa in nato naprej še klasičen router......


Jest pa mikrotika in sem vrgel tist njihov modem v omaro... Dela boljše, manjši ping ...

Argica ::

ja samo rumene optične kable dam pa kam? :p

floyd1 ::

Vkolikor bom tudi z Asus-em imel težave z wifijem, kaj poleg Ubiquiti AP bi še priporočala?

Če bodo problemi, mogoče najprej nadgradiš asusa. Sicer nimam tega routerja, a zanj zgleda obstaja tudi "asuswrt merlin" firmware, ki ga nekateri zelo hvalijo.
Drugače pa jaz uporabljam doma ubiquiti er-x router v kombinaciji z UAP-AC-LR in UAP-LR in mreža dela zelo dobro. Je pa tako kombinacijo malo težje nastavit, če hočeš kaj več kot osnovne nastavitve (npr. vlan).

starfotr ::

Argica je izjavil:

ja samo rumene optične kable dam pa kam? :p


Moraš imeti pravi SFP in pravi router, ki to podpira. Samo, v kolikor ni znanja se s tem hecat, ne priporočam tega.

Gapi ::

Argica je izjavil:

ja samo rumene optične kable dam pa kam? :p


V T-2 modem. Imaš pa opcijo da kupiš Mikrotika ali podobno zadevo ki ima SFP priključek in nastaviš po svoji želji. Vendar da te opozorim T-2 ne daje podpore za take nastavitve. In tudi ni garanterano da ti to tudi deluje.
No person is rich enough,to buy back his past.

igor0203 ::

mzakelj je izjavil:

Argica je izjavil:

Jaz imam Inboxa in nato naprej še klasičen router......


Jest pa mikrotika in sem vrgel tist njihov modem v omaro... Dela boljše, manjši ping ...


Katerega pa imaš?

Gapi ::

https://mikrotik.com/product/RB2011UiAS... Primeren do 200Mb internet

https://mikrotik.com/product/RB962UiGS-...

https://mikrotik.com/product/rb4011igs_... SFP+ Nimam pojma koliko to kompatibilno za nazaj torej SFP ampak mislim da je
No person is rich enough,to buy back his past.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gapi ()

mzakelj ::

igor0203 je izjavil:

mzakelj je izjavil:

Argica je izjavil:

Jaz imam Inboxa in nato naprej še klasičen router......


Jest pa mikrotika in sem vrgel tist njihov modem v omaro... Dela boljše, manjši ping ...


Katerega pa imaš?


4011 verzijo. Sem pa na BRO optiki tako da imam UTP vmes med HUAWEI zaključkom in routerjem. Za CSGO je ta router pravi balzam.. Pingi odlični, nič zatikanja... Sem probal na njihovem modemu pa ne hvala... Mam pa 4 tv-je obešene gor in 1000/100 linijo.

starfotr ::

Gapi je izjavil:

https://mikrotik.com/product/RB2011UiAS... Primeren do 200Mb internet

https://mikrotik.com/product/RB962UiGS-...

https://mikrotik.com/product/rb4011igs_... SFP+ Nimam pojma koliko to kompatibilno za nazaj torej SFP ampak mislim da je


https://wiki.mikrotik.com/wiki/MikroTik...

Vanadium ::

@starfotr: Ali je kje seznam še SFP-jev od drugih proizvajalcev? Doma se mi valja nekaj Alcatel-lucent 3FE26774AA, Cisco GLC-LH-SMD ter DHHS 21CFR(J) SFP-jev pa me zanima če je to kaj kompatibilno

Bug ::

ellow

sem se tudi sam spogledoval z RB4011 ampak težava nastane zaradi nepodpiranja GPON SFP modulov. Zato se odločam za nabavo RB3011UiAS-RM.
Od lani imamo v stanovanjski hiši na voljo Telekomovo GPON optiko, bi pa ostal pri Telemachu in sami ne vidijo problemov, le če si nabavim ustrezen GPON SFP modul.

@ mzakelj: če prav razumem, ti v RB4011 ne pičiš preko SFP-ja ampak preko UTP-ja?
It's a basic truth of the human condition that everybody lies.
The only variable is about what.

r00k ::

Kateri router je trenutno dober buy za doma v hiši ? Imel sem dolga leta TP link wr1043nd eno izmed starih verzij, pa je šel rakom žvižgat. Od takrat imam samo od A1, zdej pa rabim neki, kar lahko skonfiguriram.

Han ::

Za okrog 40 eur Archer C6, če ne rabiš USB. Za okrog 100 eur kakšen Asus.

r00k ::

Hvala, ta C6 zgleda več kot dovolj zame.

mzakelj ::

Bug je izjavil:

ellow

sem se tudi sam spogledoval z RB4011 ampak težava nastane zaradi nepodpiranja GPON SFP modulov. Zato se odločam za nabavo RB3011UiAS-RM.
Od lani imamo v stanovanjski hiši na voljo Telekomovo GPON optiko, bi pa ostal pri Telemachu in sami ne vidijo problemov, le če si nabavim ustrezen GPON SFP modul.

@ mzakelj: če prav razumem, ti v RB4011 ne pičiš preko SFP-ja ampak preko UTP-ja?


Ja sem vzel najkrajši cat7 kabel. Imam zaključek od telekoma in si ne upam ga odstraniti da ne bo pizdarije. SFP imam porabljen naprej na switch iz katerega gre tv in net .. Ti huawei zaključki ti zaklenejo tudi internet če si na BRO preko TS. Zato jaz tega ne tikam. In itak kaj več dvomim da pridobim. 1000/100 dela bp.

omni-vor ::

Eno neumno vprašanje imam, ker ne vem ali tak router sploh obstaja, ki bi kaj takega podpiral...

Skratka imam dve nadstropji, v zgornjem je vsa iptv ter wifi oprema in imam slab wifi signal po spodnjem nadstropju. Do spodnjega nadstropja imam speljan samo en UTP, ki pa je v rabi za IPTV.

Ali obstaja kaka funkcija na novejših routerjih, da bi preko tega UTP kabla dobil internet, ki bi ga priključil na wifi router in s tem pokril spodnje nadstropje s signalom, iz routerja pa bi potem potegnil UTP povezavo še za IPTV?

mzakelj ::

Za mikrotik ali kak drugačen router kateri podpira vlan-e ali Eoip ni problema. Sam tako peljem tv do kolega in net preko anten 5.8ghz 700m stran ..

starfotr ::

Vanadium je izjavil:

@starfotr: Ali je kje seznam še SFP-jev od drugih proizvajalcev? Doma se mi valja nekaj Alcatel-lucent 3FE26774AA, Cisco GLC-LH-SMD ter DHHS 21CFR(J) SFP-jev pa me zanima če je to kaj kompatibilno

Ne da bi ga jaz poznal.

damirj79 ::

mzakelj je izjavil:

Za mikrotik ali kak drugačen router kateri podpira vlan-e ali Eoip ni problema. Sam tako peljem tv do kolega in net preko anten 5.8ghz 700m stran ..


Resitev je lahko malo bolj komplicirana (T2 in modem v bridge, ter iptv preko multicasta), lahko pa tudi precej enostavna ( T2 in iptv preko hls), ali pa nekje vmes (Telekom) odvisno od ponudnika interneta...

igor0203 ::

Danes dobil Ubiquiti AP AC Lite in ne morem verjet kako je tako majhna naprava nardila tako razliko 8-O Če bi to le vedel prej... Hvala vsem, ki ste mi predlagali omenjeni nakup, naslednja stvar je USG da bom lahko vse prek istega vmesnika upravljal. Sedaj (no kolikor sem uspel v 20min pobrskat) ta AP deluje kot standalone in ga controller ne vidi.
Na Asusu sedaj teče samo še guest network (izklopljen intranet) na katerega je povezan robotski sesalec.

mzakelj ::

Mikrotik, Ubiquiti, to so firme katerim je za zaupati. Sam ne bom nikoli kupil kakega Asusa za 100€+ ker vem da je igrača ... Pa naj ima še petnajstjedrni proc not ...

broken/link ::

jp, šele ko to izkusiš, vidiš, da je vredno svojga dnarja.

floyd1 ::

Sedaj (no kolikor sem uspel v 20min pobrskat) ta AP deluje kot standalone in ga controller ne vidi.

Kako to misliš? V UniFi kontrolerju čisto normalno vidiš AP, le nastavitve za USG so nedosegljive.

mat xxl ::

Mene pa zanima nek nasvet za AP ? Če mu damo drug ssid, se zapleta, ker se npr. gsm ne zna dovolj hitro odklopiti od starega ssid ja in preiti na novega, so sicer routerji, ki sami prekinejo, ko je signal slab...., pa vendar vprašam, je kaka težava , če na AP nastavimo enak ssid in enako geslo, ali potem to preklapljanje dela bolje, ko morda gsm misli, da je na istem ? Kako je z tem zadnjim v praksi , so kake težave ?

SeMiNeSanja ::

mat xxl je izjavil:

Mene pa zanima nek nasvet za AP ? Če mu damo drug ssid, se zapleta, ker se npr. gsm ne zna dovolj hitro odklopiti od starega ssid ja in preiti na novega, so sicer routerji, ki sami prekinejo, ko je signal slab...., pa vendar vprašam, je kaka težava , če na AP nastavimo enak ssid in enako geslo, ali potem to preklapljanje dela bolje, ko morda gsm misli, da je na istem ? Kako je z tem zadnjim v praksi , so kake težave ?

To sem že enkrat razlagal, da v veliki meri na to vplivajo dostopne točke, ki a) posredujejo podatke o dostopnosti drugega AP in
b) diskonektajo odjemalca, da ga drugi hitreje prevzame

Težava je v tipični opremi, ki jo ima domači uporabnik, ki ne podpira teh protokolov. Home-grade routerji so dolgo časa bili designirani kot edini AP na omrežju in se z roaming-om sploh niso ukvarjali.
Medtem je pri poslovnih AP-jih podpora roaminga brez zatikanja nujen feature.
V domove zdaj prihajajo roaming protokoli pod krinko raznih mesh AP ponudb.
Kakorkoli gledaš, naj bi bili roaming protokoli standardizirani, a v praksi večinoma vidiš v glavnem implementacije z enim samim proizvajalcem. Ziher je ziher....
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

floyd1 ::

mat xxl je izjavil:

Mene pa zanima nek nasvet za AP ? Če mu damo drug ssid, se zapleta, ker se npr. gsm ne zna dovolj hitro odklopiti od starega ssid ja in preiti na novega, so sicer routerji, ki sami prekinejo, ko je signal slab...., pa vendar vprašam, je kaka težava , če na AP nastavimo enak ssid in enako geslo, ali potem to preklapljanje dela bolje, ko morda gsm misli, da je na istem ? Kako je z tem zadnjim v praksi , so kake težave ?

Pri meni je bilo to popolnoma vseeno, preizkušal sem obe varianti in v nobenem primeru ni delalo OK. Potem sem se odločil za Ubiquiti AP (2 kom.) in teh težav ni več. Imam pa zdaj enak SSID na obeh. Ravno nekaj dni nazaj je tamala s telefonom hodila okrog hiše in se preko Viberja (na wifi) pogovarjala s prijateljico (kar pomeni non-stop preklapljanje med obema AP) in ni imela težav. Zadeva zdaj res deluje, prej pa je bila to neka srednja žalost.

igor0203 ::

floyd1 je izjavil:

Sedaj (no kolikor sem uspel v 20min pobrskat) ta AP deluje kot standalone in ga controller ne vidi.

Kako to misliš? V UniFi kontrolerju čisto normalno vidiš AP, le nastavitve za USG so nedosegljive.


Ne, ne vidim AP v kontrolerju. Discovery tool ga sicer vidi, ampak klik na Action mi nič ne naredi, nimam opcije za adopt.



Prek SSH-ja sem se sicer uspešno povezal in izvedel set-inform ampak še zmeraj nikjer nimam opcije niti izpisano Adopt pending

igor0203 ::

Ok, mislim da je v tem problem...
However, keep in mind that when you use third-party devices, you will not be able to manage them with the UniFi Network Controller.

Argica ::

kaj priporočate potem za nekje 100-120€?

floyd1 ::

igor0203 je izjavil:

Ok, mislim da je v tem problem...
However, keep in mind that when you use third-party devices, you will not be able to manage them with the UniFi Network Controller.

UAP AC LR sem imel na začetku priklopljen na navaden star d-link router in sem brez problema prek unifi kontrolerja dostopal do njegovih nastavitev. Kot sem rekel - le nastavitve, za katere je potreben USG so bile "greyed out". Nekaj nimaš ok.
Tudi zdaj imam router, ki ne sodi v "unifi ekosistem", čeprav je od iste firme. Moj router (er-x) tako nastavljam preko njegovega www vmesnika, oba AP-ja pa preko unifi kontrolerja.

floyd1 ::

Mimogrede - AP imaš povezan na router s kablom in unifi kontroler imaš inštaliran na računalniku, ki je z routerjem povezan s kablom?

SeMiNeSanja ::

floyd1 je izjavil:

igor0203 je izjavil:

Ok, mislim da je v tem problem...
However, keep in mind that when you use third-party devices, you will not be able to manage them with the UniFi Network Controller.

UAP AC LR sem imel na začetku priklopljen na navaden star d-link router in sem brez problema prek unifi kontrolerja dostopal do njegovih nastavitev. Kot sem rekel - le nastavitve, za katere je potreben USG so bile "greyed out". Nekaj nimaš ok.
Tudi zdaj imam router, ki ne sodi v "unifi ekosistem", čeprav je od iste firme. Moj router (er-x) tako nastavljam preko njegovega www vmesnika, oba AP-ja pa preko unifi kontrolerja.

Definitivno ni važno, kakšen router imaš v uporabi, da bi mogel uspešno upravljati AP-je. Imam cel kup strank, ki imajo Ubiquiti AP-je izza neke 'resne' požarne pregrade, ki nima nič skupnega z Ubiquiti 'ekosistemom'.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

damirj79 ::

SeMiNeSanja je izjavil:

mat xxl je izjavil:

Mene pa zanima nek nasvet za AP ? Če mu damo drug ssid, se zapleta, ker se npr. gsm ne zna dovolj hitro odklopiti od starega ssid ja in preiti na novega, so sicer routerji, ki sami prekinejo, ko je signal slab...., pa vendar vprašam, je kaka težava , če na AP nastavimo enak ssid in enako geslo, ali potem to preklapljanje dela bolje, ko morda gsm misli, da je na istem ? Kako je z tem zadnjim v praksi , so kake težave ?

To sem že enkrat razlagal, da v veliki meri na to vplivajo dostopne točke, ki a) posredujejo podatke o dostopnosti drugega AP in
b) diskonektajo odjemalca, da ga drugi hitreje prevzame

Težava je v tipični opremi, ki jo ima domači uporabnik, ki ne podpira teh protokolov. Home-grade routerji so dolgo časa bili designirani kot edini AP na omrežju in se z roaming-om sploh niso ukvarjali.
Medtem je pri poslovnih AP-jih podpora roaminga brez zatikanja nujen feature.
V domove zdaj prihajajo roaming protokoli pod krinko raznih mesh AP ponudb.
Kakorkoli gledaš, naj bi bili roaming protokoli standardizirani, a v praksi večinoma vidiš v glavnem implementacije z enim samim proizvajalcem. Ziher je ziher....


Mesh nima veze z roamingom v sami biti. Mesh je samo način poevzave AP med sabo in do kontrolerja oziroma do vozlišča. Roamnig oziroma fast transition pa podpira praktično vsak AC router, pa večina novejših po N standardu tudi. In to akr se vi tukaj pogovarjate s temi mesh sistemi, dejansko mislite samo na roaming. Ta pa je v večji meri odvisem samo od klienta in ne od AP. Imaš naprave, in to celo nove, najnovejše, ki FT prodpirajo, ampak se zlepa ne bodo preklopile na tisti AP z boljšim signalom, dokler je na trenutnem še zadovoljiva hitrost (čisto tipičen primer iPhone 8). Sistemi mesh pa služijo povezave med APji. Če imaš na voljo UTP kabel do vsakega APja, potem čisto običajni APji delujejo enako dobro z roamingom, kot namenski sistemi, delujejo pa celo boljše ko mesh sistemi, ker če mesh AP nima dedicated banda za uplink, potem hitrost povezave pade.

floyd1 ::

Argica je izjavil:

kaj priporočate potem za nekje 100-120€?

Enega od asusov (boljši so tisti, ki imajo podporo za "merlin" fw) ali kak tp link, o tem je v tej temi že veliko napisano. Če pa greš še kakih 40 eur višje pa jaz priporočam kombinacijo er-x in UAP-AC-lite. Ta je zelo dobra za tiste, ki jim en wl router ne more pokrit vsega.

floyd1 ::

Mesh nima veze z roamingom v sami biti. Mesh je samo način poevzave AP med sabo in do kontrolerja oziroma do vozlišča. Roamnig oziroma fast transition pa podpira praktično vsak AC router, pa večina novejših po N standardu tudi. In to akr se vi tukaj pogovarjate s temi mesh sistemi, dejansko mislite samo na roaming. Ta pa je v večji meri odvisem samo od klienta in ne od AP. Imaš naprave, in to celo nove, najnovejše, ki FT prodpirajo, ampak se zlepa ne bodo preklopile na tisti AP z boljšim signalom, dokler je na trenutnem še zadovoljiva hitrost (čisto tipičen primer iPhone 8). Sistemi mesh pa služijo povezave med APji. Če imaš na voljo UTP kabel do vsakega APja, potem čisto običajni APji delujejo enako dobro z roamingom, kot namenski sistemi, delujejo pa celo boljše ko mesh sistemi, ker če mesh AP nima dedicated banda za uplink, potem hitrost povezave pade.

Sicer jaz bolj zagovarjam AP na kablih, in mesha nisem nikoli uporabljal, ampak... ...to, kar pišeš glede "prehajanja" iz ene AP na drugo, v praksi ne drži. Veliko kombinacij sem preizkusil (poceni AP in stari wl routerji, vse z istimi klienti) in mi šele sedaj z ubiquiti sistemom dela vse tako, kot je treba. SeMiNeSanja je v tej temi že lepo razložil standarde, ki jih morajo AP podpirati, da pametno upravljajo z wl klienti, tako da je od AP še kako odvisno ali bo ta zadeva delovala dobro.

Furbo ::

floyd1 je izjavil:

Mesh nima veze z roamingom v sami biti. Mesh je samo način poevzave AP med sabo in do kontrolerja oziroma do vozlišča. Roamnig oziroma fast transition pa podpira praktično vsak AC router, pa večina novejših po N standardu tudi. In to akr se vi tukaj pogovarjate s temi mesh sistemi, dejansko mislite samo na roaming. Ta pa je v večji meri odvisem samo od klienta in ne od AP. Imaš naprave, in to celo nove, najnovejše, ki FT prodpirajo, ampak se zlepa ne bodo preklopile na tisti AP z boljšim signalom, dokler je na trenutnem še zadovoljiva hitrost (čisto tipičen primer iPhone 8). Sistemi mesh pa služijo povezave med APji. Če imaš na voljo UTP kabel do vsakega APja, potem čisto običajni APji delujejo enako dobro z roamingom, kot namenski sistemi, delujejo pa celo boljše ko mesh sistemi, ker če mesh AP nima dedicated banda za uplink, potem hitrost povezave pade.

Sicer jaz bolj zagovarjam AP na kablih, in mesha nisem nikoli uporabljal, ampak... ...to, kar pišeš glede "prehajanja" iz ene AP na drugo, v praksi ne drži. Veliko kombinacij sem preizkusil (poceni AP in stari wl routerji, vse z istimi klienti) in mi šele sedaj z ubiquiti sistemom dela vse tako, kot je treba. SeMiNeSanja je v tej temi že lepo razložil standarde, ki jih morajo AP podpirati, da pametno upravljajo z wl klienti, tako da je od AP še kako odvisno ali bo ta zadeva delovala dobro.

Meni tudi dela na ubiquiti, prehajam med 5 točkami in ne opažam prekinitev.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

damirj79 ::

Sam pišeš, poceni AP, stari WL itd... to ne podpira 802.11r niti pod razno. SeMiNeSanja se v tem moti. 802.11r boš dobil v kašnem od novejših N routerjev ali pa če preideš na AC, vso ostalo solato pozabi, ker tega podpira ne sploh. Poleg tega potrebuješ tudi primeren klient, ker nimajo vsi enake nastavitve roaminga. En priemr sem ti navedel zgoraj. En dober in zgleden primer, kjer roamning je deloval kot se šika je (bila) Lumia 925 in 950, Huawei P9 je že slabši, spet dober je Huawei P30. Imam prenosnik HP 850G3, kjer deluje spet vrhunsko, Lenovo T580 deluje tudi kar ok, en starejši Dell XPS16 1645 model pa deluje K-A-T-A-S-T-R-O-F-A-L-N-O in približno na enakem nivoju je iPhone 8.

floyd1 ::

Glede teh starih mrežnih naprav imaš verjetno prav, a sedaj mi s temi istimi WL klienti mreža dela brez problemov, preklapljanja praktično ne vidim. Tako da... ???

damirj79 ::

Pomeni, da klienti so v redu in imel si zanič AP. Zdaj imaš Unifi AP-AC, ta je AC standard in podpira FT že po defaultu.

SeMiNeSanja ::

damirj79 je izjavil:

Sam pišeš, poceni AP, stari WL itd... to ne podpira 802.11r niti pod razno. SeMiNeSanja se v tem moti. 802.11r boš dobil v kašnem od novejših N routerjev ali pa če preideš na AC, vso ostalo solato pozabi, ker tega podpira ne sploh. Poleg tega potrebuješ tudi primeren klient, ker nimajo vsi enake nastavitve roaminga. En priemr sem ti navedel zgoraj. En dober in zgleden primer, kjer roamning je deloval kot se šika je (bila) Lumia 925 in 950, Huawei P9 je že slabši, spet dober je Huawei P30. Imam prenosnik HP 850G3, kjer deluje spet vrhunsko, Lenovo T580 deluje tudi kar ok, en starejši Dell XPS16 1645 model pa deluje K-A-T-A-S-T-R-O-F-A-L-N-O in približno na enakem nivoju je iPhone 8.

Nič se nisem "motil" samo do skrajnosti sem poenostavil.
Če pa hočeš ne-poenostavljeno varianto naštudirat, pa malo googlaj o wireless roaming protokolih 802.11k, 802.11r in 802.11v.

Izgovarjanje na odjemalca je v večini primerov brezvezno, ker moraš že kar pridno iskati 'zahtevne' uporabnike, ki bi imeli 10 let star mobitel ali prenosnik - medtem ko 10+ let stari routerji niso nobena redkost. Novi odjemalci pa povečini kar pridno podpirajo sodobne tehnologije.
Torej smo spet nazaj pri routerjih in AP-jih, ki so neprimerni za okolja, kjer pričakujemo 'nekaj več' kot zgolj 'povezavo'.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

floyd1 ::

damirj79 je izjavil:

Pomeni, da klienti so v redu in imel si zanič AP. Zdaj imaš Unifi AP-AC, ta je AC standard in podpira FT že po defaultu.

Router je bil D-link dir-878 (AC). Za AP pa sem preprobal vse živo, preden sem nabavil ubiquiti. Ampak ja, večinoma konkretno starejše zadeve in vse brez AC. Meni je bilo na koncu važno edino to, da ne bom v nedogled kupoval nekih "skoraj" dobrih rešitev in se potem spet jezil, ko kaj ne dela. Sam sem si to še vedno rešil, večji problem so tu otroci in boljša polovica ;). To je bilo tečnarjenja, ko kaj ni delovalo... Po pol leta lahko rečem, da je to zelo dobro zapravljen denar, nazaj ne bi več šel.

Evo, sem poiskal še odgovor SeMiNeSanja od junija lani iz te teme. Trije standardi skrbijo za to in ubiquiti jih podpira.
Kot sem že rekel, je to stvar podprtih standardov za roaming. "Pro" accesspointi podpirajo različne protokole, kateri omogočajo optimalne prehode med njimi: 802.11k, 802.11r in 802.11v.
802.11k oskrbuje odjemalce s seznamom bližnjih dostopnih točk, da bi olajšal hitrejše odločanje o prehodih med njimi
802.11v omogoča dostopni točki opozarjanje priključenega odjemalca, da ga bo razvezal, ker so na voljo druge dostopne točke z močnejšim signalom.
802.11r pa služi temu, da se avtentikacija na drugi dostopni točki izvede hitreje.

SeMiNeSanja ::

damirj79 je izjavil:

Pomeni, da klienti so v redu in imel si zanič AP. Zdaj imaš Unifi AP-AC, ta je AC standard in podpira FT že po defaultu.

802.11r - služi temu, da se AVTENTIKACIJA izvede na hitrejši način. Nima pa nobene direktne povezave s tem, kdaj in kako se bo nek odjemalec 'preselil' na drugi AP. Zgolj pohitri ta postopek, ko enkrat do njega pride. Da pa do tega prehoda pride, pa potrebuješ podporo preostalih roaming protokolov.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)
««
83 / 126
»»