» »

Kateri router?

Kateri router?

««
77 / 127
»»

Han ::

Še enkrat: TP-Link Archer C6.

bojsi ::

A sploh kateri izmed teh consumer routerjev (Asus, Netgear, Synology, Linksys...) do kakšnih med 120-170 eur podpira VLANe out of the box? Gledam asus ac68u/ac86u, netgear R7000/R7800, Linksys wrt3200..., pa ni videt. Obstajajo variante z open/ddwrt, ampak tudi tam treba precej štrikat... Ima kdo morda izkušnje?

sloxl8 ::

Kaj je zate out of the box? Brez nastavljanja ne bo šlo pri nobenem.

mzakelj ::

bojsi je izjavil:

A sploh kateri izmed teh consumer routerjev (Asus, Netgear, Synology, Linksys...) do kakšnih med 120-170 eur podpira VLANe out of the box? Gledam asus ac68u/ac86u, netgear R7000/R7800, Linksys wrt3200..., pa ni videt. Obstajajo variante z open/ddwrt, ampak tudi tam treba precej štrikat... Ima kdo morda izkušnje?


https://www.pcplus.si/racunalnistvo/mre...

mikrotik ga, ni pa lih consumer no, ali pač, odvisno kako vzameš. Če nisi len ali zabit kot poslanec državnega zbora potem ne bo problem ....

SeMiNeSanja ::

sloxl8 je izjavil:

Kaj je zate out of the box? Brez nastavljanja ne bo šlo pri nobenem.

Mislim, da je precej jasno, kaj pomeni 'out of the box', ko se gre za PODPORO VLAN-om.

Najbolj v smeri 'Consumer' z podporo VLAN-om v originalnem firmware-u, sem imel opravka z Draytek Vigor-jem. Vendar se mi zdi, da se Vigorje ne ponuja ravno kot 'Consumer' naprave.

Korak naprej (po uporabnosti?) pa so Ubiquiti EdgeRouterji, nato pa počasi že pridejo Mikrotiki.

Ostala 'Home' klasika, pa se bojim, da brez nadgraden na 3rd party firmware nimaš podpore VLAN-om - čeprav ti danes postajajo vse bolj zanimivi tudi za domača okolja (izolacija IoT sveta, itd.)

P.S.: Draytek mi je povzročal sive lase, ker njegova implementacija VLAN-ov ni ravno 'vodotesna' - vsake toliko časa mi je namreč pošiljal posamezne pakete v napačni VLAN....
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Zgodovina sprememb…

sloxl8 ::

Če rabi kdo user friendly (za začetnike) navodila za vzpostavitev VLANov z Ubiquiti ER-X in njihovim APjem:

https://m.youtube.com/watch?v=SKeFqFhBw...

floyd1 ::

Hvala za link, fajn to razloži.

Ogromno je teh "user friendly" navodil za ubiquiti sisteme, a ko se lotiš nastavljanja si vmes vseeno hitro tako "zakleneš" kako napravo, da pomaga le reset in ponovno nastavljanje. Sproti shranjujte nastavitve, ko stvar dela.

Ko sem nastavljal guest vlan se mi je to zgodilo tako z erx, kot z enim od acess pointov. Zaklenil se mi je tako, da sploh več ni hotel narediti adopta. Tudi (večkratni) reset AP ni pomagal. Adopt...disconnect, in tako dalje. Po popolnem resetu - tukaj mislim erx, AP in odstranitev AP iz kontrolerja je nekako spet ratalo. Zanimivo, da je ob tem drugi AP (z - po mojem - identičnimi nastavitvami) deloval brez problema.

MrStein ::

bojsi je izjavil:

A sploh kateri izmed teh consumer routerjev (Asus, Netgear, Synology, Linksys...) do kakšnih med 120-170 eur podpira VLANe out of the box? Gledam asus ac68u/ac86u, netgear R7000/R7800, Linksys wrt3200..., pa ni videt. Obstajajo variante z open/ddwrt, ampak tudi tam treba precej štrikat... Ima kdo morda izkušnje?

Moj stari Netgear WNDR3700v2 z OpenWRT to podpira. Stal je 100 EUR.
Tako da bi se danes tudi verjetno nekaj našlo za tak denar.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

floyd1 ::

Ja, samo to spet ni out of the box. Je treba vsaj openWRT gor dat. Tudi ddwrt mislim da ima podporo za vlane. Samo v tistih časih, ko sem še ddwrt na linksyse flashal, nisem vedel kaj s tem počet ;).

sloxl8 ::

@floyd1, ravno v tem videu opiše, kako preprečiti, da bi zaklenil dostop do routerja med konfiguriranjem - en port odstraniš iz switcha in mu dodeliš drug IP.

OldSkul ::

sloxl8 je izjavil:

Če rabi kdo user friendly (za začetnike) navodila za vzpostavitev VLANov z Ubiquiti ER-X in njihovim APjem:

https://m.youtube.com/watch?v=SKeFqFhBw...


tnx. Ja njihove nastavitve so menda uporabniku prijazne. Nimam izkušenj, ker imam samo njihove routerje ter APje. Za switche in VLAN pa uporabljam tiste cenene TP-Linke. Traja nekaj časa, da pogruntaš kako urediti VLANe, potem gre. Na začetku je pa katastrofa.

floyd1 ::

sloxl8 je izjavil:

@floyd1, ravno v tem videu opiše, kako preprečiti, da bi zaklenil dostop do routerja med konfiguriranjem - en port odstraniš iz switcha in mu dodeliš drug IP.

Ja, sem videl. Sicer pa tudi reset er-x ni tak problem, če imaš shranjeno delujočo konfiguracijo. Večji problem je bil AP, zaradi katerega sem moral dat ves sistem v "deviško" stanje. Pa še zdaj ne vem zakaj... Kontrolerju se je 2x čisto zmešalo, adopt je delal na AP, ki sploh ni bila fizično priklopljena, itd. Sicer pa sem na netu kar nekaj bral o tem "adopting-disconnect" loop-u, tak da nisem edini. Događa se i najboljima, što se nebi nama ;).
Na mojem zadnjem routerju je bila nastavitev guest omrežja ena kljukica, ime SSID in geslo ter restart. Tu je malo drugače...:| No, glavno da zdaj deluje. In deluje za čisto petko, to pa je najbolj važno.

Furbo ::

Jaz sem par dni nazaj postavil Unify mrežo, dream machine, switch, 5 apjev.. vse kar sem moral nastaviti, je bilo vpisati, kako hočem imeti poimenovan wifi :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

yury ::

Iščem nov brezžični ruter z naslednjimi lasnostmi:
- hitrost 802.11ac
- en (ali več) portov USB 3.x za priklop zunanjega diska in share-anja datotek v notranji mreži,
- možnost VPN bridge-a (lahko tudi po namestitvi dd-wrt ali podobnega)
- zanesljivost delovanja
- cena do cca. 80 EUR

Gre za domačo mrežo, ki ni obremenjena. Gledal sem Linksys EA6700. Zanima me vaše mnenje / predlogi.

starfotr ::

Raje si nabavi en NAS, kot pa da imaš USB disk.

Tole kupi:
TP-Link Archer C6

pa npr. en synology NAS.

yury ::

NAS-a ne potrebujem (preko diska bi se izmenjalo par datotek na teden). In dodaten NAS bi zelo podražil celotno rešitev.

Han ::

Linksys EA6700 je star 7 let in ga, kolikor vem, ne proizvajajo več. Zato je podpora omejena na kompatibilne WRT sisteme. Osnova je načeloma še vedno dobra (procesor, RAM, priključki), zadovoljstvo kupcev pa je mešano.

Za okrog 80 eur lahko dobiš Asus RT-AC58U (ne V2), za 100 eur pa RT-AC66U B1, ampak ne pri nas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

mzakelj ::

Furbo je izjavil:

Jaz sem par dni nazaj postavil Unify mrežo, dream machine, switch, 5 apjev.. vse kar sem moral nastaviti, je bilo vpisati, kako hočem imeti poimenovan wifi :)


Unify controler pa gasa. Oni majo res to porihtano kot se zagre. Samo tisti router software na recimo Edge-X mi ne paše. Tukaj je zame mikrotik zakon. Ne razumem pa ljudi ker bi radi storitev s višjega it znanja kliknili bi pa 1x , ali pa še to ne. V tem primeru plačaš storitev ali pa si vzameš čas in se naučiš. Videvam pa zadnje čase da so se ljudje razvadili. Ne ljubi se jim razmišljati ... Samo v štrom bi prklopl in to je to ... Kar me izredno :(. Pa to videvam na vseh področjih računalništva in tudi kolegi v drugih panogah to opažajo , kot da bi šli nekateri s pametjo nazaj in bi se odučili bi se reklo .

seminal ::

Jaz bom po vsej verjetnosti dal konec tedna ac87u gor za taki denar gor.

floyd1 ::

Furbo je izjavil:

Jaz sem par dni nazaj postavil Unify mrežo, dream machine, switch, 5 apjev.. vse kar sem moral nastaviti, je bilo vpisati, kako hočem imeti poimenovan wifi :)

Ja, tudi pri meni bi bilo nekako tako, če bi namesto erx imel usg router. Pol maš za vse en vmesnik-kontroler. Tudi za guest network sem gledal, da ga v unifi postaviš z nekaj kliki. Ampak šlo je za to, da sem na netu takrat bral o tem, da je erx nekaj hitrejši, predvsem pa je bil tudi za polovico cenejši. Pa še precej stvari sem se naučil zraven ;).

Mimogrede - si zadovoljen z delovanjem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

Invictus ::

USB vmesnik dostikrat za 3x podraži router...

Za ta denar skoraj dobiš NAS z enim diskom...

https://geizhals.eu/?cat=hdxnas&xf=2659...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

OldSkul ::

Furbo je izjavil:

Jaz sem par dni nazaj postavil Unify mrežo, dream machine, switch, 5 apjev.. vse kar sem moral nastaviti, je bilo vpisati, kako hočem imeti poimenovan wifi :)


Super. Zame sicer dream machine (kakšno bedno poimenovanje izdelka) ne pride v poštev, ker imam IPTV.
Jaz preko enega kontrolerja nadziram še USG in posledično celotno mrežo v drugi hiši.

Furbo ::

Jaz se za IPTV ne sekiram, ker imam itak že lep čas potegnjena 2 kabla od siol modema do tvjev, ampak en dan se bom poglobil tudi v to, ne gre mi v glavo, da ne gre.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

OldSkul ::

To je pa nelogičnost ubiquitija, ki noče dodati IPTV nastavitev v vmesnik - najbolje ima to rešeno ASUS. Tako je potrebno uporabiti json config datoteko, ki jo, kakor sem bral na forumih, UDM ne podpira. Beda

Furbo ::

floyd1 je izjavil:

Ja, tudi pri meni bi bilo nekako tako, če bi namesto erx imel usg router. Pol maš za vse en vmesnik-kontroler. Tudi za guest network sem gledal, da ga v unifi postaviš z nekaj kliki. Ampak šlo je za to, da sem na netu takrat bral o tem, da je erx nekaj hitrejši, predvsem pa je bil tudi za polovico cenejši. Pa še precej stvari sem se naučil zraven ;).

Mimogrede - si zadovoljen z delovanjem?

Jaz sem na srečo tako počasi kupoval, da je vmes prišel že dream machine ven, tako sem lahko opustil nakup Security gatewaya in kontrolerja, ker je oboje itak že v DM.

Deluje kot urca. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

MrStein ::

mzakelj je izjavil:


Unify controler pa gasa. Oni majo res to porihtano kot se zagre. Samo tisti router software na recimo Edge-X mi ne paše. Tukaj je zame mikrotik zakon. Ne razumem pa ljudi ker bi radi storitev s višjega it znanja kliknili bi pa 1x , ali pa še to ne. V tem primeru plačaš storitev ali pa si vzameš čas in se naučiš. Videvam pa zadnje čase da so se ljudje razvadili. Ne ljubi se jim razmišljati ... Samo v štrom bi prklopl in to je to ... Kar me izredno :(. Pa to videvam na vseh področjih računalništva in tudi kolegi v drugih panogah to opažajo , kot da bi šli nekateri s pametjo nazaj in bi se odučili bi se reklo .

Pol pa se vrni v votline in s trenjem naredi ogenj. Mi ostali pa gremo naprej.

> Samo v štrom bi prklopl in to je to
Edino pravilno. Komplikatorji pa se ti naj pridružijo v votlini.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

SeMiNeSanja ::

MrStein je izjavil:

mzakelj je izjavil:


Unify controler pa gasa. Oni majo res to porihtano kot se zagre. Samo tisti router software na recimo Edge-X mi ne paše. Tukaj je zame mikrotik zakon. Ne razumem pa ljudi ker bi radi storitev s višjega it znanja kliknili bi pa 1x , ali pa še to ne. V tem primeru plačaš storitev ali pa si vzameš čas in se naučiš. Videvam pa zadnje čase da so se ljudje razvadili. Ne ljubi se jim razmišljati ... Samo v štrom bi prklopl in to je to ... Kar me izredno :(. Pa to videvam na vseh področjih računalništva in tudi kolegi v drugih panogah to opažajo , kot da bi šli nekateri s pametjo nazaj in bi se odučili bi se reklo .

Pol pa se vrni v votline in s trenjem naredi ogenj. Mi ostali pa gremo naprej.

> Samo v štrom bi prklopl in to je to
Edino pravilno. Komplikatorji pa se ti naj pridružijo v votlini.

Kamniti - ne biti žaljiv!
Kar je žakelj opazil drži kot pribito - ljudje bi samo še vtaknili v elektriko in stvar že deluje za 'njihove potrebe'.

Če smo iskreni, je to za domače uporabnike brez vsakega IT znanja dejansko optimalno. Manj kot imaš za 'štelat', manj lahko stvari zakompliciraš, manj bo frustracij.

Kar mene skrbi, je dejstvo, da se ta trend seli v poslovna omrežja. Kvazi 'profesionalci' danes pogosto nimajo pojma, kaj je to 'cybersecurity', varnost omrežja, ipd. Posledično iščejo zaščito, ki bo delovala kot nekakšen antivirus - po principu "namesti in pozabi".
Ko enkrat 'profesionalci' nimajo več pojma o tem področju, jim lahko prodaš kar hočeš. Kupujejo se "uporabniški vmesniki" z nešteto nekimi kazalci, ki zanimivo migetajo - o varovanju omrežja in varnosti pa nič ne povedo. Pa tudi če bi - ti 'profesionalci' niti nebi razumeli, kaj to gledajo.

To zbuja skrb. Sploh ko tak 'profesionalec' dela kot pogodbeni vzdrževalec poslovnih omrežij. Sem jih videl že en kup, ki se jim ni sanjalo, za kaj se pri varovanju omrežja gre. Ko bi svojim strankam vsaj priznali, da o tem področju nimajo pojma, pa da naj si zanj poiščejo osebo, ki se v to spozna! V bistvu je še huje: celo ko jih hočeš kaj podučiti, bežijo od znanja! Katastrofa. Nastrada pa 'kupec' oz. naročnik storitev, ki se mu ne sanja, kakšne kvalitete je njegov 'ekspert'.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

MrStein ::

SeMiNeSanja je izjavil:


Če smo iskreni, je to za domače uporabnike brez vsakega IT znanja dejansko optimalno. Manj kot imaš za 'štelat', manj lahko stvari zakompliciraš, manj bo frustracij.

Aha, torej se strinjaš, samo ti je nerodno?
OK ...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

yury ::

Ali kdo ve, zakaj se ruterja ASUS RT-AC66U B1 ne dobi v Sloveniji?

Ne mudi se mi kupiti takoj, tako da lahko tudi malo počakam. Oz. kje v tujini priporočate nakup?

broken/link ::

sej mogoče ga prodajajo, sam nimajo revizije na netu zabeležene.
najboljše da vprašaš po mailu/komentarjih, katero revizijo prodajajo.

scipascapa ::

gledam dobavitelje, AC66 sploh nimajo. torej trgovci vlečejo robo iz dojč.

scipascapa ::

seminal je izjavil:

Jaz bom po vsej verjetnosti dal konec tedna ac87u gor za taki denar gor.


se priporočam, s kje si?

Asus RT-AC66U B1:
"H/W Ver: A1" = 90IG0300-BM3000
"H/W Ver: B1" = 90IG0300-BM3100
"H/W Ver: B2" = 90IG0300-BA1000

You will want the B2 hardware revision (90IG0300-BA1000).

Zgodovina sprememb…

Han ::

Alzashop.com ima RT-AC66U B1 za 94,90 eur. Za dostavo mi kaže 7,50 eur.

Jaco P. ::

Je kakšna ključna razlika med TP-Link Archer C6 & C7 (razen "hitrosti" - 1200 vs 1750)?

Han ::

C6 je cenejši, novejši, ima 5 anten (1 notranjo) in MU-MIMO. C7 ima USB 2.0.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Jaco P. ::

Han je izjavil:

C6 je cenejši, novejši, ima 5 anten (1 notranjo) in MU-MIMO. C7 ima USB 2.0.


Se splača potem kupiti C6 pred C7 ? - USB priklopa ne rabim..

Han ::

Seveda.

budnost ::

Zdravo. Kupujem nov router. Zahteve bi bile sledeče: stikalo za wifi on/off, stikalo za priklop on/off, podpora za openwrt, podpora za IPTV (igmproxy, udpxy), cena do 120 evrov. Hvala vnaprej za predloge.

Dag ::

Kaj je trenutno best-buy do 100€, da izpolnjuje naslednje zahteve:
- dual band
- stabilnost
- VPN server (obvezno!)
- Guest WLAN
- čim bolj diskreten videz in možnost montaže na steno

profii ::

Dag je izjavil:

Kaj je trenutno best-buy do 100€, da izpolnjuje naslednje zahteve:
- dual band
- stabilnost
- VPN server (obvezno!)
- Guest WLAN
- čim bolj diskreten videz in možnost montaže na steno


Mislim da AC-58u ustreza tvojim željam, naj me kdo popravi če se motim.
https://www.asus.com/Networking/RT-AC58...

mat xxl ::

Je kdo, kaj študiral LTE 4G Routerje v praksi, rabim na nekem vikendu in ja obstaja kabel tam pa vse, samo mobitel potegne čez LTE 120/40, ja potem pa razmišljaš, kaj je najugodneje za internet za peč krmiliti, oddaljen nadzor, pa za klimo poleti, pa ja ne nazadnje z enim Android box- om z naloženim Telemach programom, kot za gsm- e in tablice za TV signal.....

Pa nekako razmišljam o temule: https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...

in hkrati dodatna kartica, ki koristi skupne zakupljene količine, ki jih imam sedaj pri Telecomu na naj C 140 gb porabimo jih pa vsi v podjetju do ene 25 gb na mesec. Taka dodatna kartica je celo z nekimi popusti 1 leto samo ca 7 eur + jasno hardware , samo če pomislim na kabel internet je letno cca 420 eur, tu me pa pride ene 84 eur + oprema , router + android box, kar pomeni imam vse to v letu dni že noter ...

Vaše mnenje okoli routerja, je še kaj boljšega za podobno ceno ?

profii ::

Res potrebuješ tak stroj od ruterja?

Sicer Asusovi rutreji podpirajo USB LTE modeme, poglej kompatibilno listo.
https://www.asus.com/event/networks_3G4...

Han ::

@soul: boljša opcija kot predlagani AC58U (v1) je Asus RT-AC66U B1. Alzashop.com ima še vedno dobro ceno.

ssitcm ::

mat xxl : Poglej si tukaj http://www.ofmodemsandmen.com

polde66 ::

@maxxxl tole je za vikend ok: https://www.hot.si/ponudba/internet.html
200 gb na mesec za 15 eur brez vezave, ruter pa pokriva kar pač pokriva ampak za vikende jemljejo v glavnem kar tole. Router je tudi baterijski. Je pa A1 ne mobitel.
polde

dejanslo ::

Raje ubodi usb lte modem, ki ga priklopi na ruter - bo prec ceneje. Jaz imam Huawei e3372 (150/50 mbit/s), ima možnost priklopa zunanjih anten in deluje b.p. Iz Amazona slabih 40e. Z asus ac66u b1 na Merlin fw uporabljam doma sedaj že eno leto in nimam pripomb na delovanje.
Kar te zna motiti pri LTE je, da si za NATom. Torej za dostop od zunaj rabiš zunanji VPN server (AWS ima free trial za 1 leto). Če boš uporabljal smart home preko oblačnih storitev (npr poslal roborocka, da počisti pred vašim prihodom :p ), to ni omejitev.
Če ubodeš tisti hoferjev modem allin1, boš še vedno rabil kaj dodatnega za te zadeve. Upoštevaj tudi, da te Telemach lahko zajebava, če boš imel preveč časa prižgan eon iz tujega ip naslova.
Hofer ima za 15eur omejitev na 20/5, za dodatna 2eur pa do 50mbit. Meni se giblje večinoma 40+/10-20, seveda je to odvisno od lokacije. Midva sva zadovoljna.
There`s More Than One Way To Do It

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dejanslo ()

MrStein ::

Mimogrede, zaradi določenih razlogov sem izklopil svoj ruter in vklopil tistega od ponudnika. Jezus Kristus! Kot če bi se preselil nekam v najbolj zaostale hribe nekje v Sudanu.
No, saj bom nazaj dal...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

dvihtelic ::

Tudi jaz bi rabil nekaj za po hiši (cca 90m2), da lovi povsod, predvsem pa tudi okoli hiše...mi kaj predlagate?
kaj takega je v redu https://www.pcplus.si/racunalnistvo/mre... ?

xandros ::

Ne to ni v redu! Nima ac(wifi5).Vzemi microtik hac2
90m2 je odvisno, koliko in kaksne stene so. Prav tako velja za okoli hiše.

Gapi ::

xandros je izjavil:

Ne to ni v redu! Nima ac(wifi5).Vzemi microtik hac2
90m2 je odvisno, koliko in kaksne stene so. Prav tako velja za okoli hiše.


Piše se Mikrotik če že ponujaš.
No person is rich enough,to buy back his past.
««
77 / 127
»»