» »

Slovenska predloga tipkovnice na Ubuntu 11.04

Slovenska predloga tipkovnice na Ubuntu 11.04

HIP_HOP ::

Pozdravljeni!

Težavo sem že opisal na Slovenskem Ubuntu forumu, a zaenkrat nisem dobil odziva. To me je kar presenetilo, ker gre za relativno nezahtevno težavo.

TEŽAVA NA KRATKO:
Ali je to pravilna uporaba xmodmap za črko Đ.
xmodmap -e "keycode 35 = Đ Đ bracketright braceright"


TEŽAVA NA DOLGO:
Uporabljam Ubuntu 11.04 na MacBooku Pro s pomočjo programa za virtualizacijo Parallels 7. Slovenska predloga tipkovnice je za Applove računalnike malo drugače zasnovana kot standardna. Ker veliko programiram me mučijo zaviti oklepaji, do katerih na Macu dostopam z shift+alt+ đ ali shift+alt+ š. Ubuntu mi jih pa priredi na klasično alt + f in alt + g. Ker mi je neprijetno uporabljati vedno drugačno predlogo, sem se odločil, da bom modificiral trenutno izbrano (Slovenian).
Uspelo mi je narediti sledeče:
- v nastavitvah sem vklopil tipko alt za tretji nivo znakov na tipkovnici (tako kot se uporablja na Macu)
- in v konzolo vpisal naslednji ukaz ( Đ = hex koda znaka Đ)
xmodmap -e "keycode 35 = Đ Đ bracketright braceright"

V dokumentaciji xmodmap sem prebral, da bi naj definiral znake v naslednjem vrstnem redu:
- đ (izpisal bi se naj đ)
- đ + shift (izpisal bi se naj Đ)
- đ + alt (izpisal bi se naj ] )
- đ + shift + alt (izpisal bi se naj } )
Sedaj pa nevem, če ne razumem pravilno dokumentacije ali pa sam kaj delam narobe. Po definiranem zgornjem ukazu mi deluje le bracketright in braceright, brez črke Đ.

Hvala za pomoč!

Icematxyz ::

To me je kar presenetilo, ker gre za relativno nezahtevno težavo.


Ah, to so pač stvari, ki se jih verjetno ne počne prav pogosto in za to je verjetno tudi odziv manjši. Če še nisi rešil "težave" in ker si opisal "težavo" na dolgo, kar je super, ker tako tudi tisti, ki morda pozna rešitev lažje razbere za kaj se sploh gre, poskusi še sledeč ukaz:

xmodmap -e "keycode 35 = dstroke Dstroke dstroke Dstroke bracketright braceright"

Je potem to to?

HIP_HOP ::

Sm poizkusil tvoj ukaz in delujeta samo đ in Đ, če držim zraven alt ali ne.

Zanimivo mi je, da nebi delovalo. Ker v osnovi je na tipki Đ sledeča razporeditev:
tipka đ = đ
tipka đ + shift = Đ
tipka đ + alt = ÷
tipka đ + alt + shift = °

Torej definirat se da, ampak kako.

Icematxyz ::

Sm poizkusil tvoj ukaz in delujeta samo đ in Đ, če držim zraven alt ali ne.


Hm.

v nastavitvah sem vklopil tipko alt za tretji nivo znakov na tipkovnici (tako kot se uporablja na Macu)


Tukaj morda ni vse tako, kot bi naj bilo (Apple tipkovnica), poskusi opcijo Right Win. Če ne bo rezultata izključi vse nastavitve in poskusi še to:

xmodmap -e "keycode 115 = ISO_Level3_Shift"
xmodmap -e "keycode 35 = dstroke Dstroke dstroke Dstroke bracketright braceright"


Morda vrednost 115 v prvem ukazu ni pravilna (želena tipka). Če ni, vpiši v terminal ukaz xev in pri pritisku na želeno tipko ("AltGr") preveri vrednost.

Zgodovina sprememb…

HIP_HOP ::

Sm preizkusil ukaz in opazil, da je alt pravilno nastavljen, saj xev vrne:
state 0x2090, keycode 64 (keysym 0xfe03, ISO_Level3_Shift), same_screen YES, ...

Tako, da sklepam, da ni pravilno podan xmodmap ukaz.

Icematxyz ::

Težava tukaj je v tem, da imaš Apple tipkovnico, ki ima določene posebnosti in uporabljaš Parallels, kjer spet morda pride do kakšne posebnosti.

Na omenjen način brez težav prestavim razpored tipk (Atl Gr [ ] { }...) na PC z nameščenim Ubuntu 11.10 pri slovenskem razporedu tipkovnice in enako, če se Ubuntu nahaja v navideznem stroju (VirtualBox).

Moje mnenje je še vedno, da je težava Alt Gr. Se pravi tudi če ga zazna xev preprosto ne deluje, tako ko bi naj. Podobno, kot kaj takšnega ali takšnega ali če boš uporabil Google boš videl kopico tem na temo Parallels in Alt Gr. Na primer nekaj aktualnega.

Torej kaj je v tvojem konkretnem primeru rešitev, ali je to kakšna nastavitev v Parallels (različica, ki jo uporabljaš) ali v Ubuntu, ki se nahaja v navideznem stroju ali kaj tretjega ne vem. Verjetno boš moral poskusiti v praksi nekaj stvari in si pri tem pomagati z Google.

HIP_HOP ::

Končno mi je uspelo pravilno definirat tipke. Pomagal mi je ukaz
xmodmap -pke
, s katerim sem si pomagal pravilno definirat zaporedje znakov.

Tukaj prilagam zaporedje ukazov za uporabo znakov {,}, [,], ^, itd, na Applovih računalnikih s slovensko tipkovnico v OS Linux. Po vnovičnem zagonu se vam bo pojavilo okno za modmap, kjer izberete predlogo s.Xmodmap in don't show this message again.

xmodmap -e 'keycode 29= z'
xmodmap -e 'keycode 52= y'
xmodmap -e "keycode 35 = dstroke Dstroke dstroke Dstroke bracketright braceright bracketright braceright"
xmodmap -e "keycode 34 = scaron Scaron scaron Scaron bracketleft braceleft bracketleft braceleft"
xmodmap -e "keycode 20 = slash question"
xmodmap -e "keycode 48 = cacute Cacute cacute Cacute asciicircum NoSymbol asciicircum NoSymbol"
xmodmap -e "keycode 16 = 7 apostrophe"
xmodmap -e "keycode 51 =zcaron Zcaron zcaron Zcaron backslash bar backslash bar"
 `xmodmap -pke > s.Xmodmap`
xmodmap s.Xmodmap


Zahvala gre pa Icematxyz-u za vso pomoč!

Icematxyz ::

Super, da si rešil! In pa seveda tudi, da si po tem podal navodila tudi za druge.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali uporabljate apple izdelke? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16731982 (28174) Matjaz4
»

Java pomoč

Oddelek: Programiranje
131728 (1507) Serial
»

Linux Synaptics touchpad driverji

Oddelek: Operacijski sistemi
121064 (941) preem
»

[Linux]mousewheel in slo tipkovnica

Oddelek: Operacijski sistemi
91172 (1088) Quikee
»

Linux for me... rookie?!

Oddelek: Operacijski sistemi
231675 (1411) Gh0st

Več podobnih tem