» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
111 / 118
»»

PrimozR ::

A nihče ne bere? Je lepo napisal 'za backup slik'.

cjen ::

Tsunamii je izjavil:

Kupil bom Synology ds213j za backup slik. Za začetek in prvi NAS mislim/upam da bo ok.. Gledam spec.. nekje pise da podpria 8TB (2x4TB) na njihovi uradni strani pa 16TB (2x8TB ) - upam da slednja. Verjetno z zadnjim update? Ima kdo ta pra-stari NAS da bi mogoče potrdil ?
Gledam disk Seagate IronWolf .. zdaj ali bo to 4TB ali 8TB odvisno kaj res podpira uradno.. Ali predlagate kaj drugega? Sem pa nov v NAS sistemu tak da ne se jezit preveč :D
Hvala vsem.


Jaz še vedno uporabljam Synology DS213j. Z NASom sem zelo zadovoljen in sicer dela še vedno perfektno, vendar je na žalost samo še sekundarni NAS, na katerega se prenašajo datoteke iz glavnega NASa cca 1x na teden + cloud backup.

Problem je, da je procesorsko čisto podhranjen za te čase, hkrati pa se je tudi meni količina datotek v teh cca 10letih občutno povečala in je zadeva postala prezahtevna za praktično vse funkcije, ki jih ima.

Drugače pa imam notri WD80EFAX-68LHPN0 (8TB - HDD)
Operacijski sistem je: DSM 7.1.1.-42962 Update 3

MH0 ::

Kaj se zgodi, da so tile kupljeni NAS-i za domačo rabo včasih bili TOP zdaj pa ne more fajlov shraniti ker "Problem je, da je procesorsko čisto podhranjen za te čase"?

Tidule ::

Doda se n dodatnih funkcinaljosti, ki jih 10 let nazaj ni bilo.

cjen ::

MH0 je izjavil:

Kaj se zgodi, da so tile kupljeni NAS-i za domačo rabo včasih bili TOP zdaj pa ne more fajlov shraniti ker "Problem je, da je procesorsko čisto podhranjen za te čase"?

Včasih sem na isti NAS, naložil synology drive + Photo Station + spletno stran + še kako funkcijo in je vse delalo BP.
Hkrati pa danes ta NAS ni več zmožen niti Synology Drivea (brez ostalih programov).
Zadeva sicer načeloma deluje, vendar določen delež datotek ne sinhronizira med vsemi klijenti, procesor je pa 24/7 praktično na 100%.

Verjetno je razlog, da vsak program postane malo večji z malo več funkcijami itd. V mojem primeru je bil sicer verjetno razlog število datotek, ki sem jih imel v Synology drive-u (trenutno okoli 500.000 - kar je občutno preveč za DS213j).

Max Number Of Hosted Files
https://nascompares.com/answer/qnap-qsy...

NejcSSD ::

Prekleto razočaran sem nad novo 23' serijo, ker ima Ryzen proce in Plex HW transcoding odpade.
Trenutno Plex server furam še na enem miniju Q1900ITX na win11 (z J1900 celeronom), mislil sem da bom šaltal na 23' Synology NAS z RAID1/5 in večjimi diski...

Plex HW transcoding je muss, imam Plex Pass in tudi sočasno 5 uporabnikov, pri čemer je vsaj 1 sigurno HW transcoding in to na J1900 Celeronu se obnese. Mel bi pa še Synology Photos in svoj cloud zato gledam v smeri NASa z dobrim softwareom
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

mpu2Q7 ::

Tudi mi bi mogoče kupili nas za domačo rabo - teorija zelo šepa, praksa šepa še bolj. Ne sovražiti, tepsti ker smo n00bi :D Zmerno sarkastičnost mogoče lahko prenesemo.

1 Nas ima wifi povezljivost ali mora biti napeljan v nekak wifi most?
2 Lahko nas poganja tudi kakšen home assistance ali podobno?
2a Je lahko tudi kot družinski cloud? Ima kakšno sw storitve za to?
3 Se lahko priklopijo zunanji usb diski? ima v ohišju proste slote - je to odvisno od modela in cene?
4 Je kakšen gallery pregled za slike, glasbo in filmov ali samo shared resources v explorerju?
5 Koliko casa vzdri nas kot celote? in diski v nas?
7 Se ima home nas za kakšno prenapetostno zaščito za neurja? ups tudi?
8 Koliko stane en navaden nas in je vreden dinarjev?
9 Kdaj je najboljši čas za nakup nasa in kaj bi se priporočilo?
10 Verjetno se lahko backupa tudi v oblak?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mpu2Q7 ()

Tsunamii ::

hojnikb je izjavil:

Mislim, za diskovje misliš dat 400EUR, potem bi pa to rinal v 50EUR vredn podhranjen NAS? Potem raješ izprskaj kakšno krtačko tipa rpi na bolhi, bo bolši option.


Sem se mogoče slabo napisal.. če das za 300€+ za novega .. potem daš verjetno 400€+ za diskovje - ker le ta NAS podpira nad 8TB.

PrimozR je izjavil:

A nihče ne bere? Je lepo napisal 'za backup slik'.


Tako je. Samo za backup slik in videa recimo. To je to. Nobenega Plexa ... zato pravim da tistih 50€ za 'podhranjen' NAS naj bo za letos plus recimo? 2x 4TB diska za RAID 1.

NejcSSD je izjavil:

Prekleto razočaran sem nad novo 23' serijo, ker ima Ryzen proce in Plex HW transcoding odpade.
Trenutno Plex server furam še na enem miniju Q1900ITX na win11 (z J1900 celeronom), mislil sem da bom šaltal na 23' Synology NAS z RAID1/5 in večjimi diski...

Plex HW transcoding je muss, imam Plex Pass in tudi sočasno 5 uporabnikov, pri čemer je vsaj 1 sigurno HW transcoding in to na J1900 Celeronu se obnese. Mel bi pa še Synology Photos in svoj cloud zato gledam v smeri NASa z dobrim softwareom

Woow.. bi pricakoval da za 23'serijo da bo lepo na Plexu .. in kaj priporocate potem ( ne bom kupil sam firbe - mogoce drugo leto ) za nek Plex sistem?

matobeli ::

720+ in 220+ imata Intel Celeron J4125 oziroma J4025

Mimogrede, za arhiv slik boš imel raid1? Sej to veš da je raid1 predvsem redundanca in ne backup?

Tidule ::

mpu2Q7 je izjavil:

Tudi mi bi mogoče kupili nas za domačo rabo - teorija zelo šepa, praksa šepa še bolj. Ne sovražiti, tepsti ker smo n00bi :D Zmerno sarkastičnost mogoče lahko prenesemo.

1 Nas ima wifi povezljivost ali mora biti napeljan v nekak wifi most?
2 Lahko nas poganja tudi kakšen home assistance ali podobno?
2a Je lahko tudi kot družinski cloud? Ima kakšno sw storitve za to?
3 Se lahko priklopijo zunanji usb diski? ima v ohišju proste slote - je to odvisno od modela in cene?
4 Je kakšen gallery pregled za slike, glasbo in filmov ali samo shared resources v explorerju?
5 Koliko casa vzdri nas kot celote? in diski v nas?
7 Se ima home nas za kakšno prenapetostno zaščito za neurja? ups tudi?
8 Koliko stane en navaden nas in je vreden dinarjev?
9 Kdaj je najboljši čas za nakup nasa in kaj bi se priporočilo?
10 Verjetno se lahko backupa tudi v oblak?


1. verjetno najdeš ampak ni pogosta funkcija, ker že ime NAS predvideva fizičen priklop na omrežje
2. ja, odvisno od modela. Synology na primer omogoča pri boljših modelih poganjanje virtualk, docker, nekaj tudi native. Tako da zadeva lahko služi kot server za praktično karkoli. Pri DIY si pač omejen samo s svojim znanjem in opremo, ki jo kupiš.
2. ja, praktično vsi imajo tak ali drugačen private cloud.
3. velika večina ima usb priklope (tudi najboljosnovni modeli) kamor lahko priklopiš zunanji disk.
4. spet odvisno od proizvajalca, synology ima precej dodelan photostation.
5. NAS kako desetletje, ponavadi ga prej povozi čas kot se pokvari. So pa seveda izjeme kot privsaki elektroniki. Diski en teden do 10 let. Načeloma hišni NAS ni pretirano nasilen do diskov. Še največje tveganje je ravno ko kak disk odleti in je treba obnovit array. So primeri, da takrat počepne še kak disk, sploh iz iste serije.
7. To je vedno pametno.
8. Od 100 do par tisoč eur. Odvisno od znamke. Synology se za hišno rabo prične pri 200 eur in gre do kakih 1000. Qnap je načeloma cenejši, s slabšim pedigrejem in softwareom. DIY rešitve pa so čisto svoja kategorija.
9. včeraj. Osebno vedno priporačm Synology, ker je IMO najboljša kombinacija uporabniške izkušnje in funkcionalnosti. Že osnovni model za 200 EUR pokrije 90% potreb po hišnem NAS.
10. ja, imaš paleto možnosti za backup v oblak. Backblaze in amazon sta praviloma najcenejša za pay as you go storitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

GupeM ::

matobeli je izjavil:

720+ in 220+ imata Intel Celeron J4125 oziroma J4025

Mimogrede, za arhiv slik boš imel raid1? Sej to veš da je raid1 predvsem redundanca in ne backup?

RAID 1 ni samo redundanca, je pa predvsem to. Ampak recimo, da imaš backup takšen: NAS (v RAID 1), nato se vse skupaj kopira na nek backblaze ali Amazon za poceni pare. No, ko mi disk v NAS-u odpove, bom še kako vesel, da imam "redundanco" na drugem disku v RAID-u, da mi ni treba plačat prenosa z Backblaza ali Amazona. Tako da temu bi pa že nekako rekel, da ni več samo redundanca, ampak že kar malo backupa. Plus takoj je na voljo, kar pa je redundanca.

Edit: Se pa strinjam ... Samo RAID 1 pa seveda NI in NE MORE BITI backup. Je pa lahko zelo hvaležen člen v verigi, ki ji rečemo backup.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Tidule ::

PrimozR je izjavil:

Zadnji Backblaze račun za 685,7 GB je bil sledeč:



Lani sem imel račune višje, ker sem imel preveč Class C transakcij, kar sem odpravil s tuningom načina backupa v TrueNAS-u (bi moral pogooglat, kaj točno sem naredil). Zdaj ko gledam, kaj spada v Class C (list file names in podobno), bi št. transakcij (če bi imel preveč fajlov v syncu) lahko zmanjšal tudi z zmanjšano pogostostjo synca, npr. na 2 dni, 2x na teden, 1x na teden, itd.

Amazon Glacier je baje nekje pol cenejši. Testiral (še) nisem, me pa tam skrbi, kaj je za njih arhiv. Jaz backup syncam vsakih 24 ur. Zdaj če samo sinhroniziram in podatek pustim tam, a je to še vedno arhiv? Al mora biti podatek nedotaknjen X mesecev? Ker mislim da traja 2 do 4 mesece, da na Glacierju dobiš ta poceni ceno, v začetku je pa malo dražje.

Če ima kdo praktične izkušnje z dnevnim backupom v Glacier, naj prosim pošera informacije, ker me res zanima. Do takrat sem pa na principu 'don't fix what isn't broken'.


Tole mislim, da je najbolj razčlenjeno kar imam, da je samo storage na S3 DeepArchive: https://imgur.com/a/hSqUH6j

Skupno je 576GB podatkov. Gre pa za tedenski incremental backup podatkov, ki se relativno malo spreminjajo, ampak se bolj kot ne samo dodajajo.

Ko sem spraševal amazon support mi je bilo razloženo, da morajo podatki odležat 180 dni, če se jih prej zbriše ali prepiše, se zaračuna razlika do 180 dni. Tako, da če imaš veliko podatkov, ki se dnevno spreminjajo potem je to lahko problem. Ampak temu ta arhiv niti ni namenjen. To je dobesedno deepstorage, zadnje odlagališče kamor gre zadeva čakat apokaliptične scenarije.

Kako pa to poteka v B2? Verjetno je zadeva "skrita" v Class B in C transactions in te potem to tepe, če dnevno pošiljaš veliko sprememb.

Kot veliko stvari je vse na koncu stvar user case. Scenarij, kjer bi dnevno v deepstorage backapiral velike file, ki se vsakodnevno spreminjajo niso ravno pogosti.

matobeli ::

Mnenje, deep storage na oblaku ali en rabljen synology pri zaupanja vredni tretji osebi?

Tidule ::

oboje :)

Tveganja, ki jih obvladuješ z enim in drugim so različna. Tako, da moraš pri sebi presodit kakšni so podakti in kakšno zaščito rabijo.

Pri cloud storitvi s izpostalvjen tveganjem pri poslovanju. Teoretično lahko zapadeš v nemilost amazona in ostaneš brez vsega. Izostavljen si morebitnim globalnim udrom zoper amazon, kjer si pač kolateralna škoda. Po drugi strani pa imaš profesionalno infrastrukturo, ki je praktično imuna na hardwerske tegobe. Ob enem so podatki globalno dostopni ne glede na to kje se nahajaš. Za securety sistema skribjo bistveno bolj sposobni ljudje kot ti.

Privatna remote lokacija - odvisen si od dobre volje zaupanja vredne tretje osebe. Nimaš nikakršne redundance z vidika osnovene infrastrukture (izpadi elektrike, interneta), fizična izpostalvjenost naprave. Globalna dostopnost v primeru apokaliptičnih scenarijev je lahko vprašljiva. Težava z dostopom, če gre karkoli narobe in je zaupanja vredna oseba ravno odpotovala na madive za en mesec.

Moj setup tako ostaja dva NAS na različnih lokacijah, ki se križno backupirata in vzporedno še deepstorage. Če ostanem na konkretnem primeru zgoraj, je strošek $15 na leto zato, da imam lokacijo na zelo visoki ravni z vidika varnosti podatkov. Da bi ostal brez bi moral hrakti odletet primarni disk, 2 diska na synology 216j, 3 diski na 420j in še amazon propast v isti noči. Je pa res, da niso vsi podatki enako zaščiteni. Kolekcija paw patrol pač ne pride do deepstoraga in tudi nimam navade hrčkat neskočnih količin materiala, ki ga v pol ure lahko dobim online.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

PrimozR ::

Ma jaz v Backblaze sinhroniziram kolekcijo slik (domače slike pač), glasbeno zbirko ter osebne dokumente. Sinhroniziram dnevno (kot omenjeno). Skrbi me, da bi se kar nekaj stvari spremenilo znotraj 180 dni, v praksi pa je tega verjetno prekleto malo.

Takole je zaenkrat za januar:

Tidule ::

Moje izkušnje so, da se prekleto malo dejansko spremeni. Dokumenti so praviloma bizarno majhni. Torej tudi če bi se nek 100k velik file vsakodnevno prepisoval je to pri ceni $0.00099 na GB v bistvu zanemarljivo, četudi ti zaračunajo šest mesečno hrambo. Če 1gb file po enem tednu preprišeš je to v bistu dodatnega stroška $0,006 in četudi to vsak teden narediš, na koncu meseca niti 5 centov ne plačaš.

Recimo pri meni se vidi spike avgusta, ko sem dumpal slike z celotnega poletja (aparat, telefoni, tudi od staršev...) in potem septembra, ko sem slike malo več urejal in še nekaj dodal. Pa se pogovarjamo o 10 centov višjem računu. V realnosti pa se na mesečni ravni spreminja zelo malo datotek. Recimo ne pošiljam pa tja velikih video filov dokler jih dokončno ne uredim. Tam bi se verjetno poznalo, če bi kako daljšo zadevo, ki je lahko tudi par 10GB vsak dan nalagalo. Ampak spet je zelo zelo specifičen primer.

Po drugi strani pa te kaj dosti ne stane če poskusiš. Saj ne rabiš B2 odklapljat, pač narediš ločen sync na amazon (vzame max 20 minut) in potem vidiš po treh mesecih kje si. Glede na obseg podatkov bi se cena morala gibat okrog $1,5 je to kar lep prihranek v primerjavi z B2. Če pa ugotoviš, da temu ni tako, si pa pač investiral $15 v novo izkušnjo.

flameir ::

Vprašanje je sedaj, katera od teh rešitev je dovolj preprosta za širšo uporabo. S tem mislim tudi na povratek datotek v primeru potreb.

PrimozR ::

Ja saj to s testom je načeloma v planu, ampak bo pomojem sledilo upgrejdu na Scale. Kar bo verjetno sledilo nadgradnji diskovja. Zatakne se v motivaciji, ko obstoječa rešitev dela. Ampak trenutni diski so stari 5 let, tako da...

flameir je izjavil:

Vprašanje je sedaj, katera od teh rešitev je dovolj preprosta za širšo uporabo. S tem mislim tudi na povratek datotek v primeru potreb.

BackBlaze je na TrueNASu zelo simpl. Za Glacier ne vem. Za restore tudi ne, ampak s tem se ukvarjaš, ko se s tem moraš ukvarjati. Je lahko še tako kompleksno, ampak če je izvedljivo, potem zrihtaš zadevo. Ker moraš. Oz. bolje tako, enostavnost povratka meni ne bi bila prioriteta pri 'layer 3' backupu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

GupeM ::

Enostavnost povratka seveda ni zelo pomembna, je pa zaželeno, da je čim bolj enostavno. Mogoče je bolj na mestu vprašanje cene povratka. So ti backupirani podatki vredni 100 eur? 1000 eur? Milijon eur? Si sploh lahko privoščiš plačilo za restore, čeprav so zate slike na backupu neprecenljive vrednosti? To je pa treba vnaprej razmišljat.

Aja, pa še to. Če imaš TrueNAS, potem imaš vsaj malo pojma in se boš verjetno znašel. Če pa jaz rečem svoji mami naj si to zrihta, ji pa ne bo nič jasno. Če ji lahko jaz pomagam, ji seveda bom. Če ne, smo pa spet pri denarju, da nekoga najame, da ji to zrihta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Tidule ::

flameir je izjavil:

Vprašanje je sedaj, katera od teh rešitev je dovolj preprosta za širšo uporabo. S tem mislim tudi na povratek datotek v primeru potreb.


S tega vidika je nedvnomno enostavnejša rešitev B2. Če ne drugo tudi nudijo pošiljanje podaktov na disku. Tudi sam postopek backupa je uporabniku bolj prijazen, vse v bistvu urediš na strani NAS. Osebno mi to ni bil faktor, ker si s tem 1,2 dolarja na mesec plačujem zavarovanje za one in a milion apokaliptičen scenarij. Če bi bila to edina kopija podatkov, potem bi nedvomno dal večji poudarek na ceni restora in enostavnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Tidule ::

So ti backupirani podatki vredni 100 eur? 1000 eur? Milijon eur? Si sploh lahko privoščiš plačilo za restore, čeprav so zate slike na backupu neprecenljive vrednosti? To je pa treba vnaprej razmišljat.

Vsekakor ampak, tako kot se pri backupu pogovarjamo ali plačuješ 3 ali 10 eur na terabajt na mesec, se o primerljivih razmerjih pogovarjamo pri obnovi podatkov. Če ostanemo pri poznanih ponudnikih storitev tudi pri restore ne bo enen računal miliona drug pa 100 eur. Je pa pri kakšnih bolj sumljivih in blazno ugodnih ponudnikih, sploh kake fore lifetime deal, treba dobro prebrat drobni tisk, da ni kake neumnosti noter.

mpu2Q7 ::

Ti-Dule, hvala za odgovore, najlepša ti dala že za prejšnje odgovore
11 Nas/wifi bi bil, ker pri polički pod stropom z routerjem ni dovolj prostora, kablov pa ne bi - je to problem?
12 Zunanji dostop do Nas je dovolj varen, če si uštimaš vpn ? Strim gre z manjšo od hitrosti oddaljene dol-matično gor?
13 Lokalno strimanje je na smart tv že podprto s tem in tem?
14 Najboljše cene za nas kupit so pač cyber in black dnevi ali še kdaj prej? Nima smisla čakat, ne?

Tidule ::

11. Problem je v toliko, da si precej omejiš izbiro. NAS z wifi osebno ne poznam. Synologi in QNAP, ki sta verjetno največja ponudnika za domače uporabnike nimata možnosti wifi out of the box. Da se reševat z ethrnet to wifi apaterji, ali pa wifi dongli (čeprav mislim, da pri synology te opcije ni več), ampak primarno to ni mišljeno kot opcija. Zagotovo pa obstajajo out of the box zadeve, ki ponujajo wifi, samo jaz jih ne poznam.

12 Zunanji dostop preko VPN je relativno varen, še vedno moraš poskrbet da imaš VPN ustrezno zavarovan. NASi praviloma ponujajo fukncionalnost VPN serverja in lahko urediš preko tega. Hitrost preko VPN bo praviloma nižja kot preko lokalne mreže.

13 Poleg DNLA, kjer si relativno omejen s formati, lahko na NAS laufaš tudi takšne in drugačne serverje (plex, emby...) in tudi izvajaš transcoding, če je potrebno. Slednje zahteva ustrezno močan NAS.

14 Glede cen je pač odvisno kaj je kje v akciji. Poglej zgodovino cen in pač primerjaj s tem kaj je bilo za black friday/cyber monday. In potem pač presodi ali je bil popust dovolj velik, da se splača čakat skoraj celo leto. Upoštevaj tudi, da je NAS samo pol cene in je treba kupit še diske.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

klinker ::

mpu2Q7 je izjavil:


11 Nas/wifi bi bil, ker pri polički pod stropom z routerjem ni dovolj prostora, kablov pa ne bi - je to problem?


Je. Wifija nasi nimajo z razlogom.
Wifi ni nikoli tako stabilen kot kabel, pa tudi prenos podatkov ni na nivoju kabla, razen ce pocis kakega stotaka ali dva za ruter.
Nasi, serverji itd morajo bit vsi na kablu.
Ce ze ne gre drugace kot z wifijem, si nabavi en access point, ki bo lovil wifi iz routerja in s kablom v LAN od NAS-a

PrimozR ::

Em... Morajo? To seveda ni res, WiFi je mreža prav tako, kot kabel. Pogovarjajo se med seboj. Itd. Povsem zlahka je NAS na WiFi-ju, samo WiFi mrežno kartico potrebuje (in driverje zanjo ter nek interface, da se poveže na omrežje).

Catch je, da je NAS običajno nekje v eni luknji, ker ni treba, da je pri roki. Torej ga zatlačiš nekam, kjer je od rok in ima kabel. Kabel pa zaradi enostavnosti, ker vtakneš vanj tisti kabel in ni treba nastavljati omrežja, na katerega se povezuješ, ker je povezava stabilna (že omenjeno) ter običajno hitrejša. Kar je pri NAS-u smiselno, ker ena naprava pokriva več odjemalcev.

WiFI je uporaben za prenosne naprave oz. za naprave, ki ne potrebujejo gigabitne hitrosti. Za TV je OK, ker kompresiran video redko preseže ~100 Mbit/s. To je pa nekaj, kar WiFi še zmore. Če do TV-ja ni potegnjen kabel (kar je pogosto v starejših prebivališčih), običajno za lokalno pretakanje vseeno zadostuje WiFi.

MH0 ::

Morda pa koga storaxa zamika.
https://www.kickstarter.com/projects/st...

MTB4life ::

Naredil sem bedarijo, zato bi prosil za pomoč :)
Imam Synology DS218. Pred mesecem dni sem ga na hitro skonfiguriral. Ker mi je nekaj vmes prišlo, se z njim nisem ukvarjal do danes.
Danes se poskusil prijaviti ampak brez uspeha. Pozabil sem User in Pass ;((

Kako ga povrniti na tovarniške nastavitve?
Poskušal sem držati 4s reset tipko - do piska in po 10s ponovil. Moralo bi 3 zapiskati, vendar ne, piskne samo enkrat.

matobeli ::

https://kb.synology.com/en-id/DSM/tutor...

Within 10 seconds, press and hold down the RESET button again for 4 seconds until you hear 3 more beeps.

Ampak dej probej še enkrat z Mode 1

MTB4life ::

Uspelo z Mode 1.
Z reset tipko mi nikakor ne uspe s tremi piski.
Hvala.

matobeli ::

A pa si probal po enem pisku znotraj 10sec še enkrat držat reset za 4sec?

Ker zgoraj si napisal da si probal po 10sec

Niti ni važno, Mode 1 je itak manj izvaziven.

MTB4life ::

Seveda, poskusil v manj kot 10s in v več kot 10s.

recmajkemi ::

Se mi zdi, da ni blo v novicah in v tej temi je kar nekaj ljudi omenilo, da uporablja Qnap.
Priporočljiva je posodobitev.
V tej državi vsi vedo za vse svinjarije, ki se dogajajo.
Ko pa vprašaš, kdaj so prijavili kako stvar pa črički.
Če veš, obišči & prijavi na; e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2377

moat ::

Pozdravljeni. Imam Synology NAS DS112+. Načrtujem nakup Synology DS118. Po naključju sem naletel na rabljenega z ugodno ceno, vendar prodajalec navaja, da ima probleme z ventilatorjem. Pravi, da se mu pri zagonu NAS-a prikaže sporočilo o napaki, da ventilator ne deluje. Kmalu zatem se pojavi sporočilo, da ventilator deluje. In to se ponavlja... Malo sem pobrskal po Synology forumu. Malce sem presenčen, res. Veliko je uporabnikov Synology DS118, ki imajo težave z ventilatorji s popolnoma isto napako. Ta se pojavlja tudi po zamenjavi ventilatorja (priporočenega Noctua ali originalnega za Synology). Uradni Synology odgovor je, da se uporabljajo samo originalni rezervni deli. Na forumu pa imajo nekateri uporabniki težave tudi z originalnim ventilatorjem. Tako nekateri še niso našli rešitve in sem tudi sam v dilemi ali naj kupim tega rabljenega in poskušam zamenjati ventilator, malce pa me skrbi tudi glede nakupa novega Synology DS118. Forumaši namreč tudi navajajo, da so se začele njihove težave z ventilatorji tudi z nadgradnjami DSM-ja, prej pa so le-ti delovali brezhibno. Bojda tudi z nagradnjo DSM zahteva samo originalne ventilatorje, če jih ni pa začne poročati o napaki delovanja. Ima kdo izkušnje s tem, je imel iste, podobne težave, jih je morebiti rešil? Lahko kaj svetujete? Hvala.

twom ::

Naj ga najprej popravi, potem ga pa kupi. Sicer naj ga pa vrže v smeti sam...

moat ::

Nisva še tako daleč s pogovori, ampak pravi, da še ni poizkušal. Lahko pa bi ga na servisu stano preveč cekinčkov. NI pa tako nizka cena, nastavil jo je na 90€, toda verjetno bi se dalo zmeniti še za dodatek popust. Je pa dilema ali je samo ventilatorček, DSM ali matična plošča? Nov pa stane enkrat več.

matobeli ::

Za oglaševano 90, oziroma 70-80 po pogajanjih ga vzemi. Tud če ti crkne ventilator boš pač dal notri novega, pa magari če ga boš direkt na 12V priklopil. Razen če na netu najdeš da morebiti sledi odpoved.

Briga te če je samo error.

moat ::

Ja, saj sem v tej smeri tudi razmišljal. Problem pa je, da se ta error venomer ponavlja, ventilator pa ponovno zaganja.

Invictus ::

Jaz več kot 50 EUR ne bi dal. Sploh pa ne bi kupil NAS z enim samim diskom. Pol je vseeno če si kupiš neko varianto maline...

Pa pri Synologiju se splača dati malo več keša za + varianto, ki ima noter Intel CPU. Precej hitrejši, razširiš ga lahko tam na 18 GB RAMa, tako da ti je lahko tudi kak testni serverček.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Invictus ::

"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

floyd1 ::

Kolikor se spomnim, lahko to obveščanje glede delovanja ventilatorja izklopiš. Nabaviš kvaliteten ventilator in mogoče 1x letno prečekiraš, če deluje. Ni idealno, se pa da. Imam tudi kolega, ki je po nakupu SSD ventilator na Syno takoj gladko izklopil (v nastavitvah) in po enem letu še vse funkcionira. Seveda pa ne priporočam.
Meni je tudi enkrat začel javljati, da se ventilator ne vrti. Prah, ker to enostavno dela in potem pozabiš, da bi bilo kdaj fajn spucat. Po temeljitem čiščenju (kompresor, vent pa medtem seveda zablokiram), je že leta vse OK.

MH0 ::

Na nas-u, ki ima samo en disk je vsako obveščanje odveč.

klinker ::

Fantje, eno vprasanje.
Zgleda imamo pri nas kr nekaj mikroizpadov elektrike, oz. vsaj tako javlja NAS, jst namrec tega niti ne opazim, slisim pa UPS ko preklopi in dobim tudi mail od NAS-a da je sel UPS na baterijo in takoj zatem na online.
Luci niti ne utripnejo takrat, UPS pa vseeno preklopi. Je mozno da UPS zazna te zadeve al mogoce kaj UPS to heca ce kdo ve iz prakse mogoce?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

moat ::

Invictus hvala za nasvet in link, toda ne potrebujem NAS-a z dvema diskoma, nimam takšnih potreb. Floyd1, koliko sem prečekiral nastavitve imaš možnost samo 4 opcij za nastavitve hlajenja (od full speed mode do low-power mode). Če pa fizično izključiš ventilator te DSM vedno obvešča o errorju. Žal nisem zasledil, da lahko izključiš samo obveščanje o napaki. Mi lahko daš kakšen napotek? Se strinjam MHO, da je pri enem disku (zaradi manjšega gretj) obveščanje odveč, samo ugotovi moram, kje se to izključi. LP vsem in hvala za oddgovore.

Nikonja ::

Vem da je to skoraj nemogoče za vedet, ampak ali je zdaj čas za nakup DS420+ glede na to da se počasi pojavlja nova serija, DS723 in 923+ sta že van tko da predvidevam da v kratkem pride tudi 423+ in potem naj bi se znižala cena ta starih, ali to ni slučaj pri Synologiju!

twom ::

Nikonja je izjavil:

Vem da je to skoraj nemogoče za vedet, ampak ali je zdaj čas za nakup DS420+ glede na to da se počasi pojavlja nova serija, DS723 in 923+ sta že van tko da predvidevam da v kratkem pride tudi 423+ in potem naj bi se znižala cena ta starih, ali to ni slučaj pri Synologiju!
Jaz sem tudi čakal nove serije. Kolikor sem gledal tanovi, z AMD procesorji, niso nič bolj zmogljivi kot tastari...

Nikonja ::

ma to mi je jasno ker so skoraj popolnoma neuporabni za Plex ker ti AMD procesorji nimaju iGpu in prvi testi z 923+ so obupni če bi ga imel za neki media center.
Bolj me zanima, ali synology ima navado spuštat cene stare serije ker 720/920+ imajo še vedno skoraj isto ceno.

matobeli ::

Nima navade, če že kakšen trgovec spusti da mu ne stoji v zalogi, prav veliko zaloge pa noben nima.

cyberwarfare ::

synology nima pravih razprodaj (mičken v ZDA). sploh v evropi ne.

floyd1 ::

moat je izjavil:

Invictus hvala za nasvet in link, toda ne potrebujem NAS-a z dvema diskoma, nimam takšnih potreb. Floyd1, koliko sem prečekiral nastavitve imaš možnost samo 4 opcij za nastavitve hlajenja (od full speed mode do low-power mode). Če pa fizično izključiš ventilator te DSM vedno obvešča o errorju. Žal nisem zasledil, da lahko izključiš samo obveščanje o napaki. Mi lahko daš kakšen napotek? Se strinjam MHO, da je pri enem disku (zaradi manjšega gretj) obveščanje odveč, samo ugotovi moram, kje se to izključi. LP vsem in hvala za oddgovore.

Nimam Synologyja trenutno pri roki, da bi pogledal, jaz sem takrat ščistil ventilator in v nastavitvah izklopil nadležno piskanje (NAS je bil pred spalnico v omari na hodniku stanovanja).
Piskanje izključiš tako, sicer pa sem na forumu našel tudi tole:

I was able to get the beep to stop working using the above on a DS1010+ but I also had to go into the notifications section of the control panel to tell it to stop emailing me every time the issue was seen.
I still get a TON of "system events" for it - it's not turning off or beeping, but I'm racking up notifications in the dashboard. Any ideas how to turn those off?

Tako da... pri notifiications zgleda še gre izklopit, ne da se pa nastavit čisto vse (events...).

moat ::

Hvala floyd1 za odgovor. To dokazuje, da sta piskanje in obvestila zelo zoprna pri Synology NAS. Na amazon.de lahko kupiš originalen ventilator za nekaj več kot 15€ (s poštnino okoli 20€), ni pa nujno, da se z zamenjavo ventilatorja napaka odpravi. Lahko je kaj drugega, loterija, pač.
««
111 / 118
»»