» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
110 / 118
»»

LeQuack ::

Invictus je izjavil:

Ugasnjen disk prenese marsikaj, glave so parkirane. celo meddelovanje sre ti glave parkirajo, če je preveč tresljajev.

Pakiranje praktično ne vpliva na zanesljivost diska. Če ti crkne, si imel smolo. Zadeve pač crkujejo.


Dvomim da proizvajalci naredijo toliko DOA diskov, ker pri ostalih komponentah je tega precej manj.
Quack !

klinker ::

Ce kdo rabi poceni UPS za NAS, sem si sedaj ubodu nJoy Keen 600USB in dela ok.

Driver je "various 2 Q1 Megatech protocol blazer_ser"
 UPS nJoy Keen 600 USB driver

UPS nJoy Keen 600 USB driver

bobby ::

A to je 60eur z baterijam vred?
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

GupeM ::

Bi rekel da ja. So slike na edigital napačne, ker ne vidim priključka za USB?

Sicer se mi zdi pa tole super za NAS + Odroid + Raspberry. Glede na porabo vseh treh skupaj bi pomoje morala baterija kar nekaj časa zdržati. Vsaj 15 minut zagotovo, pa raje kaj več.

Tidule ::

Imam njihovo močnejšo verzijo in dela BP zaenkrat. Prkilopljena je preko USB na server, potem pa preko serverja pošilja status tudi Synology NAS.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

klinker ::

bobby je izjavil:

A to je 60eur z baterijam vred?


Jup.

GupeM je izjavil:

Bi rekel da ja. So slike na edigital napačne, ker ne vidim priključka za USB?

Sicer se mi zdi pa tole super za NAS + Odroid + Raspberry. Glede na porabo vseh treh skupaj bi pomoje morala baterija kar nekaj časa zdržati. Vsaj 15 minut zagotovo, pa raje kaj več.


So napacne, ja. Ima USB in tudi LAN, uno so zgleda slike osnovnega modela.
Jst ga imam za HP-jev SFF@truenas in router ter nastimano da mi ga ugasne po 3min, ker to mi je glavno da gre v shutdown, pa gre lepo skozi. Moram se testirat kolko bi sploh zdrzal na baterijah.

PrimozR ::

https://www.njoy.global/product/keen-60...

Glede na tole pri 180 W dela 5 minut. Torej realnih (s SFF NAS-om) tam nekje 15 minut, če ne še kaj več (predvidevam, da je na UPS obešenih ~60 W).

klinker ::

Xeon E3 1225, 16gb ecc, 120gb ssd in 3x 3tb toshiba p300. Napajalc je 240W. Obremenjen ni kaj dosti, ker razen osnove truenas ter VPN, lavfata samo se transmission in plex server, nisem pa nic meru kaka je poraba na vticnici.
Kot sem napisal, mi je glavno da sprozi shutdown NAS-a, pa ene 2-3x na leto elektrika zatrokira za sekundo, dve in da ne ugasne zaradi tega pa se kaj zjebe, ker pred nekaj leti mi je tak hec sfukal en disk.

GupeM ::

Ja saj to je tudi meni najbolj pomembno. Tudi če bi samo 5 minut zdržal, bi bilo ql. Važno je, da gre v shutdown. Če zdrži dlje, je pa samo plus.

Še bolje bi bilo, da ugasne samo določene naprave, raspberry bi pa recimo ostal prižgan dokler ima UPS kaj juicea.

klinker ::

Sej to nastelas keri bo ugasnu in keri ne. Master je itak uni na kerega je usb priklopljen, ostalo so slave naprave, ki jim remote omogocis izklop. Raspberry bi verjetno lavfal kr nekaj casa se.

Karen ::

Če komu pomaga informacija: jaz imam na APC 750-ki Synology-ja 218 plus, dva diska notri, ko gre v baterijski način mislim da pokaže malo več kot eno uro, cca 75 minut če me spomin ne vara. Imam nastavljeno da gre pri cca 20% v shutdown, pa praviloma pride štrom prej nazaj (imamo bolj "na vasi" in kratkotrajen izpad štroma ni redkost).

matobeli ::

A je kdo kdaj raziskoval da bi imel 12V DC UPS? Synology je 12V, router je 12V, backup trdi disk je 12V, modem je 12V... Se že nekaj časa spravljam da bi vrgel vse na isti napajalc da se ne ukvarjam z vsemi temi opekicami.

klinker ::

matobeli je izjavil:

A je kdo kdaj raziskoval da bi imel 12V DC UPS? Synology je 12V, router je 12V, backup trdi disk je 12V, modem je 12V... Se že nekaj časa spravljam da bi vrgel vse na isti napajalc da se ne ukvarjam z vsemi temi opekicami.


Sploh ni slaba ideja to ;)

PrimozR ::

klinker je izjavil:

Xeon E3 1225, 16gb ecc, 120gb ssd in 3x 3tb toshiba p300. Napajalc je 240W. Obremenjen ni kaj dosti, ker razen osnove truenas ter VPN, lavfata samo se transmission in plex server, nisem pa nic meru kaka je poraba na vticnici.
Kot sem napisal, mi je glavno da sprozi shutdown NAS-a, pa ene 2-3x na leto elektrika zatrokira za sekundo, dve in da ne ugasne zaradi tega pa se kaj zjebe, ker pred nekaj leti mi je tak hec sfukal en disk.

Isti proc (v5), 32 GB ECC, en SD in 5 diskov (3x6 TB WD RED, 2x3TB klasika desktop), mislim da ~450 W napajalc, poleg routerja in modema na UPS-u vleče ~80 W.

klinker ::

Hvala za info.
Torej sem jst zihr pod 80w, kar je ok.
Je pa moj proc v3.

misek ::

matobeli je izjavil:

A je kdo kdaj raziskoval da bi imel 12V DC UPS?
Nekako nisem našel neke narejene zadeve za večjo moč.
Ena je recimo kaj takega: https://farberpower.com/products/fa-ups...
Ali pa DIY rešitev: https://www.dreamgreenhouse.com/project...

PrimozR ::

matobeli je izjavil:

A je kdo kdaj raziskoval da bi imel 12V DC UPS? Synology je 12V, router je 12V, backup trdi disk je 12V, modem je 12V... Se že nekaj časa spravljam da bi vrgel vse na isti napajalc da se ne ukvarjam z vsemi temi opekicami.

Upoštevaj, da ti bo izpad enega napajalca pomenil izpad vseh naprav. Zgolj opozorilo, ni nujno težava. Ker jaz bi (sem že v bistvu) razmišljal isto. Vprašanje če ne bi bilo možno uporabiti kar enega ultra učinkovitega, modernega in ne pretirano močnega PC napajalca (ker bo tako precej ziher kvaliteta in učinkovitost).

Pa preveri, če je res vse 12 V. Sem že videl tudi 9 in 7 V routerje oz. modeme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

matobeli ::

Vem da bi pomenil izpad vsega, ampak brez vsega mi v resnic PC ne koristi kaj dost (razen če pobere tistega od backup diska...). In ja, točno to sem razmišljal, dobit en dober 12V napajalc ki naj bi bil boljši od teh navadnih. Pa met na lagerju še enega če bi slučajno crknil.

Ampak verjetno ne bo nič iz tega, enostavno ni nič na tržišču, razen tiste plate ki jo je dal misek, ki ima pa svoje probleme in je lažje met vse skupaj na navadnem UPSu.

GupeM ::

Kaj pa kaj takšnega?

https://www.cottonwoodmusicemporium.com...

Iz UPS pripelješ 230 V preko 12 V napajalnika do te škatlice z linka, potem pa lahko 4 končne terminale gor priključiš. Če ti to kaj pomaga. Če drugega ne, se znebiš štirih opekic, pa samo dve nazaj dodaš. Nenazadnje jih lahko prilepiš/priviješ na UPS, pa v bistvu kar malo pozidaš z njimi :)

matobeli ::

Mam vse na 12V tko da ni potrebe po različni napetostih, zaenkrat bom pustil, ker vse dela. Ko bo pa treba kaj menjat bom pa spet pogledal če je kaj novega na tržišču.

Idealno bi bilo da bi imel vse skupaj v eni mali čedni škatlici, UPS in 12V power supply.

Oziroma še bolj epsko bi bilo če bi kdo naredil tako zadevo z ene 5 USB C PD izhodi, pol pa dam tiste male logične boarde gor na kabele, ki definirajo napetost ki jo naprava rabi in je vse pod streho, 5,9,12,15,20V kar se pač rabi.

No, sej ne da nič ne obstaja, sam ni ravno "consumer grade"
https://www.bicker.de/en/products/ups-s...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

PrimozR ::

Ja itak, če imajo pa kondenzatorje za shrambo energije. Tole je backup backupa, celo omarico (kjer je tole montirano) imaš pa na drugem UPS-u. In generatorju. In podobno.

12 V UPS je pač tako specifična zadeva, da enostavno ni veliko ponudbe. Čeprav je izvedba precej lažja, kot za AC UPS. Ni druge, klasičen UPS, zadaj pa en 12 V switcher PSU z visoko učinkovitostjo in gas.

EDIT: zatakne se tudi pri močeh, PicoPSU zmore vsega 120 W...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Boobiz ::

PicoPSU zmore 160W oz. 200W peaka.
I'm drunk, what's your excuse?

MH0 ::

klinker je izjavil:

Ce kdo rabi poceni UPS za NAS, sem si sedaj ubodu nJoy Keen 600USB in dela ok.

Driver je "various 2 Q1 Megatech protocol blazer_ser"
 UPS nJoy Keen 600 USB driver

UPS nJoy Keen 600 USB driver

Je tale romunski ups popolnoma neslišen v običajnem režimu? Grda, zelo grda navada proizvajalcev je, da ne prikažejo lastne porabe UPS-a in ti naenkrat npr. 80W idle server postane 100W idle server. :-(

matobeli ::

PrimozR je izjavil:


EDIT: zatakne se tudi pri močeh, PicoPSU zmore vsega 120 W...


PicoUPS zmore 10A, odvisno potem od vhodne napetosti. Ampak ker vhodna napetost ne more bit 12V pomeni da rabiš imet še DCDC zadaj da bi vse skupaj spravil nazaj dol na 12V... Dodat še en element v verigo pa ni ravno pot k zanesljivosti. Torej niti ni pretirano primeren.

Načeloma pa je 10A oziroma 120W popolnoma dovolj, Synology je 10W (25W napajalc) modem od T2 ima 30W napajalc, ampak pomojem vleče kakšnih 20W, Router je spet nekje 10W, ampak bi blo fajn met rezervo za wifi6, torej 20W, zunanji disk je pa tudi cca 10W, skupaj 60W.

Recimo da dodamo še enega rPija, bo max. poraba še za 15W višja, še vedno dovolj lufta do 120W.

klinker ::

MH0 je izjavil:

klinker je izjavil:

Ce kdo rabi poceni UPS za NAS, sem si sedaj ubodu nJoy Keen 600USB in dela ok.

Driver je "various 2 Q1 Megatech protocol blazer_ser"
 UPS nJoy Keen 600 USB driver

UPS nJoy Keen 600 USB driver

Je tale romunski ups popolnoma neslišen v običajnem režimu? Grda, zelo grda navada proizvajalcev je, da ne prikažejo lastne porabe UPS-a in ti naenkrat npr. 80W idle server postane 100W idle server. :-(


Je zelo tih, ce popolnoma neslisen pa ne vem, ker je zraven NAS-a, ki pa ni neslisen, saj sem mu malo navil vente da ostajajo diski cim hladnejsi, ker so kr stisnjeni v tem SFF ohisju.
Mene za W ne sekira prevec, no, za 10-20w gor dol mi je vseeno, sicer bi kupu kaj novejsega in varcnejsega za NAS, a ti te stare SFFje prakticno mecejo v hrbet za stotake, tako da ni neke panike saj vseeno ne zrejo kaj dosti.

twom ::

matobeli je izjavil:

In ja, točno to sem razmišljal, dobit en dober 12V napajalc ki naj bi bil boljši od teh navadnih.

A tole ti ni dovolj dobro TDK lambda v IC elektroniki?

matobeli ::

Si me narobe razumel, dobrih 12V napajalcev je polno in niso problem. Če ne drugega vzamem en 80+ Gold PSU iz bolhe pa imam precej učinkovit, močan in zanesljiv napajalnik za relativno majhen denar.

PrimozR ::

matobeli je izjavil:

PrimozR je izjavil:


EDIT: zatakne se tudi pri močeh, PicoPSU zmore vsega 120 W...


PicoUPS zmore 10A, odvisno potem od vhodne napetosti. Ampak ker vhodna napetost ne more bit 12V pomeni da rabiš imet še DCDC zadaj da bi vse skupaj spravil nazaj dol na 12V... Dodat še en element v verigo pa ni ravno pot k zanesljivosti. Torej niti ni pretirano primeren.

Načeloma pa je 10A oziroma 120W popolnoma dovolj, Synology je 10W (25W napajalc) modem od T2 ima 30W napajalc, ampak pomojem vleče kakšnih 20W, Router je spet nekje 10W, ampak bi blo fajn met rezervo za wifi6, torej 20W, zunanji disk je pa tudi cca 10W, skupaj 60W.

Recimo da dodamo še enega rPija, bo max. poraba še za 15W višja, še vedno dovolj lufta do 120W.

120 W je bilo mišljeno z 12 V vhodne napetosti, kar je nekako standardna napetost avtomobilskega svinčenega akumulatorja... Ki so verjetno najbolj poceni vir svinčenih akumulatorjev za tako aplikacijo. Oz. težko si predstavljam, da bo cenovno ugodna rešitev na recimo 16 V, lahko se pa motim.

Če je zadaj router & co, potem mora biti 12. Če napajaš nek DIY PC, potem pa PicoPSU & co (zgoraj sem seveda naredil napako s PicoPSU, mišjen je bil seveda PicoUPS) lahko pohendlajo tudi druge vhodne napetosti. Če najdeš primerne baterije.

matobeli je izjavil:

Si me narobe razumel, dobrih 12V napajalcev je polno in niso problem. Če ne drugega vzamem en 80+ Gold PSU iz bolhe pa imam precej učinkovit, močan in zanesljiv napajalnik za relativno majhen denar.

Za tam 50 W bo moral biti krepko pod 500 W nazivne moči, da bo kaj ostalo od učinkovitosti pri 50 W porabe. Tukaj se pa zatakne. 80plus napajalcev s ~300 W moči je pa prekleto malo. Potem je pa lahko še težava, da mu ne bo pasalo, da 5V in 3,3V rail nista obremenjena, če imaš srečo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

flameir ::

Je kaj novega na področju oblakov za backup v primeru sesutja NASa?
Imam predvsem fotografije, ki bi jih rad backupiral. V primeru sesutja ni nujno, da sistem vspostavim po hitrem postopku, le da se v kakšnem mesecu ali dveh vspostavi nazaj - fotografije so arhivske.

Imam en Koofr 1TB račun, ki pa je postal premajhen, je še vedno najbolj ugodno, da dokupim pač še enega 1TB za 135 EUR lifetime?

Tidule ::

Lifetime je ugoden ce bo dovolj dolgo zivel. Pri 135 eur se ti racunica poide po kakih 5-6 letih.

Karen ::

Verjretno še vedno najceneje in najbolj varno kupit zunanji 4TB 2,5palčni disk, prklopiš ko kopiraš pa potem odneseš na drugo lokacijo, ala služba predal, pri starših, punci ipd. Plus je če se ti kaj zgodi recimo bodo imeli tvoji disk pr seb, do Nas-a pa clouda vprašanje kdo bo znal še prit, moraš imet še koga ki bo znal do tja.

Tidule ::

Naceneje je, da nimaš nič. Vprašanje pa kako varno je to. Osebno nimam nikakršne želje ročno kopirat podatkov, prenašat HDD naokrog in potem upat, da bo delalo, ko bom rabil. Vsaj ne zato, da prihranim 100 EUR. Da bi pa nekriptane podatke puščal na random lokacijah, je pa sploh nesprejemljivo.

MH0 ::

Tidule ::

Je med cenejšimi, ampazon pride z malo igračkanja ca 1/2 cenejši. Ima pa backblaze lažji/cenejši restore, če do česa pride.

flameir ::

Karen je izjavil:

Verjretno še vedno najceneje in najbolj varno kupit zunanji 4TB 2,5palčni disk, prklopiš ko kopiraš pa potem odneseš na drugo lokacijo, ala služba predal, pri starših, punci ipd. Plus je če se ti kaj zgodi recimo bodo imeli tvoji disk pr seb, do Nas-a pa clouda vprašanje kdo bo znal še prit, moraš imet še koga ki bo znal do tja.


Če se mi kaj zgodi, so stvari še zmeraj na domačem Synologyju. Edini problem bi bil, če mi pogori hiša in jaz v njej. Če se to zgodi, pol maš tok nesreče, da tud podatki gredo ziher. :D

Tidule je izjavil:

Naceneje je, da nimaš nič. Vprašanje pa kako varno je to. Osebno nimam nikakršne želje ročno kopirat podatkov, prenašat HDD naokrog in potem upat, da bo delalo, ko bom rabil. Vsaj ne zato, da prihranim 100 EUR. Da bi pa nekriptane podatke puščal na random lokacijah, je pa sploh nesprejemljivo.


Podatki so kriptirani z Hyper Backupom od Synologyja.

MH0 je izjavil:

Torej https://www.backblaze.com?


Glede na to ceno se Koofr povrne v 27 mesecih.

Tidule ::

Podatki so kriptirani z Hyper Backupom od Synologyja


Kaj ima to z izjavo, da je prednost fizicnega nosilca to, da potem svojci lazje pridejo do podatkov? Na to se je namrec nanasal moj komentar.

PrimozR ::

Zadnji Backblaze račun za 685,7 GB je bil sledeč:



Lani sem imel račune višje, ker sem imel preveč Class C transakcij, kar sem odpravil s tuningom načina backupa v TrueNAS-u (bi moral pogooglat, kaj točno sem naredil). Zdaj ko gledam, kaj spada v Class C (list file names in podobno), bi št. transakcij (če bi imel preveč fajlov v syncu) lahko zmanjšal tudi z zmanjšano pogostostjo synca, npr. na 2 dni, 2x na teden, 1x na teden, itd.

Amazon Glacier je baje nekje pol cenejši. Testiral (še) nisem, me pa tam skrbi, kaj je za njih arhiv. Jaz backup syncam vsakih 24 ur. Zdaj če samo sinhroniziram in podatek pustim tam, a je to še vedno arhiv? Al mora biti podatek nedotaknjen X mesecev? Ker mislim da traja 2 do 4 mesece, da na Glacierju dobiš ta poceni ceno, v začetku je pa malo dražje.

Če ima kdo praktične izkušnje z dnevnim backupom v Glacier, naj prosim pošera informacije, ker me res zanima. Do takrat sem pa na principu 'don't fix what isn't broken'.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

XIIT ::

Kako pa mate poskrbljeno da ne pride do silent data corruptiona?
ZFS? Synology + btfrs?
"Only physical beauty is the foundation for a true higher culture of
the mind and spirit as well. Only sun and steel will show you the path."
Beauty is absolutely terrifying to people because it highlights what is ugly.

PrimozR ::

Jaz z ZFS-om. 2x mesečno imam nastavljen scrub.

clix ::

Tudi jaz TrueNAS / ZFS in scrub 2x na mesec.

AgiZ ::

Primarni NAS (testiram kako leto če tak podhranjen sistem lahko poganja vse):
Ena kripa od laptopa (i5-3210M), ima pa 16GB RAMa, nanj povezana 2x 14TB usb3 zunanja diska. Ubuntu. ZFS mirror.
Mesečni scrub, dnevni short smart self-check, mesečni long smart self-check. SMB, appi v dockerjih.

Backup 1:
RPi 4 2GB, nanj povezana 2x 8TB USB3 zunanja diska. Ubuntu. ZFS mirror, root on MicroSD (root spravim na zunanji USB ob priliki)
Mesečni scrub, dnevni short smart self-check, mesečni long smart self-check. Backup na nivoju ZFS snapshotov, ki jih backup mašina pulla.

Backup 2 (offsite):
podobno kot backup 1.

Zanimivo, da je RPi končno rock solid, tako da to je to. Bom pa zamenjal primarni NAS, ker če na njej obremenim qBittorrent (50MB+/s), naraste cpu utilization do nekih 15 (a vseeno vse deluje bp tudi takrat).

Ta podhranjen setup testiram, da sem potrdil, da taki arhaični/podhranjeni računalniki brez težav servirajo skoraj vse.

Tsunamii ::

Kupil bom Synology ds213j za backup slik. Za začetek in prvi NAS mislim/upam da bo ok.. Gledam spec.. nekje pise da podpria 8TB (2x4TB) na njihovi uradni strani pa 16TB (2x8TB ) - upam da slednja. Verjetno z zadnjim update? Ima kdo ta pra-stari NAS da bi mogoče potrdil ?
Gledam disk Seagate IronWolf .. zdaj ali bo to 4TB ali 8TB odvisno kaj res podpira uradno.. Ali predlagate kaj drugega? Sem pa nov v NAS sistemu tak da ne se jezit preveč :D
Hvala vsem.

Tidule ::

213j je precej stara zadeva, si preveril kako je s podporo za DSM 7? Sicer mislim, da jo ima, ampak vseeno preveri.

Pri diskih pa kot vedno: ne kupit obeh enakih. Boljše da ti vsako leto crkne eden, kot po petih letih oba.

floyd1 ::

"J" model je HW vedno precej podhranjen, že ob izidu. Kaj šele po ca. 10 letih... Pri tako starih zadevah išči "+" modele.
Ker na neki točki (po nekaj letih) potem ob nadgradnji DSM ugotoviš, da ne moreš več normalno delati z njim in poiščeš hitrejšega. Taka je bila vsaj moja zgodba z 210j.

cyberwarfare ::

213....J je že tko podhranjena, 2013 letnik pa sploh da ne govorim. ne kupuj tega, ker ti bo žal.

Tsunamii ::

Ok.KApiram ja. Sicer naj bi bil 50EUR ka ni ne vem kaj. Sam ja razumem. Prestaro. Ima kdo + zadevo za prodat in novejsi eltnik za nek 'normalen' denar :D
Oziroma kaj mi priporočate - rabljeno. ZA novo zal ne morem na 300EUR ++ koker so nove 2jke plus se diski sem preko 700EUR. Druge stvari so v toku zal..
Pa res hvala za nasvete - brez da me lincate :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tsunamii ()

Djuro ::

Odvisno zakaj boš uporabljal to. Jest imam 215j s taprvimi diski (2x2), gor laufa transmission, synodrive, ena spletna stran v wordpress, mariadb, synophotos (ta pa ni več uporaben, ker je prepočasno).
Če rabiš samo za fileshare kot kake filme .... ne kompliciraj, zbij ceno še za desetaka in kupi. To je stvar, ki jo postaviš in potem pozabiš nanjo.

hojnikb ::

Mislim, za diskovje misliš dat 400EUR, potem bi pa to rinal v 50EUR vredn podhranjen NAS? Potem raješ izprskaj kakšno krtačko tipa rpi na bolhi, bo bolši option.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

floyd1 ::

OK, za 50€ magari preizkusiš, pa dalje prodaš, če ti je prepočasen. Ne moreš kaj dosti izgubit.

Če rabiš samo za fileshare kot kake filme ....

Res je, to sfolga tudi 10 let star "J". Ampak, ko hočeš še kako stvar ali 2 zraven počet, pa se veselje konča.
Odvisno zakaj boš uporabljal to. Jest imam 215j s taprvimi diski (2x2), gor laufa transmission, synodrive, ena spletna stran v wordpress, mariadb, synophotos (ta pa ni več uporaben, ker je prepočasno).

Od 215 dalje so tudi "j" že dual core. Se precej pozna pri multitaskingu, čeprav je RAM še vedno u kur**. Imam še prastarega 212+, kot file server dobro služi, a ga ne bi svetoval nekomu, ki bi ga uporabljal za karkoli več. Single core proc se še kako pozna.

matobeli ::

Za doma lahko komot nabaviš 1-bay napravo. Verjetno ne bo nobene sile če nimaš redundance in si kakšen dan brez podatkov ko čakaš na nov disk če ti crkne.

Backup z parimi različicami dokumentov (synology ima to zelo simpel rešeno) maš itak avtomatsko nastavljen da se ti izvaja vsak dan ali celo na par dni, po možnosti v nek oblak.

Recmo zdejle maš na bolhi enga 120j za 70eur, celo v garanciji.
««
110 / 118
»»