» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
79 / 118
»»

FireSnake ::

PrimozR je izjavil:



Synctoy pa Task Scheduler.
https://www.howtogeek.com/howto/25046/s...



Točno to želim.
Hvala.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

PrimozR ::

Let me quote myself:

"Oz. da odleti eden, med rebuildom pa še eden pa ni težav?". Ker to se dogaja, ker je med rebuildom arraya obremenitev diskov kar visoka.

Sicer pa ne vem če je smiselno razglabljati o tem, ker bomo verjetno pršli do zaključka, da je vse več kot RPi 4 overkill... Ker to logiko lahko apliciramo tudi na ZFS, ECC RAM, itd. itd. Večkrat smo že predelali te točke, na koncu se vsak sam zase odloči, kaj je overkill in kaj ne. Meni ni. My money, my rules. Pa ne skrbi, v primeru strele (kolikokrat je strela ubila _diske_?) ali česa podobnega so tiste stvari, ki morajo biti, v oblaku. I've got it handled, predvsem pa delam v smeri, da v primeru težav stvari rešim v enem popoldnevu brez švicanja. Ker 200 € za dodatni disk ni strošek, za katerega bi se sekiral v primeru, da bi moral močno švicati ob rebuildu.

MadMax ::

FireSnake je izjavil:

hojnikb je izjavil:

tl;dr firesnake bi rad mel redudanco brez izgube kapacitete>:D


Še ne pameten se najde.
Hotel sem redundanco in to tudi povedal. Vedel sem tudi, kaj je "davek na to".
Od kje zdaj tebi ta pametna?

MadMax je izjavil:


Pa wtf smo forumaši krivi če si frustriran zaradi proizvajalčevega/prodajalčevega tolmačenja volumna? Nič ne zavajajo.

In kje sem rekel, da zavajajo?
Jaz sem natančno vedel kaj hočem. Že v štartu.
Si pismen ti?
In ravno zaradi tega je bilo zame pomembno, ali je pri 16GB kapaciteti en disk, ali je 4x4.
Nič več, kot to. Nakar se je začelo tolmačenje očitnega.
In vtikanja besed v usta (pajac hojnik).

Ali je treba še enkrat vse citate našteti, da bodo eni razumeli?
Citati gor ali dol, omenjal si RAID, ne pa natančno kateri RAID.
Rad bi bil natančen, pišeš pa šlampasto. Eno je kar si ti vedel, drugo pa kar si napisal. In v isti sapi mene sprašuješ po pismenosti? Jao...
Pa ok, si pozneje opazil in priznal svojo napako, tako da ja, smo fertik.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

UganiKdo ::

hojnikb je izjavil:

2 diska redudance za doma je prakticno definicja overkilla. Verjetno obstaja vecja sansa, da ti celo zadevo skuri strela, poplavi voda ali unici kaksna druga visja sila. And what's to say, da ti recimo ne odletijo 3 diski zapored, ali 4je (slaba serija?)...

Z drugimi besedami, bolje je razkirat za offsite backup resitev, ce se ze gres "domaci" nas.


Tako kot je rpi edina zvelicavna resitev za domaci nas?

Vsak se pa sam odloci kako in kaj. Zame sta dva diska resudance must have. Preporosto zato ker ker za za tistih 200eur vec stroska ne mislim zajebavat s kompromisi. Ravno obratno, glede na ceno na TB sem prej razmislal o raid 1, kot o raid 5 v 4 bay nasu. Z enakega razloga mi ma kraj pameti ne pade laufat nas na rpi.

Offsite backup je pa samoumeven ce govorimo o backupih. Brez tega je nas pac storage, ki nima nic z varnostjo podatkov.

GupeM ::

FireSnake je izjavil:

Neverjetno, kako eni preprosto stvar zakomplicirajo.
Prostora je še vedno enako, a za uporabnika je to "slaba tolažba", če ga ne more izkoristiti (na račun redundance).

Jezus, tu gor je treba res vse narisati.

Se je v teh časih dobiti kaj ceneje to zadevo:
https://www.amazon.de/-/en/DS920-Synolo...
?
Jaz nisem opazil. To je ena izmed stvari, ki sem jih malo spremljal.

Kako ga uporabnik ne more izkoristiti? Seveda ga lahko. Namesto RAID 1 uporabi RAID 0, pa ga bo lahko izkoristil.

Drugače pa tudi če ima RAID 1, izkorišča prostor.

Kot bi rekel, da 10 TB diska uporabnik ne izkorišča, ker ima na njem le backup, ki je tako ali tako že na drugem disku ali celo več njih. Stvar uporabnika, za kaj ga bo izkoristil.

hojnikb ::

UganiKdo je izjavil:

hojnikb je izjavil:

2 diska redudance za doma je prakticno definicja overkilla. Verjetno obstaja vecja sansa, da ti celo zadevo skuri strela, poplavi voda ali unici kaksna druga visja sila. And what's to say, da ti recimo ne odletijo 3 diski zapored, ali 4je (slaba serija?)...

Z drugimi besedami, bolje je razkirat za offsite backup resitev, ce se ze gres "domaci" nas.


Tako kot je rpi edina zvelicavna resitev za domaci nas?

Vsak se pa sam odloci kako in kaj. Zame sta dva diska resudance must have. Preporosto zato ker ker za za tistih 200eur vec stroska ne mislim zajebavat s kompromisi. Ravno obratno, glede na ceno na TB sem prej razmislal o raid 1, kot o raid 5 v 4 bay nasu. Z enakega razloga mi ma kraj pameti ne pade laufat nas na rpi.

Offsite backup je pa samoumeven ce govorimo o backupih. Brez tega je nas pac storage, ki nima nic z varnostjo podatkov.

Ne, ni.Obviously.
Ampak ta tema se je izrodila iz domačega nasa (kar bi naj bil en poceni synology ali kakšen custom build z parimi diski) z redudanco vsaj 2 diskov, zfsjom in še nwm kakšnimi štosi, ki za tipično domačo rabo niso glih značilni. Slotech ima zelo izrojen pogled, kaj je tipičen domač nas.
Da si postaviš xeon sever z eccjem, namečeš not dovolj diskov, da ima redudanca z 2mi diski nek smisel, offsize backup itd. pač ni več domači nas. Je praktično ze profi rešitev, ki jo imaš slučajno doma v kleti.

Brez tega je nas pac storage, ki nima nic z varnostjo podatkov.

In ta distinkcija se kr mal pozablja. Zakaj bi NAS mogu bit že ker super secure vault podatkov? Lahko je bp hot storage za podatke, kateri se po potrebi syncajo nekam, kjer je dejansko poskrbljeno za varnost.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Invictus ::

hojnikb je izjavil:

2 diska redudance za doma je prakticno definicja overkilla. Verjetno obstaja vecja sansa, da ti celo zadevo skuri strela, poplavi voda ali unici kaksna druga visja sila. And what's to say, da ti recimo ne odletijo 3 diski zapored, ali 4je (slaba serija?)...

Z drugimi besedami, bolje je razkirat za offsite backup resitev, ce se ze gres "domaci" nas.

Mojemu bivšemu sodelavcu so od 7 odleteli 3 diski. Zgubil vse fotografije, ker se je malo ukvarejal s tem. Se zgodi... Pa je imel RAID 6...

Ni RAIDa kjer bi imel garancijo za odpoved 3 diskov... Za home use itak...

Zato še 1x, redundanca ni backup ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hojnikb ::

>Ni RAIDa kjer bi imel garancijo za odpoved 3 diskov... Za home use itak...

Seveda je, ampak se mu ne reče raid. ZFS si lahk nastaviš spare 10 diskov, če ti paše.
#brezpodpisa

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:


Ne, ni.Obviously.
Ampak ta tema se je izrodila iz domačega nasa (kar bi naj bil en poceni synology ali kakšen custom build z parimi diski) z redudanco vsaj 2 diskov, zfsjom in še nwm kakšnimi štosi, ki za tipično domačo rabo niso glih značilni. Slotech ima zelo izrojen pogled, kaj je tipičen domač nas.
Da si postaviš xeon sever z eccjem, namečeš not dovolj diskov, da ima redudanca z 2mi diski nek smisel, offsize backup itd. pač ni več domači nas. Je praktično ze profi rešitev, ki jo imaš slučajno doma v kleti.

Brez tega je nas pac storage, ki nima nic z varnostjo podatkov.

In ta distinkcija se kr mal pozablja. Zakaj bi NAS mogu bit že ker super secure vault podatkov? Lahko je bp hot storage za podatke, kateri se po potrebi syncajo nekam, kjer je dejansko poskrbljeno za varnost.

Kako je offsite sync del domače uporabe, ZFS in ECC pa ne?

Ta tema se ni prav nič izrodila. SloTech ima po definiciji težavo z Redmond Distortion Fieldom, ampak vseeno se, večinoma(!), v tej temi zelo lepo in kritično debatira o celem spektru domačih NASov in njihovi primernosti za določene primere uporabe. Mnogokrat se povsem mirno priporoča Synology, celo WD MyCloud, če je za to primerno mesto. Ampak ker nas je večina bolj rednih uporabnikov tudi najbolj 'distorted', pač furamo ZFS-e, ECC-je in podobno kramo. Ker se nam je zdelo smiselno investirati v to zaradi določenih razlogov. Še vedno je doma, torej je domača uporaba. Tudi če je to odslužen Googlov server.

Invictus je izjavil:

hojnikb je izjavil:

2 diska redudance za doma je prakticno definicja overkilla. Verjetno obstaja vecja sansa, da ti celo zadevo skuri strela, poplavi voda ali unici kaksna druga visja sila. And what's to say, da ti recimo ne odletijo 3 diski zapored, ali 4je (slaba serija?)...

Z drugimi besedami, bolje je razkirat za offsite backup resitev, ce se ze gres "domaci" nas.

Mojemu bivšemu sodelavcu so od 7 odleteli 3 diski. Zgubil vse fotografije, ker se je malo ukvarejal s tem. Se zgodi... Pa je imel RAID 6...

Ni RAIDa kjer bi imel garancijo za odpoved 3 diskov... Za home use itak...

Zato še 1x, redundanca ni backup ;).

Spet govoriš na pamet. RAIDZ3. Pa ves čas se tudi izrecno poudarja, da redundanca ni backup. Zato sem pa rekel FireSnakeu, naj za backup raje postavi ločen MyCloud, če mu RAID tako močno ni všeč (ampak se izkaže, da mu ni všeč samo RAID0, ki se dandanes res še zelo redko uporablja in ima še bolj redek smisel).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

hojnikb ::

Kako je offsite sync del domače uporabe, ZFS in ECC pa ne?

Zato, ker offsite sync je lahko en google drive itd. Nekaj, kar že micka zna naklikat.
#brezpodpisa

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:

>Ni RAIDa kjer bi imel garancijo za odpoved 3 diskov... Za home use itak...

Seveda je, ampak se mu ne reče raid. ZFS si lahk nastaviš spare 10 diskov, če ti paše.

Ampak spare ni pariteta. ZFS gre zaenkrat do 3 paritetnih diskov (torej RAIDZ3), spare se pa vključi, ko pride do težav. Npr. hot spare se avtomatično uporabi za rebuild, če na enem od obstoječih diskov pride do težav. Ampak še vedno delaš rebuild. Če ti med rebuildom odleti število paritetnih diskov in še eden, si SOL.

hojnikb je izjavil:

Kako je offsite sync del domače uporabe, ZFS in ECC pa ne?

Zato, ker offsite sync je lahko en google drive itd. Nekaj, kar že micka zna naklikat.

A zna? Da je avtomatsko? Z NAS-a? Pa GOogle Drivei to dovolijo? Itd.

Seveda tukaj govorim o avtomatiziranem cloud backupu (tako imam npr. rešeno na Backblaze B2), ne o občasnem kopiranju dokument v mapo, syncano s cloud providerjem. Ker večina consumer cloud providerjev ne dovoljuje takšnega backupiranja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

hojnikb ::

A zna? Da je avtomatsko? Z NAS-a? Pa GOogle Drivei to dovolijo? Itd.

Seveda, zakaj ne?
Kaj točno me ustavlja, da nemorem nardit celga synca pogona na nasu?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

TOS. Backblaze v personal verziji ne dovoli synca omrežnih pogonov.

Pa ta tvoja logika, da cloud backup je OK, ECC in ZFS pa ne je enaka, kot da nekdo pride v temo z nasveti gradnje računalnika spraševati po sistemu, ki mu bo vozil 3 4k monitorje an 120 Hz, ti pa mu rečeš, da tega ne potrebuje, da to ni za domačo uporabo, ker to uporabljajo samo 'profiji za treninge vožnje' ali nekaj podobnega. Če je nekdo v repu Gaussa še ne pomeni, da ne pade v populacijo. Navsezadnje si tudi ti v repu Gaussa s svojim RPi-jem. Tam pa nisi imel težav vsem vsepovprek priporočati te rešitve :)

Pa da bo jasno, tukaj je zdaj zgolj in samo ponovno igra devil's advocate-a, kjer jaz tvoje argumente lahko rahlo spremenjene apliciram direktno kontra tebi. Vse skupaj se je pa spet začelo s tem, kaj je domača uporaba in kaj ne. Kriterij je pa v bistvu povsem preprost, če laufa doma in če se s tem ne služi denarja, je to domača uporaba. Ne glede na uporabljene tehnologije oz. razloge za uporabo teh tehnologij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

hojnikb ::

Pa kje sem rekel, da je ecc in zfs ne kul? điz, dejmo mal boljše brat. Ampak use case, boys, USE CASE!
#brezpodpisa

PrimozR ::

Let me quote yourself.

hojnikb je izjavil:

Da si postaviš xeon sever z eccjem, namečeš not dovolj diskov, da ima redudanca z 2mi diski nek smisel, offsize backup itd. pač ni več domači nas. Je praktično ze profi rešitev, ki jo imaš slučajno doma v kleti.


Seveda je s 'kul' mišljeno kul za domačo uporabo, ne kul nasploh. Sem mislil, da je to logično...

Ampak ja, spet se vrtimo okrog ene glupe stvari, spet isti akterji. Tko da jaz tukaj zaključujem. Mislim da je bilo vse dovolj jasno povedano. Vključno z usecaseom (poglej zgornji post, je bil editan).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

hojnikb ::

>TOS. Backblaze v personal verziji ne dovoli synca omrežnih pogonov.

Čisto tako, če smo že doma. Zakaj bi doma sploh hotel syncat _vse_ v cloud? Junk, ki ga lahko še vedno potegneš iz *legalnih virov* najbrz ja neboš syncal še na 5 različnih krajov, niti drzal v kakršni koli redudanci.

Zato je iz tega pogleda nek simple nas brez nekih hudih enterprise rešitev (kar zfs in ecc sigurno je) sigurno boljša opcija, kombiniran z syncom na cloud kot pa nek hud array sparov z eccjem, server grade hardwareom, a brez nekega spodobnega offsite synca.

Je pa seveda slotech dost zanimiv; eni pač čutijo potrebe, da vseh 50TB muske, filmov in špilov drzijo v redudanci 3 diskov, obvezno z eccjem in zfsjom in syncom še nekam drugam. Cous you never know!!!

Tisti, ki pa seveda rabijo to za resno delo, pa že praktično nismo več v kontekstu domačega nasa.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Mrakw ::

pozdrav,

je procesor j4005 za nas dovolj zmogljiv za predvajanje 4k videov. Ali je to bolj na meji zmogljivosti?

lp

PrimozR ::

Kako jih nameravaš predvajati? Direktno (potem govorimo bolj o HTPC-ju, ne o NAS-u) ali servirano prek mreže na TV, računalnik, itd.?

Mrakw ::

NAS OMV + plex po mrezi do TV-ja.

PrimozR ::

Torej je NAS zgolj server (verjetno bo na njem tekel Plex?), ne bom trdil preveč na komot, ampak dokler vsebine ne boš transcodal, bi moralo iti (ker NAS samo servira vsebino, se je ne dotika pretirano).

carovnik1900 ::

če ni transcoding je skoraj vsaka mašina dovolj dobra.

MrStein ::

Invictus je izjavil:

hojnikb je izjavil:

2 diska redudance za doma je prakticno definicja overkilla. Verjetno obstaja vecja sansa, da ti celo zadevo skuri strela, poplavi voda ali unici kaksna druga visja sila. And what's to say, da ti recimo ne odletijo 3 diski zapored, ali 4je (slaba serija?)...

Z drugimi besedami, bolje je razkirat za offsite backup resitev, ce se ze gres "domaci" nas.

Mojemu bivšemu sodelavcu so od 7 odleteli 3 diski. Zgubil vse fotografije, ker se je malo ukvarejal s tem. Se zgodi... Pa je imel RAID 6...

Ni RAIDa kjer bi imel garancijo za odpoved 3 diskov... Za home use itak...

Zato še 1x, redundanca ni backup ;).

RAID je zato, da mission critical server deluje brez prekinitve, čeprav mu kaki disk odleti.
Za varovanje podatkov je backup.

In če imaš mission critical server, potem to definitivno ni "domača uporaba".

Tudi če misliš, da tvoj movie server ne sme imeti več kot 5 sekund izpada letno.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

7student7 ::

Na Archer C7 access point bi preko USBja priklopil NAS. Bo to delovalo ? Kater NAS mi priporočate do 200€

FireSnake ::

GupeM je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Neverjetno, kako eni preprosto stvar zakomplicirajo.
Prostora je še vedno enako, a za uporabnika je to "slaba tolažba", če ga ne more izkoristiti (na račun redundance).

Jezus, tu gor je treba res vse narisati.

Se je v teh časih dobiti kaj ceneje to zadevo:
https://www.amazon.de/-/en/DS920-Synolo...
?
Jaz nisem opazil. To je ena izmed stvari, ki sem jih malo spremljal.

Kako ga uporabnik ne more izkoristiti? Seveda ga lahko. Namesto RAID 1 uporabi RAID 0, pa ga bo lahko izkoristil.

Drugače pa tudi če ima RAID 1, izkorišča prostor.

Kot bi rekel, da 10 TB diska uporabnik ne izkorišča, ker ima na njem le backup, ki je tako ali tako že na drugem disku ali celo več njih. Stvar uporabnika, za kaj ga bo izkoristil.


Ključna beseda, ki si jo izpustil: redundanca (RAID, ki ga omenjaš odpade).

hojnikb je izjavil:

dejmo mal boljše brat

Ti to praviš?
Ko si izjavil, da se po moje pariteta uredi brez izgub (to potegnil iz lufta in mi vtaknil v usta)?

PrimozR je eden redkih, ki dosledno bere in razume.

Ti si pa furja.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

hojnikb ::

Branje se vedno dela probleme, i see.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Voluharr ()

FireSnake ::

Da, tebi. In to resne.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

hojnikb ::

Ti si tisti, ki imas ocitno tezave v tej temi. But i digress, ker derailamo.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Voluharr ()

PrimozR ::

7student7 je izjavil:

Na Archer C7 access point bi preko USBja priklopil NAS. Bo to delovalo ? Kater NAS mi priporočate do 200EUR

Um... Doesn't work that way. Ne vem točno, kako gre to na C7 (čeprav imam v bajti dva, V2 in V5 :D), ampak vem, da je bilo na prejšnjem routerju možno v USB vtakniti USB ključek (oz. prenosni disk), ta pa je bil nato dostopen prek mreže. Če gledam nastavitve, je tukaj podobno.
Okej, tehnično gledano to potem postane 'NAS', torej network attached storage, ampak tukaj za komunikacijo skrbi router, tisto, kar vtakneš v USB, je zgolj prostor, na katerega mečeš datoteke. Alternative, ki jih priklopiš prek mrežnega kabla, so praktično brez izjeme naprednejše. Pod kratico NAS tukaj pojmujemo neko škatlo, ki skrbi za podatke na njej in običajno zmore še kaj drugega (npr. Plex server in podobno). Torej če želiš zadevo res prklopiti na router, potem za 200 EUR kupiš zunanji USB disk in ga priklopiš nanj. Imel boš samo na mrežo priključen prostor brez drugih aplikacij (nekateri routerji sicer podpirajo poganjanje torrent klientov, ampak to je za bolj nezahtevno uporabo, že zaradi količine RAMa in zmogljivosti procesorja), pojma pa tudi nimam, kakšne bodo hitrosti, ki jih boš dosegal. Nekako bi si drznil predvidevati, da ne prav visoke.

Katero verzijo C7ke imaš? V2 in V5 imata namreč povsem različna GUI-ja. Če poveš verzijo, lahko preverim kako se postavi zadevo in kaj omogoča na tistem routerju, ki ima SW prave verzije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Invictus ::

7student7 je izjavil:

Na Archer C7 access point bi preko USBja priklopil NAS. Bo to delovalo ? Kater NAS mi priporočate do 200€

Koliko diskov in kaka kapaciteta.

Drugače ne uporabljaj USB za NAS, ker to ni... Ti hočeš UAS (USB Access Storage)...

https://geizhals.eu/?cat=hdxnas

Poišči...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mrakw ::

PrimozR je izjavil:

Torej je NAS zgolj server (verjetno bo na njem tekel Plex?), ne bom trdil preveč na komot, ampak dokler vsebine ne boš transcodal, bi moralo iti (ker NAS samo servira vsebino, se je ne dotika pretirano).

sepravi NAS plex ne predvaja filma... samo deli datoteko?
sepravi ali bo Plex predvajal film 4k je odvisno od TV-ja?

UganiKdo ::

Če ni transcodinga bo plex predvajal film takšen kot je. TV pa ga bo prikazoval skladno s svojimi možnosti.

damirj79 ::

Transcoding bo pa takrat, ko bo film večje resolucije, kot TV zmore prikazat. Npr 4k film na FHD TV kliče po transcodingu. Sicer pa to zadevo preprosto rešiš tako, da filmov z višjo resolucijo ne predvajaš na napravah, ki te resolucije ne zmorejo. Če transcode FHD filma v eno d nižjih resolucij zmore že celeron J4005, pa za 4k ni več tako enostavno, portebujemo že kakšen AMD R5 ali kaj podobnega, če sem prav razumel po forumih, pa še to je lahko samo pogojno.

techfreak :) ::

Ce imas kaksne filme z 5.1 zvokom, predvajalnik (TV, laptop, tablica) pa tega ne podpira, ti bo transcodeal zvok. Je pa to precej manj zahtevno kot video transcoding, tako da bi ti brez tezav moral par vzporednih audio streamov transcodat.

Glede na https://forums.plex.tv/t/intel-boxnuc5c... ima J4005 Quick Sync, ki omogoca strojno pospeseno transkodiranje videa, in ocitno lahko prebavi tudi nekaj 1080p streamov. Rabis pa za vklop strojnega pospesevanje Plex Pass, ki je mislim da nekje 5 EUR/mesec.

damirj79 ::

Ja ma malo si precekiraj kaj zmore encodirat tisti hw encoder, ker je lahko tudi prakticno neuporaben.. Sicer j4xxx bi moral kar bit ok.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Intel_Q...

PARTyZAN ::

Plex bo včasih transcodal vsebino, ki jo naprava z lahkoto predvaja, če imaš v opcijah vklopljen avtomatski vklop podnapisov (za recimo videe, ki jih nimajo zraven). Nekaj časa sem si glavo s tem razbijal, dokler nisem potem iz logov izkopal tega.

Pa kljub temu da imam Plex pass, HW transcoding na DS416Play ni deloval za 720p video z nekim sane bitratom. Ko sem tisto možnost izklopil, sem lahko video gledal povsod brez težav.

PrimozR ::

Mrakw je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Torej je NAS zgolj server (verjetno bo na njem tekel Plex?), ne bom trdil preveč na komot, ampak dokler vsebine ne boš transcodal, bi moralo iti (ker NAS samo servira vsebino, se je ne dotika pretirano).

sepravi NAS plex ne predvaja filma... samo deli datoteko?
sepravi ali bo Plex predvajal film 4k je odvisno od TV-ja?

Tako je, Plex server ti zbere datoteke in ureja media library (opisi, slike, berljiva imena, grouping epizod v sezone, sezone pod isto serijo, itd.). Obenem ti pripravi še frameworke za streamanje znotraj appa (predvidevam da server skrbi, da dela Chromecastanje), samo predvajanje pa, na osnovi streama, ki pride s serverja, izvaja naprava na koncu.

Razen, kot omenjeno, če boš delal kakšen transcoding, ki (kot smo že govorili) večinoma pride v igro, ko zmanjšuješ ločljivost (če iz nekega razloga naprava na koncu ni sposobna požreti tako visoke ločljivosti, še bolj pogosto pa če povezava ne prenese pasovne širine vsebine, če npr. nimaš dovolj uploada na strani serverja oz. downloada na strani odjemalca), ampak mislim pa da tudi, ko v vsebino zapečeš podnapise? Tukaj mi malo fali znanja. Je pa Partyzan nekako potrdil to.

damirj79 je izjavil:

Transcoding bo pa takrat, ko bo film večje resolucije, kot TV zmore prikazat. Npr 4k film na FHD TV kliče po transcodingu. Sicer pa to zadevo preprosto rešiš tako, da filmov z višjo resolucijo ne predvajaš na napravah, ki te resolucije ne zmorejo. Če transcode FHD filma v eno d nižjih resolucij zmore že celeron J4005, pa za 4k ni več tako enostavno, portebujemo že kakšen AMD R5 ali kaj podobnega, če sem prav razumel po forumih, pa še to je lahko samo pogojno.

Ni nujno, lahko TV sam dela downscaling. Torej stream še vedno leti čez 4k, le TV vrže stran podatke pri prikazovanju.

Kar se pa tiče zvoka, meni na TV-ju enostavno ne predvaja zvoka, moram ročno vklopiti transcode v nižj bitrate (na isti resoluciji), da dobim še stereo zvok, da kaj slišim. Žal ni opcije, da bi transcodal samo zvok :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

techfreak :) ::

PARTyZAN je izjavil:

Plex bo včasih transcodal vsebino, ki jo naprava z lahkoto predvaja, če imaš v opcijah vklopljen avtomatski vklop podnapisov (za recimo videe, ki jih nimajo zraven). Nekaj časa sem si glavo s tem razbijal, dokler nisem potem iz logov izkopal tega.
Tole se slisi kot bug, ker naceloma ne rabi transcodat za podnapise, ki so v video containerju, ali pa ki jih imas v .srt oz. podobni obliki.

PrimozR je izjavil:

Kar se pa tiče zvoka, meni na TV-ju enostavno ne predvaja zvoka, moram ročno vklopiti transcode v nižj bitrate (na isti resoluciji), da dobim še stereo zvok, da kaj slišim. Žal ni opcije, da bi transcodal samo zvok :)
Zanimivo, zaenkrat je bila moja izkusnja da je vedno samo zvok transcodiral v taksnem primeru.

PrimozR ::

Sem že omenjal, težava je v AC3, ki ga TV ne podpira (ker ista vsebina dela brez težav kolegu na njegovem TV-ju prek Chromecasta). Ampak govorimo o 2.0 na 2.0 konverziji z dodatno kompresijo, da se znebiš AC3 kodeka. To je pa možno samo s stiskanjem celega vira, vključno s sliko (vsaj nisem našel možnosti kompresirati samo zvok).

Pa dejansko transcoda za podnapise, ja, ker sem že omenjal, da je Linus imel težave z dovolj zmogljivim CPU-jem, da je lahko v 4k video zapekel zraven podnapise. Ker transcoding v Plexu jasno ni multithreaded :D Zato je enkrat zabasal v server mislim da 7700K al nekaj podobnega, če ne celo vodno hlajenega in navitega, da je imel dovolj hitrosti na enem jedru za transcode :)

Invictus ::

Ne vem zakaj bi sploh delal transcoding, če ti video player in mreža zmorete to predvajat.

Tako ali tako bo player naprej poslal sliko, ki gre na TV.

Ajde, na wirelesu je to pomembno, na fiksni giga mreži pač ne...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

damirj79 ::

Ker ima Plex tole s podnapisi butasto rešeno.

PrimozR ::

Invictus je izjavil:

Ne vem zakaj bi sploh delal transcoding, če ti video player in mreža zmorete to predvajat.

Tako ali tako bo player naprej poslal sliko, ki gre na TV.

Ajde, na wirelesu je to pomembno, na fiksni giga mreži pač ne...

Sem razložil vse scenarije, v katerih delaš transcoding. Če mreža ne zmore (če pošiljaš izven LAN-a), če naprava ne zmore (kar je sicer redko, se pa lahko zgodi, omenil sem moj primer s TV-jem, ki ne podpira kodeka zvoka) oz. če zapečeš podnapise, očitno zato, da se z njimi ne ukvarja naprava, ampak so že v streamu.

Dej no, prosim preberi temo, preden postaš stvari, ki smo jih že večkrat predelali...

damirj79 je izjavil:

Ker ima Plex tole s podnapisi butasto rešeno.

Kaj pa vem, je tečno, ampak kot sem omenil, mogoče se s tem izognejo obilici težav, ker bi sicer morali streamati še podnapise in se zanašati, da jih bo naprava znala predvajati. Če je zapečeno v sliko pa teh težav ni (dokler ti server zmore to :) ).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

clix ::

Kaj je sploh point tega plexa?

Jaz imam NAS z samba share, kjer so filmi. Na TVju pa laufa android TV, na njem pa Kodi. x.264, x.265 prebavi itak nativno, podnapise prebavi bp, zvok pa tudi lahko sam dekodira.

hojnikb ::

to je za tiste, k dajo 500e za en pošten server/pc, ki je sposoben transcodat v vse mozne formate on the fly, zato da potem v enem zastarelem shitboxu to dela :)
Medtem bi pa en 20€ androidtv box to rešel brez problema, brez transcodinga.

Ajde, argument je, če to streamaš od doma in rabiš nizji bitrate. But then again, lahko v takem primeru streamaš direktno kake 2-3GB torrent ripe, spet brez transcodinga.
#brezpodpisa

buneech ::

Al pa, recimo, če maš chromecaste povsod v tv-jih. Pa lahko s plexom potem castaš na TV.

PrimozR ::

clix je izjavil:

Kaj je sploh point tega plexa?

Jaz imam NAS z samba share, kjer so filmi. Na TVju pa laufa android TV, na njem pa Kodi. x.264, x.265 prebavi itak nativno, podnapise prebavi bp, zvok pa tudi lahko sam dekodira.

Glavni benefit je šeranje vsebin izven LAN-a. Jaz ga v večini uporabljam za poslušanje muske (ker sem na MP3-jih) v službi. Obenem, če bi imel TV za primarno konzumiranje video vsebin, bi pa na telefonu odprl Plex app, poiskal vsebino, ki jo hočem, potem pa jo fliknil na TV prek Chromecast protokola - telefon je v tem primeru pametni daljinec, Plex pa igra vlogo media libraryja. Vse to pa bi potekalo po lokalni mreži.

Lahko pa tudi šeraš vsebine z drugimi uporabniki ;)

Dejansko je ogromno primerov, kjer ljudje prodajajo dostop do svojega serverja, v katerem imajo na desetine terabajtov diskovja in ogromne zbirke video vsebin. Seveda gre to povsem proti TOS Plex-a, deljenje uporabe je dovoljeno (zastonj), siva cona pa je legalnost vsebin, ki se ponujajo na serverjih. Ampak to je nekaj, kar ponujajo uporabniki, Plex ponuja zgolj infrastrukturo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

PARTyZAN ::

Pa da imaš progress pogledanih vsebin, da lahko na enem tvju ustaviš predvajanje in potem kjerkoli drugje nadaljuješ od tam ker si končal?

To je neki kar hudo manjka Kodiju.

clix ::

Aha, OK sheranje izvan LANa ma smisel. Jaz sem sicer to reševal tako, da sem sem se preko VPNja povezal domov. Sicer, to deluje samo zate oz. še za kakšnega (zaupanja vrednega :D ) družinskega člana, da bi pa kar tako dalal dostop do svojega LANa je pa no-go. V tem primeru je plex res boljša rešitev.

Progresa pogledanih vsebin pa tudi še nisem pogrešal.

MrStein ::

Če koga zanima, SloWUG bo imel danes ob 18h imel predavanje:

ReFS - vse kar ste želeli vedeti pa si niste upali vprašati
Predaval bo Luka Manojlovič

Uvod v Azure za sistemce
Predaval bo Jože Markič

Preko MS Teams , link in info na https://www.facebook.com/events/3903621...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

StarMafijec ::

Pozdravljeni,

kupil bi NAS za domačo uporabo. Zahteve pa so:

* Sinhronizacija s prostorom v oblakih: Dropbox in Google Drive.
* Gor bi imel tudi podatke, ki jih ne bi imel v oblakih.
* Torej bi bilo potrebnih več diskov zaradi morebitnega izpada (RAID?).
* Uporabna kapaciteta prostora pa naj bi bila 8 TB z možnostjo razširitve mogoče na 16 TB.
* NAS bi bil večina časa ugasnjen. Vklopil bi ga le enkrat na teden,
da se mi sinhronizira z oblačnim prostorom ali pa da gor kaj arhiviram.

Katere diske pa je bolje imeti notri? 2,5- ali 3,5-palčne?

Hvala za kakršnekoli informacije.

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

Za enotedensko sinhronizacijo je vseeno, če kupiš primerno velik USB disk. Bistvo NAS-a je, kot smo zgoraj že debatirali, 'utility', da ti teče ves čas in po možnosti na njem poganjaš še kaj, npr. torrent klient, nek media server (Plex & co.), kak OwnCloud, itd. Pa seveda avtomatizacija stvari, ki jih želiš. Če nameravaš to dealti ročno, je kupovanje NAS-a stran metanje denarja, ki ga lahko zapraviš za nakup večjega USB diska.
««
79 / 118
»»