» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
78 / 118
»»

Invictus ::

MadMax je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Ko RAID vklopiš naenkrat ni več 16TB placa :D

Kar seveda ni res.
Tvoja odločitev je vklop RAIDa ki ni RAID0 8-)

Vsako RAID polje ima izgubo. Na RAID 5 izgubiš samo 4TB.

JBOD pa ne vem, če bi se šel... Niti za hrambo torrentov ne >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GupeM ::

Na RAID0 ne izgubiš nič. Na RAID1 pa 50%.

Če pa crkne eden od teh dveh diskov v RAID0, pa izgubiš vse, če pa v RAID1, pa nič.

UganiKdo ::

Invictus je izjavil:

MadMax je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Ko RAID vklopiš naenkrat ni več 16TB placa :D

Kar seveda ni res.
Tvoja odločitev je vklop RAIDa ki ni RAID0 8-)

Vsako RAID polje ima izgubo. Na RAID 5 izgubiš samo 4TB.

JBOD pa ne vem, če bi se šel... Niti za hrambo torrentov ne >:D.


Zdaj pa še razloži kakšna je izguba razpoložljivega prostora je pri RAID0?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

PrimozR ::

Jao, vsi so že vse povedali, zej pa ne morm izpast pametnjakovič :)

Gogo ::

RAID calculator: https://www.synology.com/en-global/supp...
Ker ste vi tako želeli. ?
Gigabyte Aorus B550 Elite|Ryzen 3 3100|GeForce GT 1030|
TG Delta RGB 16GB CL 16|ADATA XPG SX8200 PRO 512GB NVMe SSD M.2|
Chieftec Photon Series 650W RGB ATX| Antec PerformanceOne P7 Silent Black|

igorpec ::

Gogo je izjavil:

RAID calculator: https://www.synology.com/en-global/supp...
Ker ste vi tako želeli. ?


Tole https://wintelguy.com/raidcalc.pl bo precej bolj uporabna / profi zadeva.

i33a ::

Kaj pa mislite o naslednjig NAS-ih? (Glede na to, da naj bi bil Synology DS220j podhranjen)?
- Western Digital 8TB My Cloud EX2 Ultra network storage
- TerraMaster F2-210 2-Bay NAS Quad Core 4K Transcoding Media Server for Personal Cloud Storage (No Hard Drive)
- Kak drug model Synology-ja? (Glede na user experience - kar sem videl na spletu - je kar superioren napram ostalim rešitvam)

gansta ::

Jao jao, čakam 2 meseca na ta črni petek in obljube, da bo kaj znižano

Synology 920+ je še vedno krepko nad 500€ :(

GupeM ::

Evo, pod 500

https://www.mindfactory.de/product_info...

Ne vem pa, če pošiljajo v SLO.

i33a je izjavil:

Kaj pa mislite o naslednjig NAS-ih? (Glede na to, da naj bi bil Synology DS220j podhranjen)?
- Western Digital 8TB My Cloud EX2 Ultra network storage
- TerraMaster F2-210 2-Bay NAS Quad Core 4K Transcoding Media Server for Personal Cloud Storage (No Hard Drive)
- Kak drug model Synology-ja? (Glede na user experience - kar sem videl na spletu - je kar superioren napram ostalim rešitvam)

Mogoče DS220+ ?

https://www.jacob.de/produkte/synology-...

Naj še kdo drug pove.

Edit: Aja, ta DS220+ je rabljen "As good as new" menda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

i33a ::

Na DS220+ pa lahko poganjam docker in podobne stvari oz. pri čem se bo poznalo, da je zmogljivejši?
Kako je glede garancije oz. kako dolgo življenosko dobo imajo taki NAS-i?

Invictus ::

UganiKdo je izjavil:


Zdaj pa še razloži kakšna je izguba razpoložljivega prostora je pri RAID0?

NAS in RAID0 ?!?!?

Nemogoča kombinacija...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrimozR ::

Invictus je izjavil:

UganiKdo je izjavil:


Zdaj pa še razloži kakšna je izguba razpoložljivega prostora je pri RAID0?

NAS in RAID0 ?!?!?

Nemogoča kombinacija...

Povsem mogoča. Samo klikneš 'RAID0'. SPloh za nekoga, ki niti 5 minut ne pogleda, kaj dela in vzame tisto, kar mu da največ prostora. Npr. za nekoga, ki se mu z NAS-om ne da ukvarjati, ampak s raje ukvarja z ženo, otroci, s služenjem amstnih denarjev v službi, itd.

Seveda gre za cepidlačenje, ko govorimo o domačem NAS-u, ampak je to zgolj kontra tvojemu cepidlačenju oz. pavšaliziranju. Ker navsezadnje je tudi tvoja izjava, da je to 'nemogoče' pavšaliziranje, ker bi prav zlahka imel v RAID-0 v NAS-u array, ki bi bil npr. delovni, da bi zagotovol čim višjo zmogljivost arraya. Pa npr. vsakih nekaj ur dataset flushal/kopiral na drug array, ki ima boljšo redundanco.

Torej ja, ne preveč pavšalizirat.

GupeM je izjavil:

Evo, pod 500

https://www.mindfactory.de/product_info...

Ne vem pa, če pošiljajo v SLO.

i33a je izjavil:

Kaj pa mislite o naslednjig NAS-ih? (Glede na to, da naj bi bil Synology DS220j podhranjen)?
- Western Digital 8TB My Cloud EX2 Ultra network storage
- TerraMaster F2-210 2-Bay NAS Quad Core 4K Transcoding Media Server for Personal Cloud Storage (No Hard Drive)
- Kak drug model Synology-ja? (Glede na user experience - kar sem videl na spletu - je kar superioren napram ostalim rešitvam)

Mogoče DS220+ ?

https://www.jacob.de/produkte/synology-...

Naj še kdo drug pove.

Edit: Aja, ta DS220+ je rabljen "As good as new" menda.

Terramaster je verjetno tam-tam z DS220j, WD bo pa kvečjemu precej počasnejši (WD je v končni fazi zunanji disk z Ethernet priklopom, oz. tako ga glej, ni nek utility/appliance, kot je to Synology). DS220+ je korak v pravo smer.

gansta je izjavil:

Jao jao, čakam 2 meseca na ta črni petek in obljube, da bo kaj znižano

Synology 920+ je še vedno krepko nad 500€ :(

Zato se pa v tech svetu ne čaka preveč ampak kupi. Lahko bi bil ob nekaj 10, tudi 100 €, ampak po drugi strani bi pa zadevo že veselo uporabljal 2 meseca. Jaz sem v workstation pred tremi leti vrgel 32 GB RAMa in 1 TB SSD-ja, ki sta bila samo pol leta kasneje skupaj ~300 € cenejša, kot ob nakupu. Danes je pa npr. samo RAM 1/3 takratne cene. Naj bi čakal na to? Po drugi strani se je pa star računalnik bolj ali manj sesul isti dan, kot sem vzpostavil novega, tako da perfect timing :)

Če rabiš, rabiš, če imaš pa možnost čakati neka potencialna znižanja (ki to velikokrat niso, ker se v pričakovanju znižanj zgolj dvigne maloprodajno ceno, da ljudje nasedemo visokim popustom), je pa vprašanje, če to sploh rabiš...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

bosmla ::

Seagate IronWolf (ne pro, 4TB) je ok disk? Seveda za 24/7 delovanje (pa se tih mora biti). Tam za 120€?

igorpec ::

bosmla je izjavil:

Seagate IronWolf (ne pro, 4TB) je ok disk?

Rabiš velik vzorec, torej lahko samo domnevamo da je ok ali ni ok ... Tukaj ga ne obravnavajo:
https://www.backblaze.com/blog/backblaz...

bosmla je izjavil:

pa se tih mora biti

Tihi so samo 2.5" diski.

Recimo tole https://amzn.to/3lbXX9O ker je ceneje z ohišjem kot brez https://amzn.to/3lip6I2

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: igorpec ()

GupeM ::

igorpec je izjavil:

Recimo tole https://amzn.to/3lbXX9O ker je ceneje z ohišjem kot brez https://amzn.to/3lip6I2

Ampak če ga odpreš, izgubiš garancijo?

FireSnake ::

MadMax je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Ko RAID vklopiš naenkrat ni več 16TB placa :D

Kar seveda ni res.
Tvoja odločitev je vklop RAIDa ki ni RAID0 8-)


Jaz hočem imet porihtsno tako, da če mi disk crkne ga vržem ven, pa drugega notri in podatki ostanejo.
Če tega ne bi naredil tako je brezveze NAS sploh kupit.

FireSnake je izjavil:

MadMax je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Ko RAID vklopiš naenkrat ni več 16TB placa :D

Kar seveda ni res.
Tvoja odločitev je vklop RAIDa ki ni RAID0 8-)


Jaz hočem imet porihtsno tako, da če mi disk crkne ga vržem ven, pa drugega notri in podatki ostanejo.
Če tega ne bi naredil tako je brezveze NAS sploh kupit.


Kaj ti bo raid 0? Neuporabno.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

PrimozR ::

Nisi razumel. 16 TB model ti je dal 16 TB RAW prostora. Tvoja odločitev pa je, da si 'porihtal tako, da disk crkne, vržeš ven in daš noter novega brez izgube podatkov'. Če na 4x4 TB furaš RAID1, da imaš 4 kopije podatkov, imaš uporabnega prostora 4 TB, RAW pa še vedno 16 TB. To se ni spremenilo. Samo odločil si se, da ti je integriteta podatkov vredna več kot dodatni prostor, ki si ga 'vrgel stran' z redundanco.

Če hočeš dostopati do vseh 16 TB je edina rešitev RAID 0 ali pa JBOD. RAID 0 bo diske obremenil enako, JBOD pa na 'random', se mi zdi da začne filati 1. in nadaljuje, dokler niso vsi polni. Nimam pa praktičnih izkušenj s tem, niti nimam želje, da bi jih imel :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

FireSnake ::

Vem kako RAID deluje, zakaj mi to razlagaš?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

GupeM ::

Ker si nekoč izjavil, da ko vklopiš RAID, nimaš več 16 TB prostora. Kar seveda ni res in kaže na nepoznavanje RAID-a.

Zato ti to razlaga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

vrossi46 ::

Ma tako za domačo uporabo,samo za torrente pobirat kaj priporočate?

hojnikb ::

Raspberry Pi4
#brezpodpisa

floyd1 ::

vrossi46 je izjavil:

Ma tako za domačo uporabo,samo za torrente pobirat kaj priporočate?

Če se ti s tem ne da pretirano ukvarjat - vsak synology (tudi starejši, rabljen, magari "j") ti to sfolga. Skoraj "Out of the box". Treba mu je le dat HDD in inštalirat njihov OS (DSM).

vrossi46 ::

Tega imam doma, "NAS strežnik WD My Cloud EX2 Ultra 4TB", ampak po zadnji posodobitvi na My cloud 5, ne morem nikakor vzpostaviti Transmission.

floyd1 ::

PrimozR je izjavil:

Nisi razumel. 16 TB model ti je dal 16 TB RAW prostora. Tvoja odločitev pa je, da si 'porihtal tako, da disk crkne, vržeš ven in daš noter novega brez izgube podatkov'. Če na 4x4 TB furaš RAID1, da imaš 4 kopije podatkov, imaš uporabnega prostora 4 TB, RAW pa še vedno 16 TB. To se ni spremenilo. Samo odločil si se, da ti je integriteta podatkov vredna več kot dodatni prostor, ki si ga 'vrgel stran' z redundanco.

Če hočeš dostopati do vseh 16 TB je edina rešitev RAID 0 ali pa JBOD. RAID 0 bo diske obremenil enako, JBOD pa na 'random', se mi zdi da začne filati 1. in nadaljuje, dokler niso vsi polni. Nimam pa praktičnih izkušenj s tem, niti nimam želje, da bi jih imel :)

Moj prvi (in edini) raid 0 je bil sestavljen iz dveh IBM "deathstarjev", najina skupna sreča pa je trajala cele 4 mesece :)). Končalo se je seveda grdo :'(. Potem pa je šel namesto tega wd raptor v mašino.

floyd1 ::

vrossi46 je izjavil:

Tega imam doma, "NAS strežnik WD My Cloud EX2 Ultra 4TB", ampak po zadnji posodobitvi na My cloud 5, ne morem nikakor vzpostaviti Transmission.

Na synology uporabljam njihov "download station", tako da z drugim žal nimam izkušenj. Gotovo pa to mora it porihtat in sigurno nisi edini s takimi težavami, tako da se splača malo pogledat po forumih. Če že imaš to doma ne boš menda šel še ene kište kupovat...

mp5 ::

PrimozR:: danes, 11:55

"Kar se tiče WD MyClouda, kako veliki so fajli, ki jih lahko gledaš? Kako veliki so fajli, ki jih ne moreš dati na NAS? Kater filesystem je v uporabi na NAS-u?"

GupeM:: danes, 11:37:30
"Dobiš kakšno napako? Ti zadeva začne prenašati, nato pa crkne?

Lahko gre za težave z omrežno povezavo in če med prenašanjem ta crkne, se prenos prekine."

Karen:: danes, 13:48:13
"Glede WDja: če ni timeout na mreži kot je že nekdo napisal, a je mogoče da si formatiral v kak datotečni sistem, ki ima max. omejitev velikosti enega fajla (2GB mislim da je meja) - recimo če 1,2GB lahko skopiraš, 2,5GB pa ne več? Drugače nimam idej glede tega."

Filmi so veliki več GB. Kot sem predhodno napisal, sem na WD brez težav lahko kopiral filme večje od 5 GB, sedaj pa tega ne morem narediti. Kopiranje se začne, nato pa se ustavi in mi napiše obvestilo. Trenutno se ne spominjam, kaj mi napiše na zaslonu. Bom pogledal in javil.
Kako preverim, če je težava z omrežno povezavo? A bi potem lahko gledal "stare" filme preko Kodija? Ne vem kateri filesystem je v uporabi. Bom preveril.


Pozdravljeni še enkrat!

Napiše mi napako: network error 0x8007003b "An unexpected network error occurred"

Gledal sem nekaj videov na Youtube, vendar so različni komentarji pod posnetki. Ne bi si rad pokvaril diska oz. ga naredil nezaščitenega. Hvala

Karen ::

Za filme je vse dobro, tudi rPI. Če se ti ne da ukvarjat pa enga Synology-ja (kak 220+ al kaj so zdaj zunaj), pa en 10 ali več TB disk, ko zmanjka placa pa še enga not vržeš... za filme (razen če niso osebni in žgečkljivi) ne rabiš redundance, en disk je zadost, sam da je čim večji.

FireSnake ::

GupeM je izjavil:

Ker si nekoč izjavil, da ko vklopiš RAID, nimaš več 16 TB prostora. Kar seveda ni res in kaže na nepoznavanje RAID-a.

Zato ti to razlaga.


Neverjetno, kako eni preprosto stvar zakomplicirajo.
Prostora je še vedno enako, a za uporabnika je to "slaba tolažba", če ga ne more izkoristiti (na račun redundance).

Jezus, tu gor je treba res vse narisati.

Se je v teh časih dobiti kaj ceneje to zadevo:
https://www.amazon.de/-/en/DS920-Synolo...
?
Jaz nisem opazil. To je ena izmed stvari, ki sem jih malo spremljal.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

RockyS ::

Ne, to je to.

FireSnake ::

Hja, pol ne bo druge, kot kupiti po redni ceni.
Kaj velikega popusta se sicer nisem nadejal. Kakih 30€ pa.
Pa nič :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

MadMax ::

FireSnake je izjavil:

GupeM je izjavil:

Ker si nekoč izjavil, da ko vklopiš RAID, nimaš več 16 TB prostora. Kar seveda ni res in kaže na nepoznavanje RAID-a.

Zato ti to razlaga.


Neverjetno, kako eni preprosto stvar zakomplicirajo.
Prostora je še vedno enako, a za uporabnika je to "slaba tolažba", če ga ne more izkoristiti (na račun redundance).

Jezus, tu gor je treba res vse narisati.

Marketinška fora pač.
Saj s kapljico prila tudi nobene posode ne moreš pomit, pa porabo avta držat na tovarniški cifri.
Saj tebi je tudi vse treba narisati, kaj se torej huduješ in povzdiguješ?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

FireSnake ::

Nobene marketinške fore ni, če so to moje zahteve.
In se tudi zavedam kaj to pomeni.

Rekel sem, da hočem redundanco (že v štartu).
Potem se je pa začelo. Iz ljubega miru.

Pa razlagat kako RAID deluje. Pa pametovanje o stvareh, ki sploh niso bile predmet debate.
Če ne vidiš, ni nič skrito, lahko še enkrat prebereš.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

UganiKdo ::

Zakaj potem sprašuješ, če vse veš in te moti da ljudje komentirajo?

MadMax ::

Sam si začel.
Pa wtf smo forumaši krivi če si frustriran zaradi proizvajalčevega/prodajalčevega tolmačenja volumna? Nič ne zavajajo.
Raid ni le to kar si prav in samo ti želiš, kdo drug ima drugačne želje/zahteve/pričakovanja.
Tako pameten, pa tako ******...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

hojnikb ::

tl;dr firesnake bi rad mel redudanco brez izgube kapacitete>:D
#brezpodpisa

PrimozR ::

MadMax je izjavil:

Sam si začel.
Pa wtf smo forumaši krivi če si frustriran zaradi proizvajalčevega/prodajalčevega tolmačenja volumna? Nič ne zavajajo.
Raid ni le to kar si prav in samo ti želiš, kdo drug ima drugačne želje/zahteve/pričakovanja.
Tako pameten, pa tako ******...

To je catch, to ni nobeno tolmačenje. RAW placa je toliko, pika konec. Zato pa govorimo o RAW in usebale prostoru, ker ima vsak drugačne sisteme. Če govorimo o 10 diskih, bodo RAID0, RAID1, RAID5 (Z1), RAID6 (Z2), RAIDZ3 in RAID 10 dali povsem različne končne rezultate. In odločitev uporabnika je, kaj bo izbral za svoje potrebe. Synology je še vedno prodal npr. 10x10 TB oz. 100 TB placa. To je neizpodbitno. Tako kot 16 TB pri 4x4 TB.

MadMax ::

Ne, to je še vedno tolmačenje.
Pisat vse, od RAW do useable v vseh možnih kombinacijah v tehnične podatke tako, da jih bo zlahka zastopil vsak teleban, pač ni realno.
Od ciljne publike pa se pričakuje razumevanje zadeve.
Saj on razume, le iskal je dlako v jajcu.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

FireSnake ::

hojnikb je izjavil:

tl;dr firesnake bi rad mel redudanco brez izgube kapacitete>:D


Še ne pameten se najde.
Hotel sem redundanco in to tudi povedal. Vedel sem tudi, kaj je "davek na to".
Od kje zdaj tebi ta pametna?

MadMax je izjavil:


Pa wtf smo forumaši krivi če si frustriran zaradi proizvajalčevega/prodajalčevega tolmačenja volumna? Nič ne zavajajo.

In kje sem rekel, da zavajajo?
Jaz sem natančno vedel kaj hočem. Že v štartu.
Si pismen ti?
In ravno zaradi tega je bilo zame pomembno, ali je pri 16GB kapaciteti en disk, ali je 4x4.
Nič več, kot to. Nakar se je začelo tolmačenje očitnega.
In vtikanja besed v usta (pajac hojnik).

Ali je treba še enkrat vse citate našteti, da bodo eni razumeli?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

PrimozR ::

V bistvu si vprašal, povedano ti je bilo, da spodaj piše (da je 4x4, potem si pa v naslednji odgovor napisal 1x16), jaz pa sem nato še komentiral, da je v igri marketing in da se niso nič zlagali s 16 TB placa. Potem si pa ti komentiral, da ko vklopiš RAID, ni več 16 TB placa. In zdaj se prepucavamo o tem, kako nepomembno je, če vklopiš RAID (oz. smo se prepucavali, da lahko vklopiš RAID, kjer ti ostane 16 TB placa).

Pod črto je pa celotna debata popolnoma brezpredmetna, ker v vsakem primeru nima smisla kupovati kateregakoli sistema z diski - prazen je slabih 550 €, 4x4 TB je pa dobrih 1200 €. Torej plačaš za 16 TB diskovja skoraj 700 €. V praksi je pa 1 4 TB disk ~100 €, 16 TB disk pa malo manj kot 400 €, s tem da govorimo o spodobnih diskih, ki nimajo SMR-a. Poleg tega, da imaš precej boljši nadzor nad tem, kaj vtikaš v NAS, je to početje tudi cenejše (namesto 4x4 TB lahko za podobno ceno v prazno enoto vtakneš 2 16 TB diska, v praksi pa vtakneš 2 ali 3 12 TB, ki imajo najboljšo ceno na TB). Torej v vsakem primeru kupi praznega.

A smo fertik?

FireSnake ::

PrimozR je izjavil:

V bistvu si vprašal, povedano ti je bilo, da spodaj piše (da je 4x4, potem si pa v naslednji odgovor napisal 1x16), jaz pa sem nato še komentiral, da je v igri marketing in da se niso nič zlagali s 16 TB placa. Potem si pa ti komentiral, da ko vklopiš RAID, ni več 16 TB placa. In zdaj se prepucavamo o tem, kako nepomembno je, če vklopiš RAID (oz. smo se prepucavali, da lahko vklopiš RAID, kjer ti ostane 16 TB placa).

Pod črto je pa celotna debata popolnoma brezpredmetna, ker v vsakem primeru nima smisla kupovati kateregakoli sistema z diski - prazen je slabih 550 EUR, 4x4 TB je pa dobrih 1200 EUR. Torej plačaš za 16 TB diskovja skoraj 700 EUR. V praksi je pa 1 4 TB disk ~100 EUR, 16 TB disk pa malo manj kot 400 EUR, s tem da govorimo o spodobnih diskih, ki nimajo SMR-a. Poleg tega, da imaš precej boljši nadzor nad tem, kaj vtikaš v NAS, je to početje tudi cenejše (namesto 4x4 TB lahko za podobno ceno v prazno enoto vtakneš 2 16 TB diska, v praksi pa vtakneš 2 ali 3 12 TB, ki imajo najboljšo ceno na TB). Torej v vsakem primeru kupi praznega.

A smo fertik?


Moja napaka je bila, da nisem takoj, ko sem rekel (citiram tebe) "da ko vklopiš RAID" eksplicitno povedal, da želim redundanco.
Moja napaka!
Zgolj zaradi tega, ker se mi drugače RAID ne zdi smiseln (vseeno podatek iz moje strani na tisti točki ni bil dovolj jasen).

Smo fertik!
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

PrimozR ::

Potem pa kupi še en WD MyCloud v primerni velikosti in ga postavi zraven Synology-ja ter nanj kopiraj vse podatke. Evo, direktna redundanca, ni pa RAID :)

Ves point redundance pri teh zadevah je, da ko (ne če) odpove disk, da omili težave okrog izgube podatkov. Daleč najboljša rešitev pred izgubo podatkov pa je v vsakem primeru backup. In še en backup. RAID ti samo omogoči, da npr. odpoved enega diska še ne pomeni kopiranja terabajtov (potencialno nekoliko starih) podatkov iz varnostne kopije. Gre zgolj za nekakšno varnostno mrežo. Ki je seveda ni treba uporabljati, če se ti ne zdi smiselna (v bistvu je zanimivo, da se ti RAID ne zdi smiselen, želiš pa redundanco in ga uporabljaš, ti dve trditvi sta nekoliko navzkrižni).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

FireSnake ::

Zdaj sem se tak odločil, da kupim prazni kišto (naj gre črni petek v tri krasne, ker nič niso spustili cen) in bom diskovje dokupil sam.

Kopija bo na računalu, NAS bo pa za varnostno kopijo.

Potem bi moral naštudirati še nekaj, da bi mi delalo avtomatski mirroring. Če se da, ker se v to še nisem poglabljal.

Glede RAID in nesmiselnosti: ne zdi se mi smiselno, da bi imel RAID, če ne uporabim redundance. Ker s tem povečam robustnost sistema. Ker grem v to grem "all in".
Za udar strele smo že poskrbeli na treh nivojih.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

hojnikb ::

>Glede RAID in nesmiselnosti: ne zdi se mi smiselno, da bi imel RAID, če ne uporabim redundance.

Mogoče tebi ne. Nekdo, ki pa hoče večjo hitrost, je pa raid0 (Tisti ki ne zgublja kapacitet) smiseln...
#brezpodpisa

Sanches000 ::

Imam 3 diske in NAS za 4 diske...kateri RAID naj postavim?...5 z tremi ali kupim še četrti disk in kaj drugega?

hojnikb ::

raid5. Kakrsna kol redudanca ti bo vzela vsaj 1 disk, tako da je vseeno al mas 3 ali 4 diske (seveda bos mel ob 4 diski več razpolozljivega prostora):
#brezpodpisa

Sanches000 ::

Hvala...potem bom zaenkrat ostal pri treh diskih(3×8Gb)

PrimozR ::

FireSnake je izjavil:

Zdaj sem se tak odločil, da kupim prazni kišto (naj gre črni petek v tri krasne, ker nič niso spustili cen) in bom diskovje dokupil sam.

Kopija bo na računalu, NAS bo pa za varnostno kopijo.

Potem bi moral naštudirati še nekaj, da bi mi delalo avtomatski mirroring. Če se da, ker se v to še nisem poglabljal.

Glede RAID in nesmiselnosti: ne zdi se mi smiselno, da bi imel RAID, če ne uporabim redundance. Ker s tem povečam robustnost sistema. Ker grem v to grem "all in".
Za udar strele smo že poskrbeli na treh nivojih.

Synctoy pa Task Scheduler.
https://www.howtogeek.com/howto/25046/s...

hojnikb je izjavil:

raid5. Kakrsna kol redudanca ti bo vzela vsaj 1 disk, tako da je vseeno al mas 3 ali 4 diske (seveda bos mel ob 4 diski več razpolozljivega prostora):

Lahko pa uporabi 4 diske in RAID6...

RAID0 pa ja, načeloma doda hitrost, ampak se dandanes redko še uporablja, razen v specifičnih primerih. Spet smo tam, kjer moraš vedeti, da nekaj potrebuješ, sicer tega verjetno ne potrebuješ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

hojnikb ::

lahko, ampak zakaj bi mel 2 diska redudance pr 4 diskih, pa... well...
#brezpodpisa

PrimozR ::

Da lahko 2 odletita in ne zgubiš podatkov? Oz. da odleti eden, med rebuildom pa še eden pa ni težav?

Pri 4 diskih z 2 diskoma redundance je vprašanje le in samo RAID6 (daljši rebuild časi, ampak lahko odletita katerakoli dva diska pa ni panike) ali RAID10 (hitrejši rebuild časi, ker samo skopiraš en disk, ampak če odletita določena dva, odletijo podatki).

Če bi zdajle kupoval nov array, bi kupil 4 12 TB diske in jih dal v RAIDZ2 (efektivno RAID6). Oz. kakorkoli bo, bo naslednji array imel dva diska redundance (npr. 5x8 TB).

hojnikb ::

2 diska redudance za doma je prakticno definicja overkilla. Verjetno obstaja vecja sansa, da ti celo zadevo skuri strela, poplavi voda ali unici kaksna druga visja sila. And what's to say, da ti recimo ne odletijo 3 diski zapored, ali 4je (slaba serija?)...

Z drugimi besedami, bolje je razkirat za offsite backup resitev, ce se ze gres "domaci" nas.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()
««
78 / 118
»»