» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
73 / 118
»»

UganiKdo ::

0,4 centa na gb je standard glacier.

Imas se moznost deep sorage, kjer pride 1TB malo manj kot 1 EUR. (Pod 0,1 centa na GB)

Telovadit je treba v toliko da synology ne more bacupirat direktno v deep storage ampak bacupira v standard S3.

Kar moras potem naredit je v aws nastavit da se bucket avtomaticno iz s3 prenese v deep storage.

Prvic to pomeni da za 24 ur placas tarifo standard potem pa placujes deep storage. Jaz imam notri ca 1,2 tb in me pride malo cez 1 eur ma mesec.

Je pa treba imet v mislih, da so stroski potem povezani z obnovo podatkov. Dodatna omejitev je da morajo podatki noter odlezat vsaj 6 mesecev (ce jih zbrises prej se obracuna kot da si jih hranil 6 mesecev).

Jaz imam to za doomsday resitev, ce vse ostalo odpovedalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

PrimozR ::

Ja saj meni je B2 enak, v primeru da recimo pogori bajta, da imam vsaj nekaj podatkov, iz katerih lahko sestavim nazaj okolje. Pa ker imam fizične kopije samo na eni lokaciji.

BigWhale ::

UganiKdo je izjavil:

Lahko poveš kaj več, ker uraden pricing je drugačen


Nimam pojma, jaz imam en racun za 2.23 in enega za 0.92. Ko sem delal intial upload je slo gor 650GB, zdaj gre pa vsak dan gor med 70 in 90MB.

Bom pocakal se kak mesec, da vidim kaj bo. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Zimonem ::

BigWhale je izjavil:

UganiKdo je izjavil:

Lahko poveš kaj več, ker uraden pricing je drugačen


Nimam pojma, jaz imam en racun za 2.23 in enega za 0.92. Ko sem delal intial upload je slo gor 650GB, zdaj gre pa vsak dan gor med 70 in 90MB.

Bom pocakal se kak mesec, da vidim kaj bo. :)

Pri teh stvareh le malo gledaš do kdaj bodo. Kaj ti pomaga poceni backup če lahko naslednji mesec ali leto izgine.

PrimozR ::

Saj ni govora o tem, ali bodo podatki izginili, ampak o tem, koliko bo to stalo.

Ali ima Backblaze v prvem pogledu kak slab glas?

turist1 ::

Je WD gold ok za NAS? namenjen je datacentrom ampak verjetno je tudi za NAS ok...cenejsi je od wd red...

Argica ::

SEAGATE IRONWOLF ali HGST/WD ULTRASTAR.

Wazzock ::

turist1 je izjavil:

Je WD gold ok za NAS? namenjen je datacentrom ampak verjetno je tudi za NAS ok...cenejsi je od wd red...


Če je cenejši, go for it, je boljši, čene drugega ima pet letno garancijo.

turist1 ::

za raid 0, ali raid1, raid 5 imajo lahko različne velikosti diski...a bo obveljala velikost tistega, ki je najmanjsi, drzi?
npr. 10TB 12TB 14TB bo npr za RAID5 20TB obveljala??
ali če dam v raid0 (10TB in 14TB) bo 20TB?? drži?

PrimozR ::

Da. Ampak zakaj bi to počel?

turist1 ::

kako zakaj? teoretično če imam 3 diske bi rad povečal prostor in naredil backup če en disk odpove raid5. za raid0 bi vzel večja dva diska npr...

PrimozR ::

Če diske že imaš, imaš verjetno na njih neke podatke. Torej moraš te podatke najprej nekam prestaviti. Če govorimo 10, 12 in 14 TB diskih, boš po vsej verjetnosti potreboval ene 15 do 20 TB diskov, da te podatke prestaviš. Torej še 2 nova diska. Torej kupuješ nove diske in kupiš 2 14-terabajtna, potem pa array sestaviš iz treh 14-terabajtnih, torej ni težav.

Če zadevo postavljaš iz nule, kupuješ nove diske (oz. rabljene). Torej kupiš 3 enako velike diske.

Torej ja, zakaj, ker si res ne predstavljam situacije, kjer ti na mizi ležijo trije prazni diski s kapacitetami 10, 12 in 14 TB, ki so namenjeni za array. To je tako roben primer, da mislim, da je vprašanje 'zakaj bi to počel' povsem na mestu.

GupeM ::

Ta vprašanja zakaj, niso nikoli na mestu. Postavil je tehnično (ne)rešljiv problem. Zakaj bi rad tako, sploh nima veze. Njega samo zanima, če se da. Pač bi to rad.

BigWhale ::

GupeM je izjavil:

Ta vprašanja zakaj, niso nikoli na mestu.


No, ni tko. Vprasanja 'zakaj' so velikokrat povsem na mestu. Velikokrat bi ljudje radi nekaj naredili pa so se napacno lotili stvari in jim za to ne gre. Ce clovek povej kaj bi rad s svojo resitvijo dosegel, potem se mu lahko morda pomaga s kaksnim drugim predlogom s katerim lahko pride do enakega ali pa vsaj zelo podobnega rezultata, vendar na drugacen nacin.

Konkretno v primerih treh razlicno velikih diskov, Synology ima nek svoj 'shf' sistem, v katerega lahko tlacis razlicno velike diske in sami sistem sam poskrbi za ustrezno redundanco in moznost recoveriya pri odpovedi kateregakoli diska.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

PrimozR ::

Bemo, točno to sem hotel napisati (sem že začel tipkati, ker jasno nisem pogledal vseh postov)...

You're stealing my thunder BigWhale!!

GupeM ::

BigWhale je izjavil:

GupeM je izjavil:

Ta vprašanja zakaj, niso nikoli na mestu.


No, ni tko. Vprasanja 'zakaj' so velikokrat povsem na mestu. Velikokrat bi ljudje radi nekaj naredili pa so se napacno lotili stvari in jim za to ne gre. Ce clovek povej kaj bi rad s svojo resitvijo dosegel, potem se mu lahko morda pomaga s kaksnim drugim predlogom s katerim lahko pride do enakega ali pa vsaj zelo podobnega rezultata, vendar na drugacen nacin.

Konkretno v primerih treh razlicno velikih diskov, Synology ima nek svoj 'shf' sistem, v katerega lahko tlacis razlicno velike diske in sami sistem sam poskrbi za ustrezno redundanco in moznost recoveriya pri odpovedi kateregakoli diska.

OK, ampak potem to podaj kot dodatno razlago. Ta vprašanja "zakaj pa tako, pa ne drugače" mi grejo res na kurac. Če bi me to zanimalo, bi vprašal ali je v redu če uporabim 3 diske različnih velikosti, ali je bolje da uporabim 3 enake.

Če pa že ima tri diske, pa bi jih rad uporabil je pa vprašanje povsem na mestu. To, ali so na njih podatki ali ne, sploh nima veze. Lahko so prazni, lahko so gor podatki za katere ga boli organ, lahko so gor pkmembni podatki, ki jih že ima backupirane.

Kako bi se vama s Primožem zdelo, da peljeta avto k mehaniku na redni servis, pa bi mehanik rekel: zakaj pa ne bi še gum zamenjal, ker tele bojo za naslednjo sezono že slabe. Pa nujno vse 4, tudi če sta dve še za 2 sezoni v redu. Saj veš da je bolje da je vse enako.

Zakaj boš pa letne gume s sabo domov vzel? Bolj se ti splača, da jih tukaj pri meni pustiš v skladišču, ti jih ni treba vozit sem in tja.

Aja, zakaj bi pa to olje rad? Renault priporoča Elfa, tko da daj raje Elfa.

black ice ::

BigWhale je izjavil:


Konkretno v primerih treh razlicno velikih diskov, Synology ima nek svoj 'shf' sistem, v katerega lahko tlacis razlicno velike diske in sami sistem sam poskrbi za ustrezno redundanco in moznost recoveriya pri odpovedi kateregakoli diska.

Typo, SHR. https://www.synology.com/en-global/know...

PrimozR ::

GupeM je izjavil:

OK, ampak potem to podaj kot dodatno razlago. Ta vprašanja "zakaj pa tako, pa ne drugače" mi grejo res na kurac. Če bi me to zanimalo, bi vprašal ali je v redu če uporabim 3 diske različnih velikosti, ali je bolje da uporabim 3 enake.

Če pa že ima tri diske, pa bi jih rad uporabil je pa vprašanje povsem na mestu. To, ali so na njih podatki ali ne, sploh nima veze. Lahko so prazni, lahko so gor podatki za katere ga boli organ, lahko so gor pkmembni podatki, ki jih že ima backupirane.

Kako bi se vama s Primožem zdelo, da peljeta avto k mehaniku na redni servis, pa bi mehanik rekel: zakaj pa ne bi še gum zamenjal, ker tele bojo za naslednjo sezono že slabe. Pa nujno vse 4, tudi če sta dve še za 2 sezoni v redu. Saj veš da je bolje da je vse enako.

Zakaj boš pa letne gume s sabo domov vzel? Bolj se ti splača, da jih tukaj pri meni pustiš v skladišču, ti jih ni treba vozit sem in tja.

Aja, zakaj bi pa to olje rad? Renault priporoča Elfa, tko da daj raje Elfa.

Če mehanik te trditve argumentira in so smiselne, zakaj pa ne. Jaz znam čas, ko je treba menjati gume, oceniti sam, hranim jih pa doma, ker gume in predvsem platišča po zaključku sezone dodobra operem. Torej se z njegovimi predlogi ne bi strinjal oz. ne bi bilo potrebe, da bi jih dajal, ker bi gume že pripeljal zraven oz. bi imel že naročene in jih prišel zamenajti, ko bi bil čas za to bolj primeren.

Tudi turist1 se lahko ne strinja z vprašanji ne, ker je v osnovi svoj odgovor dobil (da je možno). Pa povsem vseeno mi je, kakšne podatke ima na diskih (če jih ima), ne glede na to kakšni so, jih je treba spraviti dol z diskov, ker se diski pri kreiranju polja formatirajo. Razen v primeru uporabe hibridnega RAID-a, kjer imaš v polju namenski paritetni disk (ki vsebuje samo paritetne podatke), takšen sistem uporablja unRAID. V tem primeru je teoretično možno kreirati array s podatki, ki so na diskih že prisotni, ampak ne vem, če je to možno tudi v praksi. Ampak govora je o RAID 0, 1 in 5, torej ne govorimo o situacioji s hibridnim RAIDom.

Predvsem pa ne glede na to, kako na kurac ti gredo takšna vprašanja, manj izučenim uporabnikom (v splošnem, ne govorim specifično za ta primer) lahko prihranijo kar nekaj težav. Mislim, da je smiselno, da uporabniki kolektivno doživljajo manj težav, kot da tebi par vprašanj na forumu ne gre na kurac...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

BigWhale ::

black ice je izjavil:

Typo, SHR. https://www.synology.com/en-global/know...


Ja, hvala za popravek. :)

turist1 ::

@Primoz, hvala za odgovor. Sem dobil odgovor, ki sem ga iskal.
@Gupe, hvala, če sem iskren se popolnoma strinjam s tem kar si napisal. Brez zamere Primož, sem ti hvaležen za dogovor - zelo. a tudi mene pogosto malo razjezi, ko nekdo nekaj tretjega vrine v debato, zakaj in izpelje hipoteticne primere.... res je če ne bi popolnoma nič vedel o diskih itd... bi bilo vprašanje na mestu.

@bigwhale, hvala tudi tebi bom prebral kar piše na tvojem linku... gleda zanimivo..

Še enkrat hvala Primož za razlago, ne me narobe razumeti, le največkrat želi uporabnik le kratek odgovor, brez razlage svoje življenjske zgodbe :) to skušam napisati kar se da spoštljivo, res sem ti hvaležen, iskreno za razlago. V razlago: Malo me spominjan na bivšo in taščo, ko sta me za vsako malenkost spraševali nazaj na podoben način :D če sem vprašal kje je kava da jo skuham, sem dobil nazaj cel kup vprašanj in komentarjev..."zakaj bi pa sedaj kavo?...a ni bi bilo bolje čaj?... kolk kave si pa spil že danes? kolk imaš pa holesterol? lahko bi naredil kavo, kaj pa če bi raje šel tečt?...a že dolgo piješ kavo?...ne razumem zakaj potrebuješ kavo sredi dneva?...a v službi tudi pijejo kavo? jaz je ne bi pila...kave je škodljiva...a dejansko potrebuješ kavo za teh nekaj ur do konca dneva? imamo kavo, a razmisli, če je to prava odločitev, ker jaz je ne bom danes več pila, jo boš sam, se zavedaš tega? koliko kofeina pa je v eni kavi?...................1,5ure kasneje....ok naredi še meni če si tak težak glede svoje dragocene kave.

Na forumu se bi 90% tem lahko strnilo v kratke odgovore in bi bilo iskanje lažje, tako je pa potrebno prebiral 90% solate, 70 strani, da najdem odgovor, ki sem ga iskal in bi bil lahko strjen v en do dva stavka, Če pa ima iskalec pomoči še težave pa on postavi vprašanje, podvprašanje oz. ga lahko predhodno oseba ki odgovoarja opozori na kako "pomankljivost, nevarnost", ne da še naprej vleče debato..... Podobno kot pravniški zapisi...99% solate, kar bi lahko v enem kratkem stavku povedali in zaključili sodni proces... :)

ni pa nihče "dolžan" odgovarjati, je le dobra volja da nekomu pomagaš :)

HVALA PRIMOZ za odgovor :):)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: turist1 ()

BigWhale ::

GupeM je izjavil:


OK, ampak potem to podaj kot dodatno razlago. Ta vprašanja "zakaj pa tako, pa ne drugače" mi grejo res na kurac. Če bi me to zanimalo, bi vprašal ali je v redu če uporabim 3 diske različnih velikosti, ali je bolje da uporabim 3 enake.


Vprasanje ni bilo "zakaj pa tako in ne drugace", vprasanje je bilo samo zakaj bi rad tako naredil. Odgovor, da to lahko naredi je dejansko dobil takoj.

Vprasanja tipa "zakaj pa?" so meni vecinoma koristna, ker vem, da ne vem vsega in lahko vcasih dobim kak pameten nasvet. Sploh pa jamrat na forumu glede teh vprasanj je neumno, ker nekaj informacij dobijo tudi drugi in zaradi tega ni nobene skode.

Upam, da bo cim vec ljudi znalo vprasat 'zakaj pa'. :)

GupeM ::

No, poglej odgovor pred tvojim, boš videl o čem govorim.

Glej, če mene zanima kakšen je ukaz za X forwarding preko ssh povezave do mojega serverja, ne rabim zraven razlage, da nekaj ni varno, da je to neumno, ker obstaja druga rešitev, da naj si raje naložim Windows, ker je bolj logično, da naj se odpovem serverju, ker sem preneumen.

Pa zakaj bi to sploh rabil, saj imaš terminalske aplikacije. Editor je VIM, browser je Lynx, drugega pa ne rabiš.

In nima veze zakaj bi rad tako naredil. Takšne so pač moje zahteve, to imam na voljo in tako pač hočem. Če bi hotel pridigo, bi vprašal ali naj raje naredim tako, ali tako ali kdo celo kaj tretjega predlaga?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

UganiKdo ::

Smo razumeli. Ko rabimo oftopic jokanje te poklicemo. Zdaj pa nazaj na NAS.

Vprasaje je povsem na mestu, ker bi bilo dejansko zanimivo vedet zakaj bi se nekdo odlocil za taksno konfigiracijo. Ce noce odgovorit pac ne rabi, sam skoda potem moralizirat o solati in kratkih prrglednih odgovorih glede na to kako sta zasmetila temo. Skoraj kot hojnik s svojim rpi 4.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

MrStein ::

Verjetno ima točno take diske.
Mogoče pa ga zanima teoretično.

A ko je učitelj vprašal "Če vlak potuje s hitrostjo 80 km/h, koliko časa traja da pride v 120 km oddaljeno mesto?" odgovorili z "Zakaj pa ne gre hitreje/počasneje? Zakaj se ne ustavi na vmesnih postajah? Zakaj ne gredo potniki raje z avtom/letalom/peš/helikopterjem?"
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

turist1 ::

imam 3 diske na voljo (10T,12TB,14TB), ki bodo kmalu prazni (ko končam s čiščenjem), pa jih bom uporabil...hvala vsem za nasvete, zlasti Primožu.

PrimozR ::

PARTyZAN ::

Si ziher, da bi bil tale appliance primeren za domačo uporabo? :)

PrimozR ::

Linkal sem predvsem zaradi TrueNAS SCALE. iXSystems is going Linux pa to...

Glede primernosti za doma pa tako...


https://www.youtube.com/results?search_...

Mrakw ::

Tale odriod HC4 zna bit kr zanimiv za domaco uporabo. Meni zlgeda super.
Me zanima ce bo dovolj za NAS, OMV, torrent download, couchpotato, Plex tv, pi hole in se kaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mrakw ()

hojnikb ::

Bi mogl bit dovolj. Če glih ne delaš kakšnega on the fly transcodinga, pol ni panike.
#brezpodpisa

PrimozR ::

Aja, še tole za tiste, ki si doma želijo morda kaj več kot samo servirati fajle:

hojnikb ::

heh, kitajski noname skup nahekan board (glej chipset), odsluzen xeon, ki je 24/7 svical, enako z rami, dinky hladilnik, vseskupi zapakirano v nek drag case?
To bi naj bil nek bolj resen home nas/server?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

A si pogledal video?

hojnikb ::

seveda. Si ga ti?
Takšen build, ki ga je tipo sestavil ima z izjemo grafične kartice "smisel" kvečjemu za kakšnega gejmerja, ki hoče za male pare velik jeder. Čeprav je IMO kitajska "X79" platforma, kjub nizkim cenam dost nesmiselna za praktično karkol, ko obstaja recimo AM4.

Za takšen projekt bi blo velik manj napora in velik večji gain kupit nek ze sestavljen server na tej 2011 platformi. Tako je vsaj bios in platka validirana za neko bolj resno okolje.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

Seveda sem ga. In v videu lepo pove, kaj je namen teh sistemov, s čimer odgovori na tvoje vprašanje oz. zanika tvoje zgrešene predpostavke.

nightbird ::

malo offtopic glede na prejšnje komentarje... a slučajno kdo ve kdaj bo WD Red Plus ready za prodajo v SLO?

hojnikb ::

PrimozR je izjavil:

Seveda sem ga. In v videu lepo pove, kaj je namen teh sistemov, s čimer odgovori na tvoje vprašanje oz. zanika tvoje zgrešene predpostavke.

namen tega sestava je zbiranje affiliate linkov. Ker tako zgresen setup, kot je ta konkretno v videu, skoraj da bolj nemore bit. Mislim, kaksen resen sestavljalec mors bit, da zajebes ze izbiro napajalnika in mors stukat _oba_ power kabla? In se se s tem hvalis na videu?

Defenitivno se da stvar bols lotit kot kupit noname plato in gradit na njej. Sploh ce je to za namen serverja.
Taksnega kiksa kot je v videu nebi zameru samo kvecjemu kaksnemu first timerju, ki gradi nek budget PC.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

Still better than an RPi4.

hojnikb ::

Pa da se enkrat siciramo cel video, ker ocitno si res povrsno gledal;

-Cheap "X79" plata, ki ima X70 cipset samo v imenu. Gre ubivo za hack, ki ga delajo kitajci, kjer pocijo h61, q75 ali kar pac lezi rabljenga na zalogi in ga sparijo z 2011 platformo. To tudi nanese zanimive quirke, kot je odsotnost standby-a. Velik jih tut nima quad channel podpore, pa se kaj se najde
-noname napajalc, ki sploh ni ustrezn za dani setup (prekratki kabli, za en kurc ventilacja zarad ohisja) Res hoces to za 24/7 setup?
-ohisje, ki je relativno drago za kao nek budget sestav (skoraj 1/3 budgeta za ohisje, really?)
-odsluzen xeon
-odsluzen ram
-rabljeni diski
-kurcev hladilnik, celo z defektom
-kable managment v pizdi, zarad vsek kiksov zgoraj. Pa tlacenje
-graficna pratkicno brez driver podpore v modernih OSih. Ceprav, zakaj sploh met grafiko v taksnem setupu, ce lovis zadnji evro?


Uglavnem, totalno neresna zadeva in sem potem js cuden, k sestavlajm rpi nas. Js vsaj svoj setup ne razkazujem na youtubih in limam affiliate linke za vsak srauf.
Seveda, nakup enga rabljenga della ali hpja (ki je veliko bolj smiselna pot) pac ne naredi zanimiv video. Pa tut affiliate linkov nemors tolk nabasat.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::



Ker ST skrije timestamp, 15:18. Pa drugič raje reci 'ne', če te kdo vpraša, če si pogledal video, preden se blamiraš na internetu. Več kot očitno ga nisi pogledal in več kot očitno si zgrešil namen. Namen je veliko jeder za malo denarja v več sistemih. Ker je namen 'igranje' z vritualizacijo in stvarmi, kot so kubernetes (če sem prav razumel je kubernetes nekako layer med VM-i in hardware-om, da VM-i lahko tečejo kjerkoli, redundanca za VM-e torej, da tudi če en HW server odleti, VM-i laufajo naprej). Overkill za doma? Za veliko večino nedvomno. Ampak glede na to da imaš Slo-Techarje, ki doma poganjajo 100+ GB RAMa v serverju, jih imajo več in so na 10Gbit mreži (ker prek mreže premetavajo VM-e), vseeno paše pod 'domačo uporabo'. Ker nekateri pač poleg službe, kjer delajo take stvari, podobno delajo še doma za lastno izobraževanje.

Affiliate linke je pa tudi debunkal tam okrog 21:30. Niso zanimivi za video, to je point, ostalo si pa jasno zgrešil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

hojnikb ::

na enak nacin se lahko igras z rabljenim 2u dellom (ce more bit v racku) s tem, da bo taksen sever dejansko delal. In imas vse benefite 2011 platforme (kot je recimo mnogo pocen jeder) brez, da bi se ukvarjal z vprasljivo zanesljivimi platami.

Res nevem, zakaj bi gradil taksno stvar, ce tudi je igraca, okol neke pocen nahekane noname plate
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

Says the guy running an RPi4 as a NAS...

hojnikb ::

Lej, najdi mi _eno_ prednost "x79" platforme proti enmu serverju na istem socketu za nek homelab.

PrimozR je izjavil:

Says the guy running an RPi4 as a NAS...

still more reliable than "x79" :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

hojnikb ::

Pa da nebi slucajno argument cene padel; R620/R720 (kar je recimo primerljivo z tisto kitajsko igraco v videu) so tam v rangu 200-300e, s tem da dobis dejansko stvar, ki dela. In za razliko od kitajske platke, celo dvojni socket (in s tem stevilo ram slotov). Tako nardis masino zarad cen server komponent z mnooogo cori in rami on cheap. Pa nobenga kitajskega hekanja.

Ce hoces bit pa hipster, pa kupis novo nahekano plato, ki ni nova, zato ker, youtube said so :)
rpi nas, ki mi ga naprej meces, ma vsaj nek smisel v ozkih parametrih, tole pac ne.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

igorpec ::

hojnikb je izjavil:

To tudi nanese zanimive quirke, kot je odsotnost standby-a.

FYI

Ta funkcija je običajno odsotna na server grade hardweru. Ali pa je unstable. Na mojem 2011-3 ASUS-u celo deluje, ne bi se pa zanašal, da deluje b.p. Tudi ne vem zakaj bi - server je zadeva ki teče 24/7.

Za napake v svojih domnevah pa poglej na https://forums.servethehome.com/index.p...

hojnikb je izjavil:

Uglavnem, totalno neresna zadeva

Pravi uporabnik Rpi NAS-a :D

janezl ::

Vprašanje za znalce:
- na Synology se v direktorije photo in video (iz telefonov, kamer in fotoaparatov) odlaga domače posnetke
- kakšen workflow bi omogočil mlajši penzionistki gledanje posnetkov (namesto papirnega albuma) na TV (je DLNA, nima androida. Morda dokup Chromecasta)?
- za upravljanje dodatno na razpolago iphone in ipad

Iščem najpreprostejši in najbolj intuitiven paket.

Hvala za predloge!
73 de Jani

Red_Mamba ::

da jst mal zerjavico razpiham.

Ker je zdaj rPi CM4 zunaj, ki ima PCIe linijo na voljo se je pojavila ideja za eno mamaplato,
ki bi ti omogocala decent NAS postavit. Ideja s katero se trenutno igram je PCIe x1 razdelit v vec PCIe rez in potem na to obesit
hitrejso mrezno kartico in raid controller. Vprasanje pa je ce bi zadeva delala z 200-250MB/s koliko folka bi to kupilo.
rPI bi se dal naredit tudi poceni distributed file system z 10Gbit mrezo, samo to je ze nekaj DIY znanja treba pa je masa folka
manjsa.

Imam se eno opcijo z 10GB mrezo in PCIe x4 rezami, ki bi bila tudi zanimiva za NAS-e.
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

hojnikb ::

Problem RPIja (kar hejterji na glas kricijo) je to, da ima samo eno pcie 2.0 stezo, tako da več kot ~500MB/s prenosa neboš dosegu, pa ni vazno koliko switchov gor obesiš.

Tako da razne 10gbit mrezne in raid kontrolerji nebi mel kaj velik smisla. Bi pa bila smiselna ena carrier plata, ki bi mela gor x4 sata preko nekega poceni pcie->sata kontrolerja (recimo ASM106x) in bi to lahko nekak zapakiral v nek ~20$ produkt.

Za tvoje ideje bo pa treba poiskat kakšen soc z več stezami.
#brezpodpisa

igorpec ::

10Gbps teoretične utilizacije mreže trenutno tudi najzmogljiveši iz te scene ne spravijo čez x4:
https://twitter.com/armbian/status/1161...
Realni transfer iz diska je pa spet nekaj drugega.

Za 10Gbps bo treba vsaj Clearfog / HoneyComb / x86. In če želiš polno r/w hitrost še ogromno spomina in dobre nvme "diske" ...

Voluharr ::

No če smo že pri tem tista ASUSova mrežna ni ravno referenca za moje pojme.
««
73 / 118
»»