» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
59 / 118
»»

AudioVideo ::

Kupujem NAS streznik za domačo rabo.

Odločam se med temi 3 napravami. Doma imam večinoma apple naprave.

Synology 218+
https://www.synology.com/en-global/prod...

Qnap 251TS 251+ 2B
https://www.qnap.com/en/product/ts-251%...

AsustorAS5202T
https://www.pcmag.com/reviews/asustor-a...


Kaj predlagate??

schavc80 ::

Jaz imam qnap in mi je ful dobr. Ima hdmi izhod in ga lahko povežeš direktno s tv-jem, kar je zame ful plus. Nimam pa izkušenj z ostalimi in ne morem primerjati...

seminal ::

Če maš doma večinoma apple te ti nebo težko še za ds918+ dat :)

AudioVideo ::

Zal je prevelik ds918+

Karen ::

Jaz imam 2x qnap in 1x Synology, ravno 218+. Synology je bolj applovsko friendly, čeprav najeda včasih ker je bolj pameten kot ti. 218-ka mi je všeč ker lahko notri daš še eno ploščico rama - takoj si na 2GB osnove plus 8GB dodatno recimo (če boš dal noter 2 diska hkrati ni variante da postaviš dva volume-a, po defaultu ti naredi mirroring, je treba okoli ovinka če bi rad recimo imel 12GB namesto 6GB dvakrat isto gor). Qnap je tudi čisto ok za uporabo, čeprav ima tudi svoje fore (recimo sFTP gor dela samo z admin userjem). Pod črto: z nobenim od teh dveh ne moreš zgrešit. Synology-ja imam na UPSu pa ga najde in handla znotraj sistema (APC). Skratka oboje bo ok, ne moreš falit ne glede na to kaj vzameš.

seminal ::

audiovideo
NE razumem prevelik v dimezijah ali denarno?

AudioVideo ::

Dimenzije ????

seminal ::

Ja če ti mere ne ustrezajo :P Zdaj vidim da ti je preveč denarja. Vzami potem 2bay sistem.

scipascapa ::

schavc80 je izjavil:

Jaz imam qnap in mi je ful dobr. Ima hdmi izhod in ga lahko povežeš direktno s tv-jem, kar je zame ful plus. Nimam pa izkušenj z ostalimi in ne morem primerjati...


Je to najcenejši, kateri ima HDMI? potem furaš filme in vse?

floyd1 ::

To pomeni, da video predvajalnik leti kar na nas-u? Kateri procesor pa ima ta qnap?
Sicer jaz pri nasu hdmi priklopa ne potrebujem, ampak od viška ne boli glava ;).

hojnikb ::

rabim en predlog za eno nas ohisje z vsaj 4 bay 2.5" diski. Lahk je kaj nizkoprofilnega, ker zene vseskp rpi4
#brezpodpisa

StarMafijec ::

Tudi jaz bi se odločil za NAS:

- Ne potrebujem pa nobenega izhoda za video (HDMI, ipd.).
- Obvezno je, da podpira Dropbox in Google Drive, tudi podpora za kak drug cloud ni odveč.
- Kaj se bolj izplača: imeti NAS z dvema diskoma (kjer je en mirror) ali pa 4 diske (kjer je 4. backup (checksum?))?

Hvala za pomoč.

seminal ::

Če niso € taki problem vzami 4. Synology qnap. Lahko pa kakšen PC pa daš freenas oz kaj odprtokodnega gor. Samo nimajo tako fancy vmesnikov. Lahko se tudi z xpenology poigraš(osebno ne priporočam za primarni nas). Sam ga furam za backup primarnega.

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:

rabim en predlog za eno nas ohisje z vsaj 4 bay 2.5" diski. Lahk je kaj nizkoprofilnega, ker zene vseskp rpi4

Kako misliš žene vse skupaj RPi? A boš mel NAS al hočeš disk enclosure? Če slednje, kako ga misliš priklopiti na RPi?

RockyS ::

Na drugi strani luže pa 6tb za 90$ :(
https://www.reddit.com/r/DataHoarder/co...

hojnikb ::

PrimozR je izjavil:

hojnikb je izjavil:

rabim en predlog za eno nas ohisje z vsaj 4 bay 2.5" diski. Lahk je kaj nizkoprofilnega, ker zene vseskp rpi4

Kako misliš žene vse skupaj RPi? A boš mel NAS al hočeš disk enclosure? Če slednje, kako ga misliš priklopiti na RPi?

trenutno mam rpi4 z sata-usb konverterji vseskupaj v enem itx casu. Bi rad zadevo mal uredil in skompletiru v neko namensko ohisje. Ce bi ze bla kaka itx varjanta, ampak z namenskim placom za diske, bi blo kul.

think synology diskstation, ampak brez elektronike :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

Joze_K ::

Tale ima tudi HDMI izhod..
Prodajam, brezhiben..

Vanadium ::

hojnikb je izjavil:

rabim en predlog za eno nas ohisje z vsaj 4 bay 2.5" diski. Lahk je kaj nizkoprofilnega, ker zene vseskp rpi4


Red_Mamba ::

Vanadium je izjavil:

hojnikb je izjavil:

rabim en predlog za eno nas ohisje z vsaj 4 bay 2.5" diski. Lahk je kaj nizkoprofilnega, ker zene vseskp rpi4




to je za mazohiste k jih 25Mb/s prenosa ne moti
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Wazzock ::

Si sploh pogledou video? 90-100Mb/s je dosegal.

igorpec ::

Wazzock je izjavil:

Si sploh pogledou video? 90-100Mb/s je dosegal.


Večina mazohistov je na RPi < 4

- še vedno imaš diske preko USB,
- CPU se greje kot hudič,
...

Invictus ::

RPI ni priumeren za NAS. A je to tako težko dopovedati?

Prdvsewm manjka podpora SATA. Usb, pa čeprav 3.0, je preprosato prepočasen.

Poleg tega lahko za ceno kompleta RPI že kupiš namenski NAS.

Je pa fajn kot projektič. Priznam...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

igorpec ::

A je to tako težko dopovedati?


Rpi je najprej religija, potem kaj drugega. Prepričavat prepričanega pa pointless. :D

RPI ni priumeren za NAS.


Pa tudi za marsikaj drugega ne, ampak ljude pač tega ne vedo, nočejo vedet, iščejo najkrajšo pot, vsaj ima vsaj en Rpi na zalogi ... General purpose device je "dober za vse in hkrati dober za nič". Večine pač ne moti, ker so veseli že, da jim uspe Linux pognat "na tej mali luštni napravici"

Je pa fajn kot projektič. Priznam...


Mala naprava ki poganja Linux je fajn za projekte, true, ampak osebno ne najdem več projekta, ki ga z nečim drugim kot RPi ne bi mogel narediti (bolje). Edini projekt, kjer sem imel RPi je bil Kodi. Z nadgradnjo na 4K sem ga pred cca. 2 leti dal v arhivski predal in tam bo ostal (za 4k video tudi Rpi v4 ni dovolj). Za vse ostale projekte uporabljam primerjnejši hardware.

Wazzock ::

Z rahlimi izboljšavami bi bil čisto v redu, sedaj ko ima 4gb rama in 1000Mbit Ethernet.

Trenutno ga najbolj pesti MicroSD kartica in manjko sata controllerja. Za potrebe NASa ima naprimer super kompaktno UPS rešitev v obliki razširitvene kartice.

igorpec je izjavil:


Mala naprava ki poganja Linux je fajn za projekte, true, ampak osebno ne najdem več projekta, ki ga z nečim drugim kot RPi ne bi mogel narediti (bolje). Edini projekt, kjer sem imel RPi je bil Kodi. Z nadgradnjo na 4K sem ga pred cca. 2 leti dal v arhivski predal in tam bo ostal (za 4k video tudi Rpi v4 ni dovolj). Za vse ostale projekte uporabljam primerjnejši hardware.


Na pamet mi pade, emulatorji starejših konzol v RetroPi paketu. Obstaja kaj boljšega?

PrimozR ::

Ma jaz RPI4 trenutno poganjam kot PiHole (NAS ima samo 2-core CPU, torej virtualizacija Linuxa ne pride v poštev, PiHole pa ni portan na BSD). Na njem imam še rele hat ter spisano skripto, ki pinga Google. V primeru nedosegljivosti pri pingu skripta flipne rele(je) na hatu z namenom, da mi resetira modem in router. Implementirano še ni, ker čakam kable, ampak upam da je kitajska pošta hitra :)

To rele zadevo bi lahko rešil tudi z Arduinom oz. z ESP8266, ampak se mi ni dalo ukvarjati s kupovanjem programatorja za slednjega ter nasploh z učenjem programskih jezikov (C-ish za oba?), ker to ni moje področje. Za RPi sem shekal skupaj v bashu in zraven dobil še zadevo, na kateri lahko poganjam PiHole. V RPi sem šel namenoma, zavedujoč, da je strošek večji, poraba večja, itd. Sem pa dobil Ethernet plug, kar bi bilo pri alternativah malo težje.

V primeru nadgradnje serverja bi zdaj verjetno vzel Ryzen 2700 z 8 jedri (zelo ugoden price/core), kar bi odprlo možnost virtualizacije, kar pa bi pomenilo, da bi to, kar dela (bo delal) RPi, prestavil na server v Linux virtualko.

RPi omogoča precej, ampak je predrag, da bi ga razmetaval okrog (kot to lahko narediš z Arduinom), hitro pa, kot omenjeno, postane prešibak oz. preveč omejen (storage in podobno) za kaj bolj resnega. Je nek 'happy medium', le da je ravno nasprotno od happy.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

igorpec ::

Wazzock je izjavil:

Trenutno ga najbolj pesti MicroSD kartica in manjko sata controllerja.

Failed / poceni design, kar očitno večine ne moti. Že od vsega začetka.

Wazzock je izjavil:

Za potrebe NASa ima naprimer super kompaktno UPS rešitev v obliki razširitvene kartice.

Ne bom reku, da je Olimex Lime 2 NAS ready board (žal ima samo 1 x sata) ali da je primerljiv z RPi4. Ima pa eMMC, gigabit (utilizacija Sambe tam do 60-70Mb/s), sata, industrial grade komponente, ustrezno napajanje, stabilen software ... in vgrajen UPS, ki napaja tudi 2.5inch disk. To je cca. sedem let stara zadeva ... samo omenjam.

Ma jaz RPI4 trenutno poganjam kot PiHole

Vsekakor, samo potem ne jamraj da je drag. Seveda je ...

Co-Founder od PiHole, Dan Schaper, ga poganja na primernejši in cenejši mašini.

hojnikb ::

Invictus je izjavil:

RPI ni priumeren za NAS. A je to tako težko dopovedati?

Prdvsewm manjka podpora SATA. Usb, pa čeprav 3.0, je preprosato prepočasen.

Poleg tega lahko za ceno kompleta RPI že kupiš namenski NAS.

Je pa fajn kot projektič. Priznam...

kje je problem odsotnosti sata? Za navadno diskovje je cisto vseeno ali mas sata ali usb3, ker bo oboje dovolj hitro za mehanske diske. Je pa inconvenience, ker mors kupit 4$ vredn pretvornik sata-usb :))

igorpec je izjavil:

Wazzock je izjavil:

Si sploh pogledou video? 90-100Mb/s je dosegal.


Večina mazohistov je na RPi < 4

- še vedno imaš diske preko USB,
- CPU se greje kot hudič,
...

RPI4 je dovolj hitr, da z enim diskom na usb3 zasedes gigabitno mrezo (sepravi 110-120/MBs). Zakaj bi kupoval kaj hudo drazjega za domaco uporabo, ves samo ti.

Moj konkretn primer; gor laufajo torrenti, flexget, nextcloud server, samba in vpn, pa mu ne zmanjkuje sape. Gor sn pokno alu ohisje, ki je ob enem tudi heatsink, pa temparature ne grejo kaj velik cez 60-65C. Vseskup je pa ta trenutek improvizoris stlaceno v random itx ohisje, skupaj z 4 diski.

edini gripe je ravno dejstvo, da mam sedaj dokaj neestetsko reseno zadevo, zato bi zgornje ohisje prislo kr prav...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

igorpec ::

hojnikb je izjavil:

RPI4 je dovolj hitr

Prehiter je. Zdaj je CPU overkill in se pregreva, podpora za 4K sucks, ... "bom ventilator dal gor" "nov (skrivnosten) firmware bo to vse rešil" :)

hojnikb je izjavil:

kje je problem odsotnosti sata?

Zanesljivost USB2SATA?

Za "NAS za domačo uporabo", za filme bo seveda večinoma čisto ok (razen da se preveč greje). Ampak pri vsem skupaj je škatlja in napajalnik tista (naj)pomenbješa in reč ...

hojnikb ::

trenutn setup mam ze skoraj leto (junja lani vseskup sestavljeno). Od takrat do danes vseskupaj stlaceno v itx ohisje, vkjucno z diski in rpijem pa konverterji za 4$, pa nu blo se _ene_ tezave. Gretje tut nwm zakaj bi blo problem, z alu ohisjem nikol nikdar ni sla zadeva do kriticne temparature, pa je vseskup zelo natlaceno in brez prisilnega hlajenja.
Jasno je pa stvar primerna za domaco rabo na giga mrezi in nic vec.
Kaj ma veze 4k predvajanje z NASom, ves verjetno samo ti.

Vcasih clovek dobi obcutek, da kr mal na pamet, zato ker pac raspberry pi popular = bad.
V resnici je pa med najcenejsimi lowcost boardi (sploh upostevajoc ceno shipped na dom) ki ima tako usb3 kot giga mrezo.

Also also; tolk gonje kako satausb3 konverterji crkujejo, a ko pa kitajci nalimajo usb ali pcie to sata konverterje direktno na board (kater lowcost board ima sploh native sata?) to je pa vse ok in prav :))
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

igorpec ::

hojnikb je izjavil:

Kaj ma veze 4k predvajanje z NASom, ves verjetno samo ti.

Mimogrede sem omenil, da je tudi za ta job neuporaben, verniki pa bodo postregli z "dejstvom" da tega itak nihče ne potrebuje in da je 1080p/4k30i povsem dovolj.

hojnikb je izjavil:

Vcasih clovek dobi obcutek, da kr mal na pamet, zato ker pac raspberry pi popular = bad.

Morda je ravno popularnost sama kriva za to, da se precenjujejo sposobnosti in odpuščajo vse pomankljiosti?

hojnikb je izjavil:

V resnici je pa med najcenejsimi lowcost boardi (sploh upostevajoc ceno shipped na dom) ki ima tako usb3 kot giga mrezo.

To je leta 2019/20 očitno minimum za general purpose devajs. Še vedno pa so in bodo naprave, ki ne rabijo ne enega in ne drugega.

hojnikb je izjavil:

a ko pa kitajci nalimajo usb ali pcie to sata konverterje direktno na board to je pa vse ok in prav :))

Hudič je v detajlih.

Če je dober USB2SATA nalotan na board je bolje/enako - samo v primeru da je cheap chip, je slabše. Če je kakovosten PCI2SATA nalotan na board je bolje. Če je PCI2SATA preko mPCI ali PINov je tudi O.K.

hojnikb je izjavil:

kater lowcost board ima sploh native sata?

Pa saj to dobro veš: low costs native SATA je samo v A20/10 in Armada 3700, A380 je prava stvar, žal pa ni ravno low cost. Prvi je 20-30% počasnejši, drugi pa enako hiter v "NAS gigabit funkciji".

hojnikb ::

Uglavnem, če delaš lowcost DIY NAS/serverček v resnici rpi4 ni slaba izbira.
Edini smiseln tekmec je kvečjemu kakšen orangepi3 1GB, kateri shipped pride celo 1EUR ve (44EUR z davki, poštnino in postkpkom) medtem ko je rpi4 2gb 43e z galago shipped.

Tako da v tem respectu RPI4 nima neke hude cenovne konkurence, če je seveda pogoj usb3/sata IN gigabit mreža (kar je imo minimum za kakšrn kol usable nas). Zato pa še vedno čakam, da kitajci sestavijo nek no frills board z usb3 in giga mrezo in nic druga.
Ultimate budget "dream" bi bil nek sub 20$ board in en lušten 3d printable case, kjer bi ta zadeva pasala not.

Lahko pa seveda vse te igračke pozabiš in kupiš synology :D

Če je dober USB2SATA nalotan na board je bolje/enako - samo v primeru da je cheap chip, je slabše. Če je kakovosten PCI2SATA nalotan na board je bolje. Če je PCI2SATA preko mPCI ali PINov je tudi O.K.

V resnici če imaš to za doma, je eksterna rešitev kvečjemu plus, ker če crkne, menjaš samo 4$ adapter, ne celotnega boarda. Itk pa mission critical zadev neboš laufal na takšnih igračah, tako da če bo downtime, bo pač downtime :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Wazzock ::

hojnikb je izjavil:


Moj konkretn primer; gor laufajo torrenti, flexget, nextcloud server, samba in vpn, pa mu ne zmanjkuje sape. Gor sn pokno alu ohisje, ki je ob enem tudi heatsink, pa temparature ne grejo kaj velik cez 60-65C. Vseskup je pa ta trenutek improvizoris stlaceno v random itx ohisje, skupaj z 4 diski.


Power losov še nisi imel? Men se skoraj vedno brickne SD kartica.

hojnikb je izjavil:

Uglavnem, če delaš lowcost DIY NAS/serverček v resnici rpi4 ni slaba izbira.
Edini smiseln tekmec je kvečjemu kakšen orangepi3 1GB, kateri shipped pride celo 1EUR ve (44EUR z davki, poštnino in postkpkom) medtem ko je rpi4 2gb 43e z galago shipped.


Best Lowcost DIY NAS, Router, Server... je tvoja stara kišta ki je več ne uporabljaš. :)

Ajde fajn je da je 64bitna.

hojnikb ::

powerlosov nesteto, nikol problemov. Stvar se pobere in dela naprej. Trick je, da uporablas kvalitetne sd kartice, pa ni problemov. Mam ze samsung evo vrsto let in nikol problemov, pa se zelo dober 4k performance majo.

Best Lowcost DIY NAS, Router, Server... je tvoja stara kišta ki je več ne uporabljaš. :)

Ajde fajn je da je 64bitna.

ne hvala. poleg tega da je taksna stvar pozresna in glasna, ti se krade nepotrebn plac. Potem je bolje, da imas main rig skos przgan in naj sluzi temu namenu. RPI skupaj z 2.5" diski skuri kaksnih 5-10W (ce mas vec diskov, nardis spindown tistih, ki niso v uporabi) in je neslisna, razn aktivnega diska.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

igorpec je izjavil:

Vsekakor, samo potem ne jamraj da je drag. Seveda je ...

Co-Founder od PiHole, Dan Schaper, ga poganja na primernejši in cenejši mašini.

Nikjer nisem jamral da je. Napisal sem, da sem zavedno šel v dražjo rešitev, kot bi bilo potrebno, because reasons. Imam pa doma OrangePi pa lahko povem, da je RPi definitivno precej manj okoren za uporabo, ker je Raspbian bolje podprt.

In kaj je ta cenejša/primernejša mašina? Ker samo pravi, da ga poganja na Armbianu. Kar ne pove kaj veliko.


Glede USB2SATA, kdo ti garantira, da se disk ne bo randomly odklopil? Pri SATA si precej bolj miren glede tega. FreeNAS recimo 'močno odvsetuje' kakršnokoli uporabi USB diskov, ker enostavno nimaš prave kontrole nad njimi.

Za domačo uporabo 'je OK', dokler nimaš težav. Takrat imaš pa zaradi takih odločitev lahko večje težave. Na koncu se vsak sam odloči, koliko bo v začetku investiral, da bo na dolgi rok imel mir ali ne, koliko so mu vredni podatki, itd. Navsezadnje ljudje tudi živijo v slamnatih kolibah brez težav, po večini sveta pa veselo zidamo betonske kocke. Zanimivo, kajne?

Vanadium ::

hojnikb je izjavil:

Uglavnem, če delaš lowcost DIY NAS/serverček v resnici rpi4 ni slaba izbira.
Edini smiseln tekmec je kvečjemu kakšen orangepi3 1GB, kateri shipped pride celo 1EUR ve (44EUR z davki, poštnino in postkpkom) medtem ko je rpi4 2gb 43e z galago shipped.

Tako da v tem respectu RPI4 nima neke hude cenovne konkurence, če je seveda pogoj usb3/sata IN gigabit mreža (kar je imo minimum za kakšrn kol usable nas). Zato pa še vedno čakam, da kitajci sestavijo nek no frills board z usb3 in giga mrezo in nic druga.
Ultimate budget "dream" bi bil nek sub 20$ board in en lušten 3d printable case, kjer bi ta zadeva pasala not.

Lahko pa seveda vse te igračke pozabiš in kupiš synology :D

Če je dober USB2SATA nalotan na board je bolje/enako - samo v primeru da je cheap chip, je slabše. Če je kakovosten PCI2SATA nalotan na board je bolje. Če je PCI2SATA preko mPCI ali PINov je tudi O.K.

V resnici če imaš to za doma, je eksterna rešitev kvečjemu plus, ker če crkne, menjaš samo 4$ adapter, ne celotnega boarda. Itk pa mission critical zadev neboš laufal na takšnih igračah, tako da če bo downtime, bo pač downtime :)


No meni je zanimiv Rock pi 4 s SATA hatom ki deluje preko PCIe vodila na rock pi 4 in ne preko USB

https://wiki.radxa.com/News/2019/12/int...

Imaš 6 core cpu, linux podporo, PCIe, polni 1gbit NIC, pa še kaj bi se našlo. Mogoče si ga naročim, ko najdem kako poceni pametno ohišje s hot swap caddy za mali denar...

igorpec ::

PrimozR je izjavil:

Imam pa doma OrangePi pa lahko povem, da je RPi definitivno precej manj okoren za uporabo, ker je Raspbian bolje podprt.

Kaj je podprto bolje? Za grafiko smo že povedali. RPi je v osnovi video player in to dela super. Še kaj drugega? Raspbian je posebni Debian, ker uradnega pač ne moreš poganjati neposredno. To je to. No zdaj ga že nekako testno lahko, ampak praktično nič od zanimivega ne dela ...

PrimozR je izjavil:


In kaj je ta cenejša/primernejša mašina? Ker samo pravi, da ga poganja na Armbianu. Kar ne pove kaj veliko.

Sorry, je prijavo nekaj postov prej. Nanopi Neo. Točno kateri model pa ne vem. Za ta task je itak dovolj dober že najbolj osnoven z 256Mb spomina. (okoli 10 USD)

PrimozR je izjavil:

Glede USB2SATA, kdo ti garantira, da se disk ne bo randomly odklopil? Pri SATA si precej bolj miren glede tega. FreeNAS recimo 'močno odvsetuje' kakršnokoli uporabi USB diskov, ker enostavno nimaš prave kontrole nad njimi.

Zdaj pa to dopovej povprečnemu uporabniku maline :)

Imaš 6 core cpu, linux podporo

Tukaj se po navadi zatakne. V kakovosti Linux podpore - kar je npr. dovolj dobro za desktop (npr. PinebookPRO) ni dovolj dobro za server ... pa še tam niso odpravili težav.

Od board makerjev ima dober support FriendlyARM hw, potem ostali. Z mainline Linuxom za RK3399 plate so še težave ... zagotovo pa se bodo kmalu razrešile, ker jih je precej.

profii ::

PrimozR je izjavil:

igorpec je izjavil:

Vsekakor, samo potem ne jamraj da je drag. Seveda je ...

Co-Founder od PiHole, Dan Schaper, ga poganja na primernejši in cenejši mašini.

Nikjer nisem jamral da je. Napisal sem, da sem zavedno šel v dražjo rešitev, kot bi bilo potrebno, because reasons. Imam pa doma OrangePi pa lahko povem, da je RPi definitivno precej manj okoren za uporabo, ker je Raspbian bolje podprt.

In kaj je ta cenejša/primernejša mašina? Ker samo pravi, da ga poganja na Armbianu. Kar ne pove kaj veliko.


Glede USB2SATA, kdo ti garantira, da se disk ne bo randomly odklopil? Pri SATA si precej bolj miren glede tega. FreeNAS recimo 'močno odvsetuje' kakršnokoli uporabi USB diskov, ker enostavno nimaš prave kontrole nad njimi.

Za domačo uporabo 'je OK', dokler nimaš težav. Takrat imaš pa zaradi takih odločitev lahko večje težave. Na koncu se vsak sam odloči, koliko bo v začetku investiral, da bo na dolgi rok imel mir ali ne, koliko so mu vredni podatki, itd. Navsezadnje ljudje tudi živijo v slamnatih kolibah brez težav, po večini sveta pa veselo zidamo betonske kocke. Zanimivo, kajne?


Povedal je:
Actually, @FriendlyARM_
NanoPi Neo LTS. The form factor and minimal hardware just works with Pi-hole. Haven't used Orange Pi in a very long time so I can't say good or bad about that.

hojnikb ::

Vanadium je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Uglavnem, če delaš lowcost DIY NAS/serverček v resnici rpi4 ni slaba izbira.
Edini smiseln tekmec je kvečjemu kakšen orangepi3 1GB, kateri shipped pride celo 1EUR ve (44EUR z davki, poštnino in postkpkom) medtem ko je rpi4 2gb 43e z galago shipped.

Tako da v tem respectu RPI4 nima neke hude cenovne konkurence, če je seveda pogoj usb3/sata IN gigabit mreža (kar je imo minimum za kakšrn kol usable nas). Zato pa še vedno čakam, da kitajci sestavijo nek no frills board z usb3 in giga mrezo in nic druga.
Ultimate budget "dream" bi bil nek sub 20$ board in en lušten 3d printable case, kjer bi ta zadeva pasala not.

Lahko pa seveda vse te igračke pozabiš in kupiš synology :D

Če je dober USB2SATA nalotan na board je bolje/enako - samo v primeru da je cheap chip, je slabše. Če je kakovosten PCI2SATA nalotan na board je bolje. Če je PCI2SATA preko mPCI ali PINov je tudi O.K.

V resnici če imaš to za doma, je eksterna rešitev kvečjemu plus, ker če crkne, menjaš samo 4$ adapter, ne celotnega boarda. Itk pa mission critical zadev neboš laufal na takšnih igračah, tako da če bo downtime, bo pač downtime :)


No meni je zanimiv Rock pi 4 s SATA hatom ki deluje preko PCIe vodila na rock pi 4 in ne preko USB

https://wiki.radxa.com/News/2019/12/int...

Imaš 6 core cpu, linux podporo, PCIe, polni 1gbit NIC, pa še kaj bi se našlo. Mogoče si ga naročim, ko najdem kako poceni pametno ohišje s hot swap caddy za mali denar...

za namen nasa je rockpi4 dejansko drazja zadeva (zacne se od 40$ naprej, racunaj se dajatve in shipping), tisti wannabe 6 core procesor pa v resnici ni nic hitrejsi, ker ima 4 od teh jeder tapocasnih a53 (rpi4 ima 4 a72 jedra). At best, ce bo workload cez vsa 6 jeder performance tam tam.

Tisti hat imas pa tako za oba.
#brezpodpisa

PrimozR ::

igorpec je izjavil:

Kaj je podprto bolje? Za grafiko smo že povedali. RPi je v osnovi video player in to dela super. Še kaj drugega? Raspbian je posebni Debian, ker uradnega pač ne moreš poganjati neposredno. To je to. No zdaj ga že nekako testno lahko, ampak praktično nič od zanimivega ne dela ...
________________________________________________________________

Sorry, je prijavo nekaj postov prej. Nanopi Neo. Točno kateri model pa ne vem. Za ta task je itak dovolj dober že najbolj osnoven z 256Mb spomina. (okoli 10 USD)
________________________________________________________________

Zdaj pa to dopovej povprečnemu uporabniku maline :)

Pa ne znam specifično povedati, tak občutek sem dobil. Mislim da kar sem probaval z inštaliranjem aplikacij (mislim da sem se svoje čase igral z inštalacijo torrent klientov in podobno) sem načeloma imel nekaj več težav na OrangePi kot na RPi. Se mi je zdelo, da je RPi posledično bolje podprt. Mogoče se motim, Linux ni ravno moj doma (sem primarno vseeno Windowsaš).

Ja, verjamem da je povsem dovolj. Za rele reseter bi bil, kot sem rekel, dovolj tudi ESP8266 modul. Ampak kot rečeno, ni se mi dalo ukvarjati z jeziki (morda oz. verjetno delam tukaj krivico oz. sem izpadel prekomerna lenoba oz. morda en malo boomerja :D ), cena in recimo večja poraba energije me nista ubila, zraven sem pa dobil še dobro podporo za GPIO hate. Sem istočasno vzel še en OrangePi, kjer prav tako lahko vržem gor hat, ampak je po drugi strani form factor toliko drugačen, da se s stand-offi hat ne našravfa na board, tako kot na RPi. Nitpicking. Povsem jasno mi je, da RPi ni najbolj smiselna oz., še bolje, ni najbolj optimizirana izbira. Je pa varna. Zato sem ga vzel, kot rečeno z zavedanjem, da ima nekatere minuse in podobno. Sem gledal tudi, če bi vzel 2 oz. 3, ampak je razlika v ceni tako majhna, da se mi je zdelo brezveze šparati par € namesto vzeti še nekaj več performanca. Nikoli ne veš, kdaj bo prišel prav.

To pa itak. Nahajamo se v temi, kjer je ljudem težko dopovedati, da ECC morda res ni nujen za delovanje ZFS-a in FreeNAS-a, ampak da je prekleto priporočen. S pravilno izbiro komponent je razlika v ceni lahko relativno majhna (če sestavljaš nekaj bolj resnega od serverja je to recimo do 10 % več), ti pa na koncu dneva lahko prihrani kar nekaj živcev. Enako, kot nativni vs. USB SATA priključek. Velika verjetnost je, da ne bo težav, ampak zakaj bi tvegal? Kdor pa noče tvegati 'nič' in se prav tako 'nič' ukvarjati, pa pač vzame Synology škatlico in ima mir.

hojnikb je izjavil:

Tisti hat imas pa tako za oba.

Ne PCIe. RPi ne podpira PCIe verzije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

igorpec ::

hojnikb je izjavil:

Vanadium je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Uglavnem, če delaš lowcost DIY NAS/serverček v resnici rpi4 ni slaba izbira.
Edini smiseln tekmec je kvečjemu kakšen orangepi3 1GB, kateri shipped pride celo 1EUR ve (44EUR z davki, poštnino in postkpkom) medtem ko je rpi4 2gb 43e z galago shipped.

Tako da v tem respectu RPI4 nima neke hude cenovne konkurence, če je seveda pogoj usb3/sata IN gigabit mreža (kar je imo minimum za kakšrn kol usable nas). Zato pa še vedno čakam, da kitajci sestavijo nek no frills board z usb3 in giga mrezo in nic druga.
Ultimate budget "dream" bi bil nek sub 20$ board in en lušten 3d printable case, kjer bi ta zadeva pasala not.

Lahko pa seveda vse te igračke pozabiš in kupiš synology :D

Če je dober USB2SATA nalotan na board je bolje/enako - samo v primeru da je cheap chip, je slabše. Če je kakovosten PCI2SATA nalotan na board je bolje. Če je PCI2SATA preko mPCI ali PINov je tudi O.K.

V resnici če imaš to za doma, je eksterna rešitev kvečjemu plus, ker če crkne, menjaš samo 4$ adapter, ne celotnega boarda. Itk pa mission critical zadev neboš laufal na takšnih igračah, tako da če bo downtime, bo pač downtime :)


No meni je zanimiv Rock pi 4 s SATA hatom ki deluje preko PCIe vodila na rock pi 4 in ne preko USB

https://wiki.radxa.com/News/2019/12/int...

Imaš 6 core cpu, linux podporo, PCIe, polni 1gbit NIC, pa še kaj bi se našlo. Mogoče si ga naročim, ko najdem kako poceni pametno ohišje s hot swap caddy za mali denar...

za namen nasa je rockpi4 dejansko drazja zadeva (zacne se od 40$ naprej, racunaj se dajatve in shipping), tisti wannabe 6 core procesor pa v resnici ni nic hitrejsi, ker ima 4 od teh jeder tapocasnih a53 (rpi4 ima 4 a72 jedra). At best, ce bo workload cez vsa 6 jeder performance tam tam.

Tisti hat imas pa tako za oba.


RK3399 overall performance je vsekakor boljši od RPi4, ampak skoraj enakih številk res nima smisla primerjat. Kaj pa ostalo? Wannabe se zaradi big little zasnove greje manj in porabi manj. Rockpi 4 ima vgrajeno podporo za eMMC, Rpi 4 tega nima. Rockpi 4 ima m2 PCI priklop, Rpi4 tega nima. Rockpi ima USB-C s podpiro za PD, Rpi4 USB-c je zabit kot kamen.

hojnikb ::

razn emmc (pa se to je bolj tko, ce imas quality sd kartico je non issue) ostalo dejansko ne igra nobene vloge za nas potrebe.
dokler ni mainline za rk3399 postiman kot se rece, je pac paperweight, pa naj ma se nwm kaksne ficerje.
#brezpodpisa

PrimozR ::

Hja, ti govoriš da je non-issue, tako kot govoriš, da je USB2SATA. Samo 2, 3 tedne nazaj smo pa na IRCu imeli debato, kjer je nekdo tarnal, da mu vsak power-cut na RPi ubije SD kartico. Po mojih izkušnjah z USB ključki in prenosnimi diski je bolj važno, kaj RPi s kartico dela, kot to, kakšna kartica je. Če piše nanjo, je bolj verjetno, da boš sesul filesystem, kot če je pri miru. Torej če ti RPi samo čepi tam in ne dela nič, potem je verjetnost majhna. Če pa kaj 'dela' je pa zgodba drugačna.

Sicer je pa common knowledge, da se NAS da na UPS.

hojnikb ::

nič te ne ustavlja, da premakneš filesystem na sam prenosni disk :)
#brezpodpisa

Wazzock ::

NanoPi NAS

Zanimiv projekt, samo ful predimenzioniran.

- NanoPi M4V2
- Heat Sink
- 16GB eMMC 5.1 Module
- 4x SATA HAT for NanoPi M4
----------------------------
115 $ neto :D

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:

nič te ne ustavlja, da premakneš filesystem na sam prenosni disk :)

What??

hojnikb ::

jah sd kartice bad ane :))
#brezpodpisa

Tomay ::

Sicer sem sam v sferi, kjer nimam constant gigabit 100MB/s write prerformance na ML310E z B120i krmilnikom...

Ampak sem pred kakim letom uporabil rpi1 za avtomatizacijo odpiranja gražnih vrat. Bi vzel novejši rpi samo sem imel še eno 1 in je overkill za to.
Naredil sem io board z releji in optokolplerji za izhode in vhode stanja vrat. Vse skupaj pa upravlja web vmesnik na rpi. Bi se dalo s kakim drugim hw naredit samo je bilo z rpi bolj zabavno :)
Voodoo 4Ever

PrimozR ::

Nima veze z SD karticami, rekel si 'premakneš filesystem na sam prenosni disk'. As opposed to what? Filesystem v RAMu? Res ne razumem, kaj si želel s tem povedati.

hojnikb ::

komentar je bolj letel na to, da nekateri očitno enačijo filesystem na kartici = instant corruption.
#brezpodpisa
««
59 / 118
»»