» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
51 / 118
»»

igorpec ::

Poldi112 je izjavil:

Premisli kakšno hitrost potrebuješ čez vpn in kupi en router, ki potegne toliko, kot rabiš. Če hočeš konkretno firmo - Mikrotik.


Očitna izbira ta hip - RB4011, ki je ravno prišel v prodajo, ima še porodne krče. Ne dela še tako kot more. Še kak mesec ...

SmeskoSnezak ::

Bolj se spogleduje z Ubiquity, kot Mikrotikom.
@ Pusti soncu v srce... @

TOP ::

Mikrotik je težek za nastavit.Ubiquity je bolj enostaven problem je,ker veliko stane.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TOP ()

bf4ed ::

No ja težko nastavit Mikrotik...

RB2011 sem nastavil v 3h vse kaj sem mislil. Se še kaj naučiš poleg tega ko iščeš navodila po netu :)) Pa sem prvič delal z Mikrotik.
Se mi kar dopade.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

Red_Mamba ::

ima kdo N54L z 8TB diski? trenutno imam 4x3TB ampak zaradi teze bom menjal z 2x8TB. Pa nisem 100% ce 8TB diski sploh delajo na N54L.
Gor laufa unRAID.
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

MrStein ::

Tule piše da delajo: http://n40l.wikia.com/wiki/Hard_drives

Časi raznih IDE omejitev glede velikosti diskov so sicer mimo. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

barakus ::

Ali je DS218j + 2x4TB WD Red ok zadeva za za uporabo doma za 4 člane, da gor shranjujejo slike in dokumente ali priporočate kakšno drugo rešitev?

Ima kdo izkušnje, kako nerodno je dostopati iz android telefona do slik na diskstationu, če bi jih hotel gledati na telefonu?

Karen ::

Bo čisto ok (seveda za povprečno količino podatkov). Iz andorida je ok, namenske aplikacije ima za to (DS file, Drive), še več: nastaviš aplikacijo pa ti "push" fotk ki jih narediš s telefonom sproti naredi na NAS (seveda lahko določiš da to dela samo če je telefon na Wifi-ju). Mogoče je smiselno dokumente sinhronizirat - ne da dostopajo uporabniki direkt na NAS, ampak se namesti Drive klient ki sinhronizira ob vsaki spremembi datoteke v nastavljenih mapah.

pierch ::

Mogoče bo komu zanimivo.
Na svojo miniITX plato z intel N3160 CPUjem in 8gb rama sem uspešno namestil xpenology z najnovejšim DSM 6.2.1. Trenutno ne opažam problemov in mi deluje BP zadnji mesec. Celo Synology C2 cloud backup deluje, kar sploh nisem pričakoval (sem mislil, da rabi legit serial number).
RAM je seveda overkill za tak NAS, ampak ga nameravam porabiti za docker containerje, ki tudi dulejejo BP na tem sistemu, precej bolje kot na Win10 prej. Noter sem celo vtaknil en neuporabljen mSATA SSD za caching, kar je še dodaten overkill, ker itak zabije prenos preko gigabitne mreže brez problema tudi brez tega.

Zaenkrat sem super zadaovoljen, tudi če bom moral potrpeti z DSM posodobitvami (in povezanimi problemi) je to daleč ceneje od primerljivega Synologija. V najslabšem primeru ga pač ne bom posodobil.
Velja omeniti, da očitno imam HW, ki je kompatibilen. Po forumu sodeč nimajo vsi take sreče. Vsekako priporačam previdnost pri spuščanju v tak build.
Pierch

chief tec ::

pierch je izjavil:

Mogoče bo komu zanimivo.
Na svojo miniITX plato z intel N3160 CPUjem in 8gb rama sem uspešno namestil xpenology z najnovejšim DSM 6.2.1. Trenutno ne opažam problemov in mi deluje BP zadnji mesec. Celo Synology C2 cloud backup deluje, kar sploh nisem pričakoval (sem mislil, da rabi legit serial number).
RAM je seveda overkill za tak NAS, ampak ga nameravam porabiti za docker containerje, ki tudi dulejejo BP na tem sistemu, precej bolje kot na Win10 prej. Noter sem celo vtaknil en neuporabljen mSATA SSD za caching, kar je še dodaten overkill, ker itak zabije prenos preko gigabitne mreže brez problema tudi brez tega.

Zaenkrat sem super zadaovoljen, tudi če bom moral potrpeti z DSM posodobitvami (in povezanimi problemi) je to daleč ceneje od primerljivega Synologija. V najslabšem primeru ga pač ne bom posodobil.
Velja omeniti, da očitno imam HW, ki je kompatibilen. Po forumu sodeč nimajo vsi take sreče. Vsekako priporačam previdnost pri spuščanju v tak build.


Lahko kaj vec poves o HW, ki ti fura xpenology? Katera plata?
Meni tudi super deluje xpenology (2 leti+), ampak sem na plati h61 in intel i3-2100
Sem pa obstal na DSM6.1, ker zaenkrat baje ni mogoce posodabljati ...

Zgodovina sprememb…

pierch ::

Komot, plata je ta, noter imam še en SSD za caching (Samsung 860 evo msata) in en kingston USB3 stick, pa HDD seveda. Nič drugega.

Po tej tabeli sodeč bi moral migrirati na DS3615 in 1.03b loader, kjer pa je obvezna Intel mrežna kartica.
Pierch

chief tec ::

Hvala za informacijo!
Razmišljam, da bi malo posodil HW, zato sprašujem.

Moj HW:
DS3615xs; DSM 6.1.6 (Loader 1.02b)
Asus H61M-U3S3 (8GB RAM) + i3-2100 + Intel NIC (za link aggregation)
4x3TB WD red

Edini problemček imam z driverji za UPS Socomec NeTYS, niso vključeni.

Kot vidim v tabeli, bi na mojem HW z loaderjem 1.03b in Intel NIC lahko poskusil novejši DSM 6.2.1.(če bi plata podpirala Nehalem proc :-()
Si moram vzeti čas za test.

Zgodovina sprememb…

pierch ::

Ja, čas definitinvo. Jaz imam za experimeniranje drug USB ključ in en star HDD. Ko bo čas upgrejda najprej na tem sprobam :D
Pierch

Red_Mamba ::

ima kdo slucajno kaksne 2TB diske za prodat? Ne rabim NAS verzije
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

neo5468 ::

Diske priporočam da kupiš nove. Niso dragi. Podatki so veliko bolj pomembni.

HighBane ::

Pozdravljeni

Sem se odločil za nabavo NAS sistema, da bo nek dodeljen sistem za hranjenje slik in posnetkov ter online 24/7 če bom potreboval dostopat do slik ter kakšnih drugih zadev prek spleta.
Ogledan imam Synology DiskStation DS216j https://www.computeruniverse.net/en/syn... z RAID 1 WD Red WD40EFRX 4TB 5200rpm x2.
Malo me moti, da je najbolj poceni, samo nekih velikih potreb nimam.

Zdaj me zanima, če je kakšna boljša izbira ali predlog.
Malo sem gledal, da bi imel posnetke shranjene na NAS-u in bi jih uporabil v Adobe Premier, samo če gledam po spletu bi potreboval vsaj 10Gb LAN, tako da za enkrat ne pride v poštev.

LP

Han ::

Če ti zadošča navaden NAS za 2 diska, potem vzemi vsaj aktualnega DS218j. Malo bolj zmogljiv je DS218play.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

recmajkemi ::

Ali je Raid 1 v dvodiskovnem NASu smiseln za backup ali naj se podatki kopirajo periodično?
V tej državi vsi vedo za vse svinjarije, ki se dogajajo.
Ko pa vprašaš, kdaj so prijavili kako stvar pa črički.
Če veš, obišči & prijavi na; e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2377

mihor ::

recmajkemi je izjavil:

Ali je Raid 1 v dvodiskovnem NASu smiseln za backup ali naj se podatki kopirajo periodično?


NE.

Najprej, raid ni backup. Pomaga ti izključno za hitrejšo (in lažjo) obnovitev arraya, če crkne 1 disk.

Backup je posebna zadeva, s pomočjo katere si lahko shranjuješ podatke oz. snapshote za dan, teden, mesec, leto nazaj. Raid pri tem nima nobene veze. Samo pomisli, imaš raid 1, ponesreči pobrišeš folder s počitniškimi fotkami iz leta 2012. Raid pridno pobriše folder z obeh diskov. Če nimaš tega folderja pod backupom, imaš težave. Če backup imaš, you break no sweat, samo restavriraš folder iz določenega backupa.

Pri tem pazi, da imaš še dodaten offsite backup, če res nočeš izgubit podatkov, saj ti lahko kdo vdre, lahko pride do požara, poplave itd.

recmajkemi ::

Hvala @mihor za obrazložitev.

Se pravi za začetek je v dvo diskovnem NASu potem smiselna namestitev dveh diskov različnih kapacitet, enega kot glavnega in večjega za snapshote, npr. 2Tb in 4 Tb ali ista kapaciteta in je backup sposoben spremljati le razlike?

Lokacija dve bo potem v drugi fazi.

p.s. se opravičujem za začetniška vprašanja samo si moram še marsikaj razjasniti, ker so sedaj nisem kaj dosti razmišljal v tej smeri.
V tej državi vsi vedo za vse svinjarije, ki se dogajajo.
Ko pa vprašaš, kdaj so prijavili kako stvar pa črički.
Če veš, obišči & prijavi na; e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2377

PrimozR ::

Za snapshote nimaš drugega diska, snapshoti so posnetek stanja nekega diska.

mihor ::

recmajkemi je izjavil:

Hvala @mihor za obrazložitev.

Se pravi za začetek je v dvo diskovnem NASu potem smiselna namestitev dveh diskov različnih kapacitet, enega kot glavnega in večjega za snapshote, npr. 2Tb in 4 Tb ali ista kapaciteta in je backup sposoben spremljati le razlike?

Lokacija dve bo potem v drugi fazi.

p.s. se opravičujem za začetniška vprašanja samo si moram še marsikaj razjasniti, ker so sedaj nisem kaj dosti razmišljal v tej smeri.


Ni panike, z veseljem kaj pomagam.

Kot je PrimozR povedal imaš lahko komot raid 1 na nasu. To z vidika logike nič ne spremeni. Pač si en folder rezerviraš za podatke, drugega pa za backupe/snapshote. V praksi sta lahko enake velikosti, saj boš verjetno nastavil kakšno zipanje podatkov. Prav tako več kot toplo priporočam kopiranje backupov še na zunanji disk. Vedno ti lahko crkneta oba diska ali pa pride do vdora v nas (kak cryptolocker, bognedaj). Če je le možnost, kopiraj backupe še na drug NAS na drugi lokaciji. Ali pa v cloud, če te seveda ne skrbi potencialna zloraba podatkov.

V splošnem se drži strategije 3-2-1. Se pravi skupaj imej 3 kopije svojih podatkov, od tega 2 lokalni (torej 1x nas in 1x zunanji disk) ter 1 off-site (pri starših, v cloudu, ...) pa boš lahko mirno spal. Razen, če komet useka. :)

PrimozR ::

Če maš v oblaku bi načeloma lahko tudi komet usekal, pa ne bi smelo biti težav :P

Joze_K ::

NAS znalci.. a bi šlo povečati en disk v 2 bay NAS sistemu na en tak način (laično razmišljanje) ?

Situacija (zamenjal bi rad 3Tb z 8Tb - klasična namestitev brez RAIDov):
imam Disk1 - 3Tb, disk2-8Tb

1 odstranim disk 2 in dal vanj nov prazen 8Tb
2 prekopiram vse iz 3Tb v mape, ki jim dam imena enaka+znak (mapa -> mapa1) ker enakih imen verjetno ne morem imeti
3 ko je vse prekopirano, odstranim oba diska in NOV 8Tb vstavim v disk1
4 preimenujem mape v enake kot so bile na starem 3Tb disku (mapa1 -> mapa)
5 v slot 2 vstavim stari 8Tb disk

torej imam sedaj 2 x 8Tb (kjer je enaka struktura kot je bila pred tem)

po moji logiki bi moralo sedaj vse delovati (KODI-ji, nastavitve glede varnostnih kopiranj,...)

Ali je to izvedljivo?

PS: kar se varnosti tiče imam tiste 2 mapi, ki jih varno ščitim narejeno backup kopiranje periodično med tema diskoma znotraj NASa, dodatno pa imam zunanji disk, kjer vsake toliko naredim backup (in je spravljen v omari - ne pod napetostjo)
ostale mape so "pogrešljive" - s težkim srcem sicer.. :)

mihor ::

Joze_K je izjavil:

NAS znalci.. a bi šlo povečati en disk v 2 bay NAS sistemu na en tak način (laično razmišljanje) ?


Moralo bi. Kateri NAS imaš, synology?

Sam sem upgrejdal array pred leti na DS214se tako, da sem imel najprej notri en sam 1.5 TB disk, nato sem dal not 3 TB, ustvaril raid 1 array, nato zamenjal 1.5 s še enim 3 TB in mi je avtomatsko povečal prostor na 3 TB. Synology ima hudo dobro logiko, tako da najbrž ne boš imel težav, sploh.

https://www.synology.com/en-us/knowledg...

Edit: Seveda ti ni treba kopirat, samo swapneš disk in popraviš array (glej link).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mihor ()

Joze_K ::

imam Asustor AS-302T
vendar nimam miror-ja oz. RAIDa..
vsak disk je pravzaprav zase enota.. zato rabim pravzaprav le vsebino tega 3Tb diska na 8Tb disku (ki bo seveda ohranil še 5Tb praznega prostora za uporabiti)

mihor ::

Joze_K je izjavil:

imam Asustor AS-302T
vendar nimam miror-ja oz. RAIDa..
vsak disk je pravzaprav zase enota.. zato rabim pravzaprav le vsebino tega 3Tb diska na 8Tb disku (ki bo seveda ohranil še 5Tb praznega prostora za uporabiti)


Čakaj malo, ti maš trenutno 1x 3 TB in 1x 8 TB diska notri, v JBOD konfiguraciji? Se pravi, da imaš enoten prostor?

Joze_K ::

hm, nikjer nisem ničesar nastavljal.. (JBOD - pomeni, da server oba diska vidi kot enega,.. pri meni še vedno vidi dva različna)
nastavil sem samo folderje z omejenim dostopom... in jim določil na katerem disku so...

rabil sem samo storage kapaciteto za kake DL file...

recmajkemi ::

Šhit več informacij, kot dobim bolj sem zmeden.

Se pravi je velikost snapshota enaka količini podatkov na disku, ki ga slika?

V mislih s strani uporabe imam, da se večim uporabnikom uporabnega prostora 2Tb prikazuje kot omrežni disk, dosegljiv tudi kadar uporabnik ni v domačem/lokalnem omrežju. In, da je ta omrežni disk bekapiran.*

Kakšno postavitev, velikosti in razmerja diskov naj bi imel ... nisem si še čisto na jasnem ali potrebujem dodatni disk
V tej državi vsi vedo za vse svinjarije, ki se dogajajo.
Ko pa vprašaš, kdaj so prijavili kako stvar pa črički.
Če veš, obišči & prijavi na; e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2377

Joze_K ::

https://www.synology.com/en-us/support/...
tukaj si lahko kombiniraš

Joze_K ::

A nobeden ne ve če bi to funkcioniralo?

Joze_K je izjavil:

NAS znalci.. a bi šlo povečati en disk v 2 bay NAS sistemu na en tak način (laično razmišljanje) ?

Situacija (zamenjal bi rad 3Tb z 8Tb - klasična namestitev brez RAIDov):
imam Disk1 - 3Tb, disk2-8Tb

1 odstranim disk 2 in dal vanj nov prazen 8Tb
2 prekopiram vse iz 3Tb v mape, ki jim dam imena enaka+znak (mapa -> mapa1) ker enakih imen verjetno ne morem imeti
3 ko je vse prekopirano, odstranim oba diska in NOV 8Tb vstavim v disk1
4 preimenujem mape v enake kot so bile na starem 3Tb disku (mapa1 -> mapa)
5 v slot 2 vstavim stari 8Tb disk

torej imam sedaj 2 x 8Tb (kjer je enaka struktura kot je bila pred tem)

po moji logiki bi moralo sedaj vse delovati (KODI-ji, nastavitve glede varnostnih kopiranj,...)

Ali je to izvedljivo?

PS: kar se varnosti tiče imam tiste 2 mapi, ki jih varno ščitim narejeno backup kopiranje periodično med tema diskoma znotraj NASa, dodatno pa imam zunanji disk, kjer vsake toliko naredim backup (in je spravljen v omari - ne pod napetostjo)
ostale mape so "pogrešljive" - s težkim srcem sicer.. :)

Tomay ::

Načeloma bi moralo tako delovat, ker pri low end nas jemlje vsak disk ločeno, če drugače ne skonfiguriraš. Edino kar ne vem je, če si tvoj nas zapomni diske. Synology in qnap na primer na diske postavita še svoj sistem. Ko boš tako menjaval diske, je možno, da se nas ne bo pobral.

Moj predlog:
Backup, backup, backup ... preden karkoli spreminjaš.

Jaz bi naredil backup vseh podatkov, in nato postavil mirror raid na dveh 8tb diskih.

Če res ne želiš mirrorja potem bi naredil kopijo vsebine 3tb diska na nek zunanji medij ali drug pc ali kar pač imaš. Nato bi 3tb disk zamenjal z novim 8tb, nastavil mape in skopiral vsebino 3tb diska na 8tb.

Opcija 2, če nimaš 3tb prosega na ostalih medijih. 3tb disk iz nasa daš v drug računalnik ali zunanje ohišje, zalaufaš linux in prekopiraš vsebino na nas. Ti nasi imajo običajno ext3 ali ext4 datotečni sistem. Google je tvoj prijatelj.
Voodoo 4Ever

Joze_K ::

ja verjetno bo res šlo, kot tukaj berem: The order in which the hard disks sit in the drive bays does not matter and does not have to be the same as in the original system.

se pravi, da mirno lahko prestavljam in kopiram...

rookie007 ::

Živjo!
Kaj gledati pri nakupu rabljenega nasa?
Gledam synology in qnap.
Trenutno mi sta zapela za oko ds210j in qnap ts-419p ii, vem, oba stara.
Potrebujem za doma, najbolj za shranjevanje slik iz mobija preko wifi app, filme iz pc in kake file shranit.
Hvala!

flameir ::

Je mogoče kdo v zadnjem času kupoval in ve, kje je najceneje nabavit? Vzel bom Synology 918+ in pa 3x 8TB WD Red.

Najceneje sem sestavil na cyberport.at, vendar ne vem, ali pošiljajo v SLO (ne bom vzel na fermo).

lopov ::

flameir je izjavil:

Je mogoče kdo v zadnjem času kupoval in ve, kje je najceneje nabavit? Vzel bom Synology 918+ in pa 3x 8TB WD Red.

Najceneje sem sestavil na cyberport.at, vendar ne vem, ali pošiljajo v SLO (ne bom vzel na fermo).


Če jemlješ na firmo boš dobil (DDV zavezanec), kot fizična oseba pa ne moreš kupiti.

Lahko pa uporabiš "posrednika", recimo Cheapandmore in kupiš kot fizična oseba.

MadMax ::

flameir, mi zaupaš na podlagi česa si se odločil za ta NAS, kateri so še bili v ožjem izboru?
Trenutno imam vržen uč na tega, alternativa pa je WD PR4100. Razlika v ceni ni zanemarljiva, npr. Synologyjeve luknje za NVME me po prebranem ne prepričajo, RAM gre na obeh na 16GB...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

lonck ::

Priporočam SPAN iz UK

https://www.span.com/product/Synology-D...

pošiljajo v Slo, storitev je profesionalna

flameir je izjavil:

Je mogoče kdo v zadnjem času kupoval in ve, kje je najceneje nabavit? Vzel bom Synology 918+ in pa 3x 8TB WD Red.

Najceneje sem sestavil na cyberport.at, vendar ne vem, ali pošiljajo v SLO (ne bom vzel na fermo).

mzakelj ::

Diske ti lahko za take cene tudi jaz zrihtam. Sicer bi zahtevali plačilo vnaprej, pa diski bodo na zalogi 5.4.2019, nasa pa nažalost ne morem dobiti za tako ceno. Če ti kaj pomaga.

Dami ::

Najcenejši diski so externi wd na amazonu. 8tb je 158€, 10tb je bil pa že 209, trenutno je pa 225€. Vzameš ven iz ohišja, če ne dela v NASu, prelepiš 3.3v pine pa je. Diski so whitelabel wd red in prav tako s 3 leta garancije. Dat 258€ za 8tb je smešno. Ok js sn dal sicer 367€ za 12tb, ampak pustmo 8-)
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

krepki ::

Danes mi je prenehal delovat WD My Cloud 3TB,kako ugotovit ali je šel disk ali mrežna kartica,in v primeru da je šel disk,verjetno ga lahko zamenjam z drugim HDD diskom,podatki na tem disku so pa verjetno izgubljeni.

PrimozR ::

Dami je izjavil:

Najcenejši diski so externi wd na amazonu. 8tb je 158€, 10tb je bil pa že 209, trenutno je pa 225€. Vzameš ven iz ohišja, če ne dela v NASu, prelepiš 3.3v pine pa je. Diski so whitelabel wd red in prav tako s 3 leta garancije. Dat 258€ za 8tb je smešno. Ok js sn dal sicer 367€ za 12tb, ampak pustmo 8-)

Whitelabel ni NAS :P

mzakelj ::

Če vzameš disk s ohišja zgubiš garancijo.

krepki ::

Mislim,da ni več v garanciji.

neo5468 ::

Whitelable je nas. Identičen je kot red.

Dami ::

Če nič ne zlomiš se ne ve da si ga dal ven. Disk ma drugače 3 leta garancije isto k wd red.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dami ()

krepki ::

Wd My Cloud identičen temu https://www.amazon.de/Western-Digital-C...
ima le dve leti garancije,sem ga sicer odprl ampak mislim da navadni HDD ne bo veljal tako da se menjava verjetno ne izplača bo treba začet gledat za drugim.

Vedran ::

Katerega proizvajalca HDD bi izbrali za svoj NAS?
Seagate ali WD?
Toshiba ali HGST so mal dražji in težko se jih dobi.

Najdel sem eno vredu ponudbo v Avstriji:
SEAGATE IronWolf NAS HDD 4TB 119€
https://www.mediamarkt.at/de/product/_s...

darkolord ::

Toshiba N300 niso nič dražji in so enostavno dobavljivi. Seagatov se izogibam kot hudič križa in tako priporočam tudi vsem ostalim.

flameir ::

Zdele majo akcijo na UK Amazonu za 918+. A mogoče kdo ve, kok je znesek, če izberem tam, da plačam v funtih? Imam opcijo plačat z SKB/N26 Mastercardom ali pa Revolut Viso.

««
51 / 118
»»