» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
2 / 118
»»

floyd1 ::

Se strinjam, ventilator na 210j je v tišini slišen, ni pa glasen. Vsekakor manj glasen od diska, ki je notri. Torrent klient pa dela super, hitro in zanesljivo, tako upload kot download.

Half-Saint ::

Zanimivo, na bolhi ni nobenga rabljenga Synology NAS-a.
Moj blog: http://onlyageek.blogspot.com

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

Silver: Zakaj pa ne kupiš kakšnega WD Mybook Live? Ima DLNA, gor dela Transmission in se dobi za ranga ~220€ s 3TB diskom?
The truth is rarely pure and never simple.

Spock83 ::

Predrag je ta Synology. Za manj denarja že dobim D-Link DNS-320 + trdi disk.

Looooooka ::

od HP-ja ne bi kupil nic z besedo server.Ever.Se pri laptopih konca zaupanje.

nitro2 ::

zdravo
če koga zanima

cena ni zadnja

Silver ::

Disk imam doma že od prej (WD Elements 2TB), vendar je trenutno priklopljen na router z USB podporo (Asus RT-56U), ki pa poleg nizkih hitrosti prenosov (12MBps) še velikokrat počepne kadar prenašam večje datoteke. Skratka vse skupaj neuporabno, tudi torrent klient, na njem je bolj kot ne neuporaben (samo DL, brez seedanja), je bolj download manager.

DNS-320 brez diska ni ravno nek biser, vsaj tako sem na hitro prebral v mnenjih na spletu. Raje dam malenkost več za nekaj kar deluje kot mora in ima dobro podporo. Žal mi je le, da nisem že v štartu vzel cenejši W-router in WD Mybook Live.

Si kdo lasti model DS-110(j)?

Half-Saint ::

Kaj pa Netgear ReadyNAS Duo?
Moj blog: http://onlyageek.blogspot.com

Spock83 ::

Silver je izjavil:


DNS-320 brez diska ni ravno nek biser, vsaj tako sem na hitro prebral v mnenjih na spletu. Raje dam malenkost več za nekaj kar deluje kot mora in ima dobro podporo. Žal mi je le, da nisem že v štartu vzel cenejši W-router in WD Mybook Live.


Jaz ga imam in meni dela. Kar mi je pomembno, ima slota za dva diska. Prenosi so pa tam od 20MB/s do 30MB/s. Le imaš denar itak Synology ali QNAP. Jaz, če bi imel denar bi definitivno Infotrenda. :D

levaky ::

Če se rabi dober in hiter NAS, potem mislim da ni boljše izbire kot HP microserver + openindiana oz opensolaris in napp-it. Placa za 4 diske oz 6 z malo modifikacije, podpora za raid0,1,5,6,10,..., podpora snapshotom, prijavi v domeno,...

Podpira NFS, sambo oz windows share, apple share, kakorkoli se mu že reče in prenosi so okoli 80-90MB/s...

Matej

LuiIII ::

Se močno pridružujem mnenju levaky-a.

Silver ::

Žal malce višji cenovni rang ter po eni strani za "normalno" domačo uporabo čisti overkill.

floyd1 ::

Spock83 je izjavil:

Predrag je ta Synology.

Trg je edini, ki realno odloča o tem, kaj je predrago. In glede na to, da firma še živi in na veliko predstavlja nove modele...

Ta D-link pa ima podobne hitrosti kot 3 leta stari Synology vstopni modeli, kar naredi primerjavo malo težjo. Se pa strinjam, da ima (D-link) hudičevo dobro ceno, sploh če res dela tako stabilno, kot pravi folk na netu. Je pa za današnje razmere že precej počasen.

Spock83 ::

floyd1 je izjavil:

Spock83 je izjavil:

Predrag je ta Synology.

Trg je edini, ki realno odloča o tem, kaj je predrago. In glede na to, da firma še živi in na veliko predstavlja nove modele...

Ta D-link pa ima podobne hitrosti kot 3 leta stari Synology vstopni modeli, kar naredi primerjavo malo težjo. Se pa strinjam, da ima (D-link) hudičevo dobro ceno, sploh če res dela tako stabilno, kot pravi folk na netu. Je pa za današnje razmere že precej počasen.


Kupec odloča kaj rabi in ne trg. Trg se le prilagaja željam in zahtevam kupcev. Synology to dobro ve. Izdeluje vrhunske NAS sisteme kot tudi zelo dobro podporo imajo. Edino pravilno, ker so zelo ozko usmerjeni za razliko od D-Linka in nešteto drugih proizvajalcev. Poanta mojih postev je, da povprečen uporabnik ne rabi kupovati zdaj Synology, če ne bo hostal gor WEB itd.. Ampak za manj ali isti denar imaš drugi NAS, ki ima dva baya in za razliko tistega denarja kupiš večjo kapaciteto diskov, da bo P2P veselo delal.

Silver ::

Pri Synology se obeta nov model z enim diskom DS112j [PDF spec sheet].
Pri Anni so mi sporočili, da 110j ni več na zalogi, imajo pa tega novejšega za slabih 140€. Na papirju ne izgleda slabo, iz prve roke bomo pa še videli. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Silver ()

Silver ::

Silver je izjavil:

Pri Synology se obeta nov model z enim diskom DS112j [PDF spec sheet].
Pri Anni so mi sporočili, da 110j ni več na zalogi, imajo pa tega novejšega za slabih 140€. Na papirju ne izgleda slabo, iz prve roke bomo pa še videli. :)


Popravek - dobijo ga šele v aprilu. :|

e-marko ::

Imam Synology DS-211j v katerem sta dva Samsung 2TB spinpoint F4EG HD204UI diska.
Do pred kratkim sem imel naštiman RAID 0. Ker pa imam raje zanesljivost kot kapaciteto sem zadevo podrl in na novo ustvaril RAID 1.

Sedaj kopiram nazaj gor backupe in ostalo in hitrost prikazuje spodnja slika. Je to ok?
NAS in PC sta priključena na DGS-1005D switch (gigabit, ja).


Resource monitor kaže pa tole:



Pri zaporednem pisanju neke velike datoteke kot je npr. 80GB zip backup verjetno ne more biti ozko grlo disk, ali?
Sprašujem zato, ker sem pričakoval, da bo CPU usage večji. Tako pa je še dovolj rezerve.

Lp

P.S.: Sem opazil post od LeQuack-a na prejšnji strani in kot kaže bo kar ok.
...somebody, somewhere...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: e-marko ()

urkrajnc ::

Evo si še jaz sposodim temo.

Za domačo uporabo potrebujem "nekaj" na kar bo priklopljen disk in mora biti priključeno na mrežo (giga).

Gledal sem http://geizhals.de/eu/?cat=hdxnas&sort=... pa me zanima če je med temi kaj "pametniga" ali je to vse "čunga-lunga"? :) Ali je mogoče kakšna boljša alternatica? Zadeva ne rabi bit povezana v RAID in ne rabi vsebovat diska (disk imam).

Ali priporočate mogoče kaj drugega kot NAS strežnik?

Hvala in Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: urkrajnc ()

floyd1 ::

Karkoli kupuješ, se zavedaj, da so nekatere od teh "mašinc" kljub GB priklopu še vedno relativno počasne. V večini primerov je pa žal tako, da več daš, večjo hitrost boš imel preko mreže (ne morš verjet :D). Vsaj v mojem primeru je bilo tako in se je precej poznalo - imel sem LaCie Networkspace 2 in potem Synology DS210j, razlika je bila občutna, prvi je zmogel do 12 MB/s drugi pa do 29 MB/s pri kopiranju večjih datotek. Na GB mreži.

Spock83 ::

Za domačo uporabo priporočam D-Link DNS-325. Dosti močna, prenose ima OK. Zdaj pa je cena tudi prava! Z novimi firmweri pa je tudi marsikaj odpravljen. Sam ga še trenutno imam in grem na DNS-345. Prijatelju ga bom prodal. Zadeva mi že 200 dni brez brez problema. Je pa vsak dan obremenjen.

levaky ::

Mater, meni se zdijo, da imajo vsi teli NASi po vrsti tako porazne prenose, da jih nebi smel niti prodajati:)

Sicer ne poznam cen omenjenih nasov, ampak a ni boljša izbira HPjev Microserver za 200€ + diski(podpira do 4 hotswape oz z mal predelave 6), na en USB stick pa naložiš FreeNAS alpa OI+nappit. Mogoče daš kak € več, ampak zadeva vsaj laufa tako kot se zagre...

Matej

urkrajnc ::

@Spock83 lahko mogoče napišeš kakšni so bili prenosi iz glave (približno)?

@levaky Ja ampak za ~100€ je težko dobit "server" kot kišto ali pač? :)

levaky ::

HP microserver je cca 200€ iz nemčije. Pa ni slaba in gladko lahko fura RAID5 z 100MB/s prenosom. Ne vem če ravno preko sambe, ker mislim da ne podpira SMB2 protokola, ampak leto pa preko iscsi oz NFSja. Samba gre meni okoli 60-80MB/s

http://www.idealo.at/preisvergleich/Off...

zee ::

Zato ker dela out-of-the-box. Nobenih kljuckov. Verjetno.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Spock83 ::

urkrajnc je izjavil:

@Spock83 lahko mogoče napišeš kakšni so bili prenosi iz glave (približno)?

@levaky Ja ampak za ~100€ je težko dobit "server" kot kišto ali pač? :)


med 30 in 40MB/s preko SMB. Preko NFS nisem sprobaval še.

floyd1 ::

zee je izjavil:

Zato ker dela out-of-the-box. Nobenih kljuckov. Verjetno.

Jp. Priklopiš HDD, poženeš priložen SW, nastaviš nekaj stvari in čez 10-15 minut imaš (zelo dobro, zanesljivo) delujoč NAS. OK, brzina je pač nek kompromis. Še 5 let nazaj ne bi nikakor šel v tako varianto, danes pa ob službi in 2 malih otrocih - neprecenljivo (kot MasterCard ;)).

levaky ::

no saj, FreeNAS je podobno. Priznam, mogoče je za kako urco več dela, a kot rezultat dobiš odličen NAS z RAID0,1,5,6 podporo, snapshot podporo, iscsi/NFS, ZIL in read bufferjem in še veliko več...

Vsak pa sam ve, koliko mu to pomeni. Jaz gladko reskiram 2 uri svojega časa zato, da imam podporo za snapshote in clone.

Matej

Keyser Soze ::

Ja, konfiguriral ti ga bo pa kdo? Pa če se kaj pohudiči?

Sem imel nekaj časa tudi sam doma spacan mini serverček, ki je imel tudi funkcijo NASa. Pa bi nucal skoraj spremenit svoj foh, da bi ga lahko vzdrževal. Ni vredno, če nisi v tem biznisu. V tem primeru je veliko, veliko boljši cost/benefit če kupiš nekaj ala Synology, pa si rešen.
OM, F, G!

floyd1 ::

levaky je izjavil:

no saj, FreeNAS je podobno. Priznam, mogoče je za kako urco več dela, a kot rezultat dobiš odličen NAS z RAID0,1,5,6 podporo, snapshot podporo, iscsi/NFS, ZIL in read bufferjem in še veliko več...

Vsak pa sam ve, koliko mu to pomeni. Jaz gladko reskiram 2 uri svojega časa zato, da imam podporo za snapshote in clone.

Matej


Malo pa si me zdaj..., s temi tvojimi hitrostmi. Mogoče pa poskusim, ena stara mašina je še doma, pa bi se lahko lotil za test, če bom našel čas.
Predvsem mi je važno, da Torrenti in Logitech media server (prej squeezebox) na NAS-u letijo, zraven "običajnih" funkcij seveda. Sem zdaj malo gledal, pa vidim, da gre to na FreeNAS spravit - z nekaj telovadbe. Na Synologyju je pa to stvar nekaj minut (če izzvzameš kopiranje glasbe). Edino to je problem, da sem dinozaver, ki je gor rastel ob DOS-u in potem Win, in o Linuxu in podobnih zadevah nimam pojma. Koliko je pri FreeNAS to pravzaprav pomembno?

OldSkul ::

Jst mam microserver od HPja. Sem začetnik na linux področju, vendar mi je kr ratal zrihtat Amahi (fedora 14) + webmin. No, potem sem ugotovil, da je Amahi eno sranje, ker je zastonj na voljo le malo uporabnih programov in vse urejam preko webmina oz. zdej že nekaj časa nič, ker server enostavno laufa in mi ni treba nič spreminjat. Ga pa uporabljam za bolj enostavne zadeve, tako da bi lahko rekel, da je vse skupaj "overkill".

mte ::

Še moje izkušnje z nezahtevnim domačim NASom:
Imam Atom plato z nizko porabo in najprej sem imel gor FreeNAS 0.7 in disk z ZFS file sistemom in bil zelo zadovoljen. Potem je na prenosnike v hiši prišel OS X Lion in določene zadeve niso več delovale (afp, time machine), zato sem moral nadgradit FreeNAS na verzijo 8. Od takrat naprej sami problemi - disk se je kar izključeval (vendar je bil problem v OS, ne v disku), počasnejši prenosi, ipd. Sigurno je k temu nekaj doprinesla kombinacija ZFSja in majhne količine RAM-a (1GB), vendar bi po mojem mnenju to prispevati k slabšim prenosom, ne pa k odpovedi diska in potrebe po hard resetu...

Na koncu sem zadovoljen pristal na EON Storage (verzija OpenIndiana, prirejena za namestitev na USB ključek). Hitri prenosi (no ja, ker sem na ZFSju nastavil kompresijo pač ni za pričakovati nekaj ekstra hitrega, saj je Atom dokaj švoh, pa tudi RAM-a ni ravno na pretek), vse prednosti ZFS-ja (snapshoti, kompresija, če bi dodal RAM tudi dedup, itd...), AFP deluje bolje (hitrejši login in prvo odprtje shareane mape).

Zaenkrat je to to, dokler ne bom rabil kaj zahtevnejšega...

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mte ()

Spock83 ::

No ram kar dodaj. Zdaj je še poceni.

amigo_no1 ::

Iskal sem Nas, ki podpira poleg torrent še mulo, našel proizvajalca qnap http://web.qnap.com/pro_detail_hardware... (cpu Marvell 6281 1.2GHz, 256MB DDRII RAM, Gigabit lan, 3x usb 2.0, psu 60W, 2 x interni 3.5" SATA).
Tako malo kot tile porabijo ne bo noben atom še dolgo (gledano celoten komplet).

Power Consumption (W):
Sleep mode: 6W
In operation: 13W
(with 2 x 500GB HDD installed)


Najbolj ugodno se ga dobi v http://www.easy-tecs.com/product_info.p... , lahko plačaš s paypalom, poštnina 10E.
Tudi hrvaški zastopnik (lab2000) ima ugodne cene, za ts-212 preračunano iz kun 162€ (1226 kn).

Slovenski zastopnik ima precej navite cene in cenik iz 12/2011 (?).

primerjava vseh njihovih nas-ov:
http://www.qnap.com/images/products/com...

Zgodovina sprememb…

medenko ::

Zakaj to vse laufa preko linuxa....preko winsov nič?

AvtoR ::

Tudi meni že slabo leto laufa Atom d525+FreNAS kombinacija. Zadeva deluje brez vsakega ventilatorja. Edini zvok je disk. Na začetku sem imel cel kup problemov s Squeezebox serverjem, ki se nikakor ni hotel zagnati. Ko sem disk končno formatiral v UFS, pa je vse začelo delovati kot švicarska ura. Odzivnost Squeezeboxa je fenomenalna. Prej sem to poganjal na E7500+4gb rama + WIN7 pa ni primerjave. Edino kadar je disk v spanju mogoče traja cca 5 sekund da se zbudi. Edini problemček, ki sem ga imel do sedaj je, ko je ob nevihti zmanjkalo elektrike. FreeNAS se je samodejno resetiral vsakih 10 minut. Pognal sem fsck in počakal pol ure. Od takrat spet deluje kot švicarska ura.

urkrajnc ::

Kaj pa pravite na to WD My Book Live ?
Vem da ni NAS kot NAS, ampak vseeno za domačo uporabo?

Kakšna mnenja uporabnikov ki si jih lastijo oz. so si jih lastili?

cekr ::

urkrajnc je izjavil:

Kaj pa pravite na to WD My Book Live ?
Vem da ni NAS kot NAS, ampak vseeno za domačo uporabo?

Kakšna mnenja uporabnikov ki si jih lastijo oz. so si jih lastili?



Sicer ne poznam točno tega modela. Sem pa imel predhodnika, ki mi je crknil pol let po nakupu.
Potem sem dobil novega in ta tudi ni zdržal dlje kot pol leta.
Crknila je elektronika in disk.
Imam pa izkušnje s Synology 411 in 212 in sem zelo zadovoljen.
Seveda pa je stvar posameznika, kaj sploh potrebuje.

Zadeve Router - USB disk pa niso ravno zanesljive. Enostavno se vezni usb čip prehitro pregreje, če je preveč prenosov. Da ne govorim o kakšnem paralelelnem prenosu, ki je smrt za USB.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

floyd1 ::

amigo_no1: E-mule download verjetno podpirajo vsi ti "firmski" NAS-i, moj DS-210j ga že, a ga ne uporabljam.
Pri Qnap, Thecus, Synology nimaš kaj zgrešiti, zadeve enostavno delajo. 13W v delovanju z 2 diskoma pa je res malo, toliko je porabil moj LaCie NetworkSpace z enim HDD-jem.

medenko ::

Recimo, da se vzame HP PROLIANT za NAS potrebe, to se ga direktno na router priklopi? In pa še recimo zraven na osnovni PC ali kako?

amigo_no1 ::

Še ena težava v navezi: router - usb disk
FS diska naj bo v ext2-3 formatu, drugače je pisanje zelo počasno (ntfs3g sicer dela, vendar porabi preveč cpu moči), na ddwrt/openwrt forumu je bila pri nekomu razlika 2-3 MB/s vs 8-9 MB/s (router WRT160NL).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

zee ::

Nekaj dni lastnik Synology 212+ z dvema 1 TB trdima diskoma. Na njega sem nalozil fotoknjiznico in vso glasbo. Zaenkrat zadovoljen. Prenosi zaenkrat se niso optimalni, vendar pripisujem to neoptimalni povezavi med Applovo Time Capsule in omenjenim NASom.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Spock83 ::

medenko je izjavil:

Recimo, da se vzame HP PROLIANT za NAS potrebe, to se ga direktno na router priklopi? In pa še recimo zraven na osnovni PC ali kako?


Ni to malo overkill za domačo uporabo? Oz. koliko si pripravljen plačat za NAS?

floyd1 ::

zee je izjavil:

Nekaj dni lastnik Synology 212+ z dvema 1 TB trdima diskoma. Na njega sem nalozil fotoknjiznico in vso glasbo. Zaenkrat zadovoljen. Prenosi zaenkrat se niso optimalni, vendar pripisujem to neoptimalni povezavi med Applovo Time Capsule in omenjenim NASom.

Daj prosim povej malo, koliko (vsaj približno) ti kopira gor/dol iz Win7, če seveda imaš kako Win kišto doma. Diska imaš v raid mirror? Katera diska?

kmetek ::

Spock83: kaj svetuješ do 150-200€? Notri bi dal 2x2TB diska, da ju potem lepo šeram in preko WIFIja streamam na TV.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kmetek ()

Spock83 ::

Pa glej saj je skoraj vse več ali manj isto. Je pa res da koliko denarja toliko muzike. Pač vzameš tisto, kar je ceneje in da ima vse servise, ki jih potrebuješ ali možnost dodajanja servisov.

Recimo ti testi so dokaj zanesljivi in zaupanaj vredni. Pa lestvica hitrosti.

Težko ti točno model priporočam. Če dobro prebereš, par strani boš videl kaj je trenutno "in". Sam ti lahko o D-Linku povem. Pač imam dostop do njihovega hardvera. Imel sem DNS-323, DNS-320, DNS-325 in zdaj imam DNS-345 (write: 40MB/s, Read:100MB/s). Pač zadeve delajo in to je to. Imajo pa tudi večino funkcij kot ostali. Najboljša prednost "pred" boljšimi je v ceni. Meni je 24ur na dan delalo. Nikoli nisem imel nobenih problemov (res pa je da imam notri enterprise diske). Za stream in full HD je je čez glavo dosti. (20 do 40MB/s). Tako ali tako preko Wifija ne boš tekoče predvajal vse kar je več od 720p.

kmetek ::

Meni je še primarno samo, da imam online robo gor...ostalo me niti ne zanima tok hehe.

Spock83 ::

Kaj pa hrup? Mali ventilatorji znajo včasih kar brenčat. Meni ni problem. :)

dragysin ::

Spock83 je izjavil:


Težko ti točno model priporočam. Če dobro prebereš, par strani boš videl kaj je trenutno "in". Sam ti lahko o D-Linku povem. Pač imam dostop do njihovega hardvera. Imel sem DNS-323, DNS-320, DNS-325 in zdaj imam DNS-345 (write: 40MB/s, Read:100MB/s). Pač zadeve delajo in to je to. Imajo pa tudi večino funkcij kot ostali. Najboljša prednost "pred" boljšimi je v ceni. Meni je 24ur na dan delalo. Nikoli nisem imel nobenih problemov (res pa je da imam notri enterprise diske). Za stream in full HD je je čez glavo dosti. (20 do 40MB/s). Tako ali tako preko Wifija ne boš tekoče predvajal vse kar je več od 720p.


No ja no D-Linki niso tako ugodni, če jih primerjaš z drugimi NASi, sploh pa ker ne ponujajo v osnovi tok servisov kot ostali. Podpirajo backup, sambo, ftp in še kaj ostalega in to je to. Rajši kupte Synology oz. Qnap, ki sta bestbay. Oba podpirata ogromno servisov kot so medijski strežnik, print server, download station, web server in ostalo, stanejo pa od 140€ naprej pri nas. Vse nastavitve se pa rihtajo prek spletnega brskalnika oz. njihovih programčkov - bolj simpl ne more bit.

medenko ::

Dajte mi en bestbuy za 2 diska, ki jih poknem notri in imam vse na voljo....hvala.

floyd1 ::

kmetek je izjavil:

Spock83: kaj svetuješ do 150-200€? Notri bi dal 2x2TB diska, da ju potem lepo šeram in preko WIFIja streamam na TV.

Synology DS 212j.

kmetek je izjavil:

Meni je še primarno samo, da imam online robo gor...ostalo me niti ne zanima tok hehe.

Moj Synology DS 210j ;). Pa ostane še nekaj denarja za diske...
««
2 / 118
»»